Uit Bern wordt d.d. 11 Sept. geseiml: In Tessino zijn onlusten uitgebroken in gevolge eene weigering der regeering om de vraag aan eene volksstemming te onder werpen. of de constitutie, waarvan 10,000 adressanten herziening vroegen, al dan niet herzien zal worden. De Bondsraad is bijeengeroepen om over den toestand te beraadslagen. Ook te Bellinzona is eene revolutie uit gebroken. Het regeeringsgebouw is over rompeld drie leden der regeering zijn ge vangen genomen, de directeur der binnen- landsche zaken is door een revolverschot gedood, en de overige leden der regeering zijn gevlucht. De battaljons 38 en 39 zijn naar Tessino vertrokken. Eene officiëele mededeeling bevestigt, dat arsenaal en regeeringsgebouw in handen van de oproerlingen zijnde staatsraden Castella en Gianella hunne gevangenen zijn, en het raadslid Rossi gedood is. Tot buitengewoon commissaris te Tessino is benoemd de staatsraad Kuenzli. Een voorloopig bestuur is in Tessino ge vormd. Eene volksvergadering verklaarde de leden der regeering en van den grooten raad van hunne ambten vervallen. Naar verder gemeld wordt, zullen er zeer spoedig algemeene verkiezingen worden uitgeschre ven. De werkstaking te Southampton, waar door handel en verkeer tot rust zijn gedoemd, begon onder de dokwerkers, bjj wie zich weldra sjouwers en zeelieden aansloten. De oorzaak van de werkstaking is gelegen in de weigering van de patroons, om den Bond der dokwerkers te erkennen en het aan nemen van werkvolk tegen een guinje in de week, in plaats van tegen een vast loon voor dag- en nachtwerk. Dank zij een over eenkomst tusschen den Burgemeester en de werkstakers konden de passagiers voor de Amerikaansche boot aan boord gaan, onder voorwaarde dat de Burgemeester er voor zorgde dat geen vreemde werklieden 's nachts in de dokken worden ingevoerd. Ernstige ongeregeldheden hadden Dins dagavond te Southampton plaats, ten ge volge van botsingen tusschen de werksta kers en de troepen, die charges met de bajonet maakten. Aan beide zijde vielen ge wonden. 10 Sept. Acht personen zijn wegens de gisteren gepleegde ongeregeldheden in hechtenis genomen. Uit aanmerking van de opgewondenheid onder het volk zijn nog 250 soldaten hier gekomentwee kanon- neerbooten kruisen in de haven, ten einde het stellen van wachtposten der werkstakers aan de waterzijde te verhinderen. Heden morgen kwam een schreeuwende en joelende menigte voor de woning van den Mayor bij een, doch werd zonder moeite door de mili taire macht uiteengejaagd. Een groote op tocht werd heden middag te 2 uur door de werkvereenigingen gehoudende orde werd daarbij echter niet gestoord. 11 Sept. Den geheelen avond kwamen wanordelijkheden voor. De infanterie moest verscheidene straten door bajonet-charges doen ontruimen. De toegangen tot de dok ken zjjn door militairen bezet. De poging tot eene schikking tusschen de werkstakers en de dokmaatschappjj is mislukt. De koningin Nathalie heeft nu verklaard de echtscheidings-vraag voor de Scuptschina te willen brengen. Over den geweldigen boschbrand, die in 't laatst van Augustus nabij Athene woedde, wordt nog gemeld, dat de brand van Woens dagmiddag tot Zondagochtend aanhield. Of schoon Athene 4 mijlen van den brand was verwijderd, was de hitte in de stad zoo hevig, alsof men in een machinekamer was terwijl een vonkenregen over de stad werd uitgestrooid. Een 100-tal soldaten, die bij de pogingen tot blusschen te ver waren doordrongen, konden zich slechts met groote moeite redden, waarbij velen hunner brand wonden bekwamen. Men heeft slechts het lijk van een vrouw, maar een groote menigte verbrande dieren gevonden. Cholera. Het Fransche hygiënisch comité, onder voorzitterschap van Brouardel, heeft een rapport gericht tot den Miu. van Binnenl. Zaken, waarin gezegd wordt, dat er geen gevaar meer is voor cholera in Frank rijk. Aan de Spaansche grenzen blijven de voorzorgsmaatregelen gehandhaafd. Onder de pelgrims, die uit Mekka terugkwamen, was de ziekte in hevigen graad uitgebroken. Er waren 100 sterfgevallen op 5000 per sonen, zoodat men uiterst voorzichtig moest zijn bij het vertrek van de schepen, die de pelgrims naar de Middell. Zee terugvoeren. In Egypte wordt al het noodige gedaan. O Sept. 40 gevallen, 32 ski fgevallen in Spanje. De cholera-statistiek in Spanje wijst aan dat er 3472 gevallen, waarvan 1787 met doodelijken afloop voorkwamen. De kinder pokken heerschen door geheel Madrid. Reuter seint uit Kaapstad, dat de Barotse de inlandsche volksstam, die het land tus schen den 20n en 30n oosterlengtegraad in Zuid-Afrika bewoont, het Britsch bescherm heerschap heeft aangenoaieu. Het volk ver_ bond zich den slavenhandel en de toovenarij te weren. Uit Melbourne wordt bericht, dat de Re geering van Victoria een stoomschip met mariniers heeft bemand om steenkolen te vervoeren voor de spoorwegen, die door de de werkstaking der scheepsbemanningen gebrek aan kolen hebben. De werkstaking te Melbourne is mislukt. Op Nieuw-Zeeland hervatten velen den ar beid. Te Brisbane leggen de scheepsofficieren het voornemen aan den dag hun betrek king weder op te nemen. De overstroomingen in Britsch-Indië is een kleine moskee weggespoeld 35 inboor lingen, die er in gevlucht waren, verdron ken. De overstroomingen hebben vooral aan de spoorwegen veel schade aangericht. Dinsdag heeft er eene poging plaats ge had de exprestrein van New-York naar Chicago op de lijn New-York-Central te Panghkeepsie te doen ontsporen. Een be ambte op dien trein, die een ijzeren staaf op de rails ontdekte, kreeg uit de struiken langs den weg geweerschoten toen hjj dien trachtte te verwijderenbij wist echter nog het alarmsein te doen werken, waardoor het gevaar ontkomen werd. Uit Nagasaki wordt bericht, dat de cholera in Japan een zeer kwaadaardig karakter heeft. Op 491 gevallen 290 sterfgevallen. JPliiatselyli Nieuw HEUSDEN, 9 September. Bij de heden gehouden verpachting van nagras, toebehoorende aan bet college van Godshuizen, was de opbrengst, over circa 40 hectaren, pl. m. f 200 meer dan het vorig jaar. Het is ons een waar genoegen te kunnen mededeelen, dat het Land van Heusden en Altena al weder zulk een goed figuur gemaakt heeft op den tentoonstelling der Holl.-Maatsch. v. Landbouw, deze week te Dordrecht gehouden. We betreuren het echter, dat we ook nu weder moeten zeggen: Waarom niet meer ingezonden? We weten het immers, dat het Heusdensch en Altena's paard een goeden naam heefthoewel zijne kwaliteit nog zou kunnen verbeterd worden, indien de houders van paarden wat meer vooruit wilden zien, en ieder voor zich een honderd gulden wilden wagen om die met duizend gulden terug betaald te krijgen. We bedoelen het nog meer aanschaffen van prima kwaliteit fokdierenmaar daar is geld, en veel gold voor noodig. We dwalen echter af en moeten naar de tentoonstelling terug. Wat weet zoo'n Hollandsche maatschappij dat alles sierlijk, smaakvol en gerieflijk in te richten. We mogen echter bij al dat vertoon niet blijven stilstaan, hoe gaarne wij er ook nog een poosje zouden verwijlenwant de be haalde bekroningen trekken de lezers in de eerste plaats aan, we beginnen met de Paarden van Inlandsch ras Jonge merriën, geb. in 1886, le prijs A. en A. Straver Jz. te Babiloniënbroek; Idem geb. in 1889, le prijs A. en A Straver Jz. te Babiloniënbroek2e prijs, B. Snoek te Almkerk. Paarden van gekruist ras. Dekhengsten, geb, in 1886 of vroeger, 2e prijs (onze overbuur) J. Vos te Neder - Heruert; Jonge merriën, geb. in 1888, le prijs J. Straver Wz. te Babiloniënbroek. Paarden van vreemd ras. Zware dekhengsten, geb. in 1886 of vroeger, voor koetspaarden, le pr. Straver, Snoek en De Bruijn te Babiloniënbroek; Lichte dekhengsten, geb. in 1886 of vroeger, voor rijtuig of rijpaarden, 2e prijs Gebrs. Hagoort te DussenZware hengsten, geb. in 1887 of 1888, voor koetspaarden, 2e prijs A. Straver te Babiloniënbroek. We vertrouwen dat op de a. s. tentoon stelling te Tilburg onze paarden in ruimer getale tegenwoordig zullen zijnvan zelve zal de opsomming der behaalde prijzen, ook naar rato zooveel grooter zijn. 12 Sept. Eene begrafenisplechtigheid, die de algemeene attentie trok, omdat zij hier aldus nog nimmer werd uitgevoerd, had heden morgen alhier plaats. Een der oprichters van het muziekge zelschap »de Eendracht, tevens meer dan veertig jaren lid daarvan, de heer A. van Herpt, dezer dagen alhier overleden, werd naar de laatste rustplaats gebracht. Als lid van de schutterij »St. Catharina* te Herpt, werd hij door zijne medeschutters gedragen, voorafgegaan door het vaandel in rouwfloers gehuld. Daar vóór had zich de harmonie »de Eendracht« opgesteld, die, keurig als altijd, een treurmarsch uitvoerde, (Marche Funèbre de Chopin). De weg door de Putterstraat werd door eene groote menigte belangstellenden en nieuwsgierigen begeleid. Bij de R. Kath. Kerk gekomen, ving het klokgelui aan, waardoor de muziek hare taak als geëindigd beschouwde, om, na de lijkdienst, haren medebroeder aan de schoot der aarde toe te vertrouwen. WAALWIJK. De handel in hooi in de Langstraat is sedert veertien dagen leven diger. Verscheidene partijen jarig hooi ruimden tegen f 10.50 per 500 K.G. cp nieuw deed naar qualiteit f8 a f 9 af, ter wijl het schrale hooi tegen f 6 werd afge leverd. De verkoopers zijn tegen de bestaande prijzen meer tot aflevering geneigd. De handel in hop stond eenige dagen stil. Nu wordt weer geboden voor het nieuwe gewas f50, voor hop 1889 f30, voor die van vorige jaren f 7 a 9, alles per 50 kilo. Alhier is een gymnastiek-vereeni- ging opgericht, die den naam van »01ympia« dragen zal. Zij heeft ten doel de onderwijzers uit de Langstraat en hare omstreken voor het bij de wet gevorderde, doch verlicht gym- nastiekexamen te bekwamen, waartoe een geëxamineerd gymnastiekonderwrjzer alhier de noodige lessen zal geven. De heer W. Moll, onderwijzer te Sprang is voorzitter der vereeniging, en de heer C. F. Kien, gemeente-secreturis te Vrijhoeven- Kapel, secretaris. HERPT. Verleden Zoudag is te Ooster hout met groote feestelijkheden gevierd het 140-jarig bestaan van het koninklijk hand boogschutters-gilde »St. Sebastiaan.« Vooral de optocht is allerkeurigst geweestdaarover gaat maar één roep op. Verder h^d men een wedstrijd van handboogschutterijen, volks vermakelijkheden enz., waarbij onze hand boogschutter^ >deEendracht* de vierde prijs, eene verguld zilveren medaille, behaalde. VEEN. Als bizonderheid kunnen wij mededeelen, dat in den tuin van den heer Weeda alhier eene treurroos voor de tweede maal van dit jaar met een aantal knoppen en zelfs volledige bloemen is getooid. NEDERHEMERT, 11 Sept. De uitslag van de stemming voor den lid vun den ge meenteraad (vacature den heer v. d. Kolk) is als volgt: Uitgebracht 23 stemmen, waar van de heer D. Bouwman 21 stemmen op zich vereenigde, zoodat deze tot lid van den raad is gekozen. LOON-OP-ZAND, 10 Sept. Verleden nacht ontstond brand in de woning van Bastiaan Zwijgers, staande in 't gehucht Efteling onder deze gemeente. In korten tjjd was zij geheel uitgebrand en daar de zolder terstond vuur vatte, kon een daarop logeerende ambachtsman slechts met groote moeite zijn leven redden. Behalve de ge- heele inboedel werden twee koeien en één kalf, benevens de geheele voorraad onge- dorseht graan een prooi der vlammen. WOUDRICHEM, 10 Sept. Voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad zijn bij een aantal van 169 kiezers slechts 33 stemmen uitgebracht, waarvan een van onwaarde. Gekozen is de eenige candidaat A. Pellikaun Schriek Az., landbouwer aan den Oudendijk, met 28 stemmen. De overige waren op 4 verschillende personen uitge bracht. Naar men verneemt zou de heer S. uit het naburige Rjjswijk, wiens zoon voor eenige weken spoorloos verdwenen was ge- informeerd zijn geworden, dat deze zich thans in de Vereenigde Staten van N. A. zou bevinden en geweest was bij eene familie aldaar, vroeger hier woonachtig. DALEM, 10 Sept. De prjjs der aard appelen was heden aan den afslag te Vuren reeds f2.75 per ILL. De kwaliteit is uit muntend, de kwantiteit bevredigend. De heer Tempelmans Plat, leeraar in het teekenen aan de H. B. School te Gorinchem, verplicht zich bijzonder aan de omwonende onderwijzers, door hen gedurende de maand September tweemaal per week gratis eene teekenles te geven, voornamelijk met het doel om zijne methode, die in deze streken algemeen ingang vindt, te verdui delijken. Binnenland. Bij kon. besluit van den 9den September is bepaald dat de gewone zitting van de Sta- ten-Generaal op Dinsdag 16 September, des namiddags te één uur, in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers geopend wordt door eene koninklijke commissie, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministeriëele departementen. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer de heer mr. A. van Maanen van Eemnes. Bij kon. besl. van 3 dezer is bepaald dat krachtens art. 125 der wet van 19 Aug. 1861, betrekkelijk de nationale militie, de milicien-verlofgangers der lichtingen van 1886, van 1887 en van 1888, behoorende toe het regiment grenadiers en jagers, het 4e en het 7e regiment infanterie, onder de wapenen worden geroepen om in den wa penhandel te worden geoefend, en zulks voor de hierna vermelde tijdvakken: de lichting van 1886, van 13 Oct. tot 25 Oct. 1890; de lichting van 1887, van 3 Nov. tot 15 Nov. 1890; en de lichting van 1888, van 17 Nov. tot 29 Nov. 1890. De minister van oorlog, dit besluit ter kennis van de landmacht brengende, heeft dd. 16 dezer tevens bepaald, dat de verlof gangers, gevestigd in gemeenten vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch be hoeven te begeven, en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot Expl. van Staatsspoorwegen is bepaald, dat het personeel, dat den leeftijd van 65 jaar zal hebben bereikt, behoudens eenige uitzonderingen, onherroepelijk zal worden gepensioneerd. Het onderzoek in zake Aafke Kuypers is nog niet gesloten. Tegen het einde der week zijn nog personen gedagvaard. De Haagsche kroniekschrijver van de »N. Gr. Ct.c schrijft, dat hem dezer dagen te Amsterdam door een gezaghebbend rechts geleerde is verzekerd, dat het bericht om trent de behandeling der veelbesproken zaak van Aatke Kuijpers, hetwelk in de verschil lende bladen de ronde heeft gedaan, slechts op gissingen berust. Volgens dien rechts geleerde was het meer dan waarschijnlijk, dat de verdachte op het tijdstip, dat men voor haar terechtstelling heeft genoemd, reeds op vrjje voeten zal zijn gesteld, om dat hoe afschuwelijk ook de feiten mogen zijn, die bij de instructie zjjn aan het licht gekomen de aanwjjzingen van schuld aan opzettelijke en strafbare vergiftiging naar gelang het onderzoek vordert, juist zijn verminderd. Dat de socialisten te Amsterdam niet erg gezien zijn, blijkt uit het volgende: Venters met socialistische prinsesselie- deren* zijn in de kal verstraat aldaar door eene volksmenigte aangevallen. Zij vluchtten zoo hard zij konden naar het politiebureel in de Molsteeg, waar de agenten de heeren bewaarden tot dat de menigte was afge trokken. Ook in de Damstraat werd met dit lied gevent. Er ontstond een oploop en de politie bracht den venter naar het bureel Een der venters verklaarde, dat hji en zijn makker, indien zjj in de Kalverstraat niet gevlucht waren, door de menigte zouden zijn doodgeslagen, zóó dreigend trad men tegen hen op. Tegen vijf sociaal-democraten is te Amster dam proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van het sociaal-democratisch Prin- sesselied. Weder zijn twee venters, die op den Niewendijk met dit lied rondliepen, waar door het volk samenschoolde, naar het politiebureau geleid. De heer Poesiat, van de oprichting af secretaris van Patrimonium, heeft, wegens drukke werkzaamheden, voor die betrekking moeten bedanken. Bij het graven op de pachthoeve »De kleine Port,« te Grathem, heeft men, in een aarden pot een 30 tal zilveren munten ge> vonden, meest uit de 17e eeuw. Door een kooiman te Lith is dezer dagen op zijn eendenkooi gevangen een zwarte ooievaar, welk zeldzaam dier door hem is verkocht aan de diergaarde te Amsterdam. Dinsdagavond, omstreeks 9 uur, ontstond in het Huis van Bewaring op den Heilige- weg onder de 107 aldaar opgesloten ge vangenen een begin van oproer. De aan leiding daartoe was, dat vier gevangenen, wegens overtreding tegen de tucht, cellu lair zouden worden opgesloten. Men weet dat in de huizen van bewaring niet het cellulaire stelsel bestaat, maar dat de ge vangen gezamenlijk op zalen zich ophouden. Toen nu op het genoemde uur de ge vaugenen van de werkzaal, waar zij allen te zamen gedurende den dag vertoeven, naar de drie slaapzalen overgingen, wilden zij niet toestaan, dat op de vier, die afzonder lijk moesten geplaatst worden, deze straf zou worden toegepast. Er ontstond een hevig tumult; met geweld werd den be waarders door de opstuwende gevangenen belet aan de vier gecorrigeerden de hand te slaan, terwijl hunne houding hoe langer zoo dreigender werd. Tevergeefs beproefde de Directeur zich verstaanbaar te maken en met zijne vier bewaarders de orde te handhaven. De militaire macht, welke steeds in het gebouw is gelegerd 4 man infan terie, onder bevel van een korporaal kwam te hulp, doch deze konden de ge moederen niet tot bedaren brengen. De President der Arrondissements-Recht bank, de Officier van Justitie, en de Direc teur der Celgevangenis waren spoedig ter plaatse, doch niet dan nadat de noodige politiemacht, onder commando van een in specteur, uit het bureau, voormalig Gym nasium verscheen, mocht het gelukken de gevangenen de lokalen te doen binnengaan, waarna het geschreeuw nog eenigen tijd voortduurde. Het gebouw is gedurende den nacht nauw lettend door de politie bewaakt. Uit Amsterdam wordt gemeld Ongeveer een jaar geleden verzocht een notaris uit Tolen, die aan het station aldaar eene plaats voor een naburig dorp genomen had, aan den majoor der rijksveldwacht, die zich mede aan het station bevond, een pakje aan zijn huis te willen afgeven, met de boodschap, dit in de brandkast te bergen. Toen de notaris den volgenden dag den inhoud van het pakje nazag, vermiste hij een effect. Onmiddellijk gaf hij den majoor van zijne bevinding kennis, die zich over deze zaak zeer verwonderd betoonde, en be loofde al het mogelijke te zullen doen om, indien de notaris zich omtrent den inhc.i van het pakje niet had vergist, het verloren! terug te bezorgen. Alle nasporingen bleven echter vruchteloos, tot vóór eenigen tijd, op verzoek der justitie te Tolen, onze recherche een onderzoek alhier instelde, met net ge volg dat het vermiste effect in een wissel kantoor in de Kalverstraat werd terugge vonden. De majoor-veldwachter zal zich nu over den diefstal voor den rechter hebben te verantwoorden. Zondag avond is hangende gevonden iih, een bosch, behoorende aan den heer Vogels, te Blerik, gelegen in het gehucht Vinken- peel, ter plaatse genaamd de oude burg onder Grubbenvorst, de 28-jarige J. V., molenaarsknecht, geboren te Horst, wonende in Pruisen, wiens ouders thans te Grubben- f vorst gevestigd zijn. Op hem is bevonden een re£u van aan zijn aanstaande opge zonden f 158. De jongeling was als braaf en oppassend bekend, wilde in Pruisen zich vestigen en had daartoe reeds een molen gehuurd. Men vermoedt een misdaad. De slager B. te Baarloo werd voor eenige dagen door een vlieg op zijn hand gebet»*!*' De hand en zijn arm zwollen langzaam op. Zonder er acht op te slaan, wachtte hij met naar een geneesheer te gaan. Nadat deze later ontboden was, kon hij niet anders dan zware bloedvergiftiging constateeren. B. is dan ook later aan de gevolgen van bloed vergiftiging overleden. Onder Barneveld is een kind van ruim een jaar, dat aan de zorg van een 4-jarig zusje was toevertrouwd in een sloot geval len en verdronken. - Sedert de kermis werden te Almelo een jongen en zjjn kermisvrijster vermist. Hunne lijken zijn thans uit het kanaal opgehaald. - In de Helmerstraat te Rotterdam is een heipaal omgevallen en neergekomen op den nek van een der werk lieden, die op de plaats dood bleef. - Op 's-Gravenweg onder Kralingen is een man, die zijn kind op den arm droeg, gevallen, waardoor hjj op het kind viel, dat dienten gevolge een been brak, terwijl de man een belangrijke verwonding aan den arm be kwam. - Onder Roon heeft een jongetje van zes jaar een klap van een paard tegen het hoofd gekregen, waar door het kind zoo zwaar werd gekwest, dat men voor zijn leven vreest. - Te Resteren is zekere W. O. te water geraakt en verdronken. - Bij Meppel is het verminkte lijk gevonden van W. Haber- meld, beamte bij de Expl.-Maatschappij al daar. Waarschijnlijk is hjj den avond te voren door een trein overreden. De man laat een vrouw en vier kinderen na. - Een felle brand heeft de nog nieuwe woning, tevens winkelhuis, van G. Gerrits te Angels- loo (Drente) geheel vernield. Alles was ver zekerd. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het le kwartaal, ko hier der gewestelijke belasting op de paarden enz., op den 4 September 1.1. door de Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant uit voerbaar is verklaard, en van af heden gedurende acht dagen op de Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Heusden, den 11 Sept. 1890. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag September. Uitspraken in sake het O. M. tegen: H. d. K. te Wonirichem, brandregl. Woudrichem, vrijgesproken. Z. H. te Dus sen, J. v. M. te Babiloniënbroek en J. H. woonplaats onbekend, vet hondsdolheid ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis voor ieder. H. V. te Veen, hond met kar los en on beheerd, f 2 boete sins. 1 dag hechtenis. A. B. v. T. te Werkmdam en F. L. te Ou Iheusden, stierenreflement, ieder f 3 boete subs. 1 dag hechtenis A. J. A. te Heusden, dronkenschap, 6e hrh., drie weken hech- tenisstraf. A. D. R. te Giessen, dronken schap, f3 boete su.s. 2 dagen hechtenis. mmm n 7 o K A i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2