Plaatselijk Nieuws. Binnen land. Uit het departement Pas-de-Calais wordt dd. 16 November bericht: Ten gevolge van een beslissing van het mijnwerkers-congres hebben de mijnwerkers besloten tot eene algemecne werkstaking over te gaan, 3600 hunner hebben nu alhier den arbeid neder- gelegd. Het is hier rustig. Op reis van Priedriehsruhe naar zijn winterverbljjf is Bismarck het onderwerp geweest van talrjjke ovaties. De »N. R. Ct.« schrijft hieromtrent: Tegen vjjf uur kwam Bismarck met zijne echtgenoote aan het Stettiner station te Berljjn aan. In weerwil van den ergen regen was eene groote menigte, onder welke zich vele studenten bevonden, in den omtrek van het station bijeengekomen. Men liet Bismarck's salonwagen aanvankelijk buiten het station stilhouden en trachtte den toe vloed van het publiek door een kordon politie-agenten tegen te houden. Ten slotte echter werd het gedrang den agenten te sterk en stormden de menschen op Bis marck's wagen los. Men drukte hem de handen en bood hem bloemen aan. Ook werd er van alles geroepen, o.a.: tot weer ziens in den Rijksdag, kom in den Rijks dag, enz. Bismarck dankte eenigszins aangedaan en zeide zoo iets vandat hjj nauw ge hoopt had, te Berljjn nog zoovele vrienden te bezitten. Van het Stettiner station werd Bismark's salonwagen naar het Lehrter station ge voerd, vanwaar de doorreis naar Friedrichs- ruhe anderhalf uur later zoude plaats hebben. Aan het Lehrter station had de stations- politie zulke gestrenge maatregelen genomen, dat het talryk publiek, dat te vergeefs ver zocht te worden toegelaten, zeer ontevreden werd. Niet meer dan een dozijn personen slaagden er in, in het station door te dringen en Bismarck persoonlijk te begroeten, wat met groote geestdrift geschiedde. Intusschen belegerde de buitengesloten menigte hard nekkig deuren en vensters van het stations gebouw; zelfs werden er ruiten stuk ge- werpen. Allerlei kreten van vereering wer den vernomen. De menigte riep telkens: leve Bismarck, en zij die waren binnen gedrongen, herhaalden de woorden der bui- tenstaanden. Men rieplang leve onze held tot weerziens! enz. Ben van hen, die in het station was doorgedrongen, hield een korte toespraak tot Bismarck, hem huldigend als den laatst- levende van het groote driemanschap des Duitschen volks. Bismarck dankte met korte woorden, zonder nochtans iets te beloven aangaande zjjne komst naar Berlijn of naar den Rijks dag. Bismarck zag er zeer goed uit. By den Duitschen Bondsraad is thans de tweede aanvullings-begrooting ingediend, waarby aanzienlijke bedragen worden ge vraagd voor het leger en 1,400,000 mark als eerste termjjn voor de versterking van Helgoland, ten einde te voorkomen dat dit in tjjd van oorlog een steunpunt worde voor eene vijandelijke vloot. Een gedeelte dier buitengewone credieten zal worden ge vonden uit de bijdragen der verschillende staten in de kosten der Rijkshuishouding het overige uit de te sluiten geldleening van 250 a 300 millioen mark. laatste twintig jaren had hij alleen geleefd en zelf al zijn huiswerk gedaan. In de veertien dagen voor zijn dood ging hij niet meer uit, maar aan bloedverwanten, die hem kwamen opzoeken, vertelde hjj, dat hem niets scheelde. Een neef, die ge woon was op een ladder te klimmen, om zoo door een venster met hem te spreken, kreeg de laatste maal geen antwoord, waarop hij inbrak en den vrek in ster venden toestand vond. Een jong dokter te Newton Abbot (En gelsch graafschap Devon) is dezer dagen het slachtoffer van zijn beroep geworden. Hij werd door een kind, dat aan diphteritis leed, gebeten en sloeg volstrekt getn acht op de kleine wond. Maar niet lang nadat de kleine patiënt gestorven was, werd hij eveneens door de vreeselijke ziekte aange tast, waaraan ook hij overleed. Op de vergadering van de vereeniging tot bescherming der vervolgde Joden te Londen werden treurige mededeelingen gedaan over het lot der naar Palestina gevluchte Russi sche Joden. Enkele zijn in de Rothschild- kolonie opgenomen, maar duizenden ljjden daar ellende en gebrek. Het geschil tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten betreffende de visscheryen in de Behringzee zal eindeljjk voor goed ge regeld worden. Volgens een bericht uit Was- ïington zullen de vertegenwoordigers van jeide landen eerstdaags de overeenkomst onderteekenen, waarin de voorwaarden van iet scheidsgerecht worden vastgesteld. Omtrent de plundering van den nachttrein van Chicago naar Milwaukee wordt nader gemeld De dieven schynen op het voorlaatste station in den trein te hebben plaats ge nomen. Toen de trein de prairie bereikt ïad, op ongeveer 23 mijlen afstand van Milwaukee, dwongen zjj het machine-per soneel met den revolver op de borst, den rein tot staan te brengen. Daarna deden zij een portier van het postrjjtuig met dynamiet springen en gelukte het hun den jeambte door bedreigingen er toe te brengen, de geldkisten te openen. Twee der kisten, die zij niet konden open krijgen, wierpen zij buiten den trein. Later vond men die in denzelfden toestand langs den weg, daar het den roovers ook niet gelukt was, die kisten te openen. De dieven voerden ongeveer 5000 dollars als buit mededeze had veel grooter kunnen zjjn, daar de geldswaarden, die de banken te Milwaukee dagelijks uit het oosten ont vangen, geregeld met den nachttrein ver zonden worden. De Engelsche bladen geven een lange lyst van ongelukkenvooral op de kusten strandden vele vaartuigen, waarvan men echter met groote krachtsinspanning de bemanning wist te redden. Te Sandgate echter is de Fransche schoener Eider ge strand, waarby de kapitein, zjjn vrouw en neef verdronken. De reddingboot was uit gegaan om de schipbreukelingen te redden, doch halverwege sloeg zij om. Met moeite bereikte de bemanning weder de kusteen persoon verdronk. Voor zoover de namen der schepen ge noemd zjjn, treft men op de lange lyst geen namen van Nederlandsche schepen aan. Ook in Noord-Amerika bljjkt de laatste dagen een hevige storm te hebben gewoed. Op sommige plaatsen viel sneeuw en te Bismarck in Dacota had de wind een snel heid van 50 mjjlen per uur. Een ander bericht luidt: De storm heeft in geheel Engeland groote ichade aangericht, vooral door nieuwe over stroomingen, waarby veel vee verdronk. Dertig kleine schepen zjjn gestrand of tegen de rotsen te pletter geslagen, waarby vele menschen verloren gingen; ook door het in storten van daken, het omslaan van schut tingen en boomen zjjn vele menschen ge dood of gewond. Door gebrek aan voedsel en de noodige verzorging is te Worksop, in Engeland, een man gestorven, die tusschen de 30.000 en 40.000 pd. st, moet nalaten. In de De ^samenzwering* had ten doel de vor ming van een party ter bevordering van de weder-oprichting van een Nationale Vergadering, uit de verschillende standen samengesteld, zooals de Zeuisky Sobor iu de tijden der eersto Czaren. Er zijn strenge bevelen uitgevaardigd betreffende het toe zicht op de studenten. In het bosch van Alslö, nabjj Sönder- hamm in Zweden, is Zondagnacht de post- kar door struikroovers aangevallen en ge plunderd. De postillon werd door een revol verschot gedood. De passagiers en -de bemanning van het s.s. >Massilia«, van Australië te Londen aangekomen, hadden een hevige epidemie te doorstaangedurende eenige dagen lagen er 96 personen ziek aan de influenza, die echter gelukkig geen offers eischte. Te Berljjn neeemt de influenza weder sterk toe; de ziekte heeft tot nog toe een goed aardig karakter. Uit Odessa wordt gemeld dat de influenza kwaadaardig optreedt in de voornaamste steden van Zuideljjk Rusland; alsmede dat in de provinciën hongersnood heerscht en per dag honderden sterven. Aan de Herald wordt uit Buenos-Ayres gemeld, dat de bevolking der stad steeds in groote ongerustheid bljjft. De revolutionaire geest woekert steeds voort, ondanks de vredelievende verzekeringen aan Pellegrini verstrekt door zjjn politieke tegenstanders. De President bljjft waakzaamde politie gaat voort met het arresteeren van ver dachte personen. Pellegrini houdt alle troepen onder de wapenen om zoo noodig gereed te zjjn. De politie heeft te Chicago eene ver gadering van anarchisten overvallen, waar heftige redevoeringen werden gehouden. 25 der aanwezigen, die allen van wapenen voorzien waren, werden gevangen genomen. Sommigen hunner dreigden te schieten, maar de politie wist hen te ontwapenen. Volgens hunne bewering zal Chicago eerlang weer met eene dynamiet-ontplofling worden verrast, gelijk aan die van 1887. Te Liverpool staat terecht een 14-jarige jongen, wegens poging tot moord op een jonger ventje. De jongen riep het kind in huis, bond zjjn handen op den rug en een doek om zjjn mond, waarna hjj hem met een pook op het hoofd ging slaan. De beschul digde zeide, dat hij allerminst voornemens was het kind kwaad te doen, dat hjj hem eerst biscuits had gegeven, maar dat toen plotseling een waanzinnige lust in hem op kwam om het kind te vermoorden. De gevangenisdokter verklaarde, dat de jongen een zeer geschokt zenuwgestel had, en dat hij geloofde dat de moordaanslag in een plotselingen aanval van krankzinnigheid, een manie tot moord, was gepleegd. De nood in Rusland. Uit offleieele gegevens bljjkt, dat voor de hulp-verleening wordt noodig geacht 300 millioen roebel, de extra-kosten voor de voeding van het leger worden geschat op 150 millioen roebel, terwjjl de vermindering van de Staats-inkomsten worden begroot op 500 millioen roebel, te zamen een verlies van pl. m. een milliard roebel. Prins Kropotkin schrjjft aan de Daily News* o. a.: Indien er volledige juiste berichten kwamen omtrent de feiteljjke, vreeselijke toestanden in het Oosten en Zuid- Oosten van Rusland, zou de beschaafde wereld weten, dat het Russische volk een tyd doorleeft zoo noodlottig als nooit te voren, zelfs niet in de middeleeuwen. Volgens bericht uit Moskou aan de »Times« is weder een samenzwering aan het licht gekomen. Ongeveer 60 personen, van wie verscheidene tot den adel behooren, werden in hechtenis genomen. OUDHEUSDEN. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van Oud- heusden en Elshout, is in hunne vergadering van 12 November j.l. besloten tot het aan gaan eener geldleening tot, het bedrag van f 22879.43, voor het geval door stemge rechtigde ingelanden van het waterschap »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden enz.* mocht worden besloten tot aflossing der schulden van dat waterschap. BABYLONIENBROEK. In de vergade ringen van stemgerechtigde ingelanden van de waterschappen Pomp veld* en Bies heuvel,* gehouden den 14 November j.l., is met algemeene stemmen besloten, om ingeval door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden enz. het besluit wordt genomen om de schulden thans op de gemeene kuip rustende, af te lossen, hunnen omslag daarin te betalen, en van dit besluit aan het bestuur van het waterschap van den Hoogen Maasdijk kennis te geven. WAALWIJK, 14 Nov. Kalfkoeien en dito vaarzen werden sedert de vorige noteering in de Langstraat minder gevraagd, omdat de meeste Belgische kooplieden, die gewoon zjjn aankoopen te doen, zich vergeefs lieten wachten. Van prjjsnoteering is dus geen sprake. Stalvee, voornameljjk vare en kalf- dragende koeien, voortdurend begeerd en tegen prjjzen, wisselende tusschen f 100 a f 150, verkocht. Slachtvee le qual. 66 a 69 ct., 2e qual. 58 a 60 ct. per K.G.; vette kalveren f5 a f6 per weeknuchtere dito f 15 a f 18, vette varkens met veel vraag 48 a 49 ct. per K.G. schoonbiggen f 4 a f 7 per stuk. Hooi. Bjj weinig handel bleven de prijzen stationnair en wel naar soort f 14, f 16 a f 18 per 500 K.G., koehooi zeer willig f 19 a f21 per 500 K.G. Stroo. De veehouders bieden reeds f 13 a f 14 per 500 K.G. De prijs der aardappelen is sedert de vorige noteering in de Boven-Langstraat gedaald en bedraagt thans naar qualiteit f 2.75 a f 3.75 per H.L. Uit de kleistreken worden de jammen voor f 4.50 en de drie lingen er van voor f 2.80 a f 3.per H L. aangevoerd. Witte kool naar grootte en zwaarte 5 a 7 ct., roode dito 7 a 12 ct. per stuk. HEEREWAARDEN. De werkzaamheden aan den djjk tot beteugeling der Heeren- waardensche overlaten zjjn voor dit jaar in hoofdzaak geëindigdheden wordt het laatste gedeelte van het werk opgenomen. Het djjkvak tegenover het dorp is, even als bjjna alle andere dijkvakken, door basalt versterkt, zoodat het dorp nu, naar mensche- lijke berekening, veilig ligt en men den winter zonder zorg tegemoet kan zien. TUIL. De djjkstoel van Tielerwaard be steedde Donderdag in 3 perceelen aan, het opmaken en vernieuwen van rjjswerken langs den rechter Waaloever, met daarbij behoorende leverantiënvoorts het leveren van 30 lasten bazalt op 3 aan te wjjzen plaatsen aan den djjk tusschen Tiel en Gorinchem. le perceel. Het maken van pl. m. 500. M. baard en deklaag, met bjjleverering van 80 last bazalt en 70 last puin; het vernieuwen van 102 M. pakwerk met bjjlevering van 35 last bazalt en 30 last puin. Aange nomen door Dirk de Koek voor f 1690. 2e perceel. Het maken van ongeveer 136 M. buitentuin; het opmaken en ver nieuwen van 100 M. pakwerk met bjjleve ring van 25 last bazalt en 20 last puin, het leveren van 290 M. bazalt en deklaag met bijlevering 55 last bazalt en 45 last puin. Aangenomen door L. Pannekoek voor f 1701. 3e perceel. Het leveren, lossen en ver werken van 100 last bazalt onder Haafteu het maken van 32 M. baard en deklaag ouder Hellouw met bijlevering van 25 last bazalt en 15 last puin; het leveren van 30 last bazalt op drie verschillende plaatsen. Aangenomen door Dirk de Kok voor f 999 Voor elk perceel waren 14 inschrijvers. WOUDRICHEM. Van 2 tot 8 Nov. werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: zalm, voor f 0.00 per half K.G. en 2600 stuks houting voor 10 a 13 ct. per stuk. Nog werd aangevoerd een partij snoek, voor 22 a 30 ct, paling voor 00 ct. en diverse voor 0 a 00 ct. per half K.G. ALMKERK, 14 Nov. Mej. G. de Boer, onderwjjzeres aan een openbare school al hier, is in dezelfde betrekking in de gemeente Haarlemmermeer benoemd. WERKENDAM. Door den hevigen wind der vorige week is een der twee schokkers, die alhier voor den wal liggen, gezonken. De eigenaars van dit vaartuig zjjn thans bezig met lichten. Eveneens liggen in het Steurgat drie aken, met suikerpeen ge laden, gezonken. Behalve een enkele dak pan en een stuk van een schoorsteen, die naar beneden kwamen, zjjn gelukkig geene verdere onheilen door den storm veroor zaakt te vermelden. De handel in vette paarden is in het noordwesten van Noord-Brabant voor dezen tjjd des jaars reeds groot. Zoowel voor het buiten- als voor het binnenland worden in de laatste veertien dagen belangrijke aan koopen gedaan en werden flinke prijzen wisselende tusschen f 500 en f 700, besteed. Ook 1 Yj- en 2-jarige paarden vinden veel aftrek en leveren voor de verkoopers een goed weigeld op. Bjj het dorschen van de rogge op de zandgronden in Noord-Brabant wordt alge meen bevonden, dat de scheut slechts het twee-derde gedeelte van gewone jaren be draagt, Daar de prjjs van het graan ruim 1Y4 maal zoo hoog en het stroo f 6 a, f 8 per 1000 KG. duurder is dan in gewone jaren, kan de opbrengst van het land zeer bevredigend genoemd worden. Yan liberale zjjde worden als canditaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Tiel genoemd de lieeren mr. Pjjnacker Hordijk, advocaat te Tiel, mr. Tideman te Breda, en M. Iljjmans van Wadenoyen, lid van den gemeenteraad te Den Haag. Yan anti-liberale zijde wordt genoemd, Mr. JE. baron Mackay, oud-Minister van Koloniën. Iu de centrale vergadering der besturen van de liberale kiesvereenigingen in het district Gouda, is tot eandidaat bjj de ver kiezing voor de Tweede Kamer verkozen de heer Ph. van der Breggen, te Waddings veen, terwijl de vorige minister Havelaar de eandidaat der antirevolutionairen is. de rechten der Kroon* zou zijn in den ban gedaan. Aanneming van deze wetsontwerpen ont raadt »IIot. Yad.« ten sterkste, i Waar het vaststaat, dat in de vorige Kamer drie hoofdbeginselen der wet-Ber- gansius zjjn aangenomenverhooging van contingent, verlenging van actieven dienst tijd en persoonlijke dienstplicht, is de weg aangewezen, waarop een regeling onzer levende strijdkrachten moet worden be proefd. Zooverre in afwachting daarvan een noodwet noodig is, doe de vertegenwoordi ging niets anders dan een tijdelijke ver lenging van den diensttijd toe te staan, geljjk zij ook vorige jaren heeft gedaan.* De Gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot het bouwen van een nieuw noordeljjk stoomgemaal en het uitvoeren van eenige daarmede iu verband staande werken, een en ander voor een som van f 298,500. Het gedeelte der Singelwetering tusschen de brug aan den Hofdjjk en de Rotte gelegen, zal in verband daarmede ge dempt worden. Seyffardt's noodwetten vinden bjj het Vaderland* een slecht onthaal. Het hoofd bezwaar van het blad is, dat die wetten de kans op een spoedige afdoende regeling der levende strijdkrachten doet verminderen. In de laatste jaren was de regeering ver plicht elk jaar een wet in te dienen tot ver lenging van den militie-diensttijd en moesten de Kamers deze in behandeling nemen, als zij de geheele legerorganisatie niet in de war wilden sturen. Dit was voor de regeering een prikkel om haast te maken met een defiuitieve regeling en voor de Kamers om deze met voortvarendheid te behandelen. Doch door de noodwetten vervalt de noodzakelijkheid om haast te maken en vele Kamerleden zullen daarin aanleiding vinden om tot een feugdelijke regeling, waarvoor zjj toch al tegenzin koesteren, niet mede te werken. Daarbjj dreigt het gevaar, dat de aan neming der noodwetten voedsel geeft aan de opvatting, dat er al heel wat voor de legerorganisatie is gedaan. Het blad ziet in de ontwerpen een poging, om de idealen van de heeren Seyffardt en Van Houten te doen samensmelten zooveel mogeljjk ieder Nederlander in dienst, maar de een in het leger, de ander in de schutterjj, en boven dien in een leger, dat straks door den verkorten oefeningstjjd nog minder dan tot nu toe voor zjjn taak is berekend, en in een schutterjj, die, door onttrekking der beste elementen in vredestjjd, hoegenaamd niets meer beteekent en waarvan de or ganisatie in oorlogstijd een raadsel is. En inmiddels is de persoonlijke dienst plicht in 't gedrang geraakt. Dit verklaart de groote ingenomenheid met deze wets ontwerpen bjj »De Tijd*, (Katholiek), die terstond zijn geestverwanten den wenk gaf dezen voor hen zoo kosteljjken Minister te sparen, die als hij een ander was reeds lang door hem als aanrander van Geljjktijdig met het sociaal congres had te Amsterdam de jaarvergadering van Patri monium plaats. Het verbond telt nu 101 afdeelingen met 8832 leden, waarbij weldra zal komen een afd. Delfzjjl. In 't afgeloo- pen jaar werden 2 afd. ontbonden, 19 nieuwe gevormd. De aftredende leden van het bestuur de heeren J. A. Buitenhuis en IJ. B. Spijk- man weiden herkozen en gekozen de heeren J. Windhouwer van Zaandam, A. Sizoo van Gorinchem en J. H. Boerkoel van Haarlem. Er werden grootendeels huishoudelijke zaken behandeld. Alleen het volgende is van algemeen belang. Door den heer H. J. de Groot, directeur der burgeravondschool te Alkmaar werd nl. verslag uitgebracht van de werkzaam heden, verricht door de commissie tot on derzoek van de bestaande Ambachtscholen in verband met het leerlingstelsel. Hjj kwam tot de volgende conelusiën: 1. Het ambachtsonderwjjs voorziet beter in de behoeften van een opleiding voor een a.s. ambachtsman, dan men dit, vooral in groote plaatsen, in gewone werkplaatsen zal vinden. 2. Het ambachts-dagschool-onderwijs is dringend noodig in plaatsen van 25 a 30.000 zielen. 3. Plaatsen beneden 25.000 zielen zullen, wanneer het centrumplaatsen zijn, wel een ambachts-dagschool moeten hebben, in andere gevallen richte men flinke ambachts avondscholen op, vooral wanneer de burger avondscholen niet practischer worden inge richt, vooral wat de uitwerking der pro gramma's betreft. 4.Hetambachts-dagschool-onderwjjsbljjve de zorg van het particulier initiatief, ge steund door gemeente, provincie of rjjk. In de 16e jaarlijkscbe algemeene ver gadering der Vereeniging voor lijkverbran ding, te honden op Zaterdag 21 November te Utrecht, zal o.a. mededeeliug worden gedaan betreffende de plannen tot het bouwen van een crematorium hier te lande, met een voorstel daaromtrent. Het schijnt, dat de storm van Woensdag 11. belangrjjke schade heeft berokkend aan onze visschers vloot. Zaterdagmiddag kwamen ten minste te Scheveningen een twintigtal bomschuiten aan, waarvan enkele de geheele vleet met toebehooren hadden verlorende andere misten het meerendeel der netten, of hadden hun vleet zoodanig beschadigd, dat zij ver plicht waren geweest huiswaarts te keeren. Men zag aan het strand slechts treurige gezichtenen geen wonder, want al deelen de visschers niet in de schade der netten, voor hen is plotseling de haringvisscherij geëindigd en daarmede de hoop verdwenen met een laatste reis nog wat te verdienen. Van den Hoek van Holland wordt gemeld: De storm op den 11 en dezer van het Z. W. en W. Z. W. heeft veel schade aan den kop van den Noordendam in zee toegebracht een tweehonderdtal rotsblokken, waarvan de meeste 2000 en 2500 kilo wegen, zijn van 2 Meter onder laagwaterpeil op den dam geworpen, en hebben door hunne kracht een 20-tal zware palen weggeslagen; ook de lichttoren heeft daardoor veel te ljjden gehader zjjn boven in dien toren twee ruiten door de zee en het opwerpen van kleinere steenen aan stukken geslagen, waar door veel zeewater naar binnen is gedrongen, en het daarin geplaatste zelf registreerende getij-uurwerk zwaar beschadigd is. Ook de ijzeren toren heeft veel aan zjjn verband geledengroote stukken trekbanden en ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2