Bnitenlan d »Frankrgk is rolkomen gereed.* Dit is de uitspraak van sir Charles Dilke, den Engelschen oud-minister, in een artikel van de Fortnightly* van November. Hij is uit Frankrijk teruggekeerd, vervuld met grooten eerbied voor het Fransche leger. Vooral was hij getroffen door de militaire nederigheid van de keur der Fransche offi cieren. Het Fransche leger van 1891 wordt algemeen erkend, als wellicht het eerste leger Tan de wereld te zijn, verklaart hij. Hij zegt »De Fransche soldaat is weder de eerste soldaat der wereld. Het nieuwe geslacht, dat nu in de gelederen dient, heeft de be zieling van de mannen, die den eersten Napoleon volgden in den veldtocht tusschen Seine en Sambre, en het is nu zeker, dat Frankrijk zelf bijna versteld staat over de volkomenheid van zijn herstel.* Deze voorstelling over het Fransche leger zou meer waarde hebben, indien sir Charles een militair was. Doch hij is de intieme vriend van vele leden der radicale partij in Frankrijk, maar zijn meening heeft in elk geval waarde, als de weerspiegeling van wat hg hoorde. Gruwelgke moord. In den kelder van een door werklieden bewoond huis, rue de la Charonne te Pargs, is achter een kist gevonden het lijk van een geheel naakt man; het hoofd was afgesneden en lag er niet bjj. Uit de lijkschouwing bleek, dat de moord meer dan 24 uren te voren en daar er zeer weinig bloed in den kelder lag niet daar was gepleegd. Waarschijnlijk was ook worging vooraf gegaan overigens waren geen teekenen van geweld te bespeuren. Men denkt dat de man vermoord werd in een anderen kelder, want op den gang, die van daar naar den eersten voerde, vond men een stroom bloed. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor van de daders gevonden en evenmin van het hoofd van den doode. In verband met dezen moord is zekere Veaubourg gearresteerd. Zijn tante, die in het huis woonde, had hem daar, zonder dat de eigenaar het wist, in een onbewoonde kamer van de 2e verdieping toegelaten, en Veaubourg was gezien met iemand, wiens figuur overeenkomt met die van den vermoordde. Hij had Vrij dagnacht een kameraad by zich gehad, zekeren Boutry, die sedert dien spoorloos was verdwenen, oud 22 jaren en werkman, evenals Veaubourg. Veaubourg heeft allertreurigste antecedenten en heeft meermalen een vonnis ondergaan. Volgens de laatste beriehten heeft hij reeds bekend, Jat hjj den vermoorde, Boutry genaamd, (wiens identiteit door den anthropo- metrischen dienst is vastgesteld) den vorigen avond in eenigszins beschonken toestand heeft medegenomen naar zyn kamer en daar den nacht met hem heeft doorgebracht. Van den moord beweert hg echter niet te weten en geeft voor dat Boutry 's ochtends vroeg is heengegaan. Veaubourgs tante, die in het zelfde huis woont, verklaart echter dat haar neef Vry dagochtend vroeg is uitgegaan met een pak kleeren onder den arm, dat kort daarna door eene voddenraapster op straat werd gevonden en de bovenkleeren van Boutry bleek te bevatten. Een nader bericht meldt, dat de moorde naar bekend heeft. Hij verhaalt dat hg en zijn slachtoffer beiden dronken waren en dat deze hem een slag heeft gegeven, waarop hg Boutry bg de keel greep en hem worgde. Eerst heeft hg het Igk in den kelder ge worpen, maar later, uit vrees voor ontdek king, het hoofd er afgesneden en dat, na er eerst den neus, de bovenlip en een oor te hebben afgesneden, welke hg in den kelder begroef, in een riool verstopt, waar het werkelgk gevonden is. Duitschland blijft zgn wapening verster ken. Geld zal worden gevraagd voor nieuw veldgeschut. We lezen in een der bladen, dat het weder van staal gemaakt zal wor den in plaats van brons en patronen ge bruikt zullen worden, welke in een dun Btalen omhulsel zoowel het kruit als een kogel bevatten. Doch het is voor verdediging, niet voor aanval dat alle krachten worden inge spannen. Het is echter te begrypen dat menig militair in Duitschland zich afvraagt of indien de oorlog on vermijdelg k is het niet beter ware snel te handelen, dan af te wachten tot dat Rusland geheel gereed is. Nu is dit rgk het nog niet. De Russische regeering beseft o. a. dat hare zeemacht in de Oostzee geheel onvol doende is. Ze heeft daarvoor de volgende plannen. Ze wil de Oostzeevloot versterken met gepanserde schepen voor de kustver dediging, met enkele oorlogsschepen voor een eskader en met torpedobooten. Zij wil de werven van de Fransch-Russische maat schappij op de Neva koopen. Zij wil schik kingen maken om de snelvarende handels- stoombooten der Oostzeehavens in oorlogs tijd te wapenen en te versterken als kruisers. Ze wil eene nieuwe haven en arsenaal maken te Libau. Dit is een ontzaglijk programma! Rus land heeft in de Oostzee reeds 23 gepant serde eskaderschepen en meer dan 100 torpedobooten. De regeering beweert echter dat de meeste oud en betrekkelijk nutteloos zgn. De dader van den Jack the Ripper moord te Berlgn is nog niet gevonden, maar de justitie heeft ontdekt, dat over den moord reeds gesproken is voordat die nog gepleegd was. Twee kellnerinnen vernamen van een man van 25 jaren, omstreeks een half uur voordat de moord moet gepleegd zijn, eenige bijzonderheden omtrent de daad, die naderhand bleken overeen te stemmen met de wjjze, waarop die is gepleegd. Ook ver haalde hij, te Londen geweest te zgn en in de buurt van Whitechapel, toen daar een van de beruchte moorden voorkwam. Hij gaf voor baron te zgn en had ook op zijn zakdoek een monogram, met een kroontje er boven geborduurd. Voorts noemde hij zich een geneeskundige, die de practijk echter niet uitoefende. Hg sprak het Weener dialect. De groote Berlijnsehe bankiersfirma, Hirschfeld und Wolff heeft haar betaling ge staakt. De firma bestaat ruim zestig jaar; door gelukkige operaties, hierin geholpen door een reeks van toevallen, heeft de firma een vermogen vergaard, dat verscheiden mil- lioenen telde en groot was dan ook haar aanzien onder de mannen van zaken. Het blijkt nu evenwel, dat dit aanzien in geen geval was verdiend. Want 't fail lissement is niet 't geval van de een of andere plotselinge, onvoorziene gebeurtenis, doch men beweert, dat reeds sedert 1870 de firma een systeem van bedrog heeft toe gepast, van speculatie dat thans aan 't licht is gekomen en waardoor zij zich zoo lang staande heeft kunnen houden. In den beginne van het jaar 1870 had de firma deelgenomen aan verschillende in- dustriëele ondernemingen, die haar groote verliezen berokkenden. Om deze verliezen te dekken, zijn sedert dien tijd steeds de gelden aangesproken, welke bij de firma waren ge deponeerd. En daar de firma door haar goeden naam een groot aantal rijke klanten had een aantal personen aan het Hof en eenige Pruisische ministers lijden, naar men zegt, zware verliezen kon zij haar bedrog jaren lang verborgen houden. Bij de groote jaarlijksche verdiensten zouden die tekorten gemakkelgk gedekt kunnen worden, doch de eigenaar der firma, de handelsraad Anton Wolff, had zich zoo hartstochtelijk overgegeven aan 't spel, dat hjj soms 's avonds 30,000 gulden verloor. Onlangs werd terugbetaling gevraagd van een deposito van 200,000 dollar (500,000 gulden); tot terugbetaling was men niet in staat, zoodat de catastrophe vplgde. Men zegt, dat de minister von Zedlitz zgn gansehe vermogen bij deze firma gede poneerd had. Men vermoedt dat het passief bedraagt 8 millioen, 't actief 3a/4 millioen mark en 't aantal schuldeischersdrie honderd. Men was eergisteren in Berlgn geheel onder den indruk van den val van de heeren Hirschfeld en Wolff. En het bleek weldra dat zooals doorgaans, nog meer rampen te wachten stonden. Verschillende fondsen werden op de markt gesmeten en ettelijke percenten onder de waarde ver kocht. Vele waarden bleven o verkoopbaar. De eene Jobstyding volgde op de andere, 's Morgens was gevangen genomen de heer Dittmar Leipziger, chef der firma Josef Leipziger, die de wisselruiterij met Hirsch feld en Wolff moet hebben gedreven en deze firma moet hebben geholpen bij de depót-operaties en de andere handelingen, welke het licht niet mochten zien en door welke zij zich trachtte staande te houden. Men Treesde dat ook de firma Leipziger zou vallen en vernam tegelijkertijd, dat de groote suikerraffinaderij van L. Jacobs te Potsdam haar betalingen had gestaakt. Tegen het einde der Beurs vernam men dat de broeders Sommerfeld, firmanten der wissel bank Friedlander en Sommerfeld een eind hadden gemaakt aan hun leven. Ook deze heeren stonden in de handelswereld gunstig bekend, het derde lid der firma, de heer Friedlander was wegens ziekte in het Zuiden en zij zouden hun ondergang voornamelijk te danken hebben aan de alge- meene paniek, tengevolge waarvan hun depo- sitos plotseling werden opgevraagd. Men vreest dat de paniek zich nog verder zal uit breiden en de >run« nog vele andere firma's zal ten val brengen, ook in andere steden. De Sun verneemt, dat te New-York een brief is ontvangen meldende, dat Johann Orth (Aartshertog Johann Salvador van Oostenrijk) goed en wel in Chili woont met zgn vrouw, de vroegere actrice Hen kei. De brief was van de hand van de schoonmoeder van den Aartshertogzij be weert brieven van Johann Orth zelf te hebben ontvangen. Berichten welke dit schrijven bevestigen, ontbreken echter. De Porte heeft een groote hoeveelheid zwaar geschut bij Krupp besteld voor de verdediging van de Bosphorus en de Dar danelles Blijkens het thans verschenen rapport der deskundigen in zake het spoorwegongeluk te Mönchenstein, was het instorten der brug over de Birs te wijten aan de volgende om standigheden De brug was in hare onder- deelen van het begin af te zwak en verkeerd geconstrueerd. Het gebruikte ijzer voldoet in hechtheid en taaiheid niet aan de gestelde eischen. Bij het hooge tij van 1891 is de brug aanmerkelijk verzwakt, terwijl de in 1890 aangebrachte versterkingen geheel on voldoende waren. De trein is, vóór het in storten der brug, niet ontspoord. De hoofd oorzaak der instorting ligt in de te zwakke middenspantendoor die slechts aan de uiteinden te bevestigen en door de te ge ringe draagkracht van het ijzer werd de instorting werkelgk bevorderd. Te Sassari, Italië heeft een op vrije voeten gestelde boef een dokter, een boer en een boerin, die tegen hem getuigd had den, vermoord. Nog een boerin werd door hem gewond. Op het vredecongres te Rome hebben Donderdag zestien redenaars het woord ge voerd niet anders dan complimenteuss introductiespeechjes. Namens de Duitschers sprak Baumbach, namens de Franschen Douville-Maillefeu. Volgens de Duitsche bladen ondervond de eersterede vstürmischen Beifall,* volgens de Fransche verstond nage noeg niemand haar en werd daarentegen de Fransche redenaar uitbundig toegejuicht. Imbriani had verteld, dat hij de Elzas- kwestie ter sprake zou brengenhg bepaalde zich echter heden tot een rede van alge- meenen aard, met toespelingen op Elzas- Lotharingen. De Fransche afgevaardigden hebben hun namen ingeschreven op het Pantheon in het register bij het graf van Victor Emanuel, de Duitschers hebben er een kans neergelegd. De Fransche taal is op voorstel van een Duitscher tot officieele taal van 't congres verklaard. In 't noorden van Italië heerscht sedert de laatste dagen ongewoon strenge koude. Te Florence en Genua is alles met sneeuw bedektte Milaan, Turijn, Belluno en Camerino staat de thermometer beneden het vriespunt. Den 25en Augustus reeds zijn van Clou- cester de twee schoeners »Percy< en »City Point* vertrokken, tot uitoefening der visscherij op de kust, en tot nog toe heeft men niets van de beide schepen gehoord. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de »Percy« en »City Point,* die een be manning van respectievelijk 12 en 14 kop pen hadden, zgn vergaan. De »Jewisch Chronicle* meldt, dat baron Hirsch voornemens is een internationaal congres van joden bijeen te roepen, be staande uit gemachtigden van de voor naamste joodsche gemeenten in de geheele wereld, ten eiude over het overbrengen van Russische joden naar andere landen te handelen. Londen zou waarschijnlijk de zetel zijn van het congres. De Petersburgsche bladen wijzen een stemmig de hulp-verleening uit Duitschland af. Te Berlgn wilde zich n.l. een comité vormen met prof. Bergmann, die vroeger te Dorpat werkzaam was, aan het hoofd. De Petersburgsche bladen antwoordden, dat Rusland machtig genoeg is zich zelf te helpen en dat het reeds zwaarder be proevingen doorstond. Als de Duitschers liefdadig willen zijn, dan vinden zij daar toe in hun land, waar de nood minder openbaar, maar daarom nog niet minder groot is, alle gelegenheid. Uit Rusland wordt nu weder gemeld, dat ook de uitvoer van tarwe verboden zal worden. Velen zullen zich afvragen, waarom deze soort niet onder de granen genoemd wordt, welker uitvoer reeds vroeger verboden werd, maar men bedenke, dat de Russische boeren geen tarwe doch wel rogge gebruiken. Verder schijnt Rusland in de zuidelijke provinciën overvloed van graansoorten te bezitten, tengevolge van een rijke oogst, doch vele groothandelaren achten den tijd nog niet gekomen en wachten nog hoogere prijzen, daarbij is de groote afstand nog een groot beletsel. Te Carapolis in Pennsylvanië heeft een hevige ontploffing van gassen plaats gehad, bij het boren van een put op een kerkhof, waardoor honderden lijken in de lucht werden geslingerd. Bij het afdalen in de Anacondamijn te Batte City (Montana) is Dinsdag jl. de kabel van de lift gebroken. Negentien mijn werkers stortten in de diepte. Toen men hen vond, gaven nog slechts twee hunner eenig teeken van leven, doch zij waren zoo zwaar verwond, dat zij hun makkers waar schijnlijk in den dood zullen volgen. De Japansche legatie te Londen ontving een officieel bericht, volgens hetwelk bij de aardbeving in Japan zesduizend vijfhonderd menschen gedood en negenduizend menscben verwond zouden zgn, terwgl vgf-en-zeventig duizend huizen werd verwoest. Een vreeselijke storm heeft in de pro vincie Cadix groote verwoestingen aange richt. Een telegram van Port Blair (Andaman- eilanden) meldt, dat de stoomboot »Enter- prise,* behoorende tot de Indische marine, in de haven is gezonken tengevolge van een cycloon; 77 personen zijn verdronken, zes gered. BEKENDMAKING.^ Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 264—266 der Gemeentewet, brengen ter openbare kennis, dat het supple toir kohier van den hoofd, omslag dezer ge meente, over het jaar 1891/92, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit van 3 November 1891, G. no. 32/20 aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en een afschrift daarvan gedurende 5 maanden ter Secretarie voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegd; dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden na dagteekening der uitreiking van zgn aan slagbiljet bezwaren tegen den aanslag op on gezegeld papier bg den gemeenteraad kan indienen, van wiens beslissing binnen 30 dagen na mededeeling daarvan in beroep kan worden gekomen bij Gedeputeerde Staten. A-*ltxtitseli|li Nieuws. BRAKEL. Als een bewijs, dat het aantal onderwijzers zonder betrekking zeer ver minderd is, kan dienen dat zich voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. school alhier, zelfs na eene herhaalde op roeping, geen enkel sollicitant heeft aange meld, terwijl er zich in December van het vorige jaar op hetzelfde salaris zeven aan boden. Door ds. C. R. van Lelyveld te Schoonebeek is bedankt voor het beroep naar deze gemeente. ALMKERK. Yoor de akte vrjje en orde oefeningen der gymnastiek slaagde o.a. ook de heer Binsbergen alhier. Allen, die daartoe hunne opleiding genoten bg den heer Kern, te Werkendam, hebben met succes examen afgelegd. 's GREVELDUIN-KAPELLE, 4 Nov. Op de van ouds bestaande najaarsmarkt was de aanvoer tamelgk, doch de goede qualiteit van slachtvee ontbrak niet. De handel was niet groot en bepaalde zich tot dadelijke behoefte. Naar qualiteit werd 60 a 66 per K.G. besteed. Koopmansgoederen en kramerijen, waarmede deze markt vroeger bezet was, ontbraken geheel. WERKENDAM. Ds. J. van Haeringen, alhier, komt o.a. voor op het*drietal bg de Chr. Ger. Kerk te Goes. Bij de Ned. Ger. Kerk (doleerende) te Werkendam c.a., is beroepen A. van Veelo te Rotterdam. De Kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich, naar wij vernemen, tot Ged. Staten gewend, tot ondersteuning van het door het bestuur dezer gemeente gedaan verzoek, tot overbrugging van de Maas bg het Keizersveer. De Kamer acht het voor Breda en omstreken van groot belang, dat die overbrugging tot stand kome. DALEM. Alhier heeft zich een geval van besmettelijke keelziekte voorgedaan. Hoewel van meer onschuldigen aard, heerscht genoemde ziekte liier reeds geruimen tijd. Door den raad der gemeente Gorin- chem is besloten de jaarwedde van het hoofd der school op de Kalkhaven, de heer P. J. Yerlee, te verhoogen met f 100, en die van het hoofd der tusschenschool voor meisjes, de heer J. Berkhout, met f 200. Hunne tractementen worden hierdoor met ingang van 1 Jan. 1892, respectievelijk op f1300 en f 1400 gebracht. GORINCHEM. Na eene zeer korte on gesteldheid overleed in den nacht van Zondag op Maandag alhier onverwachts de heer mr. H. J. Dgckmeester, lid der Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Tiel. Zaterdag had de overledene nog deelge nomen aan de vergadering der Liberale Unie, wier penningmeester hg was. De heer Dijckmeester was een zeer ver dienstelijk lid der Kamer. Zijne uitgebreide en degelijke kennis van practischc onder werpen werd door zijne medeleden hoog gewaardeerd. Yolgens het »Vaderland« wordt in hem betreurd een echt practisch man, wiens gemis in tal van betrekkingen levendig zal worden gevoeld, zoowel in de plaats zijner inwoning, waar hij nagenoeg alle3 was, als in de politieke wereld, waar hij in de liberale gelederen een meer bescheiden, maar nuttige plaats innam. Om zgn sociaal karakter was hg algemeen bemind. Een hartkwaal maakte plotseling een einde aan zgn leven. Tot lid van het Bestuur der Liberale Unie is o.a. gekozen de heer Mr. A. C. Visser, alhier. Men meldt ons uit den Haag In haar antwoord op het verslag der Tweede Kamer, betreffende de in de af- deelingen gevoerde algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting, verklaart de Regeering te zullen indienen een verbetering van rijksbelastingen. Hulp aan noodlijdende gemeenten zal slechts tijdelijk zijn. Zij bljjft invoering van persoonlijke dienstplicht voorstaan en wenscht een leger wet voor te bereiden zonder te zware lasten. Met handhaving van proefhoudend gebleken beginsel zal de regeering bg handelstrac- taten trachten te voorkomen, dat Neder land achtersta bg andere landen. In vredes tijd moet een legercommandant worden aangewezen. Tot versterkiug der Indische middelen zal door de Regeering een afzonderlijke leeningswet worden voorgedragen. Er is eene algemeene rijkswet op het wielryden in bewerking. Dr. P. H. Roessingh, pred. te Emmen, zal zjjn tegenwoordigen werkkring verlaten, om zich geheel te kunnen wijden aan de taak, die op hem rust als lid van de Tweede Kamer. Reeds is een twaalftal opgemaakt voor de a. s. vacature bij de Ned. herv. gemeente te Emmen. Aan een particulier schrijven uit Indië ontleent de »Br. Ct.« het volgende; In Deli Oostkust van Sumatra is bet hoog ernstig gesteld door de misluk king der tabakscultuur. Op de onderscheidene ondernemingen zullen eerstdaags niet minder dan 350 employe's ontslagen worden terwgl duizenden inlanders en chineezen zonder werk zullen geraken en er zelfs geen geld zal zgn om het gecontracteerde loon te betalen. Men spreekt o.a., dat het deficit der Deli- Maatschappij ongeveer 40 millioen gulden bedraagt. Mag men de geruchten gelooven, dan zou er zelfs vrees bestaan voor oproerige be wegingen en dit aanleiding geven tot het Ter- zoek van vele planters, om militaire detache menten op de ondeimemingen te plaatsen tot bescherming van eigendommen. De gewone bezetting moet daartoe onvol doende zgn en het plan bestaan om het 6e bataljon infanterie van Magelang derwaarts te dirigeeren. Voor de ondernemingen, die genoeg werk kapitaal hebben of kunnen verkrijgen om de crisis te doorstaan, zal er nog wel doorkomen zijn, ofschoon de aandeelhouders diep in den zak zullen moeten tasten en, zeker de eerste jaren, zich zullen tevreden moeten stellen met een gering of zelfs geen dividendvele ondernemingen zullen den slag nimmer te boven komen. Wij hopen van hartej dat de zoo wispel turige tabakscultuur spoedig weder jaren mag geven van voorspoed. Wij vernemen, zegt het Maandblad van de >Vereeniging tegen de Kwakzalverij, dat tot nu toe reeds 40000, zegge veertig duizend kistjes met Sequah's middelen zgn ingevoerd. Wij hebben eenige kistjes ge zien en kennen de grootte der fleschjes. Naar onze gissing gaan er zeker wel 300 a 400 fleschjes in een kistje. Aangenomen echter dat er maar 100 fleschjes in zgn, en aangenomen dat de Sequah-Company maar f 1 per flescbje ontvangt feitelijk is het minstens f 1.25 dan vertegen woordigt de invoer tot nu toe een waarde van vier millioen gulden, altjjd volgens dat Maandblad. 2700 jongelieden te Haarlem zgn lid geworden van de afdeeling der >Vereeni- ging tegen mishandeling van dieren, aldaar, die ten doel heeft de jongelui reeds vroeg het slechte van dierenmishandelen te doen inzien. Bij hun toetreding beloven zjj dit niet te zullen doen en ook, dieren niet noodeloos leed te zullen veroorzaken. Als dan ontvangen zij een diploma. In de eerstvolgende nachten wachten ons Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2