Iets over Schedelleer. -< f (U V* orxsDAG 4FKBRUAIU. 1801 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, tif gg; VOOR i itrhte. T van en k Lanss oiimielerwaaii Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentien 1—6 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. (Slot.) 16. Aan beide zijden naast het orgaan der standvastigheid ligt dat der nauwgezet heid, welke zoowel bij goede menschen als bjj misdadigers gevonden wordt. Napoleon I bezat dezen zin zeer zwak, zoodat hij nog op St. Helena de schuld van zijn ongeluk op anderen laadde; Lodewjjk XI van Frank- rjjk werd altjjd door gewetensknagingen gepijnigd en zondigde toch altjjd voort. Wie kent ni it de arigs' valligen, die steeds hun verleder doorwoelen en zich martelen, in tegenstelling met hen, die tot hun dood rustig oor 't slijk waden? Wie heeft niet van mif dadigeru gtboord, die ziet vrijwillig den rechter overleverden, omdat ze r»ik- halsden naar boete? Ge behoeft) aan ver lossing in godsdier.stigen zin is by de ver schillende menscheu geheel verschillend en staat geheel niet in betrekking tot de grootte houden, maakt goede ruiters, dansers, koord- 23. De vormzin, die 't herkennen van personen met zich brengt, en den portret schilders en beeldhouwers onmisbaar is, heelt zijn orgaan aan de binnenste ooghoeken. Wijd uit eikander staande oogen beduidt sterkte, dicht bij elkander staande oogen beduidt zwakte van dit orgaan. Er zijn menschen, die een koffiehuisbediende, welke hun voor twintig jaar een glas bier bracht, weder herkennenanderen verwarren hun bekenden en hebben vaak 't onaangenaam gevoel, dat zij iemand, wien zij dank ver schuldigd zijn, niet weten »thuis te brengen. Te vergeefs zal een schilder, wiens oogen dicht bij elkander staan, beproeven een gelijkend portret te maken. 24. De ruimtezin, naast den vormzin ge legen, doet ons de afmetingen van breedte, hoogte en diepte goed schatten en geeft de zoogenaamde oogen maat. 25. De gewichtszin is meer naar 't midden gelegen, doet ons 't evenwicht be- hunner zonden. 17. De hoopzin ligt aan beide zijden van 't vroomheidsorgaan. Het blij vertrouwen ook in 't ongeluk duidt de sterkte, de zwaar moedigheid ook in 't geluk, die tot waan zinnigheid kan voeren, duidt de zwakte aan van dit orgaan. Bij 't hoofd van Bismarck is dit orgaan zwak ontwikkeldsteeds ziet deze vorst de dingen donker in even als Schopenhauer. 18. Het orgaan voor 't geloof ligt vóór het vorige. Zeer duidelijk komt reeds in 't dagelijksch leven 't onderscheid uit tusschen menschen, die alles op geloof aannemen, ja zelfs met het wonderbare dwepen, en hen, die alles eerst onderzoeken. Reeds bij kinde ren onderscheidt men hen, die van sprookjes houden van hen, wien deze vervelen. De Oostersche volken hebben over 't algemeen dezen zin sterker dan de Westerschen. 19. Idealiteit is in 't orgaan van de vooruitspringende voorhoofdshoeken uitge drukt, die bjj Schiller en Bodewijk II van Beieren zoo sterk uitkmamen. 20. De zin voor scherts is eveneens in de voorhoofdshoeken uitgedrukt. Volt aires hoofd is hierin karakteristiek. Al naar de andere geestvermogens zijn, wordt deze zin openbaar in humor, ironie, satire, laffe of puntige geestigheid. Als wij menschen ont moeten, die geen scherts verstaan, terwijl dansers, enz. en geeft aan de bewegingen vastheid. Veel menschen struikelen bun leven lang over hun eigen beenen. 26. De kleurenzin geeft, als hij sterk is, de wenkbrauwen een hooge welving, zooals bij Van Dijk en Rubens, 't Is opmerkens waardig, dat bewoners van oostelijke landen meer kleurenzin en hooger gewelfde wenk brauwen hebben dan die van noordeljjke landen. Men vergelijke de half cirkelvormige wenkbrauwen der Chineezen, die zelfs van schreeuwende kleuren houden, met de rechte wenkbrauwen der Engelscher. De kleur- blindheid komt door de zwakheid van dit orgaan. Voor een groot schilder zijn drie zaken onontbeerlijk: eenheidszin, kleurenzin en vormzin moeten bij hem sterk zijn. 29. De zin voor orde heeft zijn orgaan j zitten dan anderen. Een sprekend voorbeeld tusschen 28 en 26. Ook hier toont het I voor de werking van dezen zin is Garabetta, dagelijksch leven 't verschil tusschen hem die een sterk zelfgevoel, sterke opmerkings die orde bemint, en hem. wien zij ontbreekt.organen en wijd opgespakte oogen had. Bij sommige vrouwen is zij een manie ge- Met deze middelen beheerschte bij Frankrijk, worden. Beide eigenschappen vindt, men h{j hoewel zijn hersenen bij onderzoek slechts verstandigen en deugdzamen, zoowel als bij 1400 gram wogen. dwazen en slechten. In 't bovenhoofd liggen 34 en 35, het 30. De zin voor daden vertoont, als hiji vergelijkings- en 't, besluit-vermogen, de sterk is, een welving midden op 't voor- spitse en kroon van de verstandelijke werk hoofd, zooals bij Katharina II en Bismarck, zaamheden. Het hoofd van Socrates met de De juiste beoordeeling van verhoudingen j kolossale welving van 't bovenvoorhoofd is in tegenstelling met de voortdurende dwa- j karakteristiek voor de sterkte dezer lingen der onpractiscbe menschen, komt uit dezen zin voort. Soms klimt deze zin tot den blik van den ziener. Er zijn menschen wien alle sgelukt, er zijn ook ongeluksvogels, ver mogens, die den wjjsgeer vormen. Daarbij kwamen bij Socrates de wijd opgespalkte oogen, en aan dit geheel kon geen sophist Clarke, die den Prins van Wales vertegen» woordigden, de Prinsen Frederik, Willem en Karei van Hoheuzollern, en daarna een menigte van hooge officieren, gezanten en diplomaten en vertegenwoordigers der ver schillende Regeeringen, de Ministers, de leden der huizen van den Koning en van den Graaf van Vlaanderen, de leden van den Senaat en de Kamer, de generaals en ten slotte vier pelotons der Guides te paard, Daarop volgde, getrokken door 8 paarden de lijkwagen, door een reusachtige met zwarte pluimen versierde baldakijn over welfd. Een groote verzameling prachtige kransen sierden den wagen, Achter de lijkkoets liep het paard van Prins Boudewijn. Te 11 uur kwam de stoet, die zich slechts zeer langzaam voortbewoog, 27. De plaatszin; 'torgaan ligt in de beschouwt, zal de gelijkvormigheid van het binnenste wenkbrauwhoeken, iets boven en I breede middenvoorhoofd ia 't oog vallen. aan beide zijden van 22. In 't daaglijksch leven zien we dikwyls menschen, die zich spoedig en gemakkeljjk in een stad thuis gevoelen, in tegenstelling met anderen, die weerstand bieden. De Atheners zagen zich en daarom spreekt men van geluk en on- ^genoodzaakt Socrates te vergiftigen om hem geluk. Maar alles heeft zjjn natuurlijke tot zwjjgen te brengen. Het orgaan voor aan de zeer somber gedecoreerde St. Gudula» oorzaak en 't zoogenaamde geluk wordt den het vergelijkings-vermogen ligt in 't midden, kerk aan. Bjj het binnentreden van de kerk menseh door de sterkte van dezen zin ge-Bij dichters en denkers is in de gelukkige weenden de Graaf van Vlaanderen en zyn geven. jkeus der beelden de sterkte van dezen zin zoon, de Koning volgde met zwaren stap, 31. De tijdzin, bij dieren mensch duide- 't best te herkennen, terwijl de onverbidde- diep voorover gebogen, lijk te onderscheiden, heeft zijn orgaan aan Tijke logica, de strenge redeneering, waar-; De Koninklijke familie werd in de kerk beide zijden van 30. Er zijn menschen, die j tusschen men geen speld kan brengen, de ontvangen door den kardinaal-aartsbisschop om zoo te zeggen een klok in hun hoofd sterkte van 't besluit-vermogen aanwijst. mgr. Goossens, omgeven door de overige bis- Ten slotte willen we nog opmerken, dat schoppen. De lijkdienst duurde tot 12.20 de schedelleer een kunst is, die slechts door uur. De leden der Kon. familie, de vreemde weinig menschen zoo kan toegepast worden Prinsen en vertegenwoordigers van Regee- als door Gall en dat het altijd moeilijk is ringen, bet korps diplomatique, de leden uit de verschillende veelvuldige organen een van den Senaat en de Kamer namen toen juist karakterbeeld van iemand vast te stellen, in rijtuigen plaats. Langs de Rue royale, Ook is 't niet te verwonderen, dat de Rue du palais en Avenue de la K- ine werd schedelleer zooveel tegenstanders heeft. Hem, de zware tocht naar Laeken voortgezet, die met Megillosr mocht vragen: Verlaagt: Tegen 2 uur kwam de lijkstoet aan de gy 't inenschengeslacht niet, als gij de men- kerk te Laeken. Nadat de aartsbisschop schen zoo geheel tot, marionetten maakt? van Mechelen de absolutie en zegen over antwoorden wij met Plato: den jongen doode had uitgesproken, werd Houdt mg dat ten goede, want ik denk de kist in het mausoleum van Koning aan de godheid en met deze vergeleken Leopold I bijgezet. De Koning, de Graaf scbynt mij de mensch toe, zooals ik sprak, van Vlaanderen en Prins Albert volgden met de andere Prinsen het ljjk naar den hebben er zijn er ook die altijd te vroeg of te laat komen. Ook 't gevoel voor maat komt uit, dezen zin voort. De hond en ook vele niet, getemde dieren hebben een aan geboren kennis van tijden en uren, waar naar zij hun leven regelen. Als men van instinct spreekt, gebruikt men een woord, dat ook voor de menschen geldt, of dat niets zegt. 32. De muziekzin, welks orgaan dicht bij dat van den tijd- en getulzin in de slapen ligt, is mensch en dier in verschillende sterkte aangeboren. Wie de leden van een groot muziekgezelschap van naam nauwkeurig Met groote idealiteit en denkkracht ver- eenigd schept deze zin symphoniënmet een diep gemoedslevenoratoriumseu met zin voor scherts: opera's comiques. Dat zich ook nog in bekende straten vergissen, deze zin en niet het oor den musicus maakt, Waar dat orgaan zeer sterk is, vormt bet bewijst Beethoven, die op 't laatst stokdoof den rusteloozen reiziger, den vagebond, denwas, maar toch de heerlijkste toonschep- Buitenland. grooten onderzoeker van vreemde landen, den veldheer. Napoleon I bezat dit orgaan in zeer groote mate. Als een voorgebergte staken de binnenste boeken bij hem voor de oogen uit, en men weet, dat een vluchtig Omtrent de begrafenis van Prins Boudewijn, de troonopvolger van België, wordt o.a. het volgende gemeld Reeds van 7 uur af bewoog zich een steeds toenemende menigte in de straten. Alle magazijnen waren gesloten, alle handel pingen voortbracht. Er zijn echter ook menschen, wien elke muziek een niets zeg- stond stil. Langs den geheelen weg, dien gende of lastige leveuniakerij is. 33. De woordzin vei toont zich in zijn sterkte door de wijd opengespalkte oogen, de «toet volgde, waren rouw-decoraties aan gebracht. Ter rechterzijde van den weg was de garde anderen daarvoor zeer vatbaar zijn, dan ligtoverzicht van het terrein hum alle geheimen idaar dit orgaan juist achter de oo^en ligt. civique, ter linkerzijde het leger, bijgestaan hierin de grond en niet in hun verstand. van 't. slagveld openbaarde. Deze zin 21. De nabootsingszin, dieren en menschen duidelijk eigen, drukt zich uit in 't orgaan aan beide zijden van 't orgaan der wel willendheid. Dr. Gall vond bij groote tooneel- spelers it orgaan, dat de zucht en geschikt heid tot nadoen aantoont, sterk ontwikkeld. Wannetr niet alle tooneelspelers Devrient'i worden, dan legt dat niet aan hun opleiding of vlijt maar de natuur spreekt daar als gebiedster. Nu komen we tot de verstandszinnen en beginnen met de lagere, die om de oogen gegroepeerd liggen. Vooreerst 22. De voorwerpzin. die boven den neuswortel ligt. Als wij ocs op iets willen bezinnen, dan leggen wij onwille keurig de wgswinger op de plaats, waar dit orgaan ligt. Wy hebben allen zeker wel lieden gekend, die geboren politie-beambten zgn, daar zij op den eersten blik alles be merken, terwijl anderen door 't leven dwalen zonder veel op te merken, en bg den besten Tril toch steeds schade aanrichten, lokte hem tot de buitensporigste onder nemingen in Egypte en Rusland. Denzelfden vorm van de binnenste wenkbrauwhoeken zien wij ook bjj 't beroemde beeld van Columbus, door Barabino in de Orsini- zaal te Genua. 28. De getalzin toont zich in de buitenste hoeken der wenkbrauwbogen. De goede en de slechte rekenaars zijn te onderscheiden naar de sterkte van dezen zin, wiens orgaan, als hij sterk is, de oogen een weinig scheef naar binnen drukt en 't hoofd van voren aen vierkant voorkomen geeft. Dase is be kend, doordat hjj getallen van veel cijfers uit het hoofd gemakkelyk vermenigvuldigde, en van een handvol erwten, die men voor hem legde, dadelijk het aantal opgaf, eren als het aantal letters van een bladzijde. Daaren tegen was hij een zwak wiskundige. Bij ziekte van dit orgaan vertoont zich de eigenaardige waanzinnigheid, waarbij de zieke onophoudelijk telt of zekere getallen uit het geheugen verliest, ver-Dr. Gall behandelde een vrouw in Weenen.door de politie, gendarmes en pompiers, die overigens verstandig was en haar kin-1 opgesteld. Te kwart over 10 verliet de stoet grafkelder. Te half drie was de plechtige begrafenis van den Prins, op wien zooveel hoop was gebouwd, geëindigd. Langs den geheelen weg stond een ont zettend talrijke menigte geschaard, maar geen wanklank werd gehoord. Allen te zamen en ieder voor zich waren te veel onder den indruk van de diep weemoedige plechtigheid en van den rouw, waarin het Koninklijk Huis is gedompeld. deren goed opvoedde, maar die tot aan haar dood geen woord kon spreken. Daar haar spraakorganen uitmuntend gevormd waren, onderzocht Gall haar schedel en bevond dat de oogbeenderen zoo hoog gewelfd waren, dat ze de plaats innamen, waar de derde hersenwinding had moeten liggen. Dezelfde opmerking maakte Gall bij de hersenen van vele krankzinnigen, die of niet, of zeer weinig spraken. Daarentegen kende Gall een vrouw in Straatsburg, die, zonder dat ze een tong had, zeer duidelijk sprak, en een man te Parijs, die een hazenlip had en wiens ge hemelte in de geheele lengte gespleten was, en die toch daarvan geen hinder had in 't spreken. De praatzieke en zwijgzame menschen zijn door de sterkte van dezen zin onderscheiden. In elk gezelschap zijn er enkelen, die altijd 't woord voeren, niet omdat zjj zoo bijzonder geestig zgn, maar omdat zij de gave van spreken meer be- het paleis van den Graaf van Vlaanderen. Na de verschillende detachementen van het leger kwam de geestelijkheid in groot ornaat, met den deken der hoofdkerk in haar midden, onmiddellijk gevolgd door de door 24 onderofficieren der karabiniers ge dragen lijkbaar. Op het zwarte kleed was een reusachtig gouden kruis gestikt en daar naast lagen de karabiniersuniform en de decoraties van den doode. Achter bet lijk gingen Koning Leopold, in groot uniform van opperbevelhebber van het leger, de armen op de borst gekruist, het hoofd gebogen, links van hem de Graaf van Vlaanderen, in tenue van bevelhebber der cavalerie, tn de nienwe troonopvolger Prins Albert, in zijn cadetten-uniform rechts van Z. M. liep Prins Heinrich van Pruisen, in de admiraals-uniform. Achter hen vodden 's Konings schoonzoon, de Prins van Kuburg, de Prins van Batten- berg, die Koningin Victoria en kolonel De Belgische minister van financiën heeft, behoudens nadere goedkeuring der Kamers een som van 360,000 francs aangewezen, om over de negen provinciën van België verdeeld te worden voor de noodlijdenden tengevolge van den feilen winter en den nu gevolgden watersnood. Door waterschade heeft het universiteits gebouw te Leuven zeer geleden. De labo- ratoriën zgn overstroomd. In een der ge bouwen werden een profesor en 60 studenten een dag en een nacht geblokkeerd. De lessen zgn voor acht dagen gestaakt en de examens een week uitgesteld. Uit Bermudas komt bericht van ernstige muiterij onder het regiment Leicester, welks manschappen ontevreden zgn, omdat zij naar Halifax moeten vertrekken. Indien da muiterij niet reeds tot openlijk verzet is overgeslagen, is dit te danken aan de tegen woordigheid van het bataljon grenadiers, dat indertijd wegens insubordinatie uit Lon den verbannen werd. De grenadiers moeiten met de bajonet op hunne plichtvergeten kameraden losgaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1