ZATERDAG 6 JUNI. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, ie 999. 1891. Verduurzaamde levensmiddelen. VOOR Dit blad rerschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, rerbooging. Afzonderlijke nummers 5 oent. Franco per post zonder prjjg- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiè'n worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. >Wat zullen wij eten* was voor een kwarteeuw een vraag van beteekenis, wan neer de winter heerschte of in 't voorjaar het gure weer het jonge groen belette op te schieten. Ja, men zorgde welde pro visiekelder bevatte behalve aardappelen, boonen en erwten, ook zuurkool, ingemaakte andijvie, zuring en nog enkele andere groenten, maar het verschot was niet groot en hoe dikwjjls kwam het niet voor dat een gast bedankte voor dat eeuwige inmaak- goed, dat óf zuur óf zout was, maar altjjd in smaak verre stond van het versche groen, 't Was dan dat moeder niet zelden in wan hoop stamelde: wat zullen wjj eten? Die vraag is thans geen vraag meer. Althans indien ge tamelyk bjj kas zijt, kunt ge eten, wat ge wilt, op eiken dag van 't jaar. En dat zuiver, versch, zonder bjjsmaak. Nog wordt witte kool ingemaakt met zout en azijn en vindt liefhebbers, desgelyks andere groenten, maar de dagen van deze inlegmanier zijn geteld. Eiken winter weer vinden de geconserveerde versche groenten grooter aftrek, telken jare verrijzen nieuwe fabrieken in 't buitenland en ten onzent en 't zal niet lang duren of we zullen elkaar verwonderd afvragen hoe ter wereld we toch smaak konden hebben in zuurkool. Dit is een overwinning van de weten schap. Deze kende in vroegere jaren geen ander antwoord op de vraag: hoe zullen we het voedsel opsparen, dan dezeleg het in zout of azijn. Dat deed 't menschdom en 't at pekelvleesch en zuurkool. Thans heeft de wetenschap een beter antwoord gereed en zegt: kook de veldvruchten en sluit ze volkomen van de lucht af. Aan dezen raad hebben we onze fabrieken tot conserveering van groenten te danken. Het loont de moeite eens na te gaan wat er geschiedt met de groenten, ten einde die een heelen winter en nog lang daarna in verschen toestand te houden. Voor de zomercampagne aanvangt, sluit de fabrikant contracten met verschillende hove niers, die op zich nemen een bepaalde hoe veelheid van zekere groente te leveren. Het gebeurt ook wel dat hjj, evenals de suiker fabrikanten, zaad geeft om daaruit vruchten te teelen. Voorts heeft hy te zorgen een enorme hoeveelheid blikken busssn in voor raad te hebben. Verscheidene fabrieken zorgen daarvoor zelf, andere besteden de leverantie dezer bussen uit. Deze blikken doozen onderscheiden zich van andere, b.v. van die, welke tot bewaring van chocolade poeder dienen, daardoor, dat ze geen los deksel hebben het deksel wordt op de bus vastgesoldeerd en het openmaken geschied door met een mes een opening in het dekse te snijden. Het werk in deze fabrieken van verduur zaamde levensmiddelen is niet zwaar en daarom zal het u niet verwonderen, tal van vrouwen en meisjes aan te treffen, die onder luid gesnap of gezang groenten schoon maken of erwten doppen. In groote fabrieken geschiedt dit laatste door machines. Door deze ook worden ze gesorteerd. Daar ze in dikte verschillen en, gelyk bekend is, naar haar dikte ook de smaak verschillend is en derhalve de kleine, zachte erwten meer waarde hebben dan de dikke, zoo verdeelt de fabrikant ze naar de grootte en bereikt dat doel op zeer een voudige wijs. Daar staat een 3 Meter lange cilinder van c. sJi M. wijdte uit blik ge sneden, die een weinig schuin ligt en onaf gebroken langzaam ronddraait. Deze cilinder heeft tal van openingen van vier verschil lende grootten, zóó aangebracht, dat de kleinste bovenaan, de grootste onderaan komen. Ze is dus niets anders dan een bakkersbuil met groote openingen, waarin voortdurend door een trechter erwten ge schud worden. Tengevolge der draaiing en schuine stelling Tallen de erwten slechts door die openingen, waarin ze juist passen in daaronder staande emmers, zoodat de dikste onderaan komen. lauwwarm water gewassohen. Dat is een troost voor degenen, die de banden der arbeidsters niet vertrouwen. Ook voor hen die bang zijn voor wormstekige erwten, welke, gelyk bekend zijn, in water dryven en afgeschept worden plaats gehad bij verschillende leiders der partij en by werkliedenvereenigingen. In het steenkolenbekken van Charleroi wordt de werkstaking met betreurenswaar dige hardnekkigheid volgehouden. Zondag- Van nu af komt geen menschenhand avond werden er te Damprémy en te Jumet meer in onmiddellijke aanraking met de vergaderingen door de mynwerkers gehouden, groenten, want nu begint het koken. Met fV? T le"er1^ mefc geest(1"ffc of zonder stoomvermogen geschiedt dit in besloten vol te honden. De vrouwen die groote ketels. Wanneer stoom gebruikt1.11 getale aanwezig waren staken wordt, wordt deze van onderen in de ketels inft]gemeen met nog grooter beslist- bran(j. De regeering eischt overal ten streng- geleid door een pijp, die door een kraan ^eid, te£en (1,e hervatting van den arbeid ste (]e betaling der belastingen, ondanks de de hand omhoog dan de mannen. Hetverzoekschriften van priesters om genade, aantal werkstakenden in het bekken be- De uitgezonden kommiezen nemen de nog draagt omstreeks 20,000. Nader verneemt men dat de opstanden der Russische boeren veroorzaakt werden door buitengewonen nood van het volk, Over geheele landstreken, gelyk Frankrijk en Duitschland, hebben de bewoners geld noch voedselhonderden, neen duizenden stierven den hongerdood in de gouvernemen ten Kazan, Simbirsk, Samara, Nischin en Penza, maar de regeering verbiedt de bladen daarover te schrijven. Het boerenvolk stroopte bet land af, plunderde en stak de huizen in kan worden gesloten. Indien geen stoom gebezigd wordt, duurt het koken 2 uren, met stoom slechts 5 minuten. De warmte wordt natuurlyk nauwkeurig nagegaan en bedraagt voor de eene groente meer dan voor de andere, voor erwten b.v. 115° C., voor asperges 106° enz. De schade, welke Antwerpen dezen winter geleden heeft wegens de stremming der scheepvaart, wordt zonder verdrijving op ^uu;ieucu V1C1C" T «rttttuuj"«*^uöu 000 tW, nf>r Uu, crpaMmt Itet is De troePen onderdrukten wel den opstand, overgebleven have der boeren in beslag en geeselden zelfs de haveloozen daarop volgde een wanhopige opstand, en de oproerige landlieden vielen de graanmagazynen aan. - i500,000 francs per dag geschat. Het is Waaneer dit koken ie afgeloopen, wordt dan' ook hoofdzahelgk hieraan te wijten, vele do^e°' eearreBleei"1 de groent, in de bussen gedaan tot twee dokwerkers niet geneigd zijn bet den Sanlaakl hebbe"' maar m™' vingerbreedten onder den rand, vervolgensw0rk te staken, daar hun gedwongen I v0°r hernieuwde onlusten onder de Kazan- wordt er een.g kokend water opgegoten 1 slati in den afgeloopen winter nog te™ boeren, waar de nood het hoogste is. zoodat er nnor fifin vinorfirhrfifidf.fi rnimffi i - t f. i 0 Het erorst-e is dat de ooffstberichten aller- zoodat er nog een vingerbreedte ruimte verscllin het geheugen ligt. overblyft wanneer het deksel opgelegd is. Dit geschiedt terstond en wel met soldeer, zoodat de bus luchtdicht gesloten is. Ten einde dit laatste na te gaan worden de bussen in een ondiep vat onder water geplaatst en nu toont de vorming van lucht bellen aan, welke moeten nagezien worden Het gerechtshof van Parijs heeft in de zaak der in Frankryk gebouwde Chileensche oorlogschepen beslist, dat deze schepen nóch a,an president Balmaceda, nóch aan den vertegenwoordiger der Congrespartij mogen afgeleverd worden, maar dat de Nu worden de goed gesloten bussen ten Compagnie des Forges et Chantiers*, die tweeden male gekookt bij dozijnen tegelijk in ijzeren ketels. Hoelang dit koken duurt of tot welken warmtegraad het geschiedt, kunnen wij echter niet zeggen, dat is een vakgeheim. Hier hangt het geheele welsla gen van 't verduurzamen af van één minuut en één graad. Na dit proces worden ze op een steenen vloer ter afkoeling neergezet en geheel van zelf aan een tweede proef onderworpen. De warmte heeft de lucht, die iu de bus aanwezig is, doen uitzetten en het deksel opgeheven. Zoo spoedig nu de bus haar warmte verliest krimpt de lucht in en wordt het deksel met een knal neergedrukt. Die bussen, welke den volgenden dag nog met bolstaand deksel gevonden worden, zyn niet te vertrouwen en worden uitgeschoten. Ten slotte worden ze met etiquetten voor zien en aan de afnemers toegezonden. En zoo kan men in den winter en 't voorjaar evengoed zijn doperwtjes, tuin- boontjes enz. hebben als in den zomer en de smaak verschilt niet van versche groenten. Wanneer ze maar niet zoo duur waren Doch ook daaraan zal mettertijd wel een mouw gepast worden, wanneer alom machi nerieën den duren handenarbeid vervangen hebben en de landbouwers weinig looneude veldvruchten vervangen door tuinvruchten en onderling fabrieken voor verduurzaamde levensmiddelen stichten. Ze zoude* dan ver standiger handelen dan zich afhankelijk te maken van suikerindustrieelen, die een groo deel van den landbouwenden stand onder den duim hebben met de bouw der vaartuigen belast was, deze in bewaring zal houden totdat zich in Chili een regeering op hechtere grond slagen zal hebben gevestigd. Op een vergadering van 300 aandeel houders in de Panama-maatschappy is een parig besloten tot de Fransche regeering het verzoek te richten al haar invloed te gebruiken om de directie van het Crédit Foncier de France te overreden, het Panama kanaal volgens De Lessep's plannen af te maken. -Buitenland. Te Luxemburg is door de Land- en Tuin- bouwvereeniging een tentoonstelling geor ganiseerd in de tweede helft van Juli >bj gelegenheid van de eerste viering van den geboortedag van Z. K. H. den Groothertog*, zooals op het programma wordt gemeld. De termyn van inschrijving is tot 10 Juni verlengd. De tentoonstelling is verdeeld in le afd. koeien, varkens, schapen, bokken, en geiten. 2o afd. hoenders, konynen, bijen en vischteelt. 3e afd. van verschil- ende werktuigen in land- en tuinbouwteelt van toepassing. 4e afd. van alles wat jetrekking heeft op de bereiding van melk en haar toepassingen. 5e afd. van alle voortbrengselen op land-, tuin- en bosch- wezengebied, graanstokery, bieren en likeu ren daaronder begrepen. 6e afd. wjjn- jouw en alles wat daarmede in den ruiin- sten zin kan worden gezegd in betrekking ;e staan. Men zegt dat in België een socialistisch Alle groenten worden voor de koking incomplot is ontdekter hebben huiszoekingen De veiligheid des nachts laat in de laatste dagen te Parijs veel te wensehen over. Niet minder dan een zestal aanran dingen, waarvan een gepaard met moord, hadden er in de vorige week plaats. Een man en vrouw, die laat in den nacht van een partij huiswaarts keerden, werden op den hoek eener straat aangesproken door een man, die zich kreupel hield en hun vroeg boe laat het was. Terwijl de man zich omdraaide om onder het licht eener lantaarn op zyn horloge te zien, ontving hij plotseling een messteek in den rug, zoodat hij onmiddelijk ineenzakte. Op 't zelfde oogenblik waren een viertal andere mannen toegeschoten, die de vrouw een prop in den mond stopten om haar het schreeuwen te beletten, waarna zij tot plun dering der beide slachtoffers overgingen. Men vond een portemonnaie met ongeveer dertig francs, een gouden horloge en ket ting, benevens eenige vrouwelijke sieraden Na hun schelmstuk volbracht te hebben namen de schurken de vlucht. Op het ge kerm der vrouw kwamen eenigen tijd later een paar nachtwakers toeloopen, die de man stervende en de vrouw half dood van schrik naar het gasthuis vervoerden, waar de man kort daarna overleed. Den volgenden morgen werd een dier schurken gevat en ondervraagdhij werd overtuigt bewezen een der daders te zyn, doch hij weigert tot dusverre zijn hand langers te noemen. Er schynt te Parijs een goed georganiseerde rooverbende te jestaan, die de straten des nachts onveilig maakt. Het ergste is dat de oogstberichten aller wege in Rusland, behalve in Saratoff aller treurigst luiden, en vele streken een vol komen misgewas zullen hebben. In de vorige week overleden te Londen aan de influenza 310 personen. De ziekte begint dus te verminderen. Volgens een telegram uit Gibraltar is de gewapende Engelsche kruiser »Immer- tality*, die met de andere oorlogschepen, behoorende tot het Kanaal eskader, daar arriveerde van Arosabaai, in aanvaring ge weest met een walvisch. Het stoomschip liep 12 mijlsvaart toen men plotseling een schok gevoelde, even als of het vaar tuig tegen eene klip had gestooten. De wacht aan het dek vloog naar voren en zag tot hare verbazing dat het schip tegen eenen grooten walvisch was aangevaren. De scherpe stalen boeg van den kruiser zat vast in het vleesch van den visch en men was genoodzaakt de machine achter uit te doen werken om er van bevrijd te worden. Toen het stoomschip achteruit ging, zonk de visch, doch de boeg van het vaartuig was geheel met bloed bedekt wel van de zijde van den Congostaat als van de Afrikaansche Vereeniging, afge slagen, daarentegen heeft hy zich er toe verbonden een serie lezingen over Afrika en Australië te houden. Hij zal in Sep tember met zyn vrouw scheep gaan, en zal zes maanden in Australië vertoeven. De burgemeester van New-Orleans, die sinds den moord van de Italianen vele dreig brieven kreeg, ontving een pakje dat kruit met een lont bevatte, maar dat niet ontplofte. Te Tarauto (Italië) is een geheim ge nootschap ontdekt, dat men voor afdeeling ïoudt van de te Bari onderdrukte »Mala Vita*. Verscheidene personen zyn in heeh- ;enis genomen. De Daily Telegraph* verneemt, dat er iu de Russische gouvernementen Sembirsk en Samara ernstige boerenopstanden zyn uitgebroken, waarbij reeds veel bloedver gieten heeft plaats gehad. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de gewone personentrein, van daar naar Europa vertrokken, 's nachts nabij Tcharlou, slechts 46 kilometers van de hoofdstad verwijderd, is ontspoord, doordien eene bende van om streeks 30 roovers, aangevoerd door een Griek, de rails over eenige meters had opgebroken. De locomotief, de goederen wagen en twee waggons werden omver ge worpen. Met uitzondering van een, die gewond werd door de schoten, welke de roovers op den trein losten, werden alle reizigers licht gekwetst. Vijf reizigers le klasse en 12 Duitschers en Oostenrijkers, benevens het treinpersoneel werden ge vangen genomen door de roovers, die 9000 Turksche ponden losgeld eischten en, ten einde in het bezit van dat geld te geraken een Berlynsch bankier in vryheid stelden. Uit Berlijn werd Dinsdag hieromtren gemeldNadat de Staatssecretaris van het Departement van Buitenlandsche Zaken gisteren een langdurig onderhoud had met den Turkschen ambassadeur, kwam heden een telegram uit Konstantinopel, waarin ge meld wordt dat de Porte de onmiddellijke betaling van het losgeld, 200.000 fr., ge last heeft en de bankier Israel, vergezeld van den tolk der ambassade, Eckardt, en een ambtenaar van de Ottomanische Bank, reeds op weg is naar de plaats, door de roovers aangewezen, om door het leveren van het losgeld de gevangenen te bevrijden. Tsuda Sango is door de rijks-rechtbank Japan schuldig verklaard aan poging ;ot moord op den Russischen troonopvol ger en tot de zwaarste straf, die de wet ;oestaat, namelyk tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Stanley heeft alle aanbiedingen om in Afrika een betrekking te aanvaarden, zoo- Uit de verschillende berichten omtrent de onlusten te Bilbao blijkt, dat deze van zeer ernstigen aard waren, en zich als volgt hebben toegedragen: In eene vergadering van werkstakende bakkersknechts hield een dezer eene zoo heftige rede tegen de regeering en den gods dienst, dat de gemachtigde van den prefect hem tot de orde riep. De werkstakers kwamen tegen deze inmenging van den gemachtigde in verzet en een vreeselyk rumoer volgde. De zaal moest nu ontruimd worden; een commissaris van politie werd by de op schudding gekwetst, waarna de politiemacht vuur gaf. Een der werkstakers werd ge dood. De burgerlijke overheid kwam nu aan snellen, vergezeld van gendarmes en sol daten. De verbittering der menigte was nog steeds stygende en de prefect gaf den soldaten bevel om in de lucht te schieten (ten einde den werkstakers schrik aan te jagen) en aan de cavalerie om eene charge uit te voeren. De gewonde commissaris van politie moest onder gewapend geleide weggevoerd worden. Op weg werd hy nog aan het hoofd ge kwetst door een steen. De gendarmes voerden opnieuw een charge uit. Het lijk van den gedooden werkstaker werd naar de begraafplaats gebacht. De prefect was er by tegenwoordigmaar het volk hield niet op hem en de soldaten uit ;e jouwen. De gewapende macht versperde iet ten slotte den weg. De soldaten werden in de kazernes ge consigneerd en de stad op militaire wijze bezet. Een aangekondigd stierengevecht werd door de overheid verboden en de schouw burgen gesloten. Aan den kapitein-generaal der Baskische provinciën werd per telegraaf bevel gezonden om met versterking van troepen naar Bilbao te komen. 's Avonds werden de vijandige manifes- tatien van het volk tegen de overheid nog luider en onrustwekkender. Toen de gen darmes de raddraaiers der socialisten naar de strafgevangenis brachten, begon men weer met steenen naar hen te werpen. Vrouwen en kinderen uit de arbeiderswijken wierpen uit de vensters meubelen en bloem potten op de politiedienaren, zoodat ver scheidene hunner zwaar gekwetst werden. De gendarmes zagen zich genoopt op de oproerlingen te schieten. Tegen tien ure legde de civiele overheid haar gezag neer ora het in handen te stellen van de mili taire macht, die den staat van beleg af kondigde. Meer dan honderd personen zyn in ver zekerde bewaring gebracht, en by bekende anarchisten zyn huiszoekingen gedaan. Volgens een bericht uit Massowah sterren dagelyks honderden menschen, die nit vrees voor de cholera uit Alexaudrië vluchtten, van gebrek op den weg naar Taoulout, daar de autoriteiten alle gemeenschap tusschen hen en de bewoners van Massowah verbieden. De lijken kunnen niet alle begraven worden en verpesten de lucht. Een bericht van de Nieuwe Hebriden (een eilandengroep in den Stillen Oceaa*) meldt, dat daar een toestand van volkomen regeeringloosheid heerscht. Verschillende gevechten vonden plaats, waarby 600 per sonen gedood werden. Men zegt dat vele der slachtoffers door de inboorlingen zyn opgegeten. De voornaamste oorzaak van deze herleving der menschenetery zou zyn de slechte brandewyn, die daar uit Aus tralië wordt ingevoerd. et Land ran en Altena, De Langstraat en de Poimnelerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1