EERSTE BLAD. FEUILLETON. V, Id: 9. ZATERDAG 24 OCTOBER. S-'l Uitgever: L. J. YEERMAH, Heueden. nummep wordt no. 24 vanhet etterstof» die ontstaat uit de slijmhuid aan M tweefle Blad wordt morpn Teraonden. Een aan een man, a voord een woord. Zegenrijke Vooruitgang. voor Dit blad reraohflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. Franco per post zonder prgs- rerhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. feuilleton als bijvoegsel verzonden. Het edelste zintuig van den mensch is ijbet oog, ook het meest dierbare. Vandaar aal ieder gaarne het oor leent, waar een ,#ord orer 't behoud van 't oog te booren is en dat we geen verontschuldiging be dreven te opperen, om, waar we aan de hand van een ervaren deskundige een en ander omtrent de ziekten van 't oog gaan meedeelen. 'Gelijk bekend is, worden de meeste ziekten waarschijnlijk alle door bacteriën ver oorzaakt. Deze kleinste der levende wezens doen 't menschelyk lichaam op drieerlei wgze schade: ze vullen het binnen korten tjjd geheel en al; ze leven en vermenig vuldigen ten koste van het lichaam en ze deelen dit laatste verschillende vergiftige stoffen mede, die ziekten veroorzaken en den dood ten gevolge hebben. Het oog nu is een zeer gunstige plaats voor den groei dezer bacterieen en het is uitgemaakt, dat de meeste oogziekten aan deze wezentjes haar ontstaan te danken hebben. De oogleden zgn met den oogappel ver bonden door een zachte slgmhuid. Het voorste deel van den appel heeft die huid niet, maar een raste, doorzichtige z.g. hoornhnid, waar- or het licht in het oog vallen kan. ert eeuwen kenden doctoren en leeken en zeer vreeseljjke oogziekte, de oogont- feking n.l. der pasgeboren kinderen. Op den tweeden of derden dag beginnen bp deze soms de oogleden een weinig op te zwellen en door een dikken, gelen etter af te zonderen, aan elkaar te kleven. Deze (i In een klein heerengezelschap kwam in het gesprek voor, dat in de spreuk: »een man een man, een woord een woord, de grondtrek ligt zoowel van het burgerrecht als van het volkenrecht, en zij dus de basis is van alle beschaving. Hoewel deze bewering stof genoeg voor een twistpunt leverdewedersprak haar nien&nd, behalve majoor Schlager. >Een man een man, een woord een woord* zeide hg met een afwijzend gebaar, »ik ben ook een man van mgn woord en kan toch dit gezegde niet uitstaan.* Da4 wekte verwondering, want juist de majótA stond als een man van een zeer op recht en nauwgezet karakter bekend. »Ja,« sprak de majoor, met een ernst, die deez' avond anders niet onder het gezel schap heerschte, >deze spreuk is mijn schild geworden, ik leef er naar, doch hooren kan ik haar niet meer; zjj is hard, zeer hard soms voor de menschen. Op het beginsel van recht mag men niet uitsluitend letten wjj hebben allen ook behoefte aan welwil lendheid, toegevendheid en liefde. De liefde schept, de gerechtigheid kan, in het beste geval, slechts behouden. Men kan uit louter liefde voor hetgeen recht is, soms onrecht- de binnenvlakte der leden, komt al spoedig in aanraking met de hoornhuid en verwekt ook daar een zweer. In het slimste geval verzweert die huid, het oogvocht loopt weg en het gezicht is voor altjjd verloren, of het geneest, maar in plaats van het heldere hoornvlies komt nu een witte ondoorzicht- bare massa, die het zien onmogelijk maakt of zeer verzwakt. Men wist sedert lang, dat deze ziekte ontzettend gevaarlijk en besmettelijk is Wanneer een volwassene het kleinste spoor van den etter in 't oog krijgt, is dit in de meeste gevallen binnen drie dagen totaal verloren. Zelfs hebben oogartsen de reiniging zulker kinderoogjes met het verlies van een oog moeten boeten Het is zeker niet te veel gerekend dat van alle blinden in Europa, wier aantal op 300.000 geschat wordt, een tiende deel d. i. 30.000 door deze ziekte beide oogen verloren hebben. Hoeveel door haar één oog verloren hebben of met verzwakte oogen opgewassen zijn, laat zich niet be rekenen, minstens echter beloopt dat het drievoudige, te zamen rond honderdduizend. Reeds dikwijls werd vroeger op populaire wijze het publiek op het gevaar dezer ziekte gewezen, dewjjl slechts bij dadelijke inroeping van geneeskundige hulp, en dan nog niet altjjd zeker, genezing te wachten was en dus ieder uur van vertraging zich ten strengste wreekte. Deze waarschuwing heeft nog evenveel recht als vroeger. Het gevaar is 't zelfde, maar over 't ontstaan dezer ziekte is in den laatsten tjjd een nieuw licht opgegaan en daarmee is de kans op behoud aanmerkeljjk grooter geworden. Vroeger meende men dat een kind die ontsteking bekwam wanneer het te vroeg in 't daglicht gebracht werd, men maakte daarom de kraamkamer zoo duister mogelijk. Thans weet men zeker dat het licht generlei invloed op deze ziekte heeft. Men heeft in den etter van zieke kinder oogjes een zeker soort bacterie ontdekt, die vaardig worden. Wanneer ik van mij zei ven eisch dat ik mijn woord houde, dan is dat edelverlang ik hetzelfde onverbiddelijk van anderen, dan kan het soms zeer onedel zijn. Een gegeven woord laat zich niet meer buigen, maar een mensch kun zich buigen als hij bedenkt dat hooger dan het recht, de liefde staat.* Daar het gezelschap zich over deze week heid van den anders barschen, strengen militair verwonderde, begon de majoor eene levenservaring mede te deelen, die den grond leverde voor zijne bewering. »In het reis- seizoen van het vorige jaar besloot ik tot een voetreis over de Stiermarksche berg keten. Ik begaf mij naar Afienz, om van daar uit den hoogsten top te beklimmen, en aan de andere zijde van het gebergte naar Weichselboden of Wildalpen af te dalen. Den vorigen dag had ik reeds een gids be sproken, een flinken alpenbewoner, die, ten gevolge der schorsing van den arbeid in die streken, geene broodwinning had, maar wel een hut vol kinderen en eene vrouw die tijdelijk tot werken ongeschikt was. Franz was mg als een zeer vertrouwbaar en goed hartig gids aanbevolen, zoodat ik mjjn moeilijken tocht zonder zorg kon aanvaarden. Den volgenden morgen het was een prachtige dag voor bergtoeren haalde ik, volgens afspraak, den gids in zijn hut, die op den weg naar het gebergte lag, af. Door de deur zag ik verscheidene vrouwen haastig af en aanloopen en binnen hoorde ik een eenig8zins zacht geschrei, zoodat ik tot Franz, die aan den deurpost stond en blijk- door haar vorm zeer onderscheiden is van andere. Ze is rond en plat en komt in de allerkleinste sporen van het kind ter wereld, driDgt zoo spoedig het de oogen opent tot de slijmhuid door, vermenigvuldigt zich ongeloofelijk snel, millioenvoudig in een etmaal en is de oorzaak der ontsteking. Men heeft beproefd deze bacterie op dieren in te enten, doch zonder resultaat. Ze is alleen eigen aan 't menscheljjke lichaam en vindt daarbuiten geen plaats tot ontwikkeling. Wat nu den strijd tegen dezen gevaarlijken vjjand van 't oog betreft, daarin spelen voorbehoedsmiddelen de grootste rol. De ziekte nl. kan volkomen tegengegaan worden, wanneer vóór de geboorte de noodige maatregelen worden genomen. Op dit punt kan den huisdoctor niet vroeg genoeg om raad gevraagd worden, vooral in farailiè'n waar reeds een kind met deze ziekte geboren werd. Wanneer dit verzuimd is, kan men niet ontdekking vv„n een bacteriesoort ook hier- een mislukte oogoperatie behoort thans tot over licht ontstoken heeft. Deze bacterie de grootste zeldzaamheden. wordt druiven bacterie genoemd, omdat ze De wetenschap is thans rusteloos zoekend in massa's verbonden aangetroffen wordt, naar middelen om de ingedrongen bacillen Ze is zeer taai: na 10 dagen lang op glas te dooden, zonder het oog zelf op te offeren. gedroogd te zijn, was ze nog niet vernietigd. Intusschen behoede de Hemel de oogen Een Duitsch geneesheer beeft ze op zijn onzer lezers voor deze gevaarlijke indringers arm ingeënt, waar ze binnen korten tijd mui «i een hevig abces teweegbracht, dat geruimen -Buiteiilo/ncl. tijd noodig had voor 't genezen was en een tti i i Het bestuur der liberale associatie van groot litteeken naliet. Een ander bracht j Brussel heeft dtzer dagen een vergadering deze bacteriën in het oog van een dier en i gehouden, waarin met algemeene stemmen ziedaar, na eemgen tnd waren ze mt het f het besluit werd genomen, het voorstel van oog naar de hersenen en vandaar naar het f een der leden der vereeniging te onder- andere oog overgeplant, waar ze een ont-1 steunen, strekkende om, in vereeniging met steking veroorzaakten, geluk die bij den de werkliedenpartij, op den dag van de mensch waargenomen wordt. r bijeenkomst der Kamers een manifestatie Wat heeft de oogarts dus te doen te orgamseeren ten gunste der grond wets- Wanneer het onmogeluk is de bactenen ii .herziening en van het algemeen stemrecht, in het oog dat het eerst ontstoken wordt, Omtrent het ongeluk met den sneltrein te keer te gaan, dan geeft hij in over weging het geheel uit te nemen, zoodat uit Hamburg naar Berlijn, waarvan in ons spoedig genoeg na de geboorte hulp in- j een verhuizing langs de gezichtszenuwen j vorig no. melding is gemaakt, blijkt thans roepen. De geneeskundigen kunnen thans met een enkelen druppel van zeker vocht, dat we liever hier niet noemen omdat 't een te gevaarlijk middel is in de hand van een onervarene, de ziekte te keer gaan. Aan de kennis van het ontstaan dezer ziekte is het te danken dat de oogarts thans weken voorbij ziet gaan, waarin huil geen kleine lijders worden toegevoerd. Die nog komen, zijn van het platteland, waar ^een hulp te bekomen was. Zoo bestaat er dus hoop dat Europa weldra 30.000 blinden minder tellen zal wanneer maar ieder het gevaar kent, waaraan alle jonggeborenen bloot staan. Zegt het voort! Er is nog een andere oogziekte, waarin de kennis der bacteriën licht gebracht heeft. Het komt n. 1. voor wanneer één oog beschadigd is, b. v. door een ingedrongen voorwerp, dat dan na weken, soms na jaren het andere oog aan ontsteking be gint te lijden en meestal onredbaar verloren is. Dat was zelfs voor deskundigen een groot raadsel, totdat voor eenige jaren de baar niet goed wist wat hij doen zou, de opmerking maakte: »Ik geloof dat gij heden wel niet met mij den berg zult opgaan.* »En waarom niet?* vraagde de man bijna verwonderd. »Nn, indien hetgeen ik daar binnen hoor, uw gezin betreft.* Hij trok mij wat op zijde en vertelde in vertrouwen, dat zijne vrouw hem zoo juist een zoontje geschonken had, en het verder niets was. Ik wenschte hem geluk en vraagde of hg mij ook een anderen gids kon aanraden of bezorgen. »Wil mijnheer mg dan niet hebben?* riep hij verschrikt. »Ik ontsla je van de belofte, dat spreekt toch vanzelf.* »Om dien kleinen jongen zou ik thuis big ven? Lieve Hemel! als ik altijd thuis was gebleven, wanneer ik een zoontje ge kregen had, dan zou ik in mijn leven veel werk verzuimd hebben!* »Neen, neen, maar dat gaat toch niet'* zeide ik. Hierop trok hg mij in de kamer en klaagde mij, voor zooverre het hem gelukte zijn jongste te overschreeuwen, bij zijne vrouw aan, dat ik hem niet mee wilde hebben en er aldus weer niets van verdienen zou komen. De kraamvrouw smeekte mij, ondanks haar bleek gelaat, dat den aan- doenlijken, lijdenden trek der armoede droeg, met zachte stem, onze overeenkomst toch te laten geldenalles was in de beste orde over de hersens heen, onmogelijk is. Het is voor den patiënt zeer moeilijk daarin toe te stemmen, maar het is beter eene rangeermachine werd aangeloopen, met nader, dat de trein bij het binnenrijden het station Kohlfurt ter van zijde door één gezond oog te behouden, dan na niet langen tijd beide te verliezen. Zoo viert de kennis der bacteriën ook haar triumf in de moderne oogheelkunde. Alle oogartsen hebben vroeger verstomd gestaan, hoe trots de meest zorgvuldige operatie der staar, toch af en toe het ge- heele oog in 2 of 3 dagen door verettering verloren ging. Ja, de groote oogheelkun dige Albrecht von Griife, die 61 operaties gelukkig volbracht, maar de drie volgende geheel zag mislukken, schreef twintig jai en geleden in een sombere stemming: »men ziet hieruit dat de ramen der oogklinieken niet alle naar de gelukkigen kant open gaan Thans weet men dat verettering uitslui tend plaats vinden kan, wanneer bacteriën in het oog geraken. Men doodt dus de kiemen dezer wezens, die uit de lucht op de instrumenten zich kunnen vastzetten en hetgeen ook de aanwezige buurvrouwen bevestigen konden. Zjj wisten waarlijk niet wat zij moesten beginnen, wanneer er geen geld in hnis kwam. Het loon voor den gids was op vier gulden vastgesteld, waarvan ik dadelijk een vierde deel, als feestgeschenk voor den nieuwen wereldburger, op de ven sterbank legde. Ik bood Franz, die mij als een zeer gevoelig man was beschreven, nogmaals aan op dit oogenblik vrouw en kind niet te verlaten. De toer zou drie dagen durenik kon het dus niet verant woorden hem zoo lang van zijn huis ver wijderd houden. Of het alleen dit was, dan wel of ik plotseling een tegenzin in hem had, zoodat ik wel graag van hem af wilde zijn, vraagde hij. Ik verzekerde hem, dat ik alleen ter wille van zijne huiselijke omstandigheden hem wilde ontslaan. Hij liet zich echter niet ontslaan, zeide Franz. Bedenk het goed!* stelde ik hem nog eenmaal voor; stegen den middag zult gij al onrustig worden vóórdat wij den Dulwitz overgegaan zijn, zult gij over niets anders meer spreken, of ten minste denken dan: hoe zal het met de vrouw zijn? hoe met het kind Er kan licht wat gebeuren 's Avonds, als wij in de hut op den Dulwitz moeten slapen, zult gij naar huis willen, en mis schien den volgenden morgen doodvermoeid en slaperig terugkeeren. Ik zeg je evenwel, Franz, dan zal ik niet toegeven, ik laat je niet gaan. Ge zult mij aan een anderen gids willen overdragen, het gevolg dat een waggon le en een 3e klasse in elkaar werden gewrongen en verscheiden passagiers bekneld geraakten. Twee artsen, die zich in den trein bevonden en zeiven gekwetst werden, verleenden terstond de eerste geneeskundige hulp. Er z§n vijf reizigers omgekomen en vier anderen, benevens de machinist en de stoker der rangeermachine, zwaar gekwetst; van de overige passagiers zijn er verscheidene licht gekwetst. Uit Petersburg wordt aan de Standard bericht, dat te Berlijn een Rus in hechtenis is genomen en naar Petersburg overgebracht, die op den Keizerlijken trein de betrekking van kok vervulde ten tijde van het spoor weg-incident bij Borki, en na het voorval spoorloos verdwenen was. Men zegt, dat deze persoon met de juiste toedracht dier zaak bekend is en reeds belangrijke ont hullingen heeft gedaan. als wij er een tegenkomen, om spoedig naar huis te kunnen gaanik zal je echter vasthouden als een eigenaar zijn slaaf; ik ben het niet gewend in een vreemde streek ruilhandel met mg te laten drijven, maar ik behoud dengene wiens diensten ik ge kocht heb, zoolang als overeengekomen is. Ik zal onverbiddelijk zijn; daarom raad ik je nog eensblijf 't huis, ik zal wel een ander vinden, je echter niet vergeten en bij gelegenheid aanbevelen. Wij scheiden als goede vrienden. »Ik ga mede!* riep hij vastbesloten, »ik zal mg gedragen zooals gij het verlangt.* »Nu dan!* zeide ik, »als gij volstrekt niet anders wilt! Gij zult drie dagen met mij te zamen blijven.* »Ik zal mijnheer niet verlaten.* »Een man een man, een woord een woord*. Hierop gaf hij mij de rechterhand. De kraamvrouw scheen zich verlicht te gevoelen toen zij bemerkte dat het zaakje was afge handeld. Zij lachte, toen zij haar klamme hand in de mijne en daarna in die van haren man legde; zij wenschte ons heel mooi weêr toe, en zeide dat Franz om harentwil maar geen zorg moest hebben. Zij riepen elkander een: »God behoede u« toe, en de vrouw, zich vermannende, zeide hem, dat hg, als hij iets doen wilde, den kleine bekruisen zou, voordat hg in naam van God gedoopt werd. Hij deed dit, belaste zich met de nood zakelijke voorwerpen en wij begaven ons op weg. (Wordt vervolgd.! tan en Altena, angstraat en ommelerwaard. Prof. Herman Cohn te Breslau.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1