FEUILLETON. Russische gevangenen. A& 1071. Z a 1 Eii DAG 13 FEBRUARI. IS' 2. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Aan onze Abonné's. rara I l-:y1 lil S&BBB 1 SP f§*qi VOOR en Aitena Langstraat en de «ïnmelerwaard. Dit blad versch^nt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prjjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. 't Is een zeldzaam verschijnsel, dat wjj het woord vragen in ons blad, anders dan in eene korte correspondentie. Nu echter durven wij, voor een bijzonder geval, die vrijheid nemen en we vleien ons, dat de zoozeer gewaardeerde abonné's ons wel een oogenblik hunne aandacht zullen willen schenken. Waarom komt er geen los feuilleton meer bij de krant?* Die vraag werd reeds menigmaal, zoowel mondeling als schriftelijk tot ons gericht en we antwoordden allen, »we willen het waarom weldra ter uwer kennisse brengen.* Dat nu is ons doel met dit schrjjven. Uit vorenstaande belangstelling zouden we mogen afleiden, dat zoo'n los feuilleton wel op prijs gesteld wordt, doch wanneer we nagaan, welk groot aantal vellen bij eiken abonné zoek geraakt was, vóór ze ter innaaiing werden gegeven, en het daarop volgend verzoek om ze te completeeren, waaraan niet altijd gevolg kon worden ge geven, moeten we erkennen, dat onze be doeling, om onze abonné's langzamerhand met eene serie boekwerken te verrijken, schipbreuk heeft geleden. We hebben dan ook uitgezien op welke wijze wij aan het verzoek, om een los feuilleton te verschaffen, zouden kunnen voldoen, zonder dat er van wegraken van losse vellen sprake kan zijn en we vonden daarvoor alleen deze oplossing: Geef elk abonné op gezette tjjden een boekdeel cadeau, dat ingenaaid en van omslag voorzien is. Dat alles was nu spoedig be sloten, maar de uitvoering zou stuiten op verschillende bezwaren, te weten lo. Wanneer we een geheel boekwerk Het leven der Siberische bannelingen op marsch is een keten van lijden en ver nedering, waarvan geen beschaafd mensch zich ook maar een klein begrip maken kan. Ik had gedurende mijn reis verscheidene malen gelegenheid bannelingen op marsch te zien in zonneschijn en regen, de bouw vallige etappen te bezichtigen, waarin ze 's nachts als slachtvee ingesperd werden, de hospitalen te bezoeken, waarin ze weken l*ng ziek lagen, zonder geschikte verpleging en met verstandige beambten het gevangenis wezen te bespreken. Het resultaat mijner onderzoekingen is dat het lijden, 't welk de tegenwoordige methode van transport na zich sleept, al wat daarmee vergeleken kan worden in de beschaafde wereld overtreft. Men behoeft slechts een oogenblik na te denken om overtuigd te zijn dat zelfs onder de gunstigste omstandigheden 60008000 mannen, vrouwen en kinderen een weg van 2000 rnjjlen door een land als Oost-Siberië niet te voet kunnen afleggen, zonder ont zaglijke ellende te ljjden. De troepen, die in Juni en Juli afmarcheeren, worden, vóór ze Irkutsk bereiken, door den winter over vallen. Ze hebben dan nog geen winter- kleeren ontvangen en geen andere beschutting tegen regen, hagel, sneeuw en kouden wind als die welke een grof linnen hemd, een paar linnen broeken en een wollen onderrok bieden kunnen. Men stelle zich zulk een troep voor tegen den ijzigen noordoosten wind opmarcheerend, allen tot op de huid doorweekt van den regenzoogende vrouwen, kinderen en zieken op houten voertuigen, zonder eenige bedekking blootgesteld aan cadeau wilden geven, zouden we niet kunnen volstaan met dat b.v. tweemaal per jaar te doen, gelijk aan het los feuilleton, maar zou dat minstens ééns of meermalen in elk kwartaal moeten geschieden 2o. Zou er bijkomen Omslag, innaaien ende frankeering en ook dit laatste was geen gering bezwaar. Van eene andere zijde kunnen we met genoegen, zonder overdrijving, volmondig-"twee afzonderlijke zaken en niemand is ver skioppen; daar heb ik niets geen lust in, sook weet ik nog niet of die drie novellen swel vijf-en-twintig cent waarde voor mjj shebben.« Tot hem zoulen we dan antwoorden: Het ligt volstrekt niet in onze bedoeling op een onzer abonné's ook maar eenige pressie uit te oefenen. Het Nieuwsblad en de novellen blijven verklaren, dat ons abonnementental steeds toeneemt; waarom we ons gaarne eenige offers zouden willen getroosten om onze lezers nog meer aan ons te verbinden, ja mogelijk, het getal abonné's nog aan merkelijk uit te breiden en het slot der overlegging is geweest We zullen aan alle abonnés, éénmaal per maanddus driemaal in een kwartaal eadeau geven eene oorspronkelijke novelle in zakformaat, die ook voor velen tot ge schikte reislectuur kan dienen, maar en nu komt er een klein bezwaar we zullen daarvoor in rekening moeten brengen de kosten van 3 omslagen, innaaien van 3 deeltjes en de frankeering per post, dat, over de massa berekend, dus ook met inbegrip van de exemplaren, die door ons buiten de post bezorgd worden, op 25 cent per abonné zal komen te staan. Op deze 25 cent kan niets geen korting worden toegestaan aan Boekhandelaren of Hulp postkantoren, zooals beiden trouwens zelf kunnen begrijpen en we zullen voortaan in plaats van f 1.00 aan ieder f 1.25 per drie maanden in rekening brengen. Hoewel we het niet gelooven, zou het; nog in het toch kunnen zijn, dat er enkele abonné's te leveren, zijn, die zeggen »'t Is toch wat fraais, iemand op eene plicht om ze te nemen, indien hij deze kleine verhooging daarvoor niet over heeft en over het genre der novellen zullen we de abonné's eerst laten oordeelen. We stellen ons dan voor op Woensdag 17, of anders op Zater dag 20 dezer, de eerste novelle te verzenden. Die eersteling mag een ieder, zonder eenige verbintenis, opensnijden en doorlezendit laatste bevelen wij allen ten zeerste aan. Zijn er nu, die na lezing zeggen, ik ont ving liever geen novellen, en bljjf voortaan mijn gulden als van buds betalen, dan hebben zij slechts de moeite te nemen, ons dat deeltje vóór Dinsdag 1 Maart terug te zenden en op den kruisband de naam van den afzender te stellen, en zij kunnen er van verzekerd zijn, dat zij met verdere zen ding niet zullen lastig gevallen worden. Ook heeft men na elke drie maanden hetzelfde recht, om voortaan met de ont vangst van novellen te eindigenzoodat men door niet terugzending zich slechts voor de kapitale som van 25 ct. verbindt. We stellen ons voor het tweede deeltje op 5 Maart, en het derde op Woensdag 30 Maart te verzenden, om zoodoende toch eerste kwartaal drie novellen In het volgend kwartaal, zullen we ge regeld elke maand, op een nader te stellen Nu wij ons deze groote onkosten ge troosten, hopen we zeer, dat ons p-igon de sympathie der abonné's zal mogen weg dragen ja, zooals reeds gezegd, wij vleien ons, dat dit ons abonnementental aanmerke lijk zal verhoogen, waartoe wjj beleefdelijk de medewerking onzer abonné's inroepen. DE ADMINISTRATIE. f 'MBWPMPMMOPUIIIIMiM WB—BB—BWSM I JlUm» HUll W ïiaitenland. Uit Brussel wordt gemeld In eene Dinsdag gehouden partij verga dering van de rechterzijde uit de beide Kamers heeft de groote meerderheid van een onwrikbare oppositie blijk gegeven tegen het denkbeeld van een reeht van referendum des Konings. Men gelooft, dat de Regee ring tegenover dezen tegenstand het refe rendum zal laten vallen. heerschen. ^fatsoenlijke manier 25 cent uit den zak datum een deeltje toezenden. storm en regen. Wanneer de troep, nat, vermoeid en hongerig een der kleine blokhuis-dorpen nadert, vragen de armen om aalmoezen te mogen vragen. Verlof daartoe wordt gegeven en een aantal der ongelukkigen gaan met de muts in de hand zingende rond. Nooit in mijn leven zal ik de ontroering vergeten, die dit lied in mij teweegbracht, zegt Keunam. Wij zaten op een ruwen herfst morgen in een smerig poststation op paarden te wachten. Plotseling drongen tot mijn oor eigenaardige, gonzende, sidderende toneD, door menschelijke stemmen voortgebracht. Het was geen wereldsch lied, geen treur zang, geen doodenlied, het was een zonderling mengsel van dit alles. Het had groote over eenkomst met afgebroken zuchten, snikken en bidden om hulp van menschelijke wezens. Toen het geruis nader kwam, traden we naar buiten en zagen een schaar van 100 geketende gevangenen, door eeu kordon soldaten omringd, langzaam tusschen de huizen voort wandelen en »het gebed der bannelingenzingende. De zangers gaven zich niet de minste moeite hunne stemmen met elkaar in overeenstemming te brengen of maat te houden. Ieder zong op verschil lende toonhoogte zonder eenige rust dezelfde langzame, melancholische wijze. De woorden luidden als volgt Erbarm u onzer, vader! Vergeet niet den moeden wandelaar! Spijs ons, o vader, help ons! Heb medelijden, o vader! Heb erbarming, o moeder Om Christus wil, heb erbarmen met de gevangenen Achter muren van steen en traliën Achter eiken deuren Achter sloten van ijzer moeten wij smachten. Wij zijn gescheiden van onze vaders, van onze moeders; Wij zijn gescheiden van vrienden en verwanten; Wij zijn gevangenen. Heb Erbarmen met ons, o vader! Wie zich deze woorden voorstelleu kan, half gezongen, half gesproken, langzaam, met onregelmatige tusschenpoozen en in een diepen toon, van een honderd stemmen, waarbij het rammelen der ketenen de be geleiding vormt, zal eenig begrip hekomen van deze bede der gevangenen. Hoe plomp, kunstloos en valsch deze klaagzang om medelijden en hulp ook was, zoo had ik toch in miju geheele leven nooit zoo iets hartverscheurends gehoord. Voor zeer velen der ongelukkigen is de reis O O nog niet ten einde wanneer Irkutsk bereikt is. Een groot deel n.l. wordt vandaar verder gezonden naar de mijnen van Kara. Daarheen gaan in de eerste plaats alle tot dwangarbeid veroordeelden. Ook vele poli tieke misdadigers. Onder de laatsten zijn onderscheidene categoriëuer zijn jonge lieden onder, die nooit iets misdaan hebben, doch toevallig met revolutiemannen in aan raking gekomen zijn; er zijn er bij, die uit vriendschap pakken of doozen in bewaring genomen hadden, die na onderzoek door de politie oproerige geschriften bleek te be vatten; andere hebben aan revolutionairen geld geleend en zijn daarom verbannen. Verder nog tal van jongelieden, die vol geestdrift al te vrijmoedig over de zaken des lands zich uitgelaten hebben of lid waren van geheime genootschappen. Eindelijk worden elk jaar eenige honder den verbannen langs administratie ven weg, n.l. zij, die in hun ambt of bedrijf dreigen gevaarlijk te worden voor den gang van zaken. Om van hen verlost te worden, stuurt men ze voor eenige jaren naar Siberië, ter bekoeling zeker. Het lot dezer menschen is zeer beklagens waard. Ze moeten in hun eigen onderhoud voorzien, doch de wet somt tal van werk zaamheden op, waarmee ze zich niet mogen bezig houden. Zoo zijn er tal van onder wijzers, doctoren, letterkundigen ouder, die Belgische politie is op het spoor gekomen j van eeu te Parijs bestaande fabriek, waar, schilderstukken van oude m< esters worden j nagemaakt. Reeds zijn verscheidene dezer kopieën aan de musea en gularijen in Frankrijk verkocht Het museum te Rijsel bezit er verscheidene, die het eerst onlangs i aankocht. Deze fabriek staat onder beheer van etn Belg, die in zijn land een veroor deeling heeft ondergaan. De Seine is op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden eenige huizen zijn vernield. - Ook de Garonne is sterk gezwollen. Te Ayers stroomt de Rhone met verbazende snelheid en in het depar tement Gard zijn de wegen door het water onbegaanbaar. De Pruisische overheid in Opper Silezie heeft eene gepeeltelijke afsluiting der grenzen j bevolen, omdat in de nabij gelegen Russische j plaatsen de zwarte pokken en de vlektyphus Uit officieele Engelsche opgaven blijkt, dat er 24 stuks van het aan mond- en klauwzeer lijdende Deensche vee reeds ver kocht en weggehaald waren toen het ver- bod op het vervoer te Islington aankwam. Deze runderen werden te Chatham, Rochester, Colchester, Aldershot en Shorncliffe achter haald en afgemaakt. Op genoemde plaatsen mag vooreerst geen veehandel plaats vinden. De Times stipte hierbij aan, dat de vorige epidemie van mond- en klauwzeer, in 1880, door invoer van één ziek beest veroorzaakt, aan den Britsehen veestapel een verlies van 2.500.000 pd. st. berokkende, terwijl de hoogere vleeschprijzen aan de verbruikers een verlies vau minstens 6.000.000 pd. st, toebrachten. Het blad vraagtZouden zulke offers het geheel en bestendig verbieden van den invoer van vreemd levend vee niet wettigen Op de Londenscbe postzegelbeurs heerscht groote ontsteltenis. De grootste handelaars in postzegels van de City van Londen, de heeren Benjamin en Sarpy, no. 1 Cullem Street C.C. zijn met een groot aantal mede schuldigen voor de rechtbank gedagvaard. Verscheiden ruillioenen zeldzame postzegels, alle in Londen valsch nagemaakt, zijn in beslag genomen en het is bewezen, dat een kolossale hoeveelheid van deze valsche stukken over de geheele wereld is verspreid. Niet alleen werden de postzegels nagemaakt, maar ook de poststempels en er werden zelfs postzegels uitgevonden, die nooit be staan hebben. In de gevangenis te New-York is weer een misdadiger door middel van electriciteit ter dood gebracht. Het toestel werkte uit stekend, de dood volgde onmiddellijk. niets mogen uitrichten, want schrijven is hun verboden, de opleiding der jeugd mag hun niet worden toevertrouwd en de ge neeskunde mogen ze niet uitoefenen, ook al waren ze in een oord, waarin genees kundige hulp ten eenen male ontbreekt. Gelijk we zeiden wordt het grootste deel van hen, die tot dwangarbeid veroordeeld zijn naar de mijnen gezonden. Deze behooren in privaatbezit aan den Russischen Czaar en worden ten zijnen voordeele door gebannenen oatgind. Ze liggen aan de Kara in het zuidoosten van Siberië. De opbrengst van deze en nog enkele andere, den Czaar toekomende goudmijnen is jaarlijks 3600 K.G. goud. Aan de Kara liggen zeven gevangenissen, waarvan sommige alleen misdadigers her bergen, de rest door staatkundige veroor deelden bevolkt worden. Wanneer de laatsten geen reden tot ontevredenheid geven, worden ze na een proeftijd losgelaten en mogen dan in dien omtrek vrij wonen. Echter is hun alle verkeer met de buitenwereld ten strengste verboden. Wat Keunam daar aanschouwde, ging alles wat hij voor dien tijd gezien had, ver te boven. De oostelijke gevangenis beslaat een vier kante ruimte, aan twee zijden door ruwe boomstammen, aan de overige door de ge bouwen begrensd. De boomstammen, die tot hekwerk dienen, zijn van boven gepunt en gelijken reusachtige potlooden. Toen Keuuam, geleid door den directeur binnentrad, liepen ij lings eenige kaalge schoren gevangen weg om bij de inspectie iu hun cel te zijn. Wij stegen, schrijft bij, eeuige treden omhoog, die met een onbe schrijfelijke korst van vuil en ijs overtrokken waren en betraden een langenlagen duisteren gang, welks versleten vloer nat en glibberig was. Er heerschte een warme, vochtige atmosfeer, verzadigd van een sterken, eigenaardigen geur, die aan alle Siberische gevangenissen eigen is. Wie dezen geur eens geroken heeft, kau hem nimmer vergetenniettegenstaande hij zeer ver schillend is van alle andere vieze geuren in de wereld. Wanneer men zich kelderlucht deukt, waarvan elke atoom reeds een half dozijn maal door menschelijke lengen ge gaan eu met koolzuur doortrokken is, wanueer men zich deze lucht bovendien verzadigd denkt van vuile, bijtende, am- moniakale uitwaseming vau sedert langen tijd ongewasschen menschelijke lichamen wanneer men daarbij deukt een proeve van geur van vochtig, half vergaan hout en van menschelijke uitwerpselen, dan heeft men van den geur der Siberische gevangenissen eenig denkbeeld. Toen de eerste deur ontsloten werd, zagen wij een ruimte, ougeveer 24 voet lang, 22 voet breed eu 28 voet hoog, bewoond door 29 gevangenen. De lucht was onuitstaan baar. De cel ontving licht door vierkante vensters, van glas voorzien, die niet konden geopend worden, zoodat van luchtver- versching geen sprake was. De wanden waren eeus gewit geworden, doch in den loop der jaren zwart geworden en vertoon den op houderde plaatsen donkerroode vlekken, doordat de gevangenen daartegen ongedierte gedood hadden. De vloer, ofschoon pas aangeveegd, wa3 met een korst vuil bedekt. Aan drie zijden liepen houten britsen, waarop ze konden slapen; dekens, bedden of kussens waren er echter niet. Er stond een kachel in, en een houten ton, die open was Wjj bleven slechts een paar minuten in de eerste cel en ik herinner me nog leven dig 't gevoel van verlichting dat ik smaakte, toen ik weer in den gang stond, ofschoon ook daar de lucht zeer bedorven was. Wij bezochten zoo 7 cellen en alle geleken de eerste. De gevolgen vau het inademen vau zulke lucht kan men in het hospitaal zien,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1