Een vreemde geschiedenis. FEUILLETON. 1 "53 ZATERDAG 12 DECEMBER 1891. Uitgever: L. J. YEERMAH, Heusden. VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Terhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Buitenland. Betreffende de ontploffing in de steen kolenmijn te St. Etienne wordt nog het ▼olgende gemeldGelukkig was het aantal mijnwerkers, dat Zondagmorgen in de mjjn was afgedaald, kleiner dan gewoonlijk, daar reien een vrjjen dag hadden gekregen ter Tier ing van het feest van St. Bar be, den schutspatroon der mijnwerkers. Men schatte, dat ongeveer 60 of 80 arbeiders afgedaald waren. Zoo spoedig mogelijk trachtte de ingenieur Holdzer, met eenige kameraden der ongelukkigen, die zich beneden be vonden, een afdaling te beproeven, maar dat bleek onmogeljjk door het gas, dat voortdurend opsteeg. Na drie kwartier wachtens, beproefde men het nogmaals en ditmaal met beter gevolg. De redders be reikten den bodem van de put, maar stieten daar op een nieuw bezwaar, daar de hoofd galerij ingestort was. Inmiddels kwam er versterking van boven en begon men met houweelen en schoppen de versperring weg te ruimen. Na verscheidene uren arbeids, had men een opening gemaakt die tot de galerij toegang gafdaar vond men al vier mijnwerkers, die gelukkig nog in leven waren. Kort daarop kwamen nog vier andere levend boven, maar voorhands was het onmogelijk het binnenste 'der mijn te bereiken. Daar moeten nog 73 arbeiders zjjn; slechts 58 lijken werden 's avonds gevonden. De President der Republiek heeft een zijner lo; nans-officieren, kolonel Chamonin, St. Etienne gezonden, om zooveel mogéliik bijstand te verleenen aan de slacht offers van het onheil, dat in een mijn al daar is voorgevallen. De minister van open bare werken zal de begrafenis der omge komenen bij wonen. De heer Souhet, afgevaardigde van Saint- Etienne, heeft aan de Kamer een crediet gevraagd van 150.000 frs. ten behoeve van de familie-betrekkingen der slachtoffers. Men beweert dat het onheil te wjjten is aan een directeur, die bevel gaf, den ven tilator te doen stilstaan van 7 uur tot aan de.o middag, terwgl de mijnwerkers in de groeven aanwezig waren. o Slot. Dien avond zag ik de vreemde dame niet meer. Ook den volgenden morgen niet. In meer angstige spanning heb ik nooit den middag afgewacht als op dien dag. Het viel mij rroeielgk te besluiten tot hetgeen ik doen t ïlde en ook werkeljjk deed. Ik was lang voor etenstijd in de zaal en had dus tijd mij voor te bereiden. Eindelijk kwam zij. Zij groette op haar gewone, koele wjjze. De kellner bracht de soep. Naast mijn couvert lag de couran Wanneer ik mijn leven daardoor had kun redden zou 't mij echter niet mogelijk weest zijn een woord te spreken. Zij m1 mijn ontroering bemerkt hebben, want instinct gevoelde ik dat haar vorsch scherpe blik op mjjn gelaat gevestigd Ik geloofde dat ze begreep wat I haar in 't schild voerde en daarvoor Doch dat geloofde ik slechts en dwaalde ik daarin gelijk nu nog. Zoo zaten wjj tegenover elk Te Schlettstadt, in den Elzas, is Zondag avond in het zuidwesten der stad tijdens een hevigen storm brand uitgebroken. Onder medewerking van brandweer en spuiten uit Benfeld, Straatsburg en Rap- poltsweiler is het den volgenden ochtend in de vroegte gelukt, den brand meester te worden. Er zijn verbrand 31 woonhuizen (met de daarbij behoorende stallen, schuren enz. ongeveer 80 gebouwen). Die huizen werden bewoond door 87 gezinnen, te samen bestaande uit 282 personen. Ook de oude wachttoren werd door de vlammen aange tast en is voor de grootste helft vernield. Te Dresden is eene geheime socialistische drukkerjj ontdekt. Alle werktuigen en ge reedschappen alsmede een groote hoeveelheid verboden drukwerk, waarop valschelijk ver meld dat het te Londen was vervaardigd, werden in beslag genomen, terwgl het hoofd der drukkerij, een bekend socialist, werd gearresteerd. Aan de »Köln. Zeitg.« wordt gemeld, dat Emin-pacha terug is gekeerd naar Wadelai, de hoofdstad der Equatoriale provincie, waaruit hij met groote moeite en kosten door Stanley bevrijdwerd. Volgens de Revue scientifiquec heeft een Duitsch geleerde het middel gevonden om uit eikels een gezond voedsel voor den mensch te bereiden. Hij is er in geslaagd de tanine en andere bestanddeelen die de voedingswaarde verminderen of den eikel voor voeding minder geschikt maken er uit te trekken, met behulp van ammoniak en water, en verkrijgt op die wijze een meel soort van 20 ct. per kilogram. Volgens bericht uit Konstantinopel is er onder de officieren een samenzwering ont dekt tot onttroning van den Sultan. Vele arrestatiën zouden hebben plaats gehad, waaronder ook die van des Sultans adjudant. De gearresteerde hoofdpersoon is generaal Mehmed Daoed. In het zuiden van Engeland heeft ge durende de laatste dagen weder een hevigen storm gewoed. Dicht bjj den vuurtoren in den mond der Theems is een bark vergaai zonder dat men er in slaagde de opvar'' had ik geen oog op haar gezocht doch volgde nauwkeurig de b rechterhand. De gewoont^, deze zoo te houden dat'" lijk was het gemis deri Ik geloof dat we b/ minuut onrustiger w. Doch toen kwam bewusten nacht, Ml ophoudelijk dap radenheid over verlaten, wij ik mjjne ha de daar li Ik rolde naast y Ze Ma te redden. De naam van het schip is nog niet bekend. Ook is eene Belgische visscherssloep met 24 man in het Engelsche Kanaal in de golven verdwenen. Te Marano (Italië,) is eene particuliere buskruitfabriek in de lucht gesprongen. Vier personen werden daarbij gedood en velen gewond, van wie drie levensgevaarlijk. De toestand in den Staat Rio-de-Janeiro is bedenkelijk. Volgens berichten, door passagiers van de mailboot »La Bretagne« te Marseille aangebracht, hebben er op verschillende plaatsen oproerige bewegingen plaats gehad. Te Bahia, te Pernambuco en te Rio-de- Janeiro zouden een driehonderdtal personen gewond, en te San Paulo honderdvjjftig gedood zjjn. Uit Rio Janeiro wordt gemeld, dat het overljjden van dom Pedro daar tot onge regeldheden aanleiding heeft gegeven. De dagbladen, die alle rouw-artikelen bevatten, hadden de Braziliaansche vlag halfstok uitgehangenwelk voorbeeld door alle handelshuizen werd gevolgd. De politie eischte toen dat de vlaggen zouden worden ingehaald, hetgeen echter geweigerd werd. Toen de agenten daarop zelf de vlaggen wilden verwijderen, koos het volk tegen hen partij, zoodat eene vechtpartij ontstond, welke eerst eindigde, toen de regeering het bevel tot het binnenhalen der vlaggen introk. De deelneming in het overigden van den laatsten Keizer blijkt trouwens algemeen te zjjn: Zelfs heeft de gemeenteraad der hoofd stad Rio Janeiro voorgesteld een standbeeld voor dom Pedro op te richten. De »Newyork Herald* meldt uit Santi ago dat in de artillerie-kazernes een duizend tal revolvers ontbreken. Men vreest eene zamenzwering, waarom de soldaten in de kazernes geconsigneerd worden. De marine artillerie in de forten Valparaiso is door matrozen vervangen. De op het oogenblik nog in de gev° die^R*>v De Czaar heeft, naar de Jewish Chronicle uit zeer goede bron verneemt, toen hem onlangs nieuwe besluiten voor de Joden vervolging werden voorgelegd, de stukken verscheurd. Het blad heeft reden de schoon zuster van den Czaar, de Prinses van Wales, die langen tijd aan het Russische hof logeerde, daarvoor dankbaar te zijn. Een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad in een steenkoolmijn te Nifka, in Russisch Polen. In de instortende gangen werden 180 werklieden en 40 paarden be graven. Waarschijnlijk zijn menschen en dieren allen omgekomen. Naar men uit New-York bericht, is in de gevangenis van Singsing weder een ver oordeelde door electriciteit ter dood gebracht. De terechtstelling schijnt weer niet bijzonder goed geslaagd te zijnalthans ooggetuigen mee de misdaad gepleegd werd, lag ergens verzekeren, dat men driemaal den electrischen op den grond. Dellard, die met haren zoon en eene dienst bode op den Boulevard du Temple woonde, is Vrijdag namiddag om 4 uur in hare woning vermoord. Toen de dienstbode, die even een bood schap had gedaan, terugkeerde, kwam haar een jonkman, met een bloedig mes in de hand, te gemoet en bracht haar verscheidene wonden aan den hals toe. Zij had nog kracht om naar een venster te gaan en hulp te roepen en viel toen bewusteloos neer. De moordenaar die ook geld en kostbaar heden gestolen moet hebben snelde toen de trap af. »Sluit de deur, er zijn dieven in huis!* riep hjj den concierge toe, en vóór iemand begrip had van het gebeurde, was hg verdwenen. De barones vond men dood op een bed in de kamer van haren zoon. Het mes, waar- stroom door het lichaam van den man moest laten gaan eer de dood volgde. Volgens de New-York Heraldeischt Spanje van Chili drie millioen dollars ver goeding wegens schade door zijne onder danen gedurende den burgeroorlog geleden. Uit St. Paul (Minn.) wordt gemeld, dat de dienst op de spoorwegen van het Westen en Noordwesten van Amerika voor een groot gedeelte gestaakt is door de hevige sneeuwstormen der laatste dagen. Ver scheidene treinen zijn ingesneeuwd en andere moesten terugkeeren. Strenge vorst is in Canada ingetreden. Alle treinen op den Canadaschen spoorweg (van den Atlantischen Oceaan tot de Stille Zuidzee) zijn ingesneeuwd. In Winnipeg, de hoofdstad (22.000 inw.) van Manitoba, heeft het verkeer in de straten opgehouden. In het noorden van China vriest het sterk. De rivier Peiho is dicht. Uit Bombay wordt een vreeselijk spoor weg-ongeluk bericht. Tusschen Moretan en Lahore kwamen twee mail-treinen in botsing; 34 passagiers, alle inboorlingen werden ge- weder een opzienbarende oude dame, barones oenam. Men heeft het signalement van den moordenaar. De zwaar gewonde dienstbode gaf een beschrijving van hem, welke vol komen overeenstemt met de beschrijving, welke de bovenburen gaven van een jonk man, die een half uur vóór den moord bij hen naar barones Dellard had gevraagd. Aan het huis, waar de misdaad is gepleegd, zijn verscheidene herinneringen verbonden. Het werd indertijd bewoond door de beroemde schrijvers Flaubert en Theodore Barrière en van het dak van dit huis loste de Italiaan Fiecchi den 29 Juli 1835 een geweerschot op Koning Louis Philippe. Een tweede moord is te Poissy (Saint- Germain) gepleegd op eene 86-jarige weduwe Tissier, die vlak bij eene gevangenis en eene kazerne woonde. Vrijdag ochtend vonden eenige buren, die de deur zagen openstaan en binnen gingen, in de slaapkamer het bed en alles overhoop gehaald. De gendarmes, in allerijl gewaarschuwd, vonden het lijk der oude vrouw, onder de matrassen, met een als strop toegehaalden doek om den hals. Een derde moord is te Essarts-le-Roi, bij Rambouillet, gepleegd op eene vrouw van 88 jaar, Mme Quisarne, vermoedelijk een uur of drie na den moord te Parijs. Zij woonde alleen in een afgelegen huis en was met bijlslagen afgemaakt. Er was ten harent »En« vroeg ik ademloos. »En« en zij richtte zich hoog op en schreeuwde meer dan zij sprak, terwgl f hare oogen een verachtelijk afgrijzen »en wierp hem met deze hand den oen in 't gelaat!* Ze had, bevend de hand opgeheven en nog k ook ik viel niet. en zij antwoordde ook Üjand zinken. elkander aan. Wij wel een minuut en een innige haat. man de vrouw, -ordringend en gillenden grond l'itge- ht Land van Heusdei en Altena, Franco per post zonder prjjs- s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 1