van en Alteiia de elerwaait Wien zullen wij kiezen FEUILLETON. ZATERDAG 30 MET. 1891. Uitgever: L. J. YEERMAH, Heusden. Sfe Bij dil nummer wordt no. van het niet in staat achten, en gaarne ingelicht feuilleton als bijvoegsel vmouden. ^wiIIen worden' wie de meest 8ewmschte 0,0,7. *§331 - VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. eandidaat is. Die op commando van anderen stemmen, zonder eenig besef van hun verplichting als kiezer, laten wjj stil rusten. Men spreekt Is dit nog voor vele kiezers een vraag? van uitbreiding van het stemrecht, ver- Is het nog noodig daarop naar een ant- meerdering van het getal kiezers, en zeker, woord te zoeken na alles wat in de afge- thans zijn velen uitgesloten, wien het kies- loopen jaren gedaan, in de laatste weken recht niet langer onthouden mag worden, werden in dit opzicht beloften gedaan, die zending van sommige artikelen voor de gezegden gesproken is? maar daarentegen komen thans ook vele evenwel niet vervuld zijn. Het zoo invoerrechten op boter en kaas zullen ge- schrift van Osterieth en Graff: Die Rhein- de levensvatbaarheid van den landbouw toe- legd worden, waardoor de handel veel be- Seeschiffahrt, verleden jaar te Keulen ver- laat; daarin was geen verandering van lemmering zou ondergaan, en de prijzen schenen, bespreekt zij thans de vraag, of stelsel in het vooruitzicht te stellen, hier te lande zouden dalen, terwijl andere de verwezenlijking van dat denkbeeld moge- jje(. Weenen vergaderde Postconores producten in prijs zouden stijgen. lijk is. bes[oot tot opneming yAn de Australische Geen goed vooruitzicht voor onze zuivel- Zij komt tot de slotsom, dat zoowel de ]co]on]";;Q jn de P0st-Unie bereiderstechnische als financieele bezwaren zijn te Jaren lang reeds is aangedrongen op be- overwinnen, en treedt in berekeningen, om zuiniging. Bij de optreding van dit ministerie te doen zien hoeveel goedkooper do ver- Zijn thans niet alle kiezers volkomen in- namen op de kiezerslijsten voor, die daar- gelicht, is er nog meer licht noodig? van moesten verdwijnen, omdat die personen Er zijn kiezers, tevreden met de richting het hun toegekende recht niet waardig zijn. van het tegenwoordige bestuurwel zouden Voor hen, zij wat meer van hun beginselen wenschen daan hebben toegepast te zien, maar de ministers zijn ook menschen, volstrekt niet volmaakt, dat die nog niet hun keuze ge en toch van hun kiesrecht wenschen gebruik te maken, een enkel woord. Onze belastingen, van belastingstelsel kan spreekt van zelf, en die eerste kamer, die men niet spreken, voldoen niet aan de ministers verstoot, en stedenwetten afstemt, 'eischen, die daaraan gesteld kunnen worden, is een struikelblok voor het uitvoeren van j Door de accjjnsen wordt een ongeëven- doortastende maatregelen. Ware die slechts redigde druk op de minder gegoeden uit- anders samengesteld, dan zou reeds vrij wat geoefend, terwijl de groote kapitalen, in De bronzen muntstukken van 5 en 10 centimen zullen in Frankrijk verdwjjnen, evenals de zilveren muntstukjes van 20 duur Duitschers zou uitkomen, dan langs den centimen; in de Plaats een en an(Ï8r onderwijs, dat schatten kostte, vordert thans tegen woordigen weg het geval is. Het blad zuPen munts.ukken van nikkel komen van nog meer van de schatkist en de nieuwe!meent dat het een zaak is, die van Staats-,20' 10 en 5 centimeD- Uitgegeven hiervan zullen worden onderscheidenlijk 10, 35 en meent dat het een zaak legerwet zal zeker niet minder vorderen dan J wege moet worden tot stand gebracht, om dat alleen de Staat al de verschillende hierbij 2o m^^oen stuks. meer op den goeden weg gevorderd zijn. Voor die kiezers is geen licht meer noodig, en al ware dit het geval, zij zouden het hier niet zoeken. Er zijn kiezers die, ontevreden met den tegenwoordigen toestand, verandering wen schen in de richting der regeering, die geen vrede kunnen hebben met veel wat in de laatste jaren gebeurd is, en nog erger vreezen indien de tegenwoordige regeering bestendigd wordt. Ook die kiezers behoeven geen licht, overtuigd dat alleen verandering te krjjgen is, wanneer de tweede kamer »om« gaat, zullen zij daartoe medewerken door den eandidaat te stemmen van wien zij zekerheid hebben, dat hij hun beginselen is toegedaan. Maar er zijn onder de kiezers ook on verschilligen, die zich geen moeite geven om een keuze naar hun overtuiging uit te brengen, die of te huis blijven als de stembus geopend is, of hun stem uitbrengen om een vriend of goeden kennis genoegen te doen, die zich met die nesterijen niet be moeien, maar wel eens even naar het ge meentehuis willen loopen. Die kiezers ver dienen niet dat hun het kiesrecht gegeven s, zg missen de geschiktheid, die door de grondwet gcëischt wordt. Eindeljjk zijn er ook kiezers, die door hun dagelijksche werkzaamheden buiten de gelegenheid zijn om zich met de regeering te bemoeien, die, geroepen öm een keuze te doen, moeten verklaren dat zij zich daartoe effecten belegd, bijna niet getroffen worden. Verschillende belastingen drukken op den landbouw door den overgang van vaste goederen te bemoeielijken. Het patentrecht is verouderd en daardoor zeer onbillijk. Wel is het een en ander ver beterd, wel zijn pogingen aangewend om belangrijke verbeteringen tot stand te bren gen, maar die verbeteringen zijn niet tot stand gebracht door de tegenwoordige regeerings-partij, deze heeft zich bij monde van haar woordvoerders steeds tegen alle veranderingen verzet en steeds krachtig geijverd om gewenschte veranderingen tegen te houden, zelfs nog in den laatsten tijd. Wat erger is, de regeerings-partjj is ook niet tevredenzij wil evenwel noch inkom- de tegenwoordige regeling. Van bezuiniging, van vermindering van uitgaven is dan ook onder dit ministerie geen sprake geweest, en toch is er veel te bezuinigen als men slechts ernstig wil. Waartoe onderhouden wij bijv. gezanten bij de verschillende hoven? teitstentoonstelling te Frankfort behoort ook paSS6n r/" J:ii J- o snnnrw Zijn die wel veel anders dan weelde-artikelen De toestand zal niet veranderen als de ge- zantschapsposten ingetrokken waren, nu de telegraaf en de vlugge middelen van ge meenschap de regeeringen nacht en dag ten dienste staan. Van deze regeering is evenmin bezuiniging als belastingregeling te wachten, en toch, de dubbeltjes komen overal in aanmerking als men een regeering moet beoordeelen. Wel zijn ook andere zaken van het hoogste belang, maar verhooging van belastingen, verhooging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen worden door ieder gevoeld en door weinigen goedgekeurd. Zij, die tot nu onverschillig waren, mogen dit bedenken, en hun keuze vestigen op iemand, van wien zij mogen verwachten, dat hij zijn beste krachten zal inspannen om zoo spoedig mogelijk tot een betere regeling van onze 3) Hij stond op en vond dat het gevaarlijk was te rusten op het koele mos in het donkere woud, hij wilde liever langs de vroolijke velden gaan. Toen nu de jonge Edelreif langs het veld met zijn witte en blauwe bloemen ging, verrees er een ander vrouwebeeld voor zjjn geest. En bovendien eene gebeurtenis daar bij. Voor een jaar, toen Ambros nog bijna een kinderlijk overmoedige knaap was, liep of huppelde hij op een heeten zomerdag berg afwaarts naar zijn buis. In het woud was het donker, een zware wolk bedekte de zon. De wind loeide door de boomen, wier sten-belasting, noch effecten-belasting, maarbelastingen te komendit is toch in ieders betrokken belangen kan vereenigen en ook Blijkens de uitkomst van het onderzoek alleen politieke macht heeft tegen invloeden naar de ontploffing van den kruitmolen bjj van buitenslands. Rome bevatte de fabriek 52000 KG. kruit m l TTTimeer dan geoorloofd was. Op tweehonderd lot de vermakelijkheden der Electrici- afstand van de fabriek loopt een spoorweg en daarom vermoedt men dat de een luchtballon, die aan touwen is beves- ontploffing het gevolg is van de trilling, tigd en waarmede men kan opstijgen, ten einde een fraai uitzicht te hebben over de geheele streek. De eerste opstijging gelukte, maar bij den tweeden keer brak het touw,De zoodat de ballon met de personen die er burg, dat er in de laatste twee weken in zaten, in noordelijke richting in de 46 officieren van het leger des nachts hoogte steeg en weldra uit het gezicht werden gearresteerd. Veel ontevredenheid verdween. j heerscht er bij de garde-regementen, het- De ballon daalde echter anderhalf uur geen door de afzetting van Grootvorst later bij een dorpje, zonder dat er «nge- Michael Michaelovitch nog verergerd is. lukken gebeurd waren. veroorzaakt door den trein, die even vóór de ontploffing voorbijreed. Daily News« verneemt uit Peters- Op de vraag van den heer Richter in het Duitsche Afgevaardigden Huis, verklaarde de minister van landbouw dat de opnamen over de stijging der graanprijzen zoowel als van den voorhanden graanvoorraad nog De officieren schijnen geklaagd te hebben over dwingelandij, hetgeen tot hun gevan geneming leidde. is, is. dat de vrees voor misgewas niet gegrond als het kon invoerrechten op de granen waardoor de werkman verplicht zou zijn duurder brood te eten. Een wetsvoorstel om daartoe te komen is door den heer Bahlman ingediend, maar men is nog niet tot de behandeling overgegaan. Is de eerste stap op dien weg gezet, wor den onze grenzen afgesloten voor het vreemde graan, dan zullen spoedig andere eischen gedaan worden. De veenboeren zullen een invoerrecht op de steenkolen, de fabrikanten invoerrechten op de producten, die zij leve ren, vragen en de landbouwers zullen daarvan geen voordeel hebben, want sluiten wij onze grenzen voor vreemde producten, dan heb ben wij ook te wachten dat door de vreemden het aangezicht. Plotseling zag hij een verblin dende vuurzuil; zijn adem stokte, totdat een donderende knal verademing bracht. Toen Ambros kwam, knielde daar te midden van den storm een jong meisje bij een stervenden man. >Help mjj!« riep het fiieisje: svoor mijne oogen is hij door den bliksen getroffen Zij hield het hoofd van den grijsaard in den arm en koelde zijn voorhoofd at met iet natte gras. Het meisje was de dochter van een burger uit het naburige gehucht. Zjj was met eenige vrouwen uitgegaan om aardbeziën te zoeken het naderend on weer had haar huiswaarts gedreven. Een oude bedelaar strompelde vermoeid voor mar uit toen eensklaps de bliksemstraal lem trof. De anderen vloden verschrikt verder, alleen zij, Kunigonda, bleef staan en trad op den oude toe, die sprakeloos neerzonk; vóór het geluid was weggestor ven, had zij zich reeds over hem heen ge- belang, en reeds lang wordt daarop gewach Zijn tot nu steeds de pogingen mislukt, w willen hopen, dat de nieuwe vertegenwoor diging eindelijk dit hoogst belangrijke werk zal tot stand brengen. Brengen wij daartoe het onze bij door iemand te kiezen die over tuigd is van de gebreken van onze belas tingen en gaarne wil medewerken om te helpen de noodige verbeteringen tot stanc te brengen. JEJui ten land. De Küln. Zt. komt terug op haar vroegere artikelen over het denkbeeld, om den Rijn van Keulen tot aan zee bevaarbaar te maken zeeschepen. In verband met het ge voor toppen zich tot elkander neigden ot braken, bogen Koude regendroppels sloegen den knaap inDe grijsaard sloeg dankbaar de oogen op tot de liefderijke engel, die hem in zijn stervensuur bijstond; hij fluisterde nog de woorden: »Visschersmeisje! Afra! en stierf. Zoo had Edelreif Kunigonde gezien, en in deze stille uren stond het ernstige, bulp vaardige meisje hem weer voor oogen. Wan neer de jongeling 's morgens en 's avonds ot zjjn beschermheilige bad, gelijk hij van zijne kindsheid af gewoon was geweest, dacht hij steeds aan Kunigonde. Later had lij het meisje dikwijls gezien als onder wijzeres met de schoolkinderen, of in den tuin haars vaders. Nooit had hij haar echter weêr gesproken, maar slechts, als aan eene heilige, aan haar gedacht. Dat uur op de hooge hooge weide vergat hij nooit. Elke bijzonderheid herinnerde hij zich, ook de laatste woor.len van den stervenden bedelaar. Daarom ging hij op zekeren dag naar het meer en vraagde naar eene visschersvrouw die Afra heette. Ilij vond de oude in haar armoedige hut en vertelde haar, dat een stervende grijsaard boven op den berg haar naam had uitgeroepen. Uit Petersburg worden nog eenige bijzon derheden gemeld over de Joden-vervolging, j Hoewel de Russische regeering, door lord niet afgesloten waren en dat hij overtuigt j Salisbury gevraagd, de juistheid der open baar gemaakte feiten ontkende, duren de vervolgingen en verhuizingen voort waar door stoornis in het handelsverkeer wordt teweeg gebracht.' Vele firma's hebben dien tengevolge hare betalingen reeds moeten staken. De regeering schijnt thans bevreesd voor de nadeelige gevolgen en gelastte daarom den vermogenden Joden Moskou niet te verlaten, zonder verlof en zonder dat zij eerst aan hunne geldelijke verplich tingen voldaan hadden. Vijfduizend werklieden, behoorende tot de bekende ijzerwerken van Bolchow Vaughan te Middlesbrough, hebben aan zegging ontvangen dat het werkcontract binnen een paar weken eindigt, zoodat de fabriek dan zal moeten sluiten, wegens ge brek aan zaken en wegens de lage prijzen. Eene stremming in de aflevering van graan was inderdaad door geruchten over opheffing van de graantollen te weeg ge bracht. De vraag van den heer v. Kanitz over vermindering in het Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag, weigerde de minister van koophandel te beantwoorden. De staatsminister von Bötticher verklaarde dat de regeering doen zoude wat noodzake lijk was om ellende van het land af te houden zij zou, zoo noodig, zelfs den Rijks dag bijeenroepen en als het onvermijdelijk noodig was de graanrechten voor een tijc opheffen. De regeéring zou overigens de rechten niet verder mogen verminderen dan »Dat wil ik gelooven,« zeide de oude vrouw, nadat zij er meer van gehoord had >voor vele jaren is hij mijn minnaar ge weest. Ik denk echter niet dat liefde hem mijn naam heeft doen uitspreken in zijn aatste uur, maar een kwaad geweten. Hjj is rijk geweest en arm geworden. Wat mij aangaat, behoeft er geen mis voor hem gelezen te worden. Oda, wilt ge eens zeer vroom zijn, bid dan drie »Onze Vadersc voor uwen vader. Zoo sprak zij tot een meisje, dat in het riet za% bezig een net te vlechten. Edelreif wierp een blik op haarDit was zijne eerste ontmoeting met Oda ge weest. Sedert was een jaar verloopen. Voorbijgegaan was ook het visschersfeest. Toen Ambros nu uittoog om eene vrouw te zoeken, liep hij besluiteloos langs de wegen. Men wist elkander echter reeds te vertellende goede, schoone Kunigonde wordt vrouw op den Edelreif. Als een loopend vuurtje ging dit gerucht rond en bereikte ook de ooren van Edelrief, Nu kwam hij tot een besluitKunigonde was de beste vrouw voor zijn landgoed, hij wenschte geene andere. Deze engelachtige vrouw zou hij in het huis brengen, waarin zgn vader en voorvaderen te allen tijde ïadden gewoond. Bij deze gedachte gevoelde Ambros zich edeler en beter. Aan Oda en het visschers- 'eest wilde hij niet meer denken; dat was een dwaasheid zijner jeugd geweest, maar nu voorbij. Natuurlijk bleven thans de lastertongen niet uit. Van het oogenblik af, dat Kuni gonde als de toekomstige vrouw op den Üdelreif werd beschouwd, was het meisje zoo goed, zoo braaf en schoon niet meer, en bovendien vond men het jammer van iet lieve kind, dat zij de speelbal van den ïeerschzuchtigen, lichtzinnigen landjonker zou worden. Zulke praatjes kwetsten den rots van den jongen Edelreif, die zich nu te meer haastte de gunst der jonkvrouw te verwerven. ■Viv-J - Franco per post zonder prijs- wajjuhba» W9 (Uit het Duitsch.J (Wordt vervolgd./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1