in een vertrek waar dit niet mocht ge beuren, naptha of eene dergelijke vlug'ige vloeistof gebruikten. Naar verzekerd worut, zul een Engelsch- Duitsche tuchtigings-expeditie naar het Sul tanaat van Vitn plaats hebben, wegens den bekenden moord, daar op een achttal Duit- schers gepleegd. Generaal Booth's pas verschenen boek, getiteld »In darkest Englund, and the Way Out,« bevat een volledig plan tot redding van de allerellendigsten van Engelauds be volking, wier aantal hij op drie miliioen begroot. Voorziening in hunne dringendste stoffelijke behoeften, arbeid, verplaatsing naar het platteland en naar eene arbeids- kolonie in Zuid-Afrika, zjjn de hoofdtrekken van het plan. De generaal rekent er 100,000 ponden sterling in contanten voor noodig te hebben en een verzekerd jaar lij ksch in komen bovendien van 30,000 ponden ster ling. Voor het slagen vau het plan en voor de onberekenbare weldaden die het over de menschheid zon uitstorten, gelooft hij, met zijne langdurige en veelzijdige ondervinding in philantropischen arbeid te kunnen instaan. Onder leiding van den burgemeester is te Belfast een vergadering gehouden waar op de wenschelijkheid van het maken van een tunnel tusschen Ierland en Schotland werd betoogd. Een comité is benoemd om de zaak te bevorderen. van een vvrdteling van Neder l.md met 17 mau aan boord, waaronder 2 offi- trachtten den wal te bereiken, die eieren. Vier andere torpedobooten hebben en zijn kolonieu verwekken de grootste ver ontwaardigiug. Bij deze gelegenheid wordt opnieuw in offiicieele kringen ten stelligste verzekerd, dut de Belgische Minister van Oorlog, ge neraal Pontus, in het geheel niet te Berlijn is geweest. Nooit is het bij iemand in België opgekomen, aan een verdeeling van Neder land te denken. De hartelijke verhouding, die tusschen de Belgische en de Xederland- sche Regeeriug bestaat, is te bekend, dan dat het minste geloof zou kunnen worden geslagen aan den onzin van een blad als de France. Uit Charleroi wordt d. d. 18 Oct. ge meld De werkstaking is hedenochtend uitge broken in het kolendistrict rondom Char leroi. Drieduizend werkstakers eischen loons- verhooging. Men gelooft, dat de strike zich Maandag zal uitbreiden. Met het oog op de algemeene werkstaking die men in het kolenbekken van Charleroi voorziet het is echter nog onzeker of deze op 81 Oct. of op 15 Nov. zal uit breken, is besloten de lichting der militie, die dezer dagen met groot verlof zou ver trekken, nog onder de wapens te houden. De werkstakers eischen 15 pCt. loonsver- hooging. De Indépendance zegt, dat het gouver nement van den Congostaat een conciliant voorstel heeft gedaan aan de Mogendheden, die op de anti-slavernij conferentie te Brussel waren vertegenwoordigd. Het houdt in, dat het invoerrecht van 10 pCt., dat door alle Staten behalve Nederland was goedgekeurd, alleen zal worden geheven van vuurwapenen. Voor een groot aantal artikelen zou het invoerrecht worden verminderd tot, 63 pCt. Geweven goederen, in welke Nederland veel handel drijft, zouden bijzonder worden be gunstigd. Enkele artikelen zouden vrij kun nen worden ingevoerd. De Duitsche Koloniale Maatschappij heeft besloten, aan Emin-pacha een secretaris toe te voegen, ten einde Emin's rijke ervarin gen in Wadeluï in geschrift te brengen, waarvan de Maatschappij zich veel nut voor stelt. liet plan wacht nog op Emin's goed keuring. Rijks-Commissaris Wissman gaat, naar verzekerd wordt, reeds den 25sten a.s. met zijn adjudunt Buwiller naar Oost-Afrika terug. Hij zal militair gouverneur wezen over het gebied der meren, terwijl het kust gebied komt onder Baron Soden, als civiel- gouverneur. Donderdag nacht heeft de meester-tim- merman, Schaf te Berlijn, vroeger huis eigenaar, zijne vrouw en vijf kinderen ver moord of getracht te vermoorden. Drie kinderen zjjn dood en de anderen zwaar gewond. De moordenaar is ontvlucht; men vermoedt dat hjj zich van kant heeft ge maakt. Er wordt gezegd dat de Koning van Por tugal een schrijven heeft gericht aan den Duitschen keizer, om zjjne tusschenkomst te verzoeken in het geschil met Engeland ten opzichte van Zambesi. Het tramverkeer te Weenen is sinds eer gisteren gestaakt. Een derde gedeelte van het personeel wilde den dienst blijven waar nemen, maar de politie verzocht de directie om ter voorkoming van ongeregeldheden den dienst geheel te staken. Uit Bern wordt gemeld, dat de »ver- zoeniDgs-conferentie« (in zake Tessino) op zooveel zwarigheden stuit, dat hare mis lukking voorzien wordt. Tijdens hun kortstondig bestuur schijnen de liberalen een aantal belangrijke archief stukken hebben doen verdwijnen. Althans groote averij. Nabij Helena, in Montana, is een brug ingestort op bet oogenblik dat een goede rentrein daarover reed. De trein viel 70 voet diep. Vele beambten werden ernstig gewond. Een hevige storm heeftin Noord Carolina gewoed. Nabij Maxton en elders verloren vele personen het leven. Vele huizen en fabrieken zijn ingestort en de schade moet zeer groot zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, daar de telegraafgemeen schap verbroken werd. Te Gratteri, op Sicilië, moeten bloedige onlusten hebben plaats gehad, tengevolge van het heffen van nieuwe accijnsen. De militaire macht moest tusschen beiden komen en van hare wapenen gebruik maken, zoo dat verscheidene personen gekwetst werden. Volgens een gerucht uit Buenos-Ayres, zouden de aanhangers van Celman pogen een beweging te verwekken om hem weder President te maken, maar men gelooft niet, dat zij zullen slagen. Omtrent den vreeslijken brand, die Woens dagnacht het Lelandhötel te Syracuse, staat New-York, vernielde, wordt nader het vol gende gemeldDe brand brak te midder nacht uit, de brandweer kon het vuur niet bedwingen en in een uur tijds was het vijf verdiepingen hooge gebouw geheel vernietigd. Het hótel was stampvol en slechts door een wonder zijn de meeste gasten nog gered want 15 minuten nadat de vlammen in de keuken opstegen stond het geheele gebouw in lichte laaie. Hoevele logeergasten het leven verloren, is nog niet te zeggen. Vol gens een der bezoekers kwamen wel 25 personen in de vlammen om. Volgens latere berichten zou dit cjjfer gelukkig slechts 8 zijn, maar velen werden gewond. Negen brandweermannen trachtten langs ladders de gasten, die door de electrische alarmbel van den nachtportier waren gewekt, en die meerendeels half gekleed, in den grootsten angst voor de venters stonden, te redden. Een vrouw, die men aan een touw uit de bovenverdiepingen liet zakken, had de derde verdieping bereikt, toen het touw vlam vatte en brak. De vrouw viel op straat te pletter. Vele andere personen sprongen uit de vensters en werden zoodoende ge dood, ofschoon men beneden netten ophield om hen zoo mogelijk te vangen. Daarbij braken sommigen nog armen en beenen. Enkele personen, o. a. een man en een verwijderd was, betgeen de sterkste zwemmers eene halve mijl echter slechts aan gelukte. De vice-admiraal Osman Pacha worstelde vruchteloos in de woedende golven. Door een stuk hout aan het hoofd getroffen, zonk hij onmiddellijk daarna. Vele der overlevenden hebben armen of beenen gebroken, vermoedelijk doordat zij door de zee bij het aan land komen tegen de klippen werden geslagen. Door de visschers aan de kust werden zij, zoo goed de middelen het toelieten, verpleegd. Twee der geredden vertrokken om assistentie naar Kobé, dat ongeveer 100 mijlen verwijderd was van de plaats waar het stoomschip verongelukte. Dewijl er geen Turksche consul was, bood de commandant van het Duitsche oorlogs vaartuig »Wolf« aan, de schipbreukelingen naar Kobé te vervoeren, hetgeen gebeurde. Van de 653 personen, die zich aan boord bevonden, onder welke vele uit de aanzien lijkste Turksche familiën, werden er slechts 69 gered. lechtsjwerd, weid f 170 betaald, terwijl vooreen ander, dat op dezelfde tentoonstelling met den 2en prijs bekroond was, f 200 betaald werd. Nog andere inkoopen tegen hooge prijzen werden door hen gedaan. Plaatselijk Nieuws, de herstelde Regeering verklaart ettelijke bescheiden, ja geheele correspondentiën te I vrouw, zag men op de vijfde verdieping voor missen. een venster staan, aarzelend om er uit te De Engelsche Regeering heeft als voor- springen en ten slotte terugvallende in het waarde van Cartioni's uitlevering verlangt de overlegging van het bewijs, dat hij den Staatsraad Rossi werkelijk vermoord heeft. Men moet den moed en de volharding bewonderen van de reporters van sommige Fransche bladen, mannen, die telkens op nieuw de wereld verbazen en verrassen met nieuwtjes uit de oude doos, met rechauffe's van den meest eerbiedwaardigen ouderdom. 't Is ditmaal de France,die hoogst be langrijk nieuws weet mee tedeelen over de verdeeling van Nederland. Generaal Pon tus, de Belgische minister van oorlog, is opzettelijk naar Berlijn gereisd om de gren zen te bepalen van dat deel van ons arme vaderland, hetwelk België behalve enkele koloniën zou krijgen voor het geval dat Nederland door het Duitsche rijk wordt buitgemaakt. De Francevoegt er in al len ernst nog wel bij, dat men zich te 's-Gravenhage erg ongerust maakt. Geen wonder waarachtig, als men te Berlijn zoo maar aan 't deelen gaat, blijf daar maar eens kalm onder! Yoor zoover wij uit het abracadabra, dat het blad verder verkoopt, kunnen wijs worden, zou België gansch Noord-Brabant krijgen en een groot deel van Limburg en Duitsch- land het overige oppikken. Ook van de koloniën zou Duitschland zich het leeuwen aandeel toeëigenen, namelyk Java, Sumatra en de Soenda-eilandenBelgië zou zich moeten tevreden stellen met Celebes, de Molukken, Nederlandsch Borneo, Nieuw- Guinea en Hollandsch Guiana nu wel niet 't beste en meeste, maar toch een niet te verwerpen kluifje. 't Is sterk. En dat heeft de Francenu zoo in haar eentje uitgedacht. Het blad verdient den eere-palm onder al de leuge naars van 't vak van Parijs en het verdere vasteland van Europa en wij zullen de laatsten zijn het blad van die hulde te ont- houden. In België zelf schijnt hiervan echter nog niets bekend. Tenminste, uit Brussel wordt aan het Vaderland* geschreven: De verzinsels van sommige Fransche In een particulier telegram wordt gewag gemaakt van eenige kleine rustverstoringen in Tessino en zelfs dat te Bellinzona een persoon zou zijn doodgeschoten. De Czaar beeft aan de Servische regee ring de 80,000 Berdan-geweren, welke deze onlangs gekocht heeft, ten geschenke ge geven. In verscheidene Russische provincie-steden, waar de politie bevel had ontvangen den Joden het verder verblijf te ontzeggen, is dit bevel thans weder ingetrokken, met dien verstande dat de Joden er kunnen blijven wonen totdat de nieuwe joden wet daaromtrent zal beslist hebben. Alleen voor de strook ter breedte van 50 wersten langs de gansche grens blijft het uitzettingsdecreet van kracht. vertrek op het oogenblik dat het als dóór de vuurzee werd verzwolgen. Het zelfde zag men gebeuren met een moeder, die een zuigeling in de armen had. Zeven of acht personen sprongen op de dakgoot en men zag hen, naarmate de vlammen naderden, vechten om de veiligste plaats te behouden. Het hotel was van buiten van ijzere brand ladders voorzien maar de vluchtelingen ver gaten dit in hun angst, even als velen er niet aan dachten de reddinggordels, die in elke kamer waren te vinden, om te binden. Het Lelandhötel was het grootste van Syracu se en het best bekende in den staat New- York. Twee jaren geleden werd het ge bouwd. Het had 400 kamers en kostte 150.000 dollars. Uit Petersburg wordt bericht, dat de jolitie een geheime nihilistische drukkerij te Alexandrowsk heeft ondekt, en een aan-L; typhoon, dien geesel der Chineesche en Nadere bijzonderheden omtrent het ver gaan van het Turksche oorlogschip »Erto- groul« Het schip vertrok den 15en Sept. van Yokohama en verongelukte drie dagen daarna by den Ositna vuurtoren, aan den ingang vtm het Kii kanaal. Het weid door HEUSDEN, 21 October. Als eene bizonderbeid wordt ons mede gedeeld, dat in den tuin van B. Franck, alhier nog aardbeziën in bloei staan. Als eene proeve van nonchalance van sommige reizigers vernemen wij, dat de heer G. H. Malingré dezer dagen a/h station Drunen arriveerde en in de wacht kamer een zakje vond met circa f 200, aan versobillende specie. Door hem bij den stationchef gedeponeerd, zal het verlorene weldra in handen van den rechtmatigen bezitter gekomen zjjrt. Eene familie van hier, die een voer man had laten aanspannen, om een reisje naar 's-Bosch te maken, ondervond een minder aangename oponthoud, wijl het paard op het Bosscheveld plotseling dood nederviel. WAALWIJK, 18 Oct. In het antwoord van den Minister aan de kamer van koop handel alhier, op haar schrijven betreffende de exploitatie der lijn Z wal uwe's-Bosch, zegt ZExc. o.a. Vermits de directeur-generaal der maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen als nog niet tot invoering van een gemengden dienst op dien spoorweg heeft kunnen besluiten is door mij eene dienstregeling vastgesteld met vyf treinen in elke richting, bestaande uit normaal materieel, en waarvan één trein in alle richting als sneltrein zal loopen. Aan de te kennen gegeven bezwaren be treffende het gemis van aansluiting op enkele treinen te 's-Bosch kan niet worden tegemoet gekomen. Om de aansluiting van den eersten trein uit Zwaluwe op de bedoelde morgen- treinen uit 's-Bosch te verkrijgen, zou de eerste trein uit Zwaluwe en in verband daarmede de eerste trein uit Rotterdam te veel moeten worden vervroegdterwijl de aansluiting van den laatsten trein van Zwaluwe op trein 8 's-Bosch— Utrecht be zwaarlijk zal zijn tot stand te brengen, wanneer de aansluiting te Zwaluwe op trein 29 van Rotterdam ten behoeve van de post zal zjjn te behouden. NEDERHEMERT. Tot zetters van Rijks belastingen zyn in deze gemeente jenoemd de heeren O. Vos en A. D. van der Vliet. BABILONIENBROEK. Door den heer Monsma, candidaat in de theologie te 'erwerd, is bedankt voor het beroep naar eze gemeente. DALEM. Negen woonhuizen, waarvan zeven onder één dak, toebehoorende aan mej. de wed. en erven P. Verheul, alhier, allen staande in de Blauwe Torenstraat te Gorinchem, zijn bij publieke veiling in 8 rerceelen ingezet op f 12.830. Het maken van het beslagwerk langs den noorder-kanaaldijk van Steenenhoek is aangenomen door H. Dubbeldam, te Schel- uinen, voor 48x/2 cent per strekkenden meter, en het riet langs den boezem van iet kanaal is door genoemden aannemer gekocht voor f 144. In het laatste nummer van het Week blad van het Ned. Tijdschrift v. Gen.« komt uit Bergen in Henegouwen hst volgende bericht voor: "'•De directeur van het abattoir alhier heeft ontdekt, dat het vleesc'u van afgekeurde of aan ziekte overleden dieren in het geheim tot het bereiden van zoogenaamd saucisse de Boulogne wordt ver werkt en naar el Iers verzonden. In de halles te Parijs werden dergelijke monsters dikwijls ontdekt en af gekeurde Het veelbesproken Waterpoortje,* te Maastricht, dat door het Gemeentebestuur werd afgebroken en welks opbouw door den Minister van Binnenlandsche Zaken is be volen, ligt nog steeds als puinhoop. Er schijnt met de Regeering onderhandeld te worden over de wijze van opbouw. Die on derhandelingen duren nu reeds zes maanden, tot groot ongerief van de bewoners van de aan dat poortje gelegen huizen, daar deze thans de verbinding tusschen de beide deelen van den wal missen. Zjj wenschen niets liever, dan dat aan den strijd om dit his torisch overblyfsel voorgoed een einde koine. S. al proclamatiën en 30.000 valsche roebels in beslag heeft genomen. Vier personen werden aangehouden. De Rumeensche regeering heeft, in strijd met het handelstraktaat met Nederland, be haald dat slechts Nederlandsche artikelen, voorzien van een certificaat van oorsprong, ;egen laag tarief in Rumenië zullen worden I was door de ontploffing zoo zwaar bescha- ioegelaten. Daardoor wordt de bloeiende I digd, dat het klaarblijkelijk niet te behouden usschenhandel der over Nederland naar was. Kapitein Ali Bey beval onmiddellijk, Rumenië geëxpediëerde artikelen vernietigd, de booten uit te zettendoch deze sloegen Het officieuse Weener »Fremdenblatt« be- zoodra zij te water kwamen ondersteboven grijpt dan ook niet dat Nederland met die Jen werden door de zee weggeslagen. De> Japansche zee, beloopen, en tjjdens dezen vreeselijken storm barstte de stoomleibuis, waardoor eene ontplofifiing werd veroor zaakt, ten gevolge waarvan velen werden gekwetst, gedood, of overboord geworpen, zoodat het gekerm der gewonden en ster venden de lucht vervulde. Het stoomschip eigenmachtige wijziging stilzwijgend ge noegen neemt. De directeur der bank »Credito Iberico* te Barcelona is, na 11/3 miliioen verduisterd te hebben, gevlucht. Gedurende genen die niet door de ontploffing gedooc of gewond waren, liepen als razend van angst over het dek, of sprongen door schrik bevaugen overboord. De onmogelijkheid in ziende om het schip of de opvarenden te redden, gaf de kapitein bevel dat ieder zich zoo goed mogelijk moest zien te redden en De landbouwers die dit jaar hunne beet wortelen op gehalte verkocht hebben zullen niet te klagen hebben. Uit het scheikundig onderzoek is gebleken dat het suikergehalte zeer rjjk is. De ingezonden monsters beet wortelen van den landbouwer J. van Gils te Zevenb. Hoek bleken 16yi0 en die van J. van Beek 157io pCt. suiker te bevatten, zoodat eerstgenoemde f 15.70 en tweede 13,92 per 1000 K.G. ontvangt. Contracteeren op gehalte is dus veel voor- deeliger. Naar men bericht, is het aannemen van mgelingen bij het korps mariniers beperkt met dien verstande, dat die beneden acht tien jaren niet meer zullen worden aan genomen. Zaterdagavond dreef het Holl. schip »Van iinderen« voor de haven van IJmuiden rond. Het kon niet binnenloopen, daar het geen loods had. De ankers werden uitge worpen, maar deze lieten los, zoodat het vaartuig naar Zandvoort dreef en op een uur afstand van genoemde plaats strandde. ot driemaal toe sloeg de reddingboot van Zandvoort, by de pogingen om de schip- reukelingen te redden, om en een harer mannen vond daarbij den dood in de golven. Jiens dochter, het ongeval vernemende, ierf van schrik. Daarop werd de reddingboot van IJmuiden oor zes paarden naar Zandvoort gebracht en haar bemanning redde de schepelingen, waarvan er één het been brak en een ander ribben gebroken werden. Zondagmiddag twamen de vletterlieden te IJmuiden terug. In het laatst der vorige week is te Meppel een vuurbal, die loodrecht naar beneden twain vallen, op ongeveer drie meter boven en grond uiteengespat. Het blauwe licht, at daarbij ontstond, was zeldzaam sterk en verlichtte gedurende eenigen tijd den ge- ïeelen omtrek. Uinnenland. Men verwacht, dat de Vereenigde Ver gadering van de Staten-Generaal bijeenge roepen zal worden tegen Dinsdag 28 dezer, ;en einde in het Regentschap te voorzien. Blijkens bericht van den consul-generaa te Christiania is de invoer van vee uit Ne derland in Noorwegen verboden. De opening der jacht op grof wild is in Gelderland vastgesteld op Maandag 10 No vember a.s., onder bepuling, dat de jach beperkt wordt tot de tweede en vierde Maan dagen en de onmiddellijk daaropvolgende Dinsdagen en Woensdagen van iedere maanc den jongsten storm op zee, zoo wordt uit Rome gemeld, zijn verscheidene sprong zelf in zee, waarin hij onmiddellijk vaartuigen der Italiaansche marine zwaar verdween. Vyf minuten daarna zonk het beschadigd. Eene torpedoboot is gezonken schip. De zee wemelde van zeelieden die Dezer dagen hebben Duitsche kooplieden belangrijke inkoopen van vee gedaan in de Beemster, wel een bewijs, dat ons vee in het buitenland nog gewild is. Voor een stierkalf, dat onlangs op de tentoonstelling te Dordrecht met den 3en prijs bekroond Het lijk der vrouw, die door haar man te Waalwijk, volgens zijn bekentenis, ver giftigd zou zijn, is opgegraven om gerech telijk geschouwd te worden. De vrouw zou eeds in Januari een gewelddadigen dood zyn gestorven. De moordenaar van zjjn vrouw zegt strichnine gedaan te hebben in de cognac, welke zjj dronk. Wat den onge- ukkige tot de afschuwelijke daad heeft ge- eid weet men vooralsnog niet. Alleen is bekend, dat zijn vrouw min of meer ge drenkt was in haar geestelijke vermogens en sinds betrekkelijk korten tijd een krank zinnigengesticht had verlaten. Naar men nader verneemt, heeft de lijk schouwing tot geen resultaat geleid, daar de ontbinding reeds te ver was gevorderd. Met zekerheid kan worden bericht, zegt het »Hbl.,« in tegenspraak met loopende geruchten, dat de rechtbank nog geene be schikking heeft genomen omtrent de zaak Aafke Kuipers. De voorloopige hechtenis, die dezer dagen ten einde liep, is weder voor een maand gehandhaafd. Eene beslis sing omtrent de verwijzing is spoedig te wachten. Het »Vad.« daarentegen bericht, dat het gerechtshof te Amsterdam, naar aanleiding van de beslissing der rechtbank in zake mej. Aafke Kuypers, een onderzoek heeft gelast op sommige punten en de preven tieve hechtenis heeft verlengd. bladen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2