Tinvergiftigingen ZATERDAG 18 APRIL. 1891." Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, nummer wordt no. 7 van het feuilleton als bijvoegsel ver- zonden. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. door in blikken geconserveerde levensmid delen en het voorbehoedmiddel daartegen. Uittreksel uit de 1.1. gehouden redevoering op het 3e Natuur- en Geneeskundig Congres te Utrecht, onder Voorzitterschap van Prof. J. H. van 't Hoff, door Dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam. Vanwege het >Maandblad tegen de Ver- valschingen* ontvingen wij onderstaand schrijven, 't welk wij gaarne onder de aan dacht onzer lezers brengen en wegens de belangrijkheid in zijn geheel hieronder ruede- deelen Het komt mjj voor, dat tot voor weinige jaren in te geringe mate de aandacht ge- wjjd is geworden aan de verontreiniging van geconserveerde levensmiddelen en de vergiftiging door tinverbindingenen het doel der volgende regelen is, zoo beknopt mogelijk,' de tot op heden geconstateerde feiten te vermelden, te waarschuwen voor een groot gevaar voor vergiftiging, en tevens een uitnemend voorbehoedmiddel tegen dergelijke verontreinigingen aan te geven. Door Unger en Bodlünder werd het eerst opmerkzaam gemaakt op de betrekkelijk groote hoeveelheden tin, welke in gecon serveerde asperges voorkwamen. Sachs vond in 29 asperges niet minder dan 70 mi tinoxyd; ook A. Mente en Secher consta teerden niet slechts in geconserveerde vruch ten, doch ook in vloeistoffen, vleeschspjjzen, enz. min of meer belangrijke hoeveelheden tin. Sedgwick constateerde, voor zoover be kend, het eerst een bepaalde vergiftiging door tin en wel ten gevolge van het ge bruik van peren, welke in vertind vaatwerk gekookt waren (1). Hij onderzocht daarop de verschillende in blikken geconserveerde vruchten van den handel en vond eveneens zeer sterke tinreacties. Op het Congres van Duitsche genees kundigen, den 25 Sept. 1889 te Heidelberg gehouden, deed Prof. Beckurts hoogst be langrijke mededeelingen betreffende het tin gehalte van geconserveerde spjjzen. In het bijzonder wees hij op het ontstaan van zwaveltin door inwerking der eiwitstoffen van groenten, vleesch, enz. op het tin der bussen. Dr. Nehring deelde bij die gelegen heid mede, dat bij in drie bussen asperges niet minder dan respectievelijk 0.186 gr. 0.3146 gr. en 0.22Ó9 gram tin had ge vonden; zoodat hjj in overeenstemming met de andere deskundigen tot de conclusie kwam, dat het gebruik van vertinde con- serveerbussen ten eenenmale verboden be hoorde te worden. Prof Blarez deelde in het vorige jaar mede, dat hij in een bus doperwten een belangrjjke hoeveelheid tin vond. Ik kan deze proefneming niet bevestigen, daar ik bij herhaald onderzoek, in erwten of boonen slechts onweegbare hoeveelheden tin consta teerde. Zeer waarschijnlijk speelde de groote hoeveelheid keukenzout in het door Blarez onderzochte monster een belangrijke rol bij het aantasten van het metaal. Op het Congres voor Nijverheids hygiëne, in September 1890 te Amsterdam gehouden, berichtte de kapitein-intendant Winckel over het geruchtmakende geval eener ver giftiging van 270 soldaten aan de Grebbe, tengevolge van het gebruik van tinhoudende groente (andijvie en vleesch), waarbij hoe veelheden tin van 19 tot 72 milligram per kilogr. geconstateerd werden. Professor Kayser te Neurenberg vond in geconserveerden paling niet minder dan 19/ico pOt. tin. Verschillende personen waren door het gebruik ernstig ongesteld geworden. Naar aanleiding dezer feiten wees ik op de wenscheljjkheid van het overtrekken van het inwendige der conserveer bussen met het een of andere vernis of voor zwakke zuren en organische stoffen onaantastbaar mate riaal, en het is mij aangenaam te kunnen mededeelen, dat het een Nederlandschen industriëel, n.l. den heer C. Verwer te Krommenie, gelukt is, een vernis te ver vaardigen, hetwelk blijkens mijn onderzoe kingen uitnemend aan de te stellen eischen voldoet. Vooral ook door de wijze waarop het op het blik is aangebracht (2). Niet onbelangrijk is bet, hierbij te ver melden dat terwijl vroeger een dergelijk vernist blik uit Frankrijk betrokken werd, dit vernis tegenwoordig door genoemden fabrikant aan Fransche industriëelen ge leverd wordt. Het is duidelijk dat bij het oplossen der inwendige tin-oppervlakte van de blikken bussen de tjjd een groote factor is. Zeer overtuigend wordt dit bewezen door een bus asperges, die in 1860. dus 31 jaar ge leden, geconserveerd werd (3). Het tin dezer bus was nagenoeg geheel verdwenen en in de zure vloeistof opgelost. Zoo vond ik in een bus ossenvleesch, acht jaar geleden ge conserveerd, wegende 976 gram (vocht en vleesch), 77 milligram tin-oxyde opgelost. Een bus asperges, zes jaar oud, bevatte 56 milligr. tin-oxyde, terwijl een andere bus, niet ouder dan circa 4 maanden, 11 mgr. inhield. Abrikozen bevatten per bus 20 mgr. en uit Singapore ingevoerde ananas niet minder dan 178 mgr. per blik. Deze laatste vrucht had door het hooge tingehalte een zoodanig onaangenarnen smaak, dat de ver koop of ten minste het verbruik er van, ge lukkig onmogelijk was. Verschillende andere geconserveerde groenten en vruchten, o.a. postelein (ik herinner hier aan de waar schuwing van den Burgemeester van Am- j sterdam, speciaal tegen deze groente), zuur- kool, peren, wortelen enz., benevens soepen' en vleeschspjjzen, bleken allen in meerdere of mindere mate tinhoudend te zijn, voor namelijk (bij de groenten en vruchten natuurlijk) afhankelijk van de hoeveelheid en in dat dit goede voorbeeld navolging zal vin- trad in lange beschouwingen over het doel Mbben de heftigste tooneelen plaats. Al de den, indien het publiek,-en dit is van der Alliantie; hij was overtuigd dat Frank-beschuldigden ontkennen, maar schijnen in- Een wettelijke regeling dezer zoo hoogst belangrijke aangelegenheid, d. i. dus het verplichtend stellen der verniste bussen, zoude m. i. ten zeerste de aandacht onzer te staan. Een hunner ver bussen met verniste bin- is niets meer dan een waarborg; het is klaarde niet te weten waarom er op zjjn onnoodig thans de quaestie van haar ont- lichaam was getatoueerddood aan de ellen binding te bespreken, want men zou eerst delingen! Een ander erkende voor tal van andere combinaties moeten bedenken. j misdaden bij elkaar 20 jaar in de gevangenis Het telegram voegt er bij, dat De Rudini te hebben doorgebracht, maar beweerde niets nietenthousiastisch is over de Triple Alliantie; van de vereeniging te weten. Verscheidene Regeering verdienen men loopt werke- hij beschouwt die niet als onmisbaar, maar beschuldigden verklaarden, dat zij in de ge lijk gevaar anders, zooals dikwijls geschied stelt haar actueele waarde op prijs; zij zal vangenis er toe werden gebracht leden der door ernstige vergiftigingen opgeschrikt dan ook nog lang worden gehandhaafd. |Mala Vita te worden. Onder de 179 be te worden dus als het voor de slacht offers te laat is. Amsterdam, April 1891. Dr. P. F. van Hamel Roos. schuldigden velen zijn die slechts uit wraak door anderen zullen er, naar men meent, Te Huil heeft een visschersvrouw, waar schijn lijk in krankzinnigen toestand, ge-1 worden beschuldigd. De jongste der be tracht haar dochters van 16 en 10 jaar schuldigden is 17, de oudste 38. Het onder met een bijl te onthoofden, waarna zij zich zoek der justitie was in 1884 begonnen, den hals heeft afgesneden. Eerst Zaterdag- j Het voorname doel der vereeniging was avond is de vreeselijke gebeurtenis ontdekt, struikroof. Bij de verdeeling van den buit zoodat de meisjes waarschijnlijk 3 dagen,kreeg het opperhoofd het leeuwendeel. Over- zonder hulp te ontvangen, vreeseljjk ge- treding van de bepalingen en ongehoor- Buitenland. hoedanigheid der plantenzuren. Ik deelheet, moet hieraan Uit Brussel wordt gemeld: De leden der parlementaire rechterzijde hebben in een der zalen van het parlements gebouw vergaderd, teneinde te beraadslagen over de gedragslijn, in de quaestie der grondwetsherziening te volgen. De minister president, de heer Beernaert, heeft de nood zakelijkheid betoogt voor de regeering, om de quaestie zoo spoedig mogelijk tot eene oplossing te brengen, waarin hij gesteund werd door den minister van staat, den heer Jacobs. Verscheiden leden hebben nog over een aantal formules en over het tijdstip der hervorming gesproken, maar eene stemming heeft er niet plaats gehad. De meerderheid der rechterzijde schijnt geneigd de regeering te volgen. Naar het invloed niet deze geheel de meening van Prof. fl. j vreemd zijn Wefers Bettink te Utrecht, dat n.L het in groenten en vruchten aanwezige, zeer ver- 's Konings breide appelzuur, in hoofdzaak de oplos sende stof is. Teneinde nu na te gaan in hoeverre het bovenvermelde vernis dienstig was, om den invloed der zuren op het tin te verhinderen, werden de meest zure spijzen, o.a. zuurkool, karnemelk en peren en wijn, in verniste blikken geconserveerd, na 4 a 9 maanden onderzocht. Het bleek mij bij onderzoek, dat geen weegbare hoeveelheden tin door de zure spijzen opgenomen waren geworden. Een dergelijk resultaat verkreeg ik bij het onderzoek van tuinboonen uit Frankrijk afkomstig, en aldaar 12 jaar geleden in een verniste bus geconserveerd. Al pleit dit ook ten zeerste voor het vernissen, hecht ik hieraan evenwel minder gewicht, daar boonen en erwten het tin toch slechts zeer weinig oplossen. Zure spijzen van denzelfden ouderdom in verniste blikken geconserveerd, heb ik niet kunnen krijgen, doch ik acht de proef na 4 a 9 maanden reeds voldoende om het vernis-procélé met warmte aan te bevelen, tegenover de sterke tin-reactiën bij het niet aanwenden van vernist blik. De eenige groente, waaraan het vernis geen weerstand bood, bleek, voor zoover mijne onderzoekingen reiken, de zuring te zijn; reeds na een paar maanden had het vernis losgelaten en waren groote hoeveelheden tin opgelost. Met het oog op de uitkomsten mijner onderzoekingen en daar nu juist het seizoen der conserveering ophanden is, zoude het i. uit een hygiënisch oogpunt van drin gend belang zijn, indien de fabrikanten van geconsemeerde levensmiddelen er toe besloten, zich uitsluitend van dergelijk ver nist blik te bedienen, natuurlijk voor zoover geen flesschen aangewend worden. Reeds ïeeft een A msterdamschefirma, de H.H. J. H. Schreuder Co. mij haar voornemen te kennen gegeven in dien zin hare conser veering te bewerkstelligen, zooals zij o. a. reeds nu met verschillende zure spijzm en dranken gedaan heeft, en het lijdt geen twijfel, De mijnwerkers van Bochem hebben be sloten hun collegas in België te hulp te komen, als deze het werk staken, en zelf het te staken, wanneer de directies der Duitsche mijnen overeenkomen steenkolen naar België uit te voeren. lagen. Er is weinig hoop op haar behoud.gestraft, 1 I —japbt De »Tribuna» heeft een brief uit Mas- sowa ontvangen, welke den toestand van Menelek als zeer benard voorsteld. Het land is uitgeput door de veeziekte welke het vee verwoest, en de epidemiën welke de bevolking teisterde. De Negus, zwak en terneergeslagen en beducht voor de voor spellingen van sommige priesters, durft Antobo niet te verlaten. Zijne onderdanen maken er gebruik van om in opstand te komen. Allerwege heerschen ellende en wan orde. Tigré verkeert in groote beroering. De Italianen, voor hunne persoonlijke veilig heid beducht, zouden er aan denken het land te verlaten. Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken heeft, naar men nmldt, er in toegestemd, dat de drie te Toulon g bouwde Chileensche schepen aan den pre sident Balmaceda, als erkend hoofd van den staat worden uitgeleverd. Te Hamburg heeft zich een consortium gevormd om, met het oog op de hooge vleeschprijzen, een proefneming te doen met invoeren van rendiervleesch. In den laatsten tijd werd ongeveer 10.000 pond van dit vleesch te Hamburg ingevoerd, dat tegen den prijs van 58 pfenning (ongeveer 35 cent) gretig werd gekocht. Men roemt al gemeen den aangenamen smaak van het vleesch, dat zeer malsch moet zijn. De in voer wordt op grootere schaal voortgezet. Ook de Berlijnsche Academie van ge neeskunde heeft nu verklaard, dat Koch's tuberculine geen afdoend geneesmiddel voor longtering is en in vele gevallen zelfs doodelijk kan zijn. De Academie meent dat Koch's geneeswijze wel ijverig verder be studeerd, maar vooralsnog zeer weinig toe gepast moet worden. Een bijzondere oplaag van de Times be vat een telegram uit Rome, inhoudende verklaringen, gedaan door De Rudini aan politieke personen over de Triplo Alliantie. De Minister zeide, dat de quaestie van de vernieuwing dier Alliantie, wat Italië aan gaat, van ondergeschikt belang is. Het be lang van Italië ligt minder in die Allantie, dan in volkomen, blijvende overeenstemming met Engeland. Men zou zich Engeland moeilijk kunnen voorstellen lijdelyk toe ziende op een strijd tusschen Frankrijk en Rusland aan den eenen, Duitschland en Oosten rijk aan den anderen kant. De Rudini Rechtstreeksche berichten uit Manipoor, over Rangoon ontvangen, bevestigen het vermoorden der Engelsche gevangenen onder barbaarsche omstandigheden. Quinton, twee officieren en de hoornblazer werden met dolken en speren afgemaakt, waarna de onthoofde en gruwelijk verminkte lijken buiten de stadswallen aan de honden werden voorgeworpen. De politieke agent Grinwood en twee al vechtend gevatte officjeren werden doodgeschoten en daarna evenzoo behandelt Twee regimenten rukken van Tamu op naar Manipoor, terwijl nog andere troepen der waarts gezonden zullen worden. De Mani poori's moeten hunne hoofdstad versterk hebben, maar de Engelschen verwachten weinig tegenstand. De grootste hinderpaa schijnt te bestaan in hot gebrek aan trans portmiddelen en wegen. Groote geldsommen zijn uitgeloofd voor de gevangenneming van den Regent en de andere aanvoerders. De geheele vereeniging sprak en de voltrekkers van het vonnis werden door het lot aangewezen. Bleef zulk een in gebreke, dan werd dezelfde straf op hem toegepast, welke hij had moeten uit voeren. Wie tot Camorrist bevorderd werd moest zich o.a. onderwerpen aan een tatou- eering, opdat hjj ten allen tijde kon worden herkend. Uit Algerië worden weder groote ver woestingen gemeld, door de sprinkhanen. Een 1800 inlanders voeren tegen dezen vijand krijg en vernielen dagelijks 3200 schepels van het gedierte. Bovendien ver zamelden zij eiken dag 800 schepel eitjes. Uit Petersburg wordt melding gemaak van den plotseliagen dood van grootvorstin Olga, de jongste zuster van den groothertog van Baden. De overledene, den 20en Sep tember 1839 geboren, trad, als prinses Cecilia van Baden in het huwelijk met groot vorst Michael Nikolajewitsch, uit welk huwe lijk grootvorst Michael Michaelowitsch werd geboren, die dezer dagen, wegens zijn huwe^ lijk met gravin Sophie Merenberg, door den czaar als Russisch officier werd gepas seerd. De grootvorstin werd naar de Krim verbannen, en op reis daarheen is zij te Charkow overleden. Natuurlijk verdiept men zich in allerlei gissingen over den plotselingen dood, dien men beschouwt in verband te staan met jongste in het keizerlijk paleis afgespeelde drama. De influenza in Amerika. Te New- York heerscht de griep in hevige mate. In de laatste week zijn 1216 gevallen voor gekomen, waarvan 108 met doodelijken afloop. Verleden week bezweken er 630 lijders te Brooklyn alleen, waar eergisteren 200 begrafenissen plaats hadden. Lijkwagens ontbraken, zoodat vele lijken op karren naar het kerkhof vervoerd werden. Bij het monsterproces te Bari tegen de geheime vereeniging Mala Vita (aldus ge naamd naar een roman van dien naam) De Engelsche reiziger Washburton Pike is onlangs van een zeer gevaarvolle en avontuurlijke Pool-expeditie te Winnipeg teruggekeerd. Hij vertrok in Juni 1889 uit Calgary. Hij zeilde naar Athalasca en landde bij Fort Resulution. Hier nam hjj twee Indiaansche gidsen in dienst en aanvaardde met hen den tocht naar het Noorden. Hjj iwarn tot voorbij de Vischrivier, waar Franklin's eerste Noordpool-expeditie ver loren ging. De expeditie had vele avonturen en eindelijk, toen zjj de Yockonbergen in de richting van den Stillen Oceaan wilden overtrekken, raakten zij van den rechten weg. Nadat zij daar twaalf dagen onder weg geweest waren, verklaarden de gidsen eindelijk, dat zjj verdwaald waren. Er bleef nu niets anders over, dan terug te keeren. Op den terugweg waren de ongelukkige reizigers twee dagen lang geheel zonder voedsel en de twee volgende weken moesten zjj de grootste ellende verduren, gekweld door honger, alsook door de verschrikkeljjke koude. Zij moesten honderden mjjlen ver blootsvoets over een ijsvlakte marcheeren, en toen zjj eindelijk gered werden, waren zjj bjjna bevroren. Zjj waren toen door honger en koude zoo uitgeput, dat zjj geheel hulpbehoevend waren en als kleine kinderen gevoerd moesten worden. Pike beschrjjft de woeste landen, c waarin hij jacht maakte op muskus-ossen en andere dieren, als een uitgestrekt gebied van kale rotsen. Er groeit daar een soort van mos, dat door het wild gegeten wordt. Tusschen de bergen zjjn vele meren, welker water tot op een diepte van 7 a 9 voet bevriest. In den winter is de temperatuur er 60° onder 0, maar in Juli en Augustus is het er zeer warm. Zes maanden van het aar heerscht er aanhoudende duisternis. Pike is de eenige blanke, die na Franklin in die streken is geweest. De reis werd ijjna geheel te voet gedaande levensmid delen voerde men mee op hondekarren. Als ruilmiddel werden vellen, ter waarde van 50 Amerikaansche centen (f 1.25) gebruikt. Ongeveer 14,000 Israëlitische werklieden lebben reeds bevel ontvangen Moskou te verlaten en zich te vestigen in hunne ge- joorteplaatsen. Bij uitzondering zal dat be vel echter niet terstond worden uitgevoerd, maar is aan degenen die vaste goederen bezitten een uitstel van twee jaren, aan de overigen een van één jaar toegestaan. eu Alteiia e Langstraat en de oiiinielerwaard. Franco per post zonder prgs- gewicht zich slechts de moeite toil ge- rijk, ondanks zijn wapeningen nimmer een tusscben nog altijd met het opperhoofd in- troostenin zijn welbegrepen eigenbelangoffensieven oorlog zou beginnen. De Alliantie gemeenschap zijn te vragen naar nenvlakte. is, (1) Op het congres werd mij door een der leden medegedeeld dat een patient, ten gevolge van chronische metaalvergiftiging door het voortdurend gebruik van metaalhoudende groenten enz, overleden was. (2) Ik wijs met nadruk hierop, daar de toepassing dezer nuttige uitvinding, behalve op de samenstelling WOnd bij het lijk harer moeder in de kamer zaamheid werden met marteling en dood van het vernis, juist berust op het doelmatig aanbrengen -|ji„ ervan op de vertinde binnenvlakte. (8) Deze bus werd staande het Congres geopend en de inhoud vertoond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1