Fan i»o Langr Brieven uit Amsterdam. FEUILLETON. Uil ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dll nummer wordt no. 17 van hel b"r«r,rs 'rommelden, nog feuilleton als bijvoegsel verzonden een aonvang ho<1 gMomeD LEEUWERIK NACHTEGAAL. o, 1S t> 1 - VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentien 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. I Er zijn menschen, die meenen dat de ontevredenheid uit den booze is. Zelfs in een hoofdartikel van uw blad heb ik dat voor een poos gelezen. Ik zou dit oordee niet gaarne onderschrijven en ben van meening dat, gelijk er een heilige toorn is, ook een ontevredenheid bestaat, die ten goede werkt. Wat meer is, indien tevreden heid zoo'n groote deugd ware, zou al ons schrijven, spreken en preeken wel ge staakt worden, want al deze handelingen zijn geboren uit onvrede met bestaande toestanden. We mogen geen vrede hebben, noch met ons zeiven, noch met onze om geving, noch met maatschappij, kerk en staat, vóór dit alles beantwoordt aan het ideaal, dat ieder daarvan voor zich maakt. Er is een ontevredenheid, die zich warm maakt over eigen tekortkomingen, over be staande ellende, over scheeve verhoudingen en wanverhoudingen, over domheid en bij geloof, over valsche leuzen en begrippen, over ja, waar zou "ik eindigen, indien ik alles wilde opsommen, waarover de mensch ontevreden moet zijn, zal er eenmaal ver betering komen. Ik zal dan ook de laatste zijn om mijn stadgenooten hun ontevredenheid te ver wijten. En ontevreden zjjn ze, dat blijkt uit tal van verschijnselen. Om maar iets te noemen, kunnen ze geen vrede hebben met de organisatie der politie, nu 't gebleken is, dat de hand, die onze geiiniformde rustbewaarders in beweging brengt, bestuurd wordt door een hoofd, dat in hachelijke gevallen den koers kwijt raakt, nu zou 't een misdaad zijn, zulk een hand te laten voortgaan. Wat een geluk, dat er raadsleden gezeten hebben op den Dam, tjjdens de agenten daar op last van de heeren Steenkamp en Stork op rustige voor de taptoe verschillende gegevens, en ook naar deze d e werken der maatschappij Men ban nu belasting, den huurprijs hunner panden, z o o w e 1 in het geheel als elk trommelderij niet tot een zoodat een huurder, ofschoon hij niet recht- o p zichzelf, volstrekt onvol- een die voorloopige sprookje verklaren en zeggen zoo erg niet geweest zijn, tevreden te stellen. De verhouding tusschen burgerij en politie blijkt overal te wenschen over te laten. De eerste begrijpt niet dat de politie een macht is, waarmee ze op vriendsehappelijken voet kan omgaan en de laatste geeft maar al te veel reden tot de veronderstelling dat de burgerij in de oogen der politie een vijande lijke macht is. Ook daarmee mag niemand, die van orde houdt, vrede hebben. De politie moet door haar optreden en handelen ver trouwen inboezemen, en eerst daarna mag ze vorderen met respect behandeld te wor den. Toen ik schreef over de benauwdheid, waaraan ik bij de taptoe ten prooi gestaan had, wist ik niet dat eenige meters vóór mjj zoo onbehouwen was geslagen; zóó vol was het, dat hij, die niet als Saul boven de duizenden uitstak, de oorzaak niet zien kon van het ontzettend gedrang, 't welk op den Dam heerschte tusschen 8 en 9 uur, waaruit volgt dat 't meer dan on verstandig, dat 't onzinnig was bevel te geven tot slaan op de voorste rijen rustige nieuwsgierigen, die met geen mogelijkheid retireeren konden. In den raad was een klein deel gezind den hoofdcommissaris zonder vorm van proces, terstond af te maken, het grootste deel deed daaraan niet mee en benoemde een commissie van onderzoek. Deze is thans aan 't werk en men mag verwachten, dat ze zonder aanzien van personen de bewuste onmanierlijke handeling brandmerken en de war? schuldigen straffen zal. Er is nog meer reden van ontevredenheid. Zooals iedereen weet ontvangt Amsterdam zijn drinkwater uit de duinen, zuidwestelijk van Haarlem. Dit duinwater verzamelen, oppompen en vervoeren is de taak der Duin watermaatschappij, die daarvoor van de eigenaars der huizen een jaarlijksche be lasting ontvangt. De laatsten regelen naar En dan de uitvoering »och 't zal streeks door de maatschappij aangesproken jdoende zijn om de luiwordt, toch wel degelijk zijn drinkwater der werken, die daartoe noodig zijn en betaalt. welke de commissie opsomt, een kapitaal En wat is nu 't geval? Zoo spoedig heeftzouden vorderen van zes en een half de zomer niet zijn intrede gedaan en dreigt millioen gulden! met warme dagen of de maatschappij schiet' M. a. w. de Duinwatermaatschappij zal te kort in haar verplichtingen: de boven- nimmer in de mogelijkheid zijn de stad be woningen zijn 't grootste deel van den dag hoorlijk van drinkwater te voorzienze zal water verstoken. Dat is in 't oosten geven naar de mate harer krachten en in de stad erger dan in 't westen, doch droge zoowel als in natte tijden, sterk door daar doet zich vooral op Zaterdag, de verkregen concessie, haar kwitantiën Maandag en Dinsdag gebrek gevoelen. Men innen en een ruim percent aan de aandeel- stelde het voor eenige jaren voor, als zou houders uitkeeren. na de uitvoering der Vechtwaterleiding ditMaar nu gaat 't toch niet aan, niet waar, van van ook asphalteering over te gaan van 28 straten en de kosten daarvan (f 316.000) te be strijden uit de gewone middelen. In verband hiermede zullen 43 bruggen verlaagd worden, 't welk een uitgaaf van f 333.000 vordert, waarvoor we leenen zullen. Goede verkeer- wegen bevorderen niet weinig den bloei van den kleinhandel en 't gemak der burgerij en 't is daarom, dat met dit besiuit iedereen ingenomen is. Wie ook redenen van tevredenheid krijgen zullen, zijn de onderwijzers, 't Is nog niet officieel, maar B. en W. zullen den raad voorstellen de salarissen der le onderw. te brengen van f 1200 op f 1400 en ook de 2e onderw. f 100 meer te geven. Bovendien zijn ze begrepen in de ontworpen regeling euvel zijn opgeheven, daar alsdan geen zoo maar lijdelijk op 't droge te zitten en van pensioen voor gemeenteambtenaren, na duinwater meqr in fabrieken en tot straat- een maatsohappjj de beurs t-s spekken, voor j welks goedkeuring ook hun weduwen van besproeiing zou gebruikt worden, doch men water, dat ze verplicht is te leveren, dochde grootste zorg ontheven worden en dat heeft zich misrekend, 't Is nog even erg als onmogelijk leveren kan De ontevredenheid wel tegen een jaarljjksche storting van 3 vroeger en dat 't niet erger is, hebben we is dan ook alleszins gerechtvaardigd en 't percent der jaarwedde, verre beneden het aan den zomer te danken, die zoo goed is verwondert me nog, dat al de aftredende bedrag eener levensverzekering de duinen geregeld nat te houden. gemeenteraadsleden herkozen zjjn. Bij ge- Het slimste van de zaak is echter, dat meentelijke verkiezingen echter staat men de Duinwatermaatschappij concessie heeft steeds aan verrassingen bloot en zoo hebben 1 A. 27 Juli. J. L. 1 iiiitenla.net. i - Indien het ^Handelsblad van Antwerpen* voor ik meen nog 28 jaar, waarna haar nu Burgerplicht* en »Grondwet« de 11 goed ig ingeiicht, zal koning Leopold inrichting tegen 225 percent van 't kapitaal aftredenden in 't zadel gehouden, doch despoediger dan zijn voornemen was bij de 2 nieuwe zetels aan de minderheden over- I Belgische Kamers het voorstel indienen dat maar', zyn bg verre gaven te dekken. Reeds is het personeel der ambtenaren beperkt, terwijl vele jaar- pCt. zijn verminderd. De kost meer geld dan men dacht en zal vooreerst niets opbrengen. j Het persoonlijk fortuin van koning Leopold Zoo G ondanks de bijdragen van den Belgi- Graaf Leopold had zich in een leunstoel nedergevleid. Toen Anna zweeg, zag bi haar met een lachje aan en zeide: »En Angola, de schoone zanger, hoe staat het daarmede? is hjj reeds bij u geweest?« Een doodelijke bleekheid overtoog haar gelaat. Zij zweeg eenige oogenblikken, maar lippen en handen sidderden. Toen rees zij op. sliet is waar, Leopold,* zeide zij luid keels lachende, waaruit slechts een men- schenkenner hare vertwijfeling kon hooren »het is waar ik ben immers maar eene zangeres, een actrice, hoe kunt gij bij zulk slag van menschen nog trouw verlangen? Zij zijn immers slechts het speelgoed van rijke en voorname heeren, zoo lang hare stem nog zuiver, en haar gelaat nog frisch en jeugdig is! Het zou immers dwaasheid zijn, iets te vorderen dat ons niet toekomt. Daarom ga heen, ga heen, ik zal mij weten te troosten.* »Anna« riep hij, hare hand grijpende, »wat zijt gij heden weder betoo verend schoon, ik ga eerst morgen been.« »Wilt gij mij een genoegen doen?« vroeg zij levendig, hem met hare zachte hand de wangen streelende. »Uit al mijn hart« antwoordde hij en kuste de liefkozende hand. »Gij dan met mij mede de Vesuvius be stijgen. Zie eens hoe schijnbaar rustig die rookwolken ten hemel stijgen, even alsof geen vuur zijn binnenste doorgloeit. Wilt gij, Leopold? zie ik zoude zoo gaarne eens naar beneden in den krater zien?« »Goed,« zeide de graaf, van hier naar Resina is niet ver. Wanneer wij des mid dags van daar kunnen vertrekken, zijn wij nog vóór zonondergang op den Vesuvius. In Resina kunnen wij draagstoelen en gidsen krijgen.* »Neen, geen draagstoel* riep Anna leven dig. »Ik kan klimmen, dat weet gij.* »Maar de docter heeft het u verboden.* »0 riep zij,* men moge het mij verbie den, ik volg mijne begeert^, een vurige be geerte. Maar eerst wil ik nog een lied zin gen mijn lievelingslied; ik moet zingen, anders zou mij het. hart in tweeën scheuren Anna sloeg de portiere op zijde en trad in een groot smaakvol gemeubileerd ver trek. Zj zette zich aan de schoone met goud en parelmoer ingelegde pianino. Hare prachtige vingers beroerden zachtkens de toetsen en als op een tooverwoord, stond iet trouwe beeld van Richard, stond het ouderlijke huis, de heide voor haar zielsoog. Krachtig klonk de stem der zangeres door het groote vertrek. Steeds dieper, steeds gevoeliger, steeds verlangender werd laar gezang. Lass rinnen der Thrane vergeblichen Lauf Die Klage, sie wecket die Todten nicht auf.« aan de gemeente komt, terwijl ze niet on willig, maar onmachtig is de stad van water gelaten, die met elke verkiezing een stapjeBelgische staat den ongo-staatoverneme. i u n De uitgave nemen steeds toe, en de in- te voorzien. voorwaarts doen. t Gaat langzaam, maar komsten znn bu verre niet in staat de uit- Die onmacht dateert reeds van jaren hert vordert toch. en kon geconstateerd zijn bij het verleenen j Terwijl in Rotterdam de schouwburg der jongste concessie, doch dat is niet ge- liquideert en daar zoowel als in den Haag wedden met 25 scbied. Men heeft toen de maatschappij ge-j de opera het veld heeft moeten ruimen, "ongo-spoorweg loofd en vertrouwd, men was met haar gaat men hier voort plannen te smeden tot doften tevreden en niettemin nemen haar uitbreiding der ontspanningplaatsen. kortkomingen met den dag toe. j b. v. krijgen we een Duitsche opera in 't schen Staat op den duur niet tegen dezen Een commissie, door den raad benoemd, Paleis en komt in de plantage een nieuw uitgaven bestand. Kortom de overneming doch geheel daarbuiten staande, heeft maan den besteed de werken der Duin water maat schappij aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en te toetsen aan de uitgebreid heid en 't zielental der stad en is tot de conclusie gekomen dat, om te voldoen aan hare verplichting en water te leveren voor huiselijk gebruik onder een drukhoogte, overeenkomende met 20 M. boven A. P., operettentheater, in de onmiddellijke nabij-vaQ. kolonie door België zal eerder ge. zong zij met klagenden stem, terwijl tranen over hare bleeke wangen rolden. Toen haar gezang geëindigd was, barstte zij in hevig snikken uit. Het was meer schrijen dan weenen, waarbij het hart krampachtig sloeg. Waarom weent gij, Anna? vroeg de graaf, met hare lokken spelende. Tranen en weenen maken uw leelijk, mijn kind; wij mannen beminnen slechts schoone vrouwen.* Zij weende nog heviger, kon hij nog vragen waarom? wist hij dan niet, dat een vrouw niet zoo gemakkelijk het voor werp harer liefde op kon geven? De graaf trachtte haar door liefkozingen tot bedaren te brengen. Zij echter week van hem af en terwijl de tranen nog over haar wangen rolden, lachte zij en riep, terwijl zij hare lokken schudde: »Lach mij uit, Leopold, ik ben een kindmaar nu is het voorbij. Dat lied doet mij altijd weenen, ik moest het nooit meer zingen. Gij zult mij niet meer zien schrijen. Laat ik mij nu gaan kleeden voor ons uitstapje.* Met deze woorden verdween zij in een zijvertrek. De Graaf bladerde iutusschen in een album. Zonderling meisje,* fluis terde hij, »zij bindt mij steeds meer en meer, maar ik moet mij aan hare betoovering ontrekken; Moeder en Bruid wachten mij!* Een uur later bevonden beiden zich op weg naar de Vesuvius. Anna had zich door lang aanhouden laten overreden om in een draagstoel plaats te nemen. Eerst toen men het platevorm bereikt had, steeg zij uit. De maan verwde heid van het welbekende Prascati. Men wil, hier met geweld er ook eens een paar over den kop zien duikelen. Ik keer tot de gemeentezaken terug en vermeld de schitterende overwinning, die in den gemeenteraad het asphalt behaald heeft op de straatsteenen ea houtblokken. Met groote meerderheid toch is besloten tot schieden dan men dacht. eerst den rand van sneeuw daarboven met een lichtstreep en verlichtte in het stijgen spoedig de geheele zijde van den witten berg en diep onder hen lag hel groote meer en het schijnbaar kleine Napels. Men bevond zich aan een uitgebranden krater, terwijl uit een ander kegelvormigen heuvel, den tegenwoordigen krater, zich een rookzuil verhief. Men liep nu over een tweeden uitgebranden krater en kwam aan den voet van den tegenwoordigen vulkaan. Anna zag ver langend naar boven. Hoe zou het er daar uitzien. Er was iets in dit dof gerommel en gebrul dat haar aantrok. Leopold, gaat gij met mij mede?* Waarheen?* vroeg de graaf, daar hij begon te vreezen dat zij het verstand had verloren. »Naar boven aan den rand des kraters,* zeide zij lachend, om naar beueden te zien in dat onuitblusselijk vuur!* »Wees verstandig, Anna, daar boven kunt gij niet gaan.* »Dat zou een gevaarlijk waagstuk zijn,* waarschuwde een der gidsen. »Gevaarlijk?« lachte Anna. Gij lafaards ik wil u bewijzen dat het niet zoo is!« En zonder acht te geven op het geroep der gidsen, begon zij op handen en voeten den gevaarvollen weg te beklimmen. Men wilde haar daarin met geweld ver hinderen. »Laat af van mijriep zij met vreeselijke »stem, of ik sterf voor uwe oogen!* Een kleine dolk blonk in hare hand. »Daar, riep zij,« naar den rookzuil De directeur van de Luchtvaartschool te Parijs, Henri Lecomte, is voornemens in een luchtballon over Afrika te trekken van Mozambique uit. De ballon, die een inhoud zal hebben van 10.000 kub. m. zal voorzien zijn van een kleine machine tot het fabri- ceeren van gas gedurende den nacht. Lecomte zal proviant voor 100 dagen meenemen. wijzende, »daar verbrandt het hart der aarde, eeuwig onrustig, eeuwig onbevredigd, even als het mijne!* Zij lachte, het klonk als een zilveren klok en begon weder hare moeielijke wandeling. De graaf wilde haar naderen trots den dreigenden dolk. Zij kwam hem, in hare koenheid door den rooden vuurgloed be schenen, zoo betooverend schoon voor, dat hij moeder, bruid, de gansche wereld om hem heen vergat. Reeds was hij haar nabij, reeds wilde hij den zoom van haar kleed grijpenmaar zij zag hem niet ver nietigenden blik aan en zeide: Terug, gij verleider! of ik zweer n, gij zult een ljjk in uwe armen sluiten.* Zij bereikte den rand des kraters, een gloeienden asehregen bedekte haar, de ver stikkende rook en de zwaveldamp deed haar duizelen, zij drukte nog eenmaal de hand op het hart en stortte naar beneden in den gloeienden krater eer iemand het verhin deren kon. Zonder gerucht verdween zg, maar brullende als een toornige leeuw ont ving de Vesuvius haar in zjjn brandenden schoot. De Graaf viel onmachtig ter aarde. Men droeg hem naar een nabijgelegen hut, waar lij weder tot zich zeiven kwam. Sprakeloos deed hij den terugtochtnog denzelfden dag reisde hij af. Of die vreeselgke gebeurtenis hem tot inkeer gebracht "heeft? dit ligt buiten het bereik van deze ware geschiedenis. Franco per post zonder prijs- EN (Slot./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1