WOENSDAG 13 APRIL UitgeverL. J. YSHRMAN, Heusden. Hfiddeleeuwsch. FEUILLETON. M 1088. *2. van en Altena, VOOR lerwaanl. Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprjja: per 3 maanden ƒ1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. G roote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Fin de siecle hoort men spoedig, als ge sproken wordt over iets dat of vreemd of hoogst treurig is en niet zelden doet die uitdrukking dienst als jeremiade over de treurige resultaten der zoo verlichte en op gehemelde negentiende eeuw. Zyn dat nu, wil men zeggen, de resultaten der zoo hoog geroemde verlichting en beschaving, zijn die moorden, die gruwelen, die dwaasheden, waarvan wjj dageljjks moeten hooren, nu alles wat de eeuw, die spoedig haar einde nadert, de menschheid kan geven? Heeft de hoogere beschaving, het verbeterd onder wijs, alles waarop die eeuw roem draagt, dan niet anders dan grootere zedeloosheid, vreeselijker misdaden ten gevolge? Ware dit zoo, het zou zeer treurig zijn, maar ge lukkig is dit het geval niet. Niet onze eeuw heeft schuld aan zooveel wat op haar re kening gezet wordt, veel er van moet nog op rekening van vroeger eeuwen gesteld worden. Schijnbaar zijn de tijden lang voorbij dat het vuistrecht heerschappij voerde in Europa, dat de slechtste, de machtigste heerschte naar willekeur, en de zwakken de slacht offers waren van ruw geweld, dat recht en onrecht beslist werden door het zwaard, en de roofridders straffeloos den koopman be loofden op 's Hoeren wpgen, omdat zij de ii'Hcbigste waren, schijnbaar is dit anders eworden, ruaar vindt men toch thans nog niet alom overblijfselen van dien treurigen rijd? B's'aat hot. vuis'recht nog niet, al z ii de r htnauken daar, om de geschillen 'usschen bijzondere personen te beslissen? He- worden de geschillen tusschen de volken beslist? De geest der negentiende eeuw eischt rechtspraak ook over de geschillen tusschen volken, zjj heeft vredebonden opgericht en doet wat in haar is, om haar denkbeelden ingang te doen vinden, maar de geest der middeleeuwen is nog machtiger en schatten worden verspild om hem tevreden te stellen. Het militairisme, die kanker van onzen tjjd is geen kind dezer eeuw, het is een over blijfsel van vroegere treurige tijden, toen (14 Eindelijk kwam het voor belanghebben den zoo gewichtige, met de meest verschil lende gevoelens, met verlangen en vrees, met blijdschap en smart, met vroolijke hoop en duistere vertwijfeling verwachte uur. Voor de laatste maal zat Agnes met hare moeder en de kinderen in de bescheiden vreedzame woning, die zij heden voor altijd zou verlaten, om met den professor de voor genomen huwelijksreis naar Zwitserland en Italië te doen, waarover zij zich onuitspre kelijk verheugde. Midden in haar geluk overviel haar even wel eene onverklaarbare treurigheid, en hare O 1 oogen vulden zich met tranen, als zij aan de zoo nabij zijnde scheiding dacht. Met hartstochtelijke teederheid omhelsde zij de geliefde moeder, als zocht zjj aan het trouwe hart, bescherming tegen een haar dreigend gevaar. Zelfs het beschouwen van het voor haar uitgespreidde bruidskleed, een kostbare robe van wit atlas, met frissche myrtentakken en oranje bloesems versierd, en de heerlijke, als door fetën-banden uit zilveren maan stralen geweven kanten sluier, een geschenk het geweld heersebappjj voerde over recht. Nog is het tusschen volken niet de vraag wie heeft gelijk, doch wie heeft de grootste macht, en duizende bij duizende worden ter slachtbank gevoerd, om te bewijzen dat de machtigste gelijk heeft. Eereblijken worden nog uitgereikt aan hem, die zoo gelukkig geweest is de meeste slachtoffers te maken. De overwinnaars worden feestelijk ingehaald, lofredenen en gejuich moeten het geklaag en gejammer overstemmen. God wil hetklonk het tijdens de kruis tochten toen een dweepzieke menigte werd opgezweept tot razernijGod heeft groote dingen aan ons gedaan, heet het nog, als het overwinnend leger in zegepaal terugkeert De arme die een brood steelt, om zijn kin deren te voeden wordt naar de gevangenis gevoerd, de vorst die provinciën veroverd heeft, door wiens toedoen duizende moeders kinderloos, duizenden rustige burgers van hun bezittingen beroofd zijn wordt luide toe gejuicht en zijn heldendaden worden beschre ven en in plaatwerk vereeuwigd. De mid deleeuwen, het vuistrecht leven nog onder ons voort, de negentiende eeuw heeft daar aan geen schuld Jaarlijks worden hier nog 11000 jonge lieden opgeroepen om zich te oefenen in het edele krijgmansspel, gelukkig niet hier, maar elders, kunnen de opgeroepenen zich hooren toevoegenMij zult gij gehoorzamen, mijn wil is uw wet, ook al vraag ik U het leven uwer ouders, uwer broeders en zusters uwer bemindentoch is ook hier het voornaamste doel dier oproeping om hen te leeren op de beste wijze anderen te verminken of nog beter te dooden. Tot moorden worden duizen den nog af gericht, is het dan te verwonderen dat moord in de negentiende eeuw geen verouderd, middeleeuwscb woord is In alle gevallen heeft men het aan haar te danken dat ten minste de gerechterlijke moord in onbruik geraakt, dat doodvonnissen tot zeld zaamheden behooren. Het duel is geen negentiende eeuwsche instelling, het is een overblijfsel uit de mid deleeuwen, het is nog het vuistrecht in al zjjn naaktheid; heeft de burgerlijke maat schappij het reeds lang veroordeeld, stelt de burger zijn eer in iets anders, in iets hoogers, de militaire eer vordert nog het tweegevecht een officier die in dit opzicht te kort schiet, is zijn plaats in de gelederen onwaardig. Ook daaraan heeft de negentiende eeuw geen schuld zij die het verdedigen leven sleehts eenige eeuwen te laat. Maar ook in andere opzichten hebben wij nog middeleeuwsche toestanden. Of herinnert het ons niet aan de heerlijke rechten van vroeger, als de landbouwer moet toelaten dat zijn groenten en tuingewassen door het wild worden afgeknaagd, en hij geen macht heeft zich daartegen te verzetten, als hij zich niet wil schuldig maken aan en gestraft worden voor schending van het heilige jacht recht? Zijn vele- heerlijke rechten gevallen, niet bestand tegen den invloed der beschaving., op het Paaschfeest met de woorden Fleer is waarlijk opgestaan Het rijk waarheid, liefde en gerechtigheid is op aarde gestichtEn hoeveel leugen, haat en on- De te zijn, ten einde goed van het schouwspel van te kunnen »genieten«, was buitengewoon. Op de lijn Parijs-Saint Germain is een vrouw uit een trein geworpen. Men vond gerechtheid is na achttien eeuwen nog ge- 1Q r' haar gruwelijk verminkt lijk met 18 mes- bleven, hoe weinig zyn wy op den goeden j t|e borst weg gevorderdhoeveel is nog te doen om de leer van liefde en gerechtigheid alom ingang te doen vinden. Naar men verzekert, heeft de regeering besloten eerstdaags alle in Servië wonende Wanneer zal de verlichting en beschaving Bulgaarsche vluchtelingen het land uit te zegevieren over domheid, en het rijks des wijzen, om hierdoor een einde te maken aan ge weids voor goed een einde nemen. Wanneer de herhaaldelijk voorkomende rustverstorin- zullen die vroegere, die middeleeuwsche toe- ReD- Vermoedelijk zullen de Bulgaarsche standen voor goed verdwijnen, en de mensch- rustverstoorders zich dan naar Rusland be- heid met blijdschap bij het ontwaken der geven. natuur uitroepen: Zie, het oude is voorbij- Uit poaen wordtT^n^ldtDe deken gegaan, bet rijk der liefde heeft gezegevierd Poninski, te Koscielie bij Inowrazlaw, is in over het rijk des gewelds, voortaan zal de zjjn door vier verkleede mannen ver- het jachtrecht bestaat nog tot veeier ergernis, gerechtigheid heerschen boven het vuistrecht,ra(Jerlijk overvallen. De roovers verlangden in opdracht der Poolsche anarchisten al zijn het collatie-recht is op verschillende plaatsen recht voor allen zal in alles de hoogste wet nog van kracht om getuigenis te geven dat zijn. Wanneer, ja wanneer zal die zon van men vroeger niet slechts in het stoffelijke heil de aarde beschijnen, wanneer zal voor goed met middeleeuwsche toestanden en be grippen gebroken worden maar ook in het geestelijke aan zjjn heer onderworpen was. Een ding heeft men althans gewonnen, meer dan in de middeleeuwen wordt de schijn bewaard. Een roofridder schaamde zich niet op roof uit te gaan, gul erkende hij wat het doel zijner ondernemig was, hij moest voorraad, geld en wat niet meer hebben en hij nam het waar dit te krijgen was. Nu wordt gezocht naar een vergoelijking. Men trekt op niet om koloniën te veroveren, om zoo noodig duizenden inboorlingen in verre landen aan zyn hebzucht op te offeren, maar om den slavenhandel te keeren om het Christendom te brengen, om beschaving en verlichting te verspreiden, om tegen zee roof en andere ongerechtigheden te waken, en roept 's Heeren bescherming op dat goede werk in evenals de roofridders zijn Heilige aanriep om hem in de ure des gevaars bij te staan, en hem veel buit te bezorgen. Het verschil is wel niet groot, maar de schijn is ten minste gered Niet de negentiende eeuw heeft schuld aan deze dingen, zij heeft de erfenis van vroeger moeten aanvaarden met alle baten en schade. De oude christenen begroetten elkander Buitenland. Bij een Belgisch werkman te Presburg is een groote hoeveelheid dynamiet gevonden. Het schijnt, dat in den omtrek dier stad een geheime fabriek van dynamiet bestond. Te Luik zyn dynamietpatronen gevonden; te Seraing haalde een kind die in een poort speelde, uit een hoop asch een linnen lap te voorschijn, die 4 dynamietpatronen be vatte. van haar bruidegom, kon haar onbegrijpe- lijken angst niet wegnemen. Hare tranen besproeiden de jonkvrouwe lijke myrtenkrans, die haar hare moeder met sidderende handen op het reine voor hoofd plaatste, terwijl zij den zegen des hemels over het hoofd der geliefde dochter afsmeekte. »De Heer« bad zij zacht uit de diepte van haar hart, behoede en bescherme u. De geest van uwen zaligen vader ruste op u, en zegene u mijn kind.« Zij hielden elkander vast omarmd, alsof zij niet van elkander wilden scheiden, te bewogen om te spreken. Eerst toen de pro fessor kwam, om Agnes naar het altaar te voeren, trachtte zij hare ontroering te be- heerschen, en onder een gedwongen glim lach haar angst te ver bei gen. Ook hy was heden ongewoon ernstig en stil, als gekweld door een geheime onrust, alsof hij nog in het laatste oogenblik een niet voorziene hindernis, een ongeluk vreesde, hoeveel moeite hij zich ook gaf, om onbe vangen en opgewekt te schijnen. Nadat hy de moeder vriendelijk had ge groet en Agues gekust, gaf hij haar den arm, om met haar naar de afgelegen kerk te ryden, waar bun- de predikant met de noodige getuigen wachtte, waaronder men in de eerste plaats professor Ewald opmerkte. Gedeeltelijk met voordacht, gedeeltelijk uit godsdienstige onverschilligheid had de profes sor voor zijn huwelijk de kleine, veraf ge legen kerk gekozen, die slechts zelden werd bezocht, en bij voorkeur door de minder welgestelde bewoners van dit arme deel der stad werd gebruikt. Vrijdagmorgen ten 5V2 ure heeft te Parijs de ex-luitenant Anastay, die de barones Dellnrd, zijne weldoenster, vermoord heeft, de doodstraf ondergaan. Dit bloedige schouw spel blijft maar voor duizenden en duizenden hoogst aantrekkelijk. Te middernacht was de Place de la Roquette reeds dicht bezet met zienslustigen. En aanhoudend hield de stroom van menschen aan, de een te voet, de ander in rijtuig komende. De nabijge legen koffiehuizen waren stampvol. De Garde républicaine« te voet en te paard had groote moeite de orde te bewaren, want het gedrang om zooveel mogelijk nabij geld. Poninski sprong door het venster in den tuin en kreeg drie zware niet levens gevaarlijke schotwonden. De moordenaars vluchtten doch werden achtervolgdtusschen hen cn hun vervolgers had een hevig ge vecht plaats. Een roover werd gedood, de tweede doorschoot zich zelf. De derde doodde den vierde en daarna zich zelf. Twee moor denaars werden als Pilawski en Urbaniah uit 'Inowrazlaw herkend. De roovers zouden regelrecht uit Berlijn gekomen zijn. Volgens de »Posener Zeitung« zouden bij de roovers roode papieren gevonden zjjn met het opschrift: Uitvoerend comité der Poolsche anarchisten. Ook is op de lijken der vier roovers een lijst gevonden met de namen van andere geestelijken, die eveneens beroofd zouden worden. »Ja!« antwoordde de professor bijna werk tuigelijk. »Ja!« fluisterde Agnes diep ontroerd. In dit ernstig oogenblik, waarin zij den De aanblik van het kale, eenvoudige j heiligen band voor het geheele leveu sloot, Godshuis, met de grijze muren zonder eenig I was het haar, alsof een donkere schaduw tusschen haar en haar echtgenoot drong. Was het slechts een bedriegelijk beeld harer zinnen, een beeld harer opgewekte pbantasie, dat plotseling voor hare ontstelde blikken stond Daar achter een vooruitspringende pilaar in de kerk verborgen, staarde haar weder die onheilspellende vrouw aan, die haar met bet bleeke Medusa-gezicht, en de donkere dreigende oogen, als een nachtelijk spook vervolgde. Ook de professor scheen door een soort gelijk visioen bevangen, onwillekeurig schrikte hij, en verbleekte. Zijne handen sidderden, toen hy met Agnes den trouwring wisselde en zyn verstoord gelaat verried de grootste verwarring. Toen Agnes weder opzag was de ver schijning spoorloos verdwenen, zoodat zij meende slechts te hebben gedroomd. Onder de gelukwenschen, de omhelzingen en kussen harer familie en vrienden, vlood het donkere beeld, door gelukkige indrukken en blij gevoel verdrongen. Aan de zydè van den geliefden man, omringd door bare familie en de haar genegen en bewonderende ornament, en de smalle donkere ramen, het gebrek aan gezang en orgeltoonen, gaven onwillekeurig aan Agnes den indruk van kilheid en verlatenheid, en verhoogden nog haar angstig gevoel. Voor de eerste maal sedert zij den professor kende, gevoelde zij in haar hart een ge heimen strijd, deu voor haar tot nu toe verborgen afstand, die haar van baar bruide gom scheidde, gekwetst en bedroefd door zijne onverschilligheid voor godsdienst, waar aan zij met haar geloovige ziel hing. Nauwe lijks bewust, rees twijfel op in haar ziel aan haar ideaal, en aan de zekerheid van haar gedroomd geluk. Door zulke gevoelens bewogen volgde zij hem naar het altaar, begeleid door hare moeder en de kinderen. In weerwil daarvan, luisterde zij met groote aandacht naar de, op den wensch van den professor, slechts korte toespraak van den geestelijke, die ten slotte met ernstige stem de voorgeschreven vragen tot het bruidspaar richtte, of zij bereid waren, elkander voor altijd toe te behooren, leed en vreugde, geluk en ziekte zamen te dragen en trouw te blijven tot het laatste uurtotdat de dood hen scheiden 1 gasten zat zij geëerd aan het feestmaal, dat J zou. de professor ter eere van het huwelyk gaf. Te Petersburg overleed dezer dagen de 12G-jarige oud-onderofficier der keizerlijke garde Stepan Ivanoff, die onder Czar Paul I gediend en aan tal van veldslagen deelge nomen heeft. Twee jaren geleden werd hij blind. Zijne 96-jarige vrouw, met wie hij 80 jaren gehuwd was is nog in leven. De Czaar heeft bepaald dat zij in het volle genot van het pensioen haars mans zal bi ij ven. Bij den helderen klank der glazen en de vroolijke toast, die de humoristische pro fessor op het geluk der jonggehuwden uit bracht; by den aanblik van den haar aan- biddendeu man, hare van vreugde stralende moeder, hare zuster en broeders, vergat Agnes hare vrees geheel, twijfelde zij niet langer aan haar groot geluk. In denzelfden tijd, dat Agnes zoo geluk kig aan de zijde van den professor zat, leed Christina alle kwalen, de hellepijn van versmaadde liefde. Binnen weinige uren zou zij het huis voor altijd verlaten en van alles scheiden, wat haar dierbaar was, waaraan haar hart hartstochtelijk hing. Die gedachte was haar onverdragelyk, schrikkelijker dan de dood. Zy kon het zich niet voorstellen, dat zij moest wyken, haar plaats moest ruimen voor een vreemde vrouw, hoewel ook de professor meer dan voldoende voor haar toekomst en de opvoeding van haar zoon, door den met haar bevrienden professor ge zorgd had. Dat alles kon haar niet schadeloos stellen voor het verlies van haar geliefde, voor haar bedrogen hoop, voor haar bitter lijden. Zij h$d hem hare jeugd, haar goeden naam, haar maagdelijke eer, haar geheele leven opgeofferd, en nu zond hij haar weg als een gewone dienstmeid en verstiet met haar zyn eigen kind. (Moordt vervolgd./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1