Steenkolen. ffl. VAN DIJK te Heusden, Kantoren, STEENKOLEN P. KIPPING _J PL de JONGH, te Heusden. JACOB HOBEIN. puike STEENKOLEN ARIËN VAN DER KOLK Az., Korte en Lange ^TURF, L. VEERMAN te Heusden. van beste kwaliteit, tegen concurreerenden prijs, niets omgehaald of voor zoover men kon nagaan, gestolen. Den 10 November heeft in Japan eene nieuwe aardbeving gewoed. Binnen 20 uren werden niet minder dan 730 schokken waargenomen. In de geteisterde districten zgn levensmiddelen genoeg om een hongers nood te voorkomen, maar meer dan 400,000 personen zijn van huisdak en kleederen be roofd. De directeur van het observatorium te Gifu heeft zich bezig gehouden met een onderzoek naar de oorzaken der jongste aardbeving in Japan en de volgende uit komsten medegedeeld. In de streek, waar de schokken het hevigst gevoeld werden, ontdekte men, reeds jaren geleden, groote gaten in den bodem, die op zeer groote diepte met uitgestrekte onderaardsche holen in verbinding schenen te staan. De directeur van het observatorium meent nu, dat de aardbeving is ontstaan, doordien de grootste berg op Gifu in een dier onderaardsche holen is gestort. In het district Onno had een aardverschuiving plaats, waardoor een dam in de rivier werd gelegd. Daardoor vormde zich een meer van 50 voet diep. Door het stoomschip »Arizona«te Queenstown aangekomen, werden berichten ontvangen betreffende een vermoedelijk onderzeeschen vulkaan, waardoor het bark- «chip >Hesperc, op reis naar San Francisco, in gevaar werd gebracht. Op ongeveer 15 mylen van de Japansche kust werd plotseling een rommelend gedruisch gehoord en werd het schip plat op zijde geworpen. Daarna werd het schip door hooge golven als het ware overstelpt. Het zeewater was zeer heet. De bemanning klom in het want, waar zij genoodzaakt was meer dan vijf uren te blijven. Al dien tyd stegen zwavelachtige gassen uit den Oceaan op, zoodat de be manning in het want er bijna van stikte. De uitstrooming dier gassen was niet aan houdend, maar bij tusschenpoozen. Door het kokende water smolt het pik in de naden van het dek. Het slingeren van de Hesper* was zoo zwaar, dat de groote bramzaling soms de zee raakte en men ieder oogenblik verwachtte, dat het geheele tuig er uit zou worden geslingerd. HEUSDEN 11 Dec. In de laatst gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is tot rentmeester der Godshuizen benoemd de heer G. H. Malingré. Tot onderwijzer aan de openbare school werd benoemd de heer A. N. Schouten te Brakel. De heer C. J. de Jongh werd herbenoemd tot lid van het college van regenten der Godshuizen. DUSSEN. Door Zijne Excellentie den Heer Commissaris des Konings is tot veld wachter dezer gemeente benoemd, de agent van politie le klasse te 's-Bosch, J. J. Spiegels. WOUDRICHEM. Van 1 tot 8 Dec. werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 1 zalm, voor f 1.20 a f 0.00 per half K.G. Nog werd aangevoerd een partij snoek voor 15 a 25 ct., en diverse voor 3 a 8 ct. per half K.G. Ook hier in de gemeente heerscht in groote mate de influenza, hoewel tot nog toe niet met doodelyken afloop. Honderden zijn aan deze ziekte lijdende. WERKENDAM. Ook hier doen zich evenals te Dewerken en Sleeuwijk gevallen voor van influenza. Te Sleeuwijk zyn huis gezinnen waar van 5 tot 7 personen aan getast zyn. Gelukkig zijn de meesten niet ernstig ziek en schijnt het van voorbij- gaanden aard te zyn. Toch kan men vooral voor den nasleep dier ziekte niet te voor zichtig zyn. GORINCHEM. De influenza-epidemie breidt zich nog meer uit; men berekent dat er nu alhier ongeveer 2000 personen door aangetast zyn; de doktoren hebben hunnt handen vol; er komen huisgezin*1 voor waar 8 a 10 personen er aan lji zy*. Kwaadaardig is de ziekte eet lukkig nog al niet, daar tot no<r 2 personen bezweken. Te Vure Blokland eischte deze ziekj Op het drietal Ned. Herv. Gem. al komen voor: W. de J. van de Pol te perink te DALEM te Vuren e: vangen (clasi By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening voor den aanltg van een afwateringskanaal van 's Hertogen bosch naar Drongelen. Met aanneming van bovenbedoeld ontwerp verkrijgt het kanaal den volgenden loop Het vangt aan by de 60 M. wijde door- laatbrug in den spoorweg naar Bokstel be zuiden het station 's-Hertogenbosch, volgt de westzyde van dezen spoorweg tot aan en langs het fort Isabella, loopt van daar langs den dijk van den dorpspolder van Vucht (den zoogenaamden Kampdyk) tot aan den noord westhoek der legerplaats aldaar, richt zich vervolgens westwaarts langs den dijk van den binnenpolder van Kromvoort door de Helvoortsche en Drunensche heide naar den Baardwijkschen overlaat, loopt langs den westelyken dijk van dezen overlaat tot Baard wijk en vervolgens in noordwestelijke rich ting naar de nieuwe Maasmonding in de richting van Gansogen, waar het kanaal door middel eener keer- en uitwateringssluis in de nieuwe rivier uitmondt. Aan de wenschen tot verlegging der ont worpen bruggen te Vucht, te Kromvoort en te Drunen (tegenover de Pessert) zal kunnen worden voldaan. Aan den geuiten wensch om den kanaal- mond in de richting naar de Donge te ver leggen, waardoor de kosten belangryk zouden vermeerderen, kan geen gevolg worden ge geven. Naar het »Hbl.» verneemt, was het eerste belastingontwerp van den minister van financiën tot invoering eener progressieve belasting op het vermogen in de vorige week nog niet bij den Raad van State aan hangig gemaakt. Het moest nog den weg door den ministerraad doorloopen, om dan aan H. M. de Regentes te worden voorge dragen en met hare toestemming naar den Raad van State om advies te worden ge zonden. Aan het departement van financiën is men ook druk bezig met het ontwerpen van een bedrijfsbelasting en van een nieuwe regeling der personeele belasting. Uit de in druk verschenen uitkomsten der 7e alg. volkstelling blykt nog, dat er in Nederland op 31 Dec. 1889 bestonden 811.353 bewoonde en 35.680 onbewoonde woonhuizen, 2264 woonhuizen, die in aan bouw waren en verder 9788 bewoonde schepen. By de telling waren in ons land aan wezig 2.144.111 mannen en 2.227.382 vrouwen. Tydelyk afwezig 84.376 mannen en 55.546 vrouwen, hetwelk een totaal geeft van 4.511.415 inwoners. De bevolking van gestichten en andere instellingen, onder één bestuur te zamen wonende, bestond uit 47.970 mannen en 33.390 vrouwen. Het Rijk besloeg 3.253.826,52 hectaren in oppervlakte, d. i. 136.849 inwoners per 1000 hectaren. Het getal blinden bedroeg 2114, waar van 441 onderwys genoten hebben; dat der doofstommen was 1977, waarvan 1451 het voor doofstommen bestemde onderwys genieten of genoten hebben. De in de algemeene vergadering der »Liberale Unie* tot leden van het bestuur gekozen heeren Mr. H. Goeman Borgesius te 's-Hage, Mr. P. Rink te Tiel, Mr. M. Tydeman Jr. te Breda en Mr. A. C. Visser te Gorinchem, hebben de benoeming aan genomen, met uitzondering vanrd Visser, zoodat nog ééne pl oogenblik onvervuld blijf Het bestuur heeft. i> zijn midde' Mr. Het v°rslag maakt verder melding van gesloten overeenkomsten in de landbouw districten, en deelt verder verschillende sta tistieken mede. Daaruit blijkt dat in 1889 en 1890 4007 Nederlandsche landverhuizers aankwamen en 395 Nederlanders vertrokken. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van sociaal-democraten, waarin als sprekers optraden de heeren Domela Nieuwenhuis en Fortuijn, werd een motie aangenomen, waarin een beroep werd ge daan op het Nederlandsche volk om op on middellijke invrijheidstelling aan te dringen van den socialist Geel, die indertijd een revolverschot loste op den Commissaris van politie Stork. Naar men aan de Avondpost* uit Breda meldt, is in de jongste korpsvergadering van cadetten der Kon. Militaire Academie besloten, aan den wensch van den gouver neur der academie, kolonel Borel, gevolg te geven, door als één man het baren af te schaffen en de cadetten van het eerste studiejaar als kameraden te beschouwen en te behandelen. Te Nieuw-Buinen doet zich een geval van nona voor. De 17-jarige Chr. Heinz is reeds sedert drie dagen in een diepen slaap gedompeld. Alle pogingen om hem tot be wustzijn te brengen, bleven tot nog toe vruchteloos. De lijnen bij Halfweg zyn weer geheel vrij. De locomotief, die by het ongeval diep in het zand reed, werd gelicht en is, getrokken door een andere machinie, naar Haarlem vervoerd om daar hersteld te worden. De politie te Amsterdam hield dezer dagen eene generale opruiming in de Nes onder de meisje beneden de jaren, die daar als kellnerin diensten verrichten. Heden en gisteren zyn wederom een aan tal vrouwspersonen, voor het meerendeel van Duitsche afkomst, over de grenzen van ons land gezet; onder haar waren er, die haar domicilie te Rotterdam, 's Hage en elders hadden. In verschillende varkens, die te Dinxperlo geslacht werden, heeft men groote wormen, zoo groot als een meikever, bemerkt. Het is een onbekend verschijnsel, doch een des kundige verklaarde het vleesch voor de consumpti onschadelijk. Dinsdag werd uit Heerenveen gemeld Er is heden een werkstaking uitgebroken onder het volk (ongeveer 300 man) bij het wijkgraven in den polder van Tjalleberd. De werkstakers eischen hooger loon. Morgen zal appèl gehouden worden. Woensdag waren alle stakers op het appèl verschenen. Besloten is vol te houden. On dersteuning zal gevraagd worden van het hoofdbestuur van Patrimonium* en van den »Sociaal-Democratischen Bond.* Maan dag zal weer appèl gehouden worden. Alles is rustig. De Maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden zal, naar men ver neemt, den met veel kosten aangelegden dijk van Holwerd naar Ameland doen her stellen. Het aantal danshuizen neemt te Maas tricht zoodanig toe, dat de gemeenteraad zich verplicht heeft gezien de belasting op het maken van muziek te verhoogen en te bepalen, dat die .wyoor eiken dag zal be- - «clang die Roubos van den BiesheuvelMartinus, z. v. J. J. Hagen en J. M. Yos. Drongelen, van 1 Nov. tot 1 Dec. Ondertrouwd Antonie van der Beek, jm., 29 j. en Johanna Margaretha Ouwer- kerk, jd., 22 j.; Cornelis van der Beek. jm., 26 j. en Gerardina de Haan, jd., 21 j. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 4 Dec. Uitspraken in zake het O. M. tegen: R. v. d. B. en A. v. d. B., te Hardinxveld, vischdelict, ieder f 5 boete subs. 2 dagen hecht. A. D., te Heusden, overtred. wet openbaar middel vervoer, ontslagen van rechtsvervolging. J. B., te Heusden, overtr. veldpolitie, f 4 boete subs. 2 dagen hecht. G. v. S., te Hardinxveld, vischdelict, twee maal f 2 boete subs. 2 maal 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van het visebtuig en bevel tot uitlevering daarvan of betaling van f 0.20 subs. 1 dag hecht. J. P., te Woudrichem, regl. Oud Land van Altena, vrijgesproken. P. V., te Almkerk, stieren- regl., f 5 boete subs. 2 dagen hecht. P, S., te Herpt, overtred. veldpolitie, f 2 boete subs. 1 dag hecht. A. M., te Hill, gem. Meeuwen, overtred. veldpolitie, vry gesproken. E. de K., te Werkendam, overtr. drankwet, f 25 boete subs. 10 dag. hecht. B. de R., te Almkerk, overtred. veldpolitie, fl boete subs. 1 dag hecht. C. v. L., te Almkerk, vischdelict by nacht, 2 maal f 5 boete subs. 2 maal 2 dag. hecht., met verbeurdverklaring van het vischtuig en bevel tot uitlevering daarvan of betaling van f 1 subs. 1 dag hecht. J. R. en J. v. D., te Dussen, F. v. d. W., te Schelluinen, en W. B. Pz., te Woudrichem, dronkenschap, ieder f 3 boete subs. 2 dag. hecht. B. P., te Dussen, en D. G., te Heusden, dronkenschap, ieder f 5 boete subs. 3 dag. hecht. J. v. d. V. en A. v. R., beiden te Werkendam, dronken schap en nachtgerucht, ieder 2 maal f 3 boete subs. 2 maal 2 dag. hecht. J. S., te Meeuwen, overtred. voerwezen, f 3 boete subs. 1 dag hecht. P. P., te Wijk, dieren vervoeren op pijnlijke wijze, f 3 boete subs. 2 dag. heeht. A. S., te Drunen, overtred. veldpolitie, vry gesproken. M. T., te Dronge len, overtred. voerwezen, f 1 boete subs. 1 dag hecht. P. v. R., te Dussen, dronken schap, 4e herhaling, 8 dag. hecht. A. in 't V., te Rijswijk, A. v. d. L., te Nieuwkuijk, H. V. en H. Th. v. S., beiden te Haarsteeg, L. M. de M., te Heusden, en G. v. H., te Andel, overtred. ykwet, ieder f 3 boete subs. 1 dag hecht, met verbeurdverklaring der inbeslaggenomen maten en gewichten. G. v. O., te Herpt, overtred. veldpolitie, f 5 boete subs. 2 dag. hecht. J. M. S., te Heusden, arbeidswet, vrijgesproken. J. K., te Almkerk, en D. P., te Werkendam, overtr. veldpolitie, ieder f 3 boete subs. 1 dag hecht. F. L., te Heusden, ykwet-overtred., f 5 boete subs. 2 dag. hechtmet verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen gewicht. A. V., te De Wer ken c.a., stierenreglement, f 5 boete subs. 2 dag. hecht. J. v. d. P., te Almkerk, dron kenschap en orde verstoren, f 6 boete subs. 3 dag. hecht. M. M., te Oudheusden, dronken schap, f 5 boete subs. 2 dag. hecht. Aan het ministerie van waterstaat, handel en ny verheid werd Woensdag aanbesteed lo. de herstellingen en vernieuwingen aan de werken van den Baard wykschen overlaat met de rijkssluis in de oostelijke vaartkade van Waalwijk, behoorende tot de werken van de Maas, met onderhoud van die werken van 1 Januari tot 31 December 1892, benevens voor het zoo noodig leggen in 1892 der zomersluiting in genoemden overlaat. Minste inschryvers A. de Kok en H. J. Dekkers te Baardwijk, voor f2840. 2o. de voortzetting der verruiming van het benedeneinde van het Scheur en van bet boveneinde der doorgraving langs den Her-oever, voor de verbetering van den eg langs Rotterdam naar Zee. Minste Ira k* van Wijngaarden IJz. te oor f 171,700. - §K v aan het centraal-bureau Exploitatie van Staats led bestek no. 559 'ellingen aan het door yuningswerk aan de Oude Maas, nabij isch Diep. (Be- hrljving was die kat, voor f 4750. izer. DUSSEN, 10 Dec. Aangevoerd 133 kilo boter. Prijs f 1.09f 1.37. Markt gezet f 1.24. Eieren f 1.70 per 26 stuks. WATERHOOGTE KEULEN. 8 Dec. 2.30 M. boven 0. 9 Dec. 2.20 M. 10 Dec. 2.28 M. Waterhoogte Heusden. 8 Dec. (voorm. 8 uur) 2.25 M. -f- A. P. 9 Dec. 2.01 10 Dec. 1.96 Heden morgen overleed zacht en kalui, in zijnen Heer en Heiland, den Heer in den gezegenden ouderdom van ruim 82 jaren, Oud-strijder van 1830, gerechtigd tot bet dragen van het Metalen Kruis. L. VAN DER KOLK Azn. 5 Dec. 1891. De Steenkolenhandelaar bericht bij deze, dat hij met eene lading is gearriveerd, wfike tegen de meest con- curreerend© prjjzen worden afgeleverd. Ook vestigt hij de aandacht op zyn voorradige in onderscheidene prijzen. die met 1 Januari nieuwe registers willen aanleggen, wachten niet tot de laatste dagen van Decembermaar richten nu reeds hunne bestellingen tot den Boekhandelaar N.B. Alle niet voorradige soorten kunnen nu nog op zijne Boekbinderij tijdig worden gereed gemaakt. Geurigste aangenaamste 2Cts. Sigaar alom verkrijgbaar. SIGARENFABRIKANT MHhHEUSDEN—UTRECHT. 'onsterkistjes worden tegen rem- Plaatselijk Nieuws. U-t Overleden Poulina van Enkhuizen, 9 m.; Aletta Johanna Uythoven, 83 j., wed. van J. Uijthoven Nieuwenhuizen. Getrouwd: A. van der Beek en J. M. OuwerkerkC. van der Beek en G. de Haan. Overleden Philippine Dina Millenaar, 3 j. Afloop Aanbestedingen. wijgen 'ngen dagtaak voor minder loon moeten vervollen en bij mlnleï ;;ver eenvoadig aan den dijk gezet worden. Maar zoo zou ik den onderwijzer met anderen gaan vergelijken en dat mag immers niet Van* de gemeenteraden ia zeker geen regeling te wachten van de traktementen der onderwijzers zooals zij wenschelijk achten, maar zal dat beter worden als de onderwijzer Staatsambtenaar is? Dit moet nog bewezen worden, lloo zijn de traktementen der lagere ambtenaren, die 6 tot S uren daags werken? Gij geeft toe dat de verhonding van den onderwijzer tot de oudors der kinderen een andere is dan bijv. die van den postdirecteur, maar gij vertrouwt, dat de onderwijzerStaatsambtenaar in dat opzicht niet zal veranderen. Groot was de verandering, toen de onder wijzer gemeente-ambtenaar werd en het gemeentebestuur zijn traktement bepaalde, terwijl hij vroeger door de ouders der kinderen betaald werd, doch nog grooter zal die ver andering zijn als de onderwijzer geheel los van de gemeente is. En dit zou ik zeer betreuren, ja, ik wil den band tusschen ouders en onderwijzers in het belang der opvoeding versterken, ik zou zoo mogelijk een schoolraad willen, saamgesteld uit onders der schoolgaande kinderen, die de belangen der school met den onderwijzer overwogen. Goed onderwijs is voor hun kinderen van het hoogste belang en beseffen zij dit, dan znllen zij ook alles" in spannen om dit te verkrijgem. Achten zij het niet noodig, welnu, zij hebben het zich zelf te wijten, als de kinderen in het vervolg daardoor lijden. Maar die onders zijn niet bevoegd, zegt men, om over schoolzaken te beslissen. Och komEn dan de tegenwoordige schoolcommissiën, van wien hebben die de bekwaamheid gekregen Ingelicht en voorgelicht door de onderwijzers, znllen de ouders gaarne willen medewerken, en wordt het onderlijs daardoor niet beter, het zal zeker niet slechter worden ook. Wordt het onderwijs geheel ge meentezaak, dan zal men de scholen naar de behoefte der gemeente kunnen inrichten; doet men dat onvoldoende, aelf zal men de gevolgen moeten dragen en een gemeente met slecht of onvoldoend onderwijs zal spoedig bij andere gemeenten achterstaan. Nu doet men slechts wat hoogst noodig is, en de Staat zal zeker niet meer doen, want de begrooting van onderwijs zou door den minister van onderwijs zoo laag mogelijk opgemaakt worden. Een groote teleurstelling zal zeker het deel zijn van hen, die op Staatsonderwijs aandringen. DE SCHRIJVER. Advertentiën. Namens de Familie Doeveren, BIJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2