zoodat eene nieuwe aanbesteding gebonden Tc San Francisco ontving men nadere' berichten omtrent de aardbeving in Japan. De onverhoedsche aardschokken liepen van het Oosten naar het Westen. Weinigen konden ontsnappen. Duizenden werden oogenblikkelijk verpletterd onder de neer stortende gebouwen, terwijl tallooze andere omkwamen ten gevolge van ontberingen, daar het hulpbetoon allergebrekkigst was. De laagste doodenraming bedraagt thans 24.000. Eene geweldige vloedgolf over stelpte de kuststad Kano, waar weinigen ontsnapten. Men vreest dat er verscheidene Europeanen zijn gedood. Zeventig naijlen spoorweg zijn verwoest. Prof. Dubois, te Bern, neemt proeven aangaande de uitwerking van den elec- trischen stroom op het gezichtsorgaan. De stroom, door één gewoon Leclanché-eleuient opgewekt, neemt het netvlies reeds waar; bij een sterkte van l/20 milliampère »ziet« men de richting van den stroom. De onderstelling ligt voor de hand dat men er langs dezen weg (zij 't in sommigen gevallen) toe zal kunnen komen, blinden electri8ch te doen »zien.« Op het eilaHd Kreta heeft weder een bloedig treffen plaats gehad tusschen Turk- sche troepen en eene gewapende bende, waarbij aan beide zijden ongeveer 30 man sneuvelden. Te Malaga is een Jack the Ripper-moord gepleegd; geen spoor van den misdadiger. Uit Petersburg wordt d.d. 1 Nov. gemeld: De uitvoer van alle graansoorten, behalve tarwe, is, te beginnen op heden, verboden. De schepen, die bezig zijn te laden, mogen hun lading innemen, mits dat zij binnen drie dagen daarmee gereed zijn. De »Daily News« verneemt uit Peters- Durg, dat de regeering weder 32 millioen heeft besteed tot leniging van den nood. De bouw der Siberische hoofdlijn is min stens een jaar uitgesteld wegens gebrek aan fondsen. Een ontzettend voorval heeft te Grunden, in Beieren, plaats gehad. De vrouw van een houtvester, die sedert geruimen tijd aan zwakte van geestvermogens leed, heeft in een aanval van waanzin haar kindje van negen maanden in een pan gebraden en het '8 middags, tot doodelijke ontsteltenis van den man en verdere huisgenooten, hen als vleeschschotel voorgezet! De Weener correspondent van de Times* beweert uit goede bron te weten, dat de opstandelingen in de provincie Yemen 40,000 man sterk zjjn en zich meester hebben gemaakt van verscheidene vestingen. De hoofdmacht der Turksche troepen wordt door hen in de hoofdstad belegerd en de bevelhebber der troepen heeft daarom 20,000 man versterking aangevraagd, met de ver klaring, een leger van minstens 40,000 man noodig te hebben om den opstand te dempen. Het opperhoofd der rebellen eisebt, dat de geheele bevolking gedurende vijf jaar vrij van schatting zal zijn; dat na verloop van dien tijd de op te brengen schatting be langrijk geringer zal zijn dan tot heden het geval was; dat de plaatselijke rechters voortaan uit de bevolking gekozen zullen worden en ook uit hun midden de gouver neur van Yemen zal worden benoemd. De Turksche bevelhebber autwoordde, dat die voorstellen in overweging zouden genomen worden, doch dat de rebellen vooraf de wapenen moesten neerleggen. Dit laatste werd natuurlijk door hen geweigerd. Aangaande de overstroomingen in ver schillende deelen van Italië wordt het volgende gemeld. Te Pavia wast de Po 5 centimeters per uur; de voorstad Borgo te Turjjn staat onder water. Bij Basco- marengo is de Ispizio buiten hare oevers getreden; bruggen zijn vernield, en de dor pen zijn overstroomd. Veel vee is ver dronken; den geheelen nacht is men bezig geweest met het redden der in nood ver- keerende inwoners. Op Sicilië is een spoor wegbrug door het water ondermijnd, en een station geheel vernield. Volgens berichten, door de »Riforma« uit Massowah ontvangen, zal de heer Cag- nassi waarschijnlijk vrijgesproken, en aan luitenant Livraghi slechts een lichte straf opgelegd worden. Het gerucht wil zelfs dat de vervolging, tegen Cagnassi ingesteld, geen voortgang zal hebben. Te Atlanta, Texas, had de neger Lee Lewis uit geldzucht de vrouw van zijn vroegeren patroon en haar 2-jarig kind vermoord en de lijken in een put gegooid. De nog eenig overgeblevene van het gezin, een kleine jongen, ontliep den moordenaar en sprong uit eigen beweging in de wel, waar zijn vc-rvolgcr hem eenige zware steenen en een ijzeren pot nazond, om hem op die wijze te dooden. Het kind bleef echter gespaard en vertelde bij de», ibuis- koiust van zijn vader wie de moordenaar was. Thans ving een drijfjacht op den neger aan en men achterhaalde hem te Kildare. De overheid kwam tusschenbeiden en deed den man in de gevangenis werpen. Te midder nacht echter drongen zijn vervolgers de gevangenis binnen, voerden hem terug naar de plaats zijner misdaad en dwongen hem tot bekentenis. Daarna bond men hem aan een paal boven een houtmijn en deed hem in de vlammen omkomen. Meer dan duizend menschen woonden deze afgrijselijke straf oefening bij. tuimmtmmmmmaafmmmmabnmaamaegmajlmimtjm yjuwi^i mimi win i->w X-Mo.rxtstelijlx Nieuws. HEUSDEN, 3 Nov. In de jongst gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer H. J. van Eggelen, gemeente-secretaris alhier, benoemd tot gemeente-ontvanger. WAALWIJK. De boterproductie neemt tegenwoordig in de Langstraat belangrijk toe. Bij de hooge prijzen der boter, welke sedert eenige weken besteed werden, zijn do veehouders er op uit veel stalvee dat grootendeels uit half afgemolken koeien be staat, aan te koopen, waaraan dit jaar, bij de schaarschte en duurte van het hooi, heel wat gemakkelijker te komen is dan verleden jaar. Voor f 100 tot f 140 worden thans zulke koeien aangekocht, waarvoor men een jaar geleden f 130 tot f 180 moest betalen. Later worden die koeien met de hoop op een goede winst, als kalfdragende aan de Belgische kooplieden verkocht. Het jonge vee wordt thans zooveel mogelijk van de hand gedaan en heeft betrekkelijk zeer weinig waarde. ALMKERK. Tot onderwijzer aan de openbare school aan de Voorsteeg is be noemd de heer L. B. Noordeman, onder wijzer te Brielle. Door wijlen den heer J. de Jong A.Sz. is aan de Ned. Herv. Diaconie alhier een stuk bouwgrond vermaakt, waarvan zijne echtgenoote het vruchtgebruik zal genieten zoo lang zjj leeft. WOUDRICHEM. Aan het poskantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 1682.63s, terugbetaald f2456.01. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 720. AALBURG. De heer G. Zoon, vroeger onderwijzer alhier, thans te 's-Gravenhage, is nu weder als zoodanig te Amsterdam benoemd. Ook werd de heer A. de Moor te Werkendam aldaar benoemd. BEZOOIJEN. De heer J. van der Ham men, onderwijzer alhier, slaagde voor het examen in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. De WelEerw. Heer Van Linschoten van Oud-Vosmeer heeft bedankt voor het beroep naar deze gemeente, en dat naar Varseveld (in G.) aangenomen. WERKENDAM. 31 Oct. Door den buiten gewoon lagen waterstand zijn vele schepen, geladen met beetwortelen, bestemd voor de fabriek alhier, in den Biesbosch vastgevaren men heeft zelfs schepen moeten lichten op het Steurgat eer zij de haven van de fabriek konden binnenvaren, tot groote schade voor de schippers en werklieden, die niet ge regeld konden werken. De visscherij met den zegen op de Mer- wede gaat niet voordeelig, er wordt weinig of geen zalm gevangen, alleen een weinig houting. »De ankerkuilers vangen ook weinig drijfpaling, wat toe te schrijven is aan het laag water en mooie weder. GORINCHEM. 30 Oct. Bij gelegenheid der najaarsmarkt is de landbouwer D. T. te Sliedrecht, de dupe van zakkenrollerij ge worden. Toen hij bij het huiswaarts keeren aan het station alhier een kaartje voor den trein wilde nemen, bespeurde hij tot zijn schrik, dat men van de groote drukte aldaar gebruik had gemaakt zijn porte-monnaie met zilveren sluiting inhoudende een bank biljet van f 100 een van f 25 een rijks daalder en 2,50 aan klein geld ontfutselt had. DALEM, 1 Nov. Zekere B. S. van Vogelswerf, gem. Heukelum, werd Zater dagmorgen aan den Kweldijk, in het zoo genaamde Lage Veld van den polder Dalem, verdronken gevonden. Men heeft alle reden om te veronder stellen, dat het misbruik van sterken drank aan dit ongeval, helaasniet vreemd is. Binnenland. De Tweede Kamer is tegen 10 Nov. (Dinsdagmiddag 3 uur) bijeengeroepen. In verband met het gedane voorstel tot verlenging van den militiediensttijd is thans bij de Tweede Kamer ingekomen een voorstel tot wijziging der wet op de schutterijen, ten einde te voorkomen, dat zij, die hun dienst tijd bij de militie hebben volbracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen en verplicht worden tot hun 34e jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestijd hen, die gedurende 5 jaar betzij bjj de militie te land, hetzij als vrijwilliger bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgs volk in de koloniën en bezittiogen, of ge durende vier jaar bij de zeemilitie gediend hebben, van schutterlijken dienst vrij te stellen. In geval van corlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opgeroepen. Bij Kon. besluit zal worden bepaald, dat de burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken bij even- tueele oproeping. In geval vau oorlog, enz., zal over al die vrijgestelden kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienst verplichting één man minder bij de schutterij zal zijn. Voorts wordt nog voorgesteld van oefe ningen bij de schutterij op zijn verlangen vrij te stellen den schutterplichtige, die ten minste 2 jaar bij de militie te land of als vrijwilliger bij de zeemacht, het leger hier of in de koloniën gediend heeft. De brief, waarbij de heer Boogaard t be richt zijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda, is ingekomen. De heer Boogaerdt had op 15 September wel de vereischte eeden in handen van de Regentes afgelegd, maar nog geen zitting genomen. Volgens de nieuwe postwet, die 1 Decem ber a. s. in werking treedt, zullen brieven, bestemd voor de plaats zelf, waar zij zijn ter post bezorgd, bjj een gewicht van 15 gram onderworpen zijn aan een port van 3 cent en boven 15 tot 200 gram, aan een port van 5 cent. In verband met dit artikel is bepaald, dat ten gerieve van het publiek in de wacht kamers van ieder post- en hulpkantoor, lijsten worden opgehangen, die alle buurten en localiteiten bevatten, waarop dat lager tarief van toepassing is. Ieder belanghebbende zal dus in de ge legenheid zijn, zich te vergewissen, of zijn brief voor 3 cent dan wel voor het gewone port verzonden kan worden. Naar men aan het »N. v. d. D.« meldt, zou bij den Raad van Bestuur der »Exploi- tatie-Maatschappij* het voornemen bestaan den te Utrecht ge vestigden hoofdzetel der Maatschappij naar elders, hetzij Amsterdam of Den Haag, over te plaatsen. De Exploitatie-Maatschappij heeft de gel digheidsduur harer rfetourbiljetten over Vlis- singenLonden thans wederom bepaald op 2 maanden. De twee Engelsche lords, die dezen herfst evenals vorige jaren met hun jacht op de Friesche Wadden vertoefden om eenden, talingen en ander waterwild te schieten, zijn, daar het gevogelte te wild was of te schaarsch, van daar vertrokken om hun geluk te beproeven, naar het heet op de Zeeuwsche bauken. Hoe vereer end nu een dergel pk bezoek mag zjjn, zullen de kustbewoners ongaarne zien, dat zij gevolg geven aan hunne be lofte om binnen kort terug te keeren. Eene ware verwoesting toch wordt door hen onder het waterwild aangericht. Met een klein kanon, geladen met groven hagel, wordt uit de verte in de troepen wild geschoten. De gesneuvelden worden verzameld, de aan geschoten vogels met geweer verder afge maakt. Of ze zoo nu en dan gedurende de jacht zelfs den vasten wal betreden en dientengevolge onder de Nederlandsche jachtwet vallen, daarover hebben de jagers gewoonlijk weinig zorg. Voor den kooiboer op Ameland en de kustbewoners, die met hwnne netten menig vogeltje verschalken, is hun vertrek een ware verlossing. Voor eenigen tijd nam de afd. Heeren veen van den Sociaal-Democratischen Bond het besluit zich af te scheiden van de Friesche Volkspartij en gaf daaraan uitvoering door haar lidmaatschap op te zeggen. Nu is het voorstel ingediend zich weder aan te sluiten. In Recht voor Allen* lezen wij de volgende advertentie: »Door den gewonen proletariërs-vloek verwelkomd, kwam Theo- doorGestman de maatschappij binnenrollen.* De arme jongen gaat een prettig leventje bij zulke liefdevolle ouders te gemoet. Belangrijke verliezen zijn te Scheveningen door enkele reeders aan vischwant door de laatste stormen geledeneen hunner leed over zijne verschillende vaartuigen eene schade van f 15,000, uitsluitend aan netten en toebehooren. Dat zakkenrollers niet altijd even zacht- handig hun bedrijf uitoefenen, blijkt uit het volgende: »Kijk ereis,* klonk het op den Nieuwen- dijk, te Amsterdam, >daar heb je nou een getrouwde kerel, die haalt nog meiden an,« en op hetzelfde oogenblik had de >getronwde kerel* twee pau,r vrouwenhanden in zijn ge zicht en weru Lij zoo lief bejegend, dat hij bij een naburig apotheker in moest gaan om er met een flink aantal pleisters en verband weer uit te komen. Het gekste van de zaak was echter, dat de mau, die tegelijk zijn horloge miste, zich aan geen onbetame lijkheid schuldig had gemaakt, zoodat de geheele beschuldiging een vooruit beraamd plan bleek, want de twee zakkenrolsters hadden bereids het hazenpad gekozen. Er worden in den laatsten tij 1 te Nijmegen veel putters en sij-jes gevangen. Gepasseerde week werden 70 putters en 50 sg>jes door één vogelaar op één dag gevangen. Ze wor den dan ook zeer goedkoop van de hand gedaan. Te Zundert bij Breda begaf enkele dagen geleden een zekere vrouw G. zich naar het bosch om hout te sprokkelen. Nauwelijks hiermede bezig zijnde, had zij het ongeluk uit te glijden, met het treurig gevolg, dat zjj haar been brak. Daar zij buiten machte was op te staan, riep zij om hulp, maar tevergeefs. Eerst na twee dagen en één nacht aan weer en wind blootgesteld te zijn geweest, werd ze in deerniswaardigen toestand gevonden. Gisteren middag brak te Amsterdam een kolossale brand uit, waarbij 3 groote pak huizen met inhoud, voornamelijk tabak en meel, verloren zijn gegaan. Zekere Pieter Goffin, een alleenwonend man te Amstenrade, werd dood in zijn woning gevonden. Daar men wist dat de man geld had, doorzochten de erfgenamen de woning. Eerst nadat dit zoeken lang geduurd had en de moed bijna verloren was, kwam eindeljjk de aap uit een kist met oud ijzer, die op den zolder stond. Daarin werden gevonden: 1050 mark aan papier, 80 mark in goud en 6 rijksdaalders, verder vond men nog beneden in het huis 28 mark. Het onderzoek geschiedde in tegenwoor digheid van een wethouder en een veld wachter. Zaterdagavond begaven twee ingezetenen van Delft, vader en zoon, wonende in de Raam, zich naar den Hoven, onder Hof van Delft, waar in een koffiehuis een varken zou worden verloot bij gedeelten. Zij waren zoo gelukkig een ham te trek ken en begaven zich te half elf uren op weg naar Delft terug; door de duisternis misleid, liepen zij regelrecht de vaart in en, ondanks spoedig toegeschoten hulp, ver dronken beiden. Het lijk van den vader werd een uur daarna, dat van den zoon den volgenden morgen opgehaald. Te Capelle is Vrijdag een naar Berg varende sleepboot gezonken. Vier menschen verdronken. Door het kantongerecht te Apeldoorn is Jannetje Strujjk (de voormalige »Millioenen- juffrouw*), thans te Apeldoorn wonende, wegens het toedienen van sterken drank in het klein in een voor het publiek toeganke lijke localiteit, waarvoor geen vergunning is verleend, veroordeeld tot een geldboete van f 20, subs. 14 dagen hechtenis. De veroordeelde heeft van dit vonnis appèl aangeteekend. Dr. P. Ilollman schrijft aan het Hbl: »Telkens melden ons de bladen, dat hier of daar kinkhoest heerscht en slacht offers eischt, gelijk nu wederom te Streef kerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed willen zijn in het belang der kleine lijders in uw coui-ant te doen afdrukken, dat, naar mijn jarenlangs ervaring, niet beter en sneller helpt dan het inademen van een weinig teerdamp? Dit is een zeer onschuldig middel onder het bereik van elkeen. »Men doet een weinig bruin Stockhol- mer teer op een schoteltje, zet er een lichtje onder, zoodat het voorzichtig verdampt, en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwijlen. Men kan het schoteltje ook 's nachts in hun bed zetten. Het teer mag slechts even warm worden en het is noodig dagelijks ander te nemen. Binnen weinige dagen ziet men de gunstige resul taten.* Eenigen tijd geleden werd het graven van 37 wijken in de drooggemaakte trek gaten van Tjalleberd aanbesteed en door het polderbestuur aan den laagsten in schrijver toegewezen. Reeds toen werd op gemerkt, dat de aannemingssom veel te laag was en aan de arbeiders onmogelijk een behoorlijk daggeld uitgekeerd zou kun nen worden. Thans hebben Ged. Staten ge weigerd, hunne goedkeuring te hechten aan het besluit van het polderbestuur om aan den laagsten inschrjjver het werk te gunnen, zal moeten worden. Volgens Veritas zijn in September ver ongelukt 63 zeil- en 15 stoomschepen, waar onder 2 Nederl. zeilschepen. De aardappelenschippers v. n., twee broeders, liggende met hun schuit aan de gas'huislaan te Delft, schijnen Vrijdagavond de onvoorzichtigheid gehad te hebben hun kajuit door briquetten te verwarmen en ge sloten te houden. Men vond hen Zaterdag morgen beiden gestikt. De boerenarbeider Kempe, verdacht van den moord te Meliskerke gepleegd te hebben is uit arrest ontslagen en weder in vrijheid gesteld. Bij het onderzoek van zijn klee leren zouden geen sporeD van bloed gevonden zijn. Bovendien is gebleken, dat aan de ge vonden knoop wel eene bruine, doch geen bloedvlek zich bevindt. Ten opzichte van de overeenkomst der gevonden knoop met de knoop aan het kleed van den verdachte wordt gemeld, dat de kleermaker, die dit kleed vervaardigd had, er wel tien had ge maakt alle met dezelfde knoopen; buiten dien ontbraken er aan het kleed van den verdachte niet één, maar meer knoopen. Ook wordt er verzekerd, dat hjj kan be wijzen waar hij den avond van den moord is geweest. In drie verschillende veestallen in de pro vincie Groningen namelijk te Warfum, Leens en Meeden is Let besmettelijk miltmuur onder het rundvee uitgebroken. Door den districts-veearts te Groningen zijn de gestorven dieren door verbranding on schadelijk gemaakt. In verband met de in November te Groningen te houden groote veemarkten heeft deze tijding niet weinig ontsteltenis bij de veefokkers veroorzaakt. De agent van de Sequah-Maatsehappij, Davenport, heeft te Alkmaar de groote zaal van de Harmonie* voor vier weken ge huurd, onder beding nog gedurende drie weken over de zaal te kunnen beschikken, wanneer hjj dit verlangt. Van Alkmaar begeeft Davenport zich naar Haarlem, van daar naar Leiden, en vervolgens naar Parijs. Onder Wijchem is een vrouw door een sneltrein aangereden en gedood. - Het pak huis voor lampen en glaswerk van den heer H. in de Boerhavestraat te Amsterdam is door brand vernield. De schade is groot. Het kantoorpersoneel kon de boeken nog redden. - Drie kinderen, waaronder een 10-jarig na visje, werden alleen gelaten in een woning aan de Rechter-Rottekade, ter wijl de moeder, die een boodschap ging doen, de deur der kamer afsloot. Vermoe delijk door in aanraking te komen met de brandende kachel, is het meisje in brand geraakt. Toen de moeder na eenige oogen- blikken wederkeerde, vond zij het kind nagenoeg dood op den grond liggen, kort daarop bezweek het. De andere kinderen bleven ongedeerd. - Te Rotterdam viel een bejaarde vrouw van de trappen. Zij bezeerde zich zoodanig, dat zij kort daarna overleed. - Een verpleegde in het Oude-Vrouwenhuis in de Schoolstraat te Delft, 71 jaar oud, werd daar door een vrachtwagen overreden. Zij bezweek aan de bekomen kneuzingen. - Onder Noordwijkerhout is gevonden het lijkje van een pas geboren kindje. - Een tramway- paard sloeg te Rotterdam onverwachts achteruit en trof een sleepersknecht aan het hoofd. De man was een tijdlang bewuste loos en werd naar zijn woning overgebracht - Een 8-jarig meisje aldaar, dat petroleum had gehaald, stak een klein lampje aan, waarbij de kan petroleum vlam vatte. Met zware brandwonden werd de kleine naar het gasthuis gebracht. -A-a n bestedingen. Aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden aanbesteed 18 Nov. Het maken van beveiligingswer ken voor de in aanbouw zijnde brug over het Oude Maasje in den weg van Cappelle naar de Baan, in 2 perceelen. Raming le perc. f 7985, 2e perc. f 1065. Aanw. 11 November. 25 Nov. Het uitvoeren van werken tot normaliseering van den bovenmond van het Scheur, langs den rechteroever beneden Vluardingen. Raming f75200. Aanw. 18 November. 25 Nov. Het maken van gebouwen en inrichtingen ten behoeve van het station van den Hoek van Holland. Ram. f277400. Aanw. 18 November. 25 Nov. Het baggeren van een nieuw groot scheepvaarwater langs den linkeroever van het Scheur, tusschen de oostpunt van Rozenburg en Maassluis, le gedeelte. Raming f 228200. Aanw. 18 November. Aan het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland 19 Nov. De uitvoering van baggerwerk in het Noordzeekanaal en de zpkanalen, in 2 perceelen. Raming le perc. f 80600, 2e perc. f 26400. Aanw. 12 Nov. 19 Nov. Het stellen van meerpalen en het maken van roeibootsteigertjes langs

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2