vingen nauwelijks de helft van het beloofde! op ongezeg»ld papier bij 4Pn Gemeenteraadsmnstisren invloed hebben. Met den pluk in de Kamer. Te Hoej zijn de liberalen gekozen, met uitzondering van één nieuwen zetel, die door een katholiek wordt inge nomen. Te Doornik, waar de geheele ver tegenwoordiging liberaal was, komen twee afgevaardigden en één senator in herstem ming, terwijl twee liberale afgevaardigden en één senator gekozen zijn. Te Charleroi leden de liberalen de neder laag drie katholieken zijn gekozen, ter vervanging van één altredend liberaal en van twee liberalen, die voor de nieuwe zetels gesteld waren. Te Bergen komen twee katholieken in herstemming. Te Luik is de liberale meerderheid 1600. Aldaar heersehte groote opwinding en hebben eenige op stootjes plaats gehad. De straten werden afgeloopen door liberale en socialistische groepen, die betoogingen hielden. In de lokalen der katholieke vereenigingen, welke door politie en gendarmerie werden be waakt, heersehte groote opgewondenheid. Krachtige maatregelen tot handhaving der orde zijn genomen. Te Ostende zijn de li beralen gekozen en verliezen de katholieken één zetel in de Kamer en één in den Senaat. Te Nivelles zijn de katholieke candidaten gekozen en verliezen de liberalen een zetel in de Kamer. Voor een zetel in den Senaat komt een liberaal te Soignies in herstem ming met den aftredenden katholiek. De twee aftredende liberale vertegenwoordigers te Ath zullen waarschijnlijk door katho lieken vervangen worden. Hier hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Het lokaal der Katholieke Club werd vernield. De bereden gendarmerie heeft voor het lokaal post gevat. Een rechter van instructie is gewond. Het gepeupel brak de straat- steenen op en in de daarop volgende worste ling zijn velen met bajonetsteken gewond. Bij verscheidene katholieke inrichtingen zjjn de glazen ingeworpen. De vorige Kamer telde 138 leden, n.l. 94 katholieken en 44 liberalen, de over ledenen medegerekend. De clericalen hadden meer dan 2/s der stemmen, nl. 94. De Senaat bestond uit 69 leden, 50 clericalen en 19 liberalenook hier hadden de clericalen dus meer dan 2/s der zetels. De nieuwe Kamer telt 160 leden, van wie nu reeds gekozen zijn 52 liberalen en 92 katholieken. De Parijsche politie meent een der daders van den aanslag op het restaurant van Very in handen te hebbenhet is zekere Bricou, die een poos geleden aan de politie de plaats ontdekte, waar het door Drouet en Ravaehol te Soisy gestolen dynamiet was verborgen. Bricou was voorloopig met zijn vrouw op vrije voeten gesteld en was toen naar Havre gegaan, waar hij intusschen dooreen poging, om zich onder een wagen te werpen, de aandacht der politie trok. De man leefde voortdurend in angst voor de justitie en leed bovendien gebrek, zegt hij. De justitie denkt, dat hij de hand had in den aanslag, hoe wel hij tot hiertoe geen bekentenis heeft afgelegd. Ravaehol verschijnt Maandag a. s. voor het Hof van Assises te Saint-Etienne. De samenstelling der jury wordt geheim ge houden, uit vrees voor bedreigingen. De jonge mijnarbeider Havelka heeft vrij willig de bekentenis afgelegd, dat hij door onvoorzichtigheid den brand in de Maria- mijn te Przibram veroorzaakte, waarbij honderden menschen en o. a. ook de twee broeders van Havelka den dood vonden. Hij had de brandende pit van een lamp weggeworpen. De twaalf mijnarbeiders, die te Haushain, Beieren, bjj een aardbeving onder de aarde werden bedolven, zijn allen levend te voor schijn gebracht. Zondagavond werd de laatste man bewusteloos gered; hij was 112 uur begraven geweest. In Spanje sloeg in de laatste dagen tot 3 maal toe de bliksem in kerken. Zondag ochtend tydens de mis sloeg het vuur in de kerk te Melias, prov. Orense10 personen werden onmiddellijk gedood en 28 gewond. Ongeveer tegelijkertijd sloeg de bliksem in de kerk te Mucientes, Valladolid, waar 5 menschen gedood en een groot aantal gewond werden. Ten slotte sloeg Maandag de bliksem in de beroemde kathedraal van Burgos, maar richtte gelukkig weinig schade aan. De kathedraal heeft geen bliksemafleiders. Blanke slaven. In Dec. j.l. werden te New-York 25 Duitsche landverhuizers op goede voorwaarden geworven voor de Pon Pon Phosphat Company te Colleton, Zuid- Carolina. Daar aangekomen werden de menschen onder bewaking gesteld van goed gewapende mannen, moesten den geheelen dag, ook des Zondags, in de mynen werken en ont- j loon. Eenige poogden te vluchten, maj.r werden achterhaald en zwaar mishandeld. Ten slotte gelakte 'teen hunner te ontkomen; de zaak is thans in handen van de Deutsche Rechts8chutzverein te New-York. In den Wetgevenden Raad der kolonie Natal is door den staatssecretaris mede- deeling gedaan, dat het voortaan aan de leden vrij zal staan, gebruik te maken van de Hollandsche taal. In Kaapstad is een syndicaat gevormd met een kapitaal van 15.000 pd. st., tot het exploiteeren van kolenmijnen en het koopen van eigendommen in den Vrijstaat. Het syndicaat heeft de plaats Waagstuk, by Viljoensdrift, waarop reeds twee kool aderen gevonden zijn, voorwaardelijk ge kocht. De kolen moeten zeer goed zijn zelfs beter dan de Engelsche. ban ïntiieiieu, van wiens nesli^iug binnen 30 dagen na de medède;-liug daarvan in beroep kan worden gekomen by tied. Staten. Heusden, 15 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. P! tMelüb rViouvvH. Te Lissabon heerscht groote opschudding ten gevolge van een moordaanslag, dien de afgevaardigde en voormalige officier Antonio Cordeira, op klaarlichten dag, tegen 6 per sonen zijner naaste familie pleegde; hij trachtte namelijk op den openbaren weg zijn schoonvader, graaf Silva Villela, zijn schoon zuster, twee nichten, een neef en nog een neefje, dat met een kindermeid wandelde dood te schieten. Gelukkig misten de schoten die Cordeira loste, allen. Graaf Villela doe alle mogelyke moeite om zyn schoonzoon die terstond aangehouden werd, voor de ge vangenis te bewaren en beweert, dat deze aan tijdelijke verstandsverbijstering lijdt. In werkelijkheid schijnt de aanslag een we' overlegde wraakoefening van Cordeira te zijn, wiens vrouw sedert korten tijd ver dwenen was. De openbare meening beschul digt die dame van echtbreuk en haar familieleden zouden baar in de gelegenheic hebben gesteld op de vlucht te gaan. De expeditie onder kapitein Nelson, in Mei jl. door de Britsche Oost-Afrikaansche Compagnie afgezonden tegen den stam der f759.46; Waduras, die den Britscben handel be lemmerde, is geslaagd. Tal van inboorlingen zijn gedoodde overigen hebben zich onder worpen. Het door de Russische regeering goed- groot van stuk waren, gekeurde plan van baron Hirsch beoogt in Gisterenavond had, volgens de aan- 25 jaar 3 V2 millioen joden uit Rusland te kondiging in ons vorig nummer, de orgelbe- doen verhuizen. Nog' dit jaar zullen er sPeliug Plaats in het gebouw der Ned" Herv- 25,000 gaan, welk aantal elk jaar ver HEUSDEN, 17 Juni. De definitieve lijst der hoogst aangesla- genen in de provincie Noord-Brabant, welke verkiesbaar zyn tot Leden der Eerste Kamer voor 1892, bevat 339 namen. De hoogst aangeslagene is de heer E. P. A. vun Loon te Rosendaal, f 3009.68, de minst aangeslagene de heer J. van Hof wegen te Breda, f 294.18. Uit onze omstreken vinden wij verder vermeld: de Heeren C. J. van Andel te Andel, f368.76; M. M. Baasbank te De Werken, f511.56'; A. Blaukers te Veen, f377.575; G. Branderhorst Jz. te Heesbeen, f 300 92A. den Dekker te Almkerk, f 1312.24; D. den Dekk-r te Almkerk, f 542.16; P. H. v. Dusseldorp, Werkendara, f 603.60W. J. v. d. Eist te Werkendam, f 625.48; Mr. G. J. H. Heere te Raams- donk, f 2852.33; M. Heymans te Capelle, f 446.315J. v. d. Hoek te Capelle, f 602.77 P. L. Honcoop te Heusden, f 583.19; A van Iersel te Waalwijk, f454.49; H. A de Jongh te Hedikhuizen, f 340.90A. v. d. Koppel te Almkerk, f 424.44C. M. Malingré te Heusdén, f 402,406B. A. Mid delkoop te Capelle, f 430.65J. H. van Moock te Woudrichem, f361.53; A. Naaijen te Andel, f675.15; C. de Roon te Capelle, f 647.445W. de Roon te Waspik, f 548.01 G. M. Sigmond te De Werken, f 518.55s; J. Simonis Fz. te Raamsdonk, f725.365; G. H. Simonis te Raamsdonk, f641.99; A. B. Snoeck te Almkerk f430.195; B. Snoek te Almkerk, f373.54; J H. Stael te Dussen, f295.09; J. A. van Tienhoven te Werken dam, f 1019.28sA. B. van Tienhoven te Werkendam, f 1180.99*J. J. van Tien hoven van den Bogaard te Werkendam, f 1191.826J. B. Timmermans Wz. te Waal wijk, f 350.52; J. Timmermans Wz. te Waalwijk, f364.585; L. J. Verberne te Dussen f 351.31S. Verhagen te Heusden, f329.14; A. H. J. Verhoeven te Heusden, G. Vermeulen Dz. te f343.955; A. Versluijs te f558.93; H. Vos te Wijk, f681.285. Door J. van Marsbergen alhier, werden gisteren op de stadswallen de eerste nieuwe aardappelen gestoken, die reeds vry vour Engeland kan spoedig een begin ge maakt worden. De handel in hooi was in de laatste dagen in de Tieler waard vry stil, en er werd weinig verkocht dan tegen dalende prijzen, een gevolg van den te verwachten gunstigen oogst. In stroo was de omzet levendiger. Hooi gold van f 34 tot f 38 eD stroo van f27 tot f29 per 1000 K.G. Beroepen tot predikant te Vuren en Dalem, Ds. H. Visch te Waarder (bij Oude water.) 1 tinneniand. In de Donderdag 1.1. gehouden zitting der Eerste Kamer is het wetsontwerp tot het verleenen van tijdelijke hulp aan de noodlijdende gemeenten met 34 tegen 8 stemmen aangenomen, en de goedkeuring van het Billiton-contract met 35 tegen 2 stemmen verleend. De commissie, door den minister van waterstaat benoemd tot het ontwerpen van nieuwe algemeene voorwaarden voor de uit voering van 's rijks werken, is weldra met hare taak gereed, zoodat deze belangrijke arbeid spoedig het licht zal zien. Een der Haagsche correspondenten van het D. v. N. verneemt, dat aan het Departe ment van Koloniën het ontwerp gereed is eener nieuwe comptabiliteitswet. Door de Commissie van Rapporteurs is eindverslag uitgebracht over de belasting voorstellen van den Minister Pierson. meerderd zal worden. Te Petersburg wordt door baron Hirsch een centrale commissie Gem. alhier. Aangaande den afloop leze men verder het ingezonden stuk. BESOIJEN. De ZeerEerw. heer H. ingesteld en in eenige andere steden locale Verberne, Pastoor der Roomsch Katholieke comités. De landverhuizers treden geheel Kerk alhier, vierde Donderdag, onder zeer uit het Russisch staatsverband; zij worden ve!e bl9ke^ van belangstelling, zijn zilveren vrijgesteld van allen krijgsdienst en ont vangen de benoodigde papieren kosteloos. Ter voorkoming dat de landverhuizers terug- kesren en tot dekking der kosten moet 100,000 roebel worden gestort, welk bedrag, streken druk bezig met de inzameling der priesterfeest. NEDERHEMERT. Onze predikant, dr. J. A. Cramer, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar. RIJSWIJK. Men is thans hier en om- zoodra bet tot 25,000 roebel is gedaald, moet worden aangevuld. De geheele onder neming zal onder toezicht van het departe ment van binnenlandsche zaken komen. De cholera. Uit Teheran wordt aan de Timesgemeld, dat de sterfte te Mes hed telkens op 400 personen per dag ge raamd werd. De bazaars zijn gesloten en de handel staat stil. Ook te Sebsewar (t. W. van Meshed) is de cholera uitgebroken. De Regeering zond een Europeesch genees kundige derwaarts en de noodige soldaten om een cordon om de stad te trekken. Uit Petersburg verneemt de Times,* dat de cholera zich vertoont in het land aan gene zijde van de Kaspische zee, en volgens de ^Standard* is de ziekte ook in Kaukasus doorgedrongen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat de collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden zal gehouden worden op Zaterdag 18 Juni a.s. Vertrouwende dat de ingezetenen naar vermogen zullen bydragen tot instandhouding van eene in stelling die aan een roemrijk verleden her innert. Heusden, 15 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. kruisbessen, die een ruimen pluk opleveren Ze worden voor het buitenland opgekocht tegen 10 ct. de K.G. Het vooruitzicht der vruchtboomen is over 't algemeen weinig bevredigend. Peren inzonderheid zullen er in deze streek weinig zijnlangen tijd liet het zich aanzien, dat de appelboomen dit gemis zouden vergoeden, doch deze hebben te kort gebloeid, om goed gezette vrucht voort te brengen. De steenvruchten hebben geleden door de vorst en daarna nog door de bladluis. WERKENDAM. De zetting der boter is deze week 60 ct., per half kilogr., en der eieren 90 ct. per 26 stuks. De winkelprijs der boter is 65 ct., De prijs der margarine le soort is 45, der 2e soort 403e soort 35 ets. per half K.G. De buitengewone warmte in het laatst der maand Mei en in het begin dezer maand heeft eenen zeer gunstigen invloed gehad op de biezenteelt in den Biesbosch en op het aanplanten van riet. De landbouw gewassen, vooral de aardappelen, staan prachtig te velde en beloven, als 't weer eenigzins meeloopt een goed beschotde bieten alleen verlangen sterk naar regen, daar de grond door de noordelyke winden en de groote warmte bijzonder droog is; over het algemeen echter kan men in den Biesbosch tevreden zyn, vooral met het oog op het koude voorjaar, dat langen tijd bezorgdheid wekte. Ook met de visschery gaat het in den laatsten tijd, vooral wat de zalm betreft, volstrekt niet slecht. GORINCHEM. Aan de vischmarkt alhier werden in de le helft dezer week aange voerd en afgeslagen 23 zalmen, van 923 halve kilo's, prys f 0,87 tot f 1,03 per 1/3 kilo. DALEM, 15 Juni. In de vorige week werden honderden kersenboomgaarden in de Betuwe verpacht. De pachtsommen waren op vele plaatsen aanmerkelijk minder dan verleden jaar, wat toegeschreven wordt aan de geldelijke verliezen, welke tal van pach ters in 1891 geleden hebben. Toch bracht Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op artt. 265266 der Gemeente wet brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den Hoofdeljjken Omslag dezer gemeente, voor het dienstjaar 1892, goed gekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten by besluit van 9 Juni 1892, G. no. 1 aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ingezonden, en een afschrift daarvan ge durende 5 maanden ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter lezing zal zijn nedergelegdmenige boomgaard nog eene pachtsom van dat ieder aangeslagene binnen 3 maanden f1000 op. Naar het zich laat aanzien, zal na dagteekening der uitreiking van zyn er echter overvloed van kersen zijn. Een aanslag-biljet bezwaren tegen den aanslag malsche regen zou voor de vracht een zeernomen Het vergunningsrecht heeft hier te lande het aantal drankhuizen, tusschen 1882 en 1890, doen dalen van 33,200 tot 25,900. Volgens een telegraphisch bericht, te Vlaardingen ontvangen, is de eerste haring jager, het ss. »Wodan,« te Lerwiek aange komen. Er was nog geen visscheryveel haring boven water en veel haaien. Aan den raad van beheer der Internationale Sport-, Visschery- en Paardententoonstel Capelle, ling te Scheveningen is vergunning ver- Werkendam, leend tot het houden van eene verloting, waarin zullen worden uitgegeven 1,000,000 loten, tegen 50 cents het lot. Uit 's-Bosch wordt geschreven: Verschillende stoombootondernemers heb ben bij een adres aan de Kamer van koop handel alhier de ernstige vrees te kennen gegeven voor groote bezwarendie de scheepvaart op de Maas te wachten heeft na de opening van den Nieuwen Maasmond, hoofdzakelijk wat betreft het traject Crève coeurWell, hetgeen naar hunne meening totaal onbevaarbaar zal worden, en zij ver plicht zullen zijn op gety te gaan varen waartegen groote bezwaren bestaan. Adressanten beweren, dat de gevreesde moeielijkheden zouden zijn af te wenden door het maken van een sluw in de nieuwe rivier, waardoor de waterstand op voldoende hoogte zou kunnen worden gehouden. Met het oog op de groote belangen voor de scheepvaart en niet minder voor den handel by deze zaak betrokken, heeft de Kamer het bezwaarschrift onder de aandacht gebracht van den minister van waterstaat. De Kamer heeft zich andermaal tot den minister van waterstaat gewend, met ver zoek het daarheen te leiden, dat niet telken jare herstellingswerken aan de Zuidwillems vaart behoeven te worden uitgevoerd, waar door de vaart wordt gestremd, maar in overleg met de Belgische regeering die werken zooveel mogelijk voor drie jaren samen te vatten en alsdan op beider grond gebied in hetzelfde tijdsbestek tot stand te doen brengen. De fabrieksarbeiders der stoombontweverij van de firma P. de Wit Zoon, te Helmond, hebben gezamenlijk het werk gestaakt. De houding der werkstakers is dreigend en men vreest voor onordelykheden. De geheele brigade maréchaussée te paard bewaakt de fabriek. Het koffiehuis van Jannetje Struik, de gewezen millioenenjuffrouw, te Rotterdam, is op last van de politie gesloten, nadat het Maandagavond aanleiding gegeven had tot een opstootje. Voor haar koffiehuis had zich eene menigte verzameld, die allerlei wanordelijkheden pleegde. De politie zag zich genoodzaakt met de sabel in de vuist den menigte uiteen te dryven. De baas uit, de vrouw met de kinderen uit, een test met vuur onder een afgehaald bed, een kool met vuur in de linnenkast en een dito in een kast en toch niet af branden, wel, da's jammer. Zoo zullen ten minste de luidjes onder Smidshoek (gemeente Charlois) wel gedacht hebben en nog meer jammer voor die edele burgers is het, dat de politie dit zaakje in handen heeft ge- TTit Grave wordt gemeld: Om lat boer P. v. D. te Neerlangel, ge meente Dieden, zijne dienstmeid H. K. nooit eens wilde nit laten gaan met de jongens harer kenze, nam zy de gelegen heid, dat zij alleen te huis was, te baat om het dak der woning in brand te steken. Naar het schynt over hare eigen daad ver legen, snelde zij de straat op en riep den boer van het veld. Gelukkig was men spoedig den brand meester. De brigade-commandant der koninklyke maréehassée alhier, die weldra ter plaatse was, vond de zaak wel wat duister, en nam de meid daarom in een scherp verhoor, wat leidde tot hare bekentenis. Onmiddellijk werd zij gearresteerd. Het lammerenvervoer van Tessel is weer geëindigd voor dit jaar. Nu alles is afge loopen, weet men te berekenen, dat er dit jaar voor de lammeren juist f 150,000, dus anderhalve ton gouds, minder ontvangen werd dan in 1890. Men vreest dat de oude schapen, die men nu weldra begiut af te schepen, ook veel minder zullen gelden dan gewoonlijk. Daarbij komt nog, dat de wol een dub beltje minder opbrengt dan verleden jaar. Men berekent dus dat de veefokkers van het eiland dit jaar ongeveer twee ton minder zullen ontvangen dan in 1890 het geval was. In de Drentsche gemeente Eelde is in de stallen van verscheidene landbouwers de besmettelijke varkensziekte uitgebroken. Toen de dochter van de wed. Franscben te Hooge-Zwaluwe met een kind in de weide kwam om de koeien te melken, werd het kind door de koeien aangevallen. De dochter verschrikte zeer doch door tegenwoordig heid van geest, wierp zij het kind in een greppel en ging boven op haar liggen om haar voor de geweldige stooten te beschermen. Gelukkig schoot een werkman te hulp, anders was zij den dood waarschijnlijk niet ont komen, terwijl zij nu met den schrik en veel blauwe plekken vry kwam. iiurgerlsjke Stand.. Heusden, van 9 tot 16 Jnni. Ondertrouwd Franciseus de Wael, 33 j. en Wilhelmina Tyssen, 33 j. Getrouwd: Petrus Alphonsus Luyben, 27 j. met Maria Josephina Scheepens, 23 j. Geboren: Gerdina Teuntje, d. v. Gerard Bax en Martijntje van der Steenhoven Wilhelmus Johannes, z. v. Nicolaas Johannes Dieltjes en Adriana v. BroekhovenAdrianus Engelbertus Johannes, z. v. Pieter Neef en Wilhelmina van Grondelle. Overleden: Geertruida de Bruyn, 8 d., d. v. Frans de Bruyn en Gerdina van Diessen. Meen wen c. a., van 1 tot 31 Mei. Getrouwd: Oornelis Roubos, jm., met Aartje van der Mooren, jd. Geboren Neeltje Adriana, d. v. Jan Eldert Haspels en Adriana Boomlevenl. kind van W. van Os en Anneke Bax. Overleden: Bastiaan v. d. Beek, 11 m., z. v. D. van der Beek en Elisabeth van der Vliet; Jacobus Burghout, 62 j., wedr. van Adriana van der Linden. Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: 1. de uitvoering van bagger werk tot voortzetting der verbetering van de rivier de Waal, tusschen Opijnen en Brakel. Minste inschrijver was W. P. de Vries, Rossnm, voor f 0.16.4 per kub. meter; 2. de uitvoering van baggerwerk in het vaarwater der rivier den IJsel bij Wester- voort, tusschen het separatiepnnt en kilo- meterraai XXIII, en tot vereeniging van het vaarwater met de vaargeul in den Neder- Rijn. Minste inschrijver was J. Volker Jzn. Jutfaas, voor f 0.26 per kub. meter. Bij de door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland gehouden aanbesteding van het gedurende drie jaren onderhouden van de dijken van den hulpboezeta en het elk jaar daarop leggen van een rietbeslag, was minste inschrijver P. M. Bot, te Sliedrecht, voor f 1680. INGEZONDEN. Het was een heerlijk concert, dat ons Donderdag 16 dezer in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Heusden werd aangeboden. Door de ij verige en onvermoeide zorgen van den organist, den heer W. F. H. Diedrich, werden wjj in staat gesteld de talenten te bewonderen van mej. H. Kljjn de Jongh (sopraan uit Amsterdam), van de heeren Joh. M. en W. F. H. Diedrich, uit 's-Bosch en Heusden en van den heer L. C. Keereweer (violoncellist) uit Utrecht. Het recitatief en de aria uit de »Schöpfung« van Haydn, La Serenata (der Engel Lied) van Braga en het Ave Maria van Cherubini werden meesterlijk gezongen. Deze zangeres heeft een omvangrijk en toch zacht en lieflijk gelnid, dat vooral tot zyn recht kwam in de eerstgenoemde nummers. Zeer schoon werden ook het »Andante« van Göltermann, de Melodie van Massenetc en vooral de Romance* van Schubert (allen voor violoncel) uitgevoerd; terwyl de violon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2