WOENTSü G 17 DECEMBER. 1 s;;!'. Uitgever: L. J. VETERMAN, Heusden. VOOR Buitenland. v\ O 951. van en Alteua, Langstraat ei Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. i lil !L 'Uii Jl'J LIL -JjU1 il* -91'JJ! J- l. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Slot. »Maar zulk een slechts voorondersteld be drog zou toch wel in tijds door controle van Staatswege kunnen ontdekt en langs dien weg voorkomen worden,meent deze of die. Dat zou mogelijk zijn, ja, is ons antwoord, indien de ervaring niet het be staan leerde van de navolgende verschijn selen lo. gemakzucht van de zijde van contröleerende geesten, 2o. lakensche brillen, 3o. het fooi- en mitsgaders borrelsysteem. Alzoo, bij de boven voor een oogenblik slechts vooronderstelde voeding van bedoelde kinderen van Staatswege zou het gevaar alleszins zijn te duchten, dat het aantal zoogenoemde »onvermogende« ouderparen van maand tot maand, ran jaar tot jaar wies. En wat op die wijze, nml. door Staats- voeding hunner kinderen voor zulke pset/do- onvermogend e ouders op de uitgaven voor de kinderen bespaard bleef, dat- vond bij menigeen stellig zijn weg in de richting van den herberg en in 't algemeen van spil- en genotzucht. Met andere woordenvoor de waarlijk onvermogen de kinderen zou Staatsvoeding worden ingevoerd, maar door een naar ver houding nog grooter getal valschelijk zich noemende behoeftigenzou daarvan gansche- lijk ten onrechte worden geprofiteerd't Zou dan hier hoogstwaarschijnlijk gaan evenals met het gebruik maken van de zoogenaamde volkslogementen en volksgaarkeukens, op gericht voor den minderen man, maar waar van door zeer velen om uit te sparen of uit inhaligheidswil gebruik wordt gemaakt, voor wie die inrichtingen oorspronkelijk ganschelijk niet in het leven zijn geroepen. Men spreke hier geenszins van eergevoel, 't welk niet volstrekt on vermogendenhet aannemen van Staatsvoeding voor hunne kinderen, als ware 't een aalmoes, zou doen weigeren; immers hoe velen zijn er in groote en kleinere steden, die, hoewel evenmin hulpbehoevend in den zin van arm, niet tegenstaande dat toch vaste en geregelde ondersteuning van Godshuizenfondsen beursen enz. enz. genieten en blijven aan nemen, eene ondersteuning, welke voor zoo vele anderen, arpier gekleed en bovenal slech ter gevoed dan zi), vrjj wat noodiger en vrij wat meer gemotiveerd ware te achten En al schaadde nu ook al etn eventuëele Staatsvoeding, aan de kinderen van niet volstrekt onvermogenden verstrekt, de be langen der waarlijk armen en hunner kin deren niet, zoo zou dan toch de steeds wassende schare der guasi-onvermogenden dermate toenemen, dat de belasting-betalende burgers zulks ter dege zouden gevoelen. En wie dan onder dezulken nog het meest? Niet de aanzienlijken, niet de vermogenden, die tenzij gewenschte belasting-hervor ming het sinds lang verbroken evenwicht kwame herstellen naar verhouding van hun vermogen een te onevenredig d. i. te gering aandeel in de belasting zouden blijven betalen. Neen, wie het meest daaronder zouden gebukt gaan, waren in dat geval stellig zij, die tot den zoogenaamd kleinen burgerstand worden gerekendalsmede dezulken, die, ofschoon juist niet tot dien stand behoorend, naar verhouding van hun bijster schraal inkomen, den belasting-druk toch reeds al te zeer gevoelen! Daarbij zou de zorgeloosheid in het aan gaan van huwelijken ook bij degenen, die nauwelijks eenigen bron van bestaan hebben aan te wijzen, toenemen, en mede toenemen de onbekommerdheid betreffende den aan was van een aanstaand kinderen-tal. »Het huwelijksbootje maar in, en komen er kin deren, welnu, hebben ivij niet, de Staat heeft zooveel te meer, om onze kinderen te kunnen voeden, baden, en wie weet, metter tijd ook te kleeden!« 't Zou geen wonder zijn, indien eventuëele Staatsvoeding, boven bedoeld, een dergelijke taal honderden, ja duizenden derzulken, aan wie wij hierbij hebben willen gedacht, op de lippen kwam leggen, waarvan toe nemend pauperismemaar zonder dien naam, onder den kleinen burgerstand, om reeds genoemde belasting-reden, het gevolg zou worden Daarbij kwam dan ras dit zedelijk na deel, dat dankbaarheid voor de door de belasting-betalenden verschafte voeding hunner kinderen, bij de werkelijk en bij de quasi-oa vermogen den maar bij de laatsten stellig het meestal meer zou verdwijnen, zoodra velen het elkander op schamperen toon weldra gingen herinneren, dat de voe ding en verdere verzorging hunner kinderen ■»geen gunst ware, maar recht en wet«, en dat in dat opzicht alzoo niet aan een »willen« van Staatswege, maar enkel aan moetenbehoorde te worden gedacht. En eindelijk waarop we in de tweede plaats, maar zeer beknopt thans wilden wijzen mag niet worden vergeten, dat, wanneer de Staat de taak der philanthropic (tot welke mede de in deze regelen be- niet arm waren, arm te maken, immers door telkens stijgenden belastingdruk enz. terwijl bovendien geen gering aantal be driegers, zich slechts uitgevende voor arm, op die wijze zou worden gekweekt. Waar het dan alzoo ten slotte in dit opzicht op neêr komt, is dit, dat, waar de Staat zich op het terrein der philanthropie zou gaan bewegen, daar geen geringe grond voor vrees zou ontstaan, dat de laatste als dan aan abdicatie, in elk geval aan zelf beperking, instede van aan krachtige in spanning en meerdere uitbreiding ging denken. Wat wij dan willen? Dit. dat allen, die, van wat kerkgenootschap of richting ook, de Christelijke liefde inderdaad als het hoogste erkennen, de handen zullen ineen slaan de rijken voorop, de iets minder vermogenden, een ieder successievelijk naar de mate van diens grooter of kleiner bezit, achtereenvolgend om te trachten voor de schoolgaande kinderen van waarachtig onvermogende ouders« datgene in elke stad, op elk dorp bereikbaar, verkrijgbaar te maken, wat sommigen o. i. ten onrechte van Staatswege verwachten. En voorop dienden dan stellig daarbij te gaan, zeer vermogende of ook enkel maar welgestelde, maar kinderlooze echtparen. Willen dezulken weten, voor welk edel doel zij kunnen leven, dat dan vooral en in de eerste plaats zij, met gevoel mogen mogen denken aan de nooden der armen en aan de hulpbehoevende stumpers van dezen; denken eerst en doen daarna! Onze slotgedachte is deze: wie zelf in 1 goeden doen zit, smakelijk, soms zelfs lekker de stoomboot »Namon« der Douglas-lijn na bij Hongkong overvielen zij vermoordden den kapitein en twee officieren en vermees terden een grooten voorraad specie. Engel- sche kanonneerbooten trachten de jonken der zeeroovers in te halen. Uit New-York meldt men Bii Peneridge had een gevecht met de Indianen plaats. Deze werden geslagen. Volgens de Japan Gazetteis de Ja- pansche regeering voornemens de geredde bemanning van het nabij de Japansche kust verongelukte Turksche oorlogsfregat »Er- togrul« met de oorlogsschepen »Hisa Kan« en Kongo Kan« naar Europa terug te zen den. Het lijk van admiraal Osman Pacha is nog niet gevonden. De duikers berichten dat het schip in 10 voet water ligt en mid dendoor gebroken is. De ketel-ontploffing heeft eene ontzettende uitwerking gehad en had bovendien plaats tijdens een woedenden storm uit het Noorden. doelde »arme kinderen-voedingbehoort) eten en drinken kan, en zonder eenige be- voor een deel mocht oveinemen, alsdan doorklemdheid des harten daarbij denken kan menige philanthropische vereeniging en aan arme kleine stumpers, en volwassene ongelukkigen, die daar, behalve velerlei philanthropische menig dito genootschap de eisch zou worden gesteld, nu ook in andere opzichten, wat de zorg voor allerlei sooit van hulpbe hoevenden betreft, verder te gaan. Zoo zou het dubbele verschijnsel worden ge zien, dat, waar de Staat halverwege bleef staan, en wegens beperkte geldmiddelen ook wel moest blijven staan, daar de in spanning en ijver van menige philan thropische vereeniging aan het afnemen en verflauwen ging, reeds vóór dien tijd en zonder grond, in den waan, dat de Staat, door de omstandigheden gedwongen, er nu ook wel toe over zou gaan, haar taak, nml. die der philanthropische vereenigingen, over te nemen. Op die wijze kreeg men dan twee onge lukken voor één Het gevoel is edel en schoon, allermeest zorg en kommer, nog honger d. r broods gebrek lijden, die is men vergunne mij deze uitdrukking geen knip voor z'n neus waard, maar wat vrij wat meer zegt, staat aan menschenmoord schuldig voor God. De zaak Eyrand-Bompard komt 16, 17, 18, en 19 Dec. bij de Assises in behan deling. Een der teringlijders, die Péan te Parijs met de vloeistof van Koch had behandeld, is gestorven. De man was zoowat 50 jaren oud en zijn geval was zeer ernstig geweest. Péan heeft 30 lijders ingespotenbij ver dorheid van hart van zoo velen, die zonder hooger levensdoel slechts aan geld-opzamelen, geld-verdienenschacheren en woekeren denken, voor zich en de hunnenja, die nauwelijks een eerlijken en vlijtigen ar beider zijn loon gunnen. Het gevoel echter is aan een edel ros gelijk, 't welk de nu eens zachte, dat weer vaste hand der rede behoeft, om in gestadigen gang en in het gareel te blijven en geen wilde sprongen te maken. De rede nu zegt om onze even ge bezigde beeldspraak niet verder voort te zetten dat, waar Staatszorg zich op het terrein der philanthropie mocht begeven, zij daar, wel is waar, vele armen zon helpen, maar om daartegenover velen, die tot dusver scheidene is beterschap merkbaar, bij an- dat van barmhartigheidedel en schoon, dereQ - de werking der vloeistof slechts vooral wanneer men daarbij vergeljjkt detijddijk Dr. Huchard te Parijs, geneesheer van het hospitaal-Bichat, heeft in de Revue gé nérale de clinique een woedend artikel tegen Koch geschrevenhij wil geen zijner zieken inspuiten hij vindt het onverantwoordelijk dat men aldus op menschen experimenteert met een middel dat men niet kent en zegt dat Koch een slechte daad deed en liet be gaan, door er in toe te stemmen dat een middel, waarvan hij het geheim bewaart, door den Staat wordt gemonopliseerd Koch is naar Cannes gegaanbij was daar ontboden door den zieken Groothertog van Mecklenburg, - Te Juarez in Mexico werd eenige dagen geleden een stierengevecht gehouden, dat bijzonder druk bezocht werd. De stieren bleken ditmaal bijzonder vurig te zijn. Een hunner scheurde het paard van zijn bestrij der bijna de geheele voorpoot af. De toe schouwers geraakten in verwarring en aan de geheele vertooning moest een ontijdig einde gemaakt worden. Yan de verwarring en van het feit dat de soldaten zich van hun post verwijderd hadden om het gevecht bij te wonen, werd door de bewoners der militaire strafgevan genis gebruik gemaakt om in opstand te komen. Zij vermoordden een sergeant, een korporaal en een soldaat en vluchtten toen naar het gebergte. De moordenaars, 18 in getal, werden inmiddels door de soldaten achtervolgd en ingehaald; 14 hunner wer den gedood en 4 gevangen genomen, die intusschen den volgenden ochtend eveneens gefusileerd werden. sterk zou zijn. Het doel is hem in zijne hoofdstad Nioro aan te tasten. Slaagt Archinard in de verovering dier stad, dan zal hij verder doordringen naar Timbuctu, dat is een afstand van 700 K.M. verder, deels door geheel onbekende streken. Voor eenige maanden is zekere Mastacci te Genua gevangen genomen, als beschul digd van de teekeningen der vestingwerken in den omtrek dier stad aan den Duitschen consul te Genua overgeleverd te hebben. Het hof van gezworenen heeft eergisteren in de ze zaak uitspraak gedaan. Mastacci heeft erkend, dat hij eenige teekeningen der ves tingwerken aan den Duitsohen consul heeft ter hand gesteld maar hij voegde er te zijner verdediging bij, dat hij er geen kwaad in gezien heeft den vertegenwoordiger eener mogendheid, met welke Italië een bondge nootschap heeft gesloten, te dien aanzien i eenige inlichtingen te verschaffen. De ge zworenen hebben hem hierop vrijgesproken. Was het uit staatkundige overweging, dat zij aldus uitspraak hebben gedaan, of zou den zij Mastacci's verontschuldiging voor goede munt aangenomen hebben, vraagt de »N. R. Ct.« De Standard meldt uit Shanghai, dat als passagiers ver-momde Chineesche zeeroo rers De wet, die aan de joden verbiedt in Rusland grondeigendom te bezitten, in huur te hebben of daarop als onderpand geld voor te schieten, treedt reeds in Februari e.k. in werking eene commissie is benoemd om de schadeloosstelling te bepalen van hen, die grondbezit of andere rechten op den grond hebben. Twee jongelieden te Spandau wedden, dat zij bij de heerschende koude, de ther mometer wees 8 graden Reaumur onder nul, in het open water zouden gaan baden. Een bakkersgezel wedde om 10 mark, dat hij in de Oberhavel durfde springen, tot het midden zwemmen en dan terugkomen. De jonge man ontkleedde zich en ging met een even overmoedigen vriend in het ijs koude water. Zij zwommen tot aan de helft en kwamen ongedeerd terug. Daar zij zich niet konden afdrogen, wijl het water zich dadelijk tot ijs vastzette, kleedden de waag halzen zich, zonder zich af te drogen, aan, en liepen in een dollen ren naar het kof fiehuis, waar de weddenschap was aange gaan. De gewonnen tien mark werd spoedig in grog etc. omgezet. Binnen enkele dagen zal de kapitein der artillerie Archinard zijne expeditie aanvan gen tegen Akmadu, koning van Segu in Soudan. Zij bestaat uit 800 man Europeesche en 2200 man inlandsche troepen, terwijl het leger van den Negerkoning 30,000 man Om een denkbeeld te geven van de enorme kosten, die een mistige dag als die van Woensdag aan de Londensche bevolking oplegt, zij alleen vermeld, dat één der gas fabrieken dien dag 5000 pd. st. meer ont ving dan gewoonlijk. Yoegt men daarbij 't meerdere gebruik van olie en kaarsen, en vooral de winstderving, die door het staken v»n rytuig- en omnibus-verkeer en door het geringer bezoek aan magazijnen (juist tegen Kerstmis) wordt veroorzaakt, dan mag men veilig aannemen, dat één dag van mist de Londenaars op 50.000 pd. st. komt te staan. Een militaire spoorweg in Rusland. Om de concentratie der troepen voor de groote manoeuvres in Volhynië te bespoe digen en ook om de stad Loutsk met het spoorwegnet te verbinden, was bij keizerlijk decreet bepaald dat door 2 bataljons spoor wegtroepen eene lijn zou worden aangelegd naar het station Kievertsie van de lijn Rowel- Rowno. Terstond werd een officier afgezon den om de lijn te traceeren en den 29en Juli 1.1. kwamen het 3e en 4e bataljon spoorwegtroepen, die het werk zouden uit voeren. De gezamenlijke sterkte der 8 com pagnieën was 30 officieren en 1400 minderen; den len Aug. werd de eerste spade in den grond gestoken en den 19en Aug. kwam de eerste trein te Loutsk aan, zoodat de 13 K. M. lange lijn in 18 dagen voltooid was. Men had vrij groote moeielijkheden te overwinnen, daar men al spoedig in een woud van pl. m. 5 K. M. breedte kwam, waarin over 300 M. in een moeras moest gewerkt worden; daarna werd het terrein vlak, hier en daar door een ravjjn door sneden, zoodat verscheidene bruggen gesla gen en boomen gerooid moesten worden, waaronder van meer dan 1 M. middellijn. Niettegenstaande men slechts over 3 hei toestellen beschikte, kon toch den 13en Augustus een aanvang gemaakt worden met het opbrengen van den ballast. Er werd 14 uur daags gewerkt, dikwijls onder eene ondragelijke hitte, terwijl ook 's nachts gewerkt moest worden. Neemt men nu verder in aanmerking dat ook langs de baan eene telegraaflijn is aangelegd en te Loutsk een station is gebouwd, dan zal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1