Op mijn ouden dag niet stil zitten. Ik hoop dat mijn praktische wenken u 't lezen waard zijn en wil gaarne beloven later een ver volg te geven. Groet nw echtgenoot van me en wees overtuigd dat uw geluk me zeer ter harte gaat. Uw liefh. tante, CAROLIEN. Buitenland. een of andere handteekening het geld innen, j Zooals telegrammen reeds meldden, hebben H. Branderhorst, rijksveldwachter en op- de richting der ontworpen afslaitlgi. de CzaareM Czarineniet hun kinderen dadelgk z'chter der jicht en visscherij, Brander- Wieringen, is een waterpassing op V» ie» In de zaak van den spoorwegramp te Saint-Mandé is de machinist Caron tot 2 jaren gevangenisstraf en 500 frs. boete veroordeeld, de onderstationschef Deguerrois tot 4 maanden en 300 frs. Het gerechts hof stond o.a. 75.000 frs. toe aan mile. Jouvin, wier ouders jjfc«feöTf"werden en die zelf een fcgëh verkalt; de spoorweg-maat schappij wordt aansprakelijk gesteld. Yoor een maand verloor zekere Talloir, teekenaar van beroep, te Parijs, zijn vrouw en leed er zoo onder, dat hij besloot zich van kant te maken. Hij hing zich op, maar het touw brak. Den volgenden dag nam hij kolendamp te baat, doch een buurman, door den reuk opmerkzaam geworden, drong zijn huis binnen en bracht hem b{j. Hij beloofde het niet weder te beproeven, maar twee dagen daarna stiet hij zich Uitgebreide boschbrauden hebben weder in Amerika gewoed in den staat Minnesota, dicht bij de stad Henckjjey, die slechts met veel moeite bebonden bleef. Het stadje Finlayson brandde geheel af en ook Sand stone verkeert in groot gevaar, daar het vuur slechts eene Eugelsche mijl van deze plaats verwijderd is. van de droeve tgding Kopen- horft* cmoe/'oi(i,g<ï rg1»?»-ld wachter, beiden j gedaan in de richting van liet ontworp6- a f )i\nr>aTAi>i]'i nn A h OlBOnAciL' O tl 1 nu n If na ontvangst hagen verlaten, om zich over Duitscbland O nuar Moskou te spoeden. gcjwsggagJBCiiHiiunr m A-Mutttsselijli Nieuws. Te Nenhans aan den Donau is eene hevige aardbeving gevoeld, vergezeld van onderaardsch gerommel. Ongeveer drie weken geleden nam de kapitein van een Russische boot te Odessa een duizendtal uitgeweken Joden aan boort en zette koers naar Jaffa, waar de autoriteiten hem echter verboden de emigranten te ont schepen. De kapitein vertrok toen weder en liet te Konstantinopel het anker vallen, in de hoop zijn passagiers daar kwijd te zullen raken. Ook bier echter stond men den Joden niet toe aan land te koniën, zoodat de kapitein aan de Russische Regeering om instnctiën vroeg. Deze luid den, dat hij moest terugkeeren naar de haven, waar hij zijn passagiers had inge scheept. Aldus kwam de boot ten tweeden male te Odessa. Maar ooh daar verbieden de autoriteiten de Joden aan wal te gaan, HEUSDEX, 29 Sept. AI wilde men hem nog zoo gaarne op een afstand houden, het helpt nieis. De zwaluwen hebben reeds den aftocht geblazen, om plaats te maken voor den aanstaanden winter. De laatste heeft ais kwartiermakers reeds een paar maal een vlucht ganzen laten rondvliegenstruks komen de afvallende o 1 bladeren en voor we het weten zitten we in den winter. De winterdienst der spoorwegen is niet (zooa's wij abusief mededeelden na in zage van een voorloopige aankondiging) voor het station Hensden Drunen onver anderd gebleven men geeft bij een dienst 2 minuten, bij een andere 5 minuten ver schil met de zomerdienstregeling. Op 1 October zijn de uren van vertrek, richting 's-Bosch: v.ui. 7.10, 8.27, 10.48 en o.m. 1.23, 2.1, 4.42 en 9.10 en de uren van verfrek, richtiDg Zwaluwe: v.m. 6.32, 10.29 en n.m. 12.28, 1.43, 5.54 en 8.28. VLIJMEN. De hopcultuur, een voor naam pronduct voor onze streek, werpt met ie Doorwerth, en A. Kaashoek en C. van der Mark, ge,meente-veldwuchters te Heieren en Driel, hadden in den nacht van 23 op 24 dezer het geluk in het vischwater van de wed. A. G. van Lent, op den Rijn tnsschen Oosterbeek en Doorwerthzes beruchte vischstroopers uit Woudrichem te fA kanaal door dat. eiland en is het soortelijk gewicht van het zeewater waargenomen, teTl einde een algemeen overzicht te verkrijgen omtrent het zoutgehalte van Zuiderzee water Daaruit valt af te leiden, dat het zoutgehalte bekeuren, bij welk getal ree ls ou le keu-jzeer kleiu is ten zuidoosten van L rk lang; nissen van de politie waren. Deze stroopers (de Geldersche en L trechtsche-kust, maa zijn in den regel brutaal en goed gewapend, zoodut bij deze bekeuring zeker alle lof toe komt aan den beer W. van L nt, veerman te Heteren, die, evenals vroeger ook nu weer bij dit gevaarlijk werk behulpzaam was, terwijl de visschere J. A. Scheers en J. Selman niet aarzelden, de politie naar de twee booten te roeien, waarin de stroopers hun nachtelijk werk wilden volvoeren. vooral ten noordoosten van dat eiland, i' het gedeelte, dat valt iu den oatworpe. polder Lemmer UrkKraggenburg. Drie platen zijn bij de nota gevoeg 1, op een waarvan alle grondboringen zijn aange* teekend, die in 1889 en 1890 zija verricht. Zaterdagavond werd te Meppel een toe stel, door den heer C. W. Snellebrand al- IJinnenland. daar uitgevonden Bij de te Hoorn gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 3343 stemmen. Gekozen is mr. Ferf (lib.) met 1811 stemman, tegen 1510 op mr. Treub (rad.) Op 11 Sept. 1.1. waren uitgebracht 2425 geld. stemmen. Toen verkregen de heeren beproefd, door middel waarvan uien aan de lantaarns kan zien lof bij avond of nacht eene locomotief stil staat dan wel in beweging is. Die proef 'heeft ten volle aan de verwachting voldaan. Ferf (lib.) 968, Treub (rad.) 860, Vos de het jaar minder rente afja, vooral dit jaar I Wael (Kath.) 504 en Van Vliet (antirev.) tweemaal een mes in de borst, ter hoogte van het hart. Naar een hospitaal gebracht, I Jaar zij als ballingen worden beschouwd. werd hij, genoegzaam hersteld, ontslagen en drie dagen daarop nam hij een sterk aftreksel van phosphorus in. Hij ondervond zulke pjjnen, dat zijn gekerm denzelfden buurman deed toeschieten, die hem reeds een maal gered had en een braakmiddel schonk hem nogmaals het leven weer. Eer gisteren evenwel heeft hij eindelijk met be hulp van chloroform zijn treurig doel be reikt. Zoo ligt dan nu de boot reeds eenige dagen te Odessa, en wanhoopt de kapitein een woonplaats voor zijn arme passagiers te vinden. Het spoorwegongeluk bij Burgos blijkt ernstiger te zijn geweest, dan de eerste be richten deden vermoeden. De correspondent van de »Standard« spreekt zelfs van 24 dooden. Bij het onderzoek, dat onmiddellijk na het ongeval plaats vond, is o. a. aan het licht gekomen, dat de meeste beambten op de bedoelde spoorlijn in den laatsten tijd 16 uren per dag hadden gewerkt. Volgens de laatste berichten uit Sanghai wordt de toestand in China steeds ernstiger. De ongeregeldheden te Ichang schijnen de voorboden van nieuwe moeilijkhedeu te zijn. Bijna de geheele vallei de Yangste-rivier is verre van rustig; te Wuchong, de resi dentie van den onderkoning dreigt een op roer uit te barstende vreemdelingen vluchten in grooten getale. Zelfs moet de rust te Shanghai ernstig bedreigd wordende vloten der vreemde mogendheden hebben zich daar vereenigd, terwijl de Fransche gezant, de heer Leniaire, naar Peking is vertrokken. Te Hendaye, Spanje, zijn twee treinen, de een uit Irun, de ander uit Madrid, in bot sing gekomen. Veertien personen zijn ge dood, zes-en-twintig gewond waarvan vier doodelijk; 14 wagons werden vernield. Een verkeerd sein was de oorzaak van het vreeselijk ongeluk. Volgens onderzoekingen van den Engel sehen heer Macweeney moeten de vergif tigingsverschijnselen, somtijds waargenomen na het gebruik van mosselen, toegeschreven worden aan giftige bacteriën in de lever der mosselen aangetroffen. Deze zouden een gift afscheiden, dat door inenting op konijnen en zeevarkentjes in 24 uren den dood dezer dieren ver oorzaakt. dagen een akelig Te Pest had dezer standje plaats bij een trouwplechtigheid. Toen de bruid en bruidegom voor het al taar verschenen, kwam een vrouw met 8 kinderen binnen, snelde naar het bruidspaar en begon hen af te ranselen, 't Bleek dat de kinderen van den bruigom waren, met wien de vrouw 14 jaar had geleefd. De politie kon slechts met veel moeite en door geweld het bruidspaar beschermen tegen het volk op straat en moest verscheiden personen in hechtenis nemen. De gemeenteraad van Saint-Etienne had 10.000 frs. gegeven voor de werkeloozen en deze hadden zelf een commissie benoemd om de gelden te verdeelen. Nu is gebleken, dat drie leden dier commissie zich aan schandelijk geknoei hebben schuldig ge maakt. Ziehier hoe zij het aanlegden. Zij zonden postwissels van 15, 10 of 5 frs. aan gefingeerde werkeloozendaar natuur lijk het adres niet te vinden was, werden die postwissels naar de commissie terugge zonden en nu kon het drietal door opgave van een valsch domicilie en het zetten van Men weet dat de Engelsche regeering her haaldelijk verklaard heeft, dat zij, wel verre van toegetreden te zijn tot het drievoudig ver bond, zelfs den tekst van het tractaat niet kent. Indien men de »Tribuna,« die in betrekking staat tot den minister-president Rudini, mag gelooven, dan zal lord Salis bury er weldra mede bekend worden ge maakt. Dit blad toch meldt, dat de heer Tornielli, Italie's gezant te Londen, die thans naar zijn post terugkeert, een afschrift van het tractaat medeneemt om, ingevolge den last van den heer Rudini, het aan de Engelsche regeering ter inzage te geven. Volgens een telegram uit Peking aan »Central News« heeft de Chineesche regee ring aan de groote Europeesche mogend heden bepaalde sommen aangeboden als schadeloosstellingen voor de slachtoffers der moorden en der verwoestingen, aangericht in de plaatsen, waar een oproer tegen de Europeanen is uitgebroken. De vier hoofd- aanleggers van de opstanden werden ont hoofd en een en twintig medeplichtigen werden verbannen, terwijl 5 mandarijnen, die als nalatig in hunne plichtsbetrachting gebleven, werden aangewezen, hunne straf afwachten. De keizerlijke regeering erkent volkomen hare verantwoordelijkheid en zond instructiën naar de onderkoningen te Nang- kin en elders. Smaldeelen bevaren de Yangtsee-rivier teneinde de Europeanen zooveel mogelijk te beschermen. Het Wiener Tageblatt« meldt, dat men Donderdag bij Süssenbraunn over eene lengte van verscheidene meters bevonden heeft dat de bouten uit de spoorwegrails weggenomen waren, zoodat deze los lagen en de sneltrein naar Krakau, die spoedig daarna over die plaats rijden moest, onver mijdelijk ontspoord zou zijn zonder de op lettendheid van den spoorwegwachter. Daar Florisdorf, hetwelk reeds vroeger eenmaal het brandpunt was van anarchistische kom- plotten, in de onmiddellijke nabijheid ligt, vermoedt men dat ook deze euveldaad het werk van anarchisten is. Er zijn 30 geheime politie-agenten daarheen gezonden. Grootvorstin Alexandra, de gemalin van Grootvorst Paul, is Vrijdagnacht te Linskoje bij Moskou overleden. Zij was den 30n Augustus 1870 te Ivorfu geboren en was de derde dochter van den Koning van Griekenland. Den 7n Juni 1889 trad zij in den echt met Groot vorst Paul Alexandro witch, den jongsten broeder van den Czaar. Nadere bijzonderheden omtrent het over lijden van de Grootvorstin doen zien, dat haar vroegtijdige dood niet uitsluitend aan de gevolgen harer ontjjdige bevalling moet worden toegeschreven. De Vorstin deed des morgens een rijtoer in gezelschap der Groot vorstin Elizabeth Feodorowna, de gemalin van Grootvorst Sergius. De paarden sloegen op hol, en toen het bleek dat de koetsier ze niet meer meester zou kunnen worden, sprong Grootvorstin Alexandra uit het rijtuig. De paarden werden kort daarop tot staan gebracht. Tengevolge van den val moest de Prinses een operatie oudergaan deze gelukte wel is waar, maar had toch door den invloed van haar lijden vroeger den dood ten gevolge, wordt de inheemsche niet goedgekeurd, ter wijl in andere streken de hoedanigheid zeer verbeterd is. Het is dus meer dan tijd, dat men zich afvrage, wat gedaan kan worden om de kwaliteit te verbeteren. De theorie leert lo. te zorgen voor een zuiveren pluk, zonder blaren en stelen. 2o. Ze goed te drogen en wel met goed uitgebrande of oude cokes, waaruit de gas- deelen verdwenen zijn. Men neme de proef en de prijzen zullen verbeteren en het gevolg zal zijn, dat deze plant, door geringe waarde, voor ons niet verloren gaat. WOUDRICHEM. Als een bizonderheid kan worden medegedeeld, dat van den boom, die den heer A. J. Kramer, gemeente-Secre taris te Andel van den heer J. Struik Jzn. alhier kocht en waarvan melding werd ge maakt in dit blad, 2 dagen na het vervoer van den boom negen kisten lucifers alhier arriveerden en werden getransporteerd naar Andel. Hoewel dit met opzet, is gegaan, uiag men er toch van afleiden »wat kan« en waardoor de heer Kramer de hoogste prijzen kan besteden. HERPT. Dat de gemeente-veldwachter alhier een goede vangst deed met het op heeterdaad betrappen op diefstallen van ta.kkebossen door P. v. O. blijkt uit het onderzoek door den Brigade Commandant der Maréchaussee met hem, ten huize van v. O. gedaan, daar werden nog voorwerpen gevonden die reeds geruimen tijd door de eigenaren werden vermist, en thans door voornoemde Commandant naar Heusden zijn vervoerd, en zeker aan v. O. eene minder pleizierige herinnering zullen achterlaten, die zich voor den Rechter zal hebben te ver antwoorden omtrent de herkomst van die voorwerpen, zijnde een groote houten wasch- tobbe en waterton Reeds geruimen tijd schijnen hier lieden te huisvesten die het verschil tusschen het mijn en dijn niet goed begrijpen, of niet willen begrijpen. Het is voor het algertfeen belang wenschelijk dat de politie de daders opspore, maar ook deze kan haar taak veel vermakkelijkt worden door van het voor gevallene tijdig kennis te geven en niet te doen, zooals nu in onze gemeente de alge- meene regel schijnt te zijn, van die gene bij wien wordt gestolen, eenvoudig Gods water over Gods land te laten loopen. BRAKEL. Beroepen tot Predikant alhier de heer C. A. de Bruin, cand. te Amsterdam. WIJK. Bij de Ilerv. gem. alhier is be roepen ds. J. J. van der Lip, te Leiden. AMMERZODEN. Door het kantongerecht te Zalt-Bommel is de dorpsonderwijzer al hier Jacobus Deijnen, wiens bekeuring ter zake het verkeeren in kennelijken staat bij tweede herhaling mede aanleiding gaf tot de wanordelijkheden aldaar, veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. GORINCHEM. Op de Donderdag alhier gehouden paardenmarkt waren circa 1200 stuks aangevoerd, waaronder vele prachtige dieren. Vele vreemde kooplieden waren tegenwoordig, die flinke prijzen besteedden voor luxepaarden, voornamelijk bestemd voor Italië en Spanje. Zoo werd ook een SYg-jarig bruin paard verkocht aan een Franschman, voor den hoogen prijs van f 1300,Even te voren had de verkooper het gekocht voor f 1000, De dienst op het veer naar Sleeuwijk was zeer goed geregeld, daar de oude veer- stoomboot de dienst naar Woudrichem waar nam, zoodat in het vervoer van kooplieden en paarden volstrekt geen vertraging plaats had. Dank de genomen flinke maatregelen zoo aan spoor als aan booten, is alles zonder ongelukken afgeloopen. DALEM. Aangaande het door de Ned. Herv. Gem. te Akkooi uitgebrachte beroep schenen we verkeerd te zijn ingelicht. Bij nader onderzoek is ons althans gebleken, dat Ds. de Lint te Ooltjinsplaat voor het bewuste beroep bedankt heeft. In den tuin van den heer Viruly van Vuren en Dalem bevindt zich een mispel-struik, die geljjktijdig vrucht eu bloesem vertoont. 91 stemmen. Het district telt 4123 kiezers. Daar de heer S. T. Land, door zijn be vordering tot kapitein-luitenant ter zee. van rechtswege het lidmaatschap der Tweede Kamer heeft verloren, zal in het hoofdkies district Helder Dinsdag 13 October a.s. de verkiezing van een nieuw lid dier Kamer plaats hebben; herstemming, zoo noodig, Dinsdag 27 October d. a. v. Bij Kon. besluit van 25 Sept. 1891 is benoemd bjj de naaml. vennootschap »de Nederlandsche Bank«, tot president-direc teur mr. N. P. van den Berg, thans direc teur bij die bank. Op de staatsbegrooting voor 1892 zijn uitgetrokken in verband met de verlegging van den Maasmond: f150,000 tot krachtige voortzetting van de vorming van een nieuw riviervak tusschen den Bernschen en den Aalburgschen dijk; f 200,000 voor de scheiding van Maas en Waal nabij Neer- andelf 235,000 voor den dijk door de Heerenwaardensche overlaten; f 150,000 voor de kanaal. Charles Davenport, (Sequah) zal Vrijdag voor de Rechtbank te Breda terecht staan ter zake van lo. overtreding van art. 436; wetboek van strafrecht, en 2o. het, zonder apotheker of geneesheer te zijn, verkoopeD j. van geneesmiddelen beneden de bepaaldej hoeveelheid, in appèl van het kantongerecht van Bergen op Zoom, vonnis van 25 Aug. jl. Sequah begint hoe langer hoe meer voet te krijgen in Amsterdam en ondervindt hoe j langer hoe minder tegenwerking. Daarbij j komt dat de »genezenen« werkelijk langer j van pijn verschoond blijven, dan de anti kwakzalvers hebben voorspeld. Van den j eersten daar behandelden 'patiënt, Trakzel, j verneemt men o.a. dat hij nog even vlug i is, als den eersten dag zijner »genezing,« en van andere patiënten moet dit ook zoo zijn. De gedachte aan omkooperij verdwijnt ook en schijnt nu voorgoed de kop inge drukt, nu een zeker heer, Van de Velde genaamd, in het publiek is behandeld en pijnloos verklaarde te zijn. Een politieagent, die zich als getuige van zijn lijden op den aanwezigen commissaris beroepen kon, ver klaarde zich na de behandeling »in een andere werelds te gevoelen. Sequah heeft de toezegging gedaan nog een maand langer te zullen blijven dan hij voornemens was. verruiming van het Heusdensche De Zuiderzee-Vcreeniging heeft weder gegeven betrekking voldragen een nota in 't licht hebbende op het onderzoek omtrent de af sluiting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Dat onder zoek is, zooals men weet, tot nog toe ge schied onder leiding, voor zooveel het technische gedeelte betreft, van den heer C. Lely, thans Minister van Waterstaat. Deze nota bevat de uitkomsten der terrein- werkzaamheden, verricht in 1889 en 1890, en wel: lo. grondboringen; 2o. stroom metingen 3o. verschillende metingen. Er zijn verricht in 1889 564 grond boringen op de Zuiderzee met inbegrip van één boring op den vasten wal, bij den Frieschen dijk ter plaatse van de aansluiting met den ontworpen afsluitdijk. Als uitkomst van de grondboringen kan worden aangenomen, dat, wanneer men zeer kleine bedijkingen, die op enkele plaatsen langs de kusten wellicht mogelijk zijn,, buiten beschouwing laat, wat betreft de ge steldheid van den bodem, voor indijking en droogmaking op eenigszins groote schaal slechts in aanmerking komen a. ten zuiden van de ontworpen afsluit- lijn over Wieringen, het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, het Wieriugermeer en het gedeelte ten noordooslen van Urk; b. ten noorden van die lijn twee op zich zelf staande gedeelten, namelijk een gedeelte van de Friesche Wadden en de Lauwerzee. De gemeenschappelijke uitkomst van het thans ingestelde onderzoek en van de onder zoekingen, door prof. Van Bern melen ver richt in het zuidelijk gedeelte van de Zuider zee, welk gedeelte slechts voor een onder geschikt deel identiek is met het gedeelte waarover zich dit nieuwe onderzoek heeft uitgestrekt, is, dat ten minste s/4 van de gronden der toekomstige polders bezuiden de afsluitlijn over Wieringen zal zijn bouw grond, grootendeels van groote waarde en slechts een ondergeschikt gedeelte van geen onmiddellijke waarde. Wat de stroommetingen betreft, was het doel der waarnemingen alleen het verkrijgen [journalist uit Gothenburg, die eene reis De volgende inotie is door de afdeeling Heerenveen van den Sociaal-democratischen Bond aangenomen. Aan het bestuur van de Friesche Volkspartij is daarvan medc- deeling gedaan. »De afd. Heeren veen van den Sociaal- deinocratischen Bond, orerwegende dat door het comité der Friesche Volkspartij de soc.-dem. arbeiders op zijpaden worden ge bracht dat door het voortdurend samengaan hét socialistisch beginsil onvermijdelijk moet verwateren is van meening, dat in het isolement der partij haar kracht ligt; besluit, daarom zich als afdeeling der Friesche Volkspartij terug te trekken. Men meldt uit Winterswijk: Naar wij vernemen, is namens het kan tongerecht te Groenloo beslag gelegd op de bezittingen van den oud-notaris Dericks, waarvan reeds de openbare verkoop was aangekondigd, die intusschen niet zal ge schieden. Men ziet eerstdaags de failliet verklaring van den heer D., die steeds in Duitschland verblijft, tegemoet. Daarmede zal hij dan tevens ophouden lid der Provin ciale Staten van Gelderland te zijn. Voor zijn lidmaatschap van den gemeenteraad en van verschillende commissiën alhier heeft hij reeds zelf schriftelijk bedankt. Door het verdwijnen van den heer D. moet o. a. ook de kas van het R.-K. arm bestuur in het ongereede geraakt zijn. In Groningen zijn de boeren over de van Regeeringswege genomen proeven met de inenting van varkens tegen de gevreesde vlekziekte zeer tevreden. De landbouwer P. Heidema, te Raskwerd, liet 125 varkens inenten. Geen van deze dieren werd aangetast. Toen bij den land-1 bouwer T. Frieling een paar varkens aai-, de vlekziekte stierven, werden tien varken van Heidema in dat besmette hok geplaats en gevoederd met het vleesch der gestorve dieren. Eén van de tien werd aangetastd( andere negen bleven gezond. Te Groningen bevindt zich een Zweedsche van een zeer algemeen overzicht omtrent de waterbeweging in de Zuiderzee, voor zoover dit zonder groote kosten door het verrichten van eenvoudige waarnemingen kon worden bereikt. Verder zijn eenige metingen verricht in maakt, zijne afkomst uit het land der zeekoningen, der Vikinger waardig. De heer Uddgren is een jong man van zes-en- twintig jaar, blond, lang, gespierd, en blijk baar een man van ijzeren volharding. Met eene rooiboot »De Guy,« ongeveer vijf el

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2