De koningin, van België die op het punt j sluit genomen de pers in Finland onder Stond om Zich naar Spa te begeven, is be- een gestrengere controle te plaatsen en zal denkelijk ziek geworden. De deken der j den Gouverneur-Generaal volmacht worden pjiesters te Laeken is ontboden om haar i gegeven de uitgave van dagbladen, die in de Heilige Sacramenten toe te dienen. zijn oog bij het volk ontevredenheid over het bestuur van het land opwekken, te doen liet sehijnt dat er geen week mag voorhij- atekeu gaan zonder een nieuwen ontrouwen notaris in Frankrijk. Thans wordt gemeld, dat de notaris van Monifrin (Gard) de vlucht ge nomen heeft, een tekort achterlatende van 400,000 frs. vai vallend Bij de Duiische Rijksbank te Berlijn zijn be langrijke geldverdnisteringen ontdekt. Twee be; 1 ten ebben, door valsche afstempeling sluitbriefjes, op naam der Bank in krediet- D gespeculeerd. De op 31 Juli ver- verbintenissen bedragen 5.270,000 r Is. Het verlies der Bank, indien zij de v 'utenissen erkent, is 1.100,000 Mark. )e naam van den ontrouwen beambte, die zich uit de voeten heeft gemaakt is 1 nk. De man was reeds 15 jaren bij de Bank werkzaam en genoot het volle ver- t ouwen. Zij verleider, de beursmakelaar S wieger, vroeger directeur van de >Ber- liner Handels-Gesellschaft,* heeft in 1882 aan deze instelling eveneens door specula tion in roebelnoten eene schade berokkend van 7 millioen mark. liet was slechts aan de grootmoedigheid der Beurs te danken, dat hij zich een bestaan kon verzekeren als makelaar. De Duitsche Bank zal het geheele bedrag van 5% millioen roebel tegen contant geld afnemen en dadelijk weder verkoopen. Het bedrog werd ontdekt bij het overleggen van de algemeene afrekening betreffende de ultimo-engagementen. IJit Weenen wordt gemeld dat aan de Hongaarsche grenzen een Russisch leeraar, die bezig was teekeningen van vestingwer ken te maken, is gearresteerd. Te Schwyz aan het Vierwoud-stedemeer, werd met groote plechtigheid het zesde eeuwfeest gevierd van het Zwitsersehe eed verbond. In geheel Zwitserland wordt dit merkwaardig feit herdacht. Zaterdag had in de open lucht een voorstelling plaats van de voorn aamste tafereelen uit de ge schiedenis van den Zwitserschen bond; uit alle kantons zijn, ten getale van G00, de medewerkers tot die voorstelling in het kanton Uri aangekomen. De achtergrond der handeling wordt gevormd door de Riitli, waar de stichters van het bondgenoodschap zeshonderd jaar geleden bijeenkwamen om elkander trouw te zweren in den strijd tegen vreemde overheersching. De Russische Joden. Uit Hamburg zijn 600 uit Rusland verdreven Joden op kosten van baron Hirsch met de stoom boot Tyuca naar Argentinië ingescheept. Een tweede bezending volgt spoedig. Russische Joden, die te Boston, in Amerika, aankwamen, verhalen verschrikkelijke zaken van hetgeen zij in Rusland te verduren hadden. Sommigen zijn van een gehucht, dat uit 18 woningen bestond en dat den 18n Juni door twaalf Russische ambte naren en soldaten, die er middernacht aan kwamen zonder waarschuwing in brand werd gestoken. Het gehucht, vier mijlen van Viele gelegen, brandde geheel af. Veer tien Joden kwamen in het vuur om, ter wijl twintig anderen ernstig door de vlam men werden gedeerd. De overblij venden waren grooter in aantal dan de Russen. Zij vielen de brandstichters aan, die ver baasd, dat de arme Joden zioh durfden verweren, genoodzaakt waren den terug tocht te ondernemen, vervolgd door de tot wanhoop gedreven en van alles beroofde menschen. Sommige Russen werden ver wond door de steenen, waarmede de Joden hen wierpen, en een jongen man, wiens moeder ernstige brandwonden had bekomen, sloeg met een ijzeren staaf twee Russen dood én wondde een derde doodelijk. Kort daarna kwamen van Viele ambtenaren, die den jongen man en verscheidene anderen arresteerden. Zij zullen nu wel naar Siberië worden gezonden. Het gunstige bericht van een te Was hington ontvangen mededeeling, omtrent een tijdelijke opheffing van de maatregelen tot verdrijving der Joden uit Rusland, wordt door het Amerikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken zelf tegenge sproken. Blijkens te San Francisco uit Japan ont vangen bericht waren 12 Juli twee stoom- jooten in botsing gekomen. Een dezer, met 20 arbeiders aan boord, zou gezonken zijn en 260 menschen verdronken. Een dagblad te Genêve deelt mede, dat, kort na de aankomst van het Fransche eskader te Kroonstad, 21 Russische officieren te Petersburg in hechtenis werden genomen, on r verdenking een samenzwering te heb ben gesmeed, die ten doel had Czaar Alexander van het leven te berooven en een constitutio- neelen regeeringsvorm te verkrijgen. Vorder zo Ion een veertigtal nihilisten door de politie zijn verrast en, na een hevig verzet, waarbij 7 hunner sneuvelden, in hechtenis zijn genomen. De geldelijke toestand in Portugal is in de laatste dagen veel verbeterd. Het goud- B' do daalt sterk. Te Lissabon en Oporto worden de banken belegerd om groote 1 nkbiljetten tegen kleine te wisselen. Reeds verscheidene betalingen worden weder in specie gedaan. Uit Lissabon wordt thans gemeld, dat de Spaansche consul aldaar niet minder dan 48 zijner landgenooten aan boord van het Chileensche oorlogsschip Presidente Er- razuriz« heeft gevonden, en dat de Fransche consul dien van Chili heeft aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van de nalatigheid van den gezagvoerder van dien bodem, om te voldoen aan zijne belofte, de beide daar nog aanwezige Franschen aan wal te zetten. Uit Toulon wordt gemeld, dat de nieuw gebouwde Chileensehe kruiser sPresidente Pinto* eindelijk vlot is gekomen, na de geheele lading te hebben gelost. Het scbip heeft de schroef gebroken en ook aan de huid belangrijke schade bekomen, zooda het nog eenigen tijd kan duren, eer presiden Balmaceda van zijne nieuwe schepen parti zal kunnen trekken. De stad Reading, in Pennsylvanië, wordt geteisterd door een ware vlooienplaag, welke geweten wordt aan een aantal onlangs aan- ekomen Russische landverhuizers. Zelfs in woningen der rijkste ingezetenen kan men 's nachts niet slapen en het moet duchtig zijn de radelooze bewegingen van raai gekleede dames en heeren te zien, die zelfs op straat elk oogenblik den strijd egen de >vreesb're dierente voeren hebben. Na de langdurige droogte is in Britsch- ndië op eens zooveel regen gevallen, dat wee steden in de provincie Guzzeratte over stroomd, 300 menschen verdronken, tal van auizen weggeslagen en geheele kudden vee door den stroom medegevoerd zjjn. In de Transvaal blgkt het ook al niet warm te zjjn. Althans uit Johannisburg wordt gemeld dat daar den 1 Juli j.l. de waterleidingen bevroren waren. In het Aquarium te Londen heeft Alexandre Jacques zgn 50-daagsche vastproef begon nen. Zijn galgenmaal was een zeer lange reeks van fijne gerechten. Naar de Times uit Petersburg verneemt wordt de koele ontvangst, die den Czaar te beurt viel 'bij zijn jongste bezoek aan Finland, voor een groot deel aan de pers geweten. In verband daarmede is het be landbouwers, die door den hagelslag hun geheelen oogst verloren hebben. Vrijdagavond hebben een 50-tal Italiaan- sche werklieden, in dienst van den Noordwes- elgken spoorweg in Virginië, in staat van dronkenschap een huis aangevallen en dit, na de vrouw van den eigenaar en al diens ïinderen vermoord en hunne lijken gruwelijk verminkt te hebben, geplunderd en in brand gestoken. De bevolking uit den omtrek heeft be sloten de schuldigen, die door vijanden van den eigenaar moeten zijn omgekocht, te ynchen. De Vesuvius is weder begonnen te werken. De lavastroom bereikte volgens de jongste berichten reeds het dorp Atrio del Cavollo BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gezien het besluit van Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie van den 7 Juli j.l. (provinciaal bijblad no. 66) waarbij machtiging is verleend tot het houden eener provinciale collecte ten behoeve van de noodlijdende door den hagelslag op 25 Juni en 1 Juli j.l. Gezien de circulaire der Commissie tot regeling der collecte en tot verdeeling der ingezamelde gelden. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bedoelde collecte alhier zal gehouden worden op Woensdag den 5 Augustus a.s., des voormiddags, en noodigen hen uit, door het geven van milde bij dragen het lot te willen verzachten van zoovele verarmde JPlaatselijli Nieuws. HEUSDEN, 4 Aug. De zitplaatsen in de Chr. Ger. Kerk alhier brachten heden bij publieke verhuring op f163. In 1889 en 1890, bedroeg de jaar- lij ksche opbrengst 178 gulden. Tengevolge van een loopend gerucht, als zon het vijfjarig zoontje van H. P. te Nieuwkuik na bekomen slagen zgn over leden, begaf zich op 1 dezer de Justitie met 2 doktoren naar genoemde plaats, ten einde een onderzoek in te stellen. Wij ver namen dat het resultaat hiervan geweest is, dat de dood niet valt toe te schrijven aan mogelijk ontvangen slagen, maar wel aan hersenontsteking. Naar wij vernemen heeft eene alhier gevormde commissie, voor het stichten eener school met den bjjbel, daartoe aangekocht het pand in de Potterstraat, dat tot 1 Novemher a.s. bewoond wordt door Dr. Van Gorkum alhier. De verpachting van to veld staande gewassen in Noord-Brabant geeft voor de verpachters goede uitkomsten. Vooral in de omstreken der door hagelslag geteisterde dorpen worden zeer hooge prijzen besteed en zien de boeren niet tegen den afstand op, om zioh van rogge, haver, gerst en stroo, als wintervoorraad, te voorzien. De tiend verpachting te Loon-op-Zand bracht nagenoeg f 1600 meer op dan ver leden jaar. WIJK. De heer A. Schouten, vroeger leerling der Normaalschool te Heusden, thans onderwijzer te Vlaardingen, heeft deze week met gevolg examen afgelegd in de Hoogduitsche taal (Lager). LANGSTRAAT. De veehandel was sedert de laatste noteering in de Langstraat zeer lusteloos. De vette koeien waren alleen meer gewild en konden voor dadelijke be hoefte naar qual. 66 a 70 ct. per K.G. af doen. De andere prijzen sinds de vorige week onveranderd. WAALWIJK. Als een nieuw blijk van belangstelling in de Landbouwtentoonstel ling kunnen wij melden, dat bij het Uit voerend Bestuur nog is ingekomen een in schrijving van garantieaandeelen van onzen burgemeester Jhr. A. E. M. B. van Groten huis. Het Uitvoerend Bestuur der Landbouw tentoonstelling bericht onder dankbetuiging de ontvangst der volgende medailles: A. Rog, te Parijs, Gouden medaille. P. Th. A. Sprengers, Griffier der Staten van Noord-Brabant, te 's Bosch, gouden medaille. A. H. J. Verhoeven, Heer van Oud- heusden, Elshout en Huiten, Lid der provin ciale Staten, te Heusden, gouden medaille. Liedertafël »Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Bezooien, gouden medaille. 0. G. Verwiel, burgemeester van Be- zooien, grooten zilveren medaille. N. N., te Vrjjhoeven-Cappel, zilveren medaille. B. A. Middelkoop, notaris, lid der Pro vinciale Staten, te 's Grevelduin-Capelle, gouden medaille. MEEUWEN, 2 Aug. J.l. Vrijdag brak om den middag boven ons dorp een zwaar onweer los. Bij die gelegenheid werden 2 paarden in de wei gedood. Het eene be hoorde aan de Gebrs. H. alhier, het andere aan een Wed. v. d. B. van den Loonschen dgk. RIJSWIJK. Algemeen vreest men dat de gevreesde aardappelziekte zich ook zal uitbreiden tot de late soorten. De vroege op de zware gronden zgn hier en omstreken reeds in de knol aangetast. De prijzen zgn stggende. De kool zal dit jaar ook hier en daar niet veel van beteekenis zgn, aan de wortels ontwikkelen zich groote knollen en de planten big ven kwijnende en sterven. GIESSEN en RIJSWIJK. Herbenoemd bij Koninklijk Besluit tot Burgemeester, de heer J. H. van Ouwerkerk. DUSSEN, 1 Aug. Bij het onweder op gisteren middag sloeg de bliksem in de boerderij van den Heer B. van der Beek, aan de Baan, alhier. De bliksem kwam binnen door het raam, veroorzaakte binnen en buitenshuis nog al eenige schade; doch er ontstond geen brand. Iets verder werden twee paarden in de weide door den bliksem gedood. WOUDRICHEM. Van 26 tot 30 Juli werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht88 zalmen, tegen f 0.50 a f 0.75 per half K.G. Nog werden aangevoerd 0 steuren, voor 00 ct. per h. K.G. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f3051,46, terugbetaald f 2377,75. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 710. Naar aan de >Zw. CL* verzekerd worclt, heeft de regeering besloten vóór het einde van het jaar al de rijks-eigendommen te 0mmerschan8 te verkoopen. Daaronder be- hooren ook een groot getal grootere en kleinere burgerwoningen, waaronder vele nieuw. De ongelukkige is weder naar zijne ver-< blijfplaats overgebracht. Te Groningen is voor den schimmelhengst »Jonge Tabor II* van den heer Jb. Roele, te Buiksloot, f 20,000 vruchteloos geboden. De vraagprijs, f 25,000 bedragende, werd den volgenden dag verhoogd, zoodat het fraaie dier thans niet meer tot dien prijs verkrijgbaar is. Bij het te Breda in deze week gehouden examen voor hoofd-onderwijzer slaagde o. m. een candidaat, die op zijn 19de jaar nog als landman op den akker werkte, twee jaren later de hulpakte behaalde en thans op zjjn 23ste jaar de hoofd akte verwierf. Deze werd hem uitgereikt onder de meest vleiende bewoordingen van de examinatoren voor zgn uitstekend examen. Een vjjfjarig kind te Anreep in Drente werd voor enkele dagen door een adder ge beten, Daar het door venjjn aangetaste lichaamsdeel hevig opzwol, werd genees kundige hulp ingeroepen toen het reeds te laat was. Het kind is aan de gevolgen overleden. De heer D. H. Jas, burgemeester van Dubbeldam, is de dupe geworden van een landloopersfamilie, die, na een bezoek, om onderstand aan gemelden heer te vragen, een klein kind van enkele maanden ouder dom, op zijn erf achter gelaten bleek te hebben. Hoewel de kleine - stumper eerst geruimen tijd na het vertrek vau de ont aarde ouders werd ontdekt, haastte men zich om het paar, dat in de richting van Willemsdorp gegaan was, te achterhalen. Bij aankomst aan het spoorwegstation aldaar, bleek echter, dat de vogels ge vlogen waren. Een man en vrouw, wier signalementen met die der gezochten over- eeu kwamen, waren met den een oogen blik van te voren gepasseerden trein ver trokken. Uit de Haarlemmermeer meldt men De groote hoeveelheden, regen, de laatste dagen gevallen, hebben zeer veel schade be rokkend op onze omliggende wei- en bouw landen de slooten staan vol water, enkele weilanden, waarop het hooi staat te drogen, staan blank; Donderdag konden tot over maat van ramp wegens het stille weer de molens niet malen, zoodat het water niet doosd kon worden; in een beteren toe stand zgn die polders, welke van water machines zijn voorzienVrjjdag had men daarin weer gewoon peil. Ook Rijnland's stoomgemalen en die van den Haarlemmer meerpolder zijn in werking gesteld, wat voorzeker in dezen tijd van het jaar een bijzonder, doch treurig gezicht is. Ook op onze bouwlanden, waar de kar wei aan roken staat en de granen tot rijp heid zgn gekomen, werkt de overvloedige regen zeer nadeelig; als een gevolg van dit aanhoudend natte weer breidt zich de aardappelziekte meer en meer uit.* Te Beekbergen ontstond Woensdagmor gen in de familie B., bestaande uit twee broeders en drie zusters, gewoonljjk zeer eensgezind levende, plotseling ongenoegen over eene kleinigheid. De oudste broeder gat daarop in drift de oudste zuster een paar stompen onder de kin, waarop deze naar huiten ging en daar bewusteloos nederviel. Zonder tot bewustzjjn gekomen te zijn, is zij aan de gevolgen daarvan overleden. Te Frederiksoord is, onder de kapi'ale W, waarmede de naam van wijlen onzen overleden Koning begint, tegen de hoeve Willem III* een zwalnwnestje gebouwd, waarin een zestal jongen met zwarte kopjes, dus vrij zeker zwaluwen, zgn. an zonsop gang tot zonsondergang vliegen een zwaluw een musch onophoudelijk heen en weer om die jongen voedsel te bezorgen en na volbracht dagwerk begeven zij zich in het zelfde nest ter ruste. Het merkwaardige van dit zeldzame geval is de vraag, hoe eeu usch, die zich met allerhande zaken voedt, tan weten, wat een zwaluw, die alleen van vliegende insecten leeft, tot haar onderhoud noodig heeft. Vrijdagmiddag onstond er brand op de aschstaal in Den Haag, doordien de blik sem in een telefoonpaal sloeg. Drie paar denstallen zgn totaal uitgebrand met den aanwezigen voorraad hooi en stroo, welke op de zolders was geborgen. De paarden tonden in veiligheid gebracht worden. De brandweer was den brand spoedig meester. Het provinciaal kerkbestuur van Znid- Uolland heeft aan den heer Jan Philip Ott, iredikant bij de hervormde gemeente te Groot-Ammers, na ruim 56 jaren van ge- rouwen evangeliedienst, met ingang van 1 October, eervol emeritaat verleend. Omtrent de ministrieele crisis kan worden gemeld, dat een nieuwe opdracht tot kabinets formatie ophanden en wellicht reeds gegeven is. In de Bandsche bosschen nabij Breda werd Woensdag morgen een fatsoenlijk ge kleed man van middelbaren leeftijd op den grond liggende, gevonden. Toen men hem ophief, hield hij de handen voor de oogen, sprak in het geheel niet en ging weer liggen. Daar hij zonder geld was, bracht men hem naar het politie-bureau in de stad en ver volgens naar de gevangenis als landlooper. Tot nn toe volhardt de man in zgn stil zwijgen en zonderlinge houding. Hij houdt onafgebroken de handen voor de oogen en buigt het hoofd voorover, wanneer men de handen wegneemt. Men weet niet me welken persoon en landsman men te doen heeft. Een later bericht meldt: De persoon, die dezer dagen in de Bavel- sche bosschen zwervende werd aangetroffen en door zijne zonderlinge houding, de aan dacht der politie trok is gebleken te zgn de krankzinnige I. van der Corput uit Oosterhout, die verpleegd wordt in he krankzinnigengesticht Voorburg* teVueht waaruit hij de vorige week is ontvlucht en gedert dien vruchteloos werd gezocht. Donderdag was er te 's-Hertogenbosch eene groote menigte volks op de been, die al zingende de straten der stad doorkruiste, nadat zij zich in het plantsoen, alwaar de muziek van de schutterij zich liet hooren, al onrustig had betoond. Wat de oploop eigenlijk te beduiden had is alsnog vrij raadselachtig. De politie heeft echter ge meend tusschenbeiden te moeten treden en eene enkele charge van haar was voldoende om de honderden uit elkaar te drijven, die echter nog eenigen tijd op de markt bleven vertoeven, totdat ook daar te ruim elf uur niets bijzonders meer viel op te merken. Men zegt, dat daarna de officier van ustitie, aldaar, zoomede de procureur-gene raal, eene conferentie met den commissaris van politie hebben gehad. Vrgdag herhaalden zich de volksloopen. Zingende en schreeuwende trok een nog alrjjker troep dan den vorigen dag ver schillende straten door en begaf zich toen weder naar het huis van den commissaris van politie. Een zevental agenten, die daar ïadden post gevat, sloegen bij herhaling op den troep in, maar met minder gunstig gevolg dan daags te voren, de menigte week wel een oogenblik terug, maar ging niet uiteen. Jammer genoeg, viel toen het oog van eenige straatbengels op een hoop steenen, aan de overzjjde der Zuid-Willemsvaart ge- egen. Onmiddellijk nam de beweging een meer kwaadaardig karakter aan. De gas- antaarns moesten het toen ontgeldenonder een luid hoera werden een paar ruiten van den politiepost aan de Veemarkt ingewor- ren, eveneens in het hnis van den commis saris van politie en in dat van zjjn naasten ïuurman. Het was inmiddels voor velen vrjj laat gewordenlangzamerhand ontbond zich de roep, blijkbaar geneigd om later op nieuw aan zjjne baldadigheid bot te vieren. Er worden echter krachtige maatregelen genomen, om aan de wanordelijkheden paal en perk te stellen. Aan boord van het ss. >Obdain« heeft op de terugreis van New-York een hoogst betreurenswaardig voorval plaats gehad. Onder het stokers- en tremmers-personeel brak een volslagen muiterij uit. Kapitein Bakker, de muiters tot hun plicht willende brengen, werd door een hunner te lijf ge gaan en loste toen uit zelfverdediging een schot uit een revolver, met het noodlottig gevolg dat de aanvaller, zekere Blom, doode lijk werd getroffen. Later wordt hieromtrent nog medegedeeld, dat reeds van het vertrek van de »Obdam« uit Rotterdam af een ontevreden geest heerschte onder de stokers en tremmers, die van lieverlede in hevigheid toenam. Twee dagen na het vertrek van New-York wei gerden zg te werken, zoodat de stoom zoo danig verminderde, dat het schip spoedig enkel drijvende zou zjjn. De hulp van den gezagvoerder werd toen door den chef-machinist ingeroepen. In het logies komende, werd hij door een der muiters te lijf gegaan, waarop hij, tot zelfbehoud gedwongen, het schot loste, dat den dood van den stoker ten gevolge had. De overledene was Nederlander van ge boorte. Heüsdkn, den 3 Aug. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honxoop. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2