er geen getuigen ran waren heeft eer gisteren, na eerst proeven afgelegd te hebben in de Academie van wetenschappen te Parijs, weer in een groote vergadering, waarbij de pers door 50 personen vertegen woordigd was, proeven gegeven van zijn wonderbaarlijk vermogen. Zoo heeft men hem ter optelling gegeven zeven getallen, elk van twaalf cjjfers, en in een ommezien noemde hjj de som van elk dier getallen. Even spoedig ging het met een hem ter aftrekking gegeven vraagstuk in de mil- lioenen; met eene vermenigvuldiging van eenige milliarden met een getal van hon derdduizendenmet een deeling van vjjftien cijfers door een van vier. De moeilijkste worteltrekkingen kosten hem even weinig tijd. De impresario, die hem vergezelt, heeft nauweljjks de rekenkunstige opstellen op het bord geschreven, of In audi is met zjjn antwoord gereed, dat altjjd juist is. Een treurige gedachte maakt zich van ons meester, zegt een der bladen, als wij denken dat zulke gaven, eenig in de wereld, verspild worden aan het vertoonen van der gelijke kunstjes. Wat zouden zulke gaven, waartoe velerlei vermogens moeten mede werken, niet hebben kunnen voortbrengen, als zjj in dienst gesteld waren van de wetenschapOngehoopte dingen zeker. De president der Fransche republiek heeft een by de Kamers in te dienen ontwerp geteekend, waarbjj den minister van koop handel een krediet van 325,000 fr. wordt toegestaan voor Frankrjjks officieele deel neming aan de wereldtentoonstelling te Chicago. Het paleis-Aremberg te Brussel was voor 1.950.000 frs. verzekerd. De eigenaar kreeg 490.000 frs. schadevergoeding. Eergisteren is er in het westen van Duitscbland zooveel sneeuw gevallen dat op verscheidene plaatsen het spoorwegver keer aanmerkelijk belemmerd was. De trein van Bazel naar Keulen was by Landau drie uren in de sneeuw bljjven steken. Te Keulen zjjn de treinen uit Parijs en Ostende met twee uren vertraging aangekomen. Te Trier hadden alle treinen groote vertraging. Te Frankfort en omstreken heeft het drie dagen aanhoudend zoo gesneeuwd, dat verscheidene postzendingen waren weggebleven. Ook by Rappenau is een trein in de sneeuw blyven steken. Dergelyke berichten komen ook uit Mannheim, Mets, enz. Dr. Libbertz, Koch's assistent, schreef aan een geneesheer, die hem verbeterde tuberculine vroeg, dat hij niet in staat was die te verschaffen. Wel werkt prof. Koch steeds voort aan de volmaking van zijn middel en meent hjj vooral in den laatsten tjjd belangrjjke vorderingen te hebben ge maakt, doch hy zal het praeparaat niet afleveren voordat het by aanwending op longteringlyders volkomen proefhoudend is gebleken. Daarom wordt het vooreerst niet buiten Koch's klinieken aangewend. De influenza is te Berljjn byna geheel geweken. Daarentegen heerscht zjj in Zuid- Duitschland in hevige mate, inzonderheid te Regensburg en Neurenburg. Te Munchen werden wekelyks ongeveer 2000 personen door die ziekte aangetast. De openbare gezondheidstoestand van Londen blijft steeds verbeteren. In de vorige week is het sterftecijfer gedaald tot 30.6 per duizend. Het aantel sterfgevallen ten gevolge van influenza bedroeg 314. Te Weenen komen in den laatsten tijd algemeen darmcatarrhen bij de influenza voor; long- en keelaandoeningen worden nu minder. Onder eene kudde van 20 koeien in eene melkery in Zuid-Londen is mond- en klauw zeer uitgebroken. Te Londen staat een oude man terecht, die op een zeer eigenaardige wjjze aan den kost kwam. Hy schreef lieve en veelbe lovende briefjes, die van jonge schoonen afkomstig schenen te zijn, aan oude lords in den regel vroeg hy als jonge weduwe van goeden huize eenige ondersteuning met aanwyzing van adres. Yele oudjes liepen er uit menschlievendheid of om andere redenen in, maar lord Nothfield onderzocht het zaakje, met het gevolg, dat de jonge deftige weduwe in de gedaante van een niet jongen en niet deftigen man thans voor den rechter verschenen is. De «wapenschouwing,* door «generaal* Booth in het Hyde-park te Londen over zjjne strijdkrachten gehouden, bracht Zater dagmiddag eene ontzettende menschenmassa op de been. De generaal zelf troonde in een rijtuig, terwjjl zyn staf, met witte helmen getooid, te paard om hem heen geschaard stond. Te voet en in wagens, banieren dragende, zingende en al hunne muziek instrumenten bespelende, trokken de Salva- tionisten hem voorbjj. Zoo geweldig was het gedrang, dat de politie de grootste moeite had om te voorkomen dat de generaal met rjjtuig en staf en al meegesleurd werd. Toch liep alles zonder rustverstoring of ongelukken af. Alleen maakte een der bereden «officieren* eene volslagen duikeling over den kop van zyn paard, doch kwam ongedeerd op zijne voeten terecht. Van tjjd tot fjjd stond de heer Booth in zyn rjjtuig op en begroette de tierende menigte met vorstelyke min zaamheid. Te Oxford is kapitein John Green ge storven, de laatst overgeblevene der leden van de Noordpool-expeditie in 1820. Die expeditie stond onder leiding van sir Edward Parry, die de Noordpool met sleden over het jjs trachtte te naderen. Het jjs dreef echter sneller Zuidwaarts dan de sleden Noordwaarts vorderden, zoodat de poging mislukte. Uit Athene wordt gemeld dat Zondag eene talrjjke menigte de protestantsche kerk Piraeus, tjjdens den dienst is binnenge drongen, den predikant en eenige kerkgan gers heeft mishandeld en, ondanks de aan wezigheid van politie, het kerkgebouw ge plunderd en de meubelen, de bibliotheek en het archief vernield en verbrand. Eene aan zienlijke troepenmacht joeg ten slotte het gepeupel uiteen en nam eenige belhamels gevangen. Aan de «Riforma* wordt uit Massowah geschreven, dat de negus van Abessynië aan de hoofden van Tigré den oorlog ver klaard heeft, en dat het leger van Menelek reeds tot dicht aan de grens is genaderd. Ras Mangascia is besloten, tegen den koning op te trekken. Volgens den Times-correspondent te New- York eischt de Amerikaansche Regeering van Chili een schadeloosstelling van een millioen da., wegens het voorgevallene met de matrozen der «Baltimore*. In Iowa heeft men Zaterdagavond een buitengewoon fraai Noorderlicht gezien. De telegraafdraden waren soms drie of vier minuten achtereen zóó electrisch, dat men tusschen New-York en Albany zonder bat- teryen telegrapheeren kon, maar zeer onregel matig en met onbevredigende uitkomsten. Twee uur lang was het onmogeljjk met eenige nauwkeurigheid te seinen. De procureur des konings te Barcelona heeft weder een ongeteekend schrjjven ont vangen, waarbjj de stad wordt bedreigd met verwoesting door dynamietbommen. Herman Zeitung, de bekende koffer reiziger, is de vorige week per koffer van Antwerpen naar Christiania gereisd. Vier dagen en nachten had hjj op het dek der stoomboot in zyn zonderling verbljjf door gebracht. Eindeljjk is het der Bulgaarsche politie gelukt den alom gevreesden rooverhoofd- man Lester in handen te krygen. Dat er al heel wat moeite voor was gedaan, laat zich denken, als men weet, dat de regee ring f 2500 voor zyn arrestatie had uitge loofd. Tot nogtoe waren echter alle pogin gen te vergeefs geweest, tot nu kort ge leden een patrouille in een bosch nabjj Sara-Mussa den vogel knipte. Men maakte korte wetten met hem. Hjj werd zonder vorm van proces doodgeschoten en ont hoofd. Lester was 39 jaar oud, van den Griekschen godsdienst en te Konstantinopel geboren. Sinds negen jaar oefende hjj het rooverhandwerk uit, daarin bygestaan door een goed georganiseerde rooverbende. Op schepen, in spoortreinen of in hotels, overal waar Lester wist, dat wat te «verdienen* was, was hy by de hand, en steeds wist hy bijtjjds de plaat te poetsen. Lester's hoofd werd als zegeteeken door de patrouille naar Sara-Mussa medegebracht, waar het 24 uren aan een lantaarnpaal te kjjk werd gesteld. Daarna werd het naar Burgas over gebracht en daar twee dagen lang door duizenden nieuwsgierigen aangegaapt. Van Burgas verhuisde het eindeljjk naar Sofia. Er zyn drie photografische opnamen van Lester's kop genomen. De gelaatstrekken zyn niet verwrongen, de oogen half ge opend, terwjjl het haar kort is afgeknipt. Vastenavond van Antwerpen. Weinige landen hebben den Carnaval met meer nyverige zorg dan België in eere gehouden. In gansch Noordelyk Europa zyn er weinige steden die met Antwerpen kunnen wedy veren onder oogpunt van feestelijkheden of stoeten in te richten. Er wordt hier van de Vastenavond veel gehouden. Sedert onheuglyke tjjden beschouwt men hem als een der aantrekkelijkste, der rjjkste en der meest afwisselende van Earopa. Gedurende 4 dagen: van Zaterdag 27 Februari tot en met Dinsdag 1 Maart wordt er van 's middags alle werk gestaakt. Op Maandag 29 Feb. en Dinsdag 1 Maart worden de straten letterlijk door het volk ingenomen om dengrooten Vhstenavondstoet by te wonen, aan welks inrichting meer dan twee maanden worden besteed. Deze ommegang, aan welken belangrijke toelagen door het Gemeentebestuur en de Bond «Antwerpen Vooruit* geschonken worden, is samengesteld uit de voornaamste Maatschappijen der Handelstadde stoet vertrekt om 2 Die, doorloopt de byzonderste straten en wordt in oogenschouw genomen door een officie ëUn jury, welke gelast is de mededingende Maatschappijen volgens hunne verdiensten te rangschikken. Men kan zich geen gedachte vormen van den buitengewonen bijval van den stoet voor 1892. Men rekent op meer dan 50 deelnemende Maatschappijen. De koddige en kluchtige onderwerpen wisselen zich af met de ernstige en ge schiedkundige groepen of wagens, welke alzoo beurtelings den lachlust en de be wondering der toeschouwers verwekken. De optocht wordt slechts met het vallen van den avond gestaakt. Maar dan wordt alles eensklaps verlicht en verlevendigd, de hardnekkigste thuis blijvers komen uit hunne schelp en 's avonds is alles aan de vreugd gewjjd. De koffiehuizen zyn overkropt van volk, de gemaskerde groepen gaan al zingende in en uit. De bals, waar de verkleeding als tot algemeenen regel voorgeschreven is en het habiet eene uitzondering maakt, lokken zoodanige toestrooming dat dansen waarljjk eene kunstgreep mag heeten. En nochtans wordt er terzelfder tijd ge danst in de Harmonie, waar 2 a 3000 personen plaats vinden, in het Paleis voor Njjverbeid waar 4 a 5000 bezoekers met alle gemak rondwandelen kunnen, in het Schouwburg van Verscheidenheden (de Variétés), overgroote prachtige zalen waar een even groot getal dansers samenkomen, in de Scala, de Eldorado, de El Bardo enz. enz., in een woord overal waar het slechts mogeljjk is. En de lustige menigte begeeft zich van het eene bal naar het andere, gaat en komt, zingt en schreeuwt, wentelt en krinkelt dooreen, springt en danst al te gelijk. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter vol doening aan liet verlangen der Commissie, samengesteld met het doel om aan Hare Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertogin van Saksen, Prinses Sophia der Neder landen, bij gelegenheid van Haar aanstaand gouden bruiloftsfeest, een bewjjs van hulde aan te bieden, een lijst ter inteekening zal worden rondgezonden. De kleinste contributie zal gaarne worden aangenomen, daar het er meer om te doen is, der geëerbiedigde Vorstin een bewijs te geven, dat Zij in Haar geboorteland niet vergeten is, dan om in en geren kring groote bjjdragen in te zamelen. Daarom ook heeft de Commissie gemeend, het maximum der contributie op tien gulden te moeten bepalen. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heus den herinneren belangstellendendat de schuldvorderingen ten laste van het Rjjk, de Provincie en de Gemeente over 1891, bjj de betrokken administratiën, colleges, autoriteiten of ambtenaren, door wie de orders tot het doen der leverantiën als anderszins gegeven zjjn, vóór of op den 30 Juni a. s. moeten zyn ingediend, zullende na dien tijd ingezonden rekeningen, als verjaard zynde, niet meer voor betaling in aanmerking komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De becretaris, De Burgemeester, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van dezen jare zal plaats hebben te Heusden, den 24 Februari a.s. des voor middags ten 11 ure, zullende de trekking voor de Militiepiichtigen welke niet op komen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zjjn door den Bur gemeester of het lid vau den raad, dat bjj de loting tegenwoordig is geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks gebruikelijk is. Hbüsden, 17 Februari 1892. Burgeuieester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. IIoncoop. Niet schoolgaande kinderen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden maken bekend, dat de staat ver meldende de kinderen boven de zes en be neden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente be vonden en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kinderen of van hen, die huisonderwys genieten, op de Secretarie der gemeente ter lezing is gelegd. Zjj herinneren hierbjj, dat ouders of ver zorgers van op dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente verkrjjgen, tenzjj zjj aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zyn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Afgekondigd en aangeplakt te Heusden, den 17 Februari 1892. De Secretaris. De Burgemeester. H. J. van Eggelen. Honcoop. Loting der Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gelet hebbende op de Artt. 26 en 29 der Wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) en op het besluit van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant van den 7 Januari 1892, (prov. Bjjblad No. 2.) Brengen ter kennis der belanghebbenden, Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden brengen ter algemeene kennis dat de keuringen vau Hengsten dit jaar zullen gehouden worden als volgt: te Breda op Maandag den 14en Maart e.k. voor Dekhengsten van Buitenlandsch ras, te Oss, Heusden, Zevenbergen en Eindhoven op Maandag den 7eu Maart e.k. voor andere Hengstenalsmede dat de keuringen voor Merrieè'n zullen gehouden worden te Oss, Heusden, Zevenbergen en Eindhoven op Dinsdag den 8en Maart e.k. De keuringen zullen telkens beginnen des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. HEUSDEN, 19 Feb. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. M. de Brnjjn, commies 3e klasse van den tele graafdienst te 's-Hage is onder meer heden te Utrecht gedetacheerd, om aldaar, onder leiding van den kapitein der genie R. Scheffer, gedurende 3 maanden tot opzich ter bjj den vestingtelegraafdienst te worden opgeleid. Gedurende deze opleiding wordt hun, behalve het rjjkstractement, een toe lage van 3 gulden per dag toegekend, ten laste van het Departement van Oorlog. De heer Prick, ten vorige jare on derwijzer alhier, daarna als zoodanig werk zaam te Haarlem, is thans benoemd tot onderwjjzer aan het Instituut Molenvliet te Weltevreden (Batavia.) WAALWIJK. Nadat het ongelukkige meisje, dat te Baardwijk zoo ernstig door den trein werd gewond, in het R. C. gast huis was overgebracht, bleek dat beide onderbeenen totaal verbrjjzeld waren, en direct tot amputatie van het linker been tot onder de knie moest worden overgegaan, het rechter been geëcarticuleerd daar het tot in de gewrichtsholte verbrjjzeld was. Deze groote kunstbewerking werd ver richt door den heer Dr. A. L. G. Van Gils, spoorweg-arts alhier, met behulp van den gemeente-arts den heer P. Sweens. Zoo wel genoemde heeren alsmede de eerwaarde zusters, in het bijzonder Mère Adelheid, verdienen voor hunne liefderijke behande ling, de laatste vooral voor haar cordaat optreden, allen lof. WIJK, 16 Febr. In den namiddag van den 12en dezer was in diens tuin nabij zijne woning werkzaam zekere F. v. d. Pol, wonende te Aalburg, onder deze gemeente, die opeens in elkander zakte en op de plaats doodbleef. Al spoedig verspreidde zich het gerucht en kwam ter oore van onzen activen gemeente-veldwachter, als zoude Van de Pol onmiddellijk vóór of bij het in elkander zakken tegen het voorhoofd zijn gegooid met een steen, door zijne buur vrouw, zekere v. d. W. geboren M. B., welk gerucht door onderzoek van de in- tusschen in de zaak gekomen zijnde Maré chaussee uit Heusden, tengevolge had, dat de heer Dr. Richelle met den Brigade Com mandant der Maréchaussée het lijk van Van de Pol bezochten in den morgen van den 15en dezer, en zjjn wij goed ingelicht is het ljjk nog dien namiddag uit- en in wendig geschouwd door de H.H. Richelle en Prillevitz uit Heusden, op last van de Justitie te 's-Hertogenbosch, die ook daartoe was overgekomen, als den heer Officier van Justitie verzeld van den Rechter-Commis- saris en de Griffier, en is het lijk heden middag 16 dezer teraarde besteld. De Justitie zal hebben uit te maken of alhier eene gewelddadige dood heeft plaats gehad of niet. Van de Pol was een oppas send alleen wonend man wiens naaste familie in onze overzeesehe bezittingen ver bljjf houdt. DALEM, 17 Febr. In de laatste acht dagen was in de Tielerwaard veel vraag naar vet vee. Vette ossen werden tegen stjjgende prijzen uit de stallen opgekocht en gelden nu 70 a 75 ct. per kilo. Vooral was er levendige handel in vette varkens, waarvan vele naar het buitenland verzonden werden. Zware soorten konden 50 cent bedingen; lichtere tot 46 ct. per K.G. vuil. Ook jonge varkens werden bjj flinke partyen opgekocht voor België. i ri n e ïi 1 a. n «i Het voornemen bestaat om een pakket postdienst, aanvankelijk op beperkte schaal, binnen Nederlandsch Indië in te voeren, die zoo spoedig doenlijk ook tot het verkeer met Nederland en met andere landen zal worden uitgebreid. Door de toetreding van Nederlandsch Indië tot de nieuwe te Weenen gesloten internationale postwisselovereenkomst zal het buitenlandsche postwisselverkeer van Indië met ingai g van 1 Juli 1892 op den voet van die overeenkomst plaats hebben. Daardoor zal de invordering van gelden op quitantie door middel van den postdienst met dien datum tot het verkeer met Neder land en eenige andere landen kunnen, worden uitgebreid. Door den minister van oorlog is bepaald,, dat van de 159 paarden, dit jaar voor de- bereden artillerie benoodigd, zullen worden gekocht 80 in het binnenland en 79 in het buitenland. Mocht inmiddels oorlogsgevaar dreigen, dan zal natuurlijk "alles in hek binnenland worden gekocht. Uit Rotterdam wordt gemeld: Twee belangen nopen het gemeentebe stuur om weer een belangryk werk te ondernemen, nl. lo. het zoeken van een afleiding voor het verkeer te land naar het Oosten, waarvoor de tegenwoordige Oost poort onvoldoende is geworden, en 2o. om in dat stadsgedeelte aan den publieken weg lig- en losplaatsen te verkrjjgen, zoowel voor marktschepen als voor vaartuigen voor het oostelijk kwartier bestemd, die nu niet verder kunnen komen dan Nieuwehaven en Haringvliet. Om aan dezen toestand een einde te maken, heeft de directeur der gemeente werken deze zaak in studie genomen en ■daarbij gebruik kunnen maken vau het vrjj gekomen gedeelte van het vroegere entrepot- terrein, gelegen tusschen Oostzeedijk en het Boerengat en van het daarlangs gelegen water, tot voor eenigen tijd ten behoeve van den fiscus afgesloten. Het plan van den directeur, dat zoowel door de commissiën van financiën en publieke werken als door B. en W. wordt ondersteund, komt hierop neer: In het verlengde der Nieuwehaven van het landhoofd der Oostbrner zal eene kade worden gemaakt van minstens 18 M. breed, die zal aansluiten aan de loskade der gas fabriek wijders ontwerpt hij twee breede straten, waardoor een voordeelige verkave ling van het gemeenteterrein mogeljjk wordt. Voor den bouw dezer kade dient eerst het Boerengat te worden uitgediept tot op 3.5 onder R. P. en vervolgens moet daarin langs de Noordzijde een rijzen dam worden opgezonken. Ter weerszijden van de ver lengde wanden zal verder een kaaimuur worden gebouwd en de ruimte tusschen beide muren overbrugd. De kosten van het uitdiepen, en den rjjzen dam worden begroot op f 45,000, die van de kaaimuren, de overbrugging, bestrating enz. op f 145,060, die B. en W. uit geldleening wenschen te bestrijden. Dinsdag j.l. is de zooveel besproken klok van Oudehorne, die zoozeer tegen den zin der ingezetenen naar Brongerga werd ver voerd en die men getracht heeft bjj nacht terug te halen, op last van het gemeente bestuur, naar Oudehorne teruggebracht. Bij hare aankomst stonden reeds mannen gereed, om den gemeente-architect en de timmer knechts behulpzaam te zjjn, om de klok weer in zjjne oude positie te brengen. Zoodra dit was geschied, werd er dapper geluid, waarop ingezetenen kwamen toesnellen, om hunne oude kennis te begroeten. De onver wachte verplaatsing dezer klok van Oude horne naar Brongerga zal wellicht in den raad een onderwerp van behandeling uit maken, omdat de verplaatsing is geschied zonder voorkennis van den raad. Van Ensehedé is zwaar geboeid naar Gronau overgebracht, zekere II. Keune, ongeveer 25 jaar oud, verdacht van vader moord. De Duitsche regeering had zijne uitlevering verzocht. Sedert eenige dagen hebben er 's avonds voor het bekende krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde in Den Haag volksverzame lingen plaatsmeest van nieuwsgierige menschen uit de buurt, die meenen allerlei angstkreten binnen het gebouw te hooren. Zoo was eergisterenavond eene menigte van wel duizend personen bijeen, die door de poiitle moest uiteengedreven worden. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht voor Gelderland en Utrecht heeft de pokken epidemisch heerschende verklaard in de gemeente Groesbeek. Voor zooverre bekend is, komen er in dertien woningen gevallen voor. In 1890 werd te Leeuwarden een huwe- ljjk voltrokken tusschen een jonkman van 18 en eene weduwe van 47 jaren. Men be- grjjpt dat dit aanleiding tot veel gepraat gaf, te meer daar de weduwe reeds groote kinderen had, een zoon van 21 jaar, thans militair in Oost-Indië, en een zoon van 18 jaar. Laatsgenoemde moest heden voor de nationale militie loten, maar tegelyk Heusden, 17 Februari 1892. Heusden, 17 Februari 1891. H. J. van Eggelen. Honcoop. Heusden, 17 Februari 1892. i-w—aaawaa—s—a«j—cm—MMawwai—ia—a» Plaatselijk Nieuws. Te laat ontvangen voor ons vorig nummer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2