Buitenland. Uit alle deelen van België komen be richten over de ontzaglijke schade, door de onweders en stortregens der afgeloopen dagen aangericht. De Vilvoorder weg langs het Willebroeck- sche kanaal is zóó onveilig, dat er nn een buitengewone politiedienst is ingericht. In het begin der vorige week werd een koop man, die per rijwiel naar Brnssel reed, des avonds om negen nur aangevallen door vijf kerels, die bem mishandelden, bestalen en in het kanaal wierpen. Gelukkig was de koopman een goed zwemmer, zoodat hij zich en zijn rijwiel nog wist te redden Eenige dagen later werd een ander v éloci- pedest op gelijke wijze door zes struik- roovers overvallen. Terwijl de aangevallene zich krachtig verdedigde, kwam toevallig een luitenant van de gendarmerie aanrijden. De revolverschoten van dezen joegen de bende op de vlucht. Zekere Schneider, een Duitscher, die er op betrapt werd Parijsche forten te photo- grapheeren, is tot vijf jaar gevangenis en 3000 fr. boete veroordeeld. Zijn zaak werd met gesloten deuren behandeld. De autoriteiten hebben een onderzoek in gesteld naar het incident, waarbij een grens beambte bij Nancy door vreemdelingen werd mishandeld. Naar het schijnt, zijn deze vreemdelingen geen Duitschers, maar Luxem burgers, en heeft men hier te doen met eene wraakoefening. Zeker is het, dat de geheele zaak in 't minst geen politiek karakter draagt. De vrouw, die zich te Frankfort in den berenkuil wierp, moet vroeger in Beieren in een krankzinnigengesticht geweest zijn en herhaaldelijk den wensch hebben uitge sproken, ook tot haar familie, in de kooi van een roofdier te worden toegelaten. Zij bezat een kapitaaltje van 8000 mark. Als reden voc aar besluit gaf zij op, dat zij als twint' /jarig meisje iemand, die haar ten huweljjk vroeg, had afgewezen, en nu niet tue r gewild werd. Zij schijnt tweemaal ge knokt te hebben zich te verdrinken. In den tunnel van Boetzberg, tasschenhonden der politie of pamfletschrijvers Bazel en Brugg, weigerde de locomotief van tegen hunne geloofsgenooten. een personentrein langer dienst. Een goede renlrein kwam door dit oponthoud in den tunnel met den trein in botsing. De goederen trein reed zeer langzaam, waardoor een erge ramp werd voorkomen. Een Engelsch reiziger een postambtenaar en een conducteur werden gewond. De heer Welti, lid de Zwitsersche Bonds regeering, heeft in den Nal ionalen lfaac verklaard, dat het gerucht, volgens het welk er nog 60 a 70 dooden onder de overblijfselen van den bij Mönchenstein verongelukten trein moesten liggen, op een misverstand berustte. In den loop der vorige week zijn er nog negen lijken te voor schijn gebracht. Blijkens een bericht in de »Berner Bund* waren de werkzaamheden ter opruiming weder vertraagd, doordien er tengevolge van zwaren regen hier en daar inzakkingi n plaats hadden, die bij den reeds hoogen waterstand eene nieuwe belemmering door aandrang van water veroorzaakten. Uit Meran wordt gemeld, dat tengevolge van de doorbraak van een Alpen meertje, in de nabijheid van Martell, en de daardoor veroorzaakte snelle was van het riviertje de Plima, een geweldige overstrooming heeft plaats gehad, waardoor in het acht uren lange dal, waardoor het riviertje stroomt, groote verwoestingen werden aangericht. Elf woonhuizeneen molenonderscheidene werk plaatsen en het door toeristen veel bezochte logement Eberhöfer te Gaud werden geheel verwoest. Menschenlevens waren echter niet te betreuren. Gedurende de vaart op de Elbe, gaande naar Helgeland, heeft de keizer gezegd dat 1 :"iple-alliantie voor zes jaren verlengd is, zijnde het tractaat gisteren avond ge- teekend. Onder de zich te Berlijn bevindende, uit Rusland gekomen Joodsche emigranten, wien een gebouw tot verblijfplaats was aan gewezen, zijn de zwarte pokken uitgebroken. De zieken zijn afgezonderd en alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen. De Duitsche regeering heeft hare goed keuring gehecht aan het plan eener loterij van 8 millioen mark, waarvan de opbrengst, die op 2 millioen wordt geraamd, zal strek ken tot bestrjjding van den slavenhandel. De ruim twintig manschappen van het garde-grenaéiersregiment, die den 9 Juni door den bliksem getroflen werden, zijn, naar men uit Berlijn meldt, allen als her steld uit het lazaret ontslagen en doen sedert verleden week weer dienst, behalve een hoornblazer, die nog altijd zwak is. De 22-jarige steenhouwer Teodor Herold, te Hamburg, was smoorljjk verliefd op de 18-jarige Ida Schildknecht, pen timmer mansdochter, en zij wederkeerig op hem, maar haar ouders verzetten zich tegen 't huwelijk. Zaterdag hebben de gelieven zich met een strik om de halzen aaneengebonden en zich zóó verdronken. Milan van Servië is naar Karlsbad ver trokken. Zijn zoon Alexander zal 22 Juli naar Rus land gaan, vergezeld van Ristitch, Pachitcb, kolonel Jankovitch en twee adjudanten. Waarschijnlijk zal hjj te Moskou met den Czaar samenkomen. Natalie zal den geheelen zomer bij haar tante blijven en in het najaar misschien naar het Zuiden van Frankrijk gaan. Uit Belgrado wordt aan de Küln. Zt. ge meld, dat tegen den oud-Minister van oorlog, Franassowitch, degepens. kolonels Dreschko- witch en Dragaschewitch en andere vrienden van Koningin Natalie bevelen tot gevangen neming zijn uitgevaardigd. Behalve de reeds vroeger gearresteerde advocaten Kasaboff en Voultcheff, zijn thans te Sofia ook gevangen gezet dr. Tsatcheff en de oud-kolonel Kiseloff, als verdacht be trokken te zijn bij den moord op den Mi nister van financiën, Beltcheff. Twintig boeren uit Viza zijn als mede plichtigen van den rooverhoofdman Atha- nasius gevankeljjk naar Adrianopel over gebracht. Te Odunluk bij Brussa in Turkije zijn eenige notabelen door bandieten gegrepen en weggevoerd; de politie zet de roovers na, doch de uitslag is nog niet bekend. Men zegt dat binnenkort bij het Oosten- rjjksch leger een kuras of stalen borst- bedekking zal worden ingevoerd, die on doordringbaar is voor alle tot hiertoe bekende kogels. Gisteren kwam het in de Italiaansche Kamer tot een formeel gevecht; 200 afge vaardigden raakten handgemeen en moesten door de bewakers verwijderd worden. Aan leiding hiertoe waren eenige interpellaties betreffende de buitenlandsche politiek. De ongelukkige Italiaansche beschaver van de Zwarten in Massowah, luitenant Livraghi, is stevig gebonden men vreesde steeds voor zelfmoord op Italiaanscb grondgebied aangekomen. De man was zoo uitgeput, dat hij uit den gevangenwagen in den trein moest gedragen worden. Daags voor zijn overbrenging deed hij weder een poging tot zelfmoord; hij bond twee zak doeken aan het venster van zijn cel. De zakdoeken scheurden en de man bezeerdo het hoofd in den val. In militaire kringen wordt verzekerd dat, in geval de krijgsraad luitenant Livraghi ter dood veroordeelt, 'de Koning hem geen gratie zal verleenen. In een telegram uit Konstantinopel wordt gemeld, dat er uit Yemen zeer ongunstige berichten zijn ontvangen. De gouverneur van Yemen is in Sana ingesloten. Uit Kon stantinopel zijn 2000 man naar Yemen op weg gegaan. Verdere versterkingn zullen onmiddelljjk uit Syrië worden afgezonden. Volgens de ^Standard* zijn enkele joden- familiën, die van Corfu naar Athene waren uitgeweken, weder teruggekeerd, omdat de rust op het eiland hersteld is, ofschoon de moordenaar, door wien de jongste onlusten veroorzaakt zijn, nog niet gevat is. Uit Salonika wordt bericht, dat een bende roovers een rjjk Joodsch koopman heeft weggevoerdzjj eischen 5000 T. pd. losgeld. Volgens een bericht aan Daily News* heerscht er op bijna geheel Creta volkomen regeeringloosheidde Christenen op het eiland bedrijzen misdaden uit weerwraak wegens da wreedheden van overheidswege begaan of uit lijfsbehoud, wat den Muzelmannen en den troepen wederom tot verontschuldi ging strekt voor nieuwe geweldplegingen. In het Noorden van Engeland en Wales hebben hevige donderbuien en stormen ge woed, die veel schade aanrichtten. De bliksem doodde eenige menschen en veel vee en zette een groot aantal huizen in brand. De Times* ontvangt uit St. Petersburg hartverscheurende bijzonderheden over het lijden der joden. Degenen, welke verlof ontvangen om te St. Petersburg te wonen, worden toch voortdurend uit hunne be trekkingen ontslagen, en verhongeren bijna. De joodsche studenten hebben geen andere toevlucht dan bedelen, en worden speur- Volgens de «Krimski Vjestrich* wordt Sebastopol thans de plaats, waaruit de Joodsche landverhuizers weg gaan. De booten naar Konstantinopel zijn vol vluch telingen en de emigratie neemt wekelijks toe. Een deel gaat naar Palestina, maar een grooter gedeelte trekt naar West-Europa of Amerika. De Russische autoriteiten behandelen, naar de corresp. der Daily News* te Odessa meldt, de vluchtelingen thans welwillend. De autoriteiten gelooven dat de geheele Joodsche bevolking allengs Rusland zal ver laten zij beweren dat de Joodsche quaestie een sociale quaestie maar geen geloofsver volging is. In een brief van een jood, die te Moskou gevangen zit, aan een vriend, vraagt deze, als hij hem niet uit zijn gevangenschap kan verlossen, hem altkans van voedsel te voor zien. Zij die nog niet veroordeeld zijn krijgen niet het gevangenisvoedsel en moeten leven van hetgeen zij kunnen bekomen: dat is niet veel meer dan een korst brood en water. Deze Joden, zegt de corresp. der Daily News* te Moskou, ljjden letterlijk honger. Soms brengen vrienden hen wat eten of geld, maar dit deelen zij'dadelijk met hun lotgenooten, die niet zoo gelukkig zijn. In Noord-West Iowa hebben ten gevolge van storm geweldige overstroomingen plaats gehad, tal van huizen en bruggen zijn ver nield, oenige menschen zijn verdronken en de schade moet zeer groot zjjn. - Een hevige orkaan is Donderdagavond over de stad Luik losgebarsten. In sommige straten stond het water eenige voeten hoog. Muren werden omgeworpen, huizen vernield (o. a. het café Trianon) en duizenden vensterruiten door den hagel stukgeslagen. De bliksem heeft op eenige plaatsen brand veroorzaakt. De schade is enorm groot. - Een medisch student stond te Weenen terecht, onder be schuldiging van een vergrjjp tegen de zeden. Ondanks zijn hardnekkige ontkentenis werd lij tot 10 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Toen het vonnis was uitgesproken stond de 23 jarige man op en riep: »Ik daag de rechtbank aan van een zedelijken moorden stak zich een lancet in de borst. Na een paar uur lijden bezweek de onge- ukkige. - Te Schrien, bij Glogau, heeft een roetsier, die ontslagen zou worden, in zijir wanhoop zijn drie kinderen gedood, zijn vrouw levensgevaarlijk gewond ea daarna zich door ophanging van het leven beroofd. begunstigd wordt, blijft de vraag naar De Minister van binnenlandsche zakell jarig hooi voor de persen aanhouden. Voor beeft bepaald, dat de nieuwe verkiezingen de beste qual. wordt reeds t 16 per 500 voor löden der Tweede Kamer, in de distric- kg. geboden. Er rrordeo echter wtinig teo &hotolUB(i Eindho,en en Veendani zaken afgedaan I 'luit tselijlx IVieuwss. 2o. 3o. 4o. 5o. HEUSDEN, 30 Juni. In het jongste nummer van de Kampioen ezen wij liet bestuur van afdeeling VII van den Noordbrabantschen Wielrijderskring beeft de eer den wielrijders te berichten, dat het lerjjden der trottoirs in de gemeente Waal wijk is toegestaan als volgt: van 's-Bosch komende, links houden. Bezooien rechts 't Station links Ieder wielrjjder wordt beleefd doch drin gend terzocht: lo. de trottoirs niet ttls oefenplaats te gebruiken zoolang een nieuweling zijne machine niet geheel meester is, de trottoirs niet te berjjden; kalm te rijden de voetgangers zoo min mogeljjk lastig te vallen; de trottoirs alleen dan te berijden, wanneer men de gemeente uitgaat of dezelve binnenkomt. Door hieraan te voldoen, zal ieder wiel rijder medewerken tot instandhouding dezer gunstige bepaling. Wjj publiceeren dit uittreksel uit de ver ordening, opdat alle Bondsleden, ook in meer afgelegen streken woonachtig, er kennis van zouden kunnen nemen, daar het jammer zou zijn indien een sbuitenmensch* de on wetende oorzaak dei intrekking kon worden. Omtrent de verwonding, met daarop gevolgd overlijden, van den polderwerker A. van Rijen, (zie ons vorig nummer) is men nog niet geheel achter de waarheid. Naar wij vernamen hebben zich twee vrjj- willige getuigen opgedaan, die zouden ge zien hebben, dat Hendrika K., die reeds voorloopig op vrije voeten gesteld was, aan den verslagene slagen op het hoofd had toe gebracht. Zeker is het, dat zij Zaterdag 1.1. op het onverwachtst weder in arrest is ge nomen, naar 's-Bosch opgezonden en ter jeschikking van de Justitie gesteld. WAALWIJK. Met den verkoop van alle soorten van hoornvee blijft het in de Lang straat slecht gaan, ondanks de groote prijs vermindering, die er sedert verscheidene weken plaats heeft. Kalfkoeien van prima qual. f195 a 200, 2e soort f150 a 175; weikoeien zonder handel, vette dito in een doenhokkelingen en graskalveren f 35 a 50, nuchtere kalveren f8 a 11; wielam meren f5 a 6.50; vette varkens williger, 48 a 50 ets. per kg. schoonbiggen f 5 a 8. Hooi. Terwijl de hooibouw in vollen gang is en de inzameling door b t weder De aflevering van nieuwe aardappelen is in de Boven-Langstra&t begonnen en heeft in het Land van Heusden reeds op breede schaal plaats. Bij de kleine maat gelden zij 30 a 35 cets per 5 L., per HL. f 4.75 a 5.De qualiteit van de hooge gronden is vrij goed. BRAKEL. 25 Juni. Gisteravond zijn ter aardappelbeurze alhier, de eerste aardappe len in dit jaar verkocht. Er werden 40 H.L. verkocht om dezen morgen geleverd te worden, tegen f 5 deu HL. Daar, volgens de aardappeltelers, in gewone omstandigheden de handel met de Gies3ensche markt, d. i. op 3 Juli, be gonnen moet zijn, kan men den aanvang van dit jaar zeker vroeg noemen. UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. gemeente van Uitwijk c. a. is toe zegging van beroep gedaan aan den heer W. Magendans, candidaat tot den H. D. te Hijk-Ewijk. DUSSEN, 29 Juni. De stand der te veld staande granen en andere gewassen is over geheel niet zoo ongunstig, als men we wegens de langdurige koude en veranderlijke weersgesteldheid vreesde. Het maaien van 't gras is hier en daar begonnen en 't is voor onze landlieden te hopen, dat de hooibouw moge meevallen, daar het land dit jaar alweder meest duurder verpacht is, dan het vorige jaar. Enkelen zijn begonnen met het rooien van aardappels, daar de oude voor raad meest verorberd is en de kleine hoe veelheid, die er nog over is, zeer duur aan particulieren verkocht wordt. Zoo ver het zich laat aanzien, zal de kwaliteit niet slecht zijn. De fruitboomen, vooral de appelen, zijn zeer schaars voorzien in weerwil van hun rijken bloei. Tot heden toe heeft zich als onder wijzer aan de school in wijk B slechts «én kandidaat aangeboden. ALMKERK. Bjj de Ned. Herv. Gem. zjjn, in de plaats van wijlen den Heer L. A. Donker, onderscheidenlijk benoemd tot ouderling en Kerkvoogd de Heer G. W. Schouten en H. Donker Wzn. WOUDRICHEM. Van 22 tot 26 Juni werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 108 winterzalmen, tegen f 0.66 a f 0.98 per half K.G. Nog werden aangevoerd 2 steuren, voor 28 ct. per h. K.G. SLEEUWIJK. In de alhier gehouden vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap Sleeuwijk werd met algemeene stemmen herbenoemd als Voor zitter de heer A. Verschoor van Sleeuwijk; in plaats van de heeren L. Snoek en W. van 't Sant, welke hadden bedankt en wijlen den heer W. van Arkel werden gekozen de heeren Bastiaan Dekker met 52G. F. van 't Sant met 33; en Govert Middel koop met 33 van de 62 uitgebrachte stemmen. De heer Luonard J. W. Struik, gemeente secretaris alhier, is door Stem gerechtigde ingelanden van het waterschap Honswijk in hunne te Woudrichem ge houden vergadering benoemd tot Secretaris Penningmeester. GORINCHEM, 29 Juni. Heden avond ongeveer 6 uur had alhier de eenige zoon van J. Kuijpers het ongeluk bjj het zwem men in de Avelingen (Krinkelwinkel) jam merlijk te verdrinken. Zijn lijk is onmiddellijk gevonden. Binnenland. De Tweede Kamer zal nu zijn samenge steld uit 53 liberalen, 2 radicalen, 20 anti revolutionairen en 25 katholieken. Drie nieuwe stemmingen zijn echter n'oodig, misschien vier, als de heer Schaepman het offer van den heer Cremers of van den heer Kolkman, welke volgens het »N. v. d. D.« ook bereid is, zijn zetel voor dr. Schaepman te ruimen, aanneemt. Er zullen namelyk nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben te Veendam, waar de heer Borgesius, te Schoterland, waar de heer Treub, te Eind hoven, waar de heer Mutsaers bedankt heeft. De liberale party zal in de nieuwe Kamer de volgende leden missenRooseboom, Seyffardt en Gildemeester, die bedankt heb ben, en De Ruyter Zijlker, die niet herkozen is. De antirevolutionairen hebben verloren den heer Van Asch van YVjjek, die gouver neur van Suriname is geworden, en de heeren Heemskerk, Engelberts, Brantsen, Glinderman, De Vries, Okma, Van Kempen en Van Wassenaer, die niet herkozen zjjn. De katholieken hebben verloren de heeren Schaepman, Vos de Wael en Borret, die niet herkozen zjjn en Ruland, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De con servatieven en sociaal-democraten zjjn ver dwenen. Nieuwe leden zjjn voor de katholieken de heeren Van den Berch van Heemstede en d'Ansembourg, voor de antirevolutionairen de heer Noord tzy, voor de liberalen de heeren De Kanter, Rink, Kielstra, Van Beuningen, Levy, Conrad, Pjjnacker Hordijk, Bogaerdt, Smit, Hennequin, jhr. De Beaufort en de radicaal Tydens. ten Schoterland, -&mdüoven en zullen plaats hebben op Donderdag 9 Juli en de herstemmingen, zoonoodig, op Donder dag 23 Juli. De door den minister van marine ge geven voorschriften voor de verzekering tegen ongelukken van onderbazen, opzichters, werklieden enz., in dienst van werken voor den dienst van het departement van marine, bepalen: b. tegen ongelukken die levenslange, geheele of gedeelteljjke onbekwaamheid tot werken ten gevolge hebben, voor een be drag van 600 maal het dagloon bjj levens lange geheele onbekwaamheid tot werken naar verhouding overeenkomstig eenen vastgestelden maatstaf. De opening der jacht op waterwild in Noordbrabant is bepaald op 4 Juli en de sluiting op 31 Dec., die in Gelderland is bepaald op 11 Juli e. k. met zonsondergang. Uit Almeloo wordt aan de »Zw. Ct.« bericht, dat mr. W. C. I. J. Cremers het mandaat voor afgevaardigde heeft aange nomen, en dus zjjne benoeming niet voor den heer Schaepman wenscht op te offeren. Uit Veendam wordt aan de Prov. Gron. Ct. geschreven, dat vrjj algemeen wordt verwacht, dat de heer De Ruyter Zylker candidaat zal worden gesteld voor de vaca ture te Veendam, ontstaan door het opteeren van den heer Goeman Borgesius voorZutphen. Wjj vernemen schrjjft de Amst. Ct. dat met den eergisteren te Amsterdam uit Paramaribo aangekomen mailstoomer Prins Willem I* onder de pakketten een proces verbaal was van den procureur-generaal, mr. Kalff, tegen den gouverneur Lohmau, wegens zich aan het hoofd stellen van op roerlingen. Die pakketten kwamen niet over Havre, doch waren door den procureur- generaal, persoonljjk aan boord gebracht, omdat te Paramaribo gezegd werd, dat de gouverneur brieven oplichtte, daarin ge steund door den directeur van het post-_ kantoor. Onder de roovers. Een der slacht offers van het jongste rooveravontuur bjj Adrianopel is een Hollander, die ook uit geplunderd is en veertien dagen tegen wil en dank de gast is geweest van Anathatius. De onlangs gevatte inbreker Koole heeft verteld, dat hjj niet de eenige was die te Haarlem in zijn vak werkte*. Er zouden »g twee anderen zjjn, waarvan de een evenals hjj met de boor arbeidde, de andere de voorkeur gaf aan groene zeep. Ieder werkte voor eigen rekening, nooit gingen zjj samen. De te Amsterdam in hechtenis genomen valsche munters zjjn genaamd J. L. M. Ruigrok, wonende op de Vjjzelgracht, en £arel Gustaaf Koning, aan de Jacob van Campenstraat woonachtig; Ruigrok 32 jaren oud ongeveer, was vroeger een uitstekend werkman op de fabriek van v. d. Made. Sedert daar het werk is gestaakt, was hjj werkzaam op de metaalgieterjj van den heer F. Rencker. Hjj leerde daar den tweeden beschuldigde, Koning, kennen, die op ge noemde gieterjj reeds 17 jaar werkte. Deze, 37 jaar oud, verschafte het metaal, voor namelijk Banka-tin, terwjjl hij in vereeni- ging met Ruigrok in diens woning de munten vervaardigde. Een aantal tinnen lepels, vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn daar in beslag genomen. Volgens de beschuldigden bestaat het geheele aantal van de door hen vervaardigde munten uit hoogstens 15 stuks. Het schijnt dat drankmisbruik Ruigrok heeft te gronde gericht. Op het stationsterrein te Venlo stoomde Zondag bjj het rangeeren een goederentrein van den staatsspoorweg achter op een Pruis- sischen goederentrein, waardoor veel,wagens, locomotief en goederen beschadigd werden. De ljjn was daardoor een halven dag ver sperd. Het personeel kwam met den schrik vrij. Veel geschreeuw, maar weinig wol. De geruchtmakende vondst van geldswaardig papier te Breda (men sprak reeds van meer dan f 10.000) is bij onderzoek gebleken, nog geen 10 cent waarde te bezitten. Het zjjn dividendcoupons van een Russische spoorwegleening, die nog nimmer zjjn uit- a. verzekeren tegen ongelukken met doodeljjken afloop voor een bedrag van 600 maal het dagloon e. tegen ongelukken waarvan tjjdeljjke onbekwaamheid tot werken het gevolg is, voor eene dageljjksche vergoeding van een duizendste van 600 maal het dagloon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2