MUZIEK, van der looi HEUSDEN. SIGA REN billijken prijs. II. 11. v. ADEL, Biljartballen, KiDst-Snij- en Draaiwerkeii, Bouillon- Capsules Botermarkt, Heusden. Queue's, Pommeranzeu, Wandelstokken, Pas Ontvangen: Spoorwegongeluk bij Halfweg. Van Vollenhoven Co. DANIEL DUIJSER, Heusden. op Zondag aanstaande, hoek Wijksche Straat, Ansjovis. Hollandsche Augurken. St, Jans Uiljes. Gemengd Zuur. Picca- lilly. Oarhoizeep (desinfecteerend). PuihLe f 20, Neerlandsch Gymnastiek vereniging, f 20. -25, Sirena's - 25. -12 Flor de la Fama -12. FUCHS Comp., een droogmaking van gemiddeld 5000 H.A. per jaar, belangrijk hooger. Met nog één stok, no. 8, een vergelijking der verschillende onderwerpen tot oplossing van het Zoiderzee-vraagstuk behelzende, zullen de resultaten en beschouwingen van het technisch onderzoek volledig zijn mede gedeeld. Deze laatste nota komt vóór het einde des jaars, om ten slotte gevolgd te worden door een, vermoedelijk in Januari a. 8. te verzenden rapport, waarin het Dagelijks Bestuur zijn meening over de economische en financieele zijde der zaak wenscht uiteen te zetten. Daarna zal een algemeene vergadering worden uitgeschreven, om over den verder te volgen weg van ge dachten te verwisselen. water in de vergaar vijvers is zeer laag en J de toevoer onvoldoende. Men heeft het j dagelijksch verbruik reeds van 65,000.000 Buitenland. Te Hameln in Duitschland, schoot zich Dinsdag een vreemdeling dood en die zelf moord vormt, naar in de stad verschijnende bladen mededeelen, de laatste schakel van een keten van afschuwelijk daden. Geruimen tijd geleden stierf te Glogau een bejaard man, onder omstandigheden, die de ver denking deden ontstaan, dat de beide zoons, op aanzetten van hun moeder, hun vader hadden vermoord, die een ruw en woest man was geweest en zijne vrouw vaak ernstig mishandelde. De schuld der zoons kon indertijd niet bewezen worden. Kort geleden echter gaf de oudste zichzelven als moordenaar van zjjn vader aan. Aangezien de daad verjaard was, vond geen vervolging plaats en de dader bleef ongestraft; hij verdween even wel spoedig daarop en moet door zelfmoord om het leven zijn gekomen. De vreemdeling die zich in Hameln van kant maakte, moet de jongere broeder zijn eene in de stad wonende dame, die zijne familie kende, beweert bepaald hem herkend te hebben. Men neemt aan dat ook in dit geval het geweten den schuldige niet met rust liet en hom van oord tot oord deed dolen, tot hij ten slotte aan zijn troosteloos bestaan een einde maakte. Het Openbaar Ministerie der stad Hannover heeft een onderzoek in de zaak ingesteld. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard* gemeld dat in vele districten de boeren hunne woningen verkoopen voor 3 of 5 roebels, om voedsel te kunnen krjjgen. Volgens de Pet. Beurs-courant zal de Regeering al het graan van de particulieren opkoopen, aan wie slechts een genoegzame voorraad voor eigen onderhoud zal worden gelaten. Al het graan, dat aangekocht zou worden tot den prijs van den dag waarop het uitvoer-verbod verscheen, zou onder de noodlijdenden worden veroordeeld. De Nov. Vremja verzekert, dat maatregelen zij n ge nomen om de opeenhoopingen van graan aan de stations in het Zuiden tegen te gaan. Per scheepsladingen zal het van Novo- rossik over de zwarte Zee naar Sebastopol of Odessa worden gezonden. Alle schepen met graan voor de noodlijdenden zullen tolvrij zijn. De influenza breidt zich in Siberië sterk uit. De hospitalen te Breslau zijn overvol. Ook te Hamburg heeft de ziekte een zeer ernstig karakter aangenomen. In de voor gaande week kwamen 380 gevallen voor, waarvan een tiende gedeelte met noodlot- tigen afloop. Berichten uit Santiago melden, dat de Braziliaansche provincie Rio Grande do Sul bljjft weigeren het voormalig bestuur te herstellendat de bevolking onder de wapenen blijft en de nationale garde ge mobiliseerd wordt, zoodat ernstige gebeur tenissen te vreezen zijn, Een reus, Lepy, die zich te Lyon naam had gemaakt als worstelaar, gaf vertooningen te Toulouze; zjjn collega's, jaloersch op zijn succes, wachtten hem 's avonds laat op in een afgelegen straat en men vond Lepy den volgenden morgen dood met 1L messteken in het ljjf. Uit Sebastopol wordt bericht, dat de Russische minister van oorlog bevolen heeft, dat alle officieren onder den opperbevel hebber der Zuid-Russische troepen hunne sabels moeten opzenden om ze te laten keuren en slijpen. Naar het heet, wordt in het begin van het volgende jaar eene mobi lisatie verwacht. tot 100,000.000 gallons moeten beperken, maar de eenige rivier die drinkwater aan voert, levert niet meer dan de helft van dit bedrag. De politie heeft groote moeite om te voorkomen, dat de inwoners der stad het water vermorsen en afzonderlijke agenten zijn aangesteld toe te zien, dat het water niet gebruikt wordt om er venters of voet paden mede te wasschen. Alle openbare fonteinen en drinkbakken zullen voorloopig gesloten zijn. Eenigen tijd geleden zijn te Turin vijf jongelieden, beschuldigd van doodslag, on danks hunne stellige ontkentenis tot eenige jaren dwangarbeid veroordeeld. De vorige week meldde zich bjj de justitie een per soon aan, die beweerde de misdaad, waar voor de jongelieden veroordeeld werden, ge pleegd te hebben. Hij was eerst naar Nice gevlucht, maar wroeging drong hem tot bekentenis. Terstond werd hij gevangen genomen en een nieuw onderzoek ingesteld, maar inmiddels heeft de kerel zijne be wakers weten te misleiden en is hij uit de gevangenis ontsnapt, zonder dat men tot dusver zijn spoor heeft gevonden. In het proces te Massowah is een onver wachte wending gekomen. Gisteren werd gemeld, dat de afgevaardigde Bovio de regeering heeft geïnterpelleerd over het aandeel, dat de gouverneurs der kolonie gehad hebben in de aan het licht gekomen misdrijven. De feiten waren toen slechts ten deele bekend, en de minister-president weigerde op deze interpellatie te antwoorden. Na hetgeen nader bericht wordt, raag men zich echter afvragen, niet of een subal tern officier min of meer strafbare feiten heeft gepleegd, maar of het bestuur der Italiaansche bezittingen aan de Roode Zee niet gedurende verscheidene jaren is toever trouwd geweest aan gewetenlooze gouver neurs die, onder het voorwendsel de rust in de kolonie te bewaren, in vollen vrede en zonder eenigen vorm van proces, per sonen lieten ter dood brengen die ver dacht, of ook maar hinderlijk waren. Gene raal Baldissera heeft bekend, veertien ver dachte» inboorlingen te hebben doen »uit den weg ruimen.* De kapitein der kara- biniers Locoscio verklaarde, dat Livraghi bevel ontving, een zeker aantal beschul digden vóór de terechtzitting »op te ruimen*, Daarenboven erkende generaal Cassato, die tijdelijk het gouverneurschap der kolonie be kleedde, terwijl generaal Orero tegen Adoua oprukte, een zekeren Nahib Osman te heb ben laten ombrengen, omdat hij deze als gevaarlijk beschouwde; en generaal Orero voegde er bij, dat Livraghi en anderen met zijne toestemming als belooning voor hunne bijzondere diensten* een som van 15,000 thalers, afkomstig van de verbeurd verklaarde eigendommen van twee »uit den weg geruimden,* onder elkander hebben verdeeld. De pers dringt nu eenstemmig aan op een nader onderzoek, en naar het schijnt is in den ministerraad besloten tegen gene raal Baldissera eene vervolging in te stellen, onmiddellijk na afloop van het proces te Massowah. Een officieel telegram uit Pekin meldt dat de opstandelingen uit het Noorden aan rukken en de hoofdstad reeds tot op drie honderd mjjlen genaderd zijn. Het getal der in Oost-Mongolië omgebrachte inlandsche Christenen wordt geraamd op 5500. In Newyork dreigt watergebrek. Het Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 4 Dec. Door het College van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is met algemeene stem men tot Kerkvoogd herbenoemd de heer S. Verhagen. Volgens ontvangen aankondiging zal met 1 Januari te 's-Bosch verschijnen het eerste nummer van het »Noordbrabantsch Dagblad*; dat zich voorstelt een orgaan voor Noordbrabantsch Katholieken te worden. HERPT, 4 Dec. In de jongste vergade ring van het Waterschap »de Polder van Herpt* is tot Voorzitter gekozen de heer L. van Herpt. In zake de aflossing van den schuldenlast van het Waterschap »de Hooge Maasdjjk van Stad en Lande van Heusden*, werd goedgekeurd de beslissing daaromtrent aan de Ingelanden van het Dijkbestuur over te laten. BABYLONIENBROEK. Door stemge rechtigde ingelanden van het waterschap Oud- en Nieuwland van Babyloniën broek is met algemeene stemmen besloten tot delging der schuld bij den Hoogen Maasdijk van Heusden c.a., voor zoover dit genoemd waterschap betreft. CAPELLE. In de zitting van heden gaf de raad onzer gemeente een blijk van zijnen zin voor billijkheid en rechtvaardig heid, dat door den betrokken persoon zeker op hoogen prijs zal worden gesteld. Met algemeene stemmen namelijk besloot de raad op voorstel van een lid van het dagelyksch bestuur om de jaarwedde van 't hoofd der school in de Nieuwstraat ge- lyk te maken aan die van 't hoofd der school in de kom. In dezelfde zitting werd tot onderwijzer aan de school in de Nieuwstraat met alge meene stemmen benoemd de heer H. de Hullu te Groede. WOUDRIC'HEM. Aan het poskantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Nov. ingelegd f 1881.44, terugbetaald f 1791.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 726. BRAKEL. Op de voordracht voor 2den onderwijzer aan de openb. lag. school alhier, zijn geplaatst de heeren: T. R. G. Boogaard, te Middelburg; J. U. de Wit, te Strjjen en J. van der Keijden, te Brielle. Bij de baggerwerken, ter verbetering der vaargeul in de Waal, is alhier een vaar tuig gevonden, geladen met krjjgsmateriaal. Het zat geheel onder het zand bedolven. Een groot aantal bommen en enkele kanonnen zijn reeds te voorschijn gebracht. Enkele oude inwoners onzer gemeente her inneren zich, wel eens van hunne ouders gehoord te hebben, dat in het laatst der vorige eeuw hier zulk een schip gezonken was, waarvan de lading voor het Fransche legerbestaur bestemd was. Hoogst waar schijnlijk heeft men dit thans gevonden. De bommen hebben 20 a 25 c.M. middellijn, terwjjl het kaliber der gevonden kanonnen enkele c.M. minder is. Binnenland. Naar het Hblad verneemt, heeft een wetsontwerp tot invoering eener vermogens belasting met lichtere progressie het Depar tement van Financiën verlaten. Uit goede bron verneemt het »Vad.«, dat de directie der Holl. IJzeren Spmij. aan de Maatsch. tot Expl. v. S.-S. heeft voor gesteld den houders van retourbiljetten de bevoegdheid te ge/en voor de terugreis een andere retour te nemen dan op de heen reis werd afgelegd. Volgens dit voorstel zou dus een reizi ger, voorzien van een retourbiljet Amster dam via Haarlem naar Den Haag, de faculteit hebben om van Den Haag over Gouda naar Amsterdam terug te keeren. Wij behoeven er niet op te wijzen welk voordeel en gemak dit voorstel, indien het wordt aangenomen, aan het reizend publiek zal verschaffen. Men meldt uit Rotterdam: De Rotterdamsche schouwburg, die in de vorige week in trekgeld f 76.000 op bracht, werd heden voor f 36.000 daar boven afgemijnd door de heeren Muller en Droogleever Fortujjn, naar alle waar schijnlijkheid voor de hypotheekhouders. Een Duitsch echtpaar, dat te Venlo een bierhuis er op na hield, is sedert een paar dagen stillekens verdwenen met achter lating van zes kinderen van 211 jaren. Een schipper van een aan de Konings kade te 's-Hage gelegen vaartuig, die eergis terenavond in zijn kajuit een kolenvuur ontstak en dit blijkbaar gedurende den nacht liet doorbranden is gisteren ochtend gestikt gevonden. De politie vervoerde het lijk per brancard naar het ziekenhuis. Eergisteren avond heeft een bezoeker van Krasnapolsky te Amsterdam bij bet eten van een bi-sfstuk een stukje vleesch in de luchtpijp gekregen en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Een geneesheer en een officier van gezondheid verleenden on middellijk hulp en verwjjderden het vleesch uit de keel, doch niets mocht baten. Door den Raad der gemeente Achtkar- spelen is het besluit genomen om kinderen, die onafgebroken een geheele maand uit school afwezig blijven, van de Ijjst te schrappen, waardoor zij voortaan niet meer als leerlingen zullen beschouwd worden. In het militair hospitaal te Schoonhoven worden zooveel lijders aan influenza ver pleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. Yoor eenigen tijd wilde een Zigeuner bende sterk 200 man, die te Gronau haar tenten had opgeslagen, onze grenzen over schrijden. Dit werd gelukkig door de maré chaussees belet. Maandag avond zijn weder om de maréchaussees naar het grenskantoor Glanerbrug vertrokken, wijl vernomen is, dat nu de bende voornemens is uit Munster over Gronau ons land binnen te trekken. Het is te hopen dat men verder langs de grenzen nu ook op zijn hoede zjj, want gelukt het aan de Zigeuners bij Gronau niet, dan zullen zij het ongetwijfeld elders probeeren, en dat zulk bezoek zeer lastige en schadelijke gevolgen kan hebben, heeft reeds menigeen ondervonden. Tegen M. H. Kuipers, leiendekker te Valkenburg, die door de arrondissements rechtbank te Maastricht ter zake van mis handeling met doodelijken afloop, gepleegd op zijn broeder, tot 4 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, is door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch 6 jaren gevangenisstraf gerequieerd. Dinsdagavond te 9 uur had te Halfweg een ontsporing plaats, waarvan het Hbl. volgende bijzonderheden weet mede te deelen Per rijtuig begaven wij ons hedennacht van Amsterdam naar Halfweg, daar de treinen niet konden aankomen of vertrekken. Op het station te Halfweg aangekomen, bemerkte onze verslaggever het eerst in de wachtkamer derde klasse een gemakkelijke baar, waarop de remmer, Nicolaas Wijers uit Rotterdam lag uitgestrekt. De man, die gelukkig de eenige ernstig gekwetste is, en zich zeer wel bevond, deelde ons mede, door den schok wel 25 M. in de lucht ge worpen en toen op de baan te zijn neder- gekomen. Zijn been was even boven den enkel gebrokenook zijn voet was gekwetst. Terstond op de plaats aanwezige heelkun digen hadden het been gezet. De man hoopte hedenochtend naar zjjn woonplaats terug te keeren. Een hulp-collega uit Amsterdam was evenzeer gekwetst, daar zijn tanden door de lippen waren gedrongen. Deze gekwetste was na voorloopige hulp naar Amsterdam teruggekeerd. Te midden van de verwarring van ran- geerende treinen (er stonden er wel drie) was het de eerste oogenblikken ('t was om streeks halfeen) onmogeljjk eenige inlich tingen te vragen of iets te zien. Alleen in de verte toonde een schijnsel van lantaarns en fakkels, waar de plaats des onheils was. Spoedig bleek ons het volgende: Een van Amsterdam komende goederen trein, die uit ongeveer 60 wagens bestond, was op het doode spoor gebracht, om den sneltrein van Amsterdam te doen voorbij gaan. Door een nog onbekende oorzaak was de goederentrein met volle vaart doorgeloopen en zoo gederailleerd. De schok was, gelijk reeds uit het verhaal van den remmer bleek, geweldig, en de verwoesting niet minder. Den weg volgende, zagen wij eerst, onge veer 10 wagens van den staart, een paar wagens uit het spoor. Met alle macht werd gewerkt deze er weder in te brengen, omdat zoolang het doode spoor niet te beijjden is, de groote ruïne niet uit elkander getrokken kan worden. En dat de ruïne groot was, konden wij daar reeds zien. Omstreeks 25 wagens verder zagen wij in het schemerdonker tegen den fraaien sterrenhemel een duistere massa van den meest grilligen vorm afstekend. 't Scheen een groote rots, slechts flauw verlicht door enkele lantaarns en fakkels, 't Was een heel gevaarte, gekroond door epn reusachtigen, naar links overhellenden drie hoek, gelijk later bleek vermoedelijk het dak of de vloer van een wagen. Hoe meer men naderde, hoe vreemder de massa werd, want allengs kon men door den eigenaardigen lichtval bespeuren, hoe zonderling alles was opgestapeld. Beschotten, planken, balken, ijzeren stangen, vaten, balen koopmansgoederen, alles lag woest en vernield dooreen, en vormde een stapel van wel 15 meter hoog, die over de beide sporen heen ging. Ook aan de slootzijde was het een en al verwoesting. Ook daar lag alles tot over de sloot op gestapeld. Volgens de schatting der deskun digen waren het niet minder dan 10 of 12 wagens, die aldus geheel vernield op elkander lagen, en een ruïne vormden zoo groot, als ervaren spoorwegmannen hier te lande nooit zagen. Voorzichtig onder eenige vooruitspringende deelen der ruïne doorgaande, zagen wij eerst nog eenige onbeschadigde wagens en verder de locomotief de Thomas a Kempis,* bjjna geheel op zij, half in de sloot, en aan de onderzijde, die naar de baan was gekeerd, half opgehouden door de balken van het vernielde en meegesleurde stootblok. Veel bedrijvigheid heerschte op dit ge deelte van het terrein niet, daar om de hiervoor vermelde reden, eerst achteraan ruimte gemaakt moet worden, 't Zal een prachtig gezicht zijn als een paar locomo tieven de massa in beweging brengen, en de hooge stapel ineenzakt. Men hoopte dit hedennacht nog te kunnen doen, en tegen den ochtend den weg vrij te hebben. Of dit gelukken zal, viel, toen wij te half twee de plaats des onheils verlieten, nog niet te zeggen. Tot kwart over eenen kwamen treinen met passagiers voor Haarlem aan, die natuurlijk moesten overstappen. Door de gebrekkige ruimte kon moeielijk gerangeerd worden, zoodat het overstappen veel tijd kostte. De plaats des onheils was ongeveer 500 Meter voorbij het station, zoodat de passagiers nog een heel eindje te wandelen hadden. Gelukkig was het fraai, hoewel koud weer. De materiëele schade is niet te begrooten. Ook de telegraaflijnen zijn beschadigd; zoowel de Rijkslijnen, als die van den spoor wegdienst. Zooveel mogelijk is gezorgd, dat de posten nog zijn overgeladen. Aan het station Halfweg zal de drukte nog lang aanhouden. De laatste passagiers- trein naar Amsterdam vertrok te 2.50. Later kwamen echter nog andere, die weer leeg terug moesten. De passagiers voor Haarlem zullen omstreeks 2 uur hun woonplaats be reikt hebben. Een nader bericht meldt: Woensdagochtend 9 uur was het enkel spoor bij Halfweg weder berijdbaar en de treinenloop hersteld. Burgerliike Stand. Heusden, van 26 Nov. tot 3 Dec. Geboren: Johannes Wouterus, z. v. N. L. Roojjakkers en Johanna van Balkom. Kamerman. Veen, van 1 Nov. tot 1 Dec. On dertrouwd Hendrik Verbeek en Maaike Maria Cornelia Elizabeth Verzjjl. 338e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven 2e Klasse. Trekking van 1 Dec. Prijs van f 20000: no. 15754; f 5000: no. 8931; f 2000: no. 5395; f 1000: nos. 18065 en 19716; f 400: no. 12720; f 200: 9548 en 6832: f100: nos. 240, 1061, 5864, 8547, 12405,12463, 15251 en 15173. 2e Klasse. Trekking van 2 Dec. Prjjs van f 1500 no. 5600 f 1000 nos. 334 en 10505; f 400: nos. 3115, 16001 en 20913; f200: nos. 13049, 18781 en 20910; f 100: nos. 7802, 8203, 11868 en 16813. 2e Klasse. Trekking van 3 Dec. Prjjs van f 100: no. 18068. WATERHOOGTE KEULEN. 1 Dec. 2.66 M. boven 0. 2 Dec. 2.55 M. 3 Dec. 2.39 M. Waterhoogte Heusden. 1 Dec. (voorm. 8 uur) 1.90 M. A. P. 2 Dec. 1.75 3 Dec. 1.90 Advertentiën. Den Heer Daniël Duijser te Ileusder?. tot antwoord diene dat wij in Heusden alleen aan U leveren. Van Vollenhovens LAGER BIER, O Cents per halve flesch. Van Vollenhoven's EXTRA STOUT (niet te verwarren met gewoon Stout) 1£> Cents per halve flesch, bij HARMONIE „DE EENDRACHT," van Herpt. ONTVANGEN: a O cent per stuk, waarvoor men een heerlijke kop bouillon verkrijgt. tegen gerenommeerde merken Vraag monsters met prijsop gaven van deze en andere soorten, in de ruimste keuze bij in Ivoor, Schildpad, Pavel- moer, Been enz. enz. in het Fabriek en Magazijn van te 's-HEKTOGENBOSCH, Keizerstraat, hoek St. Jorisstraat. Overlede.vDirk, 8 m., z. v. Antonie Geboren: Gerrit Cornelis, z. v. Arie Ver beek en Maaike 't Hooft; Jan, z. v. Join Corn, van der Velden en Wilhelmina vau Wijnen. Overleden: Bastiaan de Haan, 13 m.; Dirkje van Rijswijk, 8 m. -M Dordrecht, 25 Augustus '91. DOOR DE BIJ DEN HEER J. BUIJS TE HERPT, des namiddags ten half zes ure. DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2