eerste plaats aan het hof innam, werd weg gejaagd als een gevaarljjk wezen. Zondagavond 11 uur kwamen groepen socialisten ran een tocht naar buiten te Brussel terug; aan een verzoek der politie om het zingen te staken weigerden zjj te voldoen. Hierop ontstond op de Place Royale een hevige vechtpartij tusschen de politie en de socialisten, die met stokken sloegen. De politie moest zich naar het bureel terug trekken, waarop de soldaten tusschenbeiden kwamen. De grenadiers dreven de socialisten met kolfslagen uiteen. Drie personen werden gearresteerd, twee agenten werden gewond en verscheidene hunner werden tijdens het gevecht ontwapend. De seci»listen riepen Weg met de politie, Leve het leger! Wederom wil men in Parjjs een wereld tentoonstelling houden, thans in het jaar 1900. Om Berlyn daarmede voor te zjjn, is reeds een commissie in 't leven geroepen, die zal hebben na te gaan, op welke wjjze de gelden kunnen verkregen worden. De zitting der Commissie voor werklieden statistiek is Vrjjdag te Berlyn geopend. In deze commissie zyn vijf leden door den Bondsraad en zes door den Rjjksdag, ieder uit zyn midden, benoemd, terwjjl de rjjks- kanselier den onder-secretaris dr. Rothen- burg tot voorzitter, den directeur van het statistiek bureau tot medelid en eenige andere hooge ambtenaren als commissarissen en secretarissen heeft aangewezen. Na vast stelling van het vooraf bekend gemaakt reglement van orde, kwam als eerste onder werp in behandeling: opgaven omtrent werktyd in bakkergen, maalderijen en handelsbedrijf. Dienaangaande werd een memorandum ter tafel gebracht, met een aantal ontwerpen voor de vraagpunten, die aan belanghebbenden zullen worden voor gelegd. In beginsel werd besloten, deze vragen aan de daarbjj betrokken personen toe te zenden, ter vrjj willige en niet tot gedwongen beantwoording, maar alsdan in dezer voege dat er geljjke exemplaren ter invulling van antwoorden zullen worden verstrekt aan de werkgevers en aan de werknemers, ten einde langs dien weg de noodige gegevens te verkrygen ter voor bereiding van wetten, met betrekking tot de. toestanden der werkende klasse. De »N. Pr. Pr esse* bevat het verhaal van een onderhoud met Bismarck, waarin deze o. a. verklaarde, dat Duitschland geen vermeerdering van grondgebied verlangde en dat het voornaamste doel van de tegen woordige politiek moest zyn het behoud van den vrede. In geval van een geluk kigen oorlog met Rusland zou Duitschland twee vijandeljjke naties tot nabuur hebben, die steeds met een revanche zouden dreigen. Rusland en Duitschland hadden geen enkel belang by een oorlog. Een oorlog met Frankryk achtte Bismarck altyd mogelijk. Dezer dagen is te Weissensee by Berlyn eene jonge vrouw op vreeselyke wijze om het leven gekomen, tengevolge van een val met de parachute. Sedert eenigen tijd gaf zy daar voorstellingen met een parachute. Reeds meermalen was de onverschrokken jonge vrouw uit het schuitje van den ballon, waarmede zij opsteeg, door middel van bet valscherm neergedaald. Thans zou de lucht- reizigster zich laten vallen in het meertje, behoorende tot het etablissement van Ster- neck. Een aantal bootjes werden op het meertje gereed gehouden om haar na de toer op te nemen. Tegen 8 uur steeg de luchtreizigster op. Op een hoogte van 500 M. sprong zy uit het schuitje. Reeds dadelijk zag men, dat de eene hand van de vrouw los ging van den aan het valscherm be vestigden ring en spoedig daarop liet zy ook de andere hand los, de parachute steeg met groote snelheid omhoog en de onge lukkige artistestortte, meermalen dui kelende in den val, in het meer. Ongeveer 30 seconden later dook zij boven en zwom naar een der naastbjjzjjnde bootjes, waarin haar echtgenoot zich bevond. Dadelijk werd de zwaar bloedende dame naar wal gebracht, waar haar door een geneesheer de eerste hulp werd verleend. De luchtreizigster was by volle bewustzjjn en verklaarde dat zy zelf de schuld was van het ongeluk. Zy had nl. nagelaten, voor den val, den ljjfriem om te doen, die aan de parachute is bevestigd, en zij had zich toen alleen met de handen aan den ring vastgehouden. De ongelukkige werd naar het hospitaal gebracht. Toen zij afscheid nam, zeide zy»Tot weerziens, het is zoo erg niet,c maar zij overleed reeds gedurende het transport aan inwendige ver bloeding. In de door den brand geteisterde mijn bij Przibram, waar honderden omkwamen, heeft men thans een brief gevonden, door een mynwerker aan zyn vrouw achterge laten. »Wy waren aan ons werk schryft hg toen kameraden ons kwamen mede- deelen, dat zij niet uit de mjjn konden komen. Wij dwaalden rond en zochten een uitweg, maar te vergeefs. Wij wachtten op hulp, maar zij kwam niet. Zoo lang het ging, baden wijtoen werd de een na den ander door flauwte overmand en viel ter aarde.* De schrijver maakt dan beschikkingen over huiselijke zaken, verzoekt zijn vrouw de schulden te betalen en de kinderen in godsvrucht op te voeden en eindigt met deze woorden «Dierbare vrouw, deze laatste woorden sehryf ik in grooten angst. Mjjn hoofd doet pjjn, mijn gedachten verflauwen, de eeuwig heid nadert. Te Maagdenburg staan terecht zekere naaister Buntroeck en een man, Erbe ge naamd, beschuldigd twee jonge dienstmeisjes, onder belofte haar betrekkingen te bezorgen, medegetroond te hebben en haar in een bosch te hebben beroofd en vermoord. De vrouw bekent, maar de man ontkent. Aan het departement van marine in Frankryk zyn verschillende documenten ont vreemd, vermoedelijk met het doel om in het geheim aan den gezant eener groote overzeesche mogendheid te worden toege zonden, die ze liet photografeeren en dan doorzond naar Duitschland en Italië. Twee beambten by het departement, een onder officier en een Duitsche tolk worden ver dacht en zyn reeds gevangen genomen. In de woning van den tolk, die in den Elzas geboren is, vond men verschillende bewijs stukken. Men zegt dat de anarchist Bricou volledige bekentenissen heeft afgelegd over de ont ploffing by Very. Franpois en Meunier waren de daders. Zy waren na de ramp in arrest genomen, maar weer losgelaten en zyn thans te Londen, waar zy door de politie in het oog worden gehouden. Uit Madrid wordt gemeld, dat een deputatie van de werkstakende telegrafisten naar den directeur-generaal ging om hem mede te deelen, dat zij het werk alleen zouden her vatten als hun grieven worden weggenomen en allen hun plaatsen terugkregen. De directeur antwoordde, dat er niet met de heeren was te redeneeren vóór zy het werk hadden hervat. De deputatie antwoordde nogmaals, dat zy dit niet zouden doen vóór aan hun eischen werd voldaan. Het publiek is zeer ontstemd en verlangt dat er, hoe dan ook, een schikking wordt getroffen. Inmiddels moet, zooals reeds werd gemeld, de directeur-generaal zyn ontslag hebben genomen. De werkstaking brak uit toen Maandag een postambtenaar, die slechts 3 jaren dienst deed, tot directeur van het telegraafkantoor te Madrid werd benoemd. Op de belofte van de regeering, dat de grieven der telegrafisten zouden worden onderzocht, is hunne werkstaking werkelijk geheel geëindigd. Yier jaren geleden werden te New-York 1 millioen pond vruchten uit Californië aan de markt gebracht, verleden jaar reeds 7 millioen. Men rekent dat over drie jaar de Yereenigde Staten geen ingevoerde vruchten van elders meer zullen behoeven. Hetzelfde geldt van olijfolie. Volgens bericht uit Bologna, heeft er eene aardstorting plaats gehad op de ljjn BolognaFlorenceverscheidene huizen zijn bedolven; de St. Gothartlijn is afgesneden; 30 dooden en gekwetsten. Een later bericht meldt, dat 31 personen uit. de ingestorte huizen te Montefasso zijn opgedolven7 waren dood en 9 gewond, waarvan 3 levensgevaarlijk. Men vreest voor een nieuwe bergstorting. Het spoorwegverkeer is hersteld. B ËKENDMAK I~N~G. De Burgemeester van Heusd«n Ontvangen hebbende eene aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 14 Juni jl. (provinciaal bijblad no. 77); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Justitie, ten einde de moeilijkheden, waartoe de meest ge bruikelijke inrichting van de lijst, voorge schreven bij art. 11 der wet van 5 Mei 1889 (Stbl. no. 48) aanleiding geeft, zoo voor werkgevers als voor de administratie te voor komen, alsmede de naleving der wettelijke bepalingen, een model voor meergenoemde lijst is vastgesteld, waarvan een exemplaar ter gemeente-secretarie ter inzage is neder- gelegd. De Burgemeester voornoemd, HON COOP, JPlaatseLyk: Nieuws. VEEN. By den jongsten storm had hier een ernstig ongeval plaats. De koetsier van den heer P. stond met zyn rjjtuig in de nabjjheid eener schuur van den heer B. alhier, toen een rukvlaag het gebouw, dat zeer bouwvallig was, deed ineen storten. Het paard hoorde dit gedruisch het eerst en ging er van door, doch werd spoedig gegrepen. Da koetsier kwam echter onder de nederstortende massa terecht en werd meer dood dan levend van onder het puin weggehaald. Gelukkig is zyn toestand, die zich aanvankelijk hoog ernstig liet aanzien, niet gevaarljjk, zoodat hij er vry goed van afgekomen is. UITWIJK. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. van Uitwjjk en Waard huizen door P. Heimens-Visaer, candidaat te Harderwijk; terwyl toezegging van be roep gedaan is aan G. H. Pont te Utrecht, candidaat tot den H. D. bij het Prov. Kerk bestuur van Limburg. SLEEUWIJK. In de jongste vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap Sleeuwijk is als bestuurslid met algemeene stemmen herkozen de heer B. Dekker. WOUDRICHEM, 25 Juni. De heer L. Hanedoes is met algemeene stemmen her benoemd tot voorzitter in het Waterschap Nieuwenban. HAARSTEEG, 24 Juni. Onze hoogge achte burgemeester, de heer P. A. Lujjben, die sedert maanden aan eene ongeneeslijke kwaal leed, heeft heden het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De nagedachtenis van den overledene zal in dankbare herinnering blijven by de ge meentenaren, die hem hebben leeren kennen als een bezadigd burgervader, die de be langen der gemeentenaren met nauwgezet heid behartigde en die door zyne eenvoudig heid, minzaamheid en waren godsdienstzin aller liefde won. Zyne asch ruste in vrede. DEWERKEN en SLEEUWIJK, 24 Juni. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Dewerken, hebben zich tot heden 23 sollicitanten aangemeld. NEDERHEMERT, 26 Juni. Onze ge achte predikant, dr. J. A. Cramer, maakte heden aan zyne gemeente bekend, dat hy het beroep naar Alkmaar had aangenomen. WERKENDAM, 23 Juni. Gisteren in den namiddag kwam eene flinke donderbui op zetten van zwaren regen vergezeld, terwyl 's avonds een tweede bui langs de gemeente trok. Daarna regende het bijna onafge broken, zoodat de dorstige aarde meer dan voldoende werd gedrenkt. Om een denkbeeld te geven van de gevallen hoeveelheid regen, deelen wij alleen mede, dat in de geheele maand Febr. 27,4, in Maart 25,2, in April 17,8 en in Mei 21 mM. regen viel, terwyl van Woensdagmorgen 8 uur tot Donderdag morgen 8 uur alleen reeds 25,3 mM. werd afgetapt. Het volgende etmaal kwam er nog 10,9 mM. bij, zoodat wij nu slechts warmte behoeven en die schijnt zich gelukkig niet te laten wachten! Van ongelukken in deze streken vernamen wij t®t heden niets. Wel was de regen zwaar, maar hagel kwam hier in den omtrek ten minste niet voor. GIESSEN, 24 Juni. Heden had ten her- berge van Joost Kalis te Andel, de gewone jaarljjksche verpachting plaats van de uiter waarden gelegen onder Andel en Giessen. Over 't geheel was de opbrengst minder dan verleden jaar, doch als men rekent, dat er ongeveer de helft minder hooi op zit dan het vorig jaar, heeft de landheer minder geld, de boer minder hooi. Binnenland. Belastingregeling 1 In den «Economist* behandelt mr. A. D. van Assendelft de Coningh de vermogens belasting in verband met het grondbezit. De schry ver is van meening, dat de grond belasting het allereerst had behooren geregeld te worden, zooals ook de minister Pierson voornemens was te doen. De minister is echter teruggedeinst voor de invoering der peraequatie met behoud van de bestaande opbrengst. Ware hy er toe overgegaan, des noods met opoffering van een paar millioen, als aequivalent voor de verhoogde aanslagen, dan zou dat verlies bjj de vermogensbe lasting «ruimschoots zijn teruggevonden.* De verlaging der registratierechten en van den zoutaccijns en de afschaffing van tollen op vaarten en wegen heeft veel goeds, maar voor den landbouw moet men de beteekenis daarvan niet overschatten. De schrijver gelooft dat de Minister te recht ook het onroerend goed in de Ver mogensbelasting wil betrekken, maar meent dat de lijnen niet genoeg zijn doorgetrokken, want dat de grondbelasting ruimer behoort te worden verlaagd dan met het eene percent dat de Regeering er af wil nemen. Wegens den aftrek van schulden en de vrijstellingen zal de met schulden bezwaarde landbouwer in de vermogensbelasting naar billijkheid bijdragen, maar in de grondbelasting blijft hij boven zijn krachten aangeslagen en dit is niet weg te redeneeren door de bewering, dat hij op die lasten bij aankoop of ver krijging had moeten rekenen. De heer Van Assendelft de Coningh meent daarom, dat by invoering der peraequatie de grondbelasting (die hij vroeger tot 4 pCt. wilde beperkt hebben in verband met de opcenten voor de gemeenten) althans niet boven 5 pCt mag stijgen en dat zooals de Minister reeds heeft aangekondigd de landbouwer buiten de bedrijfsbelasting be hoort te big ven. Stelt men de grondbelasting op een hoog bedrag voor het Rijk, dan zal men aan de gemeenten niet ruim genoeg de gelegenheid kunnen verschaffen, om haar aandeel uit de opcenten te trekken. Kan men geen ander aequivalent vinden voor de verlaagde grondbelasting, dan geeft de schry ver in bedenking, de verlaging der registratie-rechten van 4 tot 3 millioen te beperken. Het grootste deel daarvan komt van de gebouwde eigendommen, wier be zitters by een vermindering der grondbe lasting dan toch nog ruim een half millioen zouden winnen. De schrijver is ingenomen met de regeerings- voorstellen in het algemeen, maar acht het dringend noodig, dat zij worden verbeterd in dien zin, dat de landbouwers, die zich nog staande hebben gehouden, niet achteruit gaan, en dit kan worden voorkomen door een ruimere verlaging der grondbelasting. In verband met de noodzakelijkheid zoo spoedig mogeljjk maatregelen te nemen ter voorziening, in tijd van oorlog, in de be hoefte aan drinkwater voor de stelling van Amsterdam, heeft de Minister van Oorlog bij suppletoire begrooting een bedrag van f 100.000 aangevraagd, ten einde in het begin van September a.s. een aanvang met het werk te maken. Zyn voornemen is 2 stellen zoetwater-vjjvers te doen maken, met een gezamenlijk bassin-inhoud van 250.000 M8., waardoor, met inbegrip van den aan koop van grond, een totale uitgave van pm. f 1.100.000 zou gevorderd worden. In verband met op Belgisch grondgebied uit te voeren werken, is de sluiting van het kanaal van Luik naar Maastricht en van de Zuid-Willemsvaart geregeld als volgt: Voor het kanaal van Luik naar Maastricht: van Luik tot aan de Nederlandsche grens van 30 Juni tot en met 20 Juli aanstaande. Voor de Zuid-Willemsvaart: van sluis no. 19 buiten de Boschpoort te Maastricht, tot sluis no. 18 te Bocholt, van 30 Juni tot en met 20 Juli aanstaande; en van sluis no. 18 te Bocholt tot sluis no. 16 te Weert, van 9 Juli tot en met 20 Juli aanstaande. Bljjkens de mededeelingen van het ge neeskundig Staatstoezicht in Limburg, be droeg het aantal gevallen van pokken in die provincie gedurende het laatste halfjaar 35, waaronder 6 met doodelijken afloop. Van de 13 eerste gevallen, die te Heerlen zyn voorgekomen, waren er 12 niet onder geneeskundige behandeling, terwyl het 13e geval verzwegen was. Ook te Maastricht kwamen in een gezin verschillende gevallen van pokken voor, waarvan de aangifte ver zuimd is. De 6 poklijders, onder welke 5 jeudige kinderen, die te Heerlen overleden zyn, waren niet gevaccineerd. Er zal een derde ltijksopvoedingsgesticht voor jongens worden gesticht in de gemeente Avereest op de terreinen van de Omrner- schans. Het gesticht zal den naam «Veld zicht* dragen, zal f 275.000 kosten, voor 240 jongens zjjn ingericht en in den loop van 1894 gereed kunnen komen. De Min. van Justitie vraagt bij suppletoire begroo ting daarvoor f 50.000 aan. De oprichting kan niet langer worden uitgesteld, daar 't nu vaak gebeurt dat wegens gebrek aan ruimte aan het rechterljjk bevel geen uit voering kan worden gegeven, en de jongens op vrjje voeten blijvende in dat tijdsverloop opnieuw misdrijven pleegden. Voorts is er groote behoefte aan nieuwe cellen, daar alle gevangenissen vol zijn. Door eene vroegere oplevering van het in aanbouw zijnde Huis van Bewaring te Breda, zullen in de strafgevangenis aldaar, vroeger dan anders, omstreeks 40 cellen beschikbaar komen. Daarom wordt voor de inrichting van het Huis van Bewaring een som van ongeveer f 7500 gevraagd. Als een gevolg van het verbod van vee- invoer in België zijn hier te lande op onderscheidene plaatsen de prijzen van het kalfsvleesch ongeveer 30 a 40 cents per kilo verlaagd. Zaterdagnamiddag overleed te Utrecht, na een korststondige ongesteldheid, de met verlof daar ter stede vertoevende generaal- majoor der infant, van het O.-I. leger H. K. F. van Teijn, oud-gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De overledene, die den leef'ijd van 53 jaren bereikte, was versierd met het ridder kruis van den Mil. Willemsorde, het com mandeurskruis van den Nederl. Leeuw, het eereteeken voor belangrijke krygsverrich tingen en het 30-jarig dienstkruis als officier. Het leger verliest in hem een braaf en dapper opper-officier, die in moeilyke be trekkingen het land gewichtige diensten heeft bewezen. De Oostenrijk-Hongaarsche spoorwegbe- sturen hebben zich bereid verklaard om behoeftige Nederlanders, die naar Nederland wenschen terug te keeren, kosteloos of tegen verminderden prijs over de K. K. spoorweg- lijnen te vervoeren, wanneer de Nederland sche spoorwegen daartoe evenzeer bereid zyn ten opzichte der behoeftige Oostenryk-Hon gaarsche onderdanen, die naar hun land terugkeeren. De heer J. van 't Lindenhout meldt, dat over het afgeloopen boekjaar de ontvangsten der Weesinrichting te Neerbosch hebben bedragen f168.374, waaronder is begrepen een gedeelte der erflating van wjjlen Ds. Dekker te Apeldoorn, groot f 29.000. De uitgaven hebben bedragen f119.323. Voor onderwijs was noodig f5424. Het batig saldo der weezendrukkerjj bedroeg f 12.239. Voor den bouw van de drukkerjj, twee woningen en het plaatsen van een spits op den toren der weezenkapel en het bepleisteren der nieuwe weeshuizen met portland, werd f32.142 besteed. Voor nieuw huisraad, voor het laatst in gebruik ge nomen weeshuis, was f 3013 noodig. Het boekjaar loopt van 1 Juni 1891 tot 31 Mei 1892. Naar het »N. v. d. D.< verneemt is door den inspecteur van hit geneeskundig Staats toezicht een aanklacht ingediend by den offi cier van justitie te Amsterdam tegen den Arabischen oogarts Goolam Kader, die in de laatste weken aldaar een kliniek houdt voor ooglijders. Door de justitie is thans een onder zoek bevolen. Uit Stiens wordt dd. 24 Juni gemeld Even benoorden ons dorp, aan den Bildt- djjk, kreeg eergisteren een visscher twist met zijnen zoon, een jongen van 16 jaar, over het gebruik van een net. De moeder, die zich ook daarin mengde, werd door den zoon zoodanig met een luiwagen op het hoofd geslagen, dat zij hevige wonden be kwam en men voor haar leven vreest. De schoondochter (die het met den ouden man niet te best kon vinden) nam het voor den jongen op, waarop zjj door den vader met de tang werd afgeranseld, dat ook zij moeite zal hebben het te boven te komen. Bjj den jongsten storm zjjn op Tessel zeer vele schapen in de weiden gedood door de geweldige plasregens. Ook geraakten er vele door den storm in de slooten, waar zij den volgenden ochtend dood werden gevonden. Op een buitenwaard bjj een der polders graasden 41 schapen. De storm vloed sleurde de beesten mee, zoodat alle in de golven omkwamen. Door den burgemeester van Utrecht wordt gewaarschuwd tegen de pogingen, die worden aangewend om personen als contract labourers voor Louisiana aan te werven. Die personen stellen zich bloot aan terug zending door de Amerikaansche regeering, welke niet toelaat, dat men bjj de landing reeds voor werk heeft gecontracteerd. De gerenommeerde mechanische kunst misthoorn van den beer Lefèbre, thans geplaatst en van tjjd tot tyd in werking gebracht in den tuin der Sporttentoon- stelling, brengt zulk een geweldig geluid voort (op 5 kilometers afstand hoorbaar), dat de directie dier tentoonstelling gemeend heeft het verzoek tot den exposant te moeten richten om aan de* toestelhet zwjjgen op te leggen. Van een te Enkhuizen in de haven liggend tjalkschip viel de mnd over boord. De vrouw sprong haar na en de schipper, dit ziende, ging denzelfden w?g, gevolgd door zijn zoon en knecht. Daar de mannen goed konden zwemmen, was het vjjftal spoedig weder binnen boord. Sedert 9 Juni jl. wordt vermist een aan- geteekende brief afgezonden door den heer G. Smit, lid der firma Koster Co. te Amsterdam en bestemd voor het klooster Jerusalem te Venray, bevattende 2 bank biljetten ieder van f 40 D. IJ. 6860 en E. D. 3430, 2 bankbiljetten ieder van f 25 E. V. 7804 en F. R. 7271, en een bedrag van f 3.73 aan postzegels. Te Njjmegen was die brief nog in handen der posterijen. De officier van Justitie te Arnhem ver zoekt opsporing en bericht. De plechtige bisschopswijding van Mgr. W. van de Ven, in de kathedraal te 's Her- A Hküsden, 24 Juni 1892.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2