J De laatste berichten uit het Zuiden van Frankrijk worden nog niet beter. De rivie ren, die een oogenblik vallende zijn geweest, zijn tengevolge van hevige regens weder gaan wassen en bereiken eene ongekende hoogte. De Róhne rijst 20 centimeter in het uur, hetgeen aan het doorbreken der dijken van de Ardèche wordt toegeschreven. Te Boucoiran is het water des nachts zoo snel en onverwachts gerezen, dat de slapende bewoners nauweljjks tijd hebben gehad om te ontkomen. De schade aan wegen en bruggen, aan gebouwen en woningen en aan den oogst, bedraagt vele millioenen. Bij het wegslaan eener brug te Joyeuse zijn negen personen verdronken. Te Nimes is de heer De Castelnau, terwijl hij zijne paarden in veiligheid trachtte te brengen, zwaar gewond en aan de gevolgen bezwe ken. Op zichzelf staande ongelukken, met verlies van menschenlevens, worden van alle kanten gemeld. De Graaf van Parjjs heeft uit Folkestone een brief aan den heer Bocber geschreven, waarin hij o. a. het volgende zegt: De pole miek naar aanleiding van de jongste ont hullingen is van dien aard, dat zjj een ver keerd denkbeeld zou kunnen geven omtrent de politieke gedragslijn, door mij bij de laatste verkiezingen gevolgd. Ik meen in een moeilijk oogenblik de belangen van de zaak der monarchie goed te hebben be grepen. Door de Republiek uit Frankrijk verbannen, maak ik om haar te bestrijden gebruik van de wapenen, welke zij mij in handen geeft. Ik mag geen enkele gelegen heid laten voorbijgaan, om de zegepraal der monarchie voor te bereiden en ik noodig mijn vrienden uit hun getwist niet voort te zetten, maar zich aaneen te sluiten tot voortzetting der worsteling. De werkstaking in Ostran (Moravië) die Donderdag is uitgebroken, heeft zich be langrijk uitgebreid. Het aantal werkstakers bedraagt 5000. Het district is door de mi litairen bezet. De werkstakers eischen den werkdag van 8 nur. Eene ontzettende ramp heeft het dorp Ruethi in het kanton St. Wallis getroffen. Tengevolge van het ontstaan van brand tijdens een hevige bergwind woei, is het gansche dorp spoedig eene prooi der vlam men geworden. Twee honderd huizen met hunne schuren als anderszins zijn verwoest en zelfs heeft het vuur zich medegedeeld aan het aangrenzende dorp Moos, dat mede in de asch is gelegd. In het geheel zijn er 370 huizen, waarvan niets meer dan de asch overig is gebleven. Bijna al het vee is omgekomen, een persoon is gestikt en tal van anderen gekwetst.. Speciale treinen met de noodige hulp zijn van Zurich derwaarts vertrokken. In de nabijheid van Florence is een waggon van den nieuwen electrischen tram uit het spoor geloopen, tengevolge van de groote snelheid van den trein. De waggon werd verbrijzeld tegen een muur, met het gevolg dat zes van de personen, die er in zaten, terstond werden gedood en nog twintig personen min of meer ernstig werden ge kwetst. De Machinist is in hechtenis geno men. Zoodra koning Hubert, die te Florence vertoeft, bericht ontving van hel ongeluk, bezocht hij terstond met de Koningin de ge wonden, die in het hospitaal waren opgeno men. Eene feestvoorstelling, welke ter eere van het bezoek des Konings in den schouw burg zou worden gegeven, wordt op bevel des Konings uitgesteld. Aan de poorten der Italiaansche stad Taenza is een douane-beamte door eeuige smokkelaars, die hij op heeterdaad betrapte, op gruwelijke wijze vermoord. Uit Rome wordt gemeld, dat 't tusschen de Braziliaansche Republiek en het Vaticaan tot een openlijken oorlog komt. De Brazi liaansche bisschoppen hebben krachtig ge protesteerd tegen hervormingen door de nieuwe Regeering in Brazilië ingevoerd, voornamelijk tegen de vrijheid van geloofs belijdenis, het burgerlijk huwelijk, de weg neming van het kruis uit de vlag, de vol komen afschaffing van alles wat aan een Staatsgodsdienst herinnert en de onverkies- baarverklaring van de priesters. De opheffing van het Braziliaansche ge zantschap bij den Heiligen Stoel wordt on vermijdelijk geacht. William en Patrick O'Brien zijn voor den rechter verschenen wegens zamenzwering, strekkende om de betaling van pachten te beletten. De menigte was zeer woelig. Er waren talrijke soldaten en politie-agenten op de been. Te New-York heeft zich, nog vóór men van iets dergelijks in Engeland hoorde, eene commissie gevormd tot het verleenen van hulp bij het naderen van den dreigenden hongersnood in Ierland, als gevolg van den volslagen mislukten aardappeloogst. De com missie zal hare inzamelingen over geheel de Nieuwe Wereld trachten uit te strekken. UitNew-York wordt aan de Daily News* getelegrafeerd: Verscheidene mannen, die sedert het mislukken der laatste groote werkstaking waren gevangen genomen, ver dacht van spoorwegongelukken te hebben veroorzaakt, hebben eene volledige beken tenis afgelegd. Zij verklaarden, dat uitge breide complotten bestonden om spoortrei nen te laten verongelukken, en dat de »rid- ders van den arbeid* die complotten georga niseerd en den daders geld gegeTen hadden. Deze bekentenissen en de gelijktijdige vlucht naar Canada van Lee, een hoofdman der ridders,* die de werkstaking leidde en in de bedoelde bekentenissen is genoemd, heb ben een groote sensatie gemaakt en vernie tigen de laatste rest van sympathie met de organisatie der ridders van den arbeid.* In Amerika hebben zich verscheidene spoorwegmaatschappijen vereenigd om de Hudson te overbruggen, die tot nu toe sleohts door middel van overzetveeren kan worden gepasseerd. De geheele aanzienlijke breedte der rivier (2800 a 3000 voet), zal, wegens het buitengewoon drukke scheepvaartver keer, door één enkelen boog worden over spannen. Bp de Forthbrug bedraagt de grootste spanning slechts 1700 voet. In het geheel zul de nieuwe Hudsonbrug, die de Staten New-York en New-Jersey moet ver binden, eene lengte van meer dan 2y2 kilo meter verkrijgen, terwijl de Forthbrug slechts U/g K.M. lang is. Het werk zal volgens het stelsel van hangbruggen uitgevoerd worden. Twee krachtige slanke pijlertorens van meer dan G00 voet hoogte boven den waterspiegel dienen tot opneming van de draagkabels, die eene doorsnede van 4 voet bezitten. De gezamenlijke bouwkosten zullen 192 millioen gulden bedragen. Een telegram uit Yokohama meldt, dat bij het verongelukken van het Turksch oor logsschip »Ertogroul« 587 officieren en man schappen den dood vonden, grootendeels jonge menschen, waaronder vele adspirant- officieren. Slechts 66 mannen werden gered. Uit Konstantinopel wordt geschreven dat de »Ertogroul« verleden jaar onzeewaardig was verklaard De stad Newton, op Long Island, is ge heel vervuld met een verschrikkelijke ont dekking, die men er heeft gedaan. Onder verdenking van tal van kinderen om het leven te hebben gebracht, is een echtpaar gearresteerd. Op aanwijzing van den zoon begaf de polite zich naar een onoogeljjke hut in het bosch, waar zieke of stervende kinderen werden aangetroffen, waarvan enkelen ver giftigd waren en anderen van honger dreigden om te komen. Verder werden er de klee deren van 75 kinderen gevonden. Een po litiebeambte, die den nacht in de hut door bracht, vond onder den matras, waarop hjj geslapen had, bet lijk van een knaapje. Men is thans bezig met de drooglegging van een meer, waarin men vermoedt, dat de lijkjes zijn geworpen. Het onmenschelijke echtpaar moet reeds sedert twintig jaar deze schanddaden hebben verricht. Er komen nu toch berichten omtrent uit zetting van Joden-familiën uit Rusland. De belanghebbenden ontvingen eenvoudig van de autoriteiten een bevel, om binnen zeven dagen de stad hunner inwoning te verlaten. Dergelijke bevelschriften zijn in de laatste drie weken aan ongeveer 700 Israëlitiesche familiën te Odessa gezonden, zonder dat daarin een bepaald motief genoemd wordt ook in andere plaatsen van Zuid-Rusland wordt op dezelfde wijze te werk gegaan. Neemt men in aanmerking, dat het reizen in dit seizoen in Zuid-Rusland door de hitte bijna ondoenlijk is de thermometer wees daar voor 14 dagen nog 140 gr. Fahrenheit en dat de uitzettingen het meest voorkomen onder de mingegoede klassen, dan laat het zich begrijpen, dat de ontsteltenis algemeen is. Aangemoedigd door de bewijzen van sym pathie, rechtstreeks of uit de tweede hand van Engelsche zijde ontvangen, schepen de meesten zich naar Groot-Brittannië in, ge heel tegen de bedoeling, daar men aldaar op deze vermeerdering van het pauperisme in het geheel niet gesteld is. Velen, die den overtocht betalen kunnen, trekken ook naar de Vereen igde Staten van Noord-Amerika, waar men insgelijks met bezorgdheid deze landverhuizing gadeslaat. Pluatselflk Nieuws. HEUSDEN, 26 September. Ten behoeve van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer ten algemeene nutte, zullen in het publiek belang en ten name van den staat, ter uitvoering van de wet van 11 December 1885, behalve hetgeen bij kon. besluit van 8 Juli 1886 werd aangewezen in de gemeenten Heesbeen, Eethen en Genderen, Drongelen, Hagoort, Gansooien en Doeveren en Besooien, nog onteigend worden de eigendommen, aangeduid in de St.-Ct. no. 223. RAAMSDONK, 23 Sept. Van goed in gelichte zijde wordt ons verzekerd, dat de dienst met de nieuwe stoompont over het Oude Maasje zal aanvangen op 15 Oct. a.?. ELSHOUT, 23 Sept. Terwgl heden den landbouwer Peter de Baaij alhier, met zijn bespannen kar naar zijn land reed, liep het eene wiel tegen een kantsteen langs den weg, waardoor bij van de kar viel en zich zoo erg bezeerde, dat bij met zijn kar naar zjjne woning gebracht moest worden. Later moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. BAARDWIJK, 22 Sept. Heden avond ontstond brand in eene karschuur, die ge heel afbrandde. Door spoedig aangebrachte hulp bleef de brand tot die schuur beperkt en werd overigens niet veel schade geleden. Alen kent de oorzaak van den brand niet. WIJK. Dat een negentig-jarige nog achier den ploeg loopt, met 2 paarden be spannen, is zeker geen alledaagsch feit, Toch viel dat dezer dagen alhier waar te nemen, toen Hubertus Tamerus, de 90-jarige, met opgewektheid de ploegstaart hanteerde. ZALT-BOMMEL, 22 Sept. Op de heden gehouden najaars-paardenmarkt werden aan gevoerd 542 paarden en veulens, tegen 758 in het vorige jaar. De oorzaak moet gezocht worden in de gelijktijdig vallende Utrecht- sche markt. Duitsche kooplieden waren er zeer weinig. De handel was slap, voor zoover den omzet betrof. Goede prijzen werden evenwel besteed Vette (-4 5-jarige) gingen van f550 tot f 800; iy3-jarige van f170 tot f295; veulen van f90 tot f155. (Te laat ontvangen voor ons vorig No.) DALEM, 24 Sept. De landerijen in den polder Dalem, samen 106 H.A. groot, wer den heden perceels-gewjjs door verschillende personen gemijnd, tot een gezamenlijk be drag van f 110.475. WOUDRICHEM. Wederom zijn peeren van den boom ontvreemd, ditmaal ten na- deele van V. te Oudendijkook witte kool schijnt niet voorbij gegaan te kunnen worden. Uit den tuin van een geacht inge zetene, de heer v. D., zijn in de afgeloopen week de heerlijkste peeren ontvreemd. GORINCHEM. Op de alhier gehouden paardenmarkt stonden circa 1000 paarden aan de lijn. Hoewel veel vreemde kooplieden aanwezig waren, was in den beginne de handel slap, doch later werden veel paarden van de hand gedaan en zelfs groote prijzen besteed. Zij, die voornemens zijn de Landbouw tentoonstelling te Tilburg te bezichtigen, en, na van al het schoone genoten te heb ben, den inwendigen mensch willen ver sterken, kunnen wij met vrij moedigheid in de eerste plaats aanwijzen de Liedertafel »Souvenir des Montagnards« en het hotel de »Gouden Zwaan.Voor een uitmuntende keuken en nette bediening spreken de namen reeds borg. (Zie adv.) Verdere aanbeveling achten wij overbodig. Goede wijn behoeft geen krans. De toestand van Z. M. den Koning blijft, naar er gemeld wordt, over het ge heel genomen, steeds bevredigend. Alleen begint zich meer behoefte aan rust te open baren. Ook schijnt in de laatste dagen de eetlust minder goed te zijn. Vrij algemeen wordt verwacht dat de legerwet in Frebruari of Maart e. k. in openbare discussie zal komen. Over de kan sen van het ontwerp valt nog niets met zekerheid te voorspellen. De Heer Henry Tindal, die tot dusver bij herhaling vergeefsche pogingen heeft aangewend, om bij de Staten-Generaal ge hoor te vinden voor zijne bedenkingen tegen den toestand van ons tegenwoordig defensie stelsel, heeft thans zijne toevlucht genomen tot eene proclamatie: »Aan het Neder- landsche Volk.« De hoofdstrekking dezer proclamatie is, de aandacht te vestigen op de omstandig heid, dat volgens door hem ingewonnen inlichtingen Z. M. de Koning sinds eenige jaren geheel onkundig gehouden wordt van de beweging, welke sinds dien tijd op defensie-gebied ontstaan is. Eene poging van den Heer Tindal om tot Z. M. te worden toegelaten, teneinde den Koning persoonljjk over deze toestanden te spreken, was verijdeld door den Adjudant van dienst, die daartegen bezwaar had op grond van 's Konings gezondheidstoestand. De Heer Tindal verzekert, dat allerlei verzoeken en brieven aan den Koning nir* nan Z. M. worden overgebracht, en dat onze Koning zrifs niet weet, dat er ooit eenige aan merkingen is gemaakt op het beleid van den Minister van Oorlog. De Heer Tindal is van meening, dat, in dien s Konings gezondheidstoestand werke lijk van dien aard is, dat eene zoodanige isoleering noodzakelijk is, de Ministers dan verplicht waren uitvoering te geven aan het voorschrift in art. 3 der Grondwet, hetwelk de instelling van een Regentschap bepaalt »ingeval de Koning buiten staat geraakt de Regeering waar te nemen.* In verband hiermede wijst hij op art. 3 der wet op de verantwoordelijkheid der Ministers, waarin deze strafbaar worden gesteld, indien zij nalaten uitvoering te geven aan de voor schriften der Grondwet. De Heer Tindal meent, dat deze vraag, zoo spoedig mogelijk opgelost moet worden. Voor den ruim 2-jarigen hengst »Emir« van den heer J. Henri Everts, te Zalt- Bommel, die te Rotterdam een prjjs heeft gewonnen, moet te vergeefs bjj herhaling f 2500 geboden zijn. Men meldt uit verschillende plaatsen, dat het honiggewin is afgeloopen. De bijkers hebben zeer ongunstige zaken gemaakt, Zoo'n jaar heugt waarschijnlijk niemand. Vele bjjen hebben den kost voor den aan staanden winter niet kunnen winnen. De prijs is thans 16 cent per ya kilo. Men schrijft uit Appelscha: Onder de treurigste vooruitzichten zien wij hier den winter naderen. In tal van arbeidersgezinnen heeft men reeds nu de in dezen zomer gerooide aardappelen verbruikt, en het geld om zich zelfs de noodzakelijk ste levensmiddelen aan te schaffen, ontbreekt. Komt de liefdadigheid niet te hulp, dan staat broodsgebrek voor de deur, maar ook al wordt er eenige ondersteuning verleend, dan nog blijft de toestand allertreurigst. Dat alles is het gevolg van de noodlot tige werkstaking in den afgeloopen zomer. Andere jaren was er tegen den winter door de meeste arbeiders aardig wat ovex-gespaard thans is daarvan geen sprake. En waar blijven thans de volksmenners, die deze arme menschen hebben opgeruid? Laten z|j zich thans vertoonen en hen, die ze in de diepste ellende dompelden, met raad, doch vooral met daden, te hulp komen. Domela Nieuwenhuis is wel te Njjehorne en te Tjalleberd opgetreden, en ook elders wordt hij verwacht. Maar noch te Beets, noch te Appelscha schjjnt h|j het noodig te achten te verschijnen. En juist daar is, naar onze meening, thans zjjne plaats. Laat hij zich ten minste door eigen aanschouwing overtuigen welke vruchten zijn arbeid draagt voor dat volk, dat hij zegt zoo lief te hebben. Waar blijft thans Van Emmenes? Hij be loofde immers in den afgeloopen zomer, dat hij bij de werkstakers bljjven zou om met hen honger te lijdenNu is daartoe gelegenheid. Laat hij maar eens eene enkele week vertoeven in een der gezinnen, wier leden hem voor enkele maanden als een profeet des heils vereerden. Van harte is het te hopen, dat het bitter lijden, dat thans voor de deur staat, en reeds hier en daar moet worden doorgestaan, althans dit uitwerke, dat de arbeiders hunne ooren sluiten voor de vogelaars, die met zoet gefluit komen, doch steenen geven voor brood. Bij den heer A. B., sigarenfabrikant te Tilburg, is eene werkstaking ontstaan. Een veertigtal werklieden vorderde van hun patroon den meesterknecht uit zijn betrek king te ontslaan en zijn voorganger weder in dienst te nemen. Zij werden door tus- schenkomst van de politie uit de fabriek verwijderd. In den namiddag kwamen zij weder aan de fabriek terug, om met den heer B. in nader overleg te treden, doch deze heeft hun hunne gereedschappen doen uitreiken en hen allen voor hun werk bedankt. Naar aanleiding van het verzet des bur gemeesters, tegen het ontslag, den gemeente- opzigter door den raad gegeven, ontstonden Zondagavond te Wassenaar ernstige onge regeldheden. Men wierp met steenen, waar van er een den burgemeester in den rug trof. Bij het terugdrijven van de ontevre denen met de blanke sabel werd een per soon doodeljjk in de zijde gewond. Te Njjmegen is, in verband met de be kende aan het licht gekomen strafbare feiten, de bank van leening tijdelijk ge sloten. Uit Ierseke schrijft men »De molestaties, waarvan het Heilsleger hier het voorwerp is, nemen een steeds ge vaarlijker karakter aan. Eerst bepaalde men zich tot openbaar schandaal ouder tut oog der politie. Daarna verg eep men zich enkele malen meer heimelijk aan huizen en vee (aan een huis o.a. nog Zaterdagnacht bij iemand, van wien men vroeger 2 geiten had vermoord). Nu echter is er eene misdaad gepleegd, welke aan sluipmoord doet denken. Zondag werden nameljjk twee heilsol daten aangegrepen, waarvan de een belang-1 rjjke sneden aan het hoofd kreeg, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen wor den, terwijl de ander zoodanig gesneden, getrapt en geslagen werd, dat hij in bedenke- I ij ken toestand verkeert. Hij werd bij een voorstander van het heilsleger binnenge bracht en kun, naar men zegt, niet eens naar het huis zjjner ouders, hier woonachtig, vervoerd worden.* Te Sappemeer was in de stroocarton- fabriek van den heer W. A. Scholten, uit Groningen, de 12-jarige Jacob Tempel bezig met -het losmaken van een touwtje, dat be vestigd was aan de met een der kooktoe- stellen verbonden as, toen plotseling zijne linkerhand in het touw verward raakte en hjj herhaalde malen in het rond werd ge draaid, waarbjj het benedendeel van zijn lichaam bjj elke omwenteling tegen een muur werd geslingerd. De linkerarm bleek bij geneeskundig onderzoek gebroken te zijn. Vanwege de politie schijnt direkt een onderzoek ingesteld te zijn, daar 't bleek, dat door den heer S. verscheidene jongens beneden 16 jaar in dienst waren en nacht werk verrichtten. Door het bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Dordrecht is aldaar aan het stations-personeel een aan zienlijke gift geschonken, als erkenning van de vele goede diensten, gedurende de ge houden tentoonstelling bewezen. Overeen- 1 komstig de bestaande bepalingen bij de - Staatsspoorwegmaatschappij moet deze gift iu het zieken- en ondersteuningsfonds dier Maatschappij worden gestort. Het wordt voor de vreemdelingen met den dag gevaarlijker, Duitsche vestingen te bezoeken. De vorige week heeft de heer ridder de Stuers, uit Maastricht, dat weder ondervonden toen hij, voor z|jn genoegen te Mainz vertoevende, met zijn »Biideker« in de hand eene wandeling buiten die stad maakte en onbewust den voet zette op vestinggrond. Reeds een eindweegs had hjj den openbaren weg weer gevolgd, toen eene patrouille hem staande hield en gevankelijk binnen de stad bracht, waar hij ter beschik king van de justitie werd gesteld. Zoodra hij echter het bew|js had geleverd geen spion te zijn, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Dinsdag avond had iemand, komende per vigelant van Barendrecht naar Heinoord, met vrouw en twee kinderen, bet ongeluk door den slechten rijweg met het rijtuig oin te vallen, waardoor allen belangrjjke ver- 1 wondingen bekwamen. Als aanvulling hiervan meldt men: Wegens ophooging en begrinding van den buitendijk kan tijdelijk de gewone oprit j niet gebruikt worden, maar een, die niet voor het publiek verkeer bestemd is. Ten gevolge van duisternis of onbekendheid schijnt de koetsier den juisten koers gemist te hebben en daardoor het ongeluk te hebben plaats gehad. Nog een paar andere rijtuigen hebben daar moeite gehad. Door de politie zijn maatregelen genomen om verdere on heilen te voorkomen. De Holland-California Land-Company vraagt, om einde October naar Rotterdam- Colony Merced County California te vertrekken, 25 ongehuwde boerenarbeiders, niet boven de 30 jaren oud, van goede ge tuigschriften voorzien. Werk zal hun verstrekt worden tegen 25 a 30 Dollars in de maand, met vrjje kost en inwoning. Reiskosten f 175. Zij, die daarheen wenschen te gaan, moe ten zich persoonljjk aanmelden op Zaterdag 27 September a.s., tusschen 10 12 en 24 aan het kantoor van C. L. Schepp Zoon, te Rotterdam. Yoor de rechtbank te Dordrecht zal op 10 October e.k. behandeld worden de aan klacht ingediend door den heer F. J. van den Berg, arts te Ameide, tegen den uit gever van het christelijk weekblad »De Drie Provinciën* te Gorinchem, wegens smaad, voorkomende in een in dat blad opgenomen ingezonden stuk, onderteekend X. Bij de voorafgegane instructie heeft voor noemde uitgever als inzender van bedoeld ingezonden stuk bekend gemaakt den heei C. van der Mark, hoofd der christelijke school te Langerak bij de Lek. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2