IMaatselijb: Nieuws. Binnenland. Aanbestedingen. Neêrlandsch Inclië. Gemengd en Allerlei. Een model-echtgenoot volgens tante Hetty. Te Reni, in Bessarabië, zijn door het springen van een met kruit geladen pro jectiel, die in den vragen van een militair transport vervoerd werd, tien Russische soldaten gedood en zes zwaar gewond. Te Lemberg zijn duizenden inwoners weder door de influenza aangetast. Een Ier, genaamd Koegh, zat Vrijdag in een tram van Blessingham naar Dublin en wist bij wijze van aardigheid een zijner medepassagiers eene flesch uit een jaszak te ontfutselen. Hij dacht, dat er whiski in was en nam een goeden slok. Daarop bracht hij de flesch weer heel behendig in den zak terug en zeide niets. Maar na eenigen tijd begon hij ernstig ongesteld te worden en deelde mede wat hij gedaan had. Het bleek toen, dat hij geen wiskj, maar een vergift had gedronken. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar het was reeds te laat. Na korten tijd stierf de man. De rondreis van generaal Booth door Zuid-Afrika, Tasmania, Victoria en Nieuw Zuid-Wales schijnt een ware triomftocht te zijn. De opbrengst van de offerweek wordt geschat op 50,000 ponden sterling tegen 30,000 pd. st. in 1890 en 20,000 pd. st. in 1889. Onderhandelingen zijn gaande over den aankoop van een stuk grond aan de Theems te Londen, voor het stichten van een groot Centra al Citadel*. Volgens een ontvangen particulier bericht, dd. 22 October, heeft het te Petersburg 5o R. gevroren en is er te Hernösand reeds zeer veel sneeuw gevallen. Omtrent de nood in Rusland worden de volgende staaltjes van menschelijk lijden meegedeeldTe Ratchino, Orenberg, kwam een weduwe uit een naburig dorpje om brood bedelen voor haar kinderen. Zij kreeg wat voedsel en haastte zich daarmede terug, maar vond, thuis komende, haar kinderen dood. Bij de lijkopening bleken de magen niets te bevatten dan schillen en zand. Te Ekaterinaburg biechtte een vrouw aan een priester haar voornemen om haar kin deren te vermoorden, ten einde hen voor langer lijden en erger dood te behoeden. De priester ging met haar, voorzien van voedsel, naar haar woning, waar de kinderen als wilden op het brood aanvielen. Kort daarna stierven de kleinen. Een dienst meisje, dat bij haar familie op het land was geweest, verklaarde dat mannen en vrouwen aan het vee in de stallen het voedsel be twisten. Kooplieden trekken het land rond, alles tot spotprijzen van de nood lijdenden opkoopende. Ofschoon 't voor een Russische een schande is kort haar te dragen, laten de arme vrouwen zich kaal scheren. Voor den rijksten haardos wordt nauwelijks 2 roebel betaald. De Regeering heeft verboden groote hoe veelheden graan aan graankoopers te ver- koopen, ten einde speculatie tegen te gaan. De Amerikanen vinden, dat zij er zich mee moeten gaan bemoeien. Een adres aan den Czaar, geteekend door 10.000 Yankees, zal worden gezonden aan het Vrede- congres te Rome. Intusschen, en dat is praktischer, zijn in Amerika fondsen bijeengebracht, waarvoor granen gekocht zjjn, die naar Rusland zullen worden gevoerd. Als de Russische Regeering nu maar de schepen niet terug zendt zooals zjj aankomen, met de boodschap Rusland is groot, goed en machtig genoeg om zich zelf te helpen. Russische vlotters, die in Oost-Pruisen zjjn aangekomen, hangen hartverscheurende tafereelen op van den in Rusland heerschen- den nood. In het bovenstroomgebied van Don, Wolga, Wetluga, Sura, enz., sterven duizenden den hongerdood. In groote troepen trachten de noodlijdenden die streeken te verlaten maar velen sterven onderweg. Kasan en Astrakan worden door vluchte lingen overstroomd, die tot naar den Kaukasus trachten te ontkomen. Uit de noodlijdende districten zijn nagenoeg alle militairen teruggetrokken. HEUSDEN, 26 Oct. De heer Hoogendorp, eerlang adsistent a/h. Post- en Telegraafkantoor alhier en daarna als zoodanig te Woerden werkzaam, is benoemd tot Directeur v/h. Post-Tele- graafkantoor te Oostburg (Zeeland.) Gisteren avond circa 9 uur, keerden twee dienstmeisjes, die den dag bij hare familie hadden doorgebracht, over den Aal- burgschen dijk huiswaarts, toen zjj onver wachts door een persoon werden aange vallen, die zich vooraf in hinderlaag had neergelegd. Een van beide meisjes wist te ontsnappen, doch de andere werd inmid- 1 dels vreeselijk mishandeld, tot zij weldra door twee personen, door de voortvluchtige daartoe aangezet, werd ontzet. De Commandant der Maréchaussee alhier, hiermede in kennis gesteld, liet nog den zelfden nacht den booswicht (een polder werker) uit zijn keet oplichten en in arrest brengen, zoodat hij voorzeker zijn straf niet zal ontgaan. WTJK (bij Heusden). Het kantoor eener bjjzondere telephoononderneming alhier zal, te rekenen van 26 dezer, op werkdagen open zijn: van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 41/J en 6 tot 7*/s uur namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. HAARSTEEG, 23 Oct. Dat lust tot reizen soms vroegtijdig ontwaakt, bleek dezer dagen in het naburige Vlijmen. Het driejarig zoontje van den manden maker A. v. d. L. had ongemerkt plaats genomen in een spoortrein-coupé, met het gevolg, dat men hem eerst in Zwaluwe ontdekte. Niet in staat zijn identiteit te kunnen constateeren, zond men draadbe- richt naar Vlijmen, zoodat de ouders die hun lieveling reeds verloren waanden spoedig wisten waarheen hij was verzeild geraakt; van welke plaats hij weder bij de eerste gelegenheid (goed voorzien van boter hammen enz.) naar Vljjmen werd terug gezonden. WAALWIJK, 24 Oct. De burgemeester heeft eene bekendmaking doen verspreiden, waarin hjj de ingezetenen dezer gemeente uitnoodigt, geene aalmoezen meer te geven aan bedelaars of landloopers elders woon achtig, die nog altjjd, vooral op Vrjjdagen en Zaterdagen, onze gemeente bljjven be zoeken, komende o. a. uit 's Bosch, Heus den en Kaatsheuvel. »Het armbestuur alhier,* zegt ZEd. verder, »is bij gebreke van de noodige middelen in verre na niet in staat, het groote aantal armen, in deze gemeente woonachtig, te ondersteunen, zoodat binnen kort een beroep zal moeten worden ge daan op de bekende mildadigheid der gemeentenaren. Ook uit aanmerking hiervan, verdient het ten zeerste aanbeveling aan boven bedoelde vreemdelingen eiken onderstand te weigeren, waardoor het bezoek van die menschen aan onze gemeente van zelf zal ophouden.* De handel in kalf koeien en dito vaar zen in de Langstraat was sedert ons vorig bericht weder zeer goed geanimeerd en de hooge prijzen hielden zich naar qualiteit goed staande. Kalf koeien van prima qual. f 280 a 315, 2e pual. f 180 a 225, kalf- vaarzen f150 a 200 stalvee f 100 a 175, slachtvee le qual. 67 a 68 ct., 2e qual. 60 a 64 ct. per K.G., jarige kalveren en hokkelingen f 30 a 50, vette varkens 50 a 52 ct. per K.G. schoon jonge dito f 3 a 7. Hooi. Bij weinig handel bleven de prijzen in ééndoen. Naar qual. wordt f 15 a L9 per 500 K.G. besteed, terwijl schraal hooi f 12 a 14 kon afdoen. Stroo f 10.— a 11.50 per 500 K.G. WOUDRICHEM. Van 12 tot 18 Oct. werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 1 zalm, voor f 1.35 per half K.G. en 700 stuks houting voor 13 ct. het stuk. Nog werd aangevoerd een partij snoek, voor 25 a 30 et, paling voor 55 ct. en diverse voor 6 a 10 ct. per half K.G. DALEM. Woensdag 1.1. zijn de Rijs- hewassen (3- en 4-jorig hout) in den polder Dalem verkocht. De opbrengst was ruim f 400 per H.A. tegen ruim f 150 vóór 4 jaren. In den polder Heukelum bedroeg dit verschil nog meer. Het 3-jarig houtgewas aldaar bracht althans dooreen circa f 500 per H.A. op. De beetwortelen geven ook hier een zeer slecht beschot. De prijs, f 9.50 per 1000 K.G. is bovendien zeer laag, zoodat er boeren zijn, die geen f 100 per H.A. maken; in het gunstigste geval zal het de f 200 niet te boven gaan. In het polderdistr. Tielerwaard zijn voor den winter 1891/92 door den Dijkstoel tot noodheemraden benoemd: te Vuren de heer G. de Bruijn, te Dalem de heer G. van Willigen. Onze staatsschuld Het bedrag der staatsschuld, voor een klein land als het onze zeker niet gering, vordert voor 1892 nog zonder de lasten der aanstaande leening eene uitgaaf van bijna 35 millioen gulden (waarvan 32 millioen voor intrest en bijna 3 voor af lossing), tegenover een bedrag van 1271/3 millioen aan geraamde ontvangsten. Meer dan een kwart van de landinkomsten wordt dus vereischt tot betaling van rente en tot geregelde schulddelging. Hoe groot intusschen onze schuldenlast zij 't is een merkwaardig verschijnsel, dat, zooals het Handelsblad* opmerkt, die last in de laatste veertig jaren ont zaglijk veel lichter geworden is. In 1850 was voor rente alleen nog iy2 millioen meer dan thans noodig, en de staatsschuld nam toen meer dan de helft van de in komsten des rijks in beslag. Per hoofd der bevolking moest in dat jaar f 11.60 enkel voor rentebetaling worden opgebracht. Thans bedraagt het gemiddelde niet meer dan f 7.70 en het is eigenlijk nog f 1 minder, omdat men dient at te trekken wat het land uit de staaispuurwegen waarvoor een groot deel der schuld is aangegaan als inkomst trekt en dus niet aan belasting heeft te dragen. De vei mindering van druk O bedraagt dus meer dan 40 pCt., vergeleken met jaren herwaarts. Verder rekent het blad uit, dat in die 40 jaar 338 millioen zijn geamortiseerd. Deze zijn natuurlijk niet tot dat volle bedrag betaald; de werkelijke uitgaven daarvoor bedroegen 262 millioen. Het grootste deel daarvan, ongeveer 180 mil lioen, werd uit de Indische overschotten verkregen, uit den tijd toen in de behoeften der kolonie nog op zeer karige wijze werd voorzien. Gelukkig,* zegt het Handelsblad* »heeft Nederland zich onafhankelijk weten te maken van deze baten en kan het, met een veel minder drukkenden schuldenlast, nu al zijne gewone en een groot deel ook der buitengewone uitgaven uit eigen in komsten bestrijden. Voor de algemeene behoeften blijft thans niet, als in 1850, slechts de kleinste helft, maar bijna s/i dier inkomsten beschikbaar. Zonder groote be zorgdheid kan daarom eene kleine ver meerdering van schuld worden tegemoet gezien.* Naar men verneemt, is bjj de Regeering in overweging het overbrengen van de aan gelegenheden van den landbouw, thans grootendeels behandeld aan het Departement van Waterstaat, naar de Ministeriën van Binnenl. Zaken en Financiën. De heer S., vischhandelaar te 's Bosch, werd Dinsdag door een snoek in den vinger gebeten en reeds Woensdagavond overleed hij aan bloedvergiftiging. Zaterdagavond, te ongeveer 9 uur, werd er aan de boerenwoning, bewoond door de 70-jarige weduwe Moens en haar dienstbode, de 32-jarige Marie Johanna de Witte, onder de gemeente Meliskerke, herhaalde malen op het venster geklopt en verzocht open te doen. De meid ging daarop naar de achterdeur en opende die. Vermoedelijk onmiddellijk daarop werd zij aangevallen en werd haar den hals half doorgesneden. Daarop werd het slachtoffer naar den boomgaard gesleept, welke in de nabijheid van de woning gelegen is. De Weduwe Moens, welke een gil hoorde, liep daarop door de voordeur den weg op, naar de hoeve van haar schoonzoon, De Korte, welke oogenblikkelijk met haar mede ging- Toen de weduwe de voordeur uitliep, hoorde zij de klink van de achterdeur op lichten, zoodat men alle redenen heeft te vermoeden, dat de moordenaar kwam met het doel om te stelen, maar door het loopen der weduwe verschrikt, de vlucht heeft ge nomen. De arme meid heeft nog een half uur geleefd, doch geen enkele aanwijzing kunnen geven, en is toen onder de hevigste pijnen gestorven. De officier van Justitie van Middelburg heeft zich met den rechter van instructie en twee geneeskundigen naar de plaats van den moord begeven. De Rechtbank te Heerenveen heeft uit spraak gedaan in de onlangs vermelde zaak van Zwart, die bij advertentie aan >stroopers« hazenstrikkendraad te koop had aangeboden, en hem veroordeeld tot de buitengewoon hooge straf van f 150 boete, subsidiair 30 dagen gevangenis. Aangaande den geheimzinnigen dood van den heer K. Benus en zijn echtgenoote te Zuid-Eksloërmond, wordt nog gemeld, dat het gerechtelijk onderzoek niets verdachts heeft aan het licht gebracht., zoodat men mag aannemen, dat de overledenen een natuurlijken dood gestorven zijn. De lijken zijn weder ter aarde besteld. Een paar kleine jongens, die op den steiger van de Amsterdamsche booten aan het spelen waren, vonden een patroon. Niet weinig in hun schik met deze vondst, gingen zij er mee naar huis, waar zij het gevaarlijk speelgoed in het vuur wierpen. Een hevige ontploffing volgde; de kachel werd uit elkander geslagen, terwijl de ruiten werden verbrijzeld. Gelukkig had het geval geen ernstiger gevolgen en kwamen de jongens er met den schrik af. Het »Vad.« meldt: Zondagmiddag waren bijna alle publieke vermakelijkheden te Amsterdam gesloten. In de cafés-chantants werd niet gezongen, de dameskapel in het Panopticum 'iet te vergeefs op zich wachten, in de »caté=:« in de Nes werd geen muziek gemaakt. De houd rs van publieke vermakelijk heden kregen Vrijdag 1.1. een aanschrijving van den burgemeester, in 't vervolg 's Zon dagmiddags hun inrichtiugen gesloten te houden. Enkele directeuren gaven geen ge hoor aan dit bevel, dat op de Zondagswet gegrond is. Tegen hen werd echter proces verbaal opgemaakt. Naar het >Utr. Dagbl.* verneemt, is het zelfde bevel reeds lang geleden te Rotterdam gegeven, door den heer Vening Meinesz. De meeste publi ke vermakelijkheden zijn daar echter in »societeiten« veranderd, waarop de bepaling van geen kracht is. Groote en kleine diefstallen, zelfs ook nachtelijke aanrandingen, zijn indenlaatsten tijd te Rotterdam weder aan de orde, zoodat niet alleen van de zijde der inge zetenen luide klachten worden aangeheven, maar ook reeds van de zijde der politie zelve buitengewone maatregelen zijn voorge schreven. Zoo heeft de commissaris van politie in de 2e afdeeling gelast, dat alle personen en jongens, die des nachts zwervende langs de straten gevonden worden en verdacht voorkomen, moeten worden overgebracht naar het polititiebureau, om daar den nacht verder door te brengen. Ter bevordering van de veiligheid op straat raadt een inzender aan, de nacht- politie voortaan in versnelden pas hun wijken te laten doorloopen, hen van over schoenen te voorzien, opdat men hen niet reeds in de verte hoort aankomen en ook alle blinkende versieringen van de uniformen te verwijderen. Een vermakelijk voorval had te Wedde in het laatst der vorige week plaats. De heer H. van Oudepekela heeft te Wedde nl. een jachtveld en geeft den rijksveld wachter voor elke bekeuring, welke daarop door hem wordt ingesteld, eene premie van f 5. Nu was de heer H. zelf met een ander persoon op dit veld te jagen en wel op een verboden dag, terwijl het geval wil, dat ook de rijksveldwachter aldaar verschijnt, die den jager onder het oog bracht, dat het thans een verboden dag was om te jagen en deswege tegen hem bekeuring moest instellen. De heer H. ziet zich dus be keuren op zijn eigen jachtveld en moet bovendien des rijksveldwachters premie be talen Naar men verneemt, is uit door de Duitsche regeering gevraagde en door onze regeering haar te verstrekken opgave ge bleken, dat zich hier te lande 26,000 Duitschers bevinden. Uit Amsterdam meldt men aan deN. R. Ct.: De hoop dat Sequah's afscheid zonder straatschandaal zou eindigen, is niet be waarheid. Hoewel de middag zich doorgaans slecht leent voor herrie, heeft onze stad toch op klaarlichten dag een hevig staaltje van opwinding gezien. Sequah zelf had tegen Maandagavond zin gehad in eene groote manifestatie, maar gelijk hij zelf mededeelde, de politie wilde dat niet hebben. De seance van heden middag verliep op de gewone wijze. De eigenaar van een der grootste manu factuurwinkels werd behandeld en genezen, en talrijke patiënten getuigden van hun herstel. Daaronder een die naar hij ver klaarde aan hydromatische ziekte had geleden. Het afscheid van Sequah en het publiek was natuurlijk hartelijk. O.a. ontving hjj een prachtexemplaar van een afscheidslied, waarvan het eerste couplet luidt: O, vaart dan wel, O vaart dan wel, Vergeet, vergeet ons niet, Daar gij ons nu gaat verlaten, En een traan ons niet kan baten, Och, ons noodlot is verdriet. O, vaart dan wel, O vaart dan wel, Vergeet, vergeet ons niet. Het prachtexemplaar was op goud papier gedrukt en met opgeplakte bloemetjes ver sierd. Terwijl een honderd menschen gelukkig werden gemaakt met even zooveel fleschjes olie, begonnen in den tuin de aanstalten voor het pretje. Twee politie-agenten poogden de paarden van Sequah's coupé te bescher men, maar noch zij, noch de zweepslagen van den koetsier konden het publiek op een afstand houden. De koetsier, die kennelijk op krachtiger hulp der politie had gerekend, koos, toen deze wegbleef, de wijste partij, en ging zelf helpen. Maar toch dreigde het pretje in het water te vallen. Sequah zelf wilde niets van de ovatie weten. Op zijn bevel werden de paarden teruggebracht, maar daarvan was Jan Rap niet gediend. De paarden moesten weg. Tot driemaal toe soldë men de paarden van het kastje naar den muur, tot de beesten zoo schichtig waren, dat het gevaarlijk begon te worden. Eindelijk kreeg Sequah een inval. Hij iiefc het publiek in de zaal roepen. Maar jawel. Neen, dan rijdt hij stil weg; hier blijven, riep men algemeen. Toch ging een gedeelte naar de zaal, waar Sequah de menigte toe sprak, en eene overeenkomst sloot. Hij zou in het rijtuig stappen als de paarden er voor waren, en als men kalm bleef, zou hij stapvoets naar het hotel rijden. Deze concessie bevredigde de gemoederen. Men kon dan toch een lolletje hebben, en men kreeg dit onder het zingen van toepasselijke en niet- toepasselijke liederen, van Oranje en socia listische deuntjes trok men op. Natuurlijk nam de stoet steeds in omvang toe, want op straat was het toch al vol. Omstreeks 5 uur kwam men in de Kalverstraat, die reeds geheel gevuld was. Niet dan met moeite bereikte men het Hotel Suisse,* waar Sequah onder oorverdoovend gejuich uitstapte. Had Sequah zelf verteld, dat men hem den koning der kwakzalvers noemde, het volk bewees hem inderdaad koninklijke eer. Onder het zingen van het volkslied ver scheen hij voor het geopende raam, om dankbaar de hulde der duizenden te ont vangen. De opgewondenheid kende toen geen grenzen. Het was een gejuich als men anders slechts op den Dam hoort als een vorst op het balkon komt. De Kalverstraat bood gansch dien tjjd een zonderling tooneel. De menschenmassa was ontzettend, niet alleen op straat maar ook in en op de huizen was geen plaatsje onbezet. Bijna had nog een ernstig ongeluk plaats gehad, daar de paarden met het leege rjjtuig op hol sloegen. Gelukkig werden zij spoedig gegrepen. De drukte voor het hotel hield betrek kelijk lang aan, zoodat menigeen met vreugde het vertrek van den wonderdokter zal be groeten. Aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden aanbesteed 11 Nov. De uitvoering van baggerwerk tot voortzetting der verbetering van de rivier de Waal tusschen den hoofddam te Pan- nerden en Nijmegen. Raming f 0,30s per M3. Aanw. 4 Nov. 11 Nov. Het maken van 2 kribben, het verlengen van 3 Rijkskribben en het verrichten van baggerwerk, tot verbetering van den IJssel, beneden het Katerveer. Raming f 5960. Aanw. 4 Nov. 11 Nov. (Herbesteding). Het maken van werken tot verbetering van de rivier de Maas onder Hoene, Driel en Gewande. Raming f 19000. Aanw. 4 Nov. 18 Nov. Het verdiepen van het groot scheepvaarwater in het Scheur beneden het lichtopstand bij de voormalige buskruithaven. Raming f 71300. Aanw. 11 Nov. Te Amsterdam zal den 5 Nov. e. k. in het openbaar worden aanbesteed: le. het maken van een gedekten gemeenschapsweg, tevens inundatiekeering, tusschen Uithoorn en Kudelstaart (raming f 184,000.) en 2e. het maken van bovenvermeld werk, met uitzondering van een gedeelte der aarde werken (raming f 70,600,) alles onder be heer der genie te Amsterdam. Uit het koloniaal verslag, loopende tot 25 Sept. ontleenen wij het volgende: Segli werd den laatsten tijd minder hevig beschoten. De strijd tusschen den vorst van Pedir en diens broeder duurt steeds voort. Den 19 Aug. werd de kedei te Pedawa door een bende aangevallen. Het hoofd van het landschap Habib Pedawa sloeg met zijne mata-mata's den aanval niet alleen af, doch nam zekeren Nja Jet gevangen, dien hij aan het bestuur overleverde. Te Edi werd door de mata-mata's van Toengkoe Tjihik een hoofd, Boekit Slamat genaamd, gevangen genomen. In 1889 en 1890 was deze bendehoofd in het Edische tijdens de onlusten. Ook heeft hij deelge nomen aan den aanval op het tolkantoor te Poelau Kainpeij (Sumatra's Oostkust.) Dezelfde mata-mata's rekenden den 22 Aug. Pang Raoeh in, die zich schuldig had gemaakt aan het stelen van Beaumontge- weren en deel had genomen aan den moord op de Chineezen, den 27 Juli 1.1. Te Melaboe verdreven de passerbewoners een bende, die de passer aanviel. De vijand bekwam een doode en een gewonde. Ten westen van Telok Semawé onder werpt Toekoe Pasanga het geheele omlig gende gebied, zoodat zelfs Telok Semawé, dat van onzen steun ontbloot is, gevaar kan loopen. tg^aegggtf^wwtMMgBBiagMBBgapiiiiiyiii MBBMB——i Nu meisjes, zei tante Hetty, legt uw bor duur- en uw breiwerk weg; gaat wat nut tigs uitvoeren en houdt op met dat bouwen van kasteelen in de lucht en dat gepraat over vrijers en wittebroodsweken. Het maakt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2