Het adres, den 26n October e.k. aan drn generaal-veldmaarschalk graaf Vou Mol ke, bij gelegenheid van diens 9Öen verjaardag, door de Daitsche steden aim te lieden, luidt als volgt: ^Excellentie! De gloeiende geestdrift waar mede geheel Duitschland vóór 20 jaren zijn Moltke toejuichte, hernieuwt zich heden, aan het einde van het negende tiental jaren van de geschiedkundig zoo beteekenisvolle periode, gedurende welke Uwe Exc. ous vaderland toebehoort. En die jubelkreet klinkt heden niet minder luid, door het verheven gevoel van den thans door ons verworven rang in de wereld, als destijds, in de dagen van strijd en overwinning. Duitschland bewon dert in Uwe Exc. den denker der slagvelden, die 't leger van zege tot zege voerde, den genialen veldheer, wiens buitengewone gaven door den scherpen blik zijns Keizers werden opgemerkt, den machtigen heros der krijgs kunst. Dank zij de zoo welgeslaagde mede werking van Uwe Exc. kan Duitschland thans zijn grootsche kracht in dienst des vredes aan de werken der volksontwikkeling wijden. In het hooge Noorden en aan de boorden van den Bosporus, in den vreemde en in het vaderland, in oorlog en vrede, waar ooit Uwe Exc. pleegdet op te treden, steeds had zij slechts één richtsnoer: de on kreukbare plichtsbetrachting, trouw aan Keizer en Rijk, trouw aan ons volk en aan zichzelf. Maar het Duitsche volk is Uwe Exc. wederkeerig trouw gebleven. Het dankt zijn veldheer, het vereert zijn held en het bemint den man, die, op zijn ontzaglijke hoogte, steeds voor den geringsten mede- rnensch te naderen is gebleven. Excellentie! Met deze weinige, uit het hart opgewelde woorden, naderen wij, de vertegenwoordi gers der steden van het vereenigd Duitsche Rijk, u heden, op dezen veel beteekenenden dag. Moge Uwe Exc. in onverzwakte kracht, als jongeling naar hart en geest, nog lang in ons midden blijven, ten trots van den tijdgenoot, ten voorbeeld voor toekomstige geslachten Te Calais hebben 80 tnlle-fabrikanten hun fabrieken, wegens geschillen met hun werklieden, waardoor 5000 personen zonder werk zijn, gesloten. Het boek van Generaal Booth, van het Heilsleger,* zal half October te Londen verschijnen. De titel ietwat herinnerende aan dien van Stanley's boek is: »In het donkerste deel van Engeland en de manier om er uit te komen.* De Heer Booth wil de armoede bestrijden, door asylen en logementen te stichten, waar hongerigen en baveloozen opgenomen wor den. Van daar uit wil hij hen zenden naar landbouw-koloniën op het platteland, en van daar weder, als de agenten van het Heils leger hen tot werkzame, flinke menschen gevormd hebben, naar de Britsche koloniën. De ^Generaal* mpet ook een huwelijks bureau op groote schaal hebben gesticht, met het doel, den jongezellen in de koloniën goede vrouwen te verschaffen en tevens het groot [aantal ongehuwde meisjes in Groot- Brittannië te verminderen. De Daily Telegraphzegt dat Engeland bij het verwerpen van de Engelsch-Portu- geesche overeenkomst niets veniezen zou. Indien Portugal den oorlog verklaarde, zou deze na eene korte worsteling eindigen met de inlijving van de Delagaobaai, waardoor de invloed van Engeland over de Transvaal nog weder versterkt zou worden. Eene dépêche van Madrid stelt den al- gemeenen gezondheidstoestand als onrust wekkend voor. Alleen Vrijdag zouden er meer dan 1000 gevallen van pokziekte zijn voorgekomen. In nadere berichten uit Madrid wordt be vestigd dat de brand in het. Albrama te Grenada de merkwaardigste gedeelten van dat gebouw heeft gespaard. De materiëele schade wordt op 1 millioen realen geraamd. Vijftien personen werden gewond, waarvan 5 ernstig. De oorzaak van den brand is nog altijd onbekend. Volgens eene dépêche is het Turksche oorlogschip »Ertogroul« bij Japan in volle zee gezonken en zijn de vijf honderd man equipage verdronken. Te Portsmouth, in Amerika heeft de kuiper Hein, wiens vrouw was weggeloopen, toen hij bemerkte dat ook zijn oudste dochter den slechten weg opging, zjjn drie dochters trachten dood te schieten. De oudste en jongste dochter werden gedood, de derde zwaar ge wond. Daarna schoot Hein den man, die met zijn vrouw was weggeloopen, dood en joeg toen zich zeiven een kogel door het hoofd. De verste telephoon-gemeenschap ter wireld is die tusschen Neyt-Y«»rk en Chi cago, door middel waarvan twee menschen ■p ongeveer 1000 Eng. mijlen afstands van elkander een gesprek kunnen voeren. Daarop volgt de telephoonlijn van Parijs naar Mar seille, welke 562ys mijl lang is. Door het inslaan van den bliksem is het telefoonbnreau te Yersey-City in de asch gelegd. Het was een hoog gebouw, maar uiettemin slaagden alle beambten, met uit zondering van 15 meisjes, te ontvluchten. Dezen hadden alle bezinning verloren en riepen radeloos uit de vensters om hulp. Enkelen wilden zelfs naar beneden springen, wat een zekere dood zou geweest zijnde menigte riep haar toe, dat ze zouden wachten, want dat hulp kwam. Inderdaad slaagde een brandweerman haar allen ongedeerd uit het huis te halen. De schade is zeer groot; men schat ze op ongeveer f 300,000. Niet minder daD 2000 telefoondraden werden vernield en het verkeer langs den verrespreker staat dien tengevolge geheel stil. In Noord-Amerika houdt men zich thans bezig met het grootsche plan, den grooten Pacific-spoorweg (New-YorkSan Fran cisco) door middel van tunnels door de rotsen der Sierra Nevada heen te leiden, om zoo de groote bezwaren, gevaren en onkosten te vermijden of althans te ver minderen, welke het spoorwegverkeer iederen winter ondervindt door de sneeuwstormen. Zooals bekend is, waren de sneeuwstormen verleden winter bijzonder sterk en van on gewoon langen duur, zoodat het verkeer voor verscheidene weken was gestremd. Zonder spijs of drank, blootgesteld aan de vorst en het verschrikkelijke weer, moesten honderden personen, passagiers zoowel als treinbeambten, verscheidene dagen in de treinen doorbrengen, die in de kolossale sneeuwmassa's waren blijven steken. Door het boren van tunnels 1000 voet onder de hoogten van het gebergte en tevens onder de sneeuwlijn hoopt ra en nu, zoo niet in deu geheelen omvang, dan toch in sterke mate, in de bezwaren te voorzien. De tun nelbouw zou 10 millioen dollar kosten en verscheidene jaren duren, daar de boringen meest door zeer harde rotsen moeten ge schieden. Daarentegen zal na voltooiing van het werk de stijging met 1000 voet aan iedere zijde van het gebergte vervallen, en daardoor eene aanmerkelijke besparing van tijd en kosten verkregen wordende zware kostbare berglocomotieven zouden dan b.v. kunnen vervallen. Ook zou de belangrijke schade, door de sneeuwstormen aan de baan veroorzaakt, voor een belangrijk gedeelte vervallen. Zooals van zelf spreekt zou de verkor ting van de reis ook voor de passagiers en de mail van groot voordeel zjjn. De ge wichtigste reden echter voor het plan is de onberekenbare gevaren, waaraan een trein over de bergen in den winter bjj storm en sneeuw blootstaat. Mexikaansche bladen verhalen van een zeer ongemeen tweegevecht. Een paar offi cieren hebben namelijk met houwitsers en bommen geduelleerd, op vijfhonderd passen afstand van elkander. Een der strijders werd door een ontploffende bom gedood. Volgens berichten, te San-Francisco ont vangen, zijn tengevolge van de overstroo mingen in de Chineesche provincie Chihli omstreeks 4.000.000 personen zonder dak. De ellende, die de ongelukkigen te verduren hebben, is onbeschrijfelijk. In de provincie Shantung is de toestand bijna even erg. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft Vrijdag op de Philadelphia Reading spoor weg bij Shoemakerville plaats gehad. In den loop van den avond had een botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en steenkolentrein, waarbij de wagens over den weg werden geworpen. De sneltrein met 150 passagiers kwam tegen midder nacht tegen deze verongelukte treinen aan- loopen. De geheele sneltrein werd van de lijn geworpen en stortte van eene hoogte van 20 voet in de rivier Schuijlkill. Zaterdag waren 15 lijken te voorschijn gebracht; men vreest dat nog 20 passagiers onder de puin- hoopen in de rivier liggen bedolven. Een later bericht meldt, dat bij dit spoor wegongeluk 21 menschen gedood en 30 ge wond zijn. Uit Kaapstad bericht men dat de Cape of Good hope Bank haar betalingen gestaakt heeft. Het te kort is 30 millioen gulden. De werkstakingen in Australië. Het goe derenvervoer in Nieuw Zuid-Wales wordt wegens kolengebrek beperkt. Te Melbourne staakten ook de sjouwers het werk. Een vreeselijk drama wordt uit Warschau gemeld. Een kwartiermeester van de dra gonders was vermoord op straat gevonden. Drie jonge rekruten, die in de nabijheid waren gezien, werden gevangen genomen en daar zij onlangs door den kwartiermees ter waren gestraft, werden zij voor de moordenaars gehouden en ondanks hun vol hardend ontkennen ter dood veroordeeld. Een groot deel van het publiek, overtuigd van hun onschuld, teekende verzoekschrif ten om gratie en de vaders der veroordeel den, waarvan een der rjjkste inwoners der stad, Popon, boden grooten somrnén aan voor uitstel van de executie. De Gouver neur wilde van geen uitstel hooren en de drie jonge mannen werden ter dood gebracht. Twee dagen na de executie kwam de vrouw van een hoefsmid aan den krijgs raad verklaren, dat haar man den kwartier meester, haar minnaar, had gedood De te St. Petersburg verschijnende >No- wosti* méldt, dat de Shah van Perzië in November op nieuw daar ter stede ver wacht wordt. Geboren in een graf. In een dorp bij Szegedin was de vrouw van den landeige naar Gonda, naar de vroedvrouw verzekerde, gestorven. De dokter teekende een certifi caat van overigden en de vrouw werd be graven. Haar man'had echter geen rust en liet kort na de plechtigheid de kist weder opgraven. Bij de opening vond men toen de vrouw op haar zijde liggen en een jong geborene dood naast haar. De arme man is krankzinnig geworden. Een jacht op slavenjagers werd in den nacht van Woensdag op Donderdag bij de haven van Zanzibar gehouden. Omstreeks middernacht verliet een Arabisch schip de haven. Den kapt. van een Engelsch oorlog schip kwam de zaak verdacht voor; hij liet 2 booten uitzetten, die daarop het schip achterhaalden en bemachtigden. De geheele bemanning sprong overboord en bereikte zwemmende de kust. Alleen de kapfr., die zich verzette, twerd doodgeschoten. Aan boord vond men 50 slaven, die in vrijheid werden gesteld. HEUSDEN, 23 September. Bij de Chr. Geref. Gem. alhier, is met eenparige stemmen beroepen, tot Herder en Leeraar, de WelEerw. heer W. Laatstman, candidaat te Zaandam. Bij de op 20 Sept. gehouden jaar markt waren aangevoerd 142 paarden. Premiën werden getrokken voor de na volgende personen Luijben, Herpt, f2.50; M. Crielaart, Andel, id.; A. de Waal, Wijk, id.; J. Brouwers, Heesbeen, id.; C. Timmermans, Dussen, id.; W. Mouthaan, Wijk, id.; G. van Yelthoven, Hedikhuizen, id.; P. Brujjsten, Hedikhuizen, id.; II. C. van Helvoirt, Hedikhuizen, id.; W. Colijn, Doeveren, id.; N. voor de Poorte, Vrjjhoeven-Capelle, f 5.R. Timmers, Sprang, id.; 6. Kuijpers, Heusden, id.; T. Loeff, Oudheusden, id.; P. L. Honcoop, Heusden, f 10.A. G. Vos, Eethen, id. De handel was geanimeerd. Schoone exemplaren waren aan de lijn en prijzen van f750 en f800 werden besteed. De veemarkt prijkte eveneens met prach tige beesten en daar ging de verkoop vlug. Was de aanvoer grooter geweest, dan had er van zelf meer omzet plaats gehad. Gelijkertid werden aan de afd. Heusden der N.-Brab. Maatsch. v. Landbouw jarige hengsten getoond, die ten vorigen jare en in het begin dezes jaars onder voorbehoud eene bekrooning hadden verworven. Als zoodanig werd uitbetaald een prijs van f75 -en 2 prijzen, elk f25. De volgende jaarmarkt is meer speciaal eene beestenmarktzoodat de veehouders in hun belang zullen handelen, door grooten aanvoer. De jongste markten hebben be wezen, dat het hier niet aan koopers man gelt, als de aauvoer maar ruim is. AMMERZODEN, 17 Sept. Heden had in deze gemeente een treurig ongeval plaats. Terwijl de landbouwer M. G. met zijne kar van de Bossche markt huiswaarts keerde, geraakte even buiten deze gemeente de teugel onder den haam vast. De landbouwer J. v. d. O., die mede op de kar zat, sprong van de kar, om het touw los te makenhier door schrikt het paard, dat op hol gaat en den ongelukkigen man zoolang met zich voortsleurt, tot het rad van de kar hem grijpt en hem dwars over het lichaam gaat. In deerniswaardigen toestand werd de man in een nabijzijud huis gedragen, waar de gemeente-duktcr uit Hedel hem de eerste ge neeskundige hulp verleende. ZALT-BOMMEL, 20 Sept. Door visschers op de Waal voor deze stad, werd Donderdag een flinke zeehond in hunne netten gevangen RAAMSDONK, 19 Sept. De stroopapier- fabriek onder deze gemeente aan het Oude Maasje, welke reeds vele jaren stil ligt, is thans overgegaan aan een andere Engel- sche maatschappij en zal, naar van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, in Januari 1891 in werking worden gebracht. GENDEREN, 22 Sept. De heer Van Haringen candidaat, heeft de beroeping naar de Christ. Ger. Gem. alhier aangenomen. VLIJMEN, 22 Sept. De WelEerw. heer Ds. W. Oudegeest alhier heeft gisteren aan WAAL WIJK. H-t afleveren van hooi in de Langstraat houdt langzaam aaude prijzen wisselen tnsscheu f6.en f 10.50 per 500 K G., naar gelang het schraal hooi 2e of le qual. betreft. Stroo wordt op leve ring tegen f8 a f9 gekocht. De handel in kalfvee is weder levendiger, daar de Belgische kooplieden zich weder vertoonen. Ook vette koeien worden meer gevraagd. Noteeringen: kalf koeien en dito vaarzen le qual. f 250 a 290, 2e qual. f 185 a 240 per stuk; vette koeien 78 a 80 cent per K.G. HERPT. De'gemeenteraad alhier heeft besloten onze gemeente voortaan op de drukste verkeerpunten met petroleum te verlichten, waarmede reeds met het begin der volgende maand zal begonnen worden. Onnoodig te zeggen, dat dit besluit al gemeen met genoegen is vernomen. BABILONIENBROEK. De heer A. Stra- ver Jzn. alhier verkocht dezer dagea aan den landbouwer J. Vos te Nederhemert (Eiland) een anderhalfjarigen hengst voor de belangrijke som van f700. Deze hengst is afkomstig van H. van Waardhuizen te Andel. GORINCHEM. De naar Leiden beroe pen leeraar, Ds. W. Briët, hoopt den 12den October e.k., alhier zijne afscheidsrede te houden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal houdt heden (Dinsdag) vergadering, ter be noeming van de leden der Commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden en van de gemengde Commissie voor de stenographie. De centrale afdeeling besloot om, na af loop van deze openbare vergadering, in de afdeelingen te doen onderzoeken een dertien tal ontwerpen, waarvan de voornaamste zijn de wet tot wijziging der wetten op de per soonlijke belasting; de wet tot verhooging van hoofstuk IX der staatsbegrooting voor 1890, en aanvulling en verhooging der spoorwegbegrooting voor 1890 (koopsom Rijnspoorweg-maatsch.)de wet tot wijzi ging en verhooging van het Vile hoofstuk A der staatsbegrooting voor 1890, en wij ziging en aanvulling van de wet op de mid delen voor 1890; de wet houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op suiker, en voorts, doch niet vóór Woensdag daar aanvolgende, het wetsontwerp tot regeling van den krjjgsdienst. Volgens het verslag, voorkomende in de Staatscourant, zien wij dat de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd in de laatste vier jaren met ruim 3 ton of ruim 1 pet. vermeedert is, terwijl de bevolking met ongeveer 170,000 inwoners of 4 pet. toenam. Het aantal vergunningen is nog het grootst in Noord-Brabant, 8.4 op 1000 inwoners; dan volgen de provincie Groningen met 8, Limburg met 6.8, Zeeland en Drente met 6.4, Gelderland met 5.9, Friesland met 5.8, Utrecht en Overjjsel met 5.3, eindelijk de beide Holland met 4.7. In twee gemeenten des lands bestaat geen enkele vergunning, nl. Herwarden (Gelder land) en Schiebroek (Zuid-Holland.) Noord-Brabant had volgens de jongste volkstelling een bevolking van 509.028 per sonen en wel 255.787 m. en 253.841 vr. Volgens »Recht voor Allen* zal, met het oog op de algemeene Kamerverkiezingen een weekblad verschjjneu, »de Strjjd» geheeten, dat beproeven zal eene algemeene volksbe weging in het leven te roepen onder de leuzevóór of tegen het algemeen stem recht De heer Oudens te Arnemuiden is met de voorloopige regeling belast. Den 16n September j.l. was het 75 jaar geleden, dat de eerste Minister van Justitie werd benoemd. Die dag zou waarschijnlijk geheel onge merkt zijn voorbijgegaan, doch de heer J. Th. E. Canneel, adj.-commies bij het Dep. van Justitie, heeft dien dag vereeuwigd, door op dien datum aan Z. Excellentie aan te bieden een keurig album, waarin de portretten van alle Ministers, die van af 16 September 1815 aan het hoofd van het Ministerie hebben gestaan, behalve van den Minister jhr. mr. M. W. de Jonge van Campens Nieuwland, waarvan geen portret aanwezig was, en van alle secretarissen- generaal, behalve mr. N. Olivier, waarvan geen portret bestaat, en dat van jhr. W. A. de Jonge, doch men mag zieh vleien, dat dit nog wel verkregen zal worden. Bij dat Album was gevoegd een zeer uitgewerkte levensbeschrijving van al die heerenbenevens al de oorspronkelijke lithographieën en de door den heer Canneel met de verschillende familieleden der over leden Ministers gevoerde correspondenties en bovendien de verschillende werken, waar uit de heer Canneel heeft geput. De heer Canneel verdient dan ook zeer veel lof voor dien uit den aard der zaak zoo moeilijken en belangrijken arbeid. Z. Excellentie de Minister heeft den heer J. Th. E. Canneel, bij gelegenheid dier aanbieding, dan ook in zeer hartelijke be woordingen bedankt voor dien veel omvat- tenden en ruoeilgken arbeid door hem ge leverd en daarbij de hoop uitgedrukt, dat zijn werkkracht en werklust, waarvan deze verzamelingen de bewijzen gaven, nog jaren laug het Departement van Justitie tem goede zullen mogen komen. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen dit belangrijke werk en album hun plaats vinden in het Kabinet van den Minister en zal er voor worden gezorgd, dat het ook in de toekomst wordt voortgezet. (Vad.) De »Spaarndam«, die van Rotterdam naar Amerika vertrok, heeft 7000 pakken Sumatratabak aan boord. Komt die voor primo October in Amerika aan, dan wordt 260 dollar per pak minder inkomende rech ten betaald dan wanneer de tabak na dien datum wordt ingevoerd. Het maakt alzoo een verschil van f 4,550,000, dat al naar de vroegtijdige of de te late aankomst al dan niet zal behoeven betaald te worden. De >Spaarndam« en ook de »Zaandam>, die ook veel tabak aan boord heeft, zullen dus alle krachten inspannen om tjjdig bin nen te vallen; zij hebben beide dertien dagen. In dien tijd kan de reis volbracht worden, maar dan moet ook niet het minste opont houd plaats hebben. Men begrijpt, dat, waar zulke enorme cijfers op het spel staan, de belangstelling voortdurend groot is. ZooaH men weet had de Nederlandsche Vereeniging »Het Roode Kruis* besloten een blijvend gedenkteeken te stichten op het familiegraf van baron Güather von Bült- zingslöwen, ter vereering van de gewigtige diensten op het gebied der vrijwillige zieken verpleging in tijd van oorlog bewezen. Dit gedenkteeken werd den 15 Sept. jl. in tegenwoordigheid van eenen kleinen kring ran familieleden en deelnemende vrienden, alsmede van den NederLndscben consul te Dresden, de aldaar wonende voormalige of ficieren van het Ned.-Indsch leger en afge vaardigden van »Het Roode Kruis* in Ne derland, onthuld en aan de familie van den overledene in eigendom overgedragen. Het grafmonument bestaat uit eene zwarte granietplaat, welke in gouden letters het inschrift voert: >Giinther v. Bültzingslöwen, Keizerlijk- Duitsch consul te Soerabaga, Javaridder vandeNederl. Militaire Willemsorde, gewijd uit dankbare herinnering aan zijne zelfver- loochende werkzaamheid gedurende den tweeden veldtocht tegen Atjeh in het jaar 1874, door de Nederl. Vereeniging »Het Roode Kruis* te 's-Gravenhage*. >De liefde is grenzenloos*. Ten huize van de wed. Peters te Baarlo, is ter gelegenheid van de kermis aldaar, door een onbekenden Duitscher inbraak ge pleegd. De 20-jarige dochter, die wakker werd, had den moed, den dief tegen te houden, waarbij zij echter 7 wonden be kwam. De dader werd gevat. De mazelen hebben te Groningen opge houden epidemisch te heerschen. In 't ge heel zijn daar 94 kinderen aan deze ziekte overleden. Uit Utrecht meldt men dat het beroep, door het centraal comité op den Prinsesse- dag tot de natie gericht ter vorming van het Metale Kruis of de Citadel-medaille, weerklank gevonden heeft. Reeds dadelijk kwamen van verschillende zijden giften in, alsmede eenige toezeggingen voor vaste jaarlijksche bijdragen. Uit Friesland wordt gemeld, dat de boek- weitoogst, die thans vollen gang is, ongun stiger resultaten op levert dan sedert jaren het geval is. Vooral op de zandgronden is de opbrengst zeer gering en blijft men daar 50 pot. beneden die van het vorige jaar. Op de veengronden is het iets beter gesteld, maar toch big ft ook hier de productie be neden het middelmatige. De ook als schrijver zoo geliefde hofpre diker Dr. D. E. van Koetsveld hoopt den 3en October zijn 60-jarige Evangelie be diening te herdenken. Weder heeft zich een geval van slaap ziekte onder Maasland voorgedaan. Door een landbouwer aldaar n.l. werd aan een ouden rondreizenden koopman nachtverblijf verleend. De man ging slapen en sliep na twee dagen nog. Op raad van een genees heer werd toen de oude man slapende naar een ziekenhuis overgebracht. In het gezin van een huisschilder te Am- 1*1 a t j*«»1 jjlx Nieuws. zjjue gemeente medegede-ld, dat de beroe ping naar Heerewaarden (classis Bommel; door hem is aangenomen. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2