Culieren brief, den 2 September van bet Victoria-Nyanza afgezonden, het bericht, dat Emin-paeha en dr. Stuhlmann sedert drie maanden aan het Albert-Xyanza vertoefden, waar eerstgenoemde aan het hoofd van 9000 met geweren gewapende manschappen aan eiken vijand het hoofd kon bieden. De Soedaneezen van den Engelschen kapitein Lockhart verklaarden, dat zij niet tegen hunne onder Emins bevel staande lands lieden zouden strijden. Pedro II, gewezen keizer van Brazilië, is te veertig minuten na middernacht te Parijs overleden. Dom Pedro II d'Alcantara (Johan KareiLeopoldSalvadorBibiano—Fran- ciscusXaverius-de-PauleLeocadioMi chaelGabriëlRaphaelGonzage) was den 2en December 1825 geboren. Hij volgde zijnen vader Pedro I, na diens afstand van den troon, den 7en April 1831 op, en regeerde onder voogdijschap tot den 23en Juli 1840, waarna hij den 18en Juli 1841 gekroond werd. Hij huwde den 4en Septem ber 1843 eene dochter van Frans I, koning der beide Siciliën, welke hem eene dochter schonk, de prinses Isabella, gehuwd met Gaston van Orleans, graaf van Eu. Uit dezen echt zijn drie zonen gesproten. De troonsop volging is echter verbroken door de omwen teling van 15 November 1889, die het kei zerrijk Brazilië in eenen Bondstaat deed overgaan. Sedert deze gebeurtenis heeft Pedro II meest in Frankrijk geleeid. Hij was reeds sedert geruimen tijd lijdende. Men zegt dat de gravin van Eu, de erf gename van den gewezen keizer van hare rechten op den troon zal afstand doen ten behoeve van haren zoon, Dom Pedro d'Alcantara. Eergisteren had er eene ontploffing van mijngas plaats in eene der gangen van eene kolenmijn te Saint-Etienne. Men gelooft en vreest dat er een 60 personen zullen om gekomen zijn. De invoer van Amerikaansch varkens- vleesch zal in Duitschland waarschijnlijk opnieuw worden verboden, daar de vleesch- keurmeesters te Berlijn in verscheidene par tijen spek zoowel doode als levende tri chinen hebben gevonden. In de afgelopen week zijn te Sofia weer een twaalftal personen 's nachts uit hun bed gelicht en, onder verdenking van mede plichtigheid aan den moord op den minister Beltseheff, in de gevangenis geworpen, ter wijl hunne woningen zorgvuldig door snuffeld werden. De Bulgaarsche dames, die, in het be lang hunner in de gevangenis te Sofia op gesloten verwanten, de tusschenkomst der vreemde vertegenwoordigers hebben inge roepen, ondervinden tal van moeilijkheden. Reeds voor de tweede maal zijn zij bij den rechter van instructie ontboden, die haar met vervolging en voortdurend politie-toezicht bedreigde, wanneer zij niet een door hem opgesteld stuk teekenden, de verklaring in houdende, dat hetgeen in hare memorie aan de mogendheden beweerd wordt, pnwaar is. Moedig hebben de dames dat echter allen be slist geweigerd. Uit Lemberg wordt gemeld, dat Vrjjdag nacht nabij Stanislau een personentrein door gemaskerde personen is aangevallen, die de brieven met geldswaarde mede namen. Twee postbeamten werden gewond. De werkstaking onder de mijnwerkers te Norberg, in Zweden, breidt zich steeds uit. In het gansche district staan thans de mijnen stil. Tot dusver is alles rustig, maar ter voorkoming van pogingen tot rustverstoring is eene aanzienlijke politiemacht uit Stock holm derwaarts gezonden. De sprinkhanenplaag in den Oranje-Vrij staat en de Kaapkolonie is weder aan het verergeren. Gelukkig is echter een vijand der vernielende insecten opgestaan, in den vorm van een galwesp, die ze bij menigte opeet. Daarop heeft men dan ook alle hoop gevestigd. Prof. Walter H. Smith, de meest bekende weerkundige in Canada, heeft voorspeld dat deze winter voor Europa opnieuw zeer streng zal zijn. Ook zegt hij, dat bij de reizen over den Atlantischen Oceaan het weer veel ruwer zal wezen, zoodat alle schepen goed zullen doen een zuidelijker weg te volgen. Dinsdag is in de Vereenigde Staten weder een spoorweg-diefstal op groote schaal ge pleegd; ditmaal dicht bij het station St. Louis. De dieven maakten ongeveer 75,000 dollars buit. Uit het geheele Noordwesten van Amerika wordt het plotseling intreden van hevige winterkoude gemeld. In Dakota wordt daar door groote schade aangericht, daar het daar voor 't meerendeel nog onge- dorst op het veld ligt en arbeidskrachten, ook voor een loon van 4 dollars daags, niet zijn te vinden. Voor de zoo schoon gelegen, bloeiende stad Minneapolis heeft de winter nog een ander bijsmaakje. Honderden wolven, uit hunne gewone schuilplaatsen door de koude verdreven, zwerven in de omstreken rond. Vlak bij de stad werden drie kinderen ver scheurd. Alleen de ontvleeschde lichaampjes vond men. Driehonderd gewapende lieden zullen eene drijfjacht op die gevaarlijke dieren houden. Uit New-York wordt d.d. 4 Dec. gemeld. Heden middag kwamen twee mannen in het kantoor van Russell Sage, Broadway no. 71. en vorderden 1,200,000 dollars. Sage weigerde, en toen wierp een hunner eene dynamiet-bora, welke ontplofte, het huis ten deele vernielde, vijf menschen dood sloeg en er tien wondde. Ook de dader is omgekomen. Men denkt dat hij waan zinnig was. De ontploffing bracht begrijpelijkerwijze groote opschudding te weeg. Het geluid van den schok deed aan dat van een kanonschot denken. De voorbijgangers zagen het hoek huis van de rechterstraat, waarin vele kan toren zijn gevestigd, hevig wankelen en rook- en stofwolken er uit opstijgen. Onder eene algemeene venster-verbrijzeling werd het lichaam van een man door een der vensters geslingerd het viel op het trottoir. Een oogenblik ademde de man nog, maar weldra was zijn lichaam een ljjk. Kort daarna werden eenige zwaar gewonden het gebouw uitgedragen. Onder hen was de grijse Russel sage, die, aanvankelijk sprake- loo^ ten slotte de volgende verklaring gaf Twee, mij onbekende personen zijn in mijn kantoor gekomenzij eischten onmiddellijke betaling van een millioen dollars ik vraagde eenigen tijd om te beraden, maar zulks werd mij geweigerd; een van de twee mannen opende een zwart valies, nam daar iets uit en wierp het tegen den muur. Yan wat daarna is geschied, herinner ik mij niets meer. Men gelooft, dat de onbekenden beiden gedood zijneen hunner moet de man zijn, die uit het venster werd geslingerd. Dat de heer Russel Sage zelf is gered, schijnt wonderbaarlijk; de andere personen toch van zijn kantoor zijn gedood. De aanblik, dien zijne bureaux bieden, moet verschrikkelijk zijn. Het kantoor is niets dan een overal met bloed bespatte bouwval, waarin men menschelijke ledematen ver spreid ziet liggen. De overtuiging wint veld, dat de twee binnendringers krankzinnigen waren, aan een gesticht ontsnapt. De heer Russel Sage moet dreigbrieven ontvangen hebben, onder teekend: Walsh, waarin de betaling van 1,200,000 dollars werd geëischt, met welke som de schrijver in staat zoude gesteld zijn twee weduwen te huwen, die een proces over millioenen voerden! De schrijver moet niet Walsh maar Wilson heeten en een oud-hotelhouder uit Lake George zijnhjj werd in meer dan één gesticht opgesloten, maar werd telkens ontslagen of wist te ontsnappen en zond toen verscheidene dreig brieven rond in den trant van dien, aan Russel Sage gezonden. De aardbevingen in Japan. De laatste post uit Japan, in Amerika ontvangen, werd een paar dagen geleden te Vancouver, Britsch Noord-Amerika, aangebracht. Het aantal personen die terstond het leven ver loren wordt nu op 8000 geschat; dat der gekwetsten op 9000. Maar van dit laatste getal bezweken, of zouden vermoedelijk nog bezwijken ruim een derde. Het aantal dooden, overleden ten gevolge van ziektegevallen ontstaan door de ramp, wordt op een nog grooter aantal geschat. Foesiyama, de heilige berg der Japanners, is aanmerkeljjk van van gedaante veranderd. De top is thans veel lager dan voor de aardbeving. Aan de >Times« wordt uit Singapore geseind, dat volgens uit Tientsin gezonden depeches de tijdingen over den Mongoolschen opstand zeer overdreven zijn. Het cijfer der rebellen is beneden 2000. De opstand heeft alleen beteekenis door de vrees der regeering en de weerloosheid van Peking. De regeering moest aldaar kleine troepen- afdeelingen naar de plaats van den opstand zenden, tengevolge van geldgebrek. De onderkoning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weken zonder proviand laten om nog duizend man te kunnen zenden. Vermoedelijk kan het keizerlijk voetvolk de bereden oproerlingen, die het moeielijk en slecht bevolkt terrein kennen, kwalijk achterhalen. De buitenlandsche con suls te Tientsin hebben bescherming door de marine aangevraagd, daar de bevolking van Peking tegen de Europeanen steeds vijandiger wordt en hen reeds onder de stadsmuren met steenen wierp. BEKENDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. IJDiatselijk Nieuws. HEUSDEN 8 Dec. Bp Kon. besl. is herbenoemd tot Burge meester der gemeente Andel de heer J. H. van Ouwerkerk. De WelEerw. heer W. Laatsman, predikant bij de Chr. Geref. Gem. alhier, maakte j.l. Zondag zijüe Gemeente bekend, dat hij een beroep had ontvangen van de Gemeente te Hellevoetsluis. De wensch van velen, zoowel buiten als in zijne Gemeente, is, dat hp ons niet moge verlaten, maar nog lang in ons midden blpve. De persoon van Chr. v. K. te Hees been, waarvan onlangs een bericht in ons blad voorkwam, betreffende aanranding op den Aalburgschen Dijk, is bp de zitting der Arrond. Rechtbank dato 24 November j.l. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. AALBURG, 7 Dec. In de vorige week ontdekte G. v. W. dat zijn a rdappelkuil eenigszins inzakte. Bij onderzoek bleek hem dat er een opening in den kuil gemaakt was, het deksel uitgesneden, en er alzoo pl. m. 1 mud aardappels uitgehaald was waarna de opening netjes gedicht was. Vrijdag morgen zag Adr. M. hetzelfde aan zijn aardappelkuil; waarbij hij Ontdekte dat ongeveer s/4 mud aardappels weg waren. Met St. Nicolaasnacht werd weder een opening gemaakt in een kuil die vermoede lijk voor een aardappelkuil werd aangezien doch mangelwortelen bevatte. De staking der werkzaamheden aan den Maasmond, is voor vele buisgezinnen niet voordeelig. Verscheidene arbeiders die geruimen tijd aldaar werkzaam waren zijn thans zonder werk. Was er nu maar, zooals vorige jaren dikwijls het geval was, veel vlas, dan ware met zwingelen nog een daggeld te verdienen. Nu is er weinig vlas en is alzoo hiermede ook weinig voordeel te behalen. WAALWIJK. De handel in kalfkoeien in de Langstraat was sedert de laatste noteering merkelijk levendiger, waardoor de prijzen van f 20 tot f 30 hooger waren en de beste qualiteit f 275 a 295 kon af doen. Stalvee was daarentegen niet zoo willig en werd tegen f 100 a 150 ver handeld, jong vee veel aangeboden doch niet gevraagd; vette koeien le qual, 64 a 68 ct., 2e qual. 54 a 60 cent per K.G.; nuchtere kalveren bp voortduring willig f 15 a 18, vette varkens weinig aangeboden en veel gevraagd 50 a 54 ct. per K.G. schoonbiggen f 4 a 7 per stuk. Hooi. De handel was sedert de vorige noteering levendiger vooral in prima qual. welke voor f 18 per 500 K.G. gretige af nemers vond. Naar afwijkende en miskleurde soort bestond geen vraag, terwijl scbraal hooi tot f 12 a 14 kon afdoen. Koeienhooi werd bij kleine partpen door de veeboeren voor f 19 a 21 genomen. Stroo. Voortdurend veel gevraagd en voor f 13 a 14 per 500 K.G. verkocht. De prijzen en de diploma's behaald op de in September alhier gehouden land- tentoonstelling, zijn vanaf heden voor de rechthebbenden verkrijgbaar bij de voorziter van het uitvoerend bestuur, dat tot uit reiking daarvan speciaal zal zitting houden in het hotel Verwiel, Vrijdag 11 dezer, voormiddag van 10—12 uur. Na dien datum worden de niet afgehaalde bekroningen successieveljjk toegezonden. RIJSWIJK, 7 Dec. Hier en in omliggen de gemeenten begint de influenza zich zeer uit te breiden. Geheele huisgezinnen zjjn er aan lijdende. Gelukkig heefc zij tot nog toe geen kwaadaardig karakter. BESOIJEN. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente, de heer A. Gerth van Wijk, candidaat te 's-Gravenhage. Herkozen tot notabelen, de heeren Ant, v. d. Hammen en H. Quirijns. DUSSEN. Het orgel, waarmede de Herv. Kerk alhier is verrjjkt, zal op Zon dag a. s. voor de eerste maal, tjjdens de godsdienstoefening worden bespeeld en wel door den heer Diedrich, organist te Heusden^ Wij twijfelen niet of de kerkzang zal door deze begeleiding voortaan aanmerkeljjk verbeteren. Een woord van lof aan den ontwerper, die geen moeite ontzag voor het doel bereikt was, zal zeker niet over bodig heeten. ALMKERK, 5 Dec. De raad heeft in zijne op heden gehouden vergadering be sloten aan mej. G. de Boer, onderwijzeres aan de openbare school aan de Voorsteeg, op haar daartoe gedaan verzoek, met in gang van 1 Januari 1892, eervol ontslag te verleenen met ingang van dezelfde dag- teekening, de jaarwedde van den heer P. Kazander, telephonist, te verhoogen tot op f 90.en vast te stellen eene verordening op het verkoopen van tarwe-, rogge- en gemengd brood. DALEM. Het aantal influenza-ljjders breidt zich ook hier merkbaar uit. Plotse ling wordt men in den regel door ge noemde ziekte, die blijkbaar zeer besmet telijk is, aangetast. Tot heden vertoont ze zich echter meer onder volwassenen, dan onder kinderen, en in elk geval niet kwaad aardig. Onder de schoolkinderen is één geval van roodvonk geconstateerd. Tot secretaris der gemeente Her wijnen is door den raad benoemd de heer P. de Jongh aldaar. Waren de laatste jaren voor de hoptelers in de Boven-Laugstraat zeer onvoordeelig, dit jaar maakte daarop een gunstige uit zondering: het gewas stond bijna overal goed te velde en de pluk viel daarbij nog mede. Toch hebben er slechts weinigen voor deel van getrokken, daar tegenwoordig be langrijk minder van dit product geteeld wordt, dan vóór eenige jaren. Ontmoedigd door de slechte uitkomsten, hebben vele vroegere hoptelers die gronden voor aard appelen- en groenteteelt ingenomen, en daar ook de aal- en kruisbessen, benevens de frambozen, minder zorg en uitgaven ver- eischen en veeltijds goede rekening gaven, ziet men, behalve de tuinen, ook vele voor malige hopvelden met die struiken beplant. Binnenland. Naar men verneemt, heeft het hoofdbe stuur der vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland,* die zich ten doel stelt, aan de nog overgebleven oud-strijders van 1830-31 een onbezorgden ouden dag te verschaffen nu ongeveer f 22,000 ontvangen. Groot is dat cjjfer niet, vooral niet, wanneer men in aanmerking neemt, dat daaronder ook begrepen is de opbrengst eener algemeene collecte voor zoover die reeds gehouden is. Naar de N. R. Ct. verneemt, ontraadt de meerderheid der commissie in Zuid- Holland, uit de Staten benoemd om te ad- viseeren over de oprichting of uitbreiding van de krankzinnigengestichten, elke uit breiding der stadsgezichten en adviseert zij tot oprichting van een buitengesticht. Men schrijft uit ZevenaarMet de aan sluiting der lijnen Hollandsche spoor aan die van den Staatsspoorweg is alhier een begin gemaakt. Juist tegenover het station van het Hollandsche spoor is men begonnen met het leggen der aardenbaan, die spoedig gereed zal zijn. Volgens Veritas zijn in October veronge lukt 100 zeil- en 16 stoomschepen, waar onder 2 Ned. zeilschepen. In de gemeente Opsterland bekend door hare noodlijdendheid schjjnen de gemeente-financiën over 1889 voor goed in de war te zpn. Er moet een som van f 13.000 niet verantwoord zijn. Het onder zoek duurt voort. In 1889 was de tegen woordige ontvanger nog niet in functie, de toen fungeerende ontvanger is overleden. De Zweedsche journalist Udgren, die in een roeibootje een reis van Gothenburg naar Calais volbracht en ook ons land bezocht, is thans te Parijs, om toebereidselen te maken voor een reis in Afrika, welke hi} in het begin van het volgende jaar zal ondernemen. Op 1 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. Akkerhuis J.Ez hoofd der openbare lagere school te Schoonhoven,, zyne betrekking aldaar aanvaardde. De Heraut* meldt: Naar we vernamen, is de poging bij de- christelijke gereformeerde kerken om zich- los te maken van het reglement van 1869, bijna nergens op moeielgkheden gestuit. Zeer binnenkort zal dan ook de kennis geving aan de regeering kunnen uitgaan, dat de Dordtsche kerkverordening van 1619 voor dat reglement in de plaats is gekomen en zoodra deze kennisgeving blijkt geen be zwaar bjj de regeering te ontmoeten, kan het moeielijke en ingewikkelde werk, om de> akte van vereeniging (met de doleerertde kerk) op te maken een aanvang nemei» Blijkens het thans verschenen jaarboekje voor de Chr. Geref. kerk in ons land voor 1892, bedraagt het aantal Chr. Ger. pre dikanten 305, het aantal Chr. Ger. ge meenten 385, hiervan zijn er enkele met andere gemeenten gecombineerdvacante gemeenten 97, emeriti predikanten zijn er 19 Ned. Ger. doleerende gemeenten zijn er 303, waarvan er enkele met andere gecom bineerd; het aantal predikanten bjj die gemeenten bedraagd 122. Het aantal Chr. Jongelingsvereenigingen, die onder toezicht staan van de kerkeraden der Chr. Ger. gemeente of in betrekking staan tot de gemeente bedraagt 253; dat der Chr. Jongedochtersvereeniging 162. Het aantal Zondagscholen, die bestuurd worden door leden of onder toezicht staan van de kerkeraden der Chr. Ger. gemeente, bedraagt 351. Chr. Ger. gemeentescholen zjjn er 83, waarvan er 37 gesubsidieerd worden door de Vereeniging voor Gereformeerd School onderwijs. Bij de Chr. Ger. gemeenten zijn er 28, die 1000 en meer leden tellen, waaronder Amsterdam met 5843, Rotterdam met 5200, Kampen 2500, Hoogeveen met 2300, Den Haag met 2229, Groningen met 2200 en Urk met 2100 leden. Voorts zijn er 42 gemeenten, tellende minder dan 100 leden. Aan de Theologische school te Kampen zijn ingeschreven 57 theologische en 44 Litterarische studenten. Men meldt uit Nieuwediep: Terwijl de visschersvloot Vrijdag middag voor den opkomenden storm uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerde, ia een Urker vaartuig, U.K. 47, gevoerd door schipper K. Ras, door eene stortzee omgeslagen. Alle opvarenden, drie in getal, vonden hun graf in de golven. Wèl werden dqor eene in de nabijheid zeilende schuit nog vruchteloos pogingen aangewend om de ongelukkigen te redden. De namen der omgekomen visschers, die alle te Urk woonachtig waren, zijn KI. Ras, K. van Urk en M. Koster. Beide eerstge- noemden waren gehuwd. De omgeslagen schuit is naar zee gedreven. Op 82 jarigen leeftjjd is te 's-Hage over leden de heer tnr. L. N. graaf van Rand- wijck, oud-minister van binnenlandsche zaken (vóór 1848) en vóór dien tjjd gou verneur in de provincie Drente. Na 1848 was de heer Van Randjjck ver bonden aan het Huis van koningin Sophia en vervulde hjj tot aan den dood dier Vorstin de betrekking van grootmeester. iXeêrlandsoh Inclië. Uit Atjeh wordt o. a. geschreven, dat op den dag der begrafenis van luitenant Cornelissen de vijand blijkbaar feestvierde. Reeds in den ochtend zag men uit Lambaroe Atjehsche vlaggen op den Anagaloengdijk uitsteken, en opende hij het vuur op ver scheidene posten. De feestviering van 's vjjands succes bracht ons gelukkig geen verdere nadeelen. Van buiten de linie kwamen berichten, dat de bende Atjehers, die den verrader- ljjken aanval op de patrouille van Cornelissen deed, bestond uit de volgelingen van Habib van Samalangan en van Po Tjoet Mat Tahir, onder aanvoering vanTengkoeSakah. Verder dat Toegkoe Moeda Latief, die tegen zjjn broeder, den Radja van Merdoe, opgestaan was en door dezen uit het land is verdreven, met 300 volgelingen de wijk heeft genomen naar de IX Moekims en de ontevredenen in Groot-Atjeh daardoor met dat aantal zjjn vermeerderd. De zonen van Tengkoe Moeda Latief, Tengkoe Soeltan en Tengkoe Bin Pakan, met 80 volgelingen en hun vrouwen en kinderen, zijn naar het gebied van Tengkoe Bentara Kembangan getrokken. In de 26 Moekims is de vijand zeer be- drjjvig. Onze posten in de Z-O. linie werden dan ook dageljjks beschoten. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gelet op Artikel 19 der Wet Tan den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer Gemeente, die op den eersten Januari aanstaande bun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1873, ten einde zich aan te geren ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer gemeente, van den len tot en met den 31en Januari 1892 gelegenheid zal worden gegeven des vóórmiddags van 9 tot 12 uur. De belanghebbenden wordt herinnerd: lo. Dat, ingevolge de Wet op de Nationale Militie, voor ingezetenen wordt gehouden: a. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetene is volgens de Wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44); b. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan den len Januari aanstaande voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten w»s, al is zijn Toogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; Vooringezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot - eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden: o. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden over leden de voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of, door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 3o. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verplicht is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2o. vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verplicht is. 5o. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebbenhij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6o. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januari aan staande voor 4 ure des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aangegeven, gestraft wordt met eene boete van vijf-en-twintig tot honderd gulden. lo. Dat hij. die zich na den 31 Januari aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aangeeft, alsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hjj, wiens aangifte ter .inschrijving in het jaar en in dé gemeente, Waarin zij had móeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor den dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting ïlaartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven; a,. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; b. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Heusden, den 3 December 1891. Burgemeester en Wethonders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. GJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2