Te KOOP C. Gorter. oer mis, Magneta! Dnitsch R. P. Firma J. van Eggelen-Michels, Kinderen 10 Cent. Heusden. Nieuw! Nieuw! van Diana en dochter Pencus of Ladon, rijzen der ÏPljaatsen: Rang 25 Cent, 2e Rang 15 Cent. Basch's Origineel Dagelijks te zien, elk oogenblik. Vraagt het Merk Dr. KL O 3 Cents-Sigaar. Tabak- en Sigarenhandel, Plaatselijk: Niéuws. HEUSDEN, 24 April. Onder de manoeuvres die dezen zomer door het korps pontonniers zullen gehouden worden, komt ook voor dat in de maanden Juli of Augustus gedurende 3 dagen oefenin gen gehouden worden in het bouwen van stoomboothoofden op de Merwede bp Sleeuwrjk en Gorinchem. WAALWIJK, 22 April. Gisteren slaagde de heer Van Roessel uit Kaatsheuvel, kweeke- keling aan de Normaalschool alhier, bij 't examen voor de onderwijzersacte. BAARDWIJK, 21 April. Aan 't be sluit van den gemeenteraad om 40 opcenten van de Kfjkspersoneele belasting te heffen met ingang* ras 2 Mei a.s., is de Konink lijke goedkeuring %'esehonken. Door H.ïY. fied. Staten is goedge keurd het besluit van' den gemeenteraad om eene geldleening van f 8500 aan te gaan Alhier hebben et'Eige meesterknechts bij de schoenmakerjj een e voorloopige be spreking gehouden, ten eiijde demiddelen te beramen om te komen tot stichting eener vereeniging, hoofdzakelijk met het doel om de belangen van den werkman iN het alge meen voor le staan en te behartigt^. Aan leiding geven hun daartoe de bepaling'en der arbeidswet, waarbij vrouwen en mpisjes belet worden na de bepaalde uren te werk en en alzoo geld te verdienen, dat dikwijk* Hoog noodig is voor den goeden gang van het huishouden. Ook wenschen zjj gereed te zijn tegen het ©ogenblik, dat er ook in ons land aan gedacht zou worden een nor malen arbeidsdag in te voeren. Zij beoogen volkomen vrjjheitf voor den werkman om zooveel en zoolang te werken als hjj ver kiest. De vereeniging zon dus lijnrecht staan tegenover de sociaal-democraten. Als het denkbeeld van hen, die in deze het initiatief namen, bij hunne mede-werklieden ingang vindt, zal binnenkort eene vergadering wor den bijeengeroepen. BRAKEL. De aardappelen zijn thans voor het grootste gedeelte in den grond. Slechts hier en daar ziet men nog iemand bezig met poten. Door het ongunstige weder in het vroege voorjaar, dat den veldarbeid verhinderde, is het laat geworden. Andere jaren was om dezen tjjd het poten reeds lang geëindigd. Het is nu maar te hopen, dat wjj spoedig warm voorjaarsweder krjjgen zoodat de aardappelen ten minste een voor- spoedigen groei kunnen hebben. Bij som migen, die heel vroeg geplant hebben in een of ander warm, beschut hoekje, komen zjj reeds boven den grond. Het vermoeden, dat alhier weinig beet wortelen zouden verbouwd worden, is be waarheid er is zeer weinig gecontracteerd. Langzamerhand begint het vee ook de stallen te verlaten, hoewel er nog zeer wei nig gras is. Wanneer men uit de verte over het weiland heenziet, vertoont het een groen kleurtjedoch door de voortdurende koude is het gras weinig of niets gegroeid. DALEM, 22 April. Het kohier van de belasting op de honden in de gemeente Vuren, over den dienst 1891, door den raad vastgesteld en door Ged. Staten goedgekeurd, bevat 66 belastingschuldigen tot een ge zamenlijk bedrag van f 117.50. ALMKERK, 22 April. Ter vervanging Tan het overleden raadslid W. van Eeten, is gekozen de heer B. Koekkoek Pzn. Van wege de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw, heeft door den heer P. van Hoek, consulent dier Maatschappij, in de gemeente Dussen eene lezing plaats gehad over grond bewerking, meststoffen en het aanleggen ▼an proefvelden. WERKENDAM. Bij het te 's-Bosch ge houden examen lager onderwijs, slaagde de heer C. C. Swets, alhier. GORINCHEM. De heer Frans Lotte Steenwinkel, oud-strijder alhier, die het bombardement van de Citadel van Antwer pen heeft medegemaakt, is Vrjjdag, na juist zjjn 103en verjaardag te hebben herdacht, overleden. Behalve voor ongehuwde tijdeljjk gega- geerde militairen, die met een certificaat van goed gedrag het leger verlaten hebben, is ook voor ongehuwde Nederlanders, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 36 jaren en, zoo zij vroeger gediend hebben, niet ouder dan 40 jaren, de gelegenheid opengesteld om als vrijwilliger by het valide gedeelte der Koloniale Reserve te Nijmegen in dienst te treden. De daarbjj toegezegde premie van f 300 zal voor menigeen niet onverschillig zijn en de wijze, waarop die wordt uitbetaald, maakt dat dit bedrag, bij het verlaten van den militairen dienst, een goed hulpmiddel kan zijn, om een nieuwe burger-loopbaan te be ginnen. (Zie advertentie.) Binnenland. LEGERWET. Volgen» een door >Het Vaderland* ont vangen bericht uit Suriname, heeft de gou verneur van Suriname, de heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, ontslag aange vraagd. W. J. Senderman, voorheen provisor in eene apotheek te Waalwijk, en door de rechtbank te Hertogenbosch schuldig verklaard aan moord gepleegd op zijne echtgenoote, en veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf, heeft appèl aange- teekend. jaar, onderhield sedert geruimen tjjd liefdes betrekkingen met een vrouwspersoon van niet al te onberispelyken levenswandel, het geen zijne familie, maar vooral zijne oude ziekeljjke moeder, zeer verdroot. Gisteren nacht nu had hjj zich weder met zijn lie op den Velperweg begeven, waar zijne moeder hem volgde. Deze zocht haar zoon met liefderjjke woorden te bewegen met haar naar huis terug te keeren en bracht hem het verkeerde van zijne handelwijze onder het oog. De zoon, hierdoor in woede ontstoken, wierp zich op de zeventigjarige vrouw onder de vreeselijkste vloeken, sleepte haar naar de beek die langs den weg loopt, en hield haar hoofd gedurende een kwartier onder water, zoodat zij weldra den geest gaf. Volgens de verklaring van het meisje was zjj door schrik buiten staat den laag- hartigen moord te verhinderen. Het is de politie nog niet mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche werkliedenverbond Patrimonium* heeft namens de 99 onderafdeelingen adhaesie betuigd met het streven der Haagsche Kamer van koophandel en fabrieken naar tariefs herziening. Op Zuid-Beveland heerscht op enkele plaatsen eene buitengewone sterfte onder de eugdige kalveren. Naar de verschynselen e oordeelen, wordt vermoed, dat de in fluenza hier de oorzaak is. De dieren krygen gezwellen aan den kop en in de keelholte. Ook een aantal paarden lijdt aldaar aan eene lastige ongesteldheid, waardoor de meeste verhinderd worden te eten of te drinken, doch daarby hebben geen sterf gevallen plaats. Het aantal tusschendeks-passagiers voor iet stoomschip »Spaarndam,< dat a. s. Zaterdag van Rotterdam vertrekt, bedraagt reeds ver over de 800. Het plan is om in den loop der week, vermoedeljjk Maandag, eene extra boot naar New-York te zenden. van van Een te Amsterdam bekend advocaat, tevens vertegenwoordigende een paar finantiëele ondernemingen, is eergisterenavond in zjjne woning gearresteerd, wegens verduistering gelden. Men spreekt van een te kort ruim vier ton. (A. C.) In de omstreken van Twelloo zijn in den aatsten tijd vele gevallen van de zooge naamde melkziekte voorgekomen. Onder scheidene koeien zijn in de laatste weken aan die ziekte bezweken of werden als on geneeslijk afgemaakt. In het Marsdiep wemelt het sedert eenige dagen van bruinvisschen, die vermoedeljjk acht maken op de talrjjke scholen haring, die zich thans in dat vaarwater bevinden. Naar het schjjnt vermeerderen deze vraat zuchtige dieren daar van jaar tot jaar. Trouwens er wordt in die streken ook geen acht op gemaakt. Met den Oostenwind zijn in de vorige week op Terschellingen geheele vluchten vreemde vogels komen aanvliegen, welke veel overeenkomst hebben met de reeds he tende steppenhoenders, doch een slaagje grooter zijn en wat langeren hals en bek lebben. In tegenstelling met de laatstge noemde vogels, die in het zand legden, zoeken deze de ruigte op. Hunne kleur is bruin als die der meeuwen. Zy voeden zich met zeedieren. Men zal thans trachten eenige dezer dieren levend in handen te trjjgen, of althans hunne eieren te doen uitbroeden. Wellicht smaken ze beter dan de steppenhoenders, die een taai en tranig vleesch hebben, terwijl hunne eieren naar visch smaken. indien zjj doorgevaren was. Maar zjj draaide echter plotseling voor deD boeg van de *Caland< over waarop de kapitein van deze, dit ziende, onmiddelpk hevel gaf te stoppen en zoo mogeljjk terug te werken. In weerwil dezer pogingen had niettemin de aanvaring plaats. Zaterdagnamiddag is de heer A. V. op zichter, met A. V., onderbaas van Delfland, aan een groot gevaar ontsnapt. Deze per sonen kwamen van Ter Hejjde rijden met een wagen, die op den loswal van Delfland, aan den weg tusschen Monster en 's Gra venzande, materialen moest laden. Om op dezen loswal te komen, moet men over de rails van de Westlandsche stoomtram rjjden. Door het schudden van den wagen hoorde men niet, dat de stoomtram in aantocht was. De heer Y. ontdekte dit echter toen de paarden reeds op de rails waren en schreeuwde den voerman toe, dat hij de paarden moest omhalen, waaraan deze on middellijk gevolg gaf. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats, doch een der paarden werd door de locomotief aange reden en zoodanig verwond, dat het afge maakt moest worden. De personen kwamen met den schrik vry. "heriobten. Door den burgemeester Gisterennacht omstreeks 1 uur is Arnhem een moedermoord gepleegd. te De De aanvraag van ouders en voogden, om jongelieden geplaatst te krjjgen op het te Rotterdam liggende opleidingsschip voor zeelieden ter koopvaardij, is zóó talrijk dat verschillende aanvragen geruimen tjjd moeten worden uitgesteld, daar de beperkte ruimte niet toelaat allen te plaatsen. Over de aanvaring tusschen het ss. ».P Galand* en het ss. Glamorgan* wordt nog gemeld, dat de »Caland« in het Kanaal 8toomende was, toen de machinist waar schuwde, dat een der stoomschuiven defect en verzocht te stoppen. Daar men zich in 't nauwste gedeelte 't Kanaal bevond, achtte de kapitein het niet raadzaam te stoppen, liet zacht aan doorstoomen en volgens de bepalingen drie rooden lichten hijschen, ter aanduiding voor andere schepen dat hjj niet kon ma noeuvreeren. De >Glamorgan«, die van de tegenge stelde richting kwam en op bakboordsboeg werd gezien, trachtte voor de Galand over te stoomen en zou vrjjgeloopeu zijn, van van Leeuwarden is afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur van het Friesche Comité van de volksparty, pm op Zondag 3 Mei op tochten met ontrolde vaandels en onder het zingen van liederen te mogen houden, op grond, dat een en ander een uittarting zou zij a, hetgeen de burgemeester niet kan toe staan, allerminst nu de optochten zouden worden gehouden onder kerktjjd. Burgei'lijke Htand. Heusden, van 16 tot 23 April. Ondertrouwd: Hendrikus Kuijpers, 54 j., met Jacoba van den Hoven, 52 j.; Petrus Wilhelmus van den Heuvel, 28 j., met Cor nelia Arnolda van Djjk, 24 j.; Antonie van Rijswijk, 34 j., met Tietje Stap, 23 j. Almkerk, van 22 Maart tot 22 April. Gehuwd: Huibert Dirk Boll, 25 j., met Cornelia de Graaf, 18 j.: Willem van de Water, 27 j., met Barendina van Vugt, 24 Arie Kant. 29 j., met Sara Maria Bran derhorst, 28 j. DUSSEN, 23 April. Aangevoera 130» kilo boter. Prijs f 1.02f 1.19. Markt gezet f 1.12. Eieren f 0.65 per 26 stuks. W A T E R H O O G T E KE U LEN. boren 0. W aterhoogte 21 April (voorm. 8 uur) H e u 8 d e n. Bij deze betuigen wjj dpzen welge-- meenden dank voor de vele bewijzen vaa deelneming, ondervonden tjjdens het droevig ongeluk en het daarop gevolgd overlijden den heer G. J. BERGERVOET. WIEGERINK TERWINDT. Heusden, 24 April 1891. van p. m. 1000 Eikenhouten PALISADEN, zeer geschikt voor lieirvpalen. enz.; 2 solide INRIJHEKKEN, Hardsteenen DORPELS en PALEN. Te bevragen by K. A. VAN RIJSEWIJK, Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vry dag 17 April. Uitspraken in zake het O. M. tegen: C. J. M. te Woudrichem, dronkenschap en pol. verord. van Woudrichem, 2 geld boeten alseene van f 3 en eene van f 1 subs. 2 dagen hechtenis voor de le, en suhs. 1 dag voor de 2e boete. G. K. te Aalburg (Wjjk,) dronkenschap en orde verstoren, 2 maal f 5 boete subs. 2 maal 3 dagen hech tenis. H. D. te Heusden, overtreding drank wet, f 7,50 boete subs. 3 dagen hechtenis. M. H. te Dussen, straatschenderij, vjjf boete subs. 3 dagen hechtenis. J. v. d. V. te Veen, dronkenschap, f 5 boete subs. 3 dagen hech tenis. A. B. te Heusden, J. v. d. W. Mz. te Oudendjjk, H. K. en W. de K. beiden te Woudrichem, dronkenschap, ieder f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. A. V. te Veen, vischdelict, f3 boete subs. 2 dagen. P. G. te Heusden, dronkenschap, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. B. te HeesbeeD, dron kenschap, en valschen naam opgeven, 2 maal f3 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. A. v. H. te De Werken en G. J. de K. te Werkendam, vischdelict, de le tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis, de 2e tot f 3 en eene boete van f 0.50 subs. 2 dagen hech tenis voor de le en 1 dag hechtenis voor de 2e boete. Eenig bekroond Weenen en Parijs. STANDPLAATS KERMIS ALHIER (hoek Nieuwstraat en Korenmarkt.) werd door Apollo vervolgd, vluchtte voor hem en riep de aarde (volgens andere over leveringen haren vader) om bescherming aan en werd door dezen, op hetzelfde oogen- blik, waarin zjj dacht door Apollo aange grepen te veranderd. Ziedaar worden, in een Laulierboom le de oorsprong der Legende. Onder aanbeveling, Hoogachtend, Kermis te HEUSDEN. Standplaats nabij het Stadhuis fc=J Het geachte gemaakt, dat zedelijke heeft, en daar publiek wordt opmerkzaam men hier met geen On- vertooningf te doen deze wondervolle vertooning ook voor kinderen hoogst interessant, is, zoo wordt een ieder uitgenoodigd, met deze schoone zaak kennis te maken. Entrée 1ste Rang 25 cent. 2de 15 M Verkrijgbaar bij de ioonlijken dienstplicht waren. Hij en enkele liberalen 1 dader, een jOUgmensch van omstreeks 22 waren er voor en ook nn nog. ter wille van de gelijk heid en de rechtvaardigheid. De vrijstellingen passen echter niet in het stelsel en hij verwacht amendementen om ze te doen verdwijnen. Hij bestreed uitvoerig het groote veldleger, dat volstrekt onnoodig, schadelijk en kostbaar zijn xal en hij zou alles aanwenden om het te beperken. Spreker wee3 er voorts op, dat deze wet zware per soonlijke en financieele lasten eischt. Twee millioen meer 's jaars, behalve 6 millioen voor 't eerst, ral belas tinghervorming sterk tegenwerken. Ook de psrsoneele lasten worden sterk verzwaard en dat hoofdzakelijk voor een schadelijk veldleger. Daartegen verzet spr. zich met het oog op het karakter van ons volk, dat niet gedrild wil worden, maar vrijheid stelt boven Duitsche kruipe righeid. Tegenover de bewering van den heer Schaepman wijst spr. op het feit, dat in alle militaire rangen de Katho lieken eer de meerderheid hebben. Ten slotte drong spr. sterk aan op wettelijke leger organisatie, die in dit ontwerp aan een koniaklijk besluit is overgelaten. De heer van der Schrieck wees op het belang van de kennisneming van het advies der Staatscommissie aan gaande de kustdefensie, dat van grooten invloed kan zijn op dit ontwerp. Hij bestreed het ontwerp cp grond van verschillende bedenkingen, o a. opdrijving van uitgaven en afschaffing van plaatsvervanging. De heer van Vlijmen bestreed uitvoerig het regee ringsstelsel, dat noodeloozen last oplegt aan de natie, dat door de afschaffing der plaatsvervanging ons terug voert tot tijden van barbaarschheid. De wijze van vorming der aanvullingsreserve door loting noemde hij onrechtmatig, Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag is het debat over de Leger wet aangevangen. De heer Schaepman stelde de vragen: lo. voldoet de Legerwet in haar geheel aan het doel, waarnaar een Nederlandsche wet moet beoordeeld worden? 2o. is de voorgestelde wet in overeenstemming met en berekend op de krachten des volks? Op de eerste vraag gaf hij een toestemmend antwoord. Wat de tweede vrasg betreft, deze wet geeft verzwaring van lasten, verhooging der jaarlijksche lichting enz. en eindelijk persoonlijken dienstplicht. Daaromtrent erkent hij dat verzet bestaat bij het volk, omdat het stelsel nieuw is en men vreest, en niet geheel ten onrechte, voor het verblijf in de kazernen. Dat de Katholieken er zoo tegen zijn, berust op de achterstelling in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig anti-clericalisme, in de officiersrangen heerschende. De regeering heeft ook niet getracht het stelsal populair te maken en is te veel atelselmatig te werk gegaan. Hij verzekerde der regeering zijn hulp en medewerking, mits zij tot overleg bereid blijke. De heer Viruly Verbrugge wees er op, dat in 1873 veie liberalen en de militairen in de Kamer tegen per- In de zitting van Woensdag werd het debat voortgezet. De heer van Vlijmen zijne rede, Dinsdag aangevangen, vervolgende, bestreed dit ontwerp als strijdig met de Grondwet, waarin het stelsel van vrijwilligers dnidelijk aangenomen. Plaatsvervangers beschouwt spreker als vrijwilligers, die, in plaats van han premie of handgeld van het Rijk te ontvangen, door de particnliersn dienstplichtigen worden betaald. Daarom mag men Tolgens de Grondwet de plaatsvervanging niet afschaffen. Voorts betoogde spreker, dat het voorgestelde stelsel niet aan het doel kan beantwoorden en een noodeloozen druk: op de natie legt. Hij wenschte de verbsterde schutterij in plaats van het atelsel door de regeering voorgestaan. Ook door den heer van Nunen werd het wetsontwerp bestreden, daar het, bij onnoodigen druk op het volk, toch geen waarborgen geeft dat wij ons znllen kunnen verdedigen. Voor annexatie was hij niet bevreesd, omdat eene mogendheid, dia daartoe geneigd mocht zijn, meer rekening zal honden met onze zeden en gewoonten daa met onze weerkrachten. De heer Gnyot bestreed de samenkoppeling van zee eD landmacht; eeie afzonderlijke regeling voor de zee macht ware noodig om afdoende en het minst kostbaar in de behoefte aan: het personeel der vloot te voorzien en wel door gebruik te maken van het personeel der handels- en visachersvloot. Voorts bestreed hij het ontwerp dat geen rekening hondt met het verband tusschen doode en levende strijd krachten. De regeling van den dienstplicht is een groote misslag. Het geheele volk moet weerbaar zijn. Een leger van bepaalde sterkte is eene onvoldoende regeling. De oefen plicht verschaft ons een zwak veldleger. Wij moeten alleen als klein volk defensief kunnen optreden en ons daarnaar inriehteD. Hij is bepaald tegen het ontwerp. De heer Domela Nieuwenhuis ook. Deze sloot zieh aan bij 's heereu van Houten's brieven. Ofschoon tegen plaatsvervanging kan de afschaffing daarvan niet elke legerwet redden. Deze regeling dekt eene lading van vele wetten door een rechtvaardigheidsbeginsel voor te stellen. Het ontwerp geeft enkel voet aan het militarisme. Als nadeelen van het militarisme wijst hij op de ver arming van het volk. De uitgaven znllen stesds stijgen. En waarvoor? om het kapitalisme te verdedigen en te versterken. En een deel der liberalen, die altoos van bezuiniging spreken, zullen met de Katholieken en een deel der anti-revolutionairen, dus door een monster achtig verbond, deze wet helpen aannemen. Na mit- voerig betoogd te hebben dat het Zwitsersch stelsel voor ons alleen geschikt is, stelde hij eene motie voor, waarin, overwegende dat de hoofdbeginselen zijn ver- hooging van het contingent en vermeerdering der oor- logsuitgsven, wordt verklaard dat de aanneming van het ontwerp een bsdenkelijke stap zou zijn in de richting van het militarisme, de kanker knagend aan de welvaart der bevolking, en de hoofdstrekking wordt afgekeurd, ondanks de opneming van het rechtvaardige beginsel van de afschaffing der plaatsvervanging. De motie werd ondersteund. De heer de Geer bestreed het ontwerp als eene zware vermeerdering der financieele en vooral van de perso- neele lasten, te minder gerechtvaardigd bij de tegen woordige crimineele wetgeving, terwijl de etndeerende jeugd geheel aan zijne roeping zal worden onttrokken. In de Donderdag gehouden vergadering werd het algemeen debat voortgezet. Door den heer Heldt werd betoogd dat het volk ernstig gekant is tegen de plaatsvervaiging. Alle Volksbonden hebben zich tegen het behoud der plaatsvervanging verklaard, met uitzondering van den Roomsch Katholieken Volksbond, die een veelzeggend stilzwijgen bewaarde. De heer Seyffart bleek geen bewonderaar van dit wetsontwerp te zijn. Hij noemde deze wet niet fraai en niet nationaal. Uitvoerig zette hij nit eeu technisch oogpunt de bezwaren tegen deze wet uiteen. Zijn grootste bezwaar was dat pe/Wtplieht ontbreekt, het eenige voordeel voor een klein land om zijn onafhankelijkheid goed te waarborgen. De heer Schepel vroeg overlegging va» het advies van den Raad van State over de legerwet. De minister de Savornin Lohman beloofde de vraag nader met de regeering te zullen overwegen. De heer Schepel zou, als dat overleg tot weigering mocht leiden, eene motie voorstellen. De heer A. van Dedem, ofschoon geen onvoorwaardelijk voorstander van persoonlijken dienstplieht, was bereid zijne overtuiging op dit pnnt prijs te geven, als de regeering dat beginsel noodig acht, mita zijne bezwaren tegen de persooneele en financieele lasten worden opge- heveu. Feitelijk is dit ontwerp, dat den dienstplicht matigt, verkieselijk hoven het stelsel van dienstplicht voor alle weerbare mannen van zekeren leeftijd. Eindelijk betoogde de heer A. van Dedem de nood zakelijkheid, dat de regeering toenaderiig beoogde en bestreed hij den heer de Geer, wiens bezwaar tegen de strafrechtspleging veeleer te pas kwam bij den invoe ringswet. De heer Schimmelpenninck van der Oye had geen principieele bezwaren en betoogde de noodzakelijkheid der verdediging van het land, binnen de grenzen zijner krachten, op het voetspoor van eventueele tegenstanders. De heer Travaglina betreurde, het ontwerp te moeten bestrijden van deze regeering en dezen minister, maar is sterk door de overtuiging dat honderd duizenden achter hem staan. De oppositie der Katholieken spruit voort uit bezorgdheid voor het zieleheil van hen. die in kazernen verblijven. Hij acht het ontwerp strijdig met de Grondwet. De financieele gevolgen zullen noodlottig zijn. Verhooging van het contingent en verlenging van den diensttijd zijn onnoodig. Onze neutraliteit wordt beter gewaarborgd door bescheidenheid. Ten slotte deed de heer Travaglino een ernstig beroep, uit naam dsr Nederlandsche moeders, op den minister en de Kamer om de wet niet tot stand te brengen. De heeren de Vries en van der Borch van Verwolde waren geneigd vóór te stemmen, mits de minister tegemoet kome aan versahillende bezwaren en de lasten vermindere. was, Geboren: Martina Gerdina, d. v. Willem van Diessen en Anna van BiezenAdriana, d. v. Jan Yermeulen en Elisabeth Jacoba de RooijGornelis Wilhelmus Maria, z. v. Johannis Cornelis van Laarhoven en Elisa- >eth van Dinteren. Geborbn Jenneke, d. v. Jan van Hof wegen en Maria Kant; Adriana, d. v. Bas- laan Verhoeren en Alida Westerlaken; Petronella, d. v. Antonie van Oudheusden en Hendrika Uitten bogaardAdriana Cor nelia, d. v. Adriaan Pellekaan en Willemina Walraven; Aletta, d. v. Adriaan ran Beest en Geertje VosDiederik Adrianus, z. v. Diederik Adrianus Branger en Maria Sophia Louisa van Woerden; Wilhelmina, d. v. Antonie van Vark en Antonia Vink; Marinus, z. v. Huibert Verlee en Wilhelmina Teuling Gerrit, z. v. Teunis den Bok en Johanna Buchner; Wouter, z. v. Philippus Ujjthoven en Adriana Paaijmans; Teuntje, d. v. Willem van Os en Katharina Daggelders; Arie, z. v. Aart Kamp en Geertje de Veer. Overleden: Gerrit Schoenmakers, 5 j.; Jacoba Schoenmakers, 16 m.; Cornelia Jo hanna Pruijsen, 7 in.; Peter Schoenmakers, 6 j.; Johannes Hendrik de Graaff, 10 m.; Hendrika van de Koppel, 5 m.; Christina van Dijk, 8 m.; Hendrika van Beest, 17 m.; Jenneke van Lier, 57 j., echtgen. v. Gerrit Kant; Gerrit de Ruijter, 9 m.; Hen drika van Turnhout, 2 j.; Jan van Mastrigt, 14 m.; Ljjntje Noorloos, 11 m.; Joost van der Stelt, 2 ra. ROTÏERDAM21 April Op de vermarkt waren lie den aangevoerd 2110 runderen, 151 vette en gras- kalvertn, 234 nuchtere kalveren4 schapen of lamme ren, 2 varkens, 191 liggen, 1 bokken of geiten, 13; paarden, - veulens, - ezels. Be prijzen waren als volgt: runderen \e qual. 76 cent, 2e qual. 70 cent, 2e qual. 64 centkalveren le puil. 115 cent, 2e qual. 87 d 92 cent, Se qual. - cent; schapen le qual. cent, 2e qual. cent, alles per kilo; varkens le qual. d cent, 2e qual. cent, licht soort eenty a cent, Se qual. alles per half kilo. Melkkoeien 160 a 250, kalf koeien f 170 a 270, stieren f 70 a 130, graskalveren fa pinken f 66 a 110, vaarzen f 110 a 140, alles mager vee; paarden f 40 a 85. Op de botermarkt werden aangevoerd 114/8 en 123/16 ton, en 1034 stukken a Vï kilo; prijs \e qual. f 48t 2e qual. f 44, 3c qual. 40, per half kilo 50 a 70 ets- 21 April 317 M. 22 April 3.05 M. 23 Aprix 2.88 M. 22 April 23 April 2.80 M. -f A. P. 2.80 2.72 Advertenti^n Mr. Timmerman, Heusdetl. CTO II II

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2