Heusden, 22 Februari 1892. HONCOOP. Bij een opgraving in cle Belgische gemeente Be'cele (dicht bij de Xederlandscbe grens), zijn de mnren eener Romeinsclie villa ontdek binnen de muien heeft men eenige jaweelen en reel aardewerk gevonden. De deuren en dakpannen hebben veel overeenkomst met die van den tegenwoordigen tijd. Morgen komt de zaak Laur-Constans voor de correctioneele kamer der rechtbank Constans kreeg eerst Zaterdagavond een sommatie. Daar Laur evenwel aan den Senaat geen vergunning heeft gevraagd oui een lid van dat lichaam te mogen vervolgen, zal de kamer de behandeling voorloopig moeten uitstellen. Lanr beweert, dat hg de vergunning van den Senaat niet behoeft, omdat de delinquent op heeterdaad betrapt is. Andrieux zal als Laur's advocaat optreden. Te Parijs lag Vrijdag de sneeuw zoo hoog, dat in de meeste schouwburgen niet werd gespeeld omdat er geen publiek was. Het verkeer was bijna geheel gestremd. De omnibussen reden stapvoets en vele huur rijtuigen gingen maar weer naar stal. Een hevige sneeuwstorm woedde in de golf van Lion en in die van St. George. De scheepvaart was bijna geheel gestremd en vele schepen konden niet uitvaren. In het noordoosten van Zwitserland is ook zeer veel sneeuw gevallen, maar de wegen zijn toch nog open voor het verkeer. Te Bern woei een stijve bries. De baro meter van het observatorium wees eene depressie aan, zóó sterk als men daar sinds 2 jaren niet heeft waargenomen. Iteeds meer dan eens is in den Duitschen Ri]ksdag gesproken over mishandeling van kolentremmers aan boord der booteu van de Norddeutsche Lloyd. Ook nu weder is voor het hof van maritieme zaken een treurig geval in behandeling. Een kolentremmer, die te Baltimore voor de terugreis naar Bremerhavon was aangenomen, bleek ge durende de reis niet tegen het zware werk bestand te zijn, en vroeg aan zijn superieuren om lichteren arbeid aan dek. Een der machinisten, wien het verdroot dat men hem daarmede herhaaldelijk lastig viel, vergat zich eenmaal zoozeer, dat hij den treinmer aangreep, in het gelaat sloeg en met stok slagen deerlijk mishandelde. Eenige dagen later miste men den tremmer, en al spoedig bleek, dat de ongelukkige zich iu zee had gestort. Tegen den machinist zal nu een gerechtelijke vervolging worden ingesteld. Wetter a. d. Ruhr staat overeind vau een allerbedroevendst voorval, dat daar heeft plaats gehad. Twee jongelieden, van 16 en 17 jaar, die beiden in de fabriek, waarin zij werkten, zeer goed stonden aangescbreven, en beiden zoons van zeer achtenswaardige ouders, gingen voor enkele dagen, na het middag maal, naar het bosch, in plaats vun naar de fabriek, en hingen zich daar aan eenzelfde touw en aan denzelfden boom op. Het touw hadden zij om een tak geslingerd, en aan elk der beide einden een lus gemaakt. Niemand begrijpt wat de jongelieden tot deze treurige daad heeft kunnen drijven. Als antwoord op de brutale bewering van den geheimraad Baave, dat hij den minister van justitie in Duitschland verzocht heeft de instructie zijner zaak, betreffende het oplappen van afgekeurde rails en het gebruik van valsche stempels, zooveel mogelijk te bespoedigenschrijft de hoofdredacteur Fusangel der »Westfal. Zeitg.«, dat hij tegen Baare thans ook eene beschuldiging zal in stellen wegens ontduiking van invoerrechten op ijzer. Hij zegt de bewijzen in handen te hebben dat die ontduiking is geschied niet alleen met Baare's medeweten, maar dat deze zelf aan een bepaald persoon eene aan zienlijke som heeft uitbetaald om de zaak geheim te houden. Een Engelsch predikant maakt meldiDg van het vreeselijk lijden van Duitscbe kolo nisten in het Gouvernement Orenburg. De menschen konden geen woningen bouwen en waren genoodzaakt kuilen in den grond te graven en daarin te wonen. Meer dan 40 hunner stierven daar reeds aan typhus Het anarchisten-proces in Italië heeft aan leiding gegeven tot ergerlijker tooneelen dan tot nog toe waren voorgekomen. Na de verklaringen, door een der getuigen a charge afgelegd, stond een beschuldigde op, en verzocht, naar de gevangenis terugge bracht te worden, daar het scheen dat door de beschuldigers alles mocht gezegd worden. Toen stonden de andere beschuldigden op en eischten hetzelfde. Er ontstond een oor- rerdoovend tumult, en de zitting moest worden opgeheven. De karabiniers deden, met den revolver in de hand, de zaal ont ruimen. De beschuldigden die volgens eea ovtioad georuib, in een soort van koeien zijn opgesloten (ltZQ voorzorg schijrf daar te lande niet overbodig trachtten dé tralies los te rukken en door hun gebrul de stemmen der overheidspersonen te ver- dooven. Er moest versterking van politie macht komen, alvorens de orde kon wordei hers iel loen trad de president weder binnen, maar alleen om de zitting te ver dagen. Eergisterennacht is een dyuamietpatroou ontploft voor de staldeur vau het paleis Antici Mattei. L')e ontploffing bracht geener lei schade te weeg, men heeft den dader nog niet kunnen opsporen. Er heerscht thans in Engeland eene koude, waaraan men niet gewoon is. Iu sommige plaatsen daalde het kwik tot 41° Fahrenheit onder het vriespunt. Een hevige storm heeft Vrijdagnacht in de stad Lissabon en op de reede gewoed. Een oorlogsschip en audere vaartuigen sloegen van hun ankers. De schade aan schepen, spoorwegen en telegraaflijnen wordt op 4 millioen fres. geschat. Uit Melilla, Marokko, wordt gemeld, dat de vijandelijkheden van de Mooren tegen de Spanjaarden weer zijn begonnen. De stam van Mazura heeft 3 Spaansche sol daten vermoord en Spaansch gebied bezet. De gouverneur van Melilla is met een escadron cavallerie uitgerukt, om de Mooren te tuchtigen. Een blad van Belgrado verzekert, dat de ex-Koning Milan zich als Rus zal laten naturaliseeren. Reuter seint uit Petersburg, dat niet de honger-typhus in Rusland heerscht, maar een typhus-epidemie, die ontstaan is door het gebruik van slecht drinkwater. De ziekt i heerscht 't minst iu de noodlijdende streker. De geneeskundige dienst zendt hulp in 't bijzonder naar Samara. Het comité voor de werkverschaffing, een afdeeling van het hoofdcomité onder leiding van het hoofdcomité onder leiding van den Czarewitch, heeft een overeenkomst met de Synode gesloten voor het stichten vari kapellen met scholen in de gehuchten, dia te ver van de kerken verwijderd liggen. Elk gebouw zal 7000 roebels kosten. De Standardverneemt uit Petersburg, dat te Sarastoff hevig de pokken heerschen. Daarbij komt nog, dat de dissenters, een godsdienstige secte, zich niet willen laten vaccineeren. In een der omliggende dorpen stierven in den tijd van tien dagen 400 kindereu. Een zeldzaam natuurverschijnsel, n.l. eene zeebeving, die door de uitbarsting van onder- zeescha vulkanen veroorzaakt wordt, beleefde de bemanning van het Amerikaansche schip »Hespor.« Dit schip bevond zich op reis van de Japansche wateren naar St. Fran cisco en was ongeveer 75 mijlen van de kust verwijderd, toen eensklaps een ge- druisch in de zee ontstond en het schip plat op zijde gewprpen werd. In bet volgend oogenblik kwamen kolossale golven aan rollen, die van den boeg tot het achtereinde over het schip heen sloegen. Volgens de meening van den kapitein bevond het vaar tuig zich juist boven een onderzeeschen vulkaan. Het water was zoo heet, dat het pek in de naden van den romp smolt. Tegelijkertijd stegen eene menigte heete zwaveldampen uit den kokenden oceaan op. De manschappen van het schip moesten in het want vluchten en daar 5 uren blijven. Alleen aan de omstandigheid dat de onder- zeesche uitbarstingen met tusschenpoozen plaats vonden, had de bemanning haar leven te danken. De nieuwe Khedivi van Egypte zal zich naar Konstantinopel begeven, om door den Sultan zelf te worden bekleed met zijn waar digheid. Engeland en Duitschlaud hadde.i getracht Abbas van die reis af te houder,. Een bericht uit Valparaiso meldt dat eene mislukte aanslag is gepleegd op het levei van president Mount van Chili. Toen deze de vorige week een reis per spoor maakte, bleken verscheidene rails te zijn opgebroken, kennelijk met de bedoeling den trein te doen ontsporen. Gelukkig werd de toeleg iu tijds ontdekt; de daders zijn niet bekend. De Duitsche Regeering heeft bekend ge maakt, dat geen brieven naar Emin Pacha kunnen worden gezonden, omdat 't onbe kend is waarheen zijn expeditie is vertrokken. De herhaaldelijk aangekondigde intrek king van het verbod van uitvoer van haver uit Rusland zal nu onverwijld geschieden, doch alleen voor de in de Oostzeehaveus opgeslagen 10 millioen pud. BEKEN DMA KING. De Burgemeester van Heus lei Gezien de circulaire vau den Heer Com missaris der Koningin dezer provincie vau den 17 dezer (provinciaal bijblad no. 15) waaruit blijkt, dat, volgens ingekomen rapporten, iu België het mond- en klauw zeer is geconstateerd. Noodigt de in deze gemeente aanwezige veehouders uit, de grootse mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen en er vooral op te ktten, dat ook door het vrije toelaten van vreemde kooplieden in de stallen groot gevaar bestaat voor het overbrengen vau de ziekte op het vee. 11ECSDKN, 22 Februari 18D2. De Bar 'c-meester voornoemd, HONCOOP. De Burgemeester van Heusden Gelet op art. 33 der algemeene politie verordening. Brengt ter openbare kennis, dat het ge durende de aanstaanle Vastenavoud-dageD op 29 Februari en 1 Maart a.s. verboden zal zijn, zich gemaskerd of vermomd op de openbare straat te vertoonen. De Burgemeester voornoemd, Plaatselijk Nieuvs s. HEUSDEN, 22 Feb. Zaterdag 1.1. vertoonde zich een arend boven deze gemeente die onder Bern neer streek en aldaar een eendvogel bemachtigde. Op een afstand van 50 pas gezien, bleef hij ongestoord zijn maal voortzetten. Was de toevallige beschouwer een jager geweest, de adelaar ware er vermoedelijk niet zoo goed afgekomen. POEDEROOIEN. Er worden pogingen gedaan om de Chr. Ger. Gem. alhier en te Zuilichem tot één gemeente te vereenigen, ten einde daardoor gemakkelijker te slagen in het verkrijgen van een predikant. VEEN. Tot onderwijzer aan de Openb. School alhier werd benoemd de heer A. van den Heuvel te Oud-Beierland. WOUDRICHEM. Van 15 tot 19 Febr. werden in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag verkocht: 30 zalmen, voor f 0.95 a f 1.10 per half K.G. WAALWIJK. Daar de Belgische zoowel als de Zuid-Hollandsche kooplieden zich deze week te vergeefs in de Langstraat lieten wachten, was de handel in kalf koeien van weiuig beteekenis en valt er dienaangaande niet te noteeren. Slachtvee weiuig begeerd en naar qual. tegen 56 a 64 ct. per E.G. schoon te bekomen; vette kalveren prijs houdend f 6.a 6.50 per week; weikoeien op levering naar qaul. en zwaarte f 140 a a 190, jarige kalveren f 35 a 45, nuchtere dito f8 a 10; vette varkens naar zwaarte 50 a 51 ct. per K.G.; biggen met willigen handel f6 a 10. Hooi. De prijs blijft stijgende, voor de beste qual. wordt reeds f 40 voor de 1000 K.G. betaald, terwijl voor goed koeienhooi reeds f 48 a 50 gegeven wordt. Stroo. Ook dit landbouwartikel gaat in prijs vooruit; naar qual. wordt f22 a 26 per 1000 K.G. geboden. De prijs der goede aardappelen blijft iu de Boven-Langstraat stijgen en bedraagt thans f 3 a 4 per H.L. en bij de kleine maat 20 a 22 ct. per 5 L. Bij den weinigen voorraad zjjn ook de wintergroenten, als spruit- en boerenkool, wortelen, enz. zeer duur. De handel in drie- en vijfjarige paarden was in de laatste dagen vrij leven dig. Voor Fratische rekening werden ver scheidene 5-jarige voor f 500.a 700. gekocht en afgeleverd, terwijl de verkoopers op hunne beurt groote levendigheid in 3 jarige brachten en daarvoor van f 325. tot f 360.besteedden. Terwijl de hooiland'n dit jaar aanmerkelijk hooger werden verpacht, dan verleden jaar, worden de weilanden meerendeels tegen dezelfde prijzen van de hand gedaan, en wel naar qualiteit, tegen f 65 a f 80 per H.A. O ai tegen April te leveren, koopen de groote weiboeren intusschen reeds wei koeien op, de zwaarste soort tegen f 190 a f 200 en de mindere qualiteit f 150 a f175. LOON-OP-ZAND. Een droevig ongeluk bracht hier eene familie iu rouw. Woensdagmiddag was zekere W. B., een man van ongeveer 70 jaar, hout gaan sprokkelen. Toen hij 's avonds niet huis waarts keerdewaren de huisgenooten natuurlijk erg ongerust. Men zocht, waar onder vele buren, den ganschen nacht met lantarens en eerst heden morgen vond de zoon zelf zijn vader in de heide liggen, op weg naar huis; hij was reeds een lijk. Wellicht heeft de vinnige koude den ouden man bevangen en is hij zoo op treurige wijze om het leven gekomen. DALEM. Ds. Van Maanen heeft het voornemen, D. V. Zondag 28 Febr. des voortniddag8 te Vuren, en Zondag 6 Maart d. a. v. des namiddags alhier, zijne afscheids rede te houden. Tot hoofd der sehool te Herwijnen is benoemd de heer J. Smit, onderwijzer aan eene school voor uitgebr. onderwijs te Oud-Beierland. iiinneniaiid. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, heeft, wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer iu de provincie Ant werpen, ingetrokken alle door hem ver leende dispensation tot invoer van mest, vers-c'.e huiden en g.*z mten vleesch, onge- suiolten vet, on «werkte wol, onbewerkt haar, hoornen en klauwen van herkauwende dieren en varkens en tot beweiding van uit België komend vee. De uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Zaterdag 12 Maart a. s. De ui Duin van het weispel op kwar- teieu met steekgaren of vliegnet is toege laten van 25 April a. s. tot eu met 4 Juli d. tv. v., doch het vliegnet mag in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen worden gebruikt. De visscherij ia de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 15 Maart a. s. tot en met 1 Juni d. a. v., met uitzondering van; a. de visscherij door middel vau fuiken, aalscharen, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling b. de visscherij met de gebbe om kleine viscbjes te scheppen tot aas voor dobbers. Het visschen met kuilaetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, is van 1 April a. s. tot 15 Juni d. a. v. verboden. De kooilieden zullen hun kooi-eenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot en met 21 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild. De Pruisische regeering heeft voor al het spek dat uit Nederland naar Pruisen in gevoerd wordt een verplicht, streng onder zoek gelast naar trichinen en vinziekte, al vorens dit verder verzonden mag worden. Uitsluitend zijn daartoe de grensplaatsen Kaldenkirchen en Emmerik aangewezen, alwaar reeds gebouwen voor dit doel inge richt zijn. Om ons op den duur onafhankelijk te maken vau de protectionistische maatregelen, telkens door den Engelschen Minister van Landbouw te nemen, om den invoer van levend Nederlandsch vee iu Engeland te verbieden, beveelt de heer Jules Van Hasselt te Kampen aan hoe eer hoe beter er toe over te gaan stoombooten in te richten en in de vaart te brengen, om geslacht vee in een bevroren toestand van Nederland op de vleeschmarkten van Engeland in te voeren. De Nederlandsche veehandel en alle vee houders behooren z. i. de hauden krachtig ineen te slaan om door oprichting van slachtplaatsen, b.v. te IJmuiden, Hoek van Holland of Feijenoord, Harlingen, Delfzijl, en het in de vaart brengen van flink in gerichte stoomers, van vriestoestellen voor zien, gelijk bijv. van Australië uit geregeld ge'sckiedt, de verzending van geslacht vee te bevorderen. De regeering heeft, naar wij vernemen, hare memorie van antwoord op het verslag over de dienstver lenging der militie, met eene wijziging, in den geest, als reeds eenige maanden geleden werd vermeld, aan de Tweede Kamer ingezonden. De bijeenroeping der Kamer tegen 1 Maart, kan nu spoedig worden tegemoet gezien. Het voornemen bestaat in het laatst der week van de wederbijeenkomst over te gaan tot het opmaken van candidateuiijsten voor het lidmaatschap vau den Hoogen Raad en de Algemeens Rekenkamer. Naar laatstgemelde betrekking sollicitee- ren vele gepensiouneerde en actieve hoofd officieren en ook eenige leden van de Tweede Kamer uit de Katholieke partij. De Koning en de Koningin van Zweden en Noorwegen, zullen in den a.s. zomer een bezoek brengen aan Nederland. De Miuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust, op het gebied van post- en telegraafverkeer bericht, »dat in zoover aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet gekomen, dat voor het ver volg op eenen tweeden christelijken feestdag, voor zooveel niet op een Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen worden opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van quitantiën.* Naar De Zuidhollander verneemt, heeft de heer Geertsema, met ingang vau 1 Nov. a.s., eervol ontslag aangevraagd als Com missaris der Koningin in Overjjsel. De akte-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen zullen in de provincie Zuid- Holland aanvangen op den lsten April. Deze dag i3 bestemd voor het schriftelijk gedeelte. Den llden April zullen de monde linge examens eenen aanvang nemen. Zjj, die met goed gevolg dit examen af gelegd hebben, zullen in de gelegenheid ge steld worden, bewijzen van bekwaamheid te c:even, of in de vrije en orde-oefeningen Jer gymnastiek of in de nuttige handwerken voor meisjes, öf in die beide vakken. Naar wij vernemen, is het adres van pl. m. 15,000 ingezetenen in den lande 1 'O tegen de toepassing der coöperatiewet door H. M. in handen gesteld van den minister van justitie, aan wiens departement het een punt van onderzoek uitmaakt in verband niet de voorstellen der staatscommissie be treffende de naamlooze vennootschappen. Uit Monnikendam meldt men, dat door het vele drgfijs in de Zuiderzee de visschers, niet op de vischvangst kunnen uitgaan. De booten van Hoorn op Amsterdam hebben eergisteren, tvegens het i-s, den dienst moeten staken. Uit Kampen meldt men, dat de vandaar vertrokken stoomboot »Havelaar,« om ijs teruggekeerd is. D. Smits te Spijkenisse, eea oppassend werkman en huisvader, is verleden week Maandag met een bootje met koopwaren naar den Hoek van Holland gevaren, doch daar niemand verder iets van hem had ver nomen, vermoedde men dat hem een onge luk was overkomen, hetwelk thans bewaar heid wordt, daar men zijn bootje zeer beschadigd onder een der aldaar vertoevende baggermachines heeft teruggevonden. Zijn lijk is vermoedelijk naar zee gedreven. Te 's-Hertogenbosch is in de onmiddellijke nabgheid der stad, daar, waar men bezig is terrein aan te winnen tot uitbreiding der plaats, eene brug ontdekt, die, eenige voeten onder den grond verborgen, waarschijn lijk dagteekent uit den Spaanschen tijd en nog iu vrij goeden staat verkeert. Men vermoedt, dat zij eene aanzienlijke lengte heeft. Naar men aan het »Vad.« mededeelt, heeft er Dinsdag aan het Slijkeinde te 's-Hage wel een opstootje plaats gehad, veroorzaakt door eenige dronken lieden, maar van een samenscholing voor het krank zinnigengesticht zou geen sprake zijn ge weest. Ter waarschu wing strakke, dat te Nijmegen aan een der bankinstellingen een valsch bankbiljet van f 25 is ontvangen, gemerkt H. B. 2177wellicht zijn er meer exemplaren in omloop gebracht. De Stoomvaart-Maatschappijen Nederland en de Rott. Lloyd zullen eeu regelmatige maandelijksche vaart openen vau Hamburg op Ned.-Indië. Begin April zal de Voor waarts den dienst openen. De heer Lefébre zal aanstaanden zomer in de Noordzee proeven nem<?n met een tweetal door hem uitgevonden toestellen tot redding van schipbreukelingen bij stranding aan de kust. Is het sNoordbrabantsch Dagblal« wel ingelicht, dan zouden vari hooger hand maatregelen genomen worden, om de ver spreiding van het anti-semitisch blaadje »De Talmudjood* tegen te gaan. Eca bri gadier der maréchaussee meldde zich namens zijn superieuren bij een Noordbrabantschen pasfoor aan, orn di zen te verzoeken, zijn parochianen het lezen van het bedoelde blad te verbieden. Een tweede onder-offieier der maréchaussée verzocht van den postdirecteur in een stad van Noord-Brabant, gelegen in het arrondissement 's-Bosch, opgave van de namen der ingezetenen, welke op »De Talmudjood« geabonneerd waren, welke op gave hem door den postdirecteur werd ge weigerd. Zaterdag zou te Breda een Donderdag ge storven jongmensch begraven worden. Terwijl men bezig was met het deksel op de kist te schroeven, trokken zich de gevouwen handen samen. De geneesheer, die de schouwing had verricht, werd met het webeurde in kennis gesteld en constateerde nogmaals den dood, doch op verzoek der moeder werd nu de begrafenis een paar dagen uitgesteld. De optocht, die ter gelegenheid van het carnaval te 's-Bosch op Maandag 29 Febr. a.s. ten één uur door de Oeteldonksche club gehouden wordt, zal voorstellen den intocht van »Prins Carnaval, Heer van Oeteldonk en omliggende watervrije moerassen en zand woestijnen.* De stoet zal bestaan uit 300 personen, 120 paarden, drie muziekkorpsen en acht praalwagens. Te Ruurloo is de wed. Ten A. reeds sedert Dinsdagavond lijdende aan »nona« of slaapziekte. Alle middelen door genees- heeren aangewend om de vrouw wakker te krijgen, bleven vruchteloos. Te Terbeidea ziju gisteren ochtend de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2