KOLONIALE- til le Erven 11. H, Verli Voor lederen Dag. Voor Verstand en Hart. G-econdensser&e Melk, ENGELSCHE Anlhracil - Nootjes Amerikaansche en andere Vulkachels, M. YAH DIJK te Heusden, Kunsttanden van f 1.50. Geheele Gebitten 35.00. Gij die hoest! A C. yan èr Heulen k k, Vraag Bussüinsche Bripeltcn. Wed. J. kRIJIIOLDEK ZOON VULKACHELS tetótalen en Kachels. KRAEPELIEN HOLM s Quina Laroche J. J. 0. DE KONING, Goed en Goedkoop. Waarschuwing. ARCADIA, De Rentenier, Vuchterstraat's-Bosch. Ontvangen puike STEENKOLEN RUW Co. Amerikaansche L. VEERMAN le Heusden. Kruideniers-artikelen. Puike Geldersche Waren, enz. enz. Mr. Huisschilder en Kamerbehanger. Drooge en Natte Verfwaren, VISITEKAARTEN Totaal gezuiverd van gruis en steen. Mr, A. HUISMAN, Hint hamerstraat C 67, 's-Bosch. Haarden tijd lag alles in aschbijna niets kon gered worden. De storm van Zondag eischte weder eenige menschenlevens, vooral onder onze zeevarendente Katwijk verging een bom schuit, waarvan de equipage, bestaande uit 9 man, in de golven omkwam. Te Noord wyk strandde de Engelsche schoener »Milo«, van de equipage is tot heden niets bekend. Ook te Scheveningen werd een schuit op het strand gezet, waarbij het aan de Redding-maatschappij gelukte de bemanning te reddeD. Ook in het buitenland heeft de storm zicht geducht doen gelden. Op de Engelsche kust veroorzaakte hij verscheidene scheepsrampen met verlies van vele menschenlevens. Gepasseerde Woensdag kwam bij de Mumbles de Fransche bark »Leonore« ten anker. Te vergeefs beproefde men het schip, dat door hevige stortzeeën bestookt werd, te naderen. Eenige uren later verdween het schip, dat een bemanning van 12 koppen voerde. Reeds spoelden twee lijken aan. Ook verging de >Drumblair,« een vier- mastschip. Het strandde op de Shally Rock. Met zeer groote inspanning werden de schip breukelingen gered. Niet minder dan 130 schepen, waaronder 15 stoomschepen, zochten gedurende den storm der laatste dagen een schuilplaats ter reede van Duins. Over geheel Zuid-Engeland heeft de storm groote schade aangericht. Te Dorrington stortte des nachts de schoorsteen der woning van den heer Hotehkiss op het dak. Een gedeelte van het dak bezweek en viel door een plafond in de slaapkamer der bewoners. De heer Hotehkiss werd gedood en zijn vrouw ernstig gewondhet kindje bekwam als door een wonder geenerlei letsel. Afloop Aanbestedingen. Vrydag hebben in het lokaal van het provinciaal gouvernement van Zeeland de volgende aanbestedingen plaats gehad lo. het maken en inhangen van een paar buitenvloeddeuren voor de Oostschut sluis te Ter-Ntuzen (raming f 9300); 2o. het inrichten van eenige localen in de Abdijgebouwen te Middelburg, tot bewaar plaats der rijksarchieven (raming f 7000); 3o. het 3-jarig onderhoud van de rijks- contre-éscarpe te Tholen (raming f 2850); 4o. het 3-jarig onderhoud van de rijks zeeweringen en havenwerken te Vlissingen (raming per jaar f 8000); 5o. het 3-jarig onderhoud van de rijks- zeeweringen en havenwerken te Veere (raming f 2270). Minste inschrijvers: voor het le perceel, de heeren De Vries Robbé Co. te Gorin- chem voor f 9520voor het 2e perceel de heeren M. K. Jeras Zn. te Middelburg, voor f 6100; voor het 3e perceel de heer J. L. Geluk te Tholen, voor f 2672; voor het 4e perceel de heer Verbrugge te Wad dingsveen, voor f 8779 per jaar; voor het 5e perceel de heer W. L. Schram te Slie- drecht, voor f 2500 per jaar. Door den commissaris der Koningin is Vrijdag te 's Hertogenbosch aanbesteed het driejarig onderhoud der werken van de gekanaliseerde Dieze in deze provincie, ge raamd op f 11.300 per jaar. Acht inschrijvingsbiljetten waren inge komen. Minste inschrijver was A. W. Groot te Hintham, voor f 10,145. Neêrlandsch Indië. Men schryft aan >de Loc.«: Ten opzichte van het beleid te Atjeh schijnt aan 't weifelen een einde te zijn ge komen ik vernam althans uit een zeer goede bron, dat de Gouvern.-Generaal aan kolonel Pompe van Meerdervoort een eigen handig kabinets-schrijven heeft gericht, dat deze niet voor den spiegel zal steken en waarmede hoogst vermoedelijk het geheim zinnig bericht in de Javabode in verband zal staan, volgens hetwelk eerstdaags een andere richting zal worden gevolgd, waar door wy onvermijdelyk slaags zouden raken met den vyand.* Ook zou men met dat kabinets-schrijven in verband kunnen bren gen het bericht, dat generaal-majoor Van Teijn zich weder disponibel heeft gesteld en uit een gezondheidsoogpunt is dit zeer goed mogelijk, want nauwelijks in Europa aangekomen, was deze opperofficier vol komen genezen van de zenuwoverspanning en de beri-beri-verschijnselen, die zijn ver trek van Atjeh na een zes-jarig verblijf noodzakelijk maakten. Na een zeer drogen oostmoesson zijn de I regens eerst laat ingevallen en nog niet Jeens overal doorgebroken. Dientengevolge s de gezondheidstoestand over het algemeen pzeer ongunstig, terwijl ook sommige ge- liassen veel te ljjden hebben. 338e STAATSLOTERIJ. 3e Klasse. Trekking van 14 Dec. Prijzen van f 100 en daarboven Prijs van f 1000: no. 384G f 400: no. 14905; f200: nos. 7942. 10262 en 19797 f 100nos. 82T3, 16041 en 19476. INGEZONDEN. WATERHOOGTE KEULEN. 12 Dec. 2.34 M. boven 0. 13 Dec. 2.50 M. 14 Dec. 2.88 M. Waterhoogte Heusden. 12 Dec. (voorm. 8 uur) 2.65 M. -f- A. P. 13 Dec. 2.30 14 Dec. 2.75 Advertentiën. Hedeu morgen overleed zacht en kalm, in zijnen Heer en Heiland, den Heer ARIËN VAN DER KOLK Az„ in den gezegenden ouderdom van ruim 83 jaren, Oud-strijder van 1830, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, Een Onderwijzer. Gementrd on Allerlei. Dat men met het voeren van schimmelig hooi voorzichtig moet zijn, heeft de land bouwer B. Bruins te Raskwerd ondervonden. Eonige runderen zyn, na van schimmelig klaverhooi genuttigd te hebben, ongesteld geworden, waarbij de veearts bloedvergif tiging constateerde. Een koe is gestorven en een ander nog tijdig geslacht. Eene waarschuwing voor velen, die door den natten zomer schimmel in het hooi gekregen hebben. Om schadelyke gevolgen te voor komen, is het raadzaam zulk hooi eerst flink met een vlegel te dorschen. Om roest te verwijderen van kleine ijzeren voorwerpen, die gemakkelijk warm te maken zijn, neemt men een stak bijen was, bindt het in een niet te dichten lap en wrjjft daarmede over het verwarmde ijzer heen, dai daardoor met een dun laagje was wordt overtrokken. Vervolgens neme men een anderen lap, doopt dien in fijn gemaakt keukenzout en wrijft daarmede het was van het ijzer af. De uitwerking ma et, naar gezegd wordt, verrassend zijn. In Gardeners Chronicle waarschuwt de heer Clydon de bijenhouders geen zonne bloemen in de nabijheid van bijenkorven te plaatsen, daar de honing daardoor zwart en onverkoopbaar wordt. Een verkwister geeft een bedelaar een groot stuk geld. Deze put zich uit in dank betuigingen en zegt ten slotte: »En dan wensch ik u toe, dat, als u ooit een bedelaar mocht worden, een verkwister u ook zooveel geven zal, als u my vandaag gegeven heeft. Een heer: Och, lieve juffrouwdenk maar dat ik een arme bedelaar ben, en schenk mij uw hart De dame: 't Spijt mij wel, maar een huisarme heb ik al. >Bniïg weer van daag, Mijnheer!* zei in de maand Juni iemand, die in een winkel kwam. »A1 heel ruw,* beaamde de winkelier. »Hebt u ooit zoo'n zomer beleefd?* »Jawel,« antwoordde zijn klant, over leden winter,* Marktberichten. die met 1 Januari nieuwe registers willen aanleggen, wachten niet tot de laatste dagen van Decembermaar richten nu reeds hunne bestellingen tot den Boekhandelaar N.B. Alle niet voorradige soorten kunnen nu nog op zijne Boekbinderij tijdig worden gereed gemaakt. en TABAK, SIGAREN, SNUIF, Best Kleingoed enz., SUIKERWERKEN, Ontbijt-, Snipper- en Candijkoek, TAFELZUUR in Flesschen, Alles tegen zeer billijke prijzen a contant, Wyksche poort. HEUSDEN. Heeft eene ruime keuze van HEUSDEN, 12 Dec. Op de botermijn waren heden aangevoerd 169.4 kilo. De prijs varieerde van f 0.80 tot f 1.27. Kooper der grootste hoeveelheid: Jos. van der Pol te Wijk. zoowel van de goedkoopste als van de sierlijk bewerkte soorten; levert en alles wat tot het genoemde vak be trekking heeft. Wie gaarne iets koopt waaraan men wat heeft voor HOOFD en HART bevelen wij met vertrouwen aan GODSDIENSTIG VOLKSBOEK, door Dr. J. W. LIEFTINK. 2a Druk. Prijs f 1,25; in linnen band f 1 50. De |ste druk van dit uitstekende Dag boek, dat 400 bladzijden groot is, was in één jaar uitverkocht. Scheurkalender voor 1892. Verzameld door Dr. J. HERDERSCHEE. Prijs 50 Cent. Het debiet van dezen kalender neemt van jaar tot jaar toe. Beiden, boek en kalender, zijn te bekomen by alle boekhandelaren, alsmede na toe zending van postwissel, bij den Uitg. D. MIJS te Tiel. Allen, die tegen Nieuwjaar niet. tot de treurige ervaring wenschen te komen, dat het aantal voorradige niet voldoende is, om aan den gebrnikelyken vriendschapsgroet gevolg te kunnen geven, worden alsnog, in hnn belang, bij deze 119 gearriveerd, aangemaand, onverwijld, althans binnen 14 dagen na deze waarschuwing, eene nieuwe bestelling te richten tot den Boek handelaar L. VEERMAN. N.B. Alle ge wensch te soorten worden bij 50 of 100 stuks in net étui afge leverd, tegen uiterst billijke prijzen. Noord-Hollandsche Fabriek van PURMEREND. DER GWAUN-CAE-GURWEN- C0LLIERY-C0IYIPANY VOOR ook geschikt voor Haard- en gewone Kachels in Salons of ziekenkamers. De Steenkolenhandelaar bericht bij deze, dat hij met eene lading wrike tegen de mee3t con* Curreerende prijzen worden afgeleverd. Ook vestigt hij de aandacht op zijn voorradige Korte en Lange in onderscheidene prijzen. TURF, ANALYSE; Kolenstof 92.27 Waterstof 3.58 °/0 Zuurstof en Stikstof 1,80 Zwavel .68 Asch. 1.67 Prijs f 1.80 per mud. Uitsluitend verkrijgbaai' bij Leopoldstraat, TU RNHOUT, is ellien "Vrijclagr van l1/,, tot 4y2 ure te raadplegen of schriftelijk te ontbieden bij den Heer M. J. EBELING, HOTEL VAN 00STERWIJK te GORINCHEM, uitsluitend voor het plaatsen van Kunst tanden en Grebitten, volgens de nieuwste stelsels, zonder afknippen der wortels of uittrekken der slechte tanden. Alle gebrekkige mondstukken, ook die door Tandmeesters gemaakt zijn, worden door mij hersteld. Handelsmerk Magazijnen Kanaal, Kantoor en Bestelhuis en De Bussumsche Briquetten zijn de best© voordeeligste in gebruikzij zijn hard en houden het langst vuur. Om te voorkomen dat andere Fabrikaten voor de onze worden verkocht, hebben wij het woord BTJSSUM op de Briquetten laten persen. Overal ver krijgbaar. Ook verkrijgbaar Strijk- en JPers- ijzers met Grloeibouten. VAN VEEN 8c FOCK. OS-ebru.ik: DROP uit den Blikken Trom- mel, van Groningen. Gedeponeerd. Vraagt Proefnummers van (achtste Jaargang.) 'f goedkoopste Financieele Weekblad Abonnement f3-per 12 maanden, het neemt alle Uitlotingen en Restanten op, bevat steeds een Wekelijksch Beurs- overzicht, en vermeldt alles wat een ieder, die effecten bezit, hetzij veel of weinig, weten moet. DE RENTENIER is de aangewezen Gids voor den gegoeden Burgerman. Als bewijs dat het een goedkoop en volledig financieel blad is, kan dienen, dat het getal Abonnementen van 1 Jan '89 tot 30 Juni 1891 meer dan 3maal verdubbelde. Het Abonnement kan ingaan den ln van elke maand. Proefnummers gratis ver krijgbaar a/h. Bureau Ged. Voorburgwal 101, Amsterdam en bij den Uitgever van het Nieuwsblad van het Land van Heusden, enz. DE ECHTE der Coöperatieve FOUNDRY Co Ro chester N. Y., alsmede die van JUN KER RUH te Karlsruhe, van de kleinste tot de grootste afmetingen. Verder eene uitgebreide sorteering O C> van alle mogelijke bestaande soorten EN voor kleine en groote zalen enz., aan concurreerende prijzen. Specialiteit van Solide Brandkasten en Kisten in alle afmetingen voorradig. is de meest kracht/ge en versterkende KINA-WIJN, aanbevolen door tal van binnen- en buitenlandsche geneesheeren. Bekroond met Gouden Medailles. Verkrijgbaar in flacons a f 1.90 en f 1.KRAEPELIEN H0LM, Apothekers Zeist. Te bekomen by de meeste Apothekers. Geachte Redactie! Wees ïoo goed mij nogmaals eenige ruimte in Uw blad af te staan. Bij voorbaat mijn dank. Aan den Schrijver van h t art.: Onderwijs Staatszaak Mijnheer! U gelooft, dat de lage traktementen weinig invloed hebben op het onderwijs. Zooals U uit mijn vorig stnk weet, meen ik, dat die invloed zeer groot is. (In die meening sta ik niet alleeD, zooals U o.a. kan blijken nit het hoofdart. N. v. d. D. van .30 Nov. j.l.) Nog steeds ben ik er van overtuigd, dat onvoldoende bezoldigde onderwijzers geen zoo goed mogelijk onderwijs kunnen geven, zelfs al willen :ij niets liever dan met ijver hun plicht vervullen. «Anderen worden bij minder ijver eenvoudig aan den dijk gezet,* zegt Ge. Ik weet het en heb volstrekfgeen reden, te denken, dat niet hetzelfde zon gebeuren met onderwijzers immers, die heeren zet men tegenwoordig wel aan den dijk, al is er op hun werk niets aan te merken (Puttershoek, Heiloo). Zoo iets zon niet geschieden, als de onderwijzer Staatsambtenaar wasalweer een reden dus, waarom het in zijn belaDg en in dat van het onderwijs zou zijn, hem dit te maken. Volgens U zullen de onderwijzers tot de lagere Staats ambtenaren behooren. Om U de waarheid te zeggen, had ik me de zaak eenigszins anders voorgesteld. Ik had zoo ge dacht, dat het net zou gaan als bij Rijksbetrekkingen, waar men laag bij den grond en met een gering salaris begint, maar waar men langzamerhand bij gebleken ijver en ge schiktheid en na aflegging van één of meer examens kan opklimmen tot een hoogte, waarop de benaming lager ambtenaar niet meer op haar plaats is. En daar ik uit Uw schrijven in geen enkel opzicht heb kunnen opmaken, dat ik dwaalde, zal ik zoo vrij zijn, voorloopig mijn meening tegen over de Uwe te handhaven. Nu een vraag. Wie heeft beweerd, dat men den onder wijzer niet met anderen mag vergelijken? Ik toch niet, hoop ik. Wat mij betreft, vergelijk maar, doch dan s. v. p. met iemand van gelijke ontwikkeling. Van de gemeenteraden is, ook volgens Uw gevoelen, voor de onderwijzers geen heil te wachten. U zal dus al wel be grepen hebben, dat alle onderwijzers, die evenals ik meenen, dat de traktementen onvoldoende zijn en goed onderwijs niet te scheiden is van behoorlijke salarissen, er gerust de proef van durven nemen, of Staatsambtenaarschap ver betering zal aanbrengen. U zegt, dat de verhouding van een onderwijzer tot de ouders nog grooter verandering zal ondergaan, wanneer hij staatsambtenaar wordt, dan toen hij gemeenteambte naar werd. U geeft voor die bewering geen gronden aan. Ik heb weer een andere meening dan U. Vroeger was het onderwijs voor den onderwijzer in den eigen lijken zin een dubbeltjeszaak. Hij was geheel en recht streeks afhankelijk van de ouders, en was daardoor min of meer genoodzaakt, hen naar de oogen te zien. Geen wonder dus, dat de verhouding tnsschen ouders en on derwijzer aanmerkelijk werd gewijzigd, toen deze, ge lukkig voor hem en het onderwijs, gemeente-ambtenaar werd. Bij de verandering, die ik nu wenschelijk acht, is, zooals ik in mijn vorig stuk trachtte aan te tounen, zoo'n wijziging in de verhouding niet te wachten. Nog een vraag. Heb ik gezegd, dat de ouders niet bevoegd zijn over schoolzaken te beslissen Neen, toch. Ik zeide, dat vele gemeenteraden en de meeste ouders niet bevoegd zijn tot het doen van een keuze uit de leervakken. Er zouden dus, ook volgens mij, misschien wel gesohikte leden te vinden zijn voor Uwe schoolraden. (Tot mijn genoegen zie ik, dat U ook de regeling niet meer aan alle ouders wil zien opge dragen.) Aan een beantwoording van Uw vraag over de tegen woordige schoolcommissiën durf ik me niet wagen. Alleen zal ik U hier een wedervraag doen. Geloof U, dat de leden der tegenwoordige schoolcommissiën in staat zijn goed over de onderwijszaken te ooideelen? Waar U aan het slot van Uw ingezonden stuk zegt, dat de Staat niet meer zal doen dan de gemeente en dat hun, die op Staatsonderwijs aandringen, een groote teleurstelling wacht, treedt U op als profeet. Daar U echter weer verznimt de gronden aan te geven, waarop Uwe voorspellingen berusten, zal waarschijnlijk U, noch iemand anders, het mij ten kwade duiden, dat ik er niet de minste waarde aan hecht. GORINCHEhf, 14 Dee. Op de veemarkt waren be den aangevoerd 154 runderen, waarvan de prijzen waren als volgt: Zware kalfkoeien ƒ230 a 320, kalf vaarzen ƒ130 a 200, melkkoeien ƒ160 a 230, vaarkoeien fa ander half-jarige ossen ƒ100 a 140, gulste vaarzen, f 100 a 140, pinken f SO a 100, gras knie ren 30 a 60, 20 nuchtere kalveren 10 a 15, 00 lammeren f - i - per stuk Aangevoerd 7 vette varkens, van 16 a 20 cent per h/tlf kilc, 00 schapen 00 a 00, 63 big jen, f 4,00 a 7.00 jter stuk. Boter f 0.65 a 0.73 per half kilo, eieren f 1.90 a 2.per 26 stuks, kippen f 0.73 a 0.S5 per stuk, ROTTERDAM, 14 Dec. Tarwe. Jarige, puike ƒ-. a goede en middelbare ƒ-.a -.Nieuwe. De beste J 8.75 a 9.30, goede f 8.25 a 6.geringe f a -.Per 100 kilo f 9.40 a 11.75. Canada Tarwe f 6-75 a 8Rogge. De beste f 8.10 a 8.40, goede en mindere ƒ7.80 a 6.50. Gerst. Winter f 4.75 a 5.80. Per 100 kilo a -.Zomer f 4.25 a 5.50. Per 100 kilo f 8.40 a 9.Chevalier f 5.40 a 6.10. Haver, 2.80 a 4.25. Boonen. Bruine. De beste qual. f 10.a 12.75, goede en mindere soort f a Witte. De beste qua!, f 6.00 a 11.75 goede en mindere f -.aErwten. Kook ƒ8.a f 12. kanariezaad. De beste qual. f 7.75 a 8.mindere soort f 7.50 a 7.Per 100 kilo f a ROTTERDAM, 14 Dec. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 130 runderen, 53 vette en gras kalveren, nuchtere kalveren, 765 schapen of lamme ren, 556 varkens, - biggen, - bokken of geiten, paarden, - veulens, - ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le qual. 76 cent, 2e qual. 70 cent, 3« qual. 60 cent; kalveren le qual. 95 cent, 2e qual. 80 A 85 cent, Se qual. - cent; schapen le qual. 60 cent, 2e qual. 50 cent, alles per kilovarkens le qual. 23 A cent, 2e qual. 22 A cent, Se qual. 21 cent, licht soort 17 A 18 cent alles per half kilo. Zeeuwsche eieren f 5.A 5.50. Overmaassche dito f 5.60 A 5.80 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f A -.Aangevoerd - partijtje. Zoetemelksche kaas f 26.00 A 29.per 50 kilo. Aangevoerd 8 partijtjes. Namens de Familie, L. VAN DER KOLK Azn. Doeveren, 5 Dec. 1891. Hoogachtend, d. Heusden. 8 Dec. '91. Geven een buitengewone hitte, branden spaarzaam, zonder walm, geven geen sintels en zeer weinig asch. Kunsttanden maker, HorlogemakerKerkstraat A. TO te 's-BOSCH en elke Eersten en Derden Dinsdag van elke maand van S tot 12 uur in het Elk stukje Drop heeft de vorm van een zittende kat. Alom Verkrijgbaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1891 | | pagina 3