Coöperatie. FEUILLETON. Marie Stevenson. iüi WOENSDAG 13 JANUARI. Uitgever: Ll. J. YEEIRMAN, Heusden. VOOR ELVIRA. (9 vaa Hensden v. r-'f." i - en Aiteii -tl Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prps- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. mm Eendracht maakt machtwas de leuze der vaderen; jammer dat het dikwijls niet meer dan een leuze was, en onderlinge ver deeldheden en twisten op staatkundig en kerkeljjk gebied te veel in onze geschiedenis moeten vermeld worden. Eendracht maakt machtheet nog de leuze, al is van die eendracht weinig te zien op staatkundig en kerkelijk gebied. Het gaat daar almede als met het >l'union fait la force*in België. Twist en strgd tusschen de verschillende partgen is en blgft aan de orde. Men be treurt dit, men waardeert de oude vader- landsche spreuk, maar iu de staatkunde schgnt geen plaats voor haar te zijn en nu men haar op staathuishoudkundig gebied heeft willen toepassen, want wat is coöpe ratie anders, vindt zij een heftige bestrijding, en is zelfs een vereeniging gesticht om het eendacht maakt macht* te ke?r te gaan. De maatschappij vordert in den tegen- woordigen tijd veel van haar leden, de weelde is aanmerkelijk toegenomen, en de eischen, die aan het leven gesteld worden, zijn vrij wat hooger dan eenige tientallen jaren geleden. En men moge dit nu een voordeel of een nadeel noemen, het is een feit, waarmede ieder rekening moet houden. Voor velen zijn de uitgaven aanmerke lijk hooger geworden, terwijl de inkomsten niet in die mate gestegen zijn en zoo is men er toe gekomen om maatregelen te beramen het evenwicht in inkomsten en uitgaven zoo mogelijk te herstellen. Het eerst werd het oog geslagen op de eerste levensbehoeften, coöperatieve winkel- vereenigingen werden op het voorbeeld van het buiténland opgericht en de uitkomsten waren meestal bevredigend. Het werd uitgebreid en eindelijk ontstond een groote vereeniging Eigen hulp* die velen ambtenaren gelegenheid gaf om zich aan te sluiten. Op die vereeniging vooral is men gebeten, doch in weerwil van allen tegenstand breidt zij zich uit. Op vele plaatsen krijgt men nu ook coöperatieve bakkerijen, slagerijen, enz. Dat de winkeliers die beweging met leede oogen aanzien, dat zij steen en been klagen Uit het Fransch DOOR XI. Toen Anna den volgenden morgen de piano sloot zag zij een rol papier dat met een rood zijden lint was vastgemaakt. Marie had het den vorigen dag vergeten meê te nemen. Anna zou met hare Mama bij den Graaf van Kent eenige weken gaan doorbrengen en maakte zich voor haar ver trek gereeddaarom riep zij een bediende en gaf hem de boodschap die rol aan de woning van Mevrouw Stevenson af te geven. Toen zij dit bevel gaf, trad Arthur toe vallig in het salon; hg vraagde wat die boodschap te beteekenen had, en zeide haar dat hij toch naar zijn bankier in Mount- Street bij Lambeth Road wilde gaan, en dus die rol zelf zou bezorgen. Eenige minuten later rolde zijne Tilbury over het plaveisel en hield voor de kleine deur van over de groote verongelijking hun aange daan, men zal het hun niet kwalijk nemen, maar evenmin de coöperatieve vereenigingen opheffen om die heeren genoegen te doen, zoolang deze aan de aandeelhouders voor- deelen verschaffen, want hoe men de zaak moge beschouwen: ieder is zich zelf het naast en liet hemd is nader dan de rok. Niet om de winkeliers te benadeelen, maar om zichzelf te bevoordeelen worden die ver eenigingen opgericht. Wordt dit doel niet bereikt, marcheert die zaak niet, de zaak gaat te niet en men keert weer tot zijn ouden leverancier terug. Dit is de gewone loop van zaken, waaraan niets te veranderen valt. Even goed kunnen de winkeliers ten platten lande het ten kwade duiden als men zijne behoeften uit de stad laat komen en eigen dorpsgenooten voorbijgaat. En toch, hoe dikwijls geschiedt ditHoe willen die ambtenaren, die particulieren, verstand van zaken hebben, hoe kunnen zij op de voor- deeligste wijze inkoopen, waar wilden zij dat geleerd hebben? wordt gevraagd en men antwoordthet divident wordt aardig verdiend, geeft de winkel geen divident, de aandeelhouders zullen er wel uitloopen, dat inkoopen schijnt dus geen heksenwerk te zijn, als men een goed makelaar heeft. De coöperatieve vereeniging moet haar winkel houders, haar bedienden, haar patent even goed betalen als de gewone winkeliers, waarin bestaat dan het onbillijke der con currentie? Het nadeel is aan de zijde der winkel vereeniging en toch neemt de beweging in omvang toe en is men zoo verbitterd dat men bekwame mannen uit de raadszalen weert, alleen omdat zij leden zijn van coöperatieve vereenigingen. Denkt men zoo zijn eigen zaak te bevorderen? Dat zij verre! De winkelvereenigingen, die op even zware lasten zitten als de winkeliers en waarvan de bestuurders bovendien geen kennis van zaken hebben, geven nog divident, dat kan niet ontkend worden, hoe moet de coöperatie bestreden worden, hoe kan dit geschieden Eenvoudig door zijn klanten meer voordeelen te geven dan de vereeniging geeft. Goede kwaliteit tegen billijke prijzen is het eenige middel om de coöperatie, het noodmiddel der particulieren te bestrijden. Wordt dit stelsel aangenomen door de winkeliers dan het eenvoudig huisje stil waar de familie Stevenson woonde. Met den papieren rol die hem toegang verschafte, in de hand, steeg hij langzaam de drie verdiepingen op. Marie opende hem zelve de deur. Zij had in het minst niet op dit bezoek gerekend en bloosde even. Mevrouw Stevenson, gezeten in een grooten armstoel, was bezig met kousen te mazen; dicht bij haar stond een ledige stoelMarie nam daarop plaats na eerst een andere zetel aan Lord Leburn aangeboden te hebben. Men hoorde vrolijke kinderstemmen die in een naburige tuin speelden. Op het gezicht van deze eenvoudige kamer, voelde Arthur zich bewogen. Hij had wel verondersteld dat hij in de woning der inuziek-onderwijzeres geen overtollige weelde zou aantreffen, maar hij was er verre van een toestand te zullen zien die aan armoede grensde, want hoewel hare dochter steeds meer verdiende bad Mevrouw Stevenson hare woning niet willen verwis selen of haar meubelen met nieuwe inruilen. Arthur had ook niet verwacht dat hij zoo kalm en waardig ontvangen zou zijn ge worden. Hg wist dat het bezoek van iemand die rijk is altijd eenige opschudding ver oorzaakt aan hen die het niet zijn. Mevrouw Stevenson echter legde bedaard haar werk op haren schoot, maar zonder eenige haast zullen alle coöperatieve vereenigingen ver dwijnen, want men vergete het niet. niemand haalt zich voor niets die zorgen en lasten, aan het oestuur verbonden, op den hals. Dit dienen de winkeliers te bedenken. Het hangt van hen zeiven af, of hun klanten besluiten deelhebbers te worden in een coöperatieve winkel vereeniging. Maar de concurrentie is niet mogelijk, zegt misschien de een of andere winkelier, want wij moeten borgen, en dat doet men aan de winkelvereeniging niet. De goede betalers moeten bijdragen in dé schade, die wij aan de kwade betalers lijden. Juist, daar zit de knoop, het borgen, het op credb-t verkoopen is het groote kwaad. Werd niet geborgd dan kon men de prijzen lager stellen, maar nu? Maar zijn dan de klanten, die met het geld in de hand komen, verplicht om voor hen te betalen, die van de goedheid van den winkelier misbruik maken? Niet te dikwijls kan het gezegd worden Het borgen is de kanker van den kleinhandel, is de kanker van de huisgezinnen, die daarvan gebruik maken En nu wil een winkelier in een inge zonden stuk dat de klanten overeenkwamen om niet meer te borgen omdat het niet wel te verwachten is dat de verschillende winkeliers in een gemeente in deze zaak tot overeen stemming kwamen. Wel aardig! Een over eenstemming van honderden schijnt hem mogelijk, doch om overeenstemming te krijgen bij een klein getal winkeliers schijnt een onmogelijkheid te zijn Laat de bakkers in een of andere ge meente het eens beproeven om niets meer op crediet te verkoopen, waardoor zij in de gelegenheid zullen zijn de broodprijzen te verlagen, zou hun dit voordeel of nadeel geven? Volgden de andere winkeliex-s dit voorbeeld, konden zij bun prijzen daardoor verlagen omdat zij zeker waren van hun geld, dan zou de coöperatie spoedig tot het verledene behooren, want de coöperatieve winkelvereeniging mist veel wat de des kundige bezit, en toch in weerwil dier mindere kennis levert zij grootere voordeelen omdat daar niet geborgd wordt, omdat men zeker is van zijn geld. Laat >de winkelier,* die in een ingezonden stuk zoo uitvoer of verlegenheid. Daar was een eenvoud, tevens gepaard met iets edels dat den jongen Lord diep in zijne ziel aangreep. Tot nu toe was zijne liefde voor Marie nog maar oppervlakkig geweest, maar nu gevoelde hij dat die liefde tot zijn hart doordrong. Dames, vergeef mij indien ik u stoor,* zeide hij met zekere trilling in zijne stem; Miss Marie heeft deze rol op de piano laten liggenen vreezende dat gij het noodig mocht hebben, heb ik mij gehaast het u terug te brengen. Marie nam de rol uit de handen van Arthur en bedankte hem met die bevallige waar digheid die haar zoo goed afging. Gij hadt u die moeite niet moeten aan doen Mylord,« zeide Mevrouw Stevenson wanneer mijn dochter morgen zich weêr naar uw hotel had begeven om les te geven had zij bet kunnen medenemen.* »Ik heb die moeite willen voorkomen,* ver volgde Arthur; >daarbij Mevrouw, wenschte ik u gaarne in het bizonder te spreken. »Hij, Mylord?« vraagde Mevrouw Steven son verwonderd. »Ja, U, Mevrouw,* zeide de jonge lord met eene buiging. Toeu zeide bij, zich tot de dochter wendende die intusschen was opgestaan om heen te gaan. Ik hoop dat gij mg verschoonen zult, tegen coöperatie, eens beproeven wat tij bij zijn collega's vermag; vervalt het borgen, dan vervallen ook de coöperatieve vereeni gingen, en dan vervalt het koopen buiten de gemeente ook, want men betanlt niet gaarne voor een anderDien weg ingeslagen om de coöperatie te bestrijden, eD men zal beter slagen dan door de belachelijke pogingen, die nu worden aangewend Ieder doe hiermede zijn voordeel! luit en Is» rs«rJ Te Mantua (Italië) is het stadhuis bestormd door een lOOOtal werkloozen. De maire beloofde hun reeds Zaterdag werk te zullen verschaffen, maar daar de Wanordelijkheden voortduurden, was men genoodzaakt, de hulp in te roepen van een compagnie in- fanterie, die er in slaagde, den troep uit een te drijven, zoodat de orde werd hersteld. Uit Madrid wordt d.d. 9 Jan. gemeld Hedennacht is iu den omtrek van Xeres een anarchistisch oproer uitgebroken. De oproerlingen, met jachtgeweren gewapend, vielen de stal aan, om haar te plunderen. De gendarmerie, die in kennis gesteld was met den beraamden aanslag, dreef de aan vallers terug. Het gevecht duurde bijna tot aau den morgen voort. Toen namen de opstandelingen de vlucht, vervolgd door de cavalerie. Een groot aantal vluchtelingen werden gearresteerd. Spoediger dan men dacht, schjjnt de dynamietontploffing te Dublin h re ont hulling te naderen. Reeds sedert enkele maanden kende de Londensche politie het bestaan eener anarchistische samenzwering, welke hare vertakkingen heeft in Europa en Amerika, maar zij had nog geen vol doende bewijzen om handelend te kunnen optreden. Heden echter heeft de inspecteur j Melville de gevangenneming gelast van een j bekend anarchist, zekeren Deaken, en met de door dezen afgelegde verklaringen ge wapend, werden 's avonds in een vergader lokaal van socialisten nog twee mannen en een vrouw gevangen genomen, terwijl beslag werd gelegd op een aantal geheel en ge deeltelijk afgewerkte dynamietbomraen, be nevens een aantal belangrijke geschriften. In de woning van een anderen anarchist Mejuffrouw* en deed die woorden met een blik gepaard gaan waaruit geheel zijne ziel sprak. Marie antwoordde hem met een buiging en ging de kinderen zoeken. Arthur verklaarde aan Mevrouw Steven son zijn liefde voor Marie, die hij tot vrouw verlangde, dat dit besluit dat eerst in zijn geest gerijpt was, zgn liefste wensch, zijn eenige hoop was gewordenhij voegde er bij, dat vóór hg aan zijne familie eenige mededeeling van zijn voornemen deed, hij overtuigd wilde zijn dat zgn aanzoek aange nomen zou worden, en hoopte er geen ver hindering voor zgn geluk zou bestaan. Mevrouw Stevensen was eenigzins bedwelmd over deze onverwachte verklaring. Hoewel het niet de eerste keer was dat men tot haar in dien zin gesproken had, had zich nog nooit zoo'n schitteren le partij voorge daan, en zij twijfelde een oogenblik of het gehoorde waarheid bevatte. Maar haar twijfel verdween spoedig, want Arthur, die de verrassing der dame opgemerkt had, herhaalde zgn vraag met meer aandrang. Mevrouw Stevenson, overtuigd zijnde dat zij niet droomde, bekwam een weinig van hare verrassing en antwoordde den jongen lord, dat zulk een voorstel natuurlijk zeer vleiend was, maar dat hare dochter zelve daar op kon antwoorden, en tevens riep zij zijn een aantal revolvers gevonden. Reeds moeten de gearresteerden hoogst gewichtige bekentenissen hebben afgelegd. Een later bericht meldt: Te Walsall zijn Vrijdagavond een En- gelschman, een Franschman en zijn vrouw gevangen genomen, onder beschuldiging van het smeden van een anarchistisch komplóf. Deze personen zouden, in overleg met een vierden anarchist, die zich reeds te Londen in hechtenis bevindt, bommen hebben ver vaardigd. Na de huiszoekingen bij de socia^ listische club te Walsall houdt de politie zich overtuigd, dat het hier werkelijk een kom plot geldt. Voor het hof van Walsall zjjn later de twee mannen en de vrouw in verhoor ge nomen. De behandeling werd verdaagd, maar de vrouw is reeds op vrije voeten gesteld. Van de Franschman, Cailes genaamd, wordt, wegens moord,- door de Fransche-regeering uitlevering gevraagd. Overigens loopen verschillende lezingen betreffende het complot, dat men meent op het spoor te zijn. Sommigen beweren dat de gearresteerden behooren tot de Russische nihilisten-partij, en zij wijzen daarbij op de revolutionaire taal o.a. in het blad »In Darkest Russia* in den laatsten tijd gevoerd, en op het toe nemend aantal Russische uitgewekenen die te Londen verblijf houden. Anderen zien in dit complot de hand van de »Clan-na-Gaël< en andere Iersch-Amerikaausche revolu tionaire vereenigingennog anderen geloven te doen te hebben met eeD geheime dynamiet- fabriek die alle revolutionaire doeleinden ten dienste staat. Er worden ook personen gevonden die overtuigd zijn dat het gewicht dezer zaak door de authoriteiten sterk wordt overdreven, om aan het wantrouwen tegen de Iersche partij voedsel te geven, en zoodoende invloed uit te oefenen op de verkiezingen. Uit Krebs, in het Indianen-territorium, (Amerika) wordt eene geweldige ontploffing gemeld in eene kolenmijn van de >Osage Coal- and Mining-company.* Ongeveer tweehonderd mijnwerkers zgn onder den grond bedolven, en men vreest dat alle omgekomen zgn. Omtrent deze ontploffing wordt nader haar terug. Arthur was nu op zijne beurt een weinig verrast; hij had liever gehad dat Mevrouw Stevenson hare dochter eerst de mededeeling zou hebben gedaan en hem dan haar antwoord gegeven zou hebben; dus toen Marie weêr binnentrad, stond hij bedremmeld als een schuldige die bij het binnentreden van den rechter zijne veroor deeling afwachtte. Men ziet het dat Arthur, volmaakt lord zooals hij altijd was, geen tnRsche inbeelding bezat of zich van lafheid kon beschuldigen, hij was in zgn soort ongemeen. Toen Mevrouw Stevenson hare dochter onderricht had hetgeen de jonge lord haar had medegedeeld, kon Marie hare ver wondering niet geheel verbergen. Zjj had in Ijet minst niet eene liefdes verklaring verwacht. Zij had eenige oogen- blikken noodig om op haar verhaal te komen, toen zeide zij ernstig, zonder weifelen, met een dankbare en bescheiden blik: »Uw vraag, Mylord, is meer dan vleiend zij is zelfs vereerend voor mij. Het is niet alleen een bewijs van belangstelling, maar tevens van achting die gij mij toedraagt en daarvoor ben ik u ten hoogste dank baar. Maar vergun mij u onbewimpeld en oprecht te antwoorden zooals gij het ver dient. (Wordt vervolqdj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1