ïyke geneeskundigen bieden bnn hulp aan, doch deze kan niet worden aangenomen. Een aantal brieven, die Koch dagelijks ontvangt, blijven onbeantwoord. Naar beweerd wordt, heeft de Dnitsche Keizer in een eigenhandig schrijven aan den minister van binnenl. zaken Maybach voorgesteld, dr. Koch een geschenk van 500,000 mark te geven voor de gewichtige diensten, welke hij aan de menschheid be wijst. Een daartoe strekkend voorstel zal bij den Landdag worden ingediend. In antwoord op een vraag, namens den Keizer van Oostenrijk gedaan, beeft een Hamburgsche firma gemeld, dat een wrak, dat voor Kaap Hoorn drijvende werd ge vonden, geleek op het schip, waarvan de heer Johann Orth, Aartshertog Johann Sal- vator van Oostenrijk, kapitein was. De Oostenrjjksche vlag was op het wrak duide lijk waargenomen. De Aartshertog Louis-Salvator zal naar Beunos-Ayres gaan, om een onderzoek in te stellen naar de Santa Margareta* het schip was verzekerd voor 800.000 trs. Een groote verdrijving ran pachters- familiën wegens wanbetaling is spoedig in Ierland en wel in het district Gweedore, te wachten, waar 1200 menschen uit hun woningen zullen worden verjaagd. Stanley, thans in Amerika, heeft zich eindelijk verwaardigd zijne duistere insinua ties tegen wjjlen majoor Barttelot op te klaren. Volgens hem deed Barttelot het vol gende •Hjj ranselde zjjne manschappen dood. Zjjnen kleinen oppasser, een knaapje nog maar, doodde hij door een schop. Hij sloeg de vrouw van een opperhoofd totdat haar geschreeuw den man deed toesnellen. Her haaldelijk tuchtigde hy de inlanders met eenen dikken, met ijzer beslagen stok.* Ziedaar Stanley's betichtingen, op grond waarvan hy te verstaan gaf dat majoor Barttelot eigenlyk niet vermoord werd, maar, toen hy doodgeschoten werd, slechts kreeg wat hy verdiende. Het moet intusschen allereerst in aanmerking worden genomen, dat Stanley's beschuldigingen niot op eigen waarneming berusten, maar slechts op het geen anderen hem hebben meegedeeld. Volgens de berichten uit New-York, zou Stanley voornemens zijn den broeder van majoor Barttelot een proces aan te doen. Mevrouw Jameson beweert echter, zoo schrijft men uit Londen, dat het Emin- comité alle gegevens bezit nopens Stanley's beweringen betreffende haren overleden echt genoot, welke gegevens het lasterlijke daar van bewijzen. Dezelfde Arabier, die aan Stan ley praatjes opdischte omtrent. Jamesons mede plichtigheid aan den moord op eene negerin, was onlangs hier by het Emin-comité en sprak toen zich zeiven tegen. Het Stanley-schandaal neemt groote af metingen aan. De Times* wijdt er eenige kolommen aan, ongerekend een hoofdartikel. Het belangrykste is thans Bonny's onder houd met eenen verslaggever van de Times,* waarbij Bonny Stanley's aantygingen tegen Barttelot en Jameson, behalve in eenige bijzaken, bevestigde. Bonny verklaarde, dat mevrouw Jameson eene reeks schetsen bezit van haren echtgenoot, waarin het slachten en opeten eener jonge negerin afgebeeld staat. Dat Jameson het meisje hiervoor kocht, alsmede de geheele gruwelhistorie, zou Jame son aan Bonny zelf hebben medegedeeld. Bonny verklaart Barttelot's geweldplegingen en gruweldaden te Yamboeya door verstands verbijstering. Inderdaad kon slechts een krankzinnige zoo handelen als hy. De •Times* betuigt dat de geheele waarheic over Yamboeya thans moet worden mede gedeeld. De heer Barttelot behoort de weg gelaten stukken uit zijns broeders brieven en dagboek onverwijld te publiceeren. Ook het Emin-comité mengt zich in het debat. De bladen bevatten eenen brief van het comité, waarin beslist geloochend wordt, dat Stanley's expeditie uitgezonden zou zijn tot verovering en buitmakerij, in plaats van tot Emin's ontzet. die genoemd worden nog niet officieel, 't Wordt een fout genoemd in de taktiek der republikeinen, dat de invoer der nood lottige wet niet tot na de verkiezingen is uitgesteld. Tuckee, een stad in (Californië) staat in brand. E^n storm belet de blussching. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Uit Taipiqfu wordt gemeld, dat aldaar een Rykskroitmagazijn in de lucht gespron gen is. Er zijn drie honderd dooden. Het opium rooken neemt in den Austra- lischen Archipel op onrustbarende wijze toe. Reeds doet zich op sommige eilanden de in vloed daarvan op het aantal geboorten ge voelen. Zoo bedroeg o. a. in 1888 het aan- tul geboorten op de Markiezen-eilanden slechts 87, tegen 188 sterfgevallen. Men ver moedt dat de statistiek over 1889 nog on gunstiger cijfers zal aantoonen. De heer Booth, aanvoerder van het Leger des Heiig, heeft, door het aankoopen van een gebouw te Londen, eenen eersten stap gedaan tot practische verwezenlijking van het plan, door hem in zijn boek »In darkest England* uiteengezet. Terwijl hij geldelijken steun inroept, spreekt hij tevens reeds zijne erkentelijkheid uit voor de aanzienlijke stof felijke bydragen, welke hy reeds ontving. Het heet, dat een der leden van het vorsteljjk Huis (de kroonprins, naar men beweert) voor het plan van Booth eene bijzondere belangstelling heeft opgevat en daarvan ook reeds in een eigenhandig schrijven aan den •generaal* op ondubbelzinnige wjjze heeft doen bljjken. de vlucht werd voortgezet, doch ook de ming van den landman tegen de eigenaars Pluntselijk Nieuws. Het HEUSDEN, 10 November, brievenvervoer heeft, met heden te vervolging hield aan, totdat de stroopers met de hulp van de politie uit Gorinchem die intusschen was ingeroepen, ongeveer te half negen onder Schelluinen werden her kend. Door het willekeurig binnengaan van 't kanaal van Steenenbotk, hadden zij intus- sclten nog een proces-verbaal opgeloopen, of liever opgevaren. Van één der visschers, die te Arkel ont vluchtte en nog eenigen tijd door den veld wachter nit Arkel vervolgd werd, is de naam bekend. Zeven jaar heb ik gestroopt, maar nog nooit zoo heet er voor gestaan als van nacht,* hoorde men een der visschers mom pelen wel een bewijs, dat de drie mannen zich kloekmoedig gedragen hebben.* JLSinneiilanci. De verkiezingen in de Vereenigde Staten zyn met de nederlaag der republikeinen geëindigd. De democraten zyn niet alleen gekozen in de landbouwstaten alsIndiana, Minnesota, Nabraska, Michigan en Wiscon sin, maar hebben ook een geduchte mutatie gebracht in de meerderheden der specifiek republikeinsche staten als New-Hampshire en Massachusetts en zelfs in die van den geprononceerd republikeinschen industrie staat Pennsylvanië. Tegen de Mac Kinley— bill* was op vele plaatsen de oorlogskree een kreet, die zelfs den vader der wet, i is 't dan ook met een kleine meerderheic moet hebben doen vallen, al zyn de cijfers beginnen, weder eenige wijziging ondergaan, die voor het publiek zeer gunstig is. De eerste verzending geschiedt nu niet des mor gens ten 8 ure, maar reeds ten 6.30. In een volgend nummer bopen wjj dit meer uitvoerig mede te deelen. 's-GREVELDUIN-KAPELLE, 5 Nov. Op de heden alhier gehouden najaars-vee- markt was de aanvoer niet groot en bepaalde zich hoofdzakelijk tot slachtvee. De prijzen bedroegen voor de le qual. 68 a 72 ets., 2e qual. 62 a 64 ets. per K.G. De handel was weinig geanimeerd. NEDERHEMERT. In de jongste raads vergadering is besloten om in den loop van het volgend jaar eene nieuwe gemeente school te bouwen in de afdeeling »eiland.« BRAKEL, 7 Nov. Door ds. W. van Es- veld, is een beroep naar Zwammerdam ont vangen. UITWIJK. De beer F. J. J. Loeff, cand. te Dordrecht, heeft toezegging van beroep ontvangen naar deze gemeente. BESOIJEN, 10 Nov. Gisterenavond gaf de liedertafel »Oefening en Vermaak* van Waalwyk en Besoyen haar eerste winter- concert op Musis. Naar ouder gewoonte was het programma als overladen met prach tige nomraers. Onder deze schitterde vooral Eine Nacht auf dem Meere* van Tschirch, waarin de beeren P. Snyders, C. de Cortie en F. van Iersel als bas, tenor en baryton hun voortreffelijk keelgeluid deden hooren en de heer Van Helvoirt uit Baard wijk veel succes had met zyn uitmuntend pianospel. Dit laatste was ook het geval in Recitatief und Arie für Bass aus »Der Schöpfung* van Hayden, waarin èn de heer Snyders èn de beer Van Helvoirt de toehoorders ver rukten. Mogen er dezen winter nog meer avonden komen van zulk verrukkelijk zang genot DALEM. Tot zetters van 's Rijks directe belastingen zijn, met ingang van 1 Jan. a.s. te Vuren benoemd de heeren A. v. d. Giessen Pz. en G. de Gier. Ds. Monsina zal 16 Nov. a.s. te Herwijnen zjjne intreerede houden, na des voormiddags door ds. Kuipéri te Haaften bevestigd te zijn. MEERKERK. Acht beruchte Woudri cbemscbe stroopers, in twee schuiten, en visschende uaet twee zegens, beproefden in den nacht van Woensdag op Donderdag nog eens weer hun geluk op de Oude Zederik, onder deze gemeente. Toen zij door den rijksveldwachter M. v. Vliet alhier werden opgemerkt, verzocht en verkreeg deze hulp van den visscher de B. en zijnen zoon. Met een klein roeibootje gingen deze onder de dorpsbrug iggen en wachtten daar d« visschers af. Te vergeefs werd bij herhaling naar hunne namen gevraagd. Een schot, als dreigement in de lucht gelost, werd met spot beant woord en de beide visschersschuiten liepen daarop gezamenlijk op bet ranke bootje, met het kennelijk doel, dit in den grond te joren. De visschersschuiten werden echter vastgegrepen, waarop een langdurige worste ling volgde. Hoe cordaat v. d. Vliet met zjjne beide assistenten zich ook bielden, de acht visschers kregen de overhand en sloegen op de vlucht, 't Was toen, zoo ongeveer half drie. Eerst zetten zij koers naar Vianen, doch later keerden zij om in de richting naar Gorinchem. V. d. Vliet en zijne helpers waren in tusschen aan wal gestapt en volgden de visschers op den voet. Aan de sluis te Arkel gingen de meeste visschers aan wal, natuurlijk met geen vriendschappelijk doel Een kleine schermutseling had er plaats en Uit Apeldoorn meldt men van Zaterdag aan bet »Utrechtsch Dagblad* In 's Konings toestand wordt merk baar achteruitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zon der bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de Hooge Ljjder, als aan angst ter prooi, voortdurend van en op de leger stede wil geholpen worden. Aan bet »N. v. d. D.« echter wordt ge meld, dat de ongunstige berichten in som mige bladen omtrent 's Konings toestand zeer overdreven zyn. Wel nemen de krachten gaandeweg af, doch het voedselgebruik bljjft voldoende. H. M. de Koüingin geeft meermalen den Koning het voedsel in, dat bestaat uitkippen- soep en meer dergelyke vloeibare spyzen. Oogenblikkelyk gevaar voor den ge- vreesden slag is niet te duchten.* Van Maandag wordt ons van Het Loo medegedeeld, dat de toestand van den Koning nog onveranderd is. 's Konings lyfarts, dr. Vinkhuijzen, is heden ochtend naar Het Loo vertrokken tot bijwoning van een nieuw consult der geneesbeeren over 's Konings toestand. van door konijnen overbevolkte bosscben. Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsengracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder van het meisje een paar duchtige stompen. Toen de vrouw echter aan het verstand gebracht was hoe het ge val zich had toegedragen, gaf zy den jon ren als vergoeding een dubbeltje. By den heer S. de Cock te Vierhuizen (Gr.) geraakte een der arbeiders met een zijner beenen in de stoomdorschmachine. Het lichaamsdeel werd tot boven de knie verbrijzeld en een half uur later gaf de on gelukkige den geest. Zaterdagnacht ontstond er te Rotterdam in bet pakhuis Nêerlands Indië een gewel dige brand, welke echter bij één zolder be perkt bleef. Door de vele massa's water echter zijn vele koopmansgoederen bescha digd, zoodat de geheele schade ll/t millioen beloopt, welke som door de assurantie ge dekt is. De oorzaak van den brand is ge heel onbekend. De loop van de behandeling van bet in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal op Woensdag 12 Nov. aan te bieden wets ontwerp tot benoeming van een Regentes zal vermoedelijk zjju als volgt: Woensdag, na de indiening, samenstelling der vereenigde afdeelingen. Donderdag on derzoek in de afdeelingen en uitbrengen van verslag. Vrijdag behandeling en afdoe ning in openbare vergadering. De afkondiging van de wet zou Zaterdag plaats hebben en de Regentes Dinsdag 18 Nov. in een plechtige vergadering van de Staten-Generaal den eed afleggen. Het programma van de hierbij te volgen ceremoniën zal de volgende week bekend worden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, heeft bepaald, dat het goedkeu- ringsmerk gedurende het jaar 1891 te bezigen, zal zynbij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter b ih den gewonen schrijf vorm, en bij den jjk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het volgende adres is, volgens R. v. A door W. K. de Swart verzonden aan den] Minister van Oorlog: Geeft met verscbuldigden eerbied te ken nen De Swart (W. K.) dienende als milicien der lichting 1889 bij bet 4e regiment vesting artillerie in garnizoen te Willemstad. Adressant overwegende: Dat ingevolge art. 1 der Grondwet heeft elk Nederlander bet recht verzoekschriften der Regeering aan te bieden heeft de eer Uwe Excellentie het volgende te verzoeken: Ook te Veenendnal heeft etn zware brand gewoed. De Venendaalscbe stoomspinnerij en weverij zyn door de vlammen verwoest, tengevolge waarvan honderden spinners en spinsters werkeloos geraakt zijn. Waarschijnlijk zal binnen eenige dagen ook de arbeid der wevery moeten worden gestaakt. De politie te 's-Hage heeft dezer dagen het bericht ontvangen dat de kassier van een groot bankiershuis te Parijs, die zich ccbuldig had gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering, vermoedelijk naar ons land de wijk had genomen. Kort na ontvangst van bet signalement heeft onze politie den ontvluchte weten te vinden in een hotel bier ter stede. De man is genaamd L. L., oud 31 jaren, van beroep kassier te Parijs bij bet huis Oppenbeimer frères. Hij had eerst Vrijdag avond Parijs verlaten, nadat ontdekt was dat hy reeds geruimen tijd valschheid in de boeken en verduistering van gelden moet hebben gepleegd, tot een gezamenljjk bedrag, zegt men, van 100,000 francs, welke som hij zou verspeeld hebben op eenige duizenden na, die nog in zijn bezit zijn gevonden. De ontrouwe kasbeambte was bij zijne aanhouding in gezelschap van een 20-jarige De notaris Snoeck te Koijk is voort-, vluchtig. Er moet een vrij aanzienlijk tekort zyn. Door de Rechtbank te 's-Hertogenbosch ia een bevel van aanhouding tegen hem uit gevaardigd. Door den in staat van kennelijk onver mogen verklaarden notaris Clercx te Weert is thans ontslag uit "zijn ambt gevraagd. Naar de »Stand.< verneemt, zyn de in den laatsten tijd omtrent de zaak van Mej. Aafke Kuypers in de nieuwsbladen opge nomen berichten voorbarig. Het is nog niet bekend of de rechtbank, in raadkamer ver gaderd, hare verwijzing naar de openbare terechtzitting zal gelasten, dan wel eene andere beschikking zal nemen. Er kan dan ook thans nog niet gemeld worden, wie als haar verdediger zal optreden. Heden meldt men uit Amsterdam, dat de rechtbank geen termen beeft gevonden om Aafke Kuipers gerechtelijk te vervolgen. Zij stelde haar mitsdien Zaterdag op vrije voeten. De officier van justitie heeft «chter tegen deze beslissing verzet aangeteekend. Omtrent de pogiüg tot moord, te Gro ningen gepleegd, meldt de »N. Gron. Ct.« In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft bier ter stede eene misdaad plaats gehad, welke min of meer aan de gruweldaden van »Jack the Ripper* doet denken, evenwel met dit onderscheid, dat hier de dader kort na het plegen van het feit door onze gemeentelyke politie werd gearresteerd. Eene meid van slechte repu tatie A. M. P., die reeds langen tijd leefde met zekeren J. Z., eveneens iemand van slecht allooi, was dezen ontrouw geworden en bad zich met een vroegeren minnaar in eene woning van een vriend in de David- steeg gevestigd. Dit kwam ter kennis van J. Z., zoomede van de vrouw, die in ver boden omgang leeft met den man bij wien A. M. P. zich thans bevond. Zij besloten wraak voor dit ontrouw gedrag te nemen en begaven zich naar de woning, waar de trouweloozen zich bevonden. Op weg daar heen, toen inmiddels het gezelschap wederom met een paar lieden van gelijk gehalte was vermeerderd, moet de dader zich reeds heb ben uitgelaten, dat hij, indien by A. M. P. in gezelschap van een ander aantrof, hij zjjn mes er zoude doorhalen en werkelijk heeft hij aan zijne vreeselijke bedreiging gevolg gegeven. Toen zij althans bij ge melde woning waren aangekomen werd er artiste, die echter naar baar land kon terug- door de ruiten gekeken, en nadat men de keeren. L. is overgebracht naar het huis van bewaring, in afwachting van zijne uitleve ring aan Frankrjjk. Uit Zwolle wordt van 6 November ge meld De sneltrein uit Meppel, die heden mor gen omstreeks 10 uur alhier aankwam, als- niede de te 8.56 van hier vertrokken trein zyn, door de buitengewone kloekheid en tegenwoordigheid van geest van den sta tionschef te Staphorst, nabjj het station al daar aan een groot gevaar ontkomen. Door kermende van pijn neder, den zwaren mist konden de onveiligheidsig- zekerheid had bekomen, dat A. M. P. zich met den minnaar van J. A. aldaar bevond, stormde eerst laatstgenoemde naar binnen, gevolgd door J. Z., die onder het uiten van vele vloeken zijne vroegere bijzit met een mes den buik opensneed, tengevolge waar van de ingewanden uit eene gapende wonde kwamen te hangen en de darmen werden doorgesneden. Onder den uitroep: »0 God Jan wat steek je me daar* vloog de getroffene de straat op, doch viel eenige passen verder Weldra verscheen nu de politie, die de nalen niet opgemerkt worden, zoodat de uit j geworade zoo spoedig doenlijk naar haar Meppel komende trein doorreed, vóórdat de uit Zwolle komende trein nog op het kruis punt was. De wakkere stationschef, het ge vaar ziende, snelde toe, wierp eenige knappers op de lijn en zwaaide met eene groote roode vlag, tengevolge waarvan de machinist den trein onmiddellijk deed stoppen en stilstaan. Nog één oogenblik, en eene botsing ware on- vermydelyk geweest. bureau vervoerde, alwaar zij aanvankeljjk door den arts Rejjenga werd verbonden, terwijl zy later naar het academisch zieken huis werd overgebracht. Kort nadat bet feit gepleegd was werd ook de dader gearresteerd. Hy heeft, naar wjj vernemen, zijne misdaad bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Gennep een moord plaats gehad in de cantines te verbieden. De brievenbesteller B., aan de Lage Vuur- op zekeren Hulsman, een bewoner van een lo. Om gedurende het winterseizoen in I sche onder Baarn bad eene poos geleden eene klein, bouwvallig huis even buiten de kom alle garnizoensplaatsen cursussen op te rich- revolver gekocht en dit voorwerp geladen in dezer plaats. De heer Hoesen, wethouder ten in Staathuishoudkunde en Hygiene. eene kast liggen. Woensdag 1.1. bekeek zijne der naburige gemeente Ottersum, bemerkte 2o. Om den verkoop van sterken drank vrouw het wapen, niet wetende wat gevaar- toen hy in den vroegen ochtend het huis lijk voorwerp zij in de hand had. Het schot voorbijging, dat de ruiten waren stuk ge- ging af en trof een meisje, dat daar gelogeerd slagen, en binnentredende vond hij den be woner vermoord. Uit de omstandigheden valt op te maken, dat Hulsman, gewekt door het breken der ruiten, naar buiten is gekomen en daar werd aangevallen, ten minste vóór het huis zyn bloedsporen te zien. Daarna schijnt uien worstelende naar binnen te zyn gegaan, waar de ongelukkige man verder werd afgemaakt. Uit het feit, dat op tafel eene flesch jenever stond met twee Het Friesch comité der volkspartij heeft, nu de regeeringsvoorstellen tot wijziging der kieswet hoofdzakelijk alleen neerkomen op eene verdeeling der meervoudige districten en vervroeging was, zóó ernstig, dat men voor baar leven vreest. Een duur rytoertje. Toen eenige dagen met één uur van den tijdl geleden de kolonel van het 3e reg. inf. te gedurende welke de stembus open zal zijn, Bergen-op-Zoom 's morgens aan de Blok- besloten zich opuieug tot de regeering te stallen zyn paard wilde bestygen, toonde wenden, met het verzoek de verkiezingen het dier zich buitengewoon wild, zoo zelfs, op Hemelvaartsdag of een anderen feestdag dat de kolonel, door een zysprong van het te houden. paard, met den eenen voet uit den stijg- gebruikte glazen, leidt men af dat er twee Door den directeur van de Heidemaat-1 beugel viel en slechts door spoedige hulp j moordenaars aan het werk zijn geweest, schappij is in het zuidoosten van Drente aan een groot onheil ontsnapte, een onderzoek ingesteld naar de geschikt- Dit voorval bracht aan het licht, dat heid van den bodem voor het aanleggen onderofficieren, die »uit« waren, den voor- De man werd geacht vrij wat geld te [hebben, en alles was dan ook nauwkeurig onderzocht, naar men zegt zonder gevolg, van proefvelden voor de bosch-cultuur. Met afgaanden middag in den stal waren geweest j waQj. yy schjjnt zijne schatten elders bewaard de eigenaren van sommige dezer perceelen zal over den aankoop voor dit doel worden onderhandeld. In het zuiden van Limburg wordt ge klaagd over de verwoesting, die de konynen op de akkers en velden aanrichten. Er wordt daar aangedrongen op wettelijke bescher- en de vrijheid hadden genomen de paarden te bestijgen. Een en ander werd nader onderzocht, met het gevolg dat de twee onderofficieren deze brutale rijles met hun streepen betaald en als soldaat de reis naar hun nieuw gar nizoen, Middelburg, aanvaard hebben. te hebben. De daders is men tot heden nog niet op het spoor, maar hoogstwaarschijnlijk zyn het bekenden, omdat de toestand van het huis eer aan eene bedelaars woning dan aan die van een welgesteld man doet denken. In afwachting van de komst der justitie uit

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2