^(Politiek leven. FEUILLETONS WOENSDAG 18 NOVELL BEK. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. VOOE v-A;- j a Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Uitbreiding van het getal kiesgerechtig den is een eisch van den tijd. Wie durft dit nog betwijfelen? Uitbreiding van het ki„3recht moet voor alles gaan, wordt be weerd. De tegenwoordige vertegenwoor diging is alleen geroepen om het kiesrecht te regelenals de echte, onvervalschte volks vertegenwoordiging, geen klasse vertegen woordiging zooals nu, op het Binnenhof ge zeteld is, dan kan onze defensie, ons belas tingstelsel, onze wetgeving op den arbeid, eerst op afdoende wijze geregeld worden. Nu zou het slechts lapwerk zijn. Leest men dergeljjke uitspraken, dan zou men veronderstellen, dat het politiek leven hier te lande zeer ontwikkeld is, dat velen hongeren en dorsten naar het recht om door een door hen gekozen afgevaardigde deel te nemen aan de regeering des lands, dat het geheele volk het hoogste belang stelt in het verkrijgen van het kiesrecht. Hoe geheel anders is het echter met het politiek leven gesteld In den voorzomer was er gedurende eenige weken drukte; men hield vergaderingen, strooibilletten werden ver spreid, advertentiën in de bladen wezen aan wie gekozen moest worden, wilde men het land niet in gevaar brengen maar nauwelijks waren de verkiezingen afgeloopen of alles keerde weder tot de rustige rust, om na 4 jaren voor een korten tijd te ontwaken. En getuigde nu die voorjaarsdrukte van politiek leven Waar druk gestemd werd, was druk gewerkt. Velen gingen ter stembus, omdat zij daartoe aangespoord, opgewekt, somtijds gedwongen werden, maar anders och! wat geeft het wie naar het Binnenhof gaat? De een laat je betalen en de andere brengt het er niet beter af! Men ging stemmen, niet omdat men overtuigt was dat de man, dien men uitverkoren had, op de rechte plaats zou zjjnniet omdat men het met hem eens was Een angstvolle nacht. 1 »Het meisje ziet er waarlijk eigenaardig bleek uit,* voegde ik er bij. »U zult mij toch wel toestaan, om haar nader te leeren kennen, en daarvoor dadelijk eene kleine wandeling met haar te maken. Kan ik daar bij nog op eenige wijze invloed op haar pogen uitteoefenen, dan gelieve u mij dit te zeggen. »Hm ja,« zeide de vrouw, »wij wenschten wel, dat zjj van slaapkamer veranderde, eene andere omgeving heeft dikwgls gunstige resultaten bij dergelijke zielsziekten teweeg gebracht. Ik had nog geen gelegenheid haar met dezen wensch bekend te maken, maar het zou mij niet verwonderen, als zij er zich tegen verzette, wat haar toestand duidelijk kenteekent. Zeker, zeker,* stemde ik toe. Van mijne zjjde zal alles geschieden, om haar voor dezen maatregel intenemen.* >Zij zal misschien ook klagen, dat wij iets tegen hare betrekking tot Mr. Woodhill hebben. Dat is intusschen niet het geval, haar lgdende toestand spiegelt haar alleen ons tegenstreven voor.* »Ik begrijp alles. Ach, dat arme schepsel! Nu ik zal haar naar mijn ver mogen terechtzetten. »Zg mag echter geen vrees gaan koeste ren,* zuchtte Mrs. Halcome. In dit oogenblik verscheen Lucy weder, op den voet gevolgd door een bediende, die op een groot blad eenige schotels met koud in politieke beginselen, (die dingen houdt men er immers niet op na) maar omdat hij door een kennis - of vriend was aanbevolen of omdat men van den tegen-candidaat iets zeer leeljjks of verkeerds gehoord had. Dat hooren was voldoende, onderzoek onnoodig. Er werden vergaderingen gehouden, can- didaten traden voor de schare op zij werden toegejucht, zeker, zij werden zelfs bestreden, maar niet juist door de kiezers, veel meer door mannen die door de tegenpartij wer den uitgezonden om af te breken wat door den candidaat werd opgebouwd. De schare luisterde met open mond naar dat spiegel gevecht, maar liet zich daarmede verder niet in, omdat zjj voor het meerendeel weinig begrip had van het gewicht der strijdvragen. Zjj kwamen veel meer voor de aardigheid, het bevel wien men moest stemmen zou wel van elders komen Politiek leven ontbreekt geheel, want wat men in verkiezingsdagen daarvan ziet is vrij ongezond. De tegenwoordige kiezers stellen al zeer weinig belang in het recht, dat zij boven velen hebbenEn zal dit nu beter worden, als het getal kiezers aan merkelijk wordt uitgebreid? Zullen de nieuwe kiezers de oude als het ware electriseeren en tot nieuw leven wekken of zullen zij het voorbeeld volgen van de tegenwoordige kiezers en zich ook ter stembus laten drijven, zullen zjj ook gedurende vier jaren slechts eenige weken eenig teeken van leven geven? Dan is waarlijk uitbreiding van het kiesrecht niet noodig, maar was inkrimping van het getal veeleer aan te bevelen. Was het politiek leven gezond, waren de kiezers voldoende voor hun tauk berekend, dan behoefde de groote trom niet geroerd te worden als een verkiezing ophanden was. dan behoefde men de kiezers niet te be werken, dan zouden zij hun stem kunnen, uitbrengen, niet op commando, maar volgens hun overtuiging. Die aangespoord, opge wekt moet worden, verdient het recht niet j om een keuze uit te brengen. Zoo lang dat bewerken en opzweepen noodig is, is ons politiek leven niet gezond, kan van geen volksvertegenwoordigers sprake zijn. Zij zijn de vertegenwoordigers van eenige weinige personen, die zich de moeite en de kosten willen getroosten om den man hunner keuze in de kamer te brengen, maar zij zijn geen vertegenwoordigers van het volk, dat hen voor het grootste deel niet eens kent. Hoe kan het politiek leven opgewekt worden Ons volk moet bekend gemaakt worden met de nooden en behoeften des volks, met de middelen om daarin verbetering te brengen, met de wijze waarop ons land geregeerd wordt, met de houding die de verschillende vertegenwoordigers aannemen, met de stem die zij over verschillende zaken uitbrengen, want de onkunde op dit gebied is groot en toch, hoe kan men over vier jaren of zooveel vroeger als dit noodig mocht zijn, zijn stem uitbrengen als men niet weet hoe zijn vertegenwoordiger zich bij verschillende gelegenheden gehouden heeft? Op de kiesvereenigingen rust de plicht om de kiezers in te lichtenniet twee, drie weken voor een verkiezing, maar voort durend. Willen de kiezers niet ingelicht worden, versmaden zij de gelegenheid die wordt aangeboden, dan moet het kiesrecht ook niet uitgebreid maar ingekrompen worden tot hen die bewijzen belang te stellen in de publieke zaak. Door die vereenigingen moeten op vast gestelde tijden vergaderingen gehouden worden, voor alle kiezers toeg-nkelijk, waar zaken, die aan de orde zijn besproken worden, waar verslag wordt uitgebracht over de houding die door den afgevaardigde bij gewichtige stemmingen is aangenomen; zoo zullen de kiezers weten bij een nieuwe vleesch, vogels, borden, en een flesch wijn met glazen bracht en dat voordiende. Intusschen zeide ik tot de jonge dame »Men doet u met recht verwijten, dat gij u gisteren en heden een vrijwillig vasten hebt opgelegd. Zoo iets schaadt uwe ge zondheid, gij moet daarom nu met mij mede eten.« >0, ik heb in de keuken reeds gegeten, maar het smaakt mij niet, als ik alleen eet.* Daarop ging zij zitten en at duchtig mede, wat bij zulk lang hongerlijden zeer be grijpelijk was. Ziezoo,* zeide ik toen, tegelijkertijd de oude heks heimelijk toewenkende, »nu zullen wjj te samen een wandeliuy maken.* »Ja wel,* zeide zij levendig. Ik 'bood haar mijn arm, boog voor de Halcomes met een veelzeggenden glimlach, en verliet toen met Luc-y de kamer. Wij spraken geen woord, voordat wij het park hadden bereikt, en daardoor voor eiken luisteraar zeker waren. >Mijn innigen hartelijken dank,* zeide toen het meisje, terwijl zij mij krampachtig de hand drukte. »Toen ik u zag, begreep ik het gevoel, dat de arme den dood nabij zjjnde schipbreukeling ondervindt, als hij de reddende boot ziet naderenHoe kan ik deze uwe hooghartige daad beloonen?* »Nu nu mijn kind,* zeide ik geruststellend, »het is slechts mijn plicht als mensch, en bovendien dien van mijn beroep. Maar wij meeten, daar wij er slechts weinig gelegen heid voor hebben, dadelijk beraadslagen. Gij hebt er wel aan gedaan, u in uwe kamer optesluiten, en zoo eiken aanval op uw leven te verhinderen.* >Ik had besloten, zoolang in mijne kamer te blijven tot gij hier zoudt zijn en liever vau honger te sterven, dan door de hand van die ellendigen. O, die zaligheid, toen ik u zag komen. De ramen van mijne kamer bieden uitzicht in het park, zoodat ik u reeds op verren afstand ontdekken kon. Mijn hart zeide mij dadelijk, dat gij het waart, de zoozeer en toch vol angst gewachte helper en redder uit dit vreeselijk huis.* »Om u goed te kunnen helpen, is het voor alles noodig, dat gij mijne voorschrifteu geheel juist nakomt. Uwe vijanden ver zochten mg u te overreden de bewuste kamer, naast de bibliotheek te betrekken. Gij moet dat doen.* »Maar de geheime deur;* riep zij angstig »ik weet niet waar die is.« »Dat is niets, daar ik, om u te be schermen aanwezig zal zijn. Zonder twijfel hoort gij, waar men mij dezen nacht eene kamer geeft, het is dus, als uwe verandering van kamer dan reeds plaats heeft gevonden nog alleen noodig, om mij van daar te halen, en naar uwe kamer te brengen. Mogt men mg niet uitnoodigen om te bljjven, wat ik echter van het verstand van Mrs. Halcome niet verwacht, en ook door alle uiogelyke middelen zal trachten te ver hinderen, dan keer ik om elf uur hier in het park terug, om u op eenige daartoe geschikte plaats aftewacht n, en u dan heimelijk naar de bewuste plaats te volgen.* Zeker,* zeide zij levendig. »Gij kunt in dat geval daar in de veranda,* zij wees op het bedoelde punt, dat van onze plaats zichtbaar was »op mij wachten. De deur van den ingang der veranda wordt nooit gesloten, zoodat men daar altijd in huis kan komen.* Afgesproken. Nu verraadt gij overigens door woord nog blik onze betrekking tot elkander, Natuurlijk zal ik ook soms aan verkiezing, wie al of niet de man hunner keuze moet zijn, zij zullen niet op commando, maar uit overtuiging kunnen stemmen. o o Is men ontevre.len met zijn afgevaar digde, dan kunnen reeds bij iijds mannen j uitgenoodigd worden om een kennismaking, met de kiezers aan te knoopen. Zij kunnen tot de kiezers sprekenhun beginselen! blootleggen, en is dan de tijd der verkiezing, daar, dan zullen de kiezers voor zichzelf i kunnen en moeten beslissen, dan is stemmen werven niet meer noodig. De handelingen der Staten-generaal zijn zeker geen ver-j makelgke lectuur, maar waarom geen re- sumé voor een zeer geringe prijs verkrijg.' baar gesteld Op die wijze zou het kunnen bljjken of het kiesrecht een algemeen be-1 geerd goed is, dan of wg alleen met een volkswaan te doen hebben, die verdwijnt, als het zoo vurig begeerde recht eenmaal verkregen is. Een gezond politiek leven dient voort te gaan. Zoo lang dit gemist wordt is ver-^ meerdering van het getal kiezers van geen waarde, ja zelfs zeer gevaarlgk, omdat daarvan alleen vermeerdering van het getal j ongeschikte kiezers te wachten is, en waarlijk wij hebben er reeds genoeg Wie zal in onze omgeving de eerste poging aanwenden om politiek leven te wekken? Zeker zou hij eene verdienstelijke daad verrichten I tuitenland. Een makelaar in diamanten, de heer Van den Broek, te Brugge, ging Maandag morgen met den trein naar Brussel. Hij had een zakje met diamanten bjj zich, dat hij in den trein naast zich op de bank legde. Toen hij te Brussel moest uitstappen, kon hij alleen gaan, want zjjn zakje met diamanten was verdwenen. De man heeft een duur reisje gemaakt, want 't ge- stolene had een waarde van 15.000 francs. uwe vyanden g heime wenken geven, welke u moeten ontgaan. »0, gij zult tevreden zijn over mij,* zeide zij, terwijl een zwakke glimlach over haar gelaat vloog. Maar het is ook moge lijk, dat men in den eersten nacht geen aanslag beproeft.* »Dan blijft onze afspraak voor den vol genden geldig. Lang zullen zij de uitvoering in geen geval uitstellen, daar Woodhill eiken dag in Engeland terug kan zijn, en de moord dan voor hun te gevaarlijk is. Overigens hebben wij als deze nacht zonder het verwachte voorbjjgaat, weder gelegen heid genoeg om dan mogelijke, nadere maatregelen te bespreken. Laat ons nu, om geene verdenking op te wekken naar huis terugkeeren.* Wij liepen langzaam terug, en zagen op nog ongeveer houderd schreden van den hoofdingang verwijderd, een man in de uniform van een telegraafbode uit het huis komen. Eene depèch", zeide ik zacht, waarschijn lijk van Woodhill; hij is te Liverpool ge komen. »Goede God!* zeide zij, terwijl haar ge heele lichaam beefde. Houdt u goed.* De man naderde, en ik vroeg hem in het voorbijgaan, tegelijk voorzichtig de ramen van het heerenhuis in het oog houdende, waarachter niemand te zien was »Eene depêche voor miss Essingham?* Jawel Sir; Mr. Halcome heeft de depêche aangenomen.* >Dank u.« Hij ging verder, en ik fluisterde Lucy toe »Laat niets merken; de katastrophe zal in dezen nacht zeker komen.* waartoe deze nog uittelokken? Ik zal Uit Oostenrijk meldt men De commissie voor de buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche Delegatie kwam Zaterdag bijeen. De voorzitter, Kalnoky, antwoordde op de talrijke vragen der ver schillende gedelegeerden. Hij gaf een uit voerig overzicht van den bestaauden toestand. Zijne rede was vredelievend, in weerwil van enkele punten, waarover hij eenig voorbe houd maakte. Hij zeide: De algemeene toestand boezemt mij voor het oogenblik geen ernstige vrees inhet beste bewijs, dat ik geen verwikkelingen vrees, bestaat in de weinige verhooging van de militaire kredieten die ik vraag. Indien ik geloofde dat de vrede bedreigd wordt, zoude ik u eene veel hoogere oorlogsbegrooting hebben aangeboden. De toestand komt overeen met dien van het vorige j iar; hjj blijft weliswaar onzeker, maar bedreigd wordt de vrede geenszins. De heer Kalnoky deelt daaromtrent de meening van ltudini en Salisbury en voorziet geene verandering in den toestand. Oostenrijk zal zich houden aan hare bezadigde en voorzichtige staatkunde en zal doen wat in haar vermogen is om met hare bondgenooten het handhaven en het versterken van den vredestoestand te bevorderen. De verklaringen van den heer Kalnoky werden toegejuicht. Volgens een bericht van de Herald* uit Valparaiso breidt de opstand in Rio Grande do Sul zich uit. De opstandelingen hebben onder aanvoering van generaal Fernandez de stad Santa Anna veroverd en vele gevangenen gemaakt, doch niemand gedood of gewond. Zij hibben, behalve over een aantal vrijwilligers, te beschikken over vijf regimenten voetvolk en één regi ment ruiterij, welke den dictator afgevallen en naar de zijde van den opstand over- geloopen zijn. eenvoudig in de dorpsherberg overnachten. Morgen reeds zal William er zijn, om mg te beschermen.* »Neen, neen! Denkt er aan, dat Mordaunt Halcome, u als uwen wettigen voogd nu en later, zoolang als zijne booze bedoelingen niet zijn bewezen, ten allen tijde kan terug halen. Mr. Woodhill kan dat zelfs niet verhinderen. En wie weet welke maatregelen de driftige man dan neemthg en zijne moeder, spraken mg reeds iets over eenige verstandsverbijstering van u, en zjjne macht is daarom des te meer bedenkelijk. Wachten wij dus liever het komende afik sta er u voor in, dat u geen leed geschieden zal.* Zij zweeg, maar haar fijn, lief gelaat was doodsbleek, en de teedere gestalte sidderde. Boven schenen moeder en zoon reeds hun plan te hebben ontworpenzij wachten ons met vriendelijk gelaat af; maar toch ge loofde ik op den achtergrond den duivel te zien grijnzen. Mijne, door allerlei in mijn leven voor gekomen gevallen, verkregen tegenwoordig heid van geest, verloor ik er niet door. Ik liep eenige schreden vooruit, en fluisterde hen toe: »Zjj komt mij werkelyk vréémd voor, maar het gelukte mg toch, hare toestemming voor de verwisseling van kamer te krijgen.* Toen zeide ik luid Gij bezit inderdaad een prachtig park, Mr. Halcome, het is een waar genot er ia te vertoeven.* »Dat zou ik meenen,* lachte hg. »Maar ons huis is ook niet slecht. Als u het injj toestaat, dan geleid ik er u eens doorheen.* »Zeker,« luidde mijn bereidwillig ant woord, waarop hij opstond, en vooruit- loopende met mij de kamer verliet. (Wordt v&roolgdj en Altena V -' sgstraat en <le oininelerwaanl. Uit de herinneringen van een Rechter. (3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1