FEUILLETON. Marie Stevenson. ZATERDAG 9 JANUARI. Een nieuwe drank. I 61. j Uitgever: L. J. YEERMAH, Heusden, ELVIRA. (8 JDuitenland. 1 u O VOOR Lain] van en Alteua iptraat en lie nelerwaard. Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Hetgeen hier volgt hebben we te danken aan Rusland. Voor het geval dat onze lezers er dan eenigszins schuw van zjjn, merken we op dat in de Russische toestanden niet alles nacht is. Met name in de kunst klimt het groote rjjk telken jare. Zijn letterkundige voortbrengselen verbazen de heele wereld en de schilderkunst staat op een hoogen trap. De maatschappelijke en politieketoe- standen echter doch laten we die laten rusten, daarin is het zeer zeker stikdonkere nacht. Aan Rusland danken we twee genees krachtige dranken, die steeds meer ge bruikers vinden, ook in ons land en die daarom de kennismaking wel waard zjjn. We voegen er echter terstond bij dat het wetenschappeljjke Rusland aan de bereiding dezer dranken part noch deel heeft. Ze is afgezien van de bergbewoners in Kaukasie en van de Baschkirren en Kirgizen, die ze sedert eeuwen gekend hebben. Een dezer dranken heet Kumies, dat ver taald wjjnmelk beteekent. Ze wordt ver kregen uit de melk der Russische steppen- paarden. Deze wordt terstond na het melken in een lederen zak of houten vat gegoten en aan 't gisten gebracht door bijvoeging van een stof, die we nog niet nauwkeurig kennen. Door de gisting verandert de melk suiker in alcohol en koolzuur. De daardoor ontstane drank speelt in het leven der Russische steppenvolken een groote rol. Kumies drinkt daar groot en klein van den morgen tot den avond. Ze is èn voedsel èn genotmiddel, hun brood, koffie, bier en jenever, hun universaal middel tegen alle! kwalen. Toen ook het gerucht ging dat kumies een werkzaam middel tegen tering o O was, verlieten de ontzenuwde spruiten der Russische aristocratie hun paleizen en togen naar de steppen, werden hotels gebouwd en en kumies in 't groot gefabriceerd. Nog later leerde men ook in Petersburg, Moskou, Warschau, Weenen en elders dezen drank bereiden en de zieken bevonden zich er wel bij. Intusschen was het niet mogelijk ook de melkgevende rossinanten der steppen in ge noegzaam getal over te brengen en waren Vit het Fransch DOOR »Daar gij zoo lang schjjnt te wachten, zal ik mg maar terugtrekken,* antwoordde Arthur zonder te wijken »En toch,« vervolgde hij met eene hoofdsche houding, verzeker ik u dat het niet zoo onaange naam is, naar uw spel te luisteren.* »Hebt gij er dan naar geluisterd? »Wel zeker,* vervolgde hij op denzelfden toon, »en gij hebt er mjj genoegen mee gedaan* >En is dat niet afschuwelijk? Hij is niet tevreden dat hij mijne bevelen overtreedt, maar nu bespot hij mij nog in mjjne tegen woordigheid. Foei, dat staat je leelijk.* Welnu, ondeugd, ik zal dan maar heen gaan.* Vaar wel, en gedraag je verder goed,* riep de kleine guit.* Arthur groette de piano-onderwijzeres eerbiedig, en ging heen. >Nu zal ik u toch beletten hier weer in te komen,* zeide Anna, en draaide het slot de kosten van verpleging hij de Kirgizen bovenmatig hoog. Men beproefde daarom dezen drank te bereiden uit koemelk en hoopte daar zeer veel van, omdat deze tweemaal meer vet en driemaal meer kaas- stof bevat dan paardemelk, doch de uitkomst heeft niet aan de verwachting beantwoord. Het schjjnt, dat koemelk wegens haar minder gehalte suiker minder geschikt is tot bereiding van kumies. Van jongeren datum, doch van grooter waarde voor 't algemeen, is de kennismaking met den tweeden der bedoelde dranken, die Kefir genoemd wordt, dat ongeveer 't zelfde beteekent. Het bergvolk in den Kaukasus bedient zich sedert overoude tjjden van dezen fris- 8chen, voedzamen drank, ook als genees middel tegen velerlei kwalen. Kefir wordt bereid uit koemelk, die een poos lang op kefirkorrels gestaan heeft. Deze korrels zijn ronde, geelachtig witte kogeltjes, ter grootte van een erwt, waarvan de bereiding nog niet geheel gelukt is buiten Kaukasië. De eerste onderzoekingen hadden plaats in 1881 en uit deze en latere weten we, dat ze samengesteld zijn voor 33 pCt. uit een soort zwam en een bacteriesoort. De herkomst van deze stoffen wordt door de Kaukasiërs zorgvuldig geheim gehouden geen wonder dus, dat de handelaars in Kefirwortels hunne waar op prijs houden en er door Russische apothekers op groote schaal vervalschte en uit brood nagemaakte korrels tegen goed geld in den handel ge bracht worden. Intusschen zijn ook de echte tegenwoordig in vele plaatsen van ons land in de apotheek te bekomen. Om met dezen korrel den verfrisschenden Kefir te bereiden, handele men als volgt. De korrels worden gedurende zes uren in lauw water geweekt. Dat water wordt eenmaal ververscbtdaarna tien dagen in een glas melk bewaard, welke melk driemaal in dien tijd ververscht wordt. Nu begint eerst de eigenlijke bereiding. Men doet ze in een flesch, giet er een halven L. melk op en laat de flesch 24 uren staan. Daarna wordt de melk afgegoten in een wjjnflesch en met versche melk aangevuld. De korrels worden vervolgens weer met een halven L. van de deur om. De voorzorg van Anna bleek onnoodigArthur deed geen moeite om weer binnen te komen. Hij ging in het salon, in een open vensterbank zitten, dat uitzag op den tuin, en dacht over de onver- wachtte ontmoeting na die zoo even had plaats gehad. Terwijl hij zoo in gedachten verdiept zat, ging eene deur open; Marie trad binnen, zij trad door het salon en boog voor Arthur dien zij zag en spoedig opstond, toen hij haar bemerkte. Zij was echter reeds weer weg toen de jonge lord nog op dezelfde plaats, als in een droom stond. »Waar denkt gij aan?« zeide eensklaps Anna, die naar hem toesprong. »Ik denk er over om u eens eene groote pop te geven,* zeide hij, terwijl hij zijn zusje hartelijk omhelsde. »Een voortreffelijk idee!* riep zij vrolijk. Marie kwam driemaal in de week in het hotel Melburn, en telkens ontmoette zij den jongen lord in de kleine zaal. maar als de les begon trok hij zich bescheiden terug. Als de les afgeloopen was en Marie door het salon vertrok zag zij hem daar altijd zitten, zij wisselden een groet en dan was alles gezegd. Eens ontmoette zij echter alleen de jonge lordhij zat voor de piano, en zijne vingers dwaalden zeer verward over de melk overgoten en zoo kan men voortgaan en verscheidene flesschen vullen, die gekurkt worden en eerst drie dagen na de bereiding tot gebruik geschikt zijn. De aldus bereide melk blijft weken lang goed, doch verschilt van smaak, al naar gelang ze kort of lang gestaan heeft. Laat ons nu zien, welk proces de melk ondergaat tengevolge de vermenging met kefirkorrels. Nadat deze een half uur in de vloeistof gelegen hebben en in dien tijd voortdurend luchtblaasjes gevormd zijn, stijgen ze naar de oppervlakte. Dan is de gisting aange vangen, d. w. z. de melksniker ontbindt zich in alcohol en koolzuur, die te zamen de melk tot een smakeljjken en licht ver teerbaren drank maken. De laatste eigen schap verkrijgt ze vooral daardoor, dat de kaasstof wordt omgezet in een gemakkelijk te verteren eiwit, dat bij 't gebruik, niet als de eerste tot een klont stolt. Door de aanwezigheid van koolzuur en een kleine hoeveelheid alcohol krijgt de melk een geheel andere smaak en wordt in haar nieuwe gedaante gaarne genuttigd door hen, die veel melk moeten drinken, maar er een afschuw van gekregen hebben. De Kefir heeft in samenstelling, voor komen en smaak veel gelijkenis met de boven omschreven kumies van paardemelk, doch het groote onderscheid bestaat daardoor, dat ze driemaal zoo rijk is aan eiwitstoffen, een omstandigheid, voor vermagerden en licha melijk zwakken van groot gewicht. Daar komt bij, dat de zieke den Kefirdrank thuis bereiden kan en dus niet genoodzaakt is naar een afgelegen en kostbare inrichting te trekken. De praktijk heeft de kefir leeren kennen alleen aan voedende bestanddeelen rijk, welsmakend en licht verteerbaar genot middel tegen klier-, maag- en longziekte, tegen bleekzucht en in de genezingsperiode na langdurig krachtsloopend lijden. Niet alleen wordt ze door Russische artsen, maar ook in West-Europa door specialiteiten voor geschreven en door particulieren veelvuldig bereid en gebruikt. Het is buiten twijfel dat de groote zwarigheid het bekomen der echte kefirkorrels spoedig zal opge heven worden door de immer vorschende wetenschap en dat we dan een zeer goed, maar niet zeer smakelijk voedingsmiddel werkelijk genietbaar zullen maken ten bate van de duizenden, die nu door doctoren be volen worden melk te gebruiken doch zich met afschuw afwenden. Naar de Justice* verneemt, stelt de j Fransche justitie op dit oogenblik een nieuw i onderzoek in naar de verblijfplaats van Padlewski, den moordenaar van den Rus- sischen generaal Seliverstoff. Men meent hem in Amerika op het spoor te zijn; een groot aantal photographische portretten van Padlewski is dan ook verzonden naar de overzijde van den Oceaan. De Siècle verlangt, dat Frankrijk krachtig zal optreden in Marokko om aan Engeland te toonen, dat Frankrijk niet langer met zich laat spotten. Uit Toulon wordt gemeld, dat het eskader der Middellandsche Zee zich gereed maakte uit te loopen. De bestemming was onbekend, maar het gerucht wil, dat het naar de Marokkaansche kust gaat. De werkstaking der Parijsche huurkoetsiers is algemeenniet meer dan vijftig rijtuigen zijn gisteren uit de dépots gereden. Gisteren namiddag werd door de werkstakers een groote bijeenkomst gehouden, om de ver deeling der tot onderstand beschikbare gelden te regelen; den 15en Januari zal een ver gadering plaats hebben onder voorzitter schap van den afgevaardigde Lockroy. Naar de »Frankfurtur Zeitg.* verneemt, houden de eigenaars van kolenmijnen in Duitschland zich bezig met het plan om, met het oog op eene onloochenbare terug gaande neiging der prijzen, eene vermin dering der werkloonen te doen intreden. Kort na de wederverschijning der influenza te Berlijn in November begon de privaat docent dr. Richard Pleiffer, directeur der wetenschappelijke afdeeling bij Koch's In richting voor besmettelijke ziekten, aldaar en tevens in de ziekenafdeeling dezer Inrichting experimenteele studiën omtrent den influenza- toetsen. >Is Miss Anna niet hier?« vraagde zij. »Zij zal wel zoo aanstonds komen,zeide Arthur; s>zij is met mijne moeder uitge gaan om eene boodschap te doen, en het verwondert mij dat zij nog niet terug is.« Arthur maakte eene beweging om de kamer te verlaten, maar hjj bedacht zich en ging bij een tafeltje zitten, waar een prachtig ingebonden album op laghij maakte het open en bladerde er inmaar de teekenin- gen, pastils, waterverven, hij zag ze geen van allen. Hij had gaarne de stilte verbroken, en kon geen woorden vinden om een gesprek te beginnen. Marie zat voor de pianohare gegan- teerde vingers dwaalden over het instrument zonder er een enkele toon aan te ontlokken. Er ging Arthur een licht op; hij herinnerde zich de wjjs van het stuk dat zjj trachtte te bespelen. Toen zeide hij met een zachte stem >Het is mij alsof ik de laatste gedachte van Weber hoor.* Marie keek verrast op en glimlachte. »Inderdaad,« antwoordde zij, ik deed pogingen om het stuk te spelen.* >0, Miss Sterenson, indien ik durfde dan zou ik u willen verzoeken het mij eens te laten hooren.* »In uwe plaats zou ik er maar niet om vragen, My lord,* zeide zij lachende, »want verwekker. Door deze gecombineerde methode mocht het hem in betrekkelijk korten tijd gelukken, te constateeren dat de influenza eene eenvoudige infectieziekte is, die veroor zaakt wordt door een bacillus in buitenge woon kleinen staafvorm, welke langs den weg van ademing wordt overgedragen. Hij heeft zijne werkzaamheden reeds ten einde gebracht en zal eerstdaags in een genees kundig tijdschrift de resultaten openbaar maken. ik zou in staat zjjn om dadelijk aan uw verzoek te voldoen.* »In dit geval smeek ik er u om!« zeide Arthur met eene gevoelvolle stem. Marie was het eenvoudigste meisje en onder de kunstenaressen de minst aan matigende, zij hield er niet van om eerst gesmeekt te worden, vóór zij zich liet hooren. Zij trok hare handschoenen uit, en begon met een ongeëvenaard gevoel dit goddelijk treurdicht, door de waarschijnlijk meest be zielde geest der muzikale wereld uitgestort, te spelen. Zij verwezenlijkte de laatste ge dachte van Weber, zooals een talentvol en gevoelig meisje alleen ze zou kunnen uit voeren. Toen de jeugdige piano-onderwijzeres ge ëindigd had, hoorde zij noch eenige toejuiching of bravo,* maar toon zij hare oogen opsloeg, zag zij Arthur bleek en met vochtige oogen dicht bij zich staan. Hartelijk dank, Miss Stevenson,* zeide hij op een eenvoudigen toon; »het is heerlijk aldus het stuk te hooren weergeven van hem waarmee ik dweep.* Gij houdt dus veel van Weber, Mylord?* zeide zij eenigszins verlegen en verschrikt. Evenals van de natuur met wat zij liefelijks en krachtigs heeft. Gij zjjt wel ge lukkig,* vervolgde hij in vervoering, aldus de ingevingen der groote genieën weer te kunnen geven.* »Dat is een voorrecht dat ik met veel Te Altreihwiesen, de hoogst gelegen plaats in het Altvatergebergte, zjjn de kastelein Gross, zijne vrouw en zijne dochter in hunne woning vermoord gevonden. Aan de »Herald« wordt uit Valparaiso bericht, dat de regeering van Chili haren ver tegenwoordiger te Washington opgedragen heeft, het gouvernement der V. S. hare verontschuldiging aan te bieden wegens de betreurenswaardige gewelddadigheden, aan welke schepelingen van de Baltimore* hebben blootgestaan. Er wordt bijgevoegd dat deze verontschuldiging van geen voor waarden vergezeld gaat. Het groothertogdom Finland schijnt op het punt te staan, op te houden als zelf standige provincie van het Russische rijk. Op last des Czaren is te Petersburg thans eene commissie van negen leden bijeen tot herziening der Finsche grondwet, en aange zien in die commissie slechts twee Finnen zitting hebben, is het niet twjjfelachtig of de hoofdinhoud der nieuwe wet zal zijn dat Finland geen bijzondere voorrechten bezit boven eenig ander deel van Rusland. In het district Köfler (Oostenr.-Hongarjje) is de werkstaking onder de mijnwerkers algemeen, alleen te Zangshal wordt gewerkt, omdat het loon er verhoogd is. Op ver schillende plaatsen zijn de militairen ge consigneerd. Naar uit Odessa aan de Daily News* gemeld wordt, betoogt de Russische pers dat de binnenlandsche beroeringen in Perzie aan Rusland eene schoone gelegenheid geven om het verloren prestige te Teheran te her winnen. Perzië moet allengs gerussificeerd worden. anderen gemeen heb,* antwoordde Marie lachende, »er zijn zooveel goede beoefenaars!* »Ja, maar allen kunnen mij niet aan grijpen. Het jonge meisje vergenoegde zich eene lichte buiging te maken en brak het onder houd af. Nu volgde er een oogenblik van stilte, Arthur geraakte onder den indruk, die gewoonlijk schoonheid, wanneer zij met geest en talent gepaard gaat, veroorzaakt, en scheen te wachten dat de kunstenares haar spel zou hervatten. Maar Lady Mel burn en Anna traden op dat oogenblik binnen. Enkele woorden werden gewisseld, toen trok zich Arthur als naar gewoonte terug, en evenals altijd zag Marie hem, bij het heengaan, weer in de salon zitten. Hjj groette haar en volgde haar met een blik vol belangstelling. »Wat is zij lief en mooi!* sprak hij bij zich zelve, »en wat zou men gelukkig zjjn haar den rjjkdom terug te kunnen geven die zij verloren heeft.* Na een oogenblik zich aan zjjne droomerjjen te hebben over gegeven, sprak hjj met eene echte Engelsehe standvastigheid »Ik heb rnjjn besluit genomen! ik zal het onrecht dat zjj geleden heeft zien te herstellen, zjj moet mjjne vrouw worden.* Lachend vervolgde hjj»als zjj mjj maar wil hebben.* (Wordt vervolgd.! j mampjuw Jt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1