Periculum in mora. WOENSDAG 8 APRIL. 982. 1891 Uitgever: L. J. VEERMAH, Heusden. VOOR Dit blad Tersohynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prys- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. werken dan voor de bevrediging daarvan noodig was, en zoo ontstond spoedig gebrek Van een vriendelijke en zeer bevoegde aan arbeidskrachten, waarin door deland- hand mochten we een betuiging van in-verhuizing van vrije arbeiders uit Indië en stemming vernemen met hetgeen we kort China niet voldoende kon worden voorzien, geleden over de toestanden in Suriname In Britsch-Guyana, waar de slavernij in schreven. Uit den aard der zaak een 1838 werd afgeschaft, was 12 jaar later de hoofdartikel mag zekere grenzen niet te suikerproductie bijna met de helft vermin buiten gaan konden we toen niet meer j derd, terwijl koffie en katoen niet meer dan een overzicht geven van de lange en verbouwd werden leerrijke historie dezer asschepoetser onzer koloniën. Daartoe uitgenoodigd, komen we Deze vrijverklaring in het Engelsche ge deelte van Guyana deed ook by de slaven nog eens terug op de kwaal, waaraan Suri- in het Nederlandsche gedeelte den wensch name lijdt; gemis aan werkkrachten. naar vrijheid ontstaan. Niettemin bleven ze Toen de Nederlanders in 16G7 deze ko- rustig, zelfs toen in 1848 de slaven in lonie in de plaats van Nieuw-NederlandFransch-Guyana vrijverklaard werden, een verkregen, deden zg een voordeeligen ruil. bewijs van den goeden geest, die onder onze Zjj kregen daardoor een zeer vruchtbaarzwarte bevolking heerschte. tropisch land, inet een rjjke inlandsehe Intusschen begon ook de Nederlandsche flora, en dat bovendien uitnemend geschiktregeering aan de vrij verklaring der slaven wa« voor den bouw van tal van vreemdete denken. Men was toen in het midden cultuurgewassen. onzer eeuw, en de kolonie genoot eene be- De streek, waar de Nederlanders hunne i trekkelijke mate van welvaart, die echter plantages aanlegden, is een lange, smalle j toen reeds door verschillende oorzaken aan kustzoom, 3 lengtegraden (45 G. M.) lang het afnemen was. Men vreesde, dat een en slechts 8 a 10 uur breed. In dit lage plotselinge emancipatie^der slaven der kolo-en naar lichaam, ziel en geest gezond land, dat telkens by springvloed overstroomd j nie den genadeslag zou geven en ontwierpblijven. Hierbij moet men in aanmerking bracht is door de negers, die liever honger lijdende meneeren dan bezoldigde werklui zijn, hebben zich in meer of mindere mate overal voorgedaan, waar de slavernij afge schaft is, o.a. in Demerary. De Engelschen echter hebben door gezonde maatregelen de immigratie geregeld en wij, door Gods water over Gods akker te laten loopen, hebben ons zeiven den treurigen huidigen toestanc te wjjten. Terwijl Demerary thans een wel varend oord is, wordt Suriname eene wildernis, De vraag verdient overweging of de af schaffing der slavernij, die nog niet dan economische nadeelen heeft opgeleverd, ook in een bron van welvaart zou kunnen her schapen worden, als vrjje arbeiders, die Nederland in overvloed bezit, de taak op namen, door de negers neergelegd. De bevoegde hand, van welke we in den aanvang spraken, is overtuigd, dat de mis lukte pogingen, in dien zin genomen, aan fouten te wijten zijn, welke zonder bezwaar te vermijden zijn. Het moeilijkste vraagstuk is, hoe de Euro peaan in een tropisch land kan arbeiden wordt, hoopte zich in den loop der eeuwen een dikke humuslaag op. Achter dit allu vium vormen de gemiddeld slechts 2 uur breede savannen (grootendeels onvruchtbare zandvlakten) den overgang tot het onbe kende, bergachtige binnenland. De voor naamste cultuurgewassen, die Suriname op leveren kan, zynsuiker, koffie, katoen en cacao. Deze producten werden eertijds ge teeld op plantages van 2000 en meer H.A., die door dyken omringd en met kanalen doorsneden waren. Aan het hoofd eener plantage stond de door den eigenaar of zijn gevolmachtigde aangestelde directeur; daarom een aantal plannen om die emanci- j nemen, dat de veldarbeid daar niet verge patie langs geleidelijken weg te doen plaats hebben. Een dezer plannen, in de kolonie ontstaan, kwam hierop neer, dat men de negers om hunne vrijheid zou laten arbeiden, daardoor zouden ze de waarde van den( leken kan worden bij dien in ons klimaat. De vruchtbaarheid is zoo groot, dat men met betrekkelijk geringen arbeid veel kan voortbrengen. Om een denkbeeld van die vruchtbaarheid te geven, diene, dat de zoete arbeid leeren kennen en er was kans, zoo bataat, die in Suriname onzen aardappel meende men, dat ze ook na hunne geheele vervangt, 4 oogsten in het jaar oplevert, vrijverklaring aan het werk zouden bljjven. i Na van zijn knollen ontdaan te zijn,.wordt In dien tjjd had een grappig incident de struik eenvoudig de arbeid werd verricht door negerslaven, j vryheid willende geven, gelastte dat de vrije afstammelingen van de vroeger uit Afrika negers, die op de gouvernements-akkers ingevoerde negers en hier ook Kreolen ge- j als opzichters over de slaven dienst deden, noemd. Het kleinste deel van zulk eene ten teeken van onderscheiding, schoenen slavenbevolking bewerkte het land, de zouden dragen. Maar toen de negers met weer in den grond plaats, dat met de voorgenomen emancipatie gestoken, waarna hij na eenige maanden in verband stond. j weder voor den oogst geschikt is. Maïs en De toenmalige Gouverneur, aan de zwar- rijst geven jaarlijks drie oogsten, en toch ten een hoogen dunk van de waarde der worden deze producten niet geteeld, maar ingevoerd. Wij kunnen hierin geen partjj kiezen en zullen ons reeds verblijden, wanneer, op welke wijze dan ook, doortastende maat regelen worden genomen tot verheffing van onze ïijke kolonie. Zoo ergens, dan is hier periculum in mora: hoe langer we talmén, des te grooter wordt het gevaar en des te hooger stapelen zich de moeilijkheden op, die de herstelling in den weg staan. Buitenland. Drie personen, tot een tooneelgezelschap behoorende, dat aan een wedstrijd te Vil voorde, in België, had deelgenomen, wilden Zondagavond bij eerstgenoemde plaats dwars over de rails van den spoorweg loopen, om aan het station te komen, daar zij met den laatsten trein wenschten te vertrekken. Eensklaps stoomde een trein binnen en de drie ongelukkigen werden door de loco motief gegrepen, met het treurig gevolg, dat zij allen aan de bekomen verwondingen bezweken. De partij dynamiet, door eenige anar chisten ontvreemd en door de politie aange houden, uit 3500 patronen bestaande, is e Seraing vernietigd. Het werk is zonder ongelukken afgeloopen. Het blijkt nu dat een der verdachten, laussenne, niet gearresteerd, maar evenals zijn vermoedelijke mededaders nog op de vlucht is. overigen verrichten huiselgke werkzaam heden. De veldarbeid was niet zwaar en kon gemakkelgk in 6 a 7 uren per dag vol- in het gewone bekleedsel gewrongen had- bracht worden. Het voedsel werd den slaven volgens vaste wetten uitgereikt. Ook van kleedingstukken, sterken drank en tabak werden de zwarten voorzienals ze ziek werden ze door een dokter in groote moeite hunne door het van jongs af barrevoets loopen breed uitgezette voeten den, bleek het loopen hun onmogelyk, zoodat de proef moest worden gestaakt. De voorslagen, uit Suriname gedaan tot eene geleidelijke emancipatie, werden in Nederland in den wind geslagen. Bij de ziekenhuis behandeld. Ofschoon dus de-wet van 8 Aug. 1862 werd de slavernjj slaven tengevolge hunner positie natuurlyk ^geheel opgeheven, te beginnen met 1 Juli waren, een aan wreedheid en willekeur blootstonden was hun leven over het algemeen meer on bezorgd dan dat der arme daglooners in Europa. In moreel opzicht stonden de slaven zeer laag. Van het huwelyk was onder hen geen sprake en om eerlgk te zgu, moeten we er bijvoegen, dat het voorbeeld door de Europe anen gegeven, ook niet altyd stichtelyk was. Even treurig zag het er met de gods dienstige ontwikkeling der slaven uit. - De negers op de plantages leefden in heidensch bygeloof en de zendelingen, die hen van tijd tot tijd bezochten, ondervonden geene medewerking van de meeste bestuurders van plantages, omdat het onderricht, naar hunne meening, afbreuk deed aan den arbeid. Zooals men weet, waren het de Engel schen, die het eerst wezen op het onchris telijke der slavemjj en ten koste van groote opofferingen de afschaffing er van door zetten. Maar de vrye negers, slechts weinig behoeften kennendeweigerden meer te van het volgende jaar. Evenwel bleven de vrijgelatenen nog 10 jaren onder staats toezicht en moesten in dien tjjd tegen be taling de arbeid, tot dusverre door hen verricht, voortzetten. Na afloop dezer 10 jaren evenwel nam de arbeid voortdurend af. Thans zgn hon derden plantages verlaten. De beide voor naamste cultures, die van katoen en koffie, moest men geheel laten liggen, waarvoor gedeelteljjk de cacaocultuur, die minder ar beid eischt, in de plaats kwam. De negers, die door het voorbeeld der Europeanen zelf geleerd hadden, veldarbeid als iets verach telijks te beschouwen, maakten van de vrij heid op dezelfde wjjze gebruik, als vroeger hunne stamgenooten in Britsch- en Fransch- Guyana. Had dan de slavernij gehandhaafd moeten worden? Voorzeker neen, want de grootste materieele voordeelen kunnen geene onzede- ijke instelling rechtvaardigen. De moeielgkheden, waarin Suriname ge- De Duitscher Kappler, een man, die 4 jaren in de kolonie heeft doorgebracht, en als schepper der kolonie Albina aan de Marowijne ten volle bevoegd is in deze zaken een oordeel te hebben, achtte, gelijk in ons vorig artikel werd medegedeeld, kolonisatie van Europeanen in Suriname mogelijk. Wil deze kolonisatie echter gelukken, dan moet zij, volgens hem, niet van particulieren maar van den Staat uitgaan, omdat onbe grensd vertrouwen van den kant der ko lonisten in de leiding en voorzorgen der bestuurders eene hoofdvoorwaarde voor het welslagen is. De kolonisten moeten op zich zelf staande gemeenten vormen, 7an staats wege voorzien worden van woningen, akkers en vee en zich dadelijk op de teelt van eenig product toeleggen om de hun verleende voorschotten voor overtocht, nederzetting enz. terug te betalen. De genoemd# schrijver beveelt daartoe de teelt van tabak aan en daarna die van cacao. De laatste cultuur begint eerst in het vijfde jaar wat op te leveren, maar heeft het voordeel dat zjj weinig arbeid eischt. De eenigszins op appel- boomen gelykerdejplanten hebben eene dichte bladerenkroon, waaronder geen onkruid kan groeien, zoodat het wieden, dat bij de overige cultuurplanten juist het meeste werk vraagt, hier niet noodig is. We mogen echter niet verzwijgen, dat nevens deze specialiteiten anderen staan, die immigratie van Nederlanders ten zeerste ontraden; die meenen, al kan men ginds met een minimum van arbeid oogsten, dat een klimaat van 80° gemiddeld te warm is voor de Nederlanders. Eerst nu kan men volkomen de schade overzien, die de strenge vorst gedurende den winter aan de landerijen in België heeft aangericht. Volgens een der Belgisehe bladen is de tarwe, waarmede niet minder dan 270,000 H.A. was bebouwd, voor drie vierden door de vorst vernietigd, en ook de vroege gerst is geheel bevroren. De ge zamenlijke schade wordt op 29 millioen frs geschat. zich zelf dood. Den dag te voren had Kleinert reeds getracht zijn vrouw en zes jongere kinderen te dooden door vergiftigd gebak. De arme man deed het in een aan val van waanzin, ontstaan tengevolge van financieele moeilijkheden. Volgens later bericht zijn K. en zijn oudste zoon dood, zgn vrouw en zijn tweede zoon zwaar gewond. Volgens berichten uit Sofia zou de Bul- gaarsche regeering de bewijzen hebben ont dekt voor het bestaan van een complot, dat vertakkingen heeft te Konstantinopel en te Belgrado. Het doel dezer samenzwerving zou zijn meerdere Bulgaarsche ministers te vermoorden. Prins Ferdinand richtte een schrijven aan Stambouloff, waarin hij zijn verontwaar diging uitspreekt over den moord, op Bett- scheff gepleegd. De vijanden van het vader land nemen, volgens den .Vorst, hun toevlucht tot schandelijke middelen, om hun plannen te doen slagen. De Prins wenscht Stambouloff geluk en hoopt, dat de schuldigen streng gestraft zullen worden, zoodat met hen het laatste spoor der aan het land vijandige elementen verloren zal gaan. Het huwelijk van den Vorst van Wal deck, den vader van H. M. de Koningin- Regentes van Nederland, zal 27 April wor den voltrokken. In een heftig artikel, waarin eene reeks schandalen van het Russische hof wordt op gesomd, verzekert de »Ivreuzzeitg.« dat de gemalin van grootvorst Konstantijn, 's Czaren jongsten broeder, geboren prinses van Sak sen-Altenburg, met hare beide zoontjes eene Europeesche reis heeft ondernomen, alleen om te ontkomen aan de voortdurende pla gerijen waaraan zij blootstaat, omdat zij het Protestantsch geloof harer vaderen niet wil verzaken voor hot Grieksch-orthodoxe, en dat zij niet naar Rusland wil terugkeeren alvorens de stellige verzekering te hebben ontvangen dat die plagerijen zullen ophou den. Het blad besluit met de vraag, of er nog meer Duitsche prinsessen zijn, die haar geloof zullen willen prijs geven voor een Russischen titel, zelfs al ware daaraan de toekomstige Czarenkroon verbonden, daar mede natuurlijk doelende op de geruchten dat de Russische grootvorst-troonopvolger de hand verlangt van prinses Margaretha an Pruisen. In Stiermarken, Krakau en Opper-Italië zgn enorme massa's sneeuw gevallen. Het is er buitengewoon koud. De eigenaars der ijzerhutten in het noorden van Engeland hebben aan hunne werklieden medegedeeld, dat zij het loon moeten verlagen, omdat de marktprijs vrij wat lager is dan de kosten van voortbren ging. Als de markt niet weldra verbetert, zullen verscheidene ovens worden uitge doofd. Luidens berichten uit Manipore bedroeg- het verlies der Engelschen 1 officier en 15 man aan gesneuvelden, met 20 gekwetsten en 10G vermisten. Een vreeselgke gebeurtenis had te Weenen plaats. De decorateur Kleinert vergiftigde des nachts zijn twee volwassen zonen, door de gasleiding in hun slaapkamer open te gische afgevaardigden aan, dat de vreemde zetten, en schoot vervolgens zgn vrouw en I mijnwerkers door alle middelen hetzij Over de ongeregeldheden in het mijndis- trict van West-Pennsylvanië, wordt gemeld: De coke-fabrieken der Frick Coke Com pany, de eenige waar nog wordt gewerkt, bij Pleasant, werden Donderdag in den vroegen ochtend door een bende van on geveer 500 werkstakers aangevallen. Het eerste werk was de telepboon- en telegraaf draden af te snjjden, opdat geen hulp zou kunnen worden ontboden. Daarna begon het vernielingswerk, maar inmiddels hadden de beambten der fabriek de telephoondraden weer hersteld, zoodat te Morewood om hulp kon worden gevraagd. Nog bytijds kwamen 3 detachementen politieagenten ter plaatse. De werkstakers hadden reeds de afsluiting vernield en maakten zich gereed tot de plundering over te gaan, toen de agenten verschenen. Een opeisching om uiteen te gaan, werd met een hagelbui van steenen beantwoord, waarop de commandant vuur iet geven. De agenten moesten uit hun Remmingtons twee salvo's lossen, voordat de bende uiteenstoof, 11 dooden en 40 ge wonden, waarvan velen zeer ernstig, achter- atende. Den geheelen dag bleef het volk in gis ing en een menigte van een paar duizend menschen was steeds bij de fabrieken ver- •enigd. Een regiment van de militie is naar Pleasant gezonden. Het Congres der mijnwerkers te Parijs nam met algemeene stemmen en onder groot enthousiasme het voorstel der Bel- r Het Land van en jlltena, 9e Lang erwaai O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1