van on Altena, Liinsilrnat «a de Brieven uit Amsterdam, ,M 949. WOENSDAG 10 DECEMBER 1890. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. VOOB Dit bind verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonuemeiittprp: per 3 maanden ƒ1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prys- Advertentiën 10 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. De vlaggen zgn van de torens gestreken en van de gevels binnengehaald, het klok- gebom op vaste tjjden van den dag is ver stomd, de heele en halve uren en kwartieren hebben hun speelwijsje terug gekregen, wij zijn uit den rouw, op zeer enkelen na, die nog een poos volharden. Ik had geen reden in de laatste dagen extra-tijding te zenden de hoofdstad heeft zich heel gewoon ge dragen en volstrekt niet uitgeblonken in rouwbetoon. De winkeliers stonden ook in een lastige positie. Op het Sinterklaasfeest bouwen ze groote verwachtingen, ze kunnen het eenvoudig niet missen en indien zij niet sluiten en daarentegen alles aanwenden om in 't oog te vallen, kan er van uiterlijk rouwbetoon geen sprake zijn, al hangen in de hoogte dan ook alle vlaggen halfstok. Wie het ook niet missen kunnen, en toch moesten missen, dat zijn de ondernemers van publieke vermakelijkheden en hunne acteurs en actrices. Het is een hard gelag. Tooneelspelen is hun dagelyksch werkzoo ze 't niet kunnen of mogen doen, hebben ze al evenmin te eten als wij kleermakers, schrijvers of wat we dan ook zijn. Indien wjj mogen doorwerken in dagen van rouw en zjj niet, dan dient er bij de wet, dunkt mg, schadeloosstelling gegeven te worden. Onze burgemeester heeft beloofd hun klacht in overweging te nemen, doch ik vrees, dat hieraan, tenzy de algemeene liefdadigheid wordt ingeroepen, geen mouw te passen zal zgn dan door een wet. Dit is al wat ik over onze anderhalve rouwweek te zeggen had. Yan algemeene smart, van diepe» rouw, van eerbiedige hulde heb ik niets, letterlijk niets gemerkt, zelfs niet toen den schutters de proklamatie voorgelezen werd. En ge weet dat schutters in 't algemeen zeer aandoenlijk zijn. Van dat alles is zelfs in Den Haag geen sprake geweest, al zou men het uit enkele pers organen gaarne gelooven. De dood van Koning Willem is als een heel gewoon sterfgeval opgenomen, als een verlossing uit jarenlang lyden, als een geval, waarbij de omstanders een »goddank« naar de lippen stijgt. Die 't anders zegt, bedriegt zich en kent het Nederlandsche volk niet, althans dat niet, dat woelt en werkt in de groote steden. Ge hadt ze moeten zien en hooren, de duizenden, die in tweeën geschaard ston den Woensdag morgen vóór de begrafenis het waren de lieden, waarvan de couranten schreven, >dat ze nog voor 't laatst een blik wenschten te slaan op het stoffelijk overschot van den beminden monarch.* Ik zeg u plechtig: wanneer ik een doode in huis had, dien 'k betreurde en er kwamen zulke lieden om 't ljjk te zien, dan zou ik vriendelgk verzoeken van deelneming der- zulken verschoond te big ven en de deur der sterfkamer niet openen! Bovendien was 't lijk niet te zien, reeds op 't Loo niet meer. 't Werd zorgvuldig verhinderd door de ruit een blik naar binnen te werpen; schynbaar achteloos lagen de kransen, maar niet zoo onordelijk of men had de ruit boven 'tgelaat voor eiken nieuws gierige bedekt. En daar was reden voor. Van welingelichte zijde weet ik, dat 't ge laat geheel zwart was geworden en de onder kaak afhing, 't Zou den eerbied voor den overleden Koning zeker niet hebben doen stijgen, indien men 't volk voor een groot deel janhagel 't lijk in dien staat ge toond had, In de sterfkamer was het zeer stil. De omgeving maakte een diepen indruk, zelfs op hen, die met couragewater troost inge nomen hadden. Niemand sprak, op dikke tapijten schreed men voetje voor voetje voort, »hoeden af« was 't eenige dat aan den ingang klonk. Er heerschte een tropische hitte, veel meer, dan in een sterfkamer dienstig is. 't Is niet weer te geven, wat het oog daar in de korte poos zag: met zwart behangen wanden, waartegen de witte kaarsen helder afstaken, een bloemenschat, verrukkelijk om te zien, zilver op fluweel, de emblema's der Koninklijke waardigheid, het rijkszwaard, de rijksappel en de Ko ninklijke scepter op fluweelen kussens, en hier en daar een plekje der bruine kist. Wat niet het minst verwondering wekte, waren de kamerheeren, die rond de kist geschaard stonden in een houding, die aan de beelden van ons panopticum deed denken, zoo onbeweeglijk stonden ze en zoo strak stond hun geschoren gelaat. (De Koning duldde geen dienaren met baard). Hier ver stomde zelfs het troepje, dat achter mij liep en dat reeds driemaal zijn plaatsen ver- schacheld had om een extratje te kunnen nemen. Ik vergat op dat oogenblik al de ergernis, die ik meer dan twee uren door hun toedoen doorstaan had en ik vond mijn reis naar Den Haag reeds door dit bezoek meer dan beloond. Yan de begrafenisstoet zal ik niet schrij ven. Ge hebt dien zeer uitvoerig reeds te lezen gekregen. En zoo ge er nog iets van zien wilt, reeds zijn een paar uitgevers druk aan 't drukken van teekeningen, daar naar genomen. Ge zult hem daarop zelfs geheel zien, wat in werkelijkheid niemand te beurt gevallen is, want de stoet reed niet alleen verbazend langzaam, maar met zulke horten en stooten, dat een nietingewjjde herhaalde malen het einde meende gezien te hebben, terwijl er dan weer een span nasukkelen kwam. Er waren spannetjas bij, die geen burgerman achter 't lijk van zijn oude tante zou geduld hebbenMen zal die echter op de gravure wel eclipseeren. Voor zijn pleizier behoeft men op zulke dagen overigens niet te gaan reizen. Lieve hemel, wat was dat een herrie. Met ons tienduizenden waren we uit A. naar Den Haag gegaan, velen den vorigen dag, zooals ik, die logies hadden, maar ge moet van de overigen de jeremiades hooren over de Hol- landsche spoor! Uren aan uren hebben ze gestaan, wier ellebogen niet sterk genoeg waren om links en rechts van zich af te stooten, velen zagen de onmogelijkheid in om heelhuids in den waggon te komen en trokken weer af en 's avonds dat was 't mooiste van de geschichte, lazen ze tot hun groote ver wondering dat alles heel ordelijk van stapel geloopen was aan 't Centraalstation. Zóóveel menschen, zóóveel treinen, er haperde niets. En dan moet men weten en er zelf de dupe van geweest zijn, dat 't in één woord een rommel was, is dat niet om uit zgn vel te springen. Ik had gemeend u in dezen brief een en ander over de School mee te deelen, gelijk ik in de vorige maand over de Kerk gedaan heb. Me niet los kunnende maken van de groote gebeurtenis der afgeloopen week ben ik daarop vervallen en zal nu onze Am- sterdamsohe schoolzaken in een volgenden Noorwegen ingetrokken, behoudens controle brief behandelen. A. 8 Dec. 90. J. L. langs de grens. Buitenland. Doctor Lerebouillet maakt in den Temps een artikel openbaar, luidens hetwelk reeds verscheidene personen zouden zijn overleden, tengevolge van de toepassing van het middel In de spoortrein tusschen Etoile en Va- dr. Koch, en nog geen enkele geheele, lence, op de lijn Parijs—Lyon Middel- vooral niet definitieve, genezing is gecon- landsche Zee, is een jeugdig persoon, Bre- sfateerd. Yoorts laakt dr. Lerebouillet zeer mont genaamd, terwijl hij sliep door iemand, dr. Koch, wegens het bewaren van het ge- die alleen met hem in het rijtuig zat, aan- heim omtrent zijn middel. gevallen. Hij haalde een dolk te voorschijn j en zeide tot Bremont: »Uw beurs of uw! Een priester in Rusland heeft den moed leven!* Bremont schreeuwde, maar de mis- gehad de vervolgingswoede der regeering dadiger voegde hem toe: »Indien ge u openbaar te brandmerken. In het klooster verroert, dan maak ik u dood.« Bremont,van den heiligen Michael te Odessa, heeft het ergste vreezende, reikte hem zijn beurs deze flinke man op den kansel de veeten en horloge over. De misdadiger sprong .tegen de Joden veroordeeld. Welk lot hem j zijn kas af te geven. Vervolgens gingen zij Een bekwaam officier, die een bezoek gebracht heeft aan het Indianen gebied in de Yereenigde Staten, is van moening, dat op dit oogenblik geen gevaar bestaat voor ernstige moeilijkheden. De troepen zijn samengetrokken en schijnen meester va» den toestand te zijn. Nog verschillende regimenten hebben bevel ontvangen zich marschvaardig te maken. Intusschen maken ook de Roodhuiden zich gereed. In hunne kampen worden ijverig krijgstoerustingen gemaakt. Te Chicago is een brutale diefstal gepleegd. Twee vreemdeligen wisten het kantoor der Allerton Packing-Maatschappij binnen te dringen en noodzaakten den kassier met ge laden pistolen een som van 3200 dollars uit hierna uit den trein. Nu drukte Bremont ook mocht wachten, zeide hij, gevoelde hij op de alarmschel. De trein hield op en j zich toch verplicht getuigenis af te leggen Bremont verhaalde wat er voorgevallen tegen eene staatkunde, die even onchriste- was. Dadelijk werd de misdadiger vervolgd lijk als onmenschelijk was. Hij spoorde en na eenigen tijd achterhaald. Goed be- j zijne hoorders aan de goede eigenschappen waakt werd hij naar den trein gebracht ender Jod -n na te volgen. »Indien gij,« riep te Valence aan de politie overgeleverd. j hij uit »vlijtig, matig en geduldig als de De man geeft voor een Portugees te zijn Joden zijt, zult gij niet meer behoeven te klagen, dat de handel stil staat en dat uwe Engelsche en Duitsche mededingers u het brood uit den mond stooten. en ver- Ventura Sertolli te heeten. Men moedt dat het dezelfde persoon is, die eenige dagen vroeger eene dame op reis naar Marseille in den trein aan handen en voeten gebonden en van al haar geld beroofd heeft. Gevaarlijk wapen. Een werktuigkundige te Parijs heeft voor zijn stadgenooten, die des nachts laat bij den weg zijn, eene eigenaardige uitvinding gedaan. Die uit vinding bestaat in een electrischen stok, waardoor de drager er van zich tegen eiken aanval kan verweren. Hij behoeft met het eene einde van den stok zijn aanvaller maar aan te raken en tevens op een knop te drukken, tengevolge waarvan de boef een schok krijgt, die hem gedurende verscheiden minuten in een toestand van verdooving brengt. De uitvinding zou werkelijk prachtig zijn, als de werktuigkundige er maar voor kon instaan, dat de stok enkel door fatsoenlijke menschen, ingeval van nood, zal worden gebruikt. Men moet echter integendeel aan nemen dat juist de boeven 't eerst van allen zich den stok zullen aanschaffen. Op de gemakkelijkste manier van de wereld toch kunnen zij, na iemand eerst bedwelmd te hebben, hem uitplunderen. De nieuwe uit vinding zal revolvers, ploertendooders, enz. geheel tot nuttelooze voorwerpen maken. Zelfs een kind kan, zonder gevaar een voorbijganger aanvallen en berooven. Het was dus veel beter geweest als de electrische stok altijd aangenomen na tuurlijk dat men niet met een verzinsel te maken heeft maar niet was uitgevonden. Uit Orenburg wordt bericht, dat de tem peratuur plotseling van 3 gr. boven tot 30 gr. beneden nul daalde. Vele Khirgizen, die te paard in steppen reden, vroren dood ook vele paarden en schapen stierven van de koude. In Spanje heerscht een zeer strenge koude. In Audalusië, waar de oudste bewoners nooit sneeuw hadden gezien, ligt alles wit. In het noorden stond de thermometer ver leden week 's nachts van 11 tot 27 graden onder het vriespunt. De van invoer Duitsche Bondsraad heeft het verbod van varkens uit Zweden en De kassier der suikerfabriek, uit Ostrowo, Schmidt, reist op gezette tijden van Kutno naar Warschau en terug. Gewoonlijk heeft Schmidt bij die reizen groote sommen gelds bij zich. Eenige dagen geleden vertrok hij in gezelschap van den boekhouder der fa briek in een coupé tweede klasse met den sneltrein uit Warschau. In den beginne reisden Schmidt, die 15000 roebel in zijn borstzak bij zich had, en zijn reisgezel alleen. Onderweg namen echter nog twee elegant gekleede jonge mannen in de coupé plaats. Toen de trein om G uur te Kutno aankwam, vond de conducteur het compartiment ledig en de kussens met bloed bevlekt. Onmiddellijk werd naar alle stations getelegrafeerd, die de trein had gepasseerd, en bij Lowicz weiden de lijken van Schmidt en den boekhouder langs de spoorbaan ge vonden, beiden met verbrijzelden schedel en een aantal messteken in het lichaam. De 15000 roebel, die Schmidt bij zic^ had gehad, waren verdwenen. Van de beide »heeren,« die Schmidt en zijn reisgezel naar alle waarschijnlijkheid hebben vermoord, beroofd, en daarna uit het portier geworpen, ontbrak aanvankelijk elk spoor, maar thans zijn zij te Somkowitz gearresteerd en hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. heen, grendelden de deur van buiten dicht en zijn sedert spoorloos verdwenen, flet zon derlingste van het geval is, dat op het oogen blik van den diefstal 1800 werklieden in het gebouw aanwezig waren. Te Kopenhagen heeft een algemeen ge acht gehuwd 55-jarig koopman zich met zijn geliefde, een 20-jarige jongedame van goeden huize, doodgeschoten. Nabij Bern is een slechtbefuamde vrouw op de wijze van Jack the Ripper's slachtoffers vermoord gevonden. De 24-jarige Mary Pearcey, te Londen, die juffr. Hogg en haar kindje uit minne nijd vermoordde, is ter dood veroordeeld. De beschuldigde houdt vol dat zij onschul dig is. Dat Hogg van de moordplannen niet af wist, bleek ter terechtzitting. Hij is dus onschuldig maar voor of door hem komen twee vrouwen en een kind aan een vreeselijk einde. Over de jongste revolutie in Honduras meldt een rapport van den Engelsche con sul te Tegucigalpe, dat generaal Sanchez na de nederlaag, aan zijn troepen 15 Nov. door het Staats-leger onder President Bro- grarn toegebracht, 's nachts vluchtte. De generaal werd echter achtervolgdtoen de soldaten hem naderde, verdedigde hij zich met de moed der wanhoop, totdat hij ern stig gewond in een huis vluchtte. Daar schoot hij zichzelf dood, terwijl de meeste zijner volgelingen bij hun verdediging vielen, of werden gevangen genomen. De meeste gevangenen zouden weldra worden gefusi- leerd. De vlag van den consul, die als voet knecht van den President de stad binnen trok, werd doorschoten. Al de vreemdelin gen schaarden zich aan de zijde van den President, want generaal Sohanz's volgelin gen werden allen als roovers en moordenaars beschouwd. Uit Nieuw Schotland wordt melding ge maakt van hevige stormen, waarbij wel 40 schepen, meestal schoeners, aan de kust zijn vergaan en 12 personen zijn omge komen. De vloed was hooger dan in de laatste 20 jaren ooit voorkwamer is veel schade aangericht. Ook 't spoorwegverkeer werd vertraagd. Door de vorst zullen ver schillende havens in St. Laurenz-baai een maand vroeger dan gewoonlijk voor de scheepvaart gesloten zijn. Uit Zanzibar wordt geseind, dat een van het Victoria-meer aangekomen bode meldt dat er bij Usukuma tusschen inboorlingen, die als slaven zouden worden weggevoerd, en Arabische slavenhalers een hevige strijd heeft plaats gehad waarbij de inboorlingen overwinnaars bleven. Vijf Arabische slaven halers vielen in den strijd. De toestand schijnt, volgens bericht uit Santiago, in Chili zeer gespannen te zijn. Men denkt dat of het Mii sterie zal vallen, óf dat er een omwenteling 'al plaats hebben. De Corsicaansche bandiet 1 ranceseo Peretti, die sinds 1879 werd opgespoord en ver volgd, is Dinsdag door gendarmes over vallen. Peretti werd in den strijd doodge schoten. De cholera breidt zich uit te Jerusalem. Aan de Russische pelgrims is de toegang tot de heilige stad verboden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1