dorpen in brand gestoken en geplanderd, waarbij zij vier Serviërs doodschoten en hunne lijken verminkten. Ongeveer tezelfder tijd plunderden 600 hunner stamgenooten de Servische dorpen Kniazhina, Rashtani, Du bokido en Osye. Een Poolsch blad te Warschau heeft onlangs weinig bekende bijzonderheden medegedeeld omtrent Hollandsche kolonisten in Polen, in het district Bresk. In tegen stelling met de Duitsche kolonisten zijn zij gedeeltelik gerussifberd, zoodat zij ge woonlijk het dialect der bewoners dezer provinciën, het Wit-Russisch, spreken. De godsdienstoefeningen worden echter in de moedertaal gehouden en de Hollandsche bijbel blijft bij hen in gebruik. Eene andere Hollandsche kolonie, die noordelijker in hetzelfde district gevestigd is, bestaat uit katholieken die Poolsch spreken. Deze ver schillende Hollandsche kolonisten, die zeker reeds van geslachte tot geslachte in Rus land gevestigd zijn, hebben geheel de goede eigenschappen van den Nederlandschen boerenstand behouden. Zij zijn goede land bouwers; hunne huizen zijn ruim, zindelijk, van buiten en van binnen gewit en hebben nooit, gelijk het anders in deze streek ge bruikelijk is, houten schoorsteenen. Als trekdieren worden nimmer ossen maar alleen paarden gebezigdde moestuinen zjjn goed omheind en rijk aan groenten, waarvan de cultuur over het algemeen door den Russischen en Poolschen boer veron achtzaamd wordt. De mannen zijn vlijtig en trachten in de maanden, waarin er geen veldarbeid te verrichten valt, in andere bedrjjven, in het bgzonder in de hout zagerijen, werk te vindende vrouwen zijn bekend om het bereiden van boter en kaas. Zij rechtvaardigen dus den goeden naan, welke van oudsher in Rusland aan alles wat Hollandsch was verbonden werdzoo noemt men ook tot nu toe de haring en het linnen Hollandsch, al komt ook de de eerste uit Schotland en het laatste artikel uit Bielefeld. »Free Russia« deelt mede, dat de Rus sische regeering verscheidene belangrijke schenkingen ten behoeve der noodlijdende boeren van de hand heeft gewezen, omdat de gevers de voorwaarde stellen, dat hunner zijds op het beheer der giften controle zou mogen worden uitgeoefend. De weduwe van den Russischen millionair Sawa Morosow wilde 3 millioen roebels geven en graaf Leo Tolstoï had een lijst geopend, waarop door eenige rijken des lands voor een bedrag van 14 millioen roebels was geteekend. De regeering wilde echter die vorstelijke giften niet op de gestelde voorwaarden aannemen. Naar thans beweerd wordt, is het besluit der Bulgaarsche Sobranje om aan graaf Hartenau, den voormaligen vorst Alexander von Battenberg, als blijk van erkentelijk heid voor de diensten, door hem aan het vorstendom bewezen, een jaargeld van 50,000 francs toe te kennen, door den tegenwoordigen vorst Ferdinand zelf uit gelokt. Een Amerikaansch ingenieur voorspelt, op grond van wiskundige berekeningen, dat de stad Chicago, in de Yereenigde Staten, in 1893 tot ondergang gedoemd is. Naar zijn overtuiging is grond en bodem van Chicago niet bij machte de ongehoord groote en zware gebouwen der wereld-ten toonstelling, die daar zal gehouden worden, te dragen. Hij heeft berekend, dat het gewicht der op te richten bouw-werken een verzakking van den grond tengevolge moet hebben, die de stad en de tentoonstelling zal ver zwelgen. Hij verzekert, dat het water van het meer Michagan den bodem der stad ondermijnd heeft, zoodat de aardlaag, waarop Chicago staat, nog maar eene dikte van zestien voet heeft er dus te zwak is om de reusachtige tentoonstelling te torschen. Vindt de verzakking plaats, dan verzinkt Chicago op een andere vaste aardlaag, die veertig voet dieper ligtdit zou ongetwijfeld een schouwspel zjjn, dat nog op geen enkel andere wereld-tentoonstelling te zien is ge weest. Uit bijzondere bron verneemt de N. R. Ct. uit Sofia, dat de Fransche diplomatieke ver tegenwoordiger verklaard heeft de betrek kingen met de Bulgaarsche regeeringen af te breken, nadat deze de van haar schriftelijk verlangde intrekking geweigerd had van het bevel tot uitwijzing van den journalist Chacourne. De aardbevingen in Japan hebben nog treurige nawerkingener ontstaat o. a. ge brek aan drinkwater, omdat honderden bronnen door de aardbevingen verontreinigd zijn. In enkele streken, waar de communi catie geheel is verbroken, heerscht de grootste ellende. Het bericht dat er 50 Franschen gedood zijn bjj de jongste onlusten te Rio Janeiro, schijnt onjuist te zijn. Slechts één Fransch- man is gedood. De Fransche zaakgelastigde te Rio Janeiro heeft instructie gekregen om deswege vertoogen aan de Braziliaansche regeering te doen. De Petersburgsche »Novosti is van oordeel, dat de handelsverdragen tusschen de Staten van het Drievoudig Verbond een nieuw verbond vormen tegen Frankrijk en Rusland, dat een gevaar zou kunnen opleveren voor den Europeeschen vrede. Het blad acht het daarom noodig dat ook Rusland en Frankrijk, tot versterking hunner staatkundige toe nadering, een soortgelijke verdrag sluiten, zelfs met gedeeltelijke opoffering hunner protectionistische neigingen, hetgeen des te gemakkelijker is, daar Frankrijk de Rus sische grondstoffen en Rusland de in Frankrijk vervaardigde artikelen volstrekt noodig heeft. De tijdingen uit Tienstin luiden ernstig. Het bericht dat de regeeringstroepen in het noorden van China de overwinning zouden behaald hebben, wordt betwijfeld, daar het zenden van troepen en wapenen nog steeds wordt voortgezet. Uit Odessa verneemt men, dat volgens mededeeling van het Centraal-comité veertig duizend Russische Joden het land sedert het begin der vervolgingen hebben verlaten, ongerekend een gelijk getal vreemde Joden, dat Rusland verliet. Tusschen den minister van openbare werken te Transvaal en de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche spoorweg-maatschappij, is, onder garantie van de regeering der Trans vaal, eene overeenkomst gesloten tot spoedige voleinding van den spoorweg Praetoria-Vaal- rivier in verbinding met de lijn naar de Kaap. De regeering van Kaapland schiet hiertoe vierhonderdduizend pond sterling voor. Louisville werd Dinsdag door geweldige branden geteisterd. Het gebouw der Boone Paper-Company werd een prooi der vlammen en zestien per sonen verloren door die ramp het leven. Terwijl eenige brandweermannen des morgens vroeg nog met het bespuiten der puinhoopen bezig waren, had in het be lendende perceel, waar de firma Bamberger, Strong Co. gevestigd was, een gasont ploffing plaatswaarschijnlijk door het smelten der gasbuizen ten gevolge van den brand. Onmiddellijk stond ook dat gebouw in lichtelaaiede voorgevel stortte in en acht brandweermannen werden onder het puin bedolven. Vier hunner werden gedood en de anderen ernstig gewond. In de nabij heid van de plaats des onheils brak een uur later een derde brand uit in de fabriek der firma Menn Co. Op de vierde verdieping waren een veertigtal meisjes aan den ar beid, en zoo snel grepen de vlammen om zich heen, dat redding langs de brandladders onmogelijk was. De meisjes waagden den sprong uit een der vensters tot op een vooruitstekend bordes aan den gevel, ter hoogte der tweede verdieping, waarbij eenige armen of beenen braken. Vijf der werksters durfden niet springen en kwamen in de vlammen om. Men zegt, dat ook een der leden van de firma het leven verloor. De schade wordt 750.000 ds. geschat. Luitenant Mansfield, van het Britsch- Indisch leger, die in Nov. met zijn lucht ballon Wanderer 1100 voet hoog steeg en zich toen door middel van een parachute liet vallen, is Donderdag bij een herhaalde proefneming, te Bombay, om 't leven ge komen. Ten aanschouwe van een ontzag lijke menigte, in Victoria gardens samen gekomen ook de Gouverneur was tegen woordig steeg hij op tot 400 voet; toen barstte de ballon en de luchtreiziger viel omlaagte vergeefs trachtte hij zijn parachute te ontplooien. Hij viel te pletter. i'Uiiitselijli Nieuws. HEUSDEN 15 Dec. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen tot Notabel de heer D. Scholten. UITWIJK. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. van Uitwijk c. a., door L. W. Ingelse L.Wz., candidaat tot den H. D. te Schiedam, BAARDWIJK, 14 Dec. Door 't Ge meentebestuur worden pogingen aangewend, ten einde te verkrijgen, dat aan het kanaal 's-BoschGansoijen eene andere richting onder deze gemeente gegeven worde. Het vloedwater heeft een gedeelte van den weg van Heusden naar Baardwijk onder water gezet. Het water is nu vallende. WERKENDAM. Bij het doorvaren der schutskolk geraakte Gerrit Kreukniet, die in eene visschersboot gezeten was, tegen het uitstaande touw van een vastliggend schip, met dit gevolg dat bij overboord tuimelde. Gelukkig greep bjj in zijn val het touw en wist zicli alzoo te redden. Bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. kerk alhier door ds. A. van Veelo, te Rotterdam. WOUDRICHEM. Bij de op Donderdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd met 69 stemmen gekozen de heer J. Gulden, terwijl 68 stemmen uitgebracht waren op den heer J. de Joode Dz. DALEM. Tot hoofd-geerfde van het polderdistr. Tielerwaard is met bijna alge- meene stemmen benoemd Mr. M. Miruly van Vuren en Dalem te Vuren. GORINCHEM. Dat iedere schoorsteen niet geschikt is voor het baantje van St. Nicolaas spelen, bewees die van een be woner in de Haarstraat alhier, die op den avond van Sinter Klaas, voor zijne kinderen eens voor den Sint wilde spelen. Hij kroop namelijk boven in den schoorsteen, om zoo doende onderuit te komen, doch toen de goede man zich half weg had laten zakken, kon hij niet verder, daar de schoorsteen dit niet toeliet. Nu zat hij gevangen en kon Klaas niet heen of weer en zag zich genoodzaakt hulp te roepen, waarop hem, met behulp der buren, een touw werd toe geworpen en hg zoo naar boven uit den schoorsteen werd getrokken. Groot was de blijdschap der familie, toen Sinter Klaas heelhuids weder aan tafel zat. Binnenland. Versch en ongezouten Hollandsch spek mag zonder overlegging van de tot nu toe gevorderde documenten van burgemeester en consul in Duitschland worden ingevoerd. De eerste jaargang is verschenen van de verslagen van de inspecteur van den arbeid over 1890. De inspecteurs in de eerste Arbeids inspectie meldt, dat de uitvoering der Ar beidswet vooral in den beginne nog zeer veel te wenschen overliet, voornamelijk omdat vooral de kleinere werkgevers nog niet genoegzaam bekend waren met de be palingen der wet en sommige werkgevers 't er aanvankelijk maar eens op waagden om al of niet bekeurd te worden. Onder de bedrijven die al te groote moeielijkheden ondervonden van de Arbeids wet behoorden: lo. de oesterputten; 2o. de beetwortelsuikerfabrieken3o. fabrieken van sevaporated vruckten«. De bezwaren door werkgevers tegen de arbeidswet ingebracht, komen in hoofdzaak hierop neder, dat voor jeugdige personen en voor vrouwen het einde van den werk tijd op 7 uren 's avonds is bepaald. Wat betreft de inrichting der fabrieken en werkplaatsen, constateert de inspecteur dat de werkgevers wel de goede inrichting willen volgen. De tijd moet en zal hier ongetwijfeld veel verbetering brengen. Tegen over allerlei tekortkomingen, kan ook dik wijls reeds op zeer voldoende toestanden worden gewezen. De beveiliging der werklieden tegen ongevallen door werktuigen, laat echter nog veel te wenschen over, al streven reeds vele fabrikanten naar verbetering. Vooral enkele der grootste gemeenten munten uit door uitvoerigheid en juistheid, bizonder in het opgeven van de omstandig heden, waaronder ongelukken plaats hadden, en van de gevolgen daarvan. Behalve pensioenfondsen heeft de inspec teur nog geen instellingen van eenige be- teekenis in het belang der werklieden aan getroffen. Wiukelnering, vooral de gedwongene, verdwijnt gelukkig meer en meer. De meeste fabrieken en werkplaatsen hebben een zieken fonds. Slechts 9 fabrieken verzekerden de werklieden tegen invaliditeit en ongelukken. De inspecteur in de tweede inspectie deelt met genoegen mede, dat hem niet alleen alle autoriteiten, maar ook bij alle fabri kanten en werkgevers een hoogst aangename ontvangst ten deel viel. De meeste der door hem geconstateerde overtredingen, bleken te geschieden te goeder trouw en uit on bekendheid met de wettelijke bepalingen. De steenfabrikanten beklaagden zich over het verbod om des Zondags door jeugdige personen en vrouwen arbeid te laten ver richten. Ook deze ambtenaar vernam in de wasch- en bleekinrichtingen vele klachten over de verplichting, om de werkzaamheden des avonds ten 7 ure te laten eindigen. In de textiele nijverheid worden vele bezwaren geuit. Of de invoering van de arbeidswet in de kleinere bedrijven eene vermindering van het aantal jeugdige personen tengevolge had, is voorloopig moeielijk te constateeren. De algemeene dispositie der gebouwen en grootere inrichtingen liet in den regel niet veel te wenschen over. In de meeste der door hem bezochte fa brieken en werkplaatsen verkreeg hij den indruk, dat geene maatregelen, althans niet in voldoende wijze, genomen waren, om de arbeiders tegen mogelijke gevaren te be schermen. De inspecteur in de derde inspectie meldt, dat verschillende arbeidgevers de wettelijke zorg voor een deel hunner werklieden vrij overbodig achten. De inrichting der bezochte fabrieken en werkplaatsen ten opzichte van de gezond heid, liet meermalen te wenschen over. Ook de beveiliging tegen ongevallen in fabrieken enz., is meestal beschouwd als een factor van ondergeschikten aard, waar mede weinig rekening is gehouden. Er wordt van sociaal-democratische zjjde weder eene beweging op touw gezet, om de invrijheidstelling te verkrggen van Geel, die indertijd veroordeeld werd wegens het plegen van een moordaanslag op den com missaris van politie Stork te Amsterdam. Met dat doel werd in de hoofdstad dezer dagen eene vergadering gehouden, waar twee leiders der partij, Fortuin en Domela Nieuwenhuis, als woordvoerders optraden. Door laatstgenoemde werd medegedeeld, dat hij pogingen had aangewend om den hoogleeraar Allard Pierson voor de zaak te winnen. Deze had niet voldaan aan de uitnoodigiDg om in de vergadering het woord te komen voerenalleen had hg voor het denkbeeld eenige sympathie be toond, behoudens evenwel zekere reserves. Zoo bijv. was hij er tegen opgekomen, dat men de invrijheidstelling zou eischen. Zg kan verzocht worden, maar niet als een e i s c h gesteld. Gratie verzoeken komt echter in het woordenboek der sociaal democraten niet voor; zij weten alleen van e i s c h en. Prosfessor Pierson sprak verder de verwachting uit, dat Geel gelouterd uit de gevangenis zou terugkeerenwaarmede hij blgkbaar bedoelde, dat de knaap tot het inzicht zou gekomen zijn, dat hij kwaad had bedreven, en zich zou hebben verbeterd. Maar die verwachting nam Domela Nieuwen huis terstond weg, door zijnerzgds de overtuiging uit te spreken, dat Geel zou blijken in dezen zin gelouterd te zijn, dat hij sterk zou wezen vóór de partij. Als prof. Pierson verneemt, wat er in die vergadering gesproken is, zal hij het zeker niet goedkeuren dat men zijn naam in deze zaak heeft gemengd. Domela Nieuwenhuis maakt het voor ieder, die niet tot den kring zijner aan hangers behoort, onmogelgk om voor het denkbeeld der invrijheidstelling van Geel sympathie te hebben. Men zou gunstig gezind kunnen zijn voor dat denkbeeld, wanneer men hoorde dat de jonge man, die zulk een ernstige misdaad heeft gepleegd berouw had, en vernam dat zijne partggenooten met hem die daad af keurden. Maar van Domela Nieuwenhuis verneemt men het tegendeel. Hg prijst en roemt den moordaanslag hg noemt Geel een man van hart, een man van ziel, een man van moedwat hij mis dreef noemt hij eene daad, waartoe de meesten onzer te laf zijn. Hjj verzekert, dat Geel, los gekomen, in staat zou zijn een nieuwe misdaad te plegen. Welnu, zoo roept de Kamper Ct.« uit laat hg dan zijne straf' maar uit zitten. Wie, na eene misdaad gepleegd te hebben berouw toont, heeft aanspraak op goeder tierenheid, maar wie geen schuldbesef heeft, moet zijne schuld ten einde toe boeten. Voor den »zelfbewusten«, misdadiger geen mededoogen In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn tusschen 12 en 2 uur op verschillende plaatsen te Amsterdam, o. a. op de Prinsen gracht aan de Brandweerkazerne en aan andere perceelen in de Heerenstraat, Prinsen straat, zelfs aan het politie-bureau aan de Raampoort, aangeplakt gedrukte biljettten, waarop het volgende te lezen stond »Wij eischen onmiddellijke invrijheids- stelling van Geel en als daaraan niet on middellijk gevolg wordt gegeven, zal vuur en dynamiet het werk der klasse-Justitie voltooien. Weg met de Regeering Leve de Anarchie Als het vrienden van Geel zijn, die op deze wijze zijn vrijheid hopen te bewerk stellingen, slaan zij door een dergelijke handelwijze ongetwijfeld den domsten weg in Uit Ried wordt gemeld aan de N. R. Ct. Pas vijf weken geleden had hier eene droevige gebeurtenis plaats. De dienstmeid van den predikant was eensklaps verdwenen en werd den volgenden dag in een sloot met weinig water, dicht bij de pastorie, ge vonden, terwijl zij de handen op de borst hield geklemd. En thans heeft weder iets dergelijks plaats gehad. De tegenwoordige dienstmaagd is gisteren op dezelfde plaats in dezelfde houding gevonden. Tusschen vijf en zeven uur 's avonds heeft men haar lijk opgehaall. Dacht men vroeger aan zelf moord, thans vraagt men zich af, of hier niet eene misdaad in het spel is. Naar men nader verneemt, kan dit droe vig ongeval niet worden toegeschreven aan een misdaad, zooals sommigen al begonnen te denken. De lijkschouwing heeft te Ried plaats gehad door dr. Dijken uit Beetgum, en te Wier ten huize van de ouders, door dr. Bruinsma van Berlikum. Beiden ge tuigden dat er geen sprake kon zijn van misdaad. De brigadier kon ook het voetspoor vinden van de keuken naar het water, waarheen zij zich uit eigen beweging heeft begeven.. Volgens den ln jaargang van de almanak voor de Volkspartij in Friesland, zijn er in die provincie reeds 102 afdeelingen van deze vereen iging. De storm, die Donderdag en Vrijdag woedde, heeft hier en daar ongelukken ver oorzaakt. Te Amsterdam woei een vrouw te water en verdronk. Een andere vrouw, wie een zelfde onheil trof, werd gered. Een meer dan 250 jaar oud huis op de Baangracht werd zóó gescheurd dat het gestut moet worden. Ook een huis in de Egelantierstraat heeft de bouwpolitie voor bewoning onge schikt moeten verklaren. Luiken, vensters, schoorsteenen en dakpannen, ja zelfs daken werden vernield. Het Vondelspark leed nogal schade. De schepen in de stadsgrachten en in de haven hadden het zwaar te verant woorden. Te 's-Hage werden dakpannen afgeworpen, schoorsteenen omvergesmeten, boomen ont worteld (menige honderdjarige werd in het Bosch terneergeveld), terwijl aan het draden- net der telephoon- maatschappij zóó groote schade werd toegebracht, dat de communicatie met Scheveningen voor een groot deel ver broken werd. Ook te Rotterdam werden verschillende panden beschadigd door het afwaaien van schoorsteenen, pannen, enz. Een 6-jarige jongen woei te water, doch werd gered. Een 16-jarige jongen werd door het dicht slaan eener zware deur ernstig aan 't achter hoofd gewond, zoodat hij bewusteloos neer viel. Een dakgoot viel tusschen vijf spelende kindereneen hunner werd er ernstig aan 't hoofd door gewond. Van de aan de Jacob Catsstraat in aanbouw zgnde Noorderkerk werd de spits van den toren zoodanig ge teisterd, dat zg ongeveer 50 centimeter overhelt en de aannemer vermoedelijk ge dwongen zal worden dien toren voor een gedeelte af te breken en opnieuw te bouwen. Te Stolwijk ging de gewezen molenaar A. Z. water scheppen. Door een rukwind sloeg hij van den kant, met het gevolg, dat hij verdronk. Dat de storm ook op het verkeer grooten invloed had, ligt voor de hand. Ook werd het water hier en daar tot eene onrustbarende hoogte opgedreven. De dijk tusschen den Westpias en den Stom meerpolder dreigde te bezwijken. Met veel moeite is men er in geslaagd het gevaar voor een doorbraak tjjdig af te wenden. Te Schoonhoven wies de Lek zoo hoog, dat de schotbalken reeds gereed liggen om ze, zoo noodig, in de poort te plaatsen. De pont is van de reep en de booten naar Dordrecht en Rotterdam konden niet ver trekken. De schipbrug te Vreeswijk kon eergisteren en ook gisteren morgen nog niet geopend worden. Een brugschip is vol water geslagen en gezonken. De passage over de brug kon slechts met moeite plaats hebben. Te Meppel ging de storm tusschen 3 en 4 uur 's nachts gepaard met een hevig onweer. Het water wies ongeveer een palm en zette de landerijen tot Zwartsluis onder. Ook uit Zwolle meldt men dat het water zoodanig gewassen is, dat men 's morgens, ruim 9 uur de keerdeuren bij een water stand van 1.30 M. boven A. P. moest sluiten. Het water is sedert aanhoudend big ven wassen en teekende 's avonds, 6 uur, 1.95 M. Aan de Buitenkant stond het water reeds tegen de huizen en op de Thor- beckestraat tot aan de stoepen. De weg van het Groote Wezenland liep over. De hooi landen langs het Zwarte water en Almeloo- sche kanaal zijn ondergeloopen. Te Heerenveen maakt men zich ernstig ongerust over den beurtschipper op Am sterdam. Deze verliet Woensdag de hoofd stad en had reeds lang te Heerenveen moeten zijn. Daar hij een zwaren bovenlast op had, vreest men dat zijn schip in den storm is vergaan. (Een later bericht meldt echter zijn behouden aankomst te de Lemmer. Te Texel werden vele vaartuigen van hunne touwen losgerukt. Twee, een tjalk schip en een blazerschuit, gingen verloren en dreven de haven uit naar zee. Een Belgische vischsloep liep te Callants- oog op 't strand. De bemanning werd met de reddingsboot gered. Te Haarlemmermeer nabij Halfweg brak tijdens den hevigen storm een felle brand uit in de woning van C. Bakker. In korten O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 2