Volgens de People van Brossel heerseht er groote opgewondenheid onder de mijn werkers van de Borinage en kan men wel dra een nieuwe groote werkstaking ver wachten. De N.-Y. Herald bericht, dat te Valpa raiso een hevig stiaatgevecht plaats had tusscken Amerikaansche en Chileensche malozen. Vier matrozen van het Ameri- Vaansche oorlogsschip Baltimore* werden gedood en verscheidene personen aan beide zijden gewond. De twist was een gevolg van de slechte stemming der C'hileenen jegens de Ver. Staten, wegens het optreden van den gezant ten gunste der Balmacedisten. Het centraal metereologisch bureau te Rome heeft van het eiland Pantellaria een telegram ontvangen, gedateerd 17 Oct. meldende, dat 3 kilometer van het eiland, in westelijke richting, de zee zich onstuimig verheft. Volgens een telegram aan de Don Guichotte is daar een groote onderaardsche vulkaan ontstaan. De Britsche afschafferspart jj bereidt een monsterbetooging voor tegen het drankmis bruik. Dertigduizend vrijwilligers zullen een milfioen woningen bezoeken, om tegen de dronkenschap te waarschuwen. Verontrustende berichten over de be doelingen der Russische expeditie tegen de Pamirs worden nog steeds te Peking ont vangen. De nieuwe gouverneur van Chi- neesch Turkestan, die op weg naar zijnen post is, heeft last gekregen geen tijd te verliezen om Kashgar te bereiken. Inmiddels heeft de gezant van China te Petersburg de opdracht ontvangen om aan de Russische regeering opheldering te vragen over aan wezigheid van Russische troepen op het Chineesche grondgebied. Torpedo-netten, ter bescherming van voor anker liggende schepen tegen torpedo's, zullen, is het bericht eener nieuwe uitvin ding in de Engelsche bladen waar, spoedig tot het verleden behooren. Kapitein Wilson zon namelijk een soort van schaar hebben uit gevonden, die, aan den neus der Whitehead- torpedobevestigd; de stalen ringen van het net doorsnijdt. Bij een proef, hiermede ge nomen, ging dit zoo snel in zijn werk, dat de vaart der torpedo nauwlijks. vertraagd werd. Dit; Londen wordt d.d, 20 October ge meld Er woedt op dit oogenblik een zware storm over Groot Brittannië en Ierland. Op verscheidene plaatsen, vooral op de kusten van Ierland, van midden-Engeland en het Zuiden van Wales hebben over stroomingen plaats gehad. Er is veel vee verdronken, en er worden een aantal zee rampen uit het Kanaal gemeld, met verlies van menschenlevens. De sneltrein van Breslau is in den nacht van Zondag op Maandag bij Kulhfurt te 12 u. 50 m. door botsing met een locomo tief ontspoord. Yoor zoover tot hiertoe be kend is, kwamen twee reizigers om en werden drie, benevens de conducteur of de stoker der locomotief, gewond. Tsehang Yao, gouverneur der Chineesche provincie Chantung, een der voornaamste waardigheidsbekleeders in het Hemelsche rijk, is overleden. De levensloop van deze Chineesche grootheid doet inderdaad aan de sprookjes der Duizend en een nacht« denken. Tsehang Yao, was de zoon van arme ouders en moest reeds op jeugdigen leef tijd uit zijn vaderstad vluchten, daar hij een persoon, die een oud man mishandelde, in een opwelling van verontwaardiging ge dood had. Door nood gedrongen, voegde hij zich toen bij een rooverbende, werd spoedig hun opperhoofd en de schrik der provincie Hunan. Toen nu de hoofdstad dier provincie door een aanval van op standelingen werd bedreigd, liet de toen malige gouverneur bekend maken, dat hij aan hem, die de stad tegen de rebellen be veiligde, de hand zijner dochter zou schenken. Dit was een kolfje naar Tsehang Yao's hand. Aan het hoofd zijner 500 getrouwen dreef hij de opstandelingen op de vlucht en voerde als belooning de schoone dochter des gouverneurs als zijn bruid mede. Nu steeg hij ras in sta^d en aanzien. Achter eenvolgens werd de gelukkige mandarijn der 6e klasse, gouverneur der door hem verdedigde stad, en vice-gouverneur der provincie. Door een veldtocht in de wilder nissen van Mongolië handhaafde hij later dermate zijn roem dat daarop een benoeming tot gouverneur der provincie Chantung volgde. Tsehang Yao kon lezen noch schrijven, doch werd algemeen geacht als een recht vaardig man. Even arm als bij geboren was, stierf hij dezer dagen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 20 Oct. Yoor het examen acte gymnastiek slaagden Yrijdag 1.1. te 's-Boech o. m. ook de heeren W. A. Bouman, onderwijzer te De Werken en A. de Moor, onderwijzer te Werkendam. De heer G. D. L. Rink, surnumerair bij de Inspectie te 's-Bosch, thans met de waarneming van het kantoor der Rijks belastingen alhier belast, is verplaatst naar de Inspectie te Amsterdam en zal, tot aan de overgifte van het kantoor aan den nieuw benoemden Rijks-ontvangeralhier zijne functie blijven waarnemen. WAALWIJK, 17 Oct. Yanaf aanstaanden Vrijdag zal de botermrjn alhier beginnen ten 10 ure voormiddag. Nadat de handel in kalfvee in de Lang straat sedert de vorige noteering een paar dagen minder levendig was geweest, her leefde bij in 't begin dezer week opnieuw, waardoor de prijzen op dezelfde hoogte van de vorige noteering bleven. Stalvee werd opnieuw in groote hoeveelheid aangevoerd, de prijzen waren f 30 a f 50 lager dan ver leden jaar en bedroegen f 100 a f 140. De handel in hooi is minder levendig en het aanbod overtreft thans de vraag. Voor de beste qual. wordt f 18.50 per 500 K.G. besteedt, de miskleurde en afwijkende soort f 16 a f 17, schraal hooi f 12 a f 13. Stroo op levering f 10 k f 12 per 500 K.G. WERKENDAM. Door den heer A. de Moor is, in afwachting van zijne benoeming tot onderwijzer te Amsterdam, eervol ontslag aangevraagd. 10 Oct. De eerste bonte kraaien zijn heden alhier gezien. Men wil dat dit een voorteeken is van een vroegen winter. SPRANG. Beroepen te Wierden ds. G. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. ge meente alhier. De meeste com missiën van rapporteurs voor de in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzochte hoofdstukken der staatsbegroo- ting voor 1892 zullen in deze week bijeen komen tot het opmaken der verslapen. Gedurende de afgeloopen week hielden de twee afdeelingen van de commissie voor de arbeidsenquête, voorgezeten door de heeren Rochussen en Kerdijk, te 's-Hage zitting in de gebouwen der Staten-Generaal tot voortzetting van den getuigenverhooren. De noodwet tot versterking der militie en een voorstel tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van den staat zullen eerlang bij de Tweede Kamer worden in gediend. Het plan is beide voorstellen in de sectiën te onderzoeken in de eerste dagen na her vatting der parlementaire werkzaamheden in het begin van November. Als politieke leider der anti-revolutionaire Kamerclub is naar wij vernemen aangewezen jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat bij den Minister van Oorlog het goede plan bestaat, om de milliciens voortaan, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen te doen komen en hen dan voor den winter vier maanden met verlof huiswaarts te doen keeren. Natuurlijk zullen vooraf eenige bepalingen der wet op de nationale militie moeten worden gewijzigd. Te Rotterdam loopt het gerucht, dat de oud-minister Havelaar de aangewezen op volger van den heer Yening Meinesz zou wezen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in de eerste dagen van Januari de dienst voor goederen van Huil op Ylissingen ge opend worden met twee stoomschepen, nl.: »De Minister lak van Poortvliet* en »Pro- fessor Buys.« Uit 's-Hertogenbosch wordt ons gemeld, dat de burgemeester, de heer jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, aan H. M. de Koningin-Regentes zijn ontslag heeft aangevraagd. (Yad.) Uit 's-Hertogenbosch wordt echter aan de »N. R. Crt.« gemeld: Het bericht van het Vaderland,* dat de burgemeester onzer gemeente zijn ontslag aan H. M. de Koningin zou hebben aan geboden, kan ten stelligste worden tegen gesproken. Of de omstandigheden hem zullen nopen tot dien stap over te gaan, is onzeker. Vooralsnog is het bericht onwaar. Uit 's-Hertogenbosch wordt het volgende gemeld: Waren Dinsdag en Woensdag de onrustigen nog niet zeer talrijk en be stonden zij voor een goed deel uit knapen, Donderdag avond haddpn de ongeregeld heden een ernstiger aanzien. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes trokken in troepeft, waarvan sommigen zeker 1000 in getal, over de markt en door de straten, onder het zingen van de bekende smaad- liederen, terwijl nu en dan voetzoekers of slangen geworpen werdeneenige straat lantaarns werden stuk gegooid en ook eenige rniten van enkele bnrgers moesten het* ontgelden. Een onder het volk ver spreid nieuw liedje, getiteld: Ontboeze mingen van onzen Kobus bij zijne terug komst* doet verwachten, dat het laatste deuntje hier nog niet gezongen is. Zaterdagavond was het te 's-Hertogen- o O bosch rustig. Van Vrijdagavond meldt de N.-Brabanter, dat toen eenige personen werden gearres teerd en dat de procureur-generaal in de Ververstraat een 12-tal zingende jongens ontmoette, terwijl een dezer op een harmonica speelde. Zijn Edel Groot Achtbare sprong tusschen de jongens, deelde eenige klappen uit en liep toen in vliegenden ren den harmonicaspeler na. Doch de beenen van Z.Ed. Gr. Achtb. bleken niet zoo vlug als die van den kleinen snoodaard. De overige jóngens, die zich middelerwijl verzameld hadden, hieven kreten aaq. Zij kenden bljjkbaar den heer niet, die (laar was opgetreden. In het begin der vorige week had een mevrouw uit Aardenburg het ongeluk bjj vergissing te Vlissingen op de mailboot te gaan, meenende dat deze de Breskensche boot was. Toen de boot in zee ging, be merkte zij op een verkeerde boot te zjjn echter moest zij de réis naar Queensborough meemaken en daar gekomen, hoezeer nog niet hersteld van zeéziekte, weer mee terug de reis aannemen, \vijl ze natuurlijk niet in Engeland kon ".overblijven, daar ze te A. thuis verwacht Werd. Den volgenden morgen werd Vlissingen, het punt van af vaart, gelukkig weer bereikt, en kon mevrouw de reis naar Breskens en verder naar A. op de »goede« boot voortzetten. Behalve het onaangename er van, kostte deze reis haar tweemaal de volle passagevracht (f 40.) In de strafzitting der Rechtbank te Maas tricht van Maandag jl. werd door een der beklaagden, die terechtstond ter zake van weigering van visitatie en beleediging der Rijks-ambtenaren, erkend een dezer ambte- naren te hebben beleedigd, ofschoon hij het beleedigende der uitdrukkingen betwistte. Hij beweerde tevens daartoe gerechtigd te zijn geweest, omdat' hp de waarheid sprak. Hij kon door meerdere getuigen bewijzen, dat de kommiezen personen hadden aan gezet om, tegen betaling van een zekere geldsom, zout frauduleus in te voeren en zich dan te laten bekeuren. En inderdaad kwam een getuige ter ontlasting bevestigen, zich met nog een ander persoon voor f 2,50 op die wjjze te hebben laten bekeuren, daarvoor bij vonnis van 20 Aprill 1.1. tot één dag gevangenisstraf te zijn veroordeeld en die straf te hebben ondergaan. Deze verklaring, zoomede de opgave door den beklaagde van nog meer andere namen van personen, die zich in hetzelfde geval als deze getuige bevinden, maakte veel in druk en zal zeker tot het instellen van een streng onderzoek aanleiding geven. De Rechtbank te Maastricht heeft rechts ingang verleend tegen Johanna Maria de Rooy, oud 15 jaar, uit Geertruid, verdacht van moord, op onderscheidene kinderen ge pleegd. Uit Londen wordt van eergisteren ge telegrafeerdDe stoomboot Eider*, van New-York naar Southampton, die des mor gens voorbij Lezard kwam, is het Neder- landsche stoomschip »Edam« op 43 gr. N. Br. en 34 gr. W. L. voorbpgestoomd de »Edam« had de schroef verloren. De zeilen waren echter in goede orde. Te Dronrijp (Fr.) was Vrijdagavond een jongeling, geholpen door een jongen, bezig met een driespan te ploegen. Wegens de dreigende lucht werd het voorste paard uit gespannen en door den jongen voortgeleid. Onmiddellijk daarop doodde de bliksem den jongeling met de twee overblijvende paarden. Men zegt, dat Davonport, Sequah, zich te Amsterdam zal vestigen als masseur. De Zweedsche journalist G. Uddgren uit Gothenburg, van wie wij reeds meermalen melding maakten, is Vrijdag met zijn roei bootje »Guy« te Dordrecht aangekomen. De heer Uddgren, lid van de »Gothenburg Sailingclub and Gothenburg Rowing-club,* is afgestapt in Hotel Bellevue* van den heer P. J. Boudier. Het plan van den heer Uddgren is met zyn roeibootje van bier via Vlissingen naar Ostende te vertrekken en vervolgens in zijn rank vaartuigje, al roeiend naar Engeland over te steken. Hij hoopt daar uiterljjk binnen drie weken te zjjn. De heer R. W. B., werkzaam ten kan tore van de waterleiding te Zutfen, die Zondagochtend te 9 uren zijn woning ver laten had en aldaar een adres had achter gelaten, is, na den ganschen dag in de omstreken van Warns veld gezworven te hebben en in verschillende herbergen iets gebruikt te hebben, des avonds ter hoogte van den zandweg, die van de Kapper-allée naar het Huis den Dam leidt, aangetroffen door den paardenkoopman M. Samen zijn zjj naar het Lindeboompje opgewandeld, waar men eerst bemerkte dat B. een bloedende wonde aan den hals had en hem dus geen drank meer gegeven werd. Naar de aanleiding zijner verwonding gevraagd, deelde hg hier mede door 3 mannen te zijn aangegrepen en gestoken, na twist te hebben gekregen over het Heilsleger. Men heeft hem toen naar het ziekenhuis geleid, waar hem spoedig geneeskundige hulp verleend werd en waar hjj ook weldra door de justitie werd ondervraagd. Thans hield B. de bewering zijner aan randing vól; zonderling vond men het, dat hij op de wandeling met M. op bovenge- noemden zandweg tot bij het Lindeboompje niets over dat gevecht met 3 mannen had gesproken en ook zjjn verwonding niet had verteld. M. had zich alleen verbaasd over den rochelenden toon, waarop zijn mede- wandelaar sprak. Er is alzoo iets raadselachtigs in dezs geschiedenis, dat zich zal oplossen als de man in leven blijft en nadere verklaringen of bekentenissen aflegt. Zaterdagmorgen was hij nóg niet buiten gevaar. Te Nijmegen is een verver van een hooge ladder gevallen. Hg verkeert in levens gevaar. - Het 4-jarig meisje, dat te Rotter dam in een emmer heet water viel, is reeds overleden. - Bij het laden van koffie uit de Amerikaansohe loodsen aan de Stieltjes straat te Rotterdam geraakte een werk man onder eenige omvallende balen. Hg werd inwendig zwaar gekneusd. - De Au>8terdamsche politie vraagt de opsporing en aanhouding van zekeren H. A. S., verdacht zich aldaar aan een belangrijken diefstal te hebben schuldig gemaakt. - Yan het beurtschip, varende tusschen Amsterdam en Dokkum, is tusschen Harlingen en Stavoren over boord gevallen en verdronken de 23-jarige schippersknecht P. Heilstra. - Aan de Baan te Rotterdam viel een 4-jarige jongen door eigen onvoorzichtigheid uit een bovenraam. Zwaar gekneusd, werd de arme knaap opgenomen. - De kapitale boerenbehuizing van den heer J. H. Mensinga te Oostwold is afgebrand. Boerengereed schappen en wagens, benevens groote partijen graan ter waarde van ongeveer f 20.000 zijn vernield. Alles was verzekerd. - Te Oud-Gastel is een kind van 2y3 jaar, dat te bed lag, in de rook gestikt. Een broertje, dat met lucifers had gespeeld, had het bed in brand gestoken. - Onder Prinsenhage werd een wagen met paard door den stoom tram aangereden. Het paard werd gedood en de wagen verbrjjzeld. De voerman sprong er bijtijds af. - Bij Zaandam is een schuit met gerst omgeslagen. De twee opvarenden verdronken. De eene was onge huwd, de tweede laat een vrouw met vijf kinderen achter. - De 25-jarige dienstbode van een boer bij Franeker, die aan toevallen leed, is in een sloot gevallen en verdronken. - Een conducteur van de Rotterdamsche tram kwam bg het station Oosterkade, op de voortrede van het rijtuig staande, tegen een lantaarnpaal aan, viel en werd overreden. Beide dijbeenen werden hem gebroken. - Een 39-jarige werkman viel te Rotterdam bij het vooruitbrengen van een kraan. Hij kwam met den linkerarm onder het achterwiel, zijn arm werd verbrijzeld en moest afgezet worden. - Door de marechaussee te Maas tricht is aangehouden de minderjarige Helena van U., die vóór 5 maanden uit de ouderlijke woning te Bergen-op-Zoom verdween en wier aanhouding in het Alge meen Politieblad werd gevraagd. Zij heeft al dien tijd in België omgezworven. - Een kind te Dordrecht dronk bij afwezigheid der moeder uit een fleschje met loog. Het is gestorven. - Bij een on weder is de boeren plaats Willemshoeve op Tessel door den bliksem getroffen. Veel werd er vernield, maar geen brand veroorzaakt. De meubelen in de woonkamer werden zwaar beschadigd. Een stoel, waarop even te voren een kind had gezeten, sloeg tot splinters, balken wer den door gesneden, plauken versplinterd, aardewerk tot gruis vermorzeld en alles door elkaar geworpen. Van het dak waren honderden pannen gerukt. - Ook de kerk toren te Oudeschild werd getroffen. Een begin van brand was men spoedig meester. - In de Prinsenlaan te Amsterdam is een vrouw in een vlaag van waanzin uit een raam der derde verdieping op straat ge sprongen, waardoor zjj den rechterarm en een knieschijf brak en bovendien aan het hoofd werd verwond. Haar toestand is zorgeljjk. - Een vrouw, die van een feestje huiswaarts kwam, is te Middelburg in haar woning van den trap gevallen. Zij bleef op de plaats dood. - Te Delft is een man aangehouden, die op een kruiwagen een brandkast met f 150 er in vervoerde. De kast was uit een loods gestolen. De dief wist te ontsnappen. - Ouder Vlachtwedde is een groote boerenwoning door brand vernield28 koeien en 7 varkens kwamen in de vlammen om. Onder Rozendaal werd een boer, zekere J. K. uit Zegge, getroffen en gedood. - Te St. Auna-Parochie sloeg de bliksem in een fabriekje van bliksem-afleiders, zonder echter brand te veroorzaken. Het gebouw was niet van een afleider voorzien. lAiir-jger-lyke tStr-nci. Almkerk, van l tot 15 Oct. Ondertrouwd: Jan Kant, 24 j., en Aartje Bras, 20 j. Geboren: Hendrikus, z. v. Hendrikus Visser en Seleke van der Stelt; Petronella Maria, d. v. Arie van Helden en Maaike Verwoert; Elizabeth, d. v. Cornelis van der Linden en Heiltje de Waal; Adriaan, z. r. Johannes Groeneveld en Cornelia de Jong; Jan, z. v. Jan Pieter Jongkind en Maaike Arida van Wjjk. Overleden: Adrianus den Hollander, 4 m.Zeger van Herwjjnen, 90 j., wedr. v. Mechelina Antonia HejjstekWilhelmina Geertruida Cornelia Smink, 17 m. Land- en Tuinbouw enz. In het noord-westen van Noord-Brabant, meer bepaald in het Land van Heusden en Altena en op de kleilanderjjen van de Beneden-Langstraat, waar men nagenoeg gereed is met het rooien der aardappelen, is de opbrengst over 't algemeen beneden het middelmatige. Was van de vroege soor ten daarenboven nagenoeg de helft door de bekende ziekte aangetastj de late of jammen hadden daarvan weinig te ljjden, terwjjl de qualiteit, die wel minder is dan verleden jaar, toch voldoende mag heeten. De prjjs, die vóór weinige dagen f5 per H.L. be droeg, is thans tot f 4.50 a 4 terugge- loopen en neigt tot meer daling. Boekaankondiging. Bij de Firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam is heden den vijfden druk van het algemeen adresboek van Nederland ver schenen. Dit boek bevat weder ongeveer 200.000 namen uit alle gemeenten van ons land, hoofdzakelijk naar officiëele gegevens gerangschiktverder vindt men er in ver meld eenige officiëele gegevens omtrent ons Staatsbestuur, de namen der Leden van do Kamers van Koophandel, bet tarief der Brievenposterjj en dat van den Telegraaf. JVI u r li t berichten, HEUSDEN, 17 Oct. Op de botermijn waren heden aangevoerd 112.5 kilo. De prijs varieerde van f 1.18 tot f 1.49. Kooper der grootste hoeveelheid A. van Herpt te Heusden. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Oct. Op de heden alhier gehouden kalveren- en var- kensmarkt waren aangevoerd 206 vette kalveren en 28 vette varkens. Men besteedde voor vette kalveren le kw. 52 a 56 ct., 2e kw. 48 a 52 ct., 3e kw. 44 a 48 ct. per kilo. De vette varkens golden 44 a 50 ct. per k.g. Den 19 Oct. was de prijs der boter f 1.10 tot f 1.34. Binnenland. ji. GORINCEEM, 19 Sept. Op de veemarkt ware» he den aangevoerd 524 runderen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zware kalfkoeien ƒ230 a 320, kal/vaarzen f 150 a 280, melkkoeien ƒ160 a 230, vaarkoeien f ander half-jarige ossen f 100 a 140, guiste vaarzen, f 110 a 140, pinken 80 a 100, graskalveren f ZO a 60, 5 nuchtere kalveren f 10 a 14, 00 lammeren ƒ- a - per stuk Aangevoerd 24 vette varkens, van 17 a 21 cent per half kilo, 00 schapen f 00 a 00, 382 biggen, f 4,00 a 8.00 per stuk. Boter ƒ0.70 a 0.75 per half kilo, eieren f 1.50 a 1.60 per 26 stuks, kippen f 0.50 a 0.65 per stuk. ROTTERDAM, 19 Oct. Tarwe. Jarige, puike f 9.75 a 10.30 goede en middelbare f 9.50 a 7.Nieuwe. De beste J 9.50 a 10.00, goede 9.25 a 6.50, geringe fa -.Per 100 kilo f 12.50 a Canada Tarwe f 7a 8Rogge. De beste f 7.75 a 8.20, goede en mindere f 7.50 a 6.25. Gerst. Winter f 4. a 5.40. Per 100 kilo ƒ-.a Zomer ƒ4.00 a 5.Per 100 kilo f 8.50 a 0.00 Chevalier f 5.30 a 6.20. Haver, 3.a 4.00. Booneo. Bruine. De beste qual. ƒ11.a 12.75, goede en mindere soort -. a Witte. De beste qual. ƒ9.a 11.50 goede en mindere ƒ-.a -..Erwten. Kook ƒ9.50 a f 12.— kaDariezaad. De beste qual. f 7.50 a 7.75, mindere soort f 7.25 a 6.75. Per 100 kilo fa ROT1ERDAM, 19 Oct. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 143 runderen, 94 vette en gras kalveren, 1 nuchtere kalveren, 2865 schapen of lamme-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2