Plaatselijk Nieuws. De kolonel-kommandant van het 3e reg. der garde te Berlijn heeft den grenadier Lïick wegens zijn correct gedrag als schild wacht, bevorderd tot korporaal. Het is de grenadier, die een arbeider heeft doodge schoten, die hem op zijn post had lastig gevallen, met een mes gedreigd en eindelijk niet was big ven staan, toen hij, om eene arrestatie te ontgaan, op de vlucht ging. maar door den schildwacht was aangeroepen. Die arbeider heette Frans Brandt en stond bekend als een ruwe klant. Eenige weken geleden behoorde hij tot de werk- loozen, wien arbeid van stadswege werd verschaft, en bedreigde toen een opzichter met zijn spade. Deswege terechtgewezen door een zijner medearbeiders, een timmer mansgezel, mishandelde Brandt dezen zoo danig, dat hij huiswaarts gebracht moest worden en een paar dagen later overleed. Wegens dat ernstige teit en nog enkele misdrijven van minder gewicht was rechts ingang met bevel tot inhechtenisneming tegen Brandt verleend, juist een paar dagen voordat hem het noodlottige schot van den schildwacht Ltiek trof. Een groot gedeelte van hot staatsbosch tusschen Hohenschwargan en Fussen, in Beieren, is Zaterdag door brand vernield. Gisteren waren er ongeveer duizend man aan het werk om den verderen voortgang van het onheil te stuiten. De president der republiek heeft een be sluit geteekend, waardoor de bnitenlandsche inzenders op de wereld-tentoonstelling te Chicago gevrijwaard worden tegen strafver volging wegens het tentoonstellen van voor werpen, die in Amerika octrooi bezitten of van welke fabrieksmerken gedeponeerd zijn. Tot heden hebben reeds 56 regeeringen de uitnoodiging tot deelneming aan de wereldtentoonstelling te Chicago aange nomen, terwijl door de buitenlandsche regee ringen gezamenlijk voor een bedrug van 3,694,000 dollars aan subsidie» voor de deelnemers is toegezegd. Uit West-Point, in Mississippi, wordt ge meld, dat een hevige orkaan die streek heeft geteisterd. Gedurende 4 dagen stortregende het zonder ophouden, waardoor geweldige overstroomingen werden veroorzaakt, welke bruggen, wegen en huizen vernielden en de spoorwegen overstroomden. Een aantal per sonen zijn daarbij om het leven gekomen. De werkstakers te Sunderland, in Durham, hebben de woningen der mijnwerkers die de ventilatie-toestellen der stilstaande mijnen aan den gang bielden, aangevallen. De politie, die met steenworpen begroet werd, slaagde er in, de orde te herstellen. In de voornaamste dorpen zijn gaarkeukens ge opend, waar den kinderen kosteloos voedsel wordt verstrekt. Deeming's laatste uitverkorene, miss Kate Rounsefill, verscheen te Melbourne op het getuigenbankje. De jonge dame verklaarde, dat zjj hem al9 baron Swanston leerde kennen op een stoombootreis van Melbourne naar Sydney. Een paar dagen na de aan komst te Sydney, waar hij haar het hof bleef maken, vroeg hij haar ten huwelijk en nam zij hem aan. Onder de geschenken, dis hij haar aanbood, was een diamanten ring, die aan zijn laatst vermoorde vrouw, Emily Mather, had behoord. Kort daarop ging >baron Swanston« naar We3t-Australië, nadat zijn laatste liefde had beloofd hem te zullen volgen, om met hem te trouwen Den dag na zijn arrestatie schreef Deeming aan mis Rounsefill, dat bij altijd op God had vertrouwd en ook thans op zijn hulp rekende Hij verzocht haar trouw voor hem te bidden Inmiddels komen uit Engeland weder nieuwe aanwijzingen in dequaesfie Deeming- Jaclc the Ripper. Volgens de Globe heeft een modiste uit het East-end van Londen merkwaardige onthullingen gedaan. Op 29 September 1888 wandelde zij met iemand, die zich Lawson (een naam door Deeming gebezigd) noemde. Zij werd toen getroffen door zijn vreemde manieren en zijn gepraat over de Whitechapelmoorden. Den dag daarop werd het geschonden lijk van Elisabeth Stride in Whitechapel ge vonden. Volgens de modiste lgkt Int portret van Deeming sprekend op Lawson. Dit ver haal versterkt het vermoeden, dat Deeming 7 O eenige der Whitechapelmoorden zou hebben begaan. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. HEUSDEN, 12 April. Het glanspunt van de a. s. kermis belooft het Cirque Fernando te zijn. Zoover ons bekend is, hadden wij nog nimmer zoo'n groot gezelschap hier (het ééndaagsch be zoek van het Amerikaansch paardenspel van voor zes jaar niet medegerekend). Bijna de geheele vischmarkt wordt door de tent in beslag genomen. Het Cirque Fernando behoort aan een Belgische familie, die nu rechtstreeks van Gent herwaarts is gekomen en Heusden enpassant voor een paar weken heeft aan gedaan, om van hier naar Arnhem te ver trekken. Weder is uit Rotterdam aangebracht een alhier te huis behoorend minderjarig meisje, dat zich aan onzedelijke handelingen overgaf. Zij is door tnsschenkomst der politie naar de ouderlijke woning vervoerd. DUSSEN, 10 April. Mochten wij er reeds meermalen opwijzen dat de Vleesch- houwer, Herman de Vries alhier, flinke zware beesten ter slachtbank leidde, voor het aanstaande Paaschfeest heeft hij er een gereed staan dat al de vorigen verre over treft; hij toch heeft van den heer B. Giijan te Ouwerkerk (Zeeland) een os aangekocht die het kollossale gewicht heeft van 1812 halve kilo's. Geen wonder dan ook dat een ieder uit liep om dit pracht-exemplaar te bewonderen toen het verleden Woensdag onze gemeente werd binnen geleid. WIJK. De heer G. Zoon, onderwijzer alhier, heeft op zijn verzoek, tegen 1 Mei as. als zoodanig eervol ontslag ontvangen en zal op den genoemden datum in dezelfde functie te Scheveningen treden. OIJDHEUSDEN. Heden namiddag reed C. V. albier, een man van 60 jarigen leeftjjd, met een vracht hooi huiswaarts, toen, ter hoogte van het z. g. Witte brue, het rad van den wagen liep, waardoor de wagen omviel en de bestuurder op den grond terecht kwam, niet een gebroken arm en eene wond aan het hoofd. WAALWIJK, 9 April. De handel in hoornvee in de Langstraat, was sedert de vorige noteering iets levendiger, waartoe de zachtere weersgesteldheid zeker niet weinig bijbracht. Kalfkoeien werden tegen prijzen, wisselende tusschen f190 en f240 van de hand gedaan, dito vaarzen van f 130 tot f 190. Bijzonder levendig was de handel in slachtvee vun de le qual., met het oog op Paschen werden door de slagers als om strijd naar de prachtigste exemplaren rond gezien, en werd besteed van f 200 tot f 300 en meer. Naar weikoeien was mede meer vraag, men besteedde f90 a f140; vette kalveren naar qualiteit f 0.90 a 1. per K.G. schoon; nuchtere dito f8 a f 11 vette varkens 64 a 68 ct. per K.G. schoon biggen f 1.70 a 2.per week. Hooi. Er blijft nog ultyd veel vraag be staan voor de verschillende persen, en hoe wel de beste qualiteit het meest gewild, zijn toch ook de mindere soorten goed ver koopbaar. Bij het inscbaren van het vee komen er nog meer partijen voor den dag dan waarop men gerekend had. Naar quali teit wordt gemiddeld f 18 a f20 per 500 K.G. besteed. Stroo zonder handel. 7 April. De voorjaarspaardenmarkt werd zeer druk bezocht. De aanvoer van paarden was onbeduidend; daarentegen van hoornvee flink met goeden handel vooral voor weivee. Kalf beesten aangevoerd 70 a 80 stuks. Kalfkoeien golden f 125 a f 230. Dito vaarzen f 115 a f 170. Vet vee tegen ferme prijzen vlugge verkoop. De aanvoer bedroeg 07er 't geheel pl. m. 440 stuks. ZUILICHEM. Als bewijs, dat de lande rijen bij verkoop hier nog al waarde hebben, kan dienen, dat voor eenige dagen een perceel groot 5/7 HA. bij publieke verkooping opbracht de niet geringe som van f 4500 dat is f 6300 de HA. Bij de eerste verpachtingen, die deze week plaats haftden, waren de pachtsommen voor hooi- en weilanden ongeveer 25 pet. hooger dan in 1891. ALMKERK. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat in de vorige maand in deze gemeente, met eene bevolking van ruim 3000 zielen, 18 kinderen zijn geboren. In een der laatste nummers van het Weekblad van het Recht en van de Gemeente stem komt de volgende beschikking voor van de Arrondissements-Rechtbank te 's-Her- togenbosch van 9 Juli 1891, welke wel in wijder kring verdient gebracht te worden, dewijl velen de werkzaamheden van de ambte naren van den burgerlijken stand niet op den rechten prijs stellen. Dat vonnis luidt als volgt De Rechtbank enz., Overwegende dat uit de door requestrant overgelegde stukken blijkt, dat de beide ouders van den minderjarige J. P. J. zijn overleden, terwijl requestrant verder stelt, dat ook de grootvader van vaders zijde is overleden O. dat de ambtenaar van den burgelijken stand derhalve, alvorens tot de voltrekking van het ten deze bedoeld huwelijk over te gaan, zich de akte van overlijden van dien grootvader moet doen ter hand stellen O. dat requestrant tot dat einde nu wel heeft overgelegd een extract uit het register van overlijden van de gemeente Poortngual, houdend, dat aldaar op 29 Oct, 1851 is overleden J. d. J., van beroep arbeider, wonende te Giessendam Dat echter, daargelaten dat de grootvader van den minderjarige, volgens het request is overleden den 28 October 185R uit de overgelegde by lagen geenszins big kt, dat de voormelde overlgdens-akte betrekking heeft op J. d. J., grootvader van vaders zgde van den minderjarige O. dat de in art. 127 jo. 128 B. W. ge noemde middelen van redre9 den requestrant in casu niet kunnen baten, omdat aldaar voorzien is bet geval, dat de rereischte over lgdens-akte niet bestaat of althans niet kan worden overgelegd, terwgl uit de posita van het request volgt, dat de overlgdens-akte wel bestaat, maar dat daarin dwalingen of misslagen hebben plaats gehad O. voorts dat requestrant beweert, dat door 4 getuigen onder eede kan worden verklaard, dat de meergenoemde J. d. J. den 28 Oct. 1854 te Poortugaal is overleden; Overwegende dat die omstandigheid wel aanleiding kan geven om te geraken tot aanvulling of verbetering van de registers van den burgerlijken staud der gemeente Poortngaal, maar dat de mededeeling vau dat feit alleen, het onvolledige van ie over gelegde stukken niet kan verhelpen. Overwegende eindelijk dat requestrant ten sloite verzoekt dat de Rechtbank inge val van ongenoegzaamheid der overgelegde stukken, hem den weg aanwgze om tot de voltrekking van het hawelgk te doen over gaan O, dat requestrant in dat verzoek is niet ontvankelyk; O, toch, dat het, hoe ruim men ook de zoogenaamdo voluntaire jurisdictie moge opvatten, nimmer op den weg van de Kecht- bank kan liggen om aan belanghebbenden adviezen te geven over de tot verkrijging van recht aan te wenden middelen Op deze gronden enz. Verstaat dat de ambtenaar van burger lijken stand der gemeente Almkerk terecht heeft geweigerd tot voltrekking van het huwelijk over te gaan op grond van onge noegzaamheid der stukken Verklaart den requestrant niet-ontvanke- lijk in zijn verder ten requeste gedaan verzoek. GORINCHEM. Op de Zaterdag alhier gehouden palmpaardenmarkt waren onge veer 400 paarden aan de lijn gebracht. Hoewel vele vreemde kooplieden aanwezig waren en zeer mooie paarden te koop waren gesteld, was de handel niet zoo vlug, als wij dat op die markt van vorige jaren gewoon zijn. wtw%w wsrawjjwabbmabgaccwwii wtiiwwwmi Hinrnon Uirxi. Onze Koningin en de Koningin-Regentes zullen, naar men verneemt, reeds in het begin van Mei een bezoek aan den Keizer en de Keizerin van Duitschland brengen. Naar het Hbl. verneemt, mag men de opening van het Merwedekanaal tot Vrees wijk verwachten tegen 1 Aug. a. s. Naar men verneemt, is thans defiuitief besloten de opening vun de spoorlijn Maas sluisHoek van Hollond op 1 November te doen plaats hebben. Om die reden wordt met kraebt aan den bouw van het hulp station en van andere inrichtingen gewerkt te Hoek van Holland. De conducteur V., der S 8. te Maastricht, verdacht geweest van betrokken te ziju bij den diefstal van diamanten, is door die maatschappij weder in dienst gesteld. De Ainsterdamsche sportclub zal, voordat de terreinen achter het rijksmuseum bebouwd worden, nog eene groote meeting houden en wel op Donderdag 26 Mei e.k. (Hemel vaartsdag.) Het voorloopige plan is, het programma uit 7 nummers te doen bestaan. Drie num mers voor renpaarden (wedren vlakke baau, steeple-chase en hordrennen); twee nummers harddraverijen (harddraverij voor Nederland- sehe paarden en harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, beide aange spannen) concours voor rypaardenen concours voor springpaarden. De 3 te Bergen-op-Zoom bestaande suiker fabrieken verwerkten in het afgeloopen jaar 36 millioen kilo beetwortelen tegen 80 millioen kilo in het jaar tevoren. Deze aanzienlijke vermindering is voor eerst een gevolg van de wet op den suiker- accijns en ten anderen van den slechten groei der beetwortelen, waardoor ongeveer één derde van den oogst mislukt most zijn. In het eertijds zoo bloeiende Veere brachten op een dezer dagen gehouden openbare ver kooping een drietal huizen met erf respec tievelijk f 95, f 103 en f 75 op. In het dezer dagen verschenen koloniaal verslag van 1891 (Ned. Oost-Indië) leest men Bij de bestrijding van de (opium) sluik- operatie ter zee, bleek dat de voor dat doel gebezigde stoomhopperbarge3 maar al te zeer de eigenschappen missen, vereischt om met goed gevolg op du smok kei-stoomschepen te kunnen jacht maken Indien dit niet in een officieel stuk der Regeering te lezen stond, zou men de dwaas heid niet kunnen gelooven van de poging om met een logge stoombaggermolen een opiumsmokkelaar te achterhalen, en toch schijnt dit inderdaad het geval. Eenige jaren geleden gebruikte Neder land, de tweede koloniale mogendheid, bij gebrek aan schepen, stoom baggermolens om de kust van Atjeh te 'blokkeeren, tot spot van de geheele beschaafde wereld. Nu schijnt men er opiumjagers van te hebben gemaakt Kan het gekker? Eén ding blijkt er uit, namelijk de ernst der Regeering om het opium smokkeien tegen- te gaan. Aldus een inzender in den »Standaard.« Als een bijzonder treurig bewijs van levens zatheid kan dienen, dat een nauwelijks 15- jarige leerling van de Hoogere Burgerschool te Amsterdam zich door ei»n pistoolschot van het leven heeft beroofd. Het pistool had hij, op herhaald verlangen, eerst onlangs voor zijn verjaardag gekregen. Als reden tot die aaad veronderstelt men, dat hg gaarne naar zee willende, daartoe sieen toestemming kon verkrijgen van zijne ouders, die niet gaarne op die wijze zoo ver van hun eenigen zoon verwijderd wilden zijn. In een buitengewoon Politieblad wordt bericht, dat uit de woning van de in den morgen van 29 Maart 11. doodgevonden wed. Van Oudshoorn te Gouda, Kleiweg no. 45, zijn ontvreemd: 2 bankbiljetten f25; 1 gouden tienguldenstuk; 9 rijksdaalders met 17 guldens; 1 zwart of donkerbrninlederen portemounaie, voorzien van beugelsluiting 2 gouden horloges, nl. een damesremontoir met kleine wijzerplaat, zoodat aan den voor kant v£n het horloge nog een gouden rand is, alsmede een cylinder (onderwetsch heeren- horloge) met rechten gekartelden rand. Mocht iemand een dergelijk horloge na 28 Maart jl. op een of aüdere wijze in zijn bezit hebben gekregen, dan wordt hij verzocht daarvan onmiddellijk mededeeling te doen, hetzij aan den rechter-commissaris, mr. Van Rees, hetzij aan den officier van jus titie te Rotterdam, hetzij aan de plaatselijke politie. De drie personen, die te Haarlem ziju gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak en poging tot moord te Zaamslag en die met de justitie uit Middel burg derwaarts vertrokken zijn, zijn op vrije voeten gelaten, omdat er geen termen ge vonden zyn hen in arrest te houden. Volgens de Middelb. Cc., hebben zij be langrijke aanwijzingen gedaaD, daar zij ver klaarden aangezocht te zijn geworden om de misdaad te helpen plegen. De justitie uit Middelburg is naar Stekene (België) vertrokken. In den Houtrakpolder is weder een aldaar tijdelijk werkzaam Zeenwsch arbeider ge arresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht, als verdacht van medeplichtig te zyn aan den diefstal onder Zaamslag. In de Hemsterhuisstraat te 's Ha^e w-rd door zekeren K., een ongehuwd jonyman van ongeveer 20 jaren, een even afschuwelijke als lafhartige daad gepleegd. K. kwam nog al dikwijls bij de vrouw van v. d. L., die in bovengenoemde straat. een uroentennering drijft. Dit scheen de echtgenoot minder aangenaam te viuden en bij ontzegde daarom aan K. den toegang tot zijne woning. Vrijdag op den verjaardag van vrouw v. d. L., kwam K. toch haar feliciteeren en, naar men zegt, tevens om geld vragen. De vrouw herinnerde er hem toen aan dat haar man hem den toegang tot de woning had ont zegd. Na eene kleine woordenwisseling trok K. zijn mes en bracht de vronw eene doodelijke wonde in den buik toe. K. verliet daarop bedaard de woning en werd wel door een politieagent geziendieniets kwaads vermoedende, hem liet loojien. Nadat het feit bekend is geworden werd hg echter geariesteerd en de vrouw naar het zieken huis overgebracht. De rechtbank te Dordrecht heeft den ijzerwerker Arie de Snoo, uit IJselmonde, beklaagd van het uitgeven van twee uit lood vervaardigde guldens, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Zooals ge meld, had het O. M. tegen den bekl. drie jaren gevangenisstraf geëischt. Aarnout Keuipe, de boerenarbeider, die ten onrechte verdacht werd den moord te Meliskerke omtrent welken moord tot nu toe niets aan het licht is gekomen te hebben gepleegd en daardoor bij niemand werk kon krijgen, is thans als vrijwilliger in dienst getreden bij het korps mariniers. De redactie van het Nbl. v. Ned. heeft een premie van f 100 uitgeloofd aan dengene, die haar de aanwijzing verstrekt, welke der justitie in staat zal stellen »Sara,« de schrijfster over den moord op de Prinsen gracht, te vinden. Te Wieringer waard is v. d. L. in een sloot geraakt en daarin omgekomen. - In het Kanaal bij Veere werd gevonden het ljjk van een meisje, dat daar sedert 5 Dec, werd vermist. Het werd aan de kleeren herkend. - Onder Aartswoud is een boeren woning uitgebrand. - De winkelier H. Pais, van Beerta, is door de marecbaussees ge vankelijk naar Winschoten gebracht. Hij wordt verdacht van brandstichting in zijn eigen behuizing, die een prooi der vlammen is geworden. - Te Aruham is uit Grave binnengebracht de 53-jarige arbeider Th. S. verdacht van diefstal met braak, op 1 April te Wychen gepleegd. - In de R. K. kerk te Beek bij Nijmegen liet een 13-jarige jongen zich langs de leuning van de wentel trap aan het koor naar beneden glijden. Halverwege verloor hij het evenwicht, viel op het doopvont en vervolgens op den vloer der kerk. Binnen een half uur was hij een lijk. In het laatst der vorige week werd te Apeldoorn en verschillende andere plaatsen een prachtig luchtverschijnsel waargenomen, n.l. een halo met 2 bijzonnen. Door de zon liep een lichte streep even wijdig aan den horizont; deze streep was duidelyk in alle hemelstreken zichtbaar; daarbij stond de zon in een lichtenden cirkel, die weder op eenigen afstand omgeven was door een tweedengrooteren lichtenden cirkel, welke op zgn beurt ingesloten was door een lichtende ellips, terwijl op de snijpunten van deze en de aan den horizont evenwijdige lijn bijzonnen wnrden waar ge- uomen. Tusschen d« beide ringen was de lucht donkerder gekleurd, vooral boven en be neden aan den binnenkant van den grootsten. cirkel. Daar was ook de kleurschifting, vooral aan den bovenkant, doitlelyk zicht baar. De straal van den groots'en cirkel was iets kleiner dan de afstand van het onderste gedeelte van den cirkelomtrek tot den horizont. De afstand van de bijzonnen tot tt - zon was ongeveer 11/i maal de straal van den grootsten cirkel. Zooals men weet, ontstaan de balo3. da lichtende strepen en de bijzonnen, door breking en terugkaatsing van het licht in de yskristallen, waarait de hoogste wolken, zgn samengesteld. Het verschijnsel werd eerst gezien 's mor gens te 9.15 uur, was te 10 nur het krachtigst, en verminderde daarna langzamerhand: eerst verdween de aan den horizont evenwijdige lyn, daarna de binnenste cirkel, toen de ellips en eindelijk te ongeveer half vijf 's namiddags wa9 het schoone, weinig voor komende luchtverschijnsel verdwenen. DORDRECHT, 10 April. Door de goede zorgen vait het bestuur der vereeniging «Vak en Kunst" daartoe uitgenoodigd, verzamelde zich heden in een der smaakvol versierde zalen van het fraaie gebouw Knnstmin, een. groot aantal personen van bijkans eiken rang en stand,, om getuige te zijn van de opening der Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid, door genoemde vereeniging te honden, ter herinnering aan haar vijfjarig bestaan. Ten een uur nam de voorzitter van V. en K., de heer C. Kwast, het woord om alle aanwezigen het welkom toe te roepen. In breede trekken herdacht spreker de geschiedenis der vereeniging gedurende haar vijfjarig bestaan. Had de vereeniging reeds vóór vijf jaren in het gebouw Musis Sacrum eene Tentoonstelling van Nieuw* Kunstnijverheid georganiseerd, thans meende men, kou men het le lustrum niet beter vieren, dap wederom door liet houden eener Tentoonstelling, maar nu op veel ruimer en groot8.-her schaal. En nu stond men voor het oogenblik, waarop de Tentoonstelling zou geopend worden. Gaarne.- verleende hij voor de officiëele opening, het woord aan. den Eere-voorzitter van Vak en Kunst, de WelEd.Gestr.. Heer Mr. A. H. Nebbens Sterling, Burgemeester van Dordrecht. Deze nu het woord nemende, zegt, dat hij de uitnoodiging van het bestuur van Vak en Kunst bereid willig op zich genomen heeft, om deze Tentoonstelling te openen. Z Ed. begon met het nut te schetsen van diergelijke Tentoonstellingen en wat nu deze bijzonder aantrekkelijk maakte was, dat niet alleen de nieuwere kunstnijverheid zich hier in al haar verscheidenheid ver toonde, neen, ook aan de oude kunst was hier een ruime plaats bedeeld. Dordrecht met zijn rijk verleden, was hier zeer goed vertegenwoordigd. Vak en Kunst nam het initiatief, en museum, archieven van gestichten en gods huizen, verzamelingen van particulieren en verzamelaars, leverden in ruime mate de bouwstoffen voor hetgeen thans in andere zalen is tentoongesteld. De medewerking door Vak en Kunst ingeroepen, bleek dus niet te vergeefsch. Hier blonk weer ten duidelijkste de kracht uit van ons ond spreekwoord«Eendracht maakt macht." En vraagt spreker: Wat is nu wel het nut van diergelijke Tentoon stellingen van oude kunst? Zoo ver hem bekend, zijner zoo als deze slechts een paar georganiseerd, terwijl eene permanente tentoonstelling ervan zich bevindt in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zijns inziens werpt zij etn degelijk nut af, omdat zij ons bekend maakt en te aan schouwen geeft, wat vroegere meesters in hun vak met veel geringere hulpmiddelen dan thans, hebben gewrocht en hoe nog steeds hunne werken als voorbeelden van schoonheidszin en kunstgevoel gelden. Vak en Kunst* voor vijf jaren gesticht, begrijpt dit ook. Reeds destijds, op bescheiden voet begonnen gaat het krachtig voort,, om de ontwikkeling en veredeling van het kunstvak in het algemeen, te bevorderen. Ea bovendien, dagelijks blijkt het nut uit de ervaring, dat door het publiek meer en, meer rekening wordt gehouden met de eischen der schoon heidsleer en ieder fabrikant op de eischen van het publiek moet acht slaan. Daarom doet Vak en Kunst thans een stap in de zeer goede richting. Door de werken, ons door de voorvaderen nagelaten, onder het oog van het publiek te brengen, bezorgt zij ons tal van kunstuitingen op velerlei gebied. Veel toch van het oude kan veilig eene vergelijking met het nieuwe schitterend doorstaan en veel van het goede oude dient thans als motief voor het nieuwe. Het woord van Bilderdijk In 't verleden ligt het heden In het nu, wat worden zal. blijkt in deze een groote waarheid te zijn. Als eere-voorzitter rust op mij verder den plicht allen, die tot het welslagen dezer tentoonstelling hebben bijgedragen, te danken voor de verleende hulp en steun, in het bijzonder aan de Provinciale Comité's, de Com missie van Bijstand en de Commissarissen van Orde. Zij toch, de eerste n.l., hebben hetgeen buiten Dordrecht was opgespoord en hier gezonden. De Commissie van Bijstand maakte finantiëel de ten toonstelling mogelijk, ierwijl de Commissarissen van Orde gezorgd hebben voor de schoone inrichting der Tentoonstelling zelve. Ik was reeds in de gelegenheid het een en ander er van in oogenschouw te kunnen nemen. Vooral de afdeeling Geschiedenis van Dordrecht is zoo volledig als zeldzaam hier tentoon werd gesteld. Ook het gemeente-bestuur van Schoonhoven dank ik namens de Commissie voor de belangrijke verzameling oude kunst hier hun gezonden en verder allen die door hunne inzenüingen het aauzien der Tentoonstelling hebben verhoogd. Met mij zult gij allen wel willen instemmen met een hartelijk woord van waardeering aan het be stuur der vereeniging Vak en Kunst. Ik durf hier wel beweren, dat het voldoening zal smaken over hetgeen door allen, zonder onderscheid, is bijgedragen en tot stand gebracht om het welslagen dezer Tentoonstelling te verzekeren. En hiermede, mijnheeren, open ik de Tentoonstelling, en noodig u uit, al hetgeen in de andere zalen verzameld en keurig gerangschikt is, in oogen schouw te willen nemen. Een krachtig applaus was voor Vak en Kunst het bewijs, dat de genoodigden ge heel met den eere-voorzitter instemden eu het streven der vereeniging op hoogen prijs stellen. Fanfaren weer klonken, de deuren werden geopend, en onder de tonen van Waasdijks Kapel (3e Regiment Huzaren) die het Wien Neerlandsch Bloed speelde, traden de genoodigden de groote zaal van Kunstmin binnen. Alle3 was goed geordend en overal bleek, dat men met de Tentoonstel ling gereed was. Voor ons, valt al dadelijk een statue der Gebroeders Jan en Cornells de Witt in het oog. Deze staat ongeveer midden in de zaal, terwijl de af- deelingen. die groote en zware voorwerpen bevatten, zooals brandkasten, voertuigen en pianino's daar omheen geschaard zijn. Op het tooneel vindt men mede eene verzameling muziek-instrumenten, terwijl de wanden met Smyrnasche Tapijten zijn behangen. Onder de galerij, die de zaal omgeeft, heeft men kamertjes ingericht waar zich Ameublementen enz. bevinden terwijl daarachter, rechts, uurwerken, houtsnijkunst, kunstsmeedwerk enz. plaats vinden. Links vindt men billarten, gekleurde tegels, parketvloeren enz. De Ballustrade der galerij is met groote vakken decoratief schilderwerk behangen, plafonds, hoekstukken etc., terwijl de achterwand der frontloge geheel is ingenomen door teekeningen, model len enz. der Haarlerasche Kunstnijverheidsschool. Wanneer men nu de froDtloge verlaat komt men tegenover eene kleinere zaal, geheel gewijd aan de geschiedenis van Dordrecht. De wanden van den corridor zijn door pho- tografie en calligraphie bezet. Voorloopig dit over de opening. In een volgend nummer wensch ik nog eens op de Tentoonstelling terug te komen. turuerlijke Stand. Over de niaand Maart. Meeuwen c. a. Ondertrouwd: Wijnand Smits, 30 j., jm. en Magrietha van Einden, 19 j., jd. Geboren Pieter Willem, z. v. Jan Leo nard Sprong en Gerdina de RaadElisa beth, d. v. Jan Bonis en Elisabeth Dekker;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2