Plaatselijk Nieuws. nasprong om haar te redden. - Te Enschede De Belgische Seqaah is te Luik tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens het onbevoegd nitoefenen van geneeskande. Dokter Mezger zal ongeveer een maand te Petersburg blgven. Hg bezoekt de Keizerin eiken dag eenmaal en ontvangt daarvoor een honorarium van f 840 per dag. Zijn reiskosten worden hem afzonder lek vergoed. Het Engelsche bureau van landbouw heeft bekend gemaakt, dat in de twee laatste dagen in het district van Londen drie ge vallen van mond- en klauwzeer bij runderen zijn voorgekomen31 dieren zijn geslacht. Uit Bremen meldt men, dat aldaar in het stedelijk abattoir het mond- en klauw zeer is uitgebroken. In de Russische Hofkringen verneemt men, dat Grootvorst Georg Alexander, zoon van den Czaar, naar Parijs zal gaan om aldaar bij de geneesheeren raad voor zijn gezondheidstoestand te zoeken. De anarchisten te Xeres zijn Woensdag ochtend terechtgesteld. Er kwamen geen wanordelijkheden voor. De Daily News* ontving uit Odessa on rustbarende berichten over het toenemen van den typhus. Verscheidene graanpakhuizen zijn tot hospitalen ingericht, daar de gast huizen overvol zijn. Een rijtuig le klasse van den sneltrein van Bucharest naar Braïla heeft gedurende den rit vuur gevat. Van de 20 reizigers in den waggon zijn 18 omgekomen. Volgens de laatste berichten uit Senegal hebben er tusschen de inboorlingen en de Fransche colonne onder luitenant-kolonel Humbert, den llen Januari vrij hevige ge vechten plaats gehad, waarbij het verlies der Soudaneezen, die werden teruggeslagen, wordt geschat op 800 dooden, terwijl aan Fransche zijde enkele Europeanen, waar onder een officier gedood, en twee kapiteins en een veertig-tal minderen gewond werden. De Russische regeering heeft voorloopig afgezien van bet plan om den Siberischen spoorweg met grooten spoed te voltooien. Voor het oogenblik zal slechts 1 a/3 millioen roebels worden besteed tot afmaking der lijnen, waaraan reeds begonnen is. Te Milaan zijn twee gauwdieven in hechtenis genomen, die een paar duizend stuks valsche bankbiljeiten van 50 lire bij zich hadden. Uit Nertschinsk, in Oost-Siberië, wordt gemeld dat daar in het dal der rivier Bomm uitgestrekte velden van stofgoud zijn ont dekt, veel rijker dan alle mijnen van Australië en Californië. Duizenden geluk zoekers zgn terstond naar die streken ver trokken en hebben daar eene kleine republiek gesticht, maar de gouverneur van het district Priamowiski heeft hen even spoedig door eenige regimenten kozakken laten verjagen. Op het oogenblik is de gansche goudrjjke streek door kozakken afgezet en de Russi sche regeering zal zelve de rijkdommen laten ontginnen. Omtrent den Hotelbrand te New-York, waarvan wij reeds een en ander mede deelden, wordt nader bericht Men kan zich nauwelijks een denkbeeld waar scheurbuik, typhus, typheuse koorts en tering de meest voorkomende ziekten zgn. De vrouwengevangenis was beter verlicht en had meer ruimte. De atmosfeer was hierin niets beter. Zooals we reeds zeiden kunnen de ge vangenen na bestemden tijd vrijheid erlangen op zichzelf te wonen. Honderden zien dien tijd met verlangen te gemoet, alleen omdat hun dan de gelegenheid tot ontvluchting openstaat. Wanneer in de lente de lucht zoo gunstig is, dat men buiten overnachten kan, vluchten ze de wouden in, de richting naar het Baikalmeer volgend. Het signaal tot deze jaarlijksche vlucht geeft de koekoek. Zgn geroep geldt als een teeken dat de ontvluchte banneling in het woud voort kan en wegloopen heet dan ook in gevan gental: »bij generaal koekkoek bevelen halen*. Meer dan 300 mannen beproeven telken jare dat bevel te volgen en in geheel Siberië bedraagt dat getal wel 30000. De meesten hunner komen echter tegen den winter terug in het ijzer geklonken. Zij hebben echter hun vacantie gehad en fris- sche lucht genoten, drie maanden lang. Bij vele bannelingen wordt de neiging den koekoek te volgen tot een ware manie. Zij hebben niet minste hoop werkelijk te ont komen, ze weten dat ze elk oogenblik ge vaar loopen opgevangen te worden, van wortelen leven en op den vochtigen bodem slapen moeten. Desniettegenstaande pakt hen bg den eersten koekkoeksroep de harts tocht en ze vluchten. We hebben uit Keunams werk hier en daar een greep gedaan. Die van het Rus sische gevangenisstelsel op de hoogte wil komen raadplege zgn boeiend werd. Slot. maken van de snelheid, waarmee de vlam men om zich heen grepeD. Tusschen drie en vier uur werd de brand in de centrale lift ontdekt. Men riep zooveel mogelijk de slapende gasten op, maar moest dit weldra staken en waren velen niet door het hard fluiten van een voorbijrijdenden spoortrein gewekt, ongetwijfeld zonden nog veel meer slachtoffers dan thans te betreuren zijn. Vóór 5 uur toch was het reusachtig ge bouw totaal vernieldzóó zelfs, dat geen stuk muur hooger dan 10 voet van den grond is blgven staan. En dat van een hotel van zes verdiepingenHet vuur was zóó hevig en nam zóó snel toe, dat, toen de brandweer opdaagde, men 't gebouw door de hitte niet naderen kon en aan het geven van water niet te denken viel. Langs de trappen kon niemand door rook en vlammen ontkomenslechts aan de achter zijde van het gebouw had men brandlad ders, maar in het voorgedeelte ontbraken deze. Vandaar dan ook, dat de meeste gasten die aan de straatzijden logeerden, omkwamen of ongekleed en barrevoets uit de vensters sprongen om zich te redden. Yreeseljjke tooneelen kwamen daarbij voor; het gejammer der ongelukkigen, die den moed misten om den gevaarlijken sprong te wagen, maar dan ook in de vlammen dreigden om te komen, was hartverscheu rend; de smart van zoovelen, die machte loos getuigen waren van deze tooneelen, was niet gering en enkelen waagden dan ook in vertwijfeling pogingen tot redding, die ze soms met den dood moesten bekoopen. Een dame werd met haar kinderen langs de brandladders uit haar kamers gehaald en bg 't afdalen raakten al hun kleeren in brandeen man bracht een andere dame, in zwgm gevallen, van een ladder, toen juist een nog hooger wonende vrouw uit 't venster sprongzij was oorzaak, dat de redder de eerste liet vallen en de reeds in veiligheid gebrachte dame als lijk op straat werd opgenomen. Een aantal gasten spron gen uit de hoogste verdieping en braken armen, beenen, lendenen, rioben en nek of werden zoozeer gekwetst, dat zij onherken baar waren. Bg het instorten van een der vloeren zag men een familie van drie per sonen naar omlaag storten in de vlammen. Er kwamen ook heldhaftige daden voor. Een jonge moeder rukte het schellekoord in haar kamer af, bond het met verschillende andere touwen samen en bevestigde het aan baar venster van de vierde verdieping. Toen bond zij haar kindje aan haar lichaam en liet zich langs het touw afdalen. Helaas, halverwege kon zij niet langer volhouden, stortte neer en vond, met haar kind, den dood op de steenen. De machinist van 't hotel zag op de vierde verdieping een kind en jjlde naar bovenhg kon niet meer langs de trappen ontkomen en trachtte op een brandladder zich te reddenhij viel met het kind en brak ribben en armin bijna doodelijken staat werd hij wegge dragen maar het kind was ongedeerd. Een jonggehuwde man was juist op 't punt zijn vrouw te dooden en daarna zelfmoord te begaan, om niet levend te worden ver brand, toen hij een brandladder ontdekte en met zijn vrouw in de armen zich redde. De eigenaar van het hotel, de heer Richard Meares, was reeds gered toen hij hoorde, dat zijn vrouw nog in het gebouw was hij keerde in de vlammen terug en slaagde er nog in ook haar in veiligheid te brengen zij werd echter vrij ernstig verwond. Een comisch incident ontbrak niet. Een lakoniek reiziger sprong uit de vijfde ver dieping neer met een opgestoken parapluie en onder een luid hoerakwam hij heelhuids beneden. Er waren Zaterdagnacht 120 gasten in het hotel en 55 dienstboden, mannen en vrouwen. Op twee na waren al de 112 kamers in het hotel bezet. Men meent, dat minstens 100 personen bij de ramp zijn omgekomen, zoo niet meer, want slechts een 30-tal hebben zich aangemeld als gered of zijn in gasthuizen opgenomen. Men weet, dat bij 't springen uit de vensters 5 personen zijn gedood, maar hoeveel lijken onder de smeulende puinhoopen zullen worden ge vonden, kan niemand berekenen. Volgens zijn eigen verklaring is de eige naar van 't hotel alles wat hg bezat kwijt geraakt. Ook de reizigers hebben bijna zonder uitzondering, alles wat zij bij zich hadden, kostbaarheden, geld, kleederen enz., verloren. De meesten ontvloden naakt en en barrevoets het brandend gebouw. ♦HEUSDEN, 12 Feb. Als een teeken van een aanstaanden vroegen zomer deelt men ons mede, dat Woensdagmorgen door den tuinier Kuipers alhier, ter plaatse waar vroeger de Kazerne stond, een tiental meikevers bg het spitten te voorschijn kwamen. De herijk van maten en gewichten voor 1892 zal gehouden worden als volgt: 9 en 10 Mei, Vlijmen, Nieuwkuik en Hedik- huizen. 11 en 12 Drunen en Oud-Heusden. 13 Baardwjjk. 14, 16, 17 en 18 Mei, Waalwjjk en Dron- gelen. 19 Mei, Besogen. 20 Sprang, Vrijhoeve-Capelle. 21 Loon-op-Zand. 23, 24 en 25 Mei, Kaatsheuvel. 27, 28 en 30 Dongen. 3 en 4 Juni, Waspik. 7 en 8 Capelle. 9 en 10 Dussen, Meeuwen c.a, 11 Almkerk. 4 en 5 Juli, Werkendam, De Werken c.a. 6 Woudrichem, Rijswgk. 7 Andel, Giessen, Veen. 8 Wijk c.a. 11, 12 en 13 Juli, Heusden, Herpt, Hees been c.a. UITWIJK. Terwgl in het vorige jaar in vele gemeenten in den omtrek de influenza hevig heerschte, kwamen er hier slechts enkele gevallen voor in lichten graad. Sedert eenige weken werd deze ziekte ook hier algemeen en vertoonde zij zich in de meeste gezinnen. Hoewel van ernstiger aard, dan in het vorige jaar, heeft ze tot nog toe geen doodenoffer geeischt. Gelukkig is zij aan het afnemen. De school is weder geopend kunnen worden. BESOIJEN, 11 Febr. Heden werd door den Kerkeraad alhier beroepen de WelEerw. heer J. W. F. Roth, predikant te Ottoland (Alblasserwaard.) HAARSTEEG, 9 Febr. Verleden Zondag was het alhier feest. De heer J. van der Hegden, watermolenaar, en zijne echtgenoote vierden hunne zilveren bruiloft. Alhoewel een dergelijk feest niet tot de zeldzaamheden behoort, toch rekende de Harmonie »Oecilia« het zich ten plicht, de jubilarissen op eene serenade te verrassen, daar Van der Hegden reeds 40 jaren een trouw lid en warm voor stander der Harmonie is geweest. Ook was het 25 jaren geleden dat hij de betrekking van water molenaar aanvaardde, welk ambt door hem steeds met ijver werd waarge nomen, zoodat dan ook zijne superieuren hoogst tevreden over hem zijn. Onder eene pittige toespraak van den directeur der Harmonie werd den feestvierenden als blijk van belangstelling een geschenk, bestaande in een prachtig servies, aangeboden. Verder werden nog eenige nummers ge speeld en natuurlijk menig glas op hun welzijn geledigd. Dat een en ander heel wat levendig heid teweegbracht, behoeft niet gezegd. Gisterenavond hield de heer Claassen, tuin- en landbouwkundige uit Vlijmen, ten huize van den heer F. van Wagenberg alhier, eene practische voordracht over de behandeling en het snoeien van vrucht- boomen en bessenstruiken. Met zeer veel belangstelling werden die lessen door de talrjjk opgekomen leden der landbouw- afdeeling gevolgd, en het valt niet te be twijfelen of zeer velen, die de onderrichting van den heer C. hebben bijgewoond, zullen hiermede hun voordeel doen. ZUILICHEM. In de afgeloopen week werd alhier inbraak gepleegd in de kerk der Chr. ger. gemeente, gevolgd door dief stal. Een bedrag van ongeveer f 25 werd vermist. De politie doet onderzoek. Was reeds een geruimen tijd de zalm- visschery hier van zeer weinig beteekenis, in de laatste weken is hierover minder te klagen. Nu en dan wordt de moeite der visschers met een goeden uitslag bekroond. Over het geheel was deze winter minder nijpend, dan de vorige. Jammer, dat de hooge waterstand het verrichten van veldarbeid nog belet. Big ft de val van het water aanhouden, dan komt ook hierin spoedig verandering en ieder zal weer in eigen onderhoud en dat der zijnen kunnen voorzien. De gezondheidstoestand mag hier gunstig genoemd worden. Wel kwamen ook gevallen voor van influenza, doch gelukkig niet van ernstigen aard. ALMKERK, 9 Febr. Gisteren namiddag Bl/3 uur ontstond brand in de bakkerij van H. C. Dekker alhier, welke, met het woon huis, eene prooi der vlammen is geworden. Yan den inboedel, zoowel vun Dekker als van de modisten de Bie, is bijna niets ge red. Dank zij de flinke houding van de brand weer, die met 2 spuiten werkte, is het mogen gelukken de aangrenzende woningen en schuren te behouden. De Burgemeester, de Wethouders, vele raadsleden en de Secretaris waren spoedig bij den brand aanwezig. Alles is tegen brandschade verzekerd. WOUDRICHEM. Naar alle waarschijn lijkheid zal er alhier van rijkswege eene cursus gevestigd worden voor vrije- en ordeoefeningen. Zaterdag a. s. zal daarom de Afd. Werkendam* van het N. O. G. hier eene vergadering houden, teneinde deze zaak nader te bespreken. JtJi De miüister van binnenlandsche zaken, overwegende dat mr. W. van der Kaay ingevolge art. 96 der grondwet van rechts wege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft verloren, en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, heeft goedge vonden te bepalendat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 1 Maart, en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Maart. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben heden met 30 van de 59 geldige stemmen gekozen tot lid de Eerste Kamer den heer A. Prins, oud-lid dier Kamer. Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Gelderland in het district Tiel is nu van anti-revolutionaire zijde, naar men meldt, de heer D. Budding, Burge meester van Hien en Dodewa&rd, tot Can- didaat gesteld. Naar men meldt, is H. M. de Koningin Regentes van plan in September met de Koningin een bezoek te brengen aan de voornaamste plaatsen in Friesland. Het gerucht loopt dat de generaal-majoor Bergansius, oud-minister van oorlog en commandant der Stelling van Amsterdam, pensioen zal aanvragen, en ernstig zou in aanmerking komen bij de keuze voor een lid van de Algemeene Rekenkamer; Woensdagochtend is te 's-Hage aange komen de vice-president der Transvaalsche Republiek, generaal Smit, die zich te Utrecht onder oogheelkundige behandeling zal stellen. Dezer dagen wordt te Amsterdam met een sleepboot uit Noorwegen een walvisch verwacht, welke in de hoofdstad ter be zichtiging zal gesteld worden. Door de politie te Maastricht is aange houden zekere Clerkx, te Spanbeek, die met een geladen revolver naar de stad was ge komen, om op den rechter-commissaris te schieten, omdat hjj voor eenige jaren tot 7 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. De man, die verklaarde prins Hendrik van Limburg te zgn, schijnt niet wel bg zinnen te wezen. Door het lossen van zgn wapen in de nabijheid van het paleis van justitie werd de aandacht op hem gevestigd. Eenige lotelingen te Rotterdam, reeds door den drank opgewonden, eischten Dinsdag avond aan het bierhuis en logement »Het Zwaantje* in de Schavensteeg, een beruchte buurt van Rotterdam, bier en jenever. De waard, G. Rietkerk genaamd, iemand die reeds meermalen met de politie kennis maakte, weigerde, en de lotelingen begonnen daarop zoodanig tegen de deur te schoppen, dat er een ruit brak. Rietkerk, die zich inmiddels in zijn logement begeven had, kwam hierop naar buiten en loste in het wilde twee schoten uit een revolver. Het gevolg was dat een 13-jarige jongen, zekere Meijer Try tel, die juist voorbijkwam, ge troffen op den grond viel. De jongen werd onder het rechterschouderblad getroffen doch men heeft nog niet kunnen uitmaken of zijn toestand gevaarlijk is. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Rietkerk werd onmiddellijk door twee politieagenten in zijne woning gearresteerd en naar een politiebureau vervoerd eene sterke politiemacht was noodig om hem tegen de woede der volksmenigte te be schermen. De revolver, die in beslag werd genomen, was nog met drie scherpe patronen geladen. Jhr. Storm van 's Gravesande, te Apel doorn, de nieuwbenoemde jagermeester van H. M. de Koningin, had Dinsdagmorgen het ongeluk in de badkuip te verdrinken. Te Rozendaal zijn reeds drie personen aan de pokken bezweken. Den namiddag van Woensdag had Sequah te Dordt gereserveerd voor een, niet-pubheke, séance voor doctoren. Zooals tchter te ver wachten was, daagde er niet één op, zoodat de zitting niet doorging. Sequah had vijf patiënten in voorraad, licht dat er onder dezen één was, die rheumatiek had, zei hg in zgn avond-séance op Donderdag. Hij was over het niet verschijnen zijner »col- lega's* natuurlijk weinig gesticht en zeide zich over hem te moeten schamen. Hij zal tot a. s. Maandagavond te Dordt zaken doen. Donderdag a. s. is hij in Den Haag. Hij behandelde Woendagavond een gemeente-veldwachter uit Bleskensgraaf en een vrouw. Beiden werden weder met succes ingewreven. Zij maakten met nog een paar vroeger genezenen een vroolijk dansje. Het publiek wordt tegenwoordig al wat vrjjer met Sequah. Hg heeft tusschenbeide moeite om orde te houden. Dit gelukt hem wel, maar het kost hem toch inspanning. Een Friesch meisje, dat volgens de Am sterdammer te 's Gravenhage buiten mede weten harer ouders in het krankzinnigen gesticht was opgenomen en daar gevangen werd gehouden, trots herhaalde aanvraag door haar moeder om ontslag, moet Woens dag in vrijheid zjjn gesteld. Door de politie te Delft is in beslag ge nomen een valsch kwartje, met den beelde naar van koning Willem III en het jaartal 1889. Onder Nieuwe- Wetering (Alkemade) zgn twee hofsteden uitgebrand. Het vee werd met moeite gered. - Te Wyster (Gr.) is een oppassend meisje van 25 jaar, die door haar vrijer bedankt was, in een diepen kuil met water gesprongen en verdronken. Haar vrjjer was een der eersten, die haar i3 de oud-strijder van 1830 1831 H. Nijhuis in den ouderdom van 89 jaar over leden. - Te Zundert, bg Breda, is in den ouderdom van 80 jaren overleden de heer A. Franken, oud-strijder van 1830, ver sierd met de Citadel-medaille. Na de over gave van den citadel werd hg als krijgs gevangene naar Frankrijk gevoerd, van waar hij in 1833 terugkeerde. - Te Her- baijum (Fr.) is in 88 j irigeu ouderdom overleden de heer A. P. Kiestra, oud-strijden van 1830—1831. Nog eens het Haagsche krankzinnigen gesticht. Het Dagblad voor Nederland* deelt mede wat een voormalig verpleegde, die ongeveer 10 jaar in het gesticht aan het Slijkeinde in Den Haag heeft doorgebracht en omstreeks 2 jaar geleden ontslagen is, aan de redactie mededeelde. Het blad is; bereid den naam van die verpleegde aan de betrokken autoriteiten mede te deelen. Op onze vraag zoo lezen wg hoe zij in het krankzinnigengesticht was ge komen, luidde het antwoord »Op mijn eigen verzoek: ik was door allerlei omstandigheden wat zenuwachtig overspannen en dacht op aanraden van een vriendin een veertien dagen in het gesticht uit te rusten. Maar den eersten dag den beste merkte ik al, dat ik er niet hoorde en in plaats van te kunnen uitrusten, werd ik dadelijk aan 't werk gezet. »Toen heeft u dus zeker gezegd dat u er weer uit wou? »Ja, dadelijk, maar hoewel de dokter erkende dat mij niets mankeerde, wilde bij me niet laten gaan, zeggende»je hebt het hier goed en werkt hier zoo flink.* »En heeft u daarin die tien jaren berust? »In berust, meneer! Er ging al die jaren haast geen dag voorbij, dat ik niet zeide er uit te willen, ja, ik heb het wel vier keer op één dag gevraagdik heb dokter Reeling Brouwer wel gesmeekt of ik er uit mocht, maar op 't laatst duwde hij mij lachend en sarrend wegeens zelfs voegde hij mij toe: »als je er dan uit wil, hang je dan op.« »Wat! handelde zoo de dokter? U ge voelt toch zeker wel, welk een ernstige beschuldiging gij daar uit? »Ja, meneer, de dokter sart en plaagt de patiënten in plaats van ze kalmeeren en te genezenmet de geksten amuseert hg zich het best »Maar heeft u dan nooit getracht de regenten of de inspecteerende Staatsamb tenaren te spreken bij hun bezoek aan het gesticht Meermalen, maar dan werd ik wegge duwd Waarom hield men U daar dan toch ge vangen tegen uw zin, denkt ge? Omdat ik hard werkte en men mg daar voor nooit iets betaalde. Zoo sneed het mes van twee kanten voor het gesticht: de ge meente betaalde voor me en ik moest werken voor nietsDen eersten dag den beste werd ik, hoewel ik kwam om te rusten, aan het werk gezet. Daar werd ik toe gedwongen eens toen ik er 14 daag in zat en een ge- heelen dag gewerkt had, wilde men, dat ik 's avonds opnieuw aan 't werk zou gaan, wat ik weigerde, daar ik zoo moe was daarop werd ik door een oppasseres bij den kraag gepakt en in de cel gestopt! Is u in al dien tjjd wel eens getuige ge weest van mishandelingen der patiënten als waarvan mevrouw Stuten gewaagt? Dat zal waar zijnIk heb zelf gezien dat men mevrouw Stuten van de trap heeft gesmeten, zoo dat ik dacht, dat ze armen en beenen zou breken Hoe het er toegaat, kan u zich voorstellen als ik u vertel, dat we een patiënt hadden, Cato H., die wel eens niet stil wou zitten op haar stoelde oppasseres pakte haar dan beet, trok haar naar de pomp, deed haar kleederen in de hoogte en smeet er een emmer water onder, waarna ze van de trappen werd gegooid naar beneden. Een ander, jnffrouw R. bond men 's nachts vast om geen last van haar te hebben. Zij vroeg mg dan dikwijls om haar toe te dekken of om wat drinken, wat ik baar gaf. Later werd mij dit echter verboden. Maar wie moest het mensch 's nachts dan helpen als ze hulp noodig had en zelf ge bonden was? Niemand keek naar haar om. Als ze daar door te veel spektakel maakte, werd ze uit bed genomen en in een dekeu gebonden op de gang gegooid! Men sart en plaagt de patiënten en als ze daardoor goed wild zgn, dan bindt men ze; zoo is zekere juffr. M bijna altijd gebonden, omdat men haar plaagtdie arme Poelke, een zuster van den heer Y. uit Den Haag, wordt ook zoo mis handeldals haar broer komt, wordt ze aangekleed, maar anders loopt ze op bloote voeten. Hetzelfde is het geval met juffr. R., juffr. Agatha v. d. T., juffr. de J. v. E. en anderen. Iu 't kort, men maakt er de men- scnen nog gekker dan ze zijn Nog enkele andere ooggetuigen werden door de redactie inlichtingen gevraagd, o.a. een vroeger opzichteres, die al het mede gedeelde niet slechts bevestigde, maar er nog de volgende staaltjes van mishandeling aan toevoegde Een patiënte, die het vreesalijk benauwd had, bond men voor het gemak vast aan haar stoel, zoodat zij zich niet kon bewegen, opgewonden werd en daardoor natuurlijk nog benauwder. Dit geschiedde uit louter kwaadwilligheid, want uit medelijden had

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2