FEUILLETON. Een vreemde geschiedenis, ZATERDAG 5 DECEMBER. 1891. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. v. 1051. Het onderwijs staatszaak? VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prjjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. J Üen zeer gewichtig vraagstuk brengt op y genblik de gemoederen der onderwij- jp reld in beweging, en wel een vraag, m een vorig hoofdartikel behandel- ,ok voor, om zoo te zeggen allen, die het onderwijs staan, is deze kwestie .oot belang, waarom wij aan onder staand ingezonden stuk een andere op- va .mg om tot eene oplossing te geraken bij uitzondering de plaats van ons hoofd as fcikel afstaan. Dn Redactie.) bm van INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Onder het opschrift »Het onderwijs staats zaak komt in »het Nieuwsblad« van Zaterdag 23 Nov. 1891 een hoofdartikel voor, met welks inhoud ik het volstrekt niet eens ben. Het zij mij daarom vergund, hier een en ander tegen dat artikel aan te voeren. Zooals hij aan het slot van zijn artikel zegt, is Schrijver van meening, dat de ge meenteschool zeker de voorkeur verdient boven de staatsschool. In het begin zegt S., dat het onderwijs in een halfslachtigen toestand verkeert, wijl de staat het toezicht regelt, voor de opleiding zorgt en de noo- dige acten uitreikt, terwijl de gemeente de onderwijzers benoemt, bezoldigt en ontslaat, en voor lokalen, leermiddelen en schoolbe- hoeften zorgt. Wanneer nu die halfslach tige toestand niet deugt, zal het toch zeker wel beter zijn, dat de staat de taak der gemeente er bij neemt en zoo het onder wijs geheel tot staatszaak maakt, dan dat het omgekeerde geschiedt. Of zou S. de regeling van het toezicht, de zorg voor de opleiding en het uitreiken der noodige acten waaraan een salaris is verbonden, dat hen belasten met de regeling en betaling der traktementenneen, zij wenschen, dat het geheele onderwijs staatszaak zal worden. De halfslachtige toestand zou dan natuur lijk ophouden. S. zegt, dat er wel niet spoedig over gedacht zal worden, het onder wijs geheel tot staatszaak te maken, wegens de hooge kosten, die daaruit zouden voort vloeien. Maar vanwaar dan toch die hoogere kosten Kost het onderwijs dan meer, wan neer de staat het betaalt, dan wanneer de ge meente er voor zorgt? Hoe komt dat dan toch Zal de staat de onderwijzers te hoog salariëeren, zal hij te royaal zijn met het verstrekken van leermiddelen, enz.? Of zijn de traktementen tegenwoordig over 't geheel te laag, wordt er niet overal voor de noodige hulpmiddelen bij het onderwijs gezorgd? Me dunkt, dat slechts in een der twee ge noemde gevallen de kosten van het onder wijs hooger kunnen worden, wanneer de staat ze overneemt. Nu geloof ik, dat we voor het eerste niet bevreesd behoeven te zijn, en ivcet ik zeker dat het laatste waar is, ten minste wat de traktementen betreft. Wilt ge het bewijs, ga dan maar eens na, (in de Vacature b v.) tegen welke trakte menten men onderwijzers durft oproepen. Hoofden van scholen worden meestal op geroepen tegen eene jaarwedde van f 700 met vrije woning en tuin (de tuin ont breekt wel eens). Niet zelden moeten de sollicitanten dan nog in het bezit zijn van de een of andere bijacte, of zal zoo'n bijacte tot aanbeveling strekken. Van zoo'n tracte- ment kan het hoofd der school met een gezin onmogelijk fatsoenlijk bestaan. In 't algemeen kunnen slechts zij, die liefst meer dan één bijakte bezitten, het geluk hebben eene betrekking als hoofd te verkrijgen, aan de gemeente willen zien opgedragen? Dat vele, laat ons gerust zeggen zeer vele, onderwijzers staatsambtenaren zouden willen worden, ben ik met S. eens. Maar niet alleen willen zy, dat de staat zich zal (2 Als ik weer buiten de deur kom, over weldigt mg een geheel nieuw gevoel: dat van koele, rustige zekerheid. Geen spoor meer van angst of afschuw. Bij instinkt gevoel ik gered te zijn. En in plaats1 van nu naar mijn kamer te sluipen, doe ik juist het tegenovergestelde. Ik heb er dikwijls over nagedacht, hoe dat te verklaren is. Inbrekers moeten iets de,, lijks gevoelen, na den roof komt over hen een kalmte, die soms verbazingwekkend i Lezen we niet soms, dat ze alle kasten iuet eetwaren hebben nagesnuffeld en een wezenlijk diner aangelegd hebben? Zeker hadden ze dit voornemen niet. Eerst na den diefstal wagen ze het ongehoordste. En met deze zelfde ongehoorde verzekerd heid keer ik nog eenmaal in de kamer terug, leg handschoen en regenscherm behoed zaam op het ledikant, treed op de tafel toe en steek wederom de kaars aan. Ik steek den arm uit en neem het glas op, 't welk voor den doode staat. Hem zelf zie ik niet meer aan. Ik begeef me naar de waschtafel, neem de karaf en spoel het glas om in de waschkom. Op den bodem bevindt zich nog een spoor eener geelachtig-bruine stof ook dit wordt weggespoeld. Ik houd het glas tegen 't licht, het is schoon. Omgekeerd zet ik het naast de karaf op de waschtafel. Morgen zal het droog zjjn en niets zal f 400, f 450, ja zelfs wel eens f 500 's jaars. Bijna al deze traktementen zijn met het oog op den levensstandaard in de plaatsen, waar men ze den onderwijzer geeft, zoo laag, dat het voor ieder onderwijzer totaal onmogelijk is, er behoorlijk van rond te komen. Vele van die stumperds lijden dan ook bepaald gebrek, wanneer ze niet van tijd tot tijd iets van huis krijgen. Nu volgen nog de onderwijzers met verplichte hoofdacte. Laat ons in de »Vacature« maar weer eens nagaan, wat die tegenwoordig gelden. »Te Z. wordt gevraagd een onderwijzer met hoofdacte, den leeftijd van 23 jaar bereikt hebbende, tegen eene jaarlijksche belooning van f 600. Bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiekis vereischt: acte Teekenen en kennis van den Zang strekken tot aan beveling. De benoemde zal verplicht zijn tot het geven vav hun gezin. Zij zullen na eenigen tijd den moed laten zakken en de lust voor hun werk zal verflauwen. Slot volgt. Droogmaking der Zuiderzee. De zevende nota van den heer C. Lely, eergisteren door de Zuiderzeevereeniging verzonden, is wel een der belangrijkste» daar zij 't plan der droogmaking bevat, toegelicht door enkele voortreffelijk uitge voerde kaarten, de gesteldheid der gronden, de diepte der zee, de Zuiderzee-provencie der toekomst en de volgorde der droog making aanwijzende. Het blijkt, dat in het midden, waar de bodem voofrnamelyk uit zandgrond bestaat, een meer wordt open gehouden, voornamelijk voor de waterafvoer van den IJsel en daarom IJsel-meer ge doopt. Dit meer loopt tot den afsluitdijk herhalingsonderwijs.van Wieringen naar Praam, waarover de voor broodzorgen bewaart. De traktementen der onderwijzers, niet-hoofden, zijn naar evenredigheid zoo mogelijk nog lager. Wan neer ze geen hoofdacte of bijacte bezitten, of deze niet vereischt zijn, genieten zij doen vermoeden dat het gebruikt is. Daarna keer ik tot de tafel terug. Er liggen slechts eenige boeken op en het wit papier, waarop de handschoen lag. Geen beschreven papier, niets dergelijks. Nu zie ik ook eens den doode aan. Maar geheel onverschillig, nieuwsgierig zelfs. De oogen schijnen zich nog meer geopend te hebben, doch ze hebben het ontzettend drei gende voor me verloren. Ik neem het licht op en houd het in de hoogte, zoodat het op den doode valt. Ik haatte hem, ofschoon hij dood was Daarna zette ik den blaker neer, meet met een blik de richting naar het ledikant en de deur, blaas daarna de vlam uit en nu de de kamer weer in zwijgend duister gehuld is, ga ik onhoorbaar paraplu en handschoen nemen, vervolgens naar de deur, de trap af en mijn kamer binnen. Ik sluit de deur af en kom nu eerst tot bewustzijn van 't geen ik gedaan heb. Het was koud in mijn kamer. Ik stak de lamp aan en zocht een blad papier. Daarop spreidde ik zorgvuldig den handschoen uit, zooals ik hem gevonden had. Nu nam ik het geroofde eens nauwkeurig op. De handschoen was van fijn glacé en droeg geen fabrieksmerk, maar een onlees baar stempel en het nummer 63/4. Aan de buitenzijde zaten sporen van bloed. De pink was kennelijk door de opening gestoken, nadat de leeren pink afgesneden was. Ver volgens was de ring er met geweld over heen geschoven. 't Was iets zeer vreemds. De ring zat als vastgegroeid aan leder en huid. Een krachtige ruk zou echter genoeg geweest ziju ze te scheiden. Ik vermocht dat echter Stukken enz. enz.« Alzoo f 600 aan iemand, die in rang gelijk staat met een hoofd der school en die een leeftijd bereikt heelt, waarop hij in staat behoorde te zijn een eigen huisgezin te onderhouden. Is dat geen schandaal? Van zoo'n traktement kan men als onderwijzer met een gezin eenvoudig niet fatsoenlijk bestaan. Vele hoofden van scholen en verreweg de meeste onderwijzers hebben dus tegenwoordig een zóó gering salaris, dat zij zich een der reinste, edelste genietingen des levens, n.l. het hebben van een eigen gezin, moeten ontzeggen of armoede lijden. En dat is nu het loon voor menschen, die na jaren van inspannende studie in een werkkring geplaatst worden, die veel moeilijker en veel vermoeiender is dan niet-dtskundigen zich kunnen voor stellen? Blijven de onderwijzers nu onge huwd, dan verkeeren zij in een toestand, die zeer zeker de zedelijkheid niet zal be vorderen. Huwen zij, niettegenstaande hun schraal tractement toch, wat de meesten hunner doen zullen, dan zullen zij voort durend gekweld worden door de zorgen voor niet te doen. De pink was van de hand eener kort geleden gestorven persoon afgesneden de bloedaren waren nog niet geheel leeg- geloopen en de kleur was op de plaats waar ze van de hand gescheiden was nog frisch en lichtrood. Plotseling bemerkte ik iets anders. De pink was in verhouding tot de overige vier vingers te kort, dat scheen mij althans zoo spoorlijn is geprojecteerd. Dan is de be doeling droog te malen achtereenvolgens een stuk achter een afsluitdijk Wieringen Medemblik (21.700 H.A., waarvoor vier jaren worden berekend), een achter een dijk MuidenKetel (103,000 H.A. in negen jaren; hierbij moet de rivier De Eem worden verlegd), een achter den dijk EnhuizenUitdam (57.000 H.A. in vijf jarentusschen een deel van dezen dijk en dien vorigen loopt een kanaal, dat Amster dam met het IJselmeer verbindt), eindelijk een achter een halfcirkelvormigen dijk van Lemmer naar de Overijselsche kust bij de monding van het Zwartewater (50.300 HA. in 5 jaren). Berekend wordt dus dat voor deze droogmaking van 232.000 HA. een tijd van 23 jaar noodig is, terwijl de eerst te maken afsluitdijk 9 jaar zal kosten. Het IJselmeer is dan groot 128.000 HA. De bodem der Zuiderzee bestaat uit 183.000 HA. klei, 69.000 lichte klei, zavel of lichte zavel, 104.000 zand en 4000 veen. Van de totale oppervlakte der vier indijkingen blijft na aftrek van de kanalen, tochten, het feit, dat hij aan de pink der rechter hand werd gedragen. Aldus vermoeden op vermoeden stapelend, viel mij in dat geen enkele mijn eerste ge dachte scheen te bevestigendat de pink van de hand eener levende was afgesneden. Ze doelden alle op een doode en toch kon ik mijn eerste gedachte niet van mij zetten. Ik wendde handschoen, ring en pink om Daarvan moest ik zekerheid hebben. Ik trok en peinsde verder. hem met kracht uit den handschoen. De Daar had ik plotseling wat ik zocht; in- ring viel op tafel. Dezen greep ik het eerst,dien de pink van de hand eens dooden ge- het was een eenvoudigen gouden ring, zonder sneden, en 't alleen om deze ring te doen eenig merkteeken van buiten noch vangeweest ware, dan had men den pink een- binnen. Mijn verbazing steeg meer en meer. Ik nam den nu leegen handschoen en bezag hem nauwkeurig. Met atschuw merkte ik op dat de pink moest afgesneden zijn, terwijl de handschoen nor aan de hand zat; eerst daarna was deze uitgetrokken en had den ring meegenomen, die nog aan het stompje was blijven zitten. Op deze gedachte kwam ik dewijl de pink van den handschoen nauw keurig paste om den kleinen vinger, hetgeen moeielijk zoo precies zou geweest zijn, wan neer de pink van den leegen handschoen ware gesneden geworden. Ongetwijfeld was dus de operatie vol bracht met het doel den ring in bezit te krijgen en dat ze met geweld volbracht was, stond boven bedenking; bij een vrijwillige operatie toch trekt men geen handschoenen uit. Ik vergeleek pink en ringvast, onscheid baar vast moest de laatste lange jaren om den pink gezeten hebben. Hij was zoo nauw dat hg voor een kindervinger moest bestemd geweest zijn. Voor dit vermoeden sprak ook voudig weggesmeten. Nu hij dit niet gedaan on het mes beneden den ring ingezet had, als 't ware om de spieren van het boven deel te sparen, de ring zat zeer hoog, numaar halt, wie zeide mij dat het zoo was? Kon het verlangen naar den ring niet een voorwendsel geweest zijn, deze misschien geliefde hand te misvormen? En met de hand het lichaam en een geheel menschen- leven te vernietigen? Tot hiertoe was ik tamelijk helder wakende gebleven, als in een aanval van koorts. Of was 't waanzin? Het moest zeer laat zijn Ik rilde van kou. En plotseling begon ik in de stilte, die om mij heersebte, hardop te lachen en zeide hardopgij zijt gek Ik wierp alles weg, ring, handschoen en pink, legde mij neer en sliep weldra in Tegen tien uur ontwaakte ik. 't Was een droevige, regenachtige Septemberdag. Ik had eenig bewustzijn dat er iets met mij gepasseerd was den vorigen avond, doch mijn hoofd was verward en zwaar. In huis heerschte veel beweging, boven mjjn hoofd slooten, wegen enz., als verkoopbaar land over ongeveer 216.000 HA., waarvan in ronde cijfers zullen zijn 71 pCt. kleigrond, 19 pCt. lichte klei-, zavel- en lichte zavel grond, 10 pCt. zand- en veengrond. De klei gronden zullen als bouwlanden van groote O <5 waarde zijn, van gelijke qualiteit als de gronden der IJpohlers of als de beste bouw landen uit ons land. De lichtere klei-, zavel- en lichte zavelgronden zullen grooten- deels ook nog uitmuntende bouwlanden zijn, meevendeels van gelijke qualiteit als de zavelacbtige gronden uit de Groniuger noordelijke zeepolders, De zand en veen gronden zullen slechts geringe waarde hebben. De totale kosten zjjn geraamd op 190 millioen gulden. Wanneer de kosten der afsluiting Noord- Holland WieringenFriesland geheel wor den gebracht ten laste der indijking en droogmaking, worden de kosten per H.A. verkoopbaar land berekenda. zonder het renteverlies op f 880 en b. met inbegrip van het renteverlies op f 1032 indien ge middeld 10.000 H.A. per jaar in cultuur worden gebracht, en op f 1053, indien ge middeld 5000 H. A. per jaar in cultuur worden gebracht. Wanneer de kosten der afsluiting Noord- HollandWieringenFriesland niet wor den gebracht ten laste der indijking en droogmaking, zijn de kosten per H.A. ver koopbaar land berekend zonder het renteverlies van f 685 b. met inbegrip van het renteverlies f 746, indien gemiddeld 10.000 H.A. per jaar in cultuur worden gebracht, en op f 752, in- kien gemiddeld 5000 H.A. per jaar in cul tuur worden gebracht. Bij die opgaven dient echter in aan merking genomen te worden, dat alleen het verlies aan renten doch niet het ver lies aan renten van renten in rekening is gebracht. Brengt men dit ook in rekening, dan worden de kosten per H A. vooral bjj druk geloop. Langzaam kwam me alles te binnen. Wat zal er nu gebeuren Ik stond op, kleedde mij aan en riep mijn huishoud ster. Toen zij reeds in de deur stond met mijn ontbijt, sloot ik ijlings in mjjn schrijf tafel weg wat zij, noch iemand anders ooit zien mocht. Ik draaide haar onverschillig den rug toe, opdat ze mijn ontroering niet bemerken zou. Doch ze lette niet op mij en begon terstond met het jongste nieuwtje: de heer, die boven mij woonde en eerst gisteren ge komen was, was dood gevonden. De politie was reeds boven. Zij zeiden dat 't een be roerte moest geweest zijn. Of ik gisteren avond niets gehoord had? »Neen, ik was zeer laat thuis gekomen. Zij ging heen en ik trachtte rustig te ontbijten. Doch 't ging niet; ik vreesde ieder oogenblik de politie te zien verschijnen om mg als verdacht van moord gevangen te nemen. Vijf minuten later kwam de juffrouw terug. Het lijk werd weggedragen. Men had niets gevonden dan een kleinen koffer. Niemand wist wie hij was, de doode. Hoe ik moed kreeg in dit oogenblik te zeggen: misschien heeft hg zelfmoord be dreven?* weet ik nog niet. »Maar waarmee? Dan moest toch ergens een revolver of 't overschot van vergif ge vonden zijn. De commissaris zeide dat de man aan een beroerte was overleden.* »Nu, wanneer de commissaris het gezegd heeft, zal het wel zoo zgn.« (Wrordt vervolgd.! en angstraat en de omelenvaard. - ïxn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1