llit Saint-Etienne wordt gemeld, du' de ïiirnvM rkers, ten getale van een 600, te Iti-c® e-li.-Mi-! è*e eene vergadering hebben gel tid- n. «nu in tol de arbeidst-aking be sloten is. Eergisteren ochtend zijn slechts 171 arbeiders van de 570, d.e moesten ver schijnen, in de schachten afgedaald. Te lirminy zijn slechts 26 van de 183 aan het werk gegaan. Bet is er evenwel volkomen rustig. Ook te Carvin, bij Atrecht, hebben de mijnwerkers reeds sedert verscheidene dagen op groote schaal den arbeid gestaakt. De vrouwen, waarvan vele m-t roode mutsen en hare kinderen aan de hand sommigen waren zelfs geheel en al in bet rood ge kleed hebben zich in de zaak gemengd en de werklieden, die aan den arbeid ge bleven zijn, uitgejouwd bij bet verlaten der schachten. De gendarmes moesten hen be schermen. De gewapende macht is op de been om voor het behoud der rust te zorgen. Mermeix, de schrijver der artikelen: «Het Boulangisme achter de schermenis eer gisteren overleden. Zullen de artikelen nu ophouden te ver schijnen? Er zijn er die het niet gelooven, daar Mermeix medewerkers had, o.a. Naquet en Laguerre. Latere berichten melden weder, dat de heer M. niet overleden, maar daarentegen aan de beterende hand is. Do werkt-loozen trekken nu bij menigte kassen, boeken die in de war, zijn directeuren die bedanken en naar elders verhnizen of ouder deelhoudsrs ruzie hebben, enz. dat is in het kort het nieuws dat uit dé grootste Transvaalsche plaats wordt mede gedeeld. Men zegt dat 14 stadenten te Petersburg ziju geairesteerd wegens een complot tegen den Czaar. 2 hunner behooren tot aristo cratische families. Er zijn huiszoekingen gedaan te Mosknu en in andere nniversi- teitsteden. In de Russische oorlogshavens wordt, naar luid van Russische bladen, aan de Joden het verhip f ontzegd. Uit de Russische stad Kovno komt Nabij Perigueux werden in eeu weide de lijken van een jong meisje en een jongen man gevonden. Na vergeefs te hebben ge tracht zich met morphine te vergiftigen, hadden zij zich doodgeschoten. Er werd een brief gevonden, waarin zij verklaren te sterven omdat zij niet voor altijd konden gescheiden blijven. De Duitsche rijkskansfelier, generaal von Caprivi, die een reisje door Zuid-Duitsch- land maakt, is aan het hof van Wnrtem- berg met groote onderscheiding ontvangen. De Koning verleende hem het hoogste orde- teeken. Na zijn bezoek te Baden zal de kanselier zich naar Darmstadt begeven. De reizen van den Duitschen Keizer zullen dit jaar spoedig ten einde zijn en de vrede- lievendste indrukken achterlaten. Uit eene allezins zekere bron verneemt men, dat hij tjjdens zijn verblijf in Rusland en in zijne gesprekken met den Czaar zich ten volle heeft overtuigd van de vredelievende be doelingen der Russische regeering. Rusland wil zijne afwachtende bonding ook ten op zichte van het Oosten en de Balkan-landen nog volstrekt niet opgeven en is gerust om trent het zniver defensieve doel van het drievoudig verbond. Alles te zamen genomen is de algemeene toestand sinds jaren niet zoo geruststellend als thansdaarin komen ook de berichten nit alle steeds vertrouw baar bevonden bronnen overeen. De opgewondenheid in Oostelijk Londen over Jack the Ripper duurt voort. De po litie is buitengewoon waakzaam. Zij gebruikt o. a. vrouwelijke spionen en honden. Het hoofd van het Londensche veiligheids comité heeft een schrijven uit White Chapel ontvangen van den volgenden inhoud «Waarde Albert. Reken op een nieuwen moord, gepaard met verminking, die niet in White-Chapel maar in het district Hack ney zal plaats hebben. «Ik ben volstrekt niet van plan mijn verminkingen achterwegen te laten. Daar voor houd ik te veel van mijn vak. Ha Ha! «Ik zal nog tienmaal meer moorden be gaan, dan ik reeds begaan heb. Pas dus op! Jack the Ripper. Deze brief is aan de politie ter hand ge steld en men heeft geconstanteerd, dat het schrift hetzelfde was als dat der voor één jaar geschreven en met den zelfden naam onderteekende brieven. Een jong Engelsch geestelijke uit Sydney (Nieuw Wallis) heeft een nieuwen phono- graaf uitgevonden, waarbij de gesproken woorden door eene schrijfmachine zouden worden opgeschreven. Werkstakingen. De aanleiding tot de werkstaking in de Schotsche hoogovens is de Zondagsquaestie. De eisch was öf geen Zondagswerk, öf betaling met de halve ver hooging van het gewone loon. De werk- gevers antwoordden echter, dat de tegen woordige toestand der pzerindnstrie, wel, verre van een verhooging van loon toe te laten, een vermindering met 10 percent vereischt, omdat zij reeds gedurende maan den met verlies werken. En daar zij nu aankondigden slechts een aldus vermindert loon te zullen betalen, hebben de werklieden het werk gestaakt en werden de vuren ge doofcl. het Noorden van Engeland in, waar zij bij hoogovens en ijzerfabrieken werk komen vragen. Iainsschen zal deze werkstaking nog kinderspel zijn bij een algemeenen in de steenkolenmijnen, die naar men zegt iD Yorkshire wordt voorbereid en gelijktijdig niet alleen iu alle Engelsehe mijnen, maar ook in Belgische en Oosten rij kscbe zal uit breken. De steeukolendelvers weten dat zi de sleutels der nijverheid in handen hebben en de leiders der socialen zijn drnk bezig, zegt de Times. Te Liverpool hebben 1500 karrelieden wegen.s geweigerde loonsverhooging en ter verkrijging van korter werktijd den arbeid gestaakt. De strike veroorzaakt veel last in de dokken en pakhuizen en een menigte graan- en katoensjouwers zijn dientenge volge werkeloos. Te Huil staakten de sjouwers, omstreeks 2000 in getal, den arbeid, eveneens omdat de werkgevers weigerden een loonsverhooging te verleenen. In Newport zijn verscheidene ijzerfabrieken gesloten ten gevolge van een geschil dat tusschen de smedeD en ketel- makers was gerezen, waardoor omstreeks 1000 man ontslagen waren. De samen komst tusschen de patroons en werklieden afgevaardigden van Nieuw-Zeeland bleef O O zonder resultaat. Te Melbourne worden de onderhandelingen over een zoodanige vergadering nog steeds voortgezet, maar de arbeiders bljjven eischen een onvoorwaar delijke bespreking der geschillen. Het waagstuk om met een luchtballon over de Middellandsche Zee te reizen is ondernomen door den Spaanschen ingenieur Bruno, in gezelschap van een journalist uit Genua. De beide reizigers stegen te Genua op met de ballon «De stad Genuaten aanschouwe van eene onafzienbare volks menigte. Na tot eene hoogte van 1200 meter te zijn gestegen, verdween hij in Noord-Westelijke richting. Zonder ongeluk ken kwam de ballon bij Voghara (Piemont) terecht. Uit New-York wordt geseind dat te Wil mington (Delaware) Dinsdag namiddag eene hevige kruitontploffing heeft plaats gehad in de zeer uitgebreide inrichting van het huis Dupont. Yier afdeelingen vlogen in lucht, terwijl 50 arbeiderswoningen geheel ver nield weiden. Voorts werden zes kruid- molens geheel verwoest, terwijl ook talrijke in de nabijheid gelegen woningen instortten. Het ergste is evenwel dat 10 menschen door het ongeval gedood en 20 gewond werden en onder de laatste bevindt zich de chef van het huis, de heer Eugen Dupont. Amerikaansche manieren. De verhou ding tusschen Guatemala en San Salvador moet opnieuw vijandig zijn. De oorzaak is, dat de Guatemaalsche troepen alle krijgs gevangenen, 500 man, eenvoudig hebben doodgeschoten. Volgens de N.-Y. Herald werd er op de grens alweder gevochten. Een telegram uit New-York bericht, dat de Mormonen een congres hebben gehouden, waaraan een 10,000 personen hebben deel genomen. Er is besloten de veelwijverij af schaffen. Al de aanwezige apostels, bis- choppen en ouden hebben voor de afschaf- :ing gestemd. De graaf van Parijs, die reeds in Noord- Amerika is, heeft door een telegram den president Harrison laten vragen, of, en zoo a wanneer hij hem te Washington ten ge- Uoore zou kunnen toelaten. De president ïeeft daarop geantwoord, dat het hem leed deed hem niet te kunnen ontvangen wegens zijn ophanden vertrek naar het Westen, waar hij eene rondreis denkt te doen. Uit Buenos-Ayres wordt d.d. 8 Oct. ge meld Een paniek oni stond door het gerucht, dat een nieuwe omwentelingen was begonnen. De troepen trokken door de straten. Uit de provinciën kwamen versterkingen. Admiraal Borvero nam het bevel op zich over het eskader en maakte zich gereed tot handelen Vele afgevaardigden en senatoren brachten den nacht door in het paleis van den Presi dent. Het Gouvernement heeft alle noodige maatregelen genomen. Het schjjnt, dat lige onderofficieren twee regimenten tot muiterp wilden verleiden. Hedenmorgen was alles rustig en er wordt niet aan getwijfeld, dat het Gouvernement de orde zal kunnen handhaven. De welbekende Firma Wed. J. Borzo en Zoon heeft zooals ui' acl ter strand- adver tentie blijkt, de zmk overgedaan aan den heer J. A. v. Erven Dorens. Mocht ge noemde firma zoowel hier ais in 't buiten land een goede naam hebben, getuige de vele bekroningen, het is zeker, dat nu de heer Dorens aan 't roer staat, die naam niet alleen gehandhaafd zal worden, maar nog meer zelfs worden uitgebreid. Vol ver trouwen kannen wij dan ook een bezoek aan genoemd magazijn aanbevelen. een bericht van bijna ongeloofelijke wreedheden, door een troep bedelaars gepleegd. De politie heeft in een bosch bjj de stad eene bende bedelaars betrapt, die bezig waren een dien dag gestolen 6 jarig meisje een been af te zetten om haar geschikt te maken tot het opwekken van medelijden, als zij uit bedelen gezonden zou worden. Drie leden der bende werden gevangen genomen, maar de man, die het kind ge stolen had, zekere Iwan Roonis, ontvluchtte. Onder de bende, welker leden allen misvormd wee kinderen waarschijnlijk ook gestolen wien de tong was afgesneden. ï*lïitselijte Nieuws. In de goudstad Johannesburg ziet het er met de meeste finantiële ondernemingen treurig uit. In Augustus en het begin van Septem ber hebben verscheidene personen, die pos ten van vertrouwen bij maatschappijen be kleedden, zich uit de voeten gemaakt. Leege UITWIJK. Naar aanleiding van een verzoekschrift der II. v. S. aan de Vaar- steeg, Nieuwendijk en Uitwijk, tot nadere regeling hunner juarwedden, heeft de Raad in eene openb. vergadering van den 4den dpzer beslotende jaarwedden met f 50 te verhoogen en voor het geven van herhalings- onderwijs, voor iederen leerling per maand 20 ct. toe te kennen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Door de kerkeraad der Herv. gem. van Uitwjjk c. a. is toezegging van beroep gedaan aan den heei Koster te Leeuwarden, candidaat tot den H. D. bij het Prov. Kerk bestuur in Noord-Brabant. KAATSHEUVEL. Een bewoner van het «tweede straatje», die daar gedurende een aantal jsiren een winkelnering dreef en voor vele van zijne medebewoners uit die buurt als leidsman optrad, zoodat hij meer alge meen bekend stond als »de secretaris« van het straatje, heeft plotseling uit vrees voor handtastelijkheden, zijne woning moeten verlaten, om in het dorp alhier een veiliger rustplaats voor hem en de zijnen te vinden. De reden, dat de vriendschap van zooveel jaren zoo plotseling in vijandschap is over gegaan, is de volgende: Hij weigerde een paar personen in die buurt woonachtig en die te diep in het glaasje hadden gekeken, te tappen, welke weigering zoo zeer de verbolgenheid van de heeren opwekte, dat zij de glazen gingen ingooien en blijkbaar nog niet tevreden over hunne schitterende heldendaden, later met hunne respectieve familieleden terug kwamen, om met vereende krachten en nieuwe am bitie het glazen ingooierswerk te hervatten. De herbergier liet procesverbaal opmaken met het resultaat, dat tegen een paar van dalen eene vervolging werd ingesteld. De positie van den vroeger zoo beminden secretaris is daardoor onhoudbaar geworden, zoodat hij uit vrees voor erger en gewaar schuwd door welgezinde menschen met de zijnen naar hier is getrokken, na stevige sluiting van zijn huis in het straal je, dat echter, naar men ons meedeelt, reeds aan een zwaar bombardement van steenen en andere projectielen heeft bloot gestaan. Als men zulke berichten hoort, zou men waarlijk meeneu, dat we leven in een tijdperk, toen het vuistrecht nog in vollen bloei verkeerde. DOEVEREN, 8 Oct. Het paard van den landbouwer C. v. d. K. alhier, liep al lollend de half openstaande deuren van den dorschvloer in. Zijne vrouw, hare kinderen voor het gevaar willende beschermen, had iet ongeluk onder het vallend paard te ge raken, dat de deuren gedeeltelijk verbrijzeld lad. De kwetsuren, die de vrouw bekwam, zijn gelukkig niet ernstig. DRONGELEN c.a. De door Ged. Staten goedgekeurde gemeente-rekening wijst aan eene totaal-ontvangst van f 9374,68, eene idem uitgaaf van f 8799,505 derhalve een batig saldo van f 575,175. De eveneens goedgekeurde gemeente- be grooting, dienstjaar 1891, bevat aan ont vangsten f 5360,585 en aan uitgaaf dezelfde som. DALEM. De campagne aan de beet- wortelfabriek der heeren Ravenswaay Jaeger te Gorinchem, is Maandag j.l. aan gevangen. Nu de winter weer voor de deur staat met al zijn iief en leed en vinnige koude, en menige zuinige huismoeder reeds haar berekening maakt om voor Jan of Piet dit, voor Keetje of Kaatje dat te koopen, om zich warm te kleeden, kunnen wij het magazijn Dircksmeijer zeer aanbevelen, daar men aldaar zeer goedkoop zijn inkoopen doet, en tegen lage prijzen groot en klein op 't gebied van Manufacturen en aanver wante artikelen daar zeer zeker alles vind wat men mocht noodig hebben. Ondanks zijn kortstondig bestaan is genoemde firma reeds te goed bekend, zoodat wij verdere aanbeveling overbodig achten. 1 Jinneulaiul Naar men meldt is in den toestand des Konings weinig verandering waargenomen zoo ruin ten goede als ten kwade. De Koning hondt steeds het bed. Natuurlijk is op dien leeftijd de toestand zorgelijk. Wegens 's Ko nings buitengewoon sterk gestel evenwel, en na de ondervinding in het voorjaar van 1889, blijft men nog op herstel hopen. Tegenover de informatiën door den heer Tindal omlrent 's Konings toestand inge wonnen, is De Standaard in staat, andere -n betere te kunnen stellen, voor wier nauw keurigheid zij borg blijft, Tot voor nu 14 dagen heeft de Koning zijn gewonen arbeid verricht. Gelijk bekend is, verlaat bjj nooit het Loo en moeten de Ministers alles schriftelijk met hem afdoen, maar dit belet de persoonlijke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel den zomer gaf Z. M. blijk, dat hij zich op de hoogte stelde van hetgeen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen, dat hij in meer of min onbewusten toestand zijn toestemming, waar die noodig is, ooit zou hebben gegeven. Natuurljjk eischt dit lichamelijke inspanning; van daar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. den arbeid moest staken. Juist de omstandigheid, dat, zoodra die ziekte erger werd, ook geen enkel Kon. besluit meer in de Staatscourant verscheen, toont, dat alles in volkomen normalen toestand is. Nog dient er op te worden gelet, dat de doc toren huisdokters zijn, en dat dus de Regee- geen macht over hen heeft. De bjjzonderheden, waaruit de persoon lijke bemoeiïug des Konings wiskundig zeker blijkt, zijn natuurlijk voor mededee- ling onvatbaar, maar niettemin van zoo stelligen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten. De bijeenroeping van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt spoedig verwacht. het Toen de beide duellanten uit Gent naar het grensplaat-je Sclzaete waren gekomen, verbood de overheid het tweegevecht aun den Belgischen kant van de grens, en toen bepaald was, dat dit op Nederlands gebied, den zoogenaaruden Pooldijk, zou plaats heb ben, gaf zij daarvan onmiddelijk kennis aan de maréchaassée te Sas-vau-Gent. Deze belette niet alleen het dnel, maar zij vervolgde duellanten ook op Belgisch gebied tot Selzaete toe. Tegen die schending van het Belgisch gebied door de Nederlaudsche maréchaussée'^^ (die te paard zaten en gewapend waren) u nu door een aantal inwoners van Selzaet® geprotesteerd. Het geval zal echter wel niet oorzaak worden van een nieuwen oorlog tusschen de broeders vaa Noord- en Zuid-Nederland. ring De commissie van rapporteurs voor reeds lang aanhangig wetsvoorstel van den heer Bahlman »ter voorziening in den kwij nenden toestand van sommige takken van andbouw« heeft, na kennis genomen te lebben van de Memorie van Antwoord, naar eindverslag uitgebracht, waarin zij enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over iet voorstel genoegzaam is voorbereid. De Tweede Kamer heeft nog geen besluit ge nomen over de behandeling van het ontwerp. Blijkens nader bericht van 's Konings ge zantschap te Londen aan den minister van buitenlandsche zaken is de «Order in Coun cil*, waarbij alle invoer van vee uit Neder- and in het Vereenigd Koninkrijk wordt verboden, gisteren 7 dezer uitgevaardigd en zon die Orderheden 8 October, in wer- ïing treden. Tengevolge van dit verbod kan ook geen Nederlandsch vee meer in Groot-Brittannië en Ierland worden ingevoerd onder voor waarde van slachting aan de losplaats. Deze wet is het gevolg van het voor komen van mond- en klauwzeer te Vaals Limburg.) De Nederlandsche gezant heeft den Mi nister van Binnenlaudsche Zaken, die in Schotland vertoeft, verzocht te trachten den maatregel op te schorten, omdat het een sporadisch geval op het allerzuidelijkste punt van ons land is, waar volkomen afsluiting mogelijk is. Het lid der Tweede Kamer voor het district Enkhuizen, de heer Mr. D. Visser van Hazerswoude, is Maandag overleden. Z.Ed, was o.a. oprichter van de Zuid-Hol- landsche leerhoeve voor zuivelbereiding, en president van de Holl. Mij. van Landbouw. De landbouw verliest dan ook in hem veel. Op de visscherijen in de Ooster-Schelde is sedert eenige dagen eene groote sterfte merkbaar onder de oesters, vooral onder de groote soorten. Men schrijft de oorzaak hier van toe aan den invloed van het koude weder gedurende de bevruchtings-periode van den oester, dezen zomer. Ook de aanslag van jonge oesters is om dezelfde rede geiing, terwijl de groei er van veel te wenschen overlaat. Onder de tochtgenooten van den Duit schen ingenieur Küntzel, die op ééu na- alleen met hun aanvoerder in Witu (Oost- Afrika) zijn vermoord, was ook een Neder lander, zekere timmerman Claus uit Nijm- megen, die te Rotterdam door Kïiutzel was aangenomen, ter vervanging van de man, die in de Noordzee overboord was gesprongen. Tegen den brievenbesteller D. K. van H. e Nijmegen, beschuldigd van het zich toe eigenen van waarde uit gesloten pakketten, is door de arrond. rechtbank te Arnhem een gevangenisstraf van 3 jaar geëischt. Meldden wij onlangs, dat de in staat van kennelijk onvermogen verklaarde notaris C. te Weert, na geruimen tijd afwezig te zijn geweest, aldaar teruggekeerd en weder iu functie getreden was, thans moeten wij be richten, dat hij andermaal verdwenen is. Aan een school te Hilversum deed zich dezer dagen een zeldzaam geval voor. Een nieuwe onderwjjzer vroeg namelijk, daags na zijn indiensttreding, ontslag uit zijn be trekking, omdat de jongens daar zoo lastig zijn Op het stationsemplacement te Winters wijk werd Woensdag een rangeerder van de Hollandsche spoor tusschen de buffers van twee wagens doodgedrukt. Op grond der wet, houdende verbod om wapenen te dragen, is op de kermis te Tilburg tegen den houder van eene schiettent proces verbaal opgemaakt en zijn de twee eenloops- geweren, welke daarbij dienst deden, in be slag genomen. Deze week is door den jager V. d. H., te Rozendaal een haas geschoten met 5 pooten en twee staarten. In de omstreken van Rozendaal is kerk roof tegenwoordig aan de orde van den dag; te Zegge, te Sprundel, 't Ileike, Zundert heeft men er reeds mede te doen gehad, en Donderdag kon men in Rozendaal, op de kerkdeur geplakt, de volgende regelen lezen Wij zijn met ons achten; Wij stelen alle nachten. Wij zijn te lui om te werken En daarom bestelen wij de kerken. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdi strict Enkbuizen, in plaats van wijlen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, zal plaats hebben op Dinsdag 28 October, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dins dag 11 November. tweegevecht tusschen Rochefort en te zullen Naar men verneemt, is de som, benoo- digd voor de kosten van aanleg van eene locaalspoorweglijn van Brielle naar Baren- drecht, reeds voor 8/3 gedeelte verzekerd. Te Scheveningen is de toestand der kin deren treurig. De mazelen heerschen daar al sedert weken epidemisch. De bewaar scholen werden bijna geheel ontvolkt en het aantal sterfgevallen was, vooral in de laatste week, zeer groot. De ziekte neemt nog niet af, wat des te treuriger is, daar in de laatste dagen grootere kinderen worden aangetast en zich een gevaarlijke, meestal doodelijke, borstziekte bij de kleine mazelen-lijders vertoont. Naar aan de »N. R. Crt.« gemeld wordt, is te Meppel een vrouw overleden aan melaatschheid. Het O Thiébaud schijnt nog geven tot diplomatieke aanleiding onderhandelingen tusschen België en Nederland. Op het Haagsche Veer te Rotterdam kregen Dinsdagavond eenige werklieden twist met hunnen ploegbaas over het uit betalen van loon. De twist liep zoo hoog, dat zij den baas deerlijk mishandelden. Ook is hem zijn horloge ontfutseld. Toen de politie verscheen, kozen de aanranders het hazepadde politie heeft; zich echter de zaak nader aangetrokken. In de Warmoesstraat, te Amsterdam,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2