I Een nieuw tijdperk. ion. FEUILLETON. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. 1891. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. r~ voor Dit blad Terschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Na afloop der verkiezingen was de op treding van een ander ministerie te ver achten, en hier en daar werd men reeds ngeduldig, daar de samenstelling van het ,euwe ministerie meer tijd gevorderd heeft sn men eerst dacht. Men vroeg zich reeds hoe zal het gaan met de begrootings- wetten voor 1892, indien het ministerie zoo mgzaam tot stand komt; hoeveel tijd gaat reeds weder verlorenwerd geklaagd. Het ministerie is tot stand gekomen, en de liberale partij was niet teleurgesteld. Met meer dan gewone belangstelling werd de troonrede verwacht, en met voldoening is dit stuk ontvangen. Als regeeringsprogram jeft het ons wat wjj vav het tegenwoordige inisterie te wachten hebben. Wordt het in et vierjarig tijdperk ten uitvoer gebracht, I au kunnen wij tevreden zijn. De begrootin- ijen zijn ingediend. De vertegenwoordiging (kan dus geregeld voortwerken. Bij de be- aadslagingen over het advies van antwoord 1 zeker bekend worden welke zaken het ministerie het eerst aan de orde wil stellen, welke wetsontwerpen het eerst ingediend uilen worden. Heeft de regeering tot nu toe het hare gedaan, de vertegenwoordiging heeft ge toond dat zij ten volle overtuigd is van het gewicht van het oogenblik. De keuze van de voordracht voor voor zitter getuigt dat de verdeeldheid in de liberale partjj zoo groot niet is, als de tegen- party zoo dikwijls den volke verkondigt. 'De eerste candidaat, de heer Gleichman, is sen bekend man; de Amsterdamsche radi- ulen, het kleine hoopke wilden hem niet, doch als tweede candidaat staat de Groninger afgevaardigde de heer Van Houten, iemand van zeer geavanceerde beginselen terwjjl het oudste lid van jaren als hulde aan zijn •ekwaamheid als derde op de voordracht e jiielmont en zijn boek der „laatste woorden." (6 voorkomt. Bij de verkiezing van het bestuur der liberale club doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. Naast Van der Kaay en De Beaufort heeft Yan Houten zitting in het bestuur, wat getuigenis geeft dat de liberale leden het met het ministerie volkomen eens zijn, dat hervormingen op velerlei gebied dringend noodig zijn, en dat die hervor mingen alleen te verkrijgen zijn, als de eendracht bij hen, die onder liberale vlag gekozen werden, behouden blijft. Tegenover de verdeelde tegenstanders kan de meerderheid gemakkelijk behouden blijven, als allen zich schikken naar de besluiten der meerderheid. Week de Groningsche afge vaardigde vroeger nog al eens af, stemde hij nog al eens met de tegenpartij, nu hij de betrekking van bestuurslid heeft aange nomen, is zoo iets niet meer te wachten, en de uitstekende gaven van den heer Van Houten zullen zeker de regeering en de liberale partij ten goede komen. Blijft de eenheid bewaard, dan zal veel tot stand gebracht kunnen worden. En dat is noodig, want er is veel zeer veel te doen. Verbetering van het rijksbelastingstelsel ii een dringende eisch der rechtvaardigheid. Mogen de beloofde wetsontwerpen om die onrechtvaardigheid weg te nemen een goed onthaal vinden bjj de vertegenwoordiging, want reeds te lang zijn de minder gegoeden te zwaar belast. De gemeenten moeten ont last worden van vele uitgaven, door haar ten behoeve van het rijk gedaan of zij moeten schadeloos gesteld worden. In vele gemeenten wordt reeds lang uitgezien naar een afdoende regeling, om in de te korten van vele gemeentekassen te voorzien. Het rijk zal te hulp moeten komen. Is dit reeds door het vorig ministerie toegezegd, wij willen hopen dat het nu niet bij beloften blijft. Spoedig zullen zeker wetsontwerpen in gediend worden, om de veiligheid en de gezondheid der werklieden in fabrieken te Sillery, de boezemvriend van Egalité, die op krukken het schavot opstrompelde, jam aerde: ten dat noemt men vrijheid! Een rbarmelijke vrijheiddie tegen sterpenden ampt!« De generaal Romme riepde Jacobijnen erdienen niet dat men ze uitscheldtt Zijn lieren De journalist Gorfas riep, toen men hem op de plank bond: tde Republiek is des- i'eker als ooit de monarchie geweest is!< De ex-minister Le Brun schreide met van odangst trillende lippentonze tegenwoor- ic rechters treden alle wetten der men- eijkheid en rechtvaardigheid met voeten Robespierre en Barrère zijn beesten in menschengestalteschimpte de secretaris generaal Vincent. >En al deze woorden hebt gjj zelf ge hoord en al dat bloed zelf zien vlieten en al dien doodskamp zelf aanschouwd, burger Fiquelmont?* riep Brutus en in zijn blik lag weer de wilde lust den patriot tevens by de keel te vatten. »Ja!« riep Fiquelmont ademloos en trotsch: »En dat is nauwelijks een derde deel van het geheel. Zie, vriend Brutus, daar zijn nog 80 pag. vol zulke doods- zuchten, getrouwlijk genoteerd dag op dag, Niet waar, om dat bezit benijdt ge mij Ge hebt pas smaak in de executiën gekre gen sedert ge hier woont. Nu, daar gy mijn zoet, geheim genot kent, begrijpt ge ook hoe het my smart niet mee te kunnen gaan. Ik moet naar de revolutierechtbank. Robespierre presideert zelf. Brutus neem gij nu myn plaats in bij 't schavot. Verzuim niet te letten op eiken ademtocht der aristo craten en verlies geen woordGij begrijpt, opdat geen gaping in mijn boek ontsta! Kus ook den band, het is aristocratenhuid, fijn, zacht, men zou zeggen hij ruikt nog naar parfuum wat? Gij schrikt terug? Gij wilt mijn dierbaar boek niet kussen?* Zich met afkeer afwendend zeide Brutus: >ja, wanneer 't patriottenhuid wasMaar het vel eens aristocraten met mijne lippen aanraken? Ziet ge me voor een hond aan? zwijg daarvan. Maar uw Uaatste woorden* zult ge hebben, zoo precies mogelijk.* »L>ank u, dank u, Brutus!* riep Fiquel mont en sloot zijn schat in het schrijf bevorderen, en ook om de toekomst van oude of verminkte werklieden te verzekeren. De legerwet is ingetrokken, maar reeds zijn door den betrokken minister maatregelen beraamd om zonder te groote persoonlijke en geldelijke offers de weerbaarheid te ver zekeren. Zeker, de Regentes mocht wel zeggen Veel omvattend en ernstig is de taak, waarvoor ik tot verzekering der stoffelijke en zedelijke welvaart van het Nederlandsche volk met vertrouwen de medewerking dér Staten-Generaal inroep. En de Staten- Generaal zullen dit vertrouwen niet be schamen een nieuw tijdperk is voor ons aangebroken een tijd van hervorming op velerlei gebied. Een gedeelte der Katho lieken heeft bij de verkiezing van een voor zitter de liberalen gesteund. Zjj zullen bij vele zaken zeker hetzelfde doen. Slechts met leerplicht zijn zij niet ingenomen durft het orgaan der anti-revolutionairen van overmoed spreken bij de beoordeeling der troonrede, het bewijst alleen dat de schrijver een zeer kort geheugen heeft, want mocht van overmoed gesproken worden, dan was het zeker toen het vorig ministerie, het kostelijk ministerie met allerlei beloften de regeering aanvaardde. Hoeveel dier belofte zijn vervuld? Wat is ter verbetering der belastingen gedaan Met behulp der liberalen is subsidie ge geven aan de bijzondere scholen opgericht door erkende vereenigingen, maar daarbij blijft het dan ook, veel is beloofd, weinig tot stand gebracht in de drie jaren die achter ons liggen. Zullen wij over vier jaren dezelfde ver klaring moeten afleggen? Zal het dan blijken dat bij de troonrede waarmede het zitting jaar geopend is geen moed maar overmoec heeft doen spreken? Een nieuw tijdperk is aangebroken, be loften zijn gedaanregeering en vertegen- diging hebben eene zware verantwoordelijk heid opzich genomen. Deze beloften toch moeten vervuld worden, en dit is mogelijk als de tegenwoordige meerderheid niet verdeeld raakt over allerlei bijzaken, maar als één man staat, waar het de vervulling van het programma der liberale unie betreft. Daartoe kan het geregeld vergaderen krachtig bijdragen. In de club moge men het voor en tegen van velerlei zaken over wegen, in de kamer moet als één man ge stemd worden, want men zij er van over tuigd, de minste verdeeldheid zal door de tegenpartij aangegrepen worden om de regeering een nederlaag te bereiden. Veel zal gevorderd worden van de regeering, veel ook van de tegenwoordige meerderheid in de vertegenwoordiging, vol doen zij aan de verwachting dan kan het nieuwe tijdperk een zegen voor het vaderland zijn. Moedig is men begonnen, moedig ga men voorter is reeds te veel tijd verbeuzeld, het volk verwacht daden, daden in het waarachtig belang des lands en in dat der kostbare koloniën, wier belangen zoo nauw met die van het moederland ver bonden zjjn. Moge het bij het aftreden van dit minis terie geen vormelijk gezegde zijn maar een waarheid door de groote meerderheid des volks erkend, waarbij den ministers wordt dank gezegd voor de vele en gewichtige diensten aan den lande en aan den kroon bewezen Buitenland. bureau. Daarna zeide hij tot Rose, die in de zijkamer aan 't werk zat, dat hij eerst me den nacht thuis zou komen en gespte den sleepsabel om. Daarna verlieten beide burgers de woning. Op de straat scheidden zij Fiquelmont ging met opgeheven hoofd en slependen sabel naar de conciergerie, Brutus naar het executieplein, mompelend: ma dame Rose weet nu, dat de oude aap niet voor den nacht thuis komt. Het zou me verwonderen, wanneer niet dadelijk een boodschap naar myn goeden vriend le Palot wordt gezonden. Verliefden zijn zoo on voorzichtig Ik zou wel gek zijn naar de terechtstelling te gaan. Ik ga weer onge merkt in huis. Ik geloof dat het geen kwaad kan op mijn post te blijven. Een half uur daarna kwam le Palot zijn goeden vriend Brutus een bezoek brengen. Men had in zijn werkplaats vrij af gegeven, wat dikwijls in deze verschrikkelijke dagen geschiedde. Het verdriette hem zijn vriend niet thuis te vinden en de deur gesloten. Goede sansculotten sloten hunne deuren nooit. Hun lijfspreuk was: »gemeenschap van goederen*. Meestal hadden zij ook bijzonder weinig weg te sluiten. Toevallig bevond zich Rose Fiquelmont met haar naaiwerk in de hand, bij de kamerdeur. s>Goeden dag, burgeresIk wilde mijn vriend Brutus opzoeken Rose beantwoordde vriendelijk den groet des jongen handwerkers. »Hij is uit gegaan iort geleden, tegelijk met myn man* zeide zij en bleef daarbij natuurlijk staan. Le Palot kwam nader. »En u weet niet jurgeres, wanneer hij thuis komt?* Ze trad op den drempel. »Neen, wilt ge Eergisteren is voor de rechtbank te Parijs de behandeling begonnen van het proces tegen den onderchef van het station te Vincennes en den machinist Caron ter zake van het spoorwegongeluk te Saint-Mandé dat zulke rampzalige gevolgen heeft gehad De onderchef erkende dat hij vergeten hac op hem wachten?* »Indien dat mogelyk is, gaarne.* Hi nam haar bij de hand en sloot de deur. Het was verwonderlijk hoe plotseling de verhouding tusschen deze twee veranderde, nadat de deur gesloten was tusschen hen en de buitenwereld! Le Palot had ruw gesproken, de beide handen in de zakken, Rose rustig en onverschillig, steeds bezig met haar naaiwerk. Nu liet zy dit op een stoel vallen en eilde naar het venster. Hare wangen gloeiden als pas ontloken rozen. Ze gevoelde geen vrees, maar schaamte. Ze verborg haar aangezicht in hare handen en drukte zich tegen het vensterkozijn aan, als wilde zij de verbinding tusschen zich en de buiten wereld herstellen. En Le Palot, de kuiper, had een zachte stem, was verlegen en er trilde een toon des harten toen hij op haar toeliep en zeide: »Rose, dierbare Rose!* »Laat mijik doe onrecht u binnen ;e roepen, graaf, ik ben een slechte vrouw. Ik ben bang »Bang, waarvoor?* »Voor my zei ven. O als gij wist hoe mijn ïart lijdt, omdat ik u zoo lief heb en deze iefde u 't leven kosten zal »Vóór alle dingen, Rose, noem mij niet graaf, anders ben ik werkelijk verloren. Noem mij Palot of Germain. Zjjt gij ver geten dat ik Germain heet? Vroeger wist jij het toch. Hebt gij 't vergeten in dezen verschrikkelijken tijd?* »0, wel verschrikkelijk?* klaagde zij en vouwde haar handen saam. »Een tijd van Dloed en ellende. Van bloed voor die daar buiten en van ellende voor mjj.« »Een tijd, die ons niet vergunt elkaar te verifieeren, hoe het sein stond op den weg naar St.-Mandé. Dit behoefde hy volgens het reglement wel is waar niet te doen; maar dan had hij den machinist moeten waarschuwen, opdat deze op zijne hoede zou zijn, en die waarschuwing heeft hij achter wege gelaten. De machinist verklaarde, dat de schijf op »vrij« stond; maar de voorzitter merkte hem op, dat bijna alle getuigen verklaren dat zij onvrijaanduidde. Slechts twee hadden anders getuigd: de stoker, wiens belang het was dit te verklaren, en een der reizigers. Sommige vragen des voorzitters brachten den machinist blijkbaar in groote verlegen heid. Op eene daarvan zweeg hij en liet het hoofd zakken, als verpletterd door de klem mende vraag. Op het verleden der beide beklaagden valt niets aan te merken, gelijk de voorzitter bij het begin van het verhoor in het midden bracht. De onderchef is voorloopig op vrije voeten gebleven, maar de machinist is in verzekerde bewaring gehouden. Er zijn 29 getuigen gedagvaard. Met hun verhoor is eergisteren reeds een aanvang gemaakt. De regeeringen van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Duitschland en Engeland hebben besloten te samen tegen China op te treden, indien er geen gevolg gegeven wordt aan de ingediende vertoogen. De oorlogsschepen der genoemde natiën zullen, zoo er oproer mocht ontstaan, hunne bescherming uit strekken over alle vreemdelingen. In Schotland en Wales hebben hevige stormen overstroomingen veroorzaakt; dui- zende acres land staan onder water, waar door groote schade aan den oogst is toege bracht en honderden stuks vee omkwamen. Het spoorwegverkeer moest op enkele lijnen gestaakt worden en er zijn vele schepen gestrand. vertrouwelijk te naderen, als vroeger Vergeet niet dat ik de vrouw van een ander geworden ben, Germain!* »Ja, bij toeval!* »Zeg dat niet. O, waart gij daar ge weest om mij, om ons te redden. s>Hadt ge dat gewild Ros3? Ge bleeft altijd zoo afgemeten tegenover mij.* Lieve hemel, herinner u dat gij toen een groot heer waard, slechts in 't voor bijgaan verliefd op het arme kamermeisje.* »Dat was toen misschien zoo,« riep Graaf Herman Rotkirch uit, »en ik heb mij daar over niet te schamen. Ik was een edelman, ryk, jong en hoorde van niets dan liefdes geschiedenissen. Kon ik toen reeds weten dat myn neiging de echte, innige, eeuwige liefde zou zijn, een liefde, die alles overwint en voor niets terugdeinst? En deze liefde nam ,oe en hechtte zich als een slingerplant aan uw deugd, uw trots en eindelijk nog vaster aan uw ongeluk. En nu, Rose, ben ik niet meer de Duitsche cavalier en gij een dienstbode, ik ben een ambachtsman en sta eer onder dan boven u en ik bemin u, inniger en trouwer dan ooittot den dood!* »Tot den dood! Dat is het verschrikke- ijke,« jammerde zij, »gij wilt niet vluchten, zonder mij gij wilt liever sterven, dan van my afzien. En zou ik dan de schuld worden van uw dood? Nooit, nooit! Vlucht en ik volg u. Germain!* >0 Rose!* riep hij en trok de schreiende vrouw aan zijn neigende borst. Zy legde ïaar gevouwen handen op zijn hoofd. Het was een zalig oogenblik van eii Altena en ommelerwaard. tHeden is de beurt aan mijmorgen aan le bloedhondendie Frankrijk regeer en dreigde Maienville, die de moordscènes te Avignon gecommandeerd had. tZiet zoo gaat het mannen die trouw het vaderland gediend hebben.Schimpte gene raal La Marlière en stak daarbij de tong tegen ons uit. mVoor Robespierre en zijn partij is de Idood door de guillotine veel te eervol! Denk u voor deze verdervers een smadelijke dood trif, want spoedig zijn ook zij rijp schreeuwde Mormoro met den laatsten adem, en de bankier Koch uit Holland riep: »0gij lichtzinnigeblinde menschenziet gij niet hoe de wolven Robespierre en zijns gelijken op uw bloed loeren Vervloekt zij de vrijheid brulde Ana- charsis Cloots (Wordt vervolgd./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1