groenten Trachtenafgesneden bloemen Tan honderdduizenden H.A. land wordt verkregen, het in gebrnik geven zoo moet worden ingericht, dat zij, die werken willen, niet tot landverhuizing hun toevlucht be hoeven te nemen. Het in gebruik geven zal echter niet mogen geschieden, dan nadat de gronden in zekere staat van volkomendheid zijn ge bracht dat er waarborgen voor de gezond heid zjjn genomengoede woningen en wegen zijn gemaakt. Het grondgebruik mag ook niet te groot gesteld zijn, een stuk van 5 H.A. is b.v. voldoende voor een tamelijk gezin om brood te verdienen; als minimum zou men die hoeveelheid ook tot uiterljjk 50 H.A. kunnen opvoeren, afhangend van omstandigheden, doch speculatie dient zoo veel mogelijk te worden geweerd. De wel eens geuite meeningen van over productie of van overbevolking,* etc. in die nieuwe streken ducht spreker in de eerste halve eeuw niet en indien de land verhuizing door dit werk belangrijk af neemt. acht bij dit een heuchelijk teeken. Dit is niet het eenige belangalles in de Maatschappij is als een geheel van ver schillende schakels, gaat het den boer goed, dan gaat het ook den burger goed. Er zal arbeid zijn en de teekening van Braaken- siek, waarin met een arbeider wordt ge sproken over arbeidskamers en deze laatste zegt: geef ons eerst arbeid, thans zeer juist en geestig, zal dan zijn bittere be teekenis verliezen. Spreker bedoelt met dit werk allerminst eene philantropische inrichting, maar wijst ook op de voordeelen in klinkende munt. Zulke groote werken wekken bovendien weer eens uit den sluimer op en verdrijven de algemeene malaise. De tijden zijn thans gunstig, groote werken loopen ten einde, het geld is goedkoop. Hoe de exploitatie in details zal moeten plaats hebben, spreker zal niet onbescheiden zijn in het gebruik van den tijd der ver gadering; wat de vereeniging daaromtrent denkt, is openbaar gemaakt, en zoowel het economisch rapport als de kaart van Neder land na de droogmaking, met de rede van prof. Telders in Burgerplichtgehouden, zal weldra van wege de vereeniging ver krijgbaar zijn voor ieder belangstellende tegen toezending van 6 blauwe postzegels aan de uitgevers der Zuiderzee-Vereeniging deze betaling wordt alleen gevorderd ter voorkoming van eventueel misbruik; de Zuiderzee-Vereeniging zal zich eene opoffe ring getroosten om de natie zoo volledig mogelijk in te lichten en daardoor een ge zonde critiek uit te lokken. De hoop is gewettigd, dat de regeering eerlang de zaak in handen zal nemenspreker heeft, eer biedigende hare wijsheid, tegen het benoemen van een Staats-Commissie geen bezwaar, mits dit slechts niet een kapstok wordt, waaraan het vraagstuk wordt opgehangen, maar de zaak in staat van wijze zal brengen. Ten slotte wijst spreker er nadrukkelijk op, hoe het verder een plicht yan vaderlands liefde is critiek uit te oefenenstipt de voordeelen aan van de leverantiën voor het geheele land, zoo ook voor de Veluwe wat het hout betreftop de politieke beteekenis van zulk een practisch onderwerp bij eene uitbreiding van kiesrecht enz. En, zegt spreker met prof. Telders, men »delve dan de parel uit de waterplas en voege die aan de kroon,en hij voegt er bjjaan de kroon, die eerlang zal rusten op het hoofd van de laatste telg uit het Huis van Oranje, waaraan wjj ons onafhankelijk volksbestaan hebben te danken en eenmaal naar wij hopen, ook de AFSLUITING en de DROOGMAKING DER ZUIDERZEE! Buitenland* Te Seraing (België) heerschen de pokken in toenemende mate; men telt tot nog toe 160 gevallen, waarvan 45 met doodeljjken afloop. Een particulier telegram uit Berlijn be vestigt dat Ahlwardt, de bekende anti- semietische rectordie in de brochure »Judenflinte,« de wapenfabriek van Loewe van knoeiergen bij de levering van geweren beschuldigde, in hechtenis is genomen. Men schrjjft uit Wiesbaden: Dr. Mezger, die reeds lang plan had Wiesbaden te verlaten, zal zich naar alle waarschijnlijkheid in het najaar te Rome gaan vestigen, alwaar hij zijn séances voor massage in het Palazzo Doria* zal houden. Een reeds lang gekoesterd plan zal daar door nu tot uitvoering komen. Des zomers wil dr. M. in Syracuse of Palermo door brengen, terwijl ook Domburg nu en dan met een bezoek zal worden vereerd. Dezen zomer reeds, in de maanden Juli en Augustus, zullen dan ook zittingen voor massage in de Zeeuwsche badplaats worden gehouden, en vele vreemdelingen hebben daarom hun voornemen te kennen gegeven dr. M. der waarts te willen volgen. Hier verdringen de patiënten zich bjj den grooten man. Russen en Franschen, die het grootste contingent leveren, maken queue, en de Vorsten en Prinsen zijn altijd tegenwoordig. Wat dan ook de reden is, dat dr. M. weer verandert, is moeilijk te zeggen. De »Courier du Soir* meldt de a.s. ver loving van vorst Ferdinand van Bulgarije met de Hertogin-weduwe van Aosta, dochter van wijlen prins Napoleon en van prinses Clotilde, zuster van koning Humbert van Italië. De mijnramp in Bohemen. Volgens de laatste berichten zouden meer dan 400 menschen bij de ramp zijn omgekomen. In elk geval blijkt thans, dat de ramp vreeseljjke gevolgen had, veel erger dan eerst werd gemeld. Przibram, dat niet ver van Rakonitz, een station van den spoorweg naar Praag, ligt, is wegens zijn zilver- en lood mijnen en door een beroemde bedevaartskerk be kend. De mijnen worden door den Staat geëxploiteerd en brachten verleden jaar ruim 35.000 kilo zilver en 36.000 centenaars lood op. Gewoonlijk zijn er 6000 menschen in die mijnen aan het werk. Kort voor het in brand geraken van de mijn was de middag- ploeg van 400 arbeiders naar beneden ge laten. Niettegenstaande de arbeiders brand lucht roken, en, dieper dalende, hun een verstikkende rook tegemoet woei, wilden die mannen, aan de vele gevaren van hun beroep gewoon, toch niet terugkeeren, omdat kleine branden dikwijls voorkomen. Thans echter gingen zij onwillekeurig den dood tegemoet. Want kort daarna ontsnapten er uit de 4 mijnputten dikke rookwolken en toen werd de geheele streek door het luiden der noodklok gealarmeerd. Niets werd ver zuimd om den brand te blusschen, maar alles was vergeefs daar het water zulk een rook veroorzaakte, dat elk levend wezen stikken moest. Velen van hen, die aan het reddingswerk deelnamen, moesten hun liefdewerk bijna met den dood bekoopen. Er loopt een gerucht, dat een misdadige hand de mijn in brand heeft gestoken. Twee maal per dag hebben begrafenissen plaats, waarbij hartverscheurende tooneelen voor komen. De minister en de stadhouder van Bohemen gingen als de eersten achter de lijkkisten van die personen welke bij het reddingswerk verongelukt zijn. Daar het kerkhof te klein is voor alle dooden, zoo worden deze ook op den doodenakker der naburige dorpen begraven. Een groot deel der nedergedaalde arbeiders heeft zich kunnen redden, zegt de Weener corr. der »N. R. Ct.«, maar de grootste helft zal onherroepelijk verloren zijn. Er zijn huisgezinnen, waarvan de vader, de zoons en de schoonzoons allen het leven verloren hebben. De Oostenrijksche Kamer heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd te zorgen voor de nabe staanden van de slachtoffers der ramp, en op een marmeren tafel de namen van deze slachtoffers van den arbeid te vereeuwigen. Namens de Regeering verklaarde graaf Taaffe, dat zij reeds maatregelen had ge nomen tot ondersteunig van de nabestaanden. Twee Ministers waren naar de plaats des onkeils vertrokken en zullen naar omstan digheden handelen. Het aantal dooden wordt volgens de laatste telling op 500 geschat. De werkstaking in de kolenmijnen van Durham is ten einde. De mijneigenaars, die met moeite hun eisch van 15 pCt. loons verlaging tot 1372 pCt. lieten dalen, maar weigerachtig bleven het aanbod van 10 pCt. verlaging aan te nemen, hebben ten slotte toegegeven, zooals de publieke opinie had gewenseht. De bisschop van de Engelsche Kerk van Durham heeft voldoening gehad van zijn optredenin de eerste vergadering toch, onder zijn leiding door de gemachtigden van beide partijen gehouden, is de schikking tot stand gebracht. Naar aan de Standard uit Petersburg gemeld wordt, zjjn er dagelijks zevenhonderd dooden aan cholera in het district Meshed. De Russische Regeering heeft besloten een comité te benoemen van eenige hoofdambte naren, alsook de gezondheidsraad de noodige quarantaine-maatregelen te doen voorbe reiden. Thans weer moet in de republiek Honduras eene omwenteling zijn uitgebroken. Zekere generaal Bonilla is, volgens te New-York ontvangen bericht, met eene troepenmacht in de Hondurasbaai geland en heeft de stad Puerto Cortez gebombardeerd, waardoor tal van inwoners gedood of gewond en vele huizen vernield werden. Een bom trof ook het Amerikaansche stoomschip »Fred. B. Maclean, welks boegspriet verbrijzeld werd, terwijl verscheidene leden der bemanning gewond werden. Toen de gezagvoerder daarop de vlag der Unie liet kijscken werd het vuur op zijn schip gestaakt. Eene afdeeling regeeringstroepen werd, na een kort gevecht, waarin 40 dooden en vele gewonden vielen, op de vlucht gedreven door de opstandelingen, die toen de stad binnentrokken en het kantoor der douane plunderden en vernielden, tal van andere huizen in brand staken, de telegraafdraden afsneden en den spoorweg opbraken. De bevolking, door schrik over mand, moet zich bjj de opstandelingen hebben aangesloten. Uit Pittsburg, VS.) wordt een treurige ramp gemeld; door het in brand geraken van een petroleumbron ontstond daar Zon dagmorgen een paniek, waarbij 150 per sonen moeten omgekomen zijn; de mate- rieele schade moet eveneens zeer aanzienlijk zijn en wordt op millioenen dollars geschat. BlriJitaBelijii JN'ieuws. HEUSDEN, 7 Juni. De heer P. F. Michels, Rjjksveearts alhier, herdacht Zondag 1.1. den dag zijner 25-jarige echtvereenigingwaarbij, al was dit ook iets vroeger geschiedt, herdacht werd zijn 25- jarige werkkring als Rijks veearts. In deze betrekking was genoemde Heer steeds ver dienstelijk en heeft hij veel tot het belang van veeteelt en tot verbetering van ons paardenras bijgedragen; bezat hij als in woner dezer gemeente de sympathie zijner medeburgers, ook de omstreken wisten hem in zijne hoedanigheid te appréeieeren. De vele bljjken van belangstelling, op ondubbel zinnige wijze geschonken, gaven daarvan ruimschoots blijkterwijl eene serenade door de Harmonie »de Eendracht* van Herpt gebracht, openlijk verkondigde hoe de heer Michels in deze omstreken op prijs gesteld wordt. Moge het hem gegeven zjjn nog langen tijd met zjjn gezin in ons midden te vertoeven, hetgeen voor Heusden en om streken voorzeker op hoogen prijs zal worden gesteld. WAALWIJK. De veehandel in de Lang straat blijft zeer stil en de omzet blijft zich hoofdzakelijk bepalen onder binnen- landsche handelaars en onder de veeboeren zeiven. Kalf koeien le soort f200 a 240, 2e soort f170 a 190, kalfvaarzeu f 150 a 180, versehgekalfde melkkoeien f 150 a 175, wei dito f 100 a 130; slachtvee le soort 68 a 70 cent, 2e soort 60 a 65 cent per K.G.; mestkalveren 75 a 80 cent per K.G.; nuch tere dito f' 7 a 11, hokkelingen f 40 a 60, weilammeren f 4 a 6; vette varkens van 70 tot 80 K.G. met veel vraag 60 a, 62 ct. per K.G.; biggen f7 a 11. Hooi. Uitgezonderd de aflevering van eenige miskleurde partijtjes, was de handel van weinig beteekenis, de prijzen bleven onveranderd. Wegens de duurte der tweejarige paarden zijn dit jaar verscheidene Langstraatsche boeren onverrichterzake van de Zuid-Hol- landsche markten teruggekeerd. Naar de qualiteit, die nog al te wenschen overliet, werd van f 150 tot f300 besteed. De goede qualiteit was niet beneden f 250 a 300 te bekomen. LANGSTRAAT. Van wege 't Rijk zal er te 's-Grevenduin-Capelle een cursus ge geven worden in de vrije- en ordeoefeningen, gratis toegankelijk voor onderwijzers, die de aanteekening daarvoor nog niet bezitten. De leiding van den curcus is opgedragen aan het hoofd der openb. school te Besoijen, den heer G. van Oudenhoven. Den 12 Juni a.s. hoopt de WelEerw. heer Ds. Van Buuren, predikant te Baard wijk, zijn 50-jarig jubilé ah evangeliebe dienaar te herdenken. Ongetwijfeld zal het den waardigen grijs aard, die nog eene uitstekende gezondheid geniet en in de bijna geheel uit katholieken bestaande gemeente algemeen geëerd en be- mimd is, niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. WERKENDAM. 1 Juni. Volgens de waarnemingen met den regenmeter, alhier door het Metereologisch instituut geplaatst viel er in de maand Mei juist 21 m.M. water. Was het weder tot den 21 sten bijna aanhoudend koel en guur met enkele nacht vorsten, na dien tijd steeg de temperatuur zeer en bereikte zelfs den 28sten de onge kende hoogte van pl. m. 94° Fh. in de schaduw. Donder kwam voor op den 19den en in hevige mate op den 31sten. Ofschoon er nog te weinig regen viel was het weder in de laatste helft der maand groeizaam en oefende eene gunstigen invloed op de meeste gewassen vooral op de aardappelen. WOUDRICHEM, 2 Juni. Eergisteravond is de 18-jarige M. v. d. W., uit deze ge meente, werkzaam aan eene zalmvisscherij te Nijmegen, aldaar te water geraakt en verdronken. Zijn lijk dat zeer kort daarna werd opgehaald, is heden overgebracht, ten einde alhier ter aarde te worden besteld. Dat dit verlies zijne moeder dubbel zwaar treft, zal men begrijpen, als men weet, dat zij in ruim twee jaar tijds eerst haar man, daarna eene volwassen dochter en thans een' zoon, die haar tot steun was, door den dood verloor. DALEM. Door de Gorkumsche visschers werd in de vorige week een zalm gevangen, die het kolossale gewicht had van 53 halve K.G. en de som van f 75.25 opbracht. Dat zet nog eens aan Als een bewijs, welk een omvang het kersengewas in de Betuwe genomen heeft, kan dienen, dat in de laatst uitge komen »Tielsche Court.* niet minder dan 211 verschillende verkoopingen van dit ooft geannonceerd zijn. Bij de verpachting der hooilanden in den polder Dalem, gehouden Donderdag j.l., was de opbrengst gemiddeld f 16 a f 18 de 2000 halve K.G. WAGENINGEN, 4 Juni. Voor de Natio nale Boter-tentoonstelling alhier, in deze maand, bij gelegenheid van het 45e Ned. Landhuishoudkundig Congres, hebben zich meer dan 200 inzenders aangemeld. De vereeniging »Floralia« heeft weer, evenals vroeger, aan de liefhebbers bloem- stekken uitgereikt. In weerwil der groote hoeveelheid planten, kon niet aan aller ver langen worden voldaan, zoo valt dit streven der vereeniging in den geest der kleine bur gerij. In Augustus zal van de uitgereikte stekken eene tentoonstelling worden ge houden. Weder zou een jongeling bij het baden in 't havenkanaal verdronken zijn, ware het gevaar niet gelukkig nog intijds door zijne medezwemmers opgemerkt. De regenmeter aan Rijkslandbouw school wees aan gevallen regen in de maand Mei '92 29 mil., in dezelfde maand van 't vorig jaar 64* inM. Binnenland. Naar aanleiding van een bericht, dat de ontwerpen op de beroeps- en bedrijfsbelasting gevoegd zouden worden bij het in deze maand te verwachten Regeeringsantwoord omtrent de belastingvoorstellen van den Minister van Financiën, verneemt men, dat er hoogstens sprake kan zjju van een breedere uiteenzetting van 's Min. plannen omtrent de bedoelde bedrijfsbelasting, waar van de ontwerpen zelfs nog niet bij den Raad van State zijn ingediend. Naar »Het Centrumuit goede bron verneemt, is van de instelling eener afdeeling Arbeid aan het Departement van Waterstaat, waarvan >De Avondpost* het bericht ver spreidde, geen sprake. Tusschen Nederland en België zal te Brussel eene overeenkomst worden geteekend, betreffende de verdeeling van het grondge bied van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. De twee gouvernementen zijn het eens ge worden over eene gelijkmatige verdeeling. De bewoners der streek zullen eenen zekeren tjjd hebben om te kiezen tusschen de Belgische en de Nederlandsche nationaliteit. De bewoners van Castelbré, bij Baarle- Hertog, zullen Belgen worden. Het verdrag zal binnenkort worden ge teekend. In vele plaatsen van Friesland worden pogingen in het werk gesteld, om, bij ge legenheid van het bezoek van Hare Majes teiten, eene demonstratie te houden ten gunste van het algemeen kies- en stemrecht. Uit goede bron kunnen wij tevens mede- deelen, dat enkele hoofden der volkspartij bij H. M. de Koningin-Regentes ter audiëntie zullen gaan. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, zal het Merwedekanaal hoogstwaarschijnlijk den lsten Augustus voor de scheepvaart geheel geopend worden. De muurschilderingen, onlangs in de kerk der Hervormde gemeente te Groenlo ontdekt, blijken, volgens het getuigenis van den rijks ambtenaar, door de regeering gezonden, van eenige kunstwaarde te zjjn. Zij stellen de twaalf apostelen in levensgrootte voor, en zijn op doek ten deele overgebracht. De Hollandsche haringvloot heeft dit jaar eene zeer belangrijke uitbreiding ondergaan en bestaat thans uit 520 schepen tegen 485 schepen in het voorgaande seizoen, eene vermeerdering dus met 35 schepen. De reederijplaatsen zijnYlaardingen met 94 loggers, Maassluis met 78 loggers, Schiedam met 4 loggers, Scheveningen met 36 loggers en 215 bommen, Katwijk a/zee met 1 logger en 70 bomschuiten, Noordwijk a/zee met 1 logger en 15 bomschuiten en Amsterdam met 6 loggers. Eenige loggers zijn reeds ter haringvisscherij vertrokken en de eerste nieuwe Hollandsche jaagharing kan tegen 21 Juni a. s. te Vlaardingen worden ver wacht. Ged. Staten van Friesland hebben goedge keurd het door burg. en weth. van Leeuwar den aan hen ingezonden plan van het nieuwe kanaal van Leeuwarden naar Tijnje, waar voor uit de provinciale fondsen een subsidie van f 135,000 is toegestaan. Men zal alzoo eerlang de aanbesteding van dit belangrijke werk mogen tegemoet zien, waardoor aan vele handen werk wordt verschaft. Door de afdeeling Dordrecht en om streken der Ned. Maatschappij van Tuin bouw en Plantenkunde zal op 25, 26, 27 en 28 Aug. in Musis Sacrum aldaar een tentoonstelling worden gehouden van planten, bloemstukken en bloem versieringen. Een ernstige gasontploffing had plaats in een der perceelen van het Oranjeplein te 's-Gravenhage. Van beneden- en boven huis werden alle ruiten vernield en ook veel andere schade werd aan het pand toegebracht. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Volgens het >Ngm. Weekbl.* zijn te Nijmegen van 8 Maart tot 31 Mei, op een bevolking van 32.000 zielen, 78 personen door pokken aangetast, d. i. 0.2 pCt. Van deze 78 lijders zijn overleden vier, n.l. een kraamvrouw met kind, een ongevaccineerd kind en een man, die geweigerd had zich te laten revaccineeren en daarbij belast was met het verwijderen van de besmette voor werpen uit de huizen der pokkenlgders. In de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam zes nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Men zal zich den diefstal met geweld pleging en verwonding herinneren, die plaats had in den nacht van 13 op 14 Januari jl. in de woning van den landbouwer Gerardus van Dorst te Niepen, gem. Rozendaal. Nadat door de ijverige onderzoekingen der marechaussee te Rozendaal al spoedig gebleken was, dat de daders Belgen moesten zijn, werd de zaak door den officier van justitie te Breda ter verdere vervolging ge steld in handen van zijn ambtgenoot te Antwerpen. Na een uitvoerige instructie, aldaar ge houden, werden de daders bij arrest van de Cours d'Assises van 30 Mei jl. veroor deeld Jan George, bijgenaamd Jan Pap en Louis Scbürgers, bijgenaamd Louiseke, ieder tot een dwangarbeid van 18 jaren, Juliannus Moerman, bijgenaamd mottige Jules, en Albert de Strooper, ieder tot 15 jaren, en Donatus Bartelen tot 10 jaren. De heer D. Kommer, te Hilversum, had eene kip op 14 eieren te broeden gezet. Bijna 2 weken ging alles goed, toen de kip de eieren verliet. De heer K. bemerkte dit pas toen de eieren reeds koud waren. Bij het openmaken van een ei bleek echter, dat er nog eenig leven in was. Spoedig werd nu eene broedmachine vervaardigd van wollen lappen en eene kruik met kokend water. Twee keer per dag werd de kruik met kokend water gevuld, en toen de 3 weken om waren, kwamen 9 kuikens uit den dop. De heer K. wil deze goed gelukte proef herhalen en beproeven 6 eieren op deze manier geheel uit te broeden. Een Engelsche matroos is te Rotterdam achterover in het ruim van het stoomschip ^Talisman* gevallen. De man kwam op een ijzeren ligger neer en werd bewusteloos, waarschijnlijk met schedelbreuk, naar het ziekenhuis overgebracht. - Te Marum is een groote boerderij door den bliksem getroffen en uitgebrand. - Onder Bakkeveen (Fr.) werd een herberg getroffen. Het pand brandde ook uiteenig papieren geld ging verloren. - Een goederentrein is Donderdag avond halfnegen bij Lochem bjj een wissel, die goed lag, gederailleerd. De machine en een bagagewagen geraakten in een sloot en eenige wagens uit het spoor; een remmer werd aan de vingers verwond. Verdere onge lukken hadden er niet bij plaats. 339e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 3 Juni. Prijs van f 1000: nos. 3295, 6915, 10396, 15826, 16063 en 18741; f400: no. f13477; f200: nos. 773, 1026, 4797, 6278, 7246, 8026, 10001 10999 en 14951 f 100nos. 797, 2761, 3262, 4061,4189, 7584, 7874, 8204, 13346 en 14110. 5e Klasse. Trekking van 4 Juni. Prijs van f 1000 en premie van f 30.000: no. 13569: premie van f3000: no. 15659; f400: no. 7666. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernietigd het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij A. de S. ijzerwerker te IJsselmonde, tot drie maanden gevangenis straf is veroordeeld wegens het opzettelijk weder uit/even van valsche muntspecie, nadat de ralschheid hem was bekend ge worden. Het hof heeft bekl. schuldig ver klaard aan het opzettelijk als echte munt specie uitgeven van muntspecie, waarvan de valschheid hem, die ze uitgaf, toen hg ze ontving bekend was, tweemaal gepleegd, en hem veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. AHet O. M. bij de arrond.-rechtbank te Maastricht heeft eene gevangenisstraf van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2