1756 begroeven, toen zij werden bedreigt met verbanning. Ook jnweelen werden ge vonden. 78 fabrikanten van geweven goederen te Roubaix hebben eene aanschrijving ont vangen van de syndicale Kamer van werk lieden, waarin deze verklaart dat de werk lieden den lsten Juni algemeen den arbeid zullen staken, indien de fabrikanten hun niet een loonsverhooging van 1 fr. toestaan en den dagelij kschen arbeid tot acht uur verminderen. Mocht het noodig zijn voor dringende aflevering van goederen, dan kunnen de patroons den werkdag stellen op tien uren, mits het loon met 1 fr. extra verhoogende. Het aantal dier werklieden te Roubaix is 15,000. De syndicale Kamer moet eene goed voorziene weerstandskas hebben, zoo zelfs dat zij den arbeiders bij werkstaking eenige maanden lang het gewone loon zou kunnen uitkeeren. liet Amerikaansche Oorlogsschip »Char leston« heeft blijkens een Reuter-telegram de jacht op het Chileensche schip »Itata«, dat krijgsvoorraad uit de Ver. Staten haalde, eindelijk opgegeven zonder het schip te hebben ontdekt. Een bericht van den commandant der strijdmacht van de Britsche Maatschappij, gedateerd Manita 12 Mei, zegt dat de Por- tugeezen bij Shua, 6 mijlen van den weg van Massikesse, de Engelsche troepen aan vielen. Na een gevecht van twee uren moesten de Portugeezen terugtrekken. De verliezen zijn nog niet bekend. Kolonel Rima, de Portugeesche comman dant kondigde den staat van beleg voor Massikesse af. Uit Buenos-Ayres wordt d.d. 29 Mei gemeld Heden heerschte op de beurs alhier groote agitatie, welke bjjna het karakter had eener paniek. Goud steeg 30 °/0. De staatkundige toestand boezemt angst in, tengevolge der verklaring van den heer Zapata in het Congres, dat het jongste oproer te Cordoba een gedeelte uitmaakte van eene groote zamenzwering om de republiek omver te werpen. Alles is rustig. Te Oran staat thans terecht een jonge vrouw, die, na een zeer avontuurlijk leven te hebben geleid, was gehuwd met den vroegeren officier Weiss, tegenwoordig administrateur te Aïn-Fezza, den maïtres was geworden van den ingenieur Roques en op diens aansporingen haar man met een lang zaam werkend vergif had trachten uit den weg te ruimen. Weiss vermagerde zichtbaar en zijn secretaris Guiry, wist dat mevr. Weiss haar minnaar schreef, dat de dosis vergif op was en hem vroeg een nieuwe dosis te zenden bijv. in een postpakket met kindersokken. Guiry waarschuwde den prefect en mevr. Weiss werd gearresteerd. Zij be kende alles en trachtte zich van kant te makenRoques werd in Spanje gepakt en doodde zich in de gevangenis. Weiss is her steld. Mevr. Weiss werd tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. Een later bericht meldt: Mevr. Weiss heeft met strychnine een eind nan haar leven gemaakt. Toen zij, nadat het vonnis was bekend gemaakt, in de gevangenis terugkeerde, scheen zjj tame lijk kalm en zij lachte zelfs, toen haar advokaat haar aanbeval geen zelfmoord te plegen, daar hij wel een aanzienlijke ver mindering van straf (15 jaren) hoopte te bewerken. Zij schreef des nachts een aantal brieven, die zij echter aanstonds weer ver scheurde. Tegen den morgen wierp zij zich geheel gekleed op het bed en vroeg een glas water. Daarop nam zij strychnine in. Het aanstonds toegediende braakmiddel baatte niet en onder vreeselijk lijden gaf zij den geest. Men vond een verzegelden brief bjj haar, met het adres»Aan mijn zoon René, als hij 15 jaar oud zal zijn ge> wordenverzoek dezen brief aan den heer Weiss ter hand te stellen Men begreep niet, hoe zij aan het ver gif was gekomen, want zij was in de ge vangenis geheel ontkleed geworden, alles wat zjj bij zich had was haar afgenomen en men had haar de gevangenis-kleeren aangetrokken. Daar de gevangene ook geen oogenblik alleen was gelaten, denkt men dat zij het vergif moet hebben bewaard in den zoom van haar zakdoek, dien zjj door een mede gevangene had laten bewaren en later van deze had teruggekregen; het blijkt dus dat het plan tot zelfmoord reeds lang bij haar vaststond. Trouwens zij had, terwijl het hof beraadslaagde, zich in dien geest tot haar advocaat uitgelaten»Ik zal wel een middel vinden om te verdwijnen*, had zi gezegd, »al moest ik mij het hoofd tegen den muur der gevangenis verpletteren*. Toen Weiss het bericht van haar dood vernam, riep hij uit: had zij zich maar acht dagen te voren van kant gemaakt, dan zou aan de kinderen de herinnering aan het vonnis bespaard zijn gebleven.* De Russische Joden. Uit Warschau wordt gemeld, dat daar zeer streng tegen de Joden wordt opgetreden. Honderden Joodsche families, die hun levenlang te W. woonden, ontvingen bevel de stad te ver laten. Men berekent, dat 30.000 Joden Warschau moeten verlaten. In het Zuiden van Rusland maken duizenden zich gereed, om naar Turkije of Palestina te vluchten. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de politie te Astrakan de Joden aldaar on afgebroken vervolgt. Alle wettelijk elders gedomicilieerden ontvangen een aanschrijving om heen te gaanevenzoo de Joden, die een ander beroep uitoefenen dan waarvoor zij ingeschreven staan, of geen bepaald handwerk hebben, bijv. geldschieters. In andere Russische steden ontving de politie dezelfde instructiën. De Joodsche militaire doktoren hebben aanzegging gekregen öf hun ontslag te nemen, öf hun geloof af te zweren. Te Berljjn wordt een concert gegeven door de eerste kunstenaars, ten voordeele van de verdreven Russische Joden. De revolutie in Chili. Bolivia heeft thans formeel de Congrespartij erkend. Men haopt dat dit een schikking tusschen de oor logvoerende partijen zal bespoedigen. Volgens berichten uit Acapulco, ver klaarden de officieren der »Esmeralda«, dat de >Itata« naar Australië is gestoomd, in Maats van naar Iquique. Vooraf had de »Esmeralda« de lading wapenen van de »Itata« overgenomen. Uit Washington in Georgia wordt, onder dagteekening van 27 Mei aan »Dalziel« iet volgende geseind: Groote opgewondenheid heerscht hier onder de negers, daar een aantal hunner iet slachtoffer is geworden van eenafschuwe- jjke daad. Eenige dagen geleden keerde een neger, die in zijn gemeente veel aan zien en achting geniet, van een langdurige reis te Washington terug. Zijn grienden lesloten die gebeurtenis op gepaste wijze ;e vieren. Zij droegen aan een deputatie uit hun midden op, zich te begeven naar jizzie Hughes, een vrouw die een gaar- euken hield. Er werd daar overeengekomen, dat tegen Maandagavond jongstleden* voor het ge zelschap een lekker maal zou worden ge reed gemaakt. Toen men aan tafel zat, was er onder de negers maar een roep over iet malsche kalfsvleesch. Uit beleefdheid maakte een der gasten deswege vrouw Hughes een compliment, tegelijk vragende waar zij dat lekkere vleesch had gekocht. Een kind van de vrouw, dat in het vertrek rondliep en de vraag hoorde, riep»het vleesch is van mjjn zusje Toen verhaalde het kind een ontzettende geschiedenis: hoe haar moeder het kleine zusje dien middag had gedood en het vleesch had gekookt om het den negers voor te dienen. De negers, buiten zich zeiven van woede en verbittering, grepen vrouw Hughes, en een drietal hunner werd naar de naastbij wonenden dokter gezonden met de beenen van het maal, opdat deze deskundige de waarheid aan 't licht zou brengen. De dokter erkende de overblijfselen als behoord hebbende aan een menscheljjk wezen. Hij waarschuwde echter tegelijk de politie, die nu in voldoende sterkte bij het kookhuis aankwam, nog juist in tijds om te verhinderen dat het monster gelyncht werd. Zij werd onmiddelijk in hechtenis genomen. De vrouw ontkent de misdaad, maar het kind wordt vermist en zij weet niet te zeggen, waar het kind zich dan wel bevindt. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Heusden maakt bekend, dat het kohier der personeele belasting no. 7, over het dienstjaar 1890/91, invorderbaar verklaard op den 25 Mei 1891, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Afgekondigd te Heusden, den 29 Mei 1891 De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. -fltiatselijlr Nieuws. HEUSDEN, 1 Juni. Dat kleine oorzaken vaak groote gevolgen hebben en het verschil tusschen het eerste en het laatste in korten tijd verbazend groote afmetingen kan aannemen, werd j gisterenavond weder alhier bewezen. Twee polderwerkers A. d. R. en J. T. bevonden zich beiden, met een aantal andere bezoekers in de herbergkeet van Stoffels Een van beiden ziet een onbezetten stoel staan en wil daarop plaats nemen, betgeen de ander verhindert. Oogenscbijnlijk liep het daarme af, doch toen een van beiden opstaat om te vertrekken, wordt hij weldra door den anderen gevolgd en enkele passen verder liggen ze op den grond te worstelen. Op de komst van meerdere personen wordt deze vechtpartij geëindigddoch enkele oogenblikken later vliegt d. R. op T. toe en brengt hem 2 belangrijke sneden met een mes toe en wel een op het hoofd en een in den arm. Naar wij vernemen zou de verwonding aan het hoofd zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. De maréchaussees uit Heusden hebben reeds naar een en ander een onderzoek ingesteld. Zooals zich laat begrijpen, is misbruik van sterken drank alweder oorzaak van dit misdrijf. Met de ingetreden zomerdienst op de spoorwegen zijn de postverzendingen over de lijn Zwaluwe's-Bosch aldus gewijzigd: Van Heusden, v.m. 0.30 en 10.5 en nam. 7.45 in aansluiting met de treinen vm. 7,30, 10.49 en nam. 8.28. De postrit van Gorinchem naar 's-Bosch blijft gedurende de maand Juni onveranderd. Wij werden heden in de gelegen heid gesteld enkele schoone photographiën te bezichtigen, zoowel van personen als van gebouwen en landschappen, vervaardigd door de heeren Gebr. Goudsmit (zie achter- staandeadvertentie). Belangstellenden bevelen wij zeer aan in het logement »Concordia« een kijkje te gaan nemen van de verschil lende exemplaren, welke aldaar ter visie gesteld zijn. BAARDWIJK. Als eene proeve van ver strooidheid die zich onder deze gemeente tweemaal voordeed, deelt de E. v. h. Z. mede Een landbouwer alhier had eene koe ver kocht en zou die te Heusden gaan leveren. Te Oudheusden gekomen kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hij alleen op weg was en de koe niet medege- genomen had. Eene dienstmeid van een anderen Baard- wjjker zou eieren naar Waalwijk brengen en reed, om dat vlug te doen, met den Heusdenschen wagen mede. Op weg zijnde, bleek dat ze geen eieren bij zich hadze had ze in der haast thuis gelaten. Met algemeene stemmen werd Vrij dag in eene vergadering der onderafd. Baardwijk van de R. K. Kiesvereeniging Waalwijk de Heer Vos De Waal tot kan didaat gekozen voor de aanstaande ver kiezing van leden der 2e Kamer. WAALWIJK. De handel in alle soorten van hoornvee wordt in de Langstraat van week tot week slapper, en was sedert de vorige noteering buitengewoon gedrukt. In weikoeien ging bijna niets om, terwijl de verkochte met een verlies van f 30 tot f 60 ran de hand gedaan en voor f90 a f120 afgeleverd werden. Kalfkoeien naar qualiteit f 175 a f 210, vette dito 66 a 68 ets. per Kg.; Weilammeren f 4 a 5.50 Biggen naar qualiteit en ouderdom f 4 a 7. Hooi. De handel in dit artikel was niet levendig, terwijl de prijzen stationnair bleven. De groote boeren blijven zeer vasthoudend en eischen met het oog op het slechte voor uitzicht van het nieuwe gewas, hooger prijzen. Er wordt thans naar qualiteit van f 18 tot f 26 per 1000 Kg. besteed. NIEUWKUIK, 1 Juni. In de gister middag alhier gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging Waalwijk werden uit gebracht 83 stemmen op den heer Mutsaarts en 40 op Mr. Vos de Waal, zoodat eerst genoemde tot kandidaat werd geproclameerd. BESOIJEN, 1 Juni. Gisteren middag omstreeks half zes brak alhier een felle brand uit in het pand, toebehoorende aan den heer IJpelaar en bewoond door verscheidene gezinnen. In weinig tijd lag het gansche gebouw in de asch, evenals het daar naast- staande gebouw, bewoond door den heer Hendriks, secretaris dezer gemeente en nog een gezin. Een paar andere huizen, hoewel vuur gevat hebbende, zijn gespaard gebleven. WOUDRICHEM, 29 Mei. Bjj de op heden gehouden stemming van ingelanden ran het Oudland ran Altena ter benoeming van een heemraad, in de plaats van wijlen den heer W. van Eeten te Uitwijk, werden van de pl. m. 600, 457 stemmen uitge bracht en werd gékozen de heer H. J. ran Eeten te Uitwijk met 259 stemmende heer A. de Jong verkreeg 196 stemmen, terwijl de heer J. Gulden te Woudrichem, de 3e candidaat, voor de stemming ver klaard had niet in aanmerking te willen komen. DALEM. De heer W. F. Tak, te Schie dam, candidaat der vrijzinnige kiesvereni gingen in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, zal Dinsdag 2 Juni e.k. te Gisssendam, Woensdag d. a. v. te Gorinchem en Donder dag te Werkendam optreden. Telkens zal er gelegenheid zijn tot debat. In geen jaren is de rijs zoo vlug als nu verkocht. Voor verschillende prijzen is veel opgeruimd. De handel in andere houtmaterialen gaat nu ook veel beter dan vorige jaren. rechtszekerheid, het woord Koning te ver vangen door Koningin. Door den minister van buitenlandsche zaken werd mededeeling gedaan van het volgende telegram van onzen zaakgelastigde te St. Petersburg met betrekking tot de Lawa-quaestie, omtrent welk verschil de uitspraak van den Russischen Keizer ge vraagd was »Op deze gronden verklaren wij dat de Lawa moet worden beschouwd als grens rivier, moetende dienen als grens tusschen de beide zittingen. Tengevolge van deze arbitrale uitspraak moet het gebied boven den samenloop van de rivieren Lawa en Tapanahoni voortaan toebehooren aan Hol land, zonder verkorting intusschen van de te goeder trouw verkregen rechten door Fransche opgezetenen binnen het gebied dat betwist werd.* Met 70 tegen 14 stemmen werd verwor pen een voorstel van den heer Van der Feltz om de behandeling der Legerwet voort te zetten na 2 Juni, en zoo noodig ook na de verkiezingen. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat, krachtens eene beschikking van den directeur der douanen in Beieren, de Beier- sche douane-ambtenaren zijn aangeschreven, om de voorwerpen, die ter zake der in 1891 te München te houden kunsttentoon stelling uit Nederland in Beieren worden ingevoerd en na afloop dier tentoonstelling weder naar Nederland zullen terugkeeren, toe te laten zonder daarvan inkomende rechten te heffen. Op 1 September e.k. kunnen bjj de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's Her- togeabosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen worden geplaatst. Zjj, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Juli e.k. aanmelden bjj den directeur der rijkskweekschool die zjj wenschen te be zoeken. Nadere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct.« Men heeft een gewichtige ontdekking gedaan, waarmee de Nederlandsche woor denzifters en letterknechten zich weer eens een poos kunnen bezighoudenin de wet op de munt staat, dat het randschrift op ons zilvergeld moet zijn: Koning der Nederlanden, groothertog van Luxem burg*, en dit kan nu voor onze Koningin niet, dus. Dus moet de Regeering even een wetje maken, om die kleinigheid in orde te brengen, zegt een gewoon menschen- kind, en daarmede uit. Maar 't zou inder daad jammer zijn, als zulk een wetje in een halven dag al te spoedig een einde maakte aan een zoo interessante »kwestie« krijgt gesneden brood door de onder* wijzers gesneden en heeft maar toe te tasten en den mond open te doen. Men verwacht algemeen dat hem nu wel een lintje zal geworden Bij zoo'n feest, door regen gesausd, kan men eerst goed opmerken welk winstgevend vak dat van den paraplumaker is, want onder de donderbui was 't heele auditorium één onmetelijk groot regenscherm. Met een rit door de stad voor 't feest en een rit er na, door buurten, waar anders de vorsteljjke personen nooit komen, was deze feestmiddag weer ten einde. Ten ein le wel niet, want ik ben er heel losjes langs gegleden om 't kort te maken, daar ge ook heel wat van Rotterdam te verhalen zult hebben. Den volgenden dag zijn de vorsteljjke personen vertrokken, de aangenaamste her inneringen achterlatende. We hebben ze een »tot ziens!* toege roepen tegen Juli, wanneer ze in gezelschap van het Duitsche keizerpaar terugkomen. Binnenland. In de Vrjjdag gehouden vergadering der Tweede Kamer werden aangenomen ver schillende wetsontwerpen, o.a. om in stuk ken en formulieren die niet strekken tot Toen HH. MM. te 2.30 ze zijn toch aan 't nemen van een prinsenkwartierfje begonnen op 't feestterrein arriveerden, waren daar opgesteld 5000 kinderen (de berichtgever van de groote N. R. C. schijnt zijn verslag thuis opgesteld te hebben, want die laat eerst de Koningin arriveeren en dan de kinderen opstellen, wat tegen alle regelen zou strijden) verder een 500 zangers, een zestal muziekkorpsen, en hoeveel duizend toeschouwers zou ik niet bij benadering durven bepalen, want geen voet gronds, zelfs op de daken der Helmerstraat, was onbezet gebleven. De kinderen waren reeds tusschen 12 en 12.30 ontvangen en na getrakteerd te zijn, onder een tiental tenten voor den regen bezorgd. Had men ze ook op 't feestterrein maar kunnen vrjjwaren, want daar eerst werden de sluizen des hemels wijd open gezet. 't Was een vreeseljjke bui, die juist onder 't leggen van den steen over onze hoofden losbarstte en vele duizenden kinderen tot het hemdje toe doorweekten. Toch zongen ze opgewekt hunne liederen en riepen niet minder hard dan bij droogte hun hoera! 't Is een goede gedachte geweest, de eerste Koninklijke daad van onze jeugdige Koningin te doen bestaan uit het grond vesten van een huis, aan barmhartigheid gewijd. De handdruk van Wilhelmina aan een weeskind moge een historisch oogen blik zijn, dit is het zeker. Laat ons hopen, dat 't leven onzer Koningin rjjk worde in daden van liefde en barmhartigheid! 't Moet heel aardig geweest zijn ik heb 't nog niet zoover gebracht om bjj dergelijke handelingen genoodigd te worden ik stond op 10 M. afstaud, doch ver genoeg om er niets van te zien 't moet aardig geweest zijn om te zien hoe Wil helmina het zilveren truffeltje hanteerde en kalk aan den steen bracht en met een heel wijs gezichtje 't neerdalen van dezen stond aan te zien. Wel heb ik goed gezien hoe'n plezier ze had in 't zingen der kinderen en hoe ze uitbundig was in 't handenklappen en groeten. Met heel mijn hart heb ik bravo! geroepen, ofschoon geen mensch dat kon hoorenBravoomdat deze jonge Koningin op goeden weg is hart te krijgen voor het volk, dat hier in 5000 spruiten vertegen woordigd was. Brandta Buijs leidde de uitvoering op zijn gewone kranige manier. Aparte lof heb ik daarom niet. Zoo'n algemeen leider Prachtig weder begunstigde Zaterdag in den beginne de intocht van HH. MM. te Rotterdam. 't Was een schitterend schouwspel, die honderden stoom- en zeilschepen, voorzien van tallooze vlaggen welken door den flinken wind wapperden en hierdoor de geheele tocht leven en gloed bijzetten. Telkens klonk het hoezeegeroep uit duizenden keelenvoller zagen we 't nooit op de rivier evenmin als op hare oevers. En in de grootste orde naderde de Salon met hare hooge gasten onder gevolg der tallooze schepen de plaats, waar door het leggen van den eersten steen dit feit in 't geheugen van het nageslacht zal bewaard blijven. Wij gelooven dat zjj, die bij deze zegetocht tegenwoordig waren, hiervan steeds een tot geestdrift vervoerende herinnering zullen blijven bewaren. De Nieuwe Waterweg, mischien het schoonste reuzenwerk dezer eeuw, leent zich dan ook voorbeeldeloos tot zulk eene schit terende ontvangst en 't was dan ook de jeugdige koningin en hare vorsteljjke moeder aan te zien dat 't haar goed deed, aldus ontvangen te worden. Terwijl de plechtigheid van het leggen van den eersten steen plaats had zong een 3000 tal kinderen HH. HM. het »Bljjf één* als welkom toe. Deze woorden luiden aldus Het verdere bezoek verloor door een ge weldige regenbui wel veel van zijne aan trekkelijkheid, maar ze vermocht toch niet de geestdrift te dooden, welke bij zulk be zoek zulke groote waarde heeft voor de be zoeksters. Vanaf heden zjjn aan de stations der staats spoorwegen voor vjjf cents perronkaar ten te verkrjjgen, geldig voor één uur. Tegen betaling van vjjf gulden zijn kaarten verkrjjgbaar mits tien dagen vooruit aangevraagd, geldig voor één jaar. Uit een mededeeling van den voorzitter van den Nederlandschen Slagershond bleek, dat in het afgeloopen jaar vjjftien mil- 1 i o e n kilo varkensvleesch uit Amerika in ons land werd ingevoerd. Een echtpaar te Eindhoven werd dezer dagen verrast door de geboorte van 4 wel geschapen kinderen, alle van het manne lijk geslacht, waarvan er nog drie in leven zijn. Indien het Handelsblad* goed is inge licht, maakt de door ons vermelde schen king van f 300,000, ten behoeve van het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, deel uit van een legaat van f 500,000 door nu wjjlen den heer Jan Borski aan Amsterdam vermaakt. De Rechtbank te Rotterdam behandelde Donderdag twee belangrjjke zaken. Eerst stond terecht de persoon, die op 24 Maart j.l. op een vrouw, met wie hjj verkeering had, in haar woning in de Peper straat te Rotterdam 5 revolverschoten loste, waarvan 4 ernstige verwondingen veroor zaakten. Dat de vrouw hersteld was en hem zjjn daad vergeven had, alsmede zjjn vroegere onberispeljjke levenswandel, werden als ver zachtende omstandigheden aangenomen. Niettemin achtte het O. M. de misdaad ernstig genoeg, om een gevangenisstraf van 5 jaar te eischen. Nog stond terecht F. W. H. en wel als valsche munter. Tegen hem werd 6 jaar gev. geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. \an onzen Amsterdamschen briefschrijver. Blijf één, blijf één mijn Vaderland, Blijf één en ongeschonden, Geen Staatspartij, geen Godsdiensttwist Verscheure door geweld of list Wat God heeft saamgebonden. Blijf één, blijf één myn Vaderland, Laat niets die deugd verflauwen, Wroet in geen eigen ingewand En leeuw van Neerlandtoon geen tand Dan tegen vreemde klauwen. Blijf één, blijf één mijn Vaderland, Laat niets die kracht u rooven, Schraag als een eenig man den troon En meng geen wanklank in den toon Van 't oud Oranje Boven! Blijf één, blijf één mijn Vaderland, Laat niets die vreugd verbitteren, Blijft kleinst maar 't roemrijkst volk op aard Door orde en rast de vrijheid waard, Die uw gelaat doet schitteren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2