verzekert dan warm eer zij als dienstmaagd moet dienen. Hermann Zeitang, de bekende koffer- reiziger, doet weer van zich spreken. Dins dag jl. is hij te Amsterdam in eene kist van 50 c.M. breedte en CO c.M. hoogte gekropen, welke hij naar Brnssel h- 1 ge adresseerd. Na middernacht kwam tl ki-t daar aan, waar zij in eene loods werd ge borgen om den volgenden ochtend te wor den gevisiteerd. Eerst tegen den middag opende men de kist en terstond sprong de grappenmaker, tot schrik der beambten, uit zijne gevangenis, onder den uitroep: leve BelgiëAnders echter dan hij ver wacht had, werd hij terstond aan een paar politie-agenten overgeleverd, die hem naar hun bureau brachten. Zoodra men daar aankwam, vroeg Zeitung wat eten, want in de meening dat de reis slechts enkele uren zou duren, bad hij geen eten of drin ken in zijne kist medegenomen, zoodat hij 24 uren aan alles gebrek had geleden. Tot overmaat van smart wil de politie hem niet loslaten, daar hij hoegenaamd geen middelen van bestaan heeft en tot dusver geen enkele directeur hem wil engageeren. Eene maatschappij voor pneumatisch per sonenvervoer wordt te Hamburg opgericht. Thans worden, gelijk men weet, alleen nog maar pakketten door luchtdruk vervoerd, maar de genoemde maatschappij wil ook menschen op die snelle manier van de eene plaats naar de andere brengen. Zij zal daar mee de proef nemen op een lijn van Ham burg naar Buchem. Het vervoermiddel is een ijzeren cylinder, 2 meter lang en 1 meter in middellijn. Zoodra de passagiers meer dan drie kunnen er niet plaats nemen daarin gezeten zijn, wordt die cylinder ge sloten en met versche lucht gevuld. Daarna wordt het voertuig door de geleibuis heen gedreven met een snelheid van 110 kilo meter in het uur. Maar de passagiers, die er in zitten bij een electrisch gloeilampje, zullen niet veel bemerken van die groote snelheid, omdat zij niets zien, waaraan zij de vaart kunnen meten; alleen bij het stil houden zullen zij er iets van gevoelen. Te Crefeld is eene aardbeving waarge nomen, die 2 a 3 seconden duurde. Hier en daar viel een klok of ander voorwerp van den muur, glazen en kannen rinkelden op de tafels; ook werd een enkele scheur in gebouwen waargenomen. Uit Londen wordt d.d. 30 Nov. gemeld Eene geweldige ontploffing verwoeste heden middag drie winkels te Blackburn. Het vermoedelijk aantal slachtoffers bedraagt twintig. Heden zijn er kennisgevingen aangeplakt van do directeuren der kolenmijnen in Zuid- Wales en Monmouthshire, waarin aan de mijnwerkers alle overeenkomsten met nieuw jaarsdag opgezegd worden. Hierdoor wor den vermoedelijk 100.000 mannen werkloos. De officieren van het Engelsche stoomschip »Sussex,« dat van Yokohama in Victoria is aangekomenverhalen eene zonderlinge historie. Vijf Eugelschc marineofficieren en drie jonge Amerikanen ondernamen, onder aanvoering van twee ingeborenen, een tocht op den Fusiyama, den heiligen berg der Japanneezen. Na twee dagen weigerden de Japanneezen echter het uitstapje voort te zetten en zwoeren zich zelf te zullen dooden, ingeval de Europeanen op het verder be stijgen van den berg bleven aandringen. Daar de acht vreemdelingen er niettemin op stonden de beklimming van den berg voort te zetten, trokken de gidsen plotseling hunne zwaarden uit de schede en sneden zjj zich daarmede, voor de oogen der ver schrikte vreemdelingen, het lichaam open. Op den jongsten der Amerikanen maakte dit voorval zulk eenen indruk, dat hij zich op de plaats doodschoot. Een waardige rechtsspraak Men herinnert zich de hertogin Castro Enriquez te Madrid, die beschuldigd werd van mishandeling van een zeer jong dienst meisje het gerechtshof heeft haar, dank zij den door voorname personen aangewenden invloed, eerst uit voorloopige hechtenis en ten slotte ook van rechtsvervolging ontslagen. Te Taeoma aan den Noord-Pacificspoor- weg zjjn een aantal werklieden onder eene plotseling neerstortende aard- en rotsmassa bedolven. Twaalf lijken zijn te voorschijn gehaald en men vreesde, dat er nog meer omgekomen zouden zijn. Milan van Servië zou, volgens een bericht uit Parjjs, door den Shah van Perzië zijn geholpende Shah zou den ex-Koning n.l. hebben benoemd tot generaal van de cavalerie om dit wapen in Perzië te reorganiseeren. De Czaar en Czarine worden heden uit de Krirn te Petersburg ter 112 gewacht. Aan O O tal van stations zijn honderden noodlijdenden saamgestroomd, om den Czaar verzoek schriften aan te bieden. De politie is, volgens een Renter-telegram, onmachtig om dit te beletten. Naar de Chronicle* uit Tientsin ver neemt, gaven officteele tijdingen uitvoerig! bijzonderheden omtrent den cbiistenmooro te Takow, welke ongehoord wreed was. zelfs in de Chineesche jaarboeken. De Bel gische zendelingen en bekeerlingen hadden geen kans tot ontsnappen. De slachting begon met iulaudscbe christenen. Jonge kinderen werden klein gehakt en daarna op een vnur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mishandeld, daarna hare hersenen ingeslagen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen verdroegen de folte ringen zeer gelaten. Aan eenen werden tong en hart uitgerukt. Na het bloedbad werden de moordenaars door den hoofd-mandarijn van het district feestelijk onthaald. De begrootingscommissie der Oostenrijk- sche Delegatie heeft de begrooting van Marine goedgekeurd, zooals zij door de Regeering was goedgekeurd. De Minister zeide, dat de Oostenrijksche Marine op het oogenblik slechts twee oorlogsschepen had, die berekend waren voor den strijd in open zee. De andere pantserschepen waren ver ouderd en het was derhalve noodig de vloot aanzienlijk te versterken. Een flotille tor pedovaartuigen moest worden geschapen en zes nieuwe groote pantserschepen moesten worden gebouwd. Tengevolge van hevige regens is de Guadalquirivier 6 voet gestegen en heeft zij de stad Sevilla voor de helft overstroomd. Een deel van den spoorweg naar Madrid is weggeslagen, zoodat het verkeer stilstaat. De regens duren voort. Woensdag is te Guana Juato, Mexico, tijdens een stierengevecht het amphitheater ingestort, met het gevolg dat 12 personen omkwamen en 9 gekwetst werden. Daar men te Chicago als 't ware wed ijverde om de hoogste huizen te bouwen, heeft de gemeenteraad nu, na langdurige discussiën, besloten, dat er geen huizen meer gebouwd mogen worden van vijftien of meer verdiepingen. Veertien verdiepingen is toch ook al genoeg. Een groot gebouw, dat al 200,000 dol lars kostte, heeft men moeten opgeven. Sedert eenige dagen doorloopen personen van vreemde nationaliteit ons kolenbekken, zoo meldt men uit Rijssel, en trachten de mijnwerkers tot werkstaking aan te sporen, tot dusver gelukkig met weinig succes, want het grootste deel der werklieden is tegen elke staking van den arbeid. Uit Pekin wordt dd. 29 Nov. gemeld Aan de noordzijde van den Grooten Muur zijn twee opstanden uitgebroken. Eene kleine stad noordoostelijk van Kinchow is door de rebellen bezet, en het garnizoen van Shanghai Kwan is tegen hen uitge zonden. Een tweede opstand vond plaats in het district Takow, noordelijk van Kai- pings. De mandarijnen hebben met de hoof den der rebellen een vergelijk getroffen, krachtens hetwelk de laatstgenóemden de inwoners in het algemeen zullen sparen, met volle vrijheid evenwel om de Christenen te plunderen. De zendingsgebouwen en de woningen der inlandsche Christenen werden hierop aan de ruwheid der rebellen over geleverd. Vreeselijke gruwelen hadden er plaats, en 300 menschen vielen bij slach ting. Libunchang heeft eenige duizenden soldaten gezonden, die tot meerdere snel heid met den spoortrein vervoerd worden. Voor het Hof van Presburg had dezer dagen een tragisch tafreel plaats. Tien jaar geleden sloeg de boerin Patassy von AI var baar man, die haar en de kinderen steeds mishandelde, in woede dood. Met behulp van haar oudste dochter, toen een 14-jarig meisje, begroef zij het lijk. Het meisje ging zoodanig gebukt onder het vreeselijk ge heim, dat zij in een klooster ging. Ten slotte werd 't haar te machtig en openbaarde zij de droevige gebeurtenis. Voor bet Hof werden de vier kinderen door wanhoop overmeesterd, bij het zien van bet opgegraven overschot van hun vader. De oudste dochter knielde voor de moeder en bad haar de misdaad te bekennen. De arme vrouw be kende toen onder een stortvloed van tranen. Het Hof nam verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde de ongelukkige tot 6 jaar gevangenisstraf. De nood in Rusland. Naar men zegt, heeft de Czaar den Minister van binnen- landsche zaden, Durnovo, te kennen ge geven, dat hij zijn diensten niet langer ^enscht. Durnovo moet den Czaar aan houdend geflatteerde rapporten over den oongersnood hebben voorgelegd. Z.M. moet woedend zijn geweest, toen hij ontdekte, hoe oe toes anden feitelijk zijn. Aan de Daily News« wordt uit Peters- 'Qr3 geseind, dat de gouverneurs der pro- wnciën aangeschreven zijn, htt koopen van granen door J_>den te beletten. ooral in het departement Samara is de sterfte ten gevolge van den hongersnood groot. Lit Lithauen vluchten yele boeren, om den nood te omkomen, naar Oostenrijk en Duitschland. De Polen voimen een hulp-comité, om te voorkomen dat de Poolsche boeren het land verlaten. De Regeering heeft besloten het plan voor de groote tentoonstelling van nijverheid en kunst, te Odessa in 1893 te houden ter eere van het 100-jarig bestaan van de stad, om de treurige omstandigheden op te geven. De influenza. Volgens de schatting der medici leden te Berlijn in de laatste vier weken 40.000 personen aan influenza. De epidemie is veel kwaadaardiger dan voor twee jaren. In de laatste week stierven dertig personen aan de ziekte. Alle artsen zijn het er over eens, dat een lijder aan influenza streng de kamer moet houden, daar bijna altijd longontsteking op^de eigenlijke ziekte volgt, wanneer de zieke te vroeg nitgaat. Ook is warme kleeding zelfs bij minder koud weder aan te bevelen. In de kolenmijnen van Silezië lijden zoo vele personen aan influenza, dat men er gebrek heeft aan geneeskundige hulp. Te Lemberg kwamen sedert October j.l. 30.000 gevallen van influenza voor. Ook te Weenen neemt de ziekte toe. Te New-Castle en Tyne zijn een groot aantal inwoners aangetast. Te Parijs doet, volgens een bericht aan de Standard, de ziekte zich niet ernstig ge voelen, maar te Aubigné was de eigenaar eener papierfabriek verplicht zijn zaak te sluiten, daar 58 zijner werklieden door de ziekte waren aangetast. De gezondheidsraad te Parijs maakt groote toebereidselen voor de ontvangst van den gevreesden gast. De influenza-hospit.alen, die voor twee jaar dienst deden, zijn o.a. in orde gebracht en binnen 't uur kan zulk een hulp-hospitaal in een park of op een plein worden opgesteld. Te Barcelona is een bende valsehe mun ters, waaronder een Duitscher, gearresteerd de bende maakte Spaanscb, Fransch, Itali- aansch en Duitsch muntpapier. h*it.i a t se 1 |j t' JN i euw s HEUSDEN, 1 Dec. In den avond van 26 dezer is op de stoomboot »Noordbrabant« komende van Rotterdam, richting 's-Boscb, ter hoogte van de gemeente Anunerzoden, overboord ge slagen en verdronken de dekknecht J. van Kestel, oud 30 jaar, woonachtig te 's-Bosch, waar hij de kostwinner zijner ouders was. Den volgenden morgen is in tegenwoordigheid van den heer burgemeester en de gemeente veldwachter van Herpt door de maréchaussees alhier naar het lijk gevischt, bijgestaan door den bakenmeester Nefkens en den Rijks- wateropnemer van Bommel. Des middags werd het lijk gevonden en door dezelfde boot naar 's-Bosch vervoerd. Het ongeluk schijnt ontstaan te zijn doordat de lijn van een door haar gesleept wordend vaartuig onklaar was geworden en hij dat wilde nazien en herstellen, waarbij hij zijn even wicht verloor. Terecht werd niet bevreemding opgemerkt, dat bij deze stoomboot geen roeiboot aanwezig was. Was deze direkt aangewend kunnen worden, dan was waar schijnlijk een menschenleven gespaard ge bleven. Bij de Zaterdag 1.1. gehouden ver kiezing van 3 notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, werden met meerderheid van stemmen herkozen de heeren P. L. Honcoop en J. H. F. Zijnen de Gier; terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. Scholten en G. Reas. UITWIJK. Beroepen bij de Hervormde Gemeente van Uitwijk en Waardhuizen, L. Ingelse L.Wz., te Schiedam, candidaat tot den H. D. bij het provinciaalkerkbestuur van Zuid-Holland. Het herhalingsonderwijs aan de openbare school alhier is heden begonnen met 10 leerlingen. In de vorige maand hadden zich daartoe geen leerlingen genoeg aangemeld, wegens den laten veldarbeid. WOUDRICHEM. Van 16 tot 23 Nov. werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 5 zalmen, voor f 1.41 a f 1.53 per half K.G. en 4500 stuks houting voor 7 a 11 cent per stuk. Nog werd aangevoerd een partij snoek en baars, voor 24 a 30 ct., paling voor 50 ct., en diverse voor 5 a 10 ct. per half K.G. BAARDWIJK, 30 Nov. Een schoor steenbrand met uitslaande vlam werd gister middag door spoedig aangebrachte hulp gebluscht, zoodat de eigenaar van het ge bouw gelukkig maar weinig schade heeft geleden. WAALWIJK. Ofschoon di handel in külfkoti-n in de Langstraat tegenwoordig veel minder is dan hg sedert lang was en er voor België thans weinig zaken gedaan wor leu, werden sedert de vorige noteering voor enkele van prima qualiteit nog prijzen van f 260 a 280 besteed, voor het grootste gedeelte werden zij echter tegen f 200 a 230 verhandeldvare en halfafgemolkeu dito t 110 a 170, vette dito le qual 66 a 69 ct., 2e qual. 54 a 60 ct. per K.G,; jarige kal veren en hokkelingen f 35 a 50, nuchtere kalveren met veel vraag voor tie uiesterg f 15 a 18, vette varkens naar qual. en ge wicht 49 a 54 ct. per K.G. schoon biggen f4 a 8 per stuk. Hooi. Bij iets levendiger handel werd de le qua!, tegen f18, de 2e soort tegen f 15 a 10 en de 3c soort tegen f 12 a 14 per 500 K.G. verhandeld. Stroo. Naar dit artikel blijft de vraag wegens de stalvoederiug zeer levendig, er wordt f 13 a 14 per 500 K.G. besteed. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat is weinig geanimeerd en de prijzen zijn daaidoor gedrukt. De prjjs wis selt tusschen f2.50 a 3.40 per H.L. en bij de kleine maat tusschen 18 en 20 cents per 5 L. Uit het Land van Heusdeu worden de jammen voor f4.25 a 4.50 afgeleverd. Witte kool 6 a 9 roode dito 10 a 12 cent per stuk. DALEM. Mej. A. M. van Gooi, onder wijzeres aan de openbare School te Yuren, is als zoodanig benoemd te Ophemert. Zaterdag, 28 Nov. jl. overleed alhier de oudste mannelijke ingezetene, tevens laatste oud-strijder der gemeente Vuren, F. de Leeuw, in den ouderdom van 87 jaar. BinrienlarwL Aan het Kamerverslag van Vrydag ont- leenen wij het volgende: Heden kwamen de Ministers aan het woord, allereerst de Minister Yan Tienhoven, die den indruk had gekregen, dat de Kamer met de Regeering wil samenwerken. En waar de steun niet onvoorwaardelijk werd verleend, hoopt zij het vertrouwen door haar daden te verwerven. De hoofdwerkzaamheid van het kabinet zal liggen in de regeling van het kiesrecht, van het belastingstelsel en van het defensie- vraagstuk, het laatste op den grondslag van persoonlijken dienstplicht, zonder op legging van te zware lasten. De Minister Seijffardt was in het kabinet geroepen wegens zijne kennis en voort varendheid en tact om klippen te vermijden, waarop het defensie vraagstuk zou stranden. De vereffening van maatschappelijke on gelijkheden is niet te verwachten van regee ring en wetgeving, maar de Minister zette uitvoerig uiteen, dat de Regeering hare aan dacht zal wijden aan het sociale vraagstuk en Staatsinmenging noodig is ten aanzien van de verzekering van het lot der werk lieden op hun ouden dag en voor de veilig heid en gezondheid in fabrieken. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde de intrekking van wetsontwer pen bij de vernieuwing der Kamer en zeide dat het kiesrecht de hoeksteen blijtfc van de hervormingen. In afwachting van het kiesrecht kon nu veel worden afgedaan ten behoeve der gemeenten en den arbeidenden stand. D Minister van Justitie deelde mede, dat dit bewind geen afzonderlijk Departement van arbeid zal instellen en ook geen grond wetsherziening ten opzichte van de scheiding van Kerk en Staat, maar dat hij bereid is het beginsel van onzijdigheid van den Staat in kerkelijke zaken tot zijn volle recht te brengen. De kerk moet zich vrij kunnen ontwikkelen ter bevordering van godsdienst zin. De Minister van Financiën wenscht bij zijn belastingherziening, waarvan het eerste belangrijke ontwerp in Januari te wachten is, te letten op gegoedheid en draagkracht en niet eenzijdig te belasten. De Minister van Oorlog deelde mede, dat de Regeering tracht zoo spoedig mogelijk het defensie-vraagstuk tot oplossing te brengen. De heer W. A. Coolen geeft in het Novembernummer van den »Economist« aan, hoe zijns inziens de personeele belasting van de gebreken die haar thans aankleven, kan worden gezuiverd. Eene goed ingerichte verteringsbelasting kan niet worden gemist in ons belastingstelsel. Het is een groot voordeel te noemen, wanneer eene belasting kan worden geheven, waarvan de mate tot zekere hoogte afhangt van de levens wijze, welke de belastingplichtige verkiest te voeren, en die, over het algemeen ge nomen, mits steunende op rationeele grond slagen, vrijwel zal overeenkomen met het inkomen, waarover hij kan beschikken. Aan dat ideaal beantwoordt de bestaande belasting echter in geenen deele. Niet alleen werkt zij veeleer als bedrijfs-belasting dan als vertering-s-belast ing, maar hare grond slagen druischen zelfs aan tegen bet gezond verstand en schijnen uitgedacht te zijn om twijfel op te wekken omtrent den ernst in het slreven der Staatszorg tot verbetering van den socialen toestand, in stoffelijken en geestelijken zin beide, des volks. Als men het samenstel der grondslagen over ziet, krijgt men onwillekeurig den indruk, dat de ontwerper der wet zich heeft voor gesteld, een net te moeten weven, waarin alle waarneembare uitingen vaD het huiselijk leven konden worden opgevangen om ze aan den fiscus te onderwerpen, zonder zich te bekommeren om de schade aan de maatschappelijke belangen te ver oorzaken, evenals de wil-istrooper de tira9 of de moord-visscber zijn net met kleine mazen gebruikt, zonder zich aan de toe komst van wildbaan of vischwater iets te laten gelegen liggen. De schrijver wijst de gebreken aan, die alle grondslagen der personeele belasting min of meer aankleven, en waardoor de werking der geheele belasting, getoetst aan gezonde staathuishoudkundige begrippen, wordt veroordeeld. Zij bevat nochthans ele menten, die, van hunne gebreken gezuiverd, den grondslag kuünen opleveren voor eene rationeele verbeterings-belastingwelke tevens een voornaam bestanddeel kan vor men in een goed belastingstelsel der ge meenten. Aanmerkelijke bezuiniging der inningskosten kan daarmee hand aan band gaan. Die schrijver wil de belasting naar de huurwaarde verhoogen van 5 tot 10 pCt. Die verhooging zou schier voldoende zijn am het verlies te dekken, door de afschaffing der grondslagen van deuren en vensters en van haardsteden ontstaande. Een aanmer kelijk overschot zou verkregen worden, indien bij de percentage eenige progressie werd aangenomen. Wel zou het totaal-cijfer der huurwaarde eene vermindering ondergaan, wanneer alle gedeelten van gebouwen, welke tot uitoefe ning van bedrijven, zooals winkels, kantoren en dergelijke, alsmede die gedeelten van landbouwerswoningen, welke noodzakelijk voor het bedrijf worden gebezigd, bg de schatting buiten aanmerking bleven, doch daartegen zou wel opwegen de meerdere opbrengst, welke ware te verkrijgen door eene rationeele heffing naar den grondslag meubilair. Bij eene heffing van 1 pCt. der waarde van het meubilair, zou ruimschoots gedekt worden het verlies, ontstaande zoo wel uit de afschaffing van de grondslag dienst- en werkboden (f 886,000) als uit de geheele vrijstelling van personeele be lasting van personen, die een huis bewonen van f 30 huurwaarde of minder. En mocht dit al niet het geval wezen, er blijft nog een grondslag over n.l. de paarden, waar voor de schrijver zou wenschen in de plaats te stellende rijtuigen, die gebezigd wor den tot persoonlijk gemak, onderscheiden in twee- en vierwielige, eenspan en twee span en met of zonder liverei-personeel. Met eene matige progressie, naar even redigheid van de mate der weelde, die iemand bij het gebruiken van rijtuigen ten toon spreidt, is vrij wat meer opbrengst te verkrijgen dan 677,000, welke de grond slag paarden thans oplevert. Kort samengevat, aldus besluit de schr. is de strekking van dit betoog om door middel eener wijziging der personeele be lasting 1. Haar het karakter te geven eener zuivere verteringsbelasting; voorts te ver krijgen 2. ontlasting van de arbeidersklasse en van de kleine burgerij 3. wegneming der bezwaren van den landbouw 4. verbetering van den financieelen toe stand der gemeente. Tegen de heffing van opcenten ten behoeve der gemeente zou niet meer het bezwaar gelden, dat thans daartegen geopperd wordt, indien de be lasting een zuivere verteringsbelasting ware. 5. Uitbreidingdergelegenheid tot vrouwen arbeid in huisgezinnen, ook tot verbetering van sociale toestanden. 6. Bezuiniging op de perceptie-kosten vereenvoudiging. In zake de voorgenomen uniform-ver andering voor bet leger kan reeds thans, volgens de »Haarl. Ct.c, bijna met zeker heid worden gezegd, dat di schako wel geheel zal komen te vervallen, waarnaar reeds geruimen tijd verlangend wordt uit gezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaar en lastig hoofd deksel wordt beschouwd. Welk soort of model daarvoor in de plaats zal treden is nog geheel onbekend. Voor troepen te paard en te voet zal dit echter wel verschillend moeten zijn. Ook zullen zeer waarschijnlijk de on-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2