1892. 1<>G0. ZATERDAG G FEBRUARI. Uitgever: Ll. J. YEHRMAH, Heusden. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prjjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. va» Altena VOOR en (I Eindeljjk is de begrooting voor dit jaar ook door de Eerste Kamer goedgekeurd, en hebben wjj het slot der begrootingsdiscussiëo. Had men eerst nog hoop, dat de Eerste Kamer voor 31 Dec. met dit werk gereed zou zijn gekomen, die hoop is ijdel gebleken als in vroeger jaren is men het nieuwe jaar in een minder geregelden toestand moeten beginnen, want in orde is het niet dat het jaar begint en de noodige gelden, noodig voor de regeering, niet zijn toegestaan. Hierna beter Veel tijd hebben de discussiën niet ge vorderd, stemmingen hebben niet plaats gehad; bij acclamatie zijn alle hoofdstukken goedgekeurd. Op het een en ander uit de discussie willen we kortelyk de aandacht vestigen. Het begin was zeker voor de regeering minder aangenaam. Blijkbaar was de oppositie, al was het dan ook een zeer be scheiden, aan het woord. Waarom is wel de heer Bergansius losgelaten, waarom zijn alle wetsontwerpen ingetrokken, door het vorige ministerie aan de orde gesteld, zullen de belangen van den landbouw wel genoeg be hartigd worden? Het viel de regeering niet moeielijk die bedenkingen en bezwaren te ontzenuwen, en zeker sprak de minister in veler geest toen hij beweerde dat het ont- werp-Bergansius, te zware persoonlijke en finantiëele lasten op de bevolking zou leggen; ook de strijders voor de landbouwbelangen werden tevreden gesteld door de verzekering dat hun vrees volstrekt overbodig is. Van protectie wil deze regeering niets weten. In andere landen moge men daarvan heil ver wachten, men moge door hooge tarieven van invoer ny verheid en landbouw trachten te beschermen, Nederland moet volgens de regeering voor anderen een voorbeeld zijn, dat spoedig weder navolging zal vinden, en zeker is het niet te ontkennen dat men èn in Amerika èn in Duitschland reeds genoeg krijgt van die hooge invoerrechten. Frankrijk tje nu de proef nog eens nemen, wie weet hoe spoedig het den muur zal laten afbreken dien het nu met veel moeite en zorg ge bouwd heeft. Ons land eischt een vrije handelsbeweging. Twenthe getuigt dat ook de nijverheid bij vrijheid kan bloeien. Er zal nog vrij wat moeten gebeuren eer de protectionisten in ons land de vryheid van beweging aan banden kunnen leggen. By Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) had 'het onderwijs het leeuwenaandeel der discussie. Was reeds by de algemeene be raadslagingen verklaard, dat deze regeering geen voorstellen zou doen om een andere regeling in het leven te roepen, bij de dis cussie over dit hoofdstuk kwamen enkele bijzaken aan de orde, de karige belooning der onderwijzers werd door den heer Ver- heijen ter sprake gebracht en die kan het als inspecteur weten. Een opperman bij 's lands gebouwen mag niet minder dan f 10 a fll 's weeks verdienen en vele on der* hebben slechts f 400 of f 425 's jaarsdie deskundige wees ook op het gebrek aan personeel dat spoedig te wachten was. Warm kwam de heer Van Gennep op tegen het ontslaan van onderwijzers, wier positie bedreigd wordt door de verplichting óm onderwijs te geven in de vrije en orde oefeningen, vooral als de gemeentebesturen -daardoor in de gelegenheid gesteld worden om dure onderwijzers in goedkoope te con- verteeren. Als in strijd met de wet en met het algemeen belang moeten deze besluiten vernietigd worden. Geruststellend werd door den Minister ge antwoord. Wetswijziging is van hem niet te verwachten, maar voor de toekomst der on derwijzers bestaat geen gevaar. Het school toezicht en de regeering zullen waken dat de billijkheid der wet en het algemeen belang in het oog worden gehouden. Normaalscholen zullen niet opgeheven worden. Eindelijk verdedigde de Minister de onder wijzers tegen de beschuldiging van onvader landslievendheid de Minister vertrouwde op den goeden geest, die onder de onderwijzers heerscht en op het schooltoezicht, wanneer een onderwyzer misschien zyn plicht als on derwijzer mocht vergeten. Bij de begrooting van Financiën werd de vraag behandeld of de belasting op het rundvee niet in de eerste en voornaamste plaats moest afge schaft worden, of die afschaffing de voor keur niet zou verdienen boven die ©p zeep. Vooreerst zal de Minister wel daarin niet treden. De vleeschbelasting zal de voorkeur niet hebben wat de afschaffing betreft op de zeepbelasting, die tegenwoordig niet op brengt wat hij zou kunnen opbrengen, als de olie en loog niet algemeen gebruikt werden. Oorlog werd nog meer dan de andere hoofdstukken als een credietwet beschouwd. Men wil dezen Minister blijkbaar gaarne in de gelegenheid stellen om zijn doel te be reiken het leger in orde te brengen zonder de natie te zware persoonljjke en finan tiëele lasten op te leggen. Ook de taak van den Minister van Waterstaat was gemakkelijk. Eenige kleine opmerkingen omtrent de zoogenaamde kleine rivieren, een klacht uit Amsterdam over de ijsopruiining in het kanaal van IJmuiden, die echter meer tot de Tweede Kamer ge richt was, en de Kamer kon weder uit ge brek aan werk voor eenigeU tijd uiteengaan. Nu zal iets kunnen blijken van de werk kracht van het Ministerie. Is de begrooting afgehandeld, heeft men althans voor een jaar zekerheid, dat men het vertrouwen der vertegenwoordigheid bezit, dan is de tijd daar om de zoo noodige wetsontwerpen in behandeling te brengen. Bij de begrootings- discussiën beloften, daarna moeten die be loften door daden ingewisseld worden. Eerst den 2den Maart schijnt de Tweede Kamer byeen te zullen komen, dus nog eene maand rust om de ontwerpen in ge reedheid te brengendan kunnen zes weken van drukke werkzaamheid volgen, eer het Paaschfeest aanbreekt. Wetten kunnen niet in daggeld gemaakt worden is eens naar waarheid gezegd, maar evenmin gaat het aan, noodzakelijke en dringende regelingen uit te stellen en weer uit te stellen. De tijd is nu gekomen, dat het volk zal kunnen beoordeelen wat het van de nieuwe Ministers te hopen of te vreezen heeft. Er is nu genoegzaam tijd van voor bereiding geweest. Moge het Ministerie de verwachting niet beschamen, moge de ver tegenwoordiging zich beijveren om ons spoedig de hervormingen te brengen, die door velen met recht sedert geruimen tijd verlangd zyn, vooral op het gebied der be lastingen, waarop zoo veel verouderd is, waarop zoo veel onbillijkheden bestaan. Huiterilnnd. De socialistische, partij in Brussel is ver- eenigd in het Volkshuis en besluit perma nent zitting te honden gedurende de dis cussie over de grondwets-herziening en dagelijksche manifestaties voor het Kamer gebouw te organiseeren. Eveneens is be sloten eene groote betooging op touw te zetten, waartoe de socialisten uit de provin ciën uitgenoodigd zullen worden deel te nemen, ten gunste van het algemeen stem recht. Het denkbeeld van het koninklyk Referendum* is in eene rede van Volder afgekeurd. De directe der kolenmijnen te Houssu in België had Zaterdag doen bekend maken dat van het tegenwoordige loon 10 pCt. zou gekort worden, te beginnen met 1 Fcbr. De mynwerkers schjjnen zich echter aan deze bepaling niet te willen onderwerpeneer gisteren ochtend was de arbeid geheel ge staakt. Men vreest dat de grevisten zullen trachten hun kameraden uit den omtrek over te halen, gemeene zaak met hen te maken, zoodat de werkstaking grootere uitbreiding zou krijgen. Intusschen is tot nog toe alles rustig gebleven. Te Roubaix heeft een botsing plaats gehad tusschen twee spoortreinen. De beide locomotieven zijn geheel vernield en een machinist is gewond. De schade is aan zienlijk. In een te Saarbrücken gehouden werk liedenvergadering werd Zondag medegedeeld dat het plan bestaat tot een algemeene werk staking van alle timmerlieden in geheel Duitschland. baar nog een slachtoffer van het echtpaar Schneider. De Bulgaarsche regeering heeft by Krupp 20 kanonnen groot kaliber besteld voor de forten van Varna en Bourgas en 192 stukken veldgeschut van hetzelfde model als dat van Duitschland en Oostenrijk. Krupp heeft aan genomen den 15 April reeds 90 stukken veldgeschut en de 20 kanonnen groot kaliber te leveren. Vereenigde Staten moeten hijschen. Zondag nu kwam de Britsche schoener >Glendow« in de haven van Bridgeport aan, alleen met de Engelsche vlag in top. Eene opgewonden menigte dreigde die vlag te zullen neerhalen, wanneer niet onmiddellijk ook die der Unie werd geheschen, maar de kapitein weigerde dat en dreigde met een revolver den eerste die bij hem aan boord kwam te zullen neer schieten. Toen daarop een 75-tal ongewa pende soldaten trachten aan boord te komen, verscheen de gansche bemanning met revol vers gewapend op dek, met het gevolg dat de schreeuwers aftrokken en de Engelsche vlag alleen bleef waaien. j Volgens de Novosti werd de aanslag op i Stambouloff gepleegd door den verloofde van een jong meisje, die te vergeefs bjj den Minister had gesolliciteerd om een onder- wyzerespost, Aan het Manchester Scheepvaartkanaal Bij de verkiezingen in Hongarije zijn in heeft een afschuiving plaats gehad over 60 a 70 voet van den zwaren bazalt-muur. Een paar werklieden werden gekwetst een viertal van Transylvanië is het nog niet rustig.worden vermist. I het geheel 20 dooden gevallen en meer dan s 200 personen gewond. In enkele districten Schandalen in het Duitsche leger. Het sociaal-democratisch orgaan Vorwarts te Berlijn bevat een dagorder die door Prins Georg van Saksen, kommandant van het 12e legerkorps, tot de officieren onder zjjn bevel is gericht en waarin bij een donker tafereel ophangt van de mishandelingen, die de soldaten van hun meerderen vaak hebbeD te verduren. Sommige feiten doen aan de gruwelen der middeneeuwen denken; 't zijn geen vergrijpen, in opgewondenheid begaan, maar weloverlegde staaltjes van ver fijnde gruwzaamheid, byv. het laten excer- ceeren van een rekruut, met 't geweer en 't herhalen van dezelfde handgrepen, 500 tot zelfs 2000 malen, zoodat de jongelieden in ommacht vielen. De Prins-kommandant heeft, na eeu opsomming van talrijke feiten, te kennen gegeven, dat elke mishandeling of beleedigende bejegening, noodeloos en on rechtvaardig tegenover den minsten soldaat begaan, met voorbeeldige strengheid door hem zal worden gestraft. Een snelle rijzing van de temperatuur, van 23 graden Fahrenheit onder 0 tot 22 boven 0, heeft de influenza te Weenen in onrustbarende mate doen toenemen. Er komt veel dyssenterie by voor. Meer dan 1000 politie-beambten te Londen liggen ziek. Zondagnacht werden te Berlijn een vijf tiental personen gearresteerd, welke, naar het heet, sinds geruimen tijd geregeld anarchistische bijeenkomsten hielden. Daar bij werd door de politie beslag gelegd op anarchistische blaadjes uit Londen en New-York. De liberale party in Servië heeft tot koningin Nathalia het verzoek gericht om terug te keeren naar het land, waar de 1 liberalen haar wel zullen weten te verdedigen. Door de hevige aardbeving, die te Civi- talarinia in Italië woedde, zijn, naar thans j blijkt, 800 gezinnen zonder dak. Te Genzano is het oudere deel der stad zoodanig bescha digd, dat het geheel herbouwd moet worden. Het »groote anarchisten-proces* is in Italië weder aangevangen. Er zijn 62 be schuldigden, onder wie zich eenige van de meest bekende leiders der Italiaansche anarchisten bevindenCipriani en Palla, beschuldigd het sein te hebben gegeven tot het oproer van 1 Mei 1891, de gebroeders Bandi, de journalist Cuccioni, enz. De helft der beschuldigden verklaart, niet tot de j anarchistische, maar tot de republikeinsche partij te behoorten. De getuigen a charge zijn byna allen politiebeamten, onder de omstreeks 200 getuigen a décharge komen 40 advocaten en verscheidene afgevaardigden voor. Men rekent dat het proces minstens twee maanden zal" duren zooals men weet moest in October j.l. de behandeling vex-- daagd worden wegens de schandalen in de rechtszaal, zoodat de autoriteiten nu buiten gewoon strenge maatregelen hebben genomen om ongeregeldheden tydens de zittingen te voorkomen. Tusschen de stations Onoglia en Diano Marina, in Italië, werd een sneltrein door acht vermomde bandieten aangevallen. De roovers drongen een coupé eerste klasse binnen, waarin zich eenige Duitsche heeren bevonden en deden eene poging om de passagiers te plunderen. De reizigers lieten zich echter door het plotseling binnendringen der roovers niet overbluffen, maar trokken aan de noodrem en brachten daardoor den trein tot staan. Al de acht bandieten konden worden gearresteerd en zy werden later aan de politie overgeleverd. De hongerkunstenaar Succi, die in het Aquarium te Londen eenen vastentijd van 52 dagen had aangegaan, heeft zich ver plicht gezien op medisch advies zyn vasten op den 44en dag te staken. Hy nam eerst een weinig pepton en enkele uren later vier oesters. De Britsche consul-generaal te Zanzibar heeft, te midden van den grootsten geest drift der bevolking, het besluit afgekondigd, waarbij Zanzibar tot vrijhaven wordt ver klaard, met uitzondering van wat betreft den invoer van wapenen en minutie. Vóór 31 Juli zullen meer dan 30.000 Joden Moskou moeten verlaten. In de nabijheid van Neulengbach is in een bosch, onder de sneeuw begraven, het lyk gevonden van een jong meisje, bly'k- Tusschen de Vereenigde Staten en Enge land dreigen moeilijkheden, welke belang rijke gevolgen kunnen hebben. Een Ameri- kaansche wet bepaalt dat alle buitenlandsche vaartuigen in de wateren der Unie nevens de vlag hunner natie ook de sterrenbanier der Berichten uit Shanghai te San Francisco ontvangen, melden dat de troepen van China I een verdelgingsoorlog voeren tegen de op- I standelingen te Montchoerie, waarvan duizen- i den gedood zijn. j Volgens berichten te San Francis^ uit i Shan-Si ontvangen, zijn te Taï-Yuan plak- katen aangeplakt, waarbij op het vermoorden van alle vreemdelingen wordt aangedrongen. I Generaal Yeh-Chi-Cao seinde, dat hy een 1 volledige overwinning op de opstandelingen heeft behaald en met de gevangen naar i Tientsin onderweg is. Negen en twintig acres beslaat de opper- vlakte, die op het tentoonstellingsterrein te Chicago met glas zal worden overdekt. In midden- en zuidwestelijk Texas werden in de laatste dagen door John Weir zeer groote massa's van een nieuwe delfstof ge vonden, welke den deskundigen tot heden geheel onbekend was en merkwaardige eigenschappen moet bezitten. Langs chemischen weg afgescheiden van het gesteente, waar het als eene kleverige laag omheen zit, heeft het eene glanzige, diepzwaarte kleur en de vastheid van koude suikersiroop. Daarbij is het waterdicht en reukeloos. Volgens professor Hamilton, technisch adviseur der Western Electrical Company*, is het Litho-Carbon* zoo is de naam der nieuwe delfstof het beste der tot nu toe bekende isoleermid delen want draden met Litho-Carbon over trokken, hadden een weerstand van 7000 megohms per mijl. Het is voldoende den blanken draad in de stof te doopen, zoodat er slechts een heel dun laagje als wasem om heen ligt, om hem genoemden weerstand te verleenen, zelfs tot op eene temperatuur van 300° C. Van welke waarde dit bijv. is voor het maken van telegraafkabel, behoeft wel niet gezegd te worden, want het is duidelijk, dat niet alleen de kosten van isoleering op zichzelve, maar ook het verlies van electri- sche kracht aanzienlijk zal verminderen. Wegens bovengenoemde eigenschappen van het Litho-Carbon kan het tevens als een uitmuntend vernis dienen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1