Een goede vangst heeft de politie te Kalisz, nabjj Warschan, gedaan, toen zjj een dievenbende inrekende, die al heel wat op haar kerfstok had. Het is een bende, die uit schoone vrouwen bestaat, wier werk het is in een waggon plaats te nemen, waarin zich de een of andere ryke reiziger bevindt. Daar is het haar taak hem met behulp van chloroforme te doen inslapen, waarna zy hem van gelden geldswaarden berooft en zelve aan het eerstvolgende station uit stapt. Zy worden bijgestaan door manne lijke leden van de bende, die met de oogen open veinzen te slapen, doch ieder oogen- blik indien hun hulp vereischt wordt gereed zijn by te springen. Een dezer aardige jonge dames werd op heeterdaad betrapt. Zij legde een bekentenis af, die tot de arrestatie ook van den chef der compagnie, den beruchten Buss leidde. Op het oogenblik waarop men op hem de hand legde, had hy duizenden aan bankbiljetten en roebels bij zich. Ook was hij in 't bezit van een kistje met juweelen, dat eerst korte lings gemist werd. Het nieuws baart onder de reizigers groot opzienzij schynen thans weinig lust meer te gevoelen om met een jonge dame al is zij nog zoo lief in één coupé te zitten. Volgens een telegram uit Peoria (Illinois, V. S.) werd eergisteren avond omstreeks 10 uur eene passagiersboot op het meer Peoria door een cycloon overvallen, tenge volge waarvan het schip omsloeg en er, van de veertig passagiers, 18 verdronken. Uit Catania wordt gemeld, dat de uit barsting van de Etna in hevigheid afneemt en de oude krater weer begint te werken. De lavastroom heeft een breedte van 500 M. Van andere zijde wordt bericht: De Etna blijft hevig werken en gisteren was er weer een aardbeving. Er hebben zich vyf nieuwe kraters ge vormd. Volgens de vTimes* neemt de cholera te Astrakan snel toe. Het aantal dooden op één dag was 102, op 225 aangetasten. Nadere berichten, per post ontvangen, doen zien dat het gepeupel op den 3en en 4en Juli te Astrakan volkomen meester was. Het gasthuis werd in brand gestoken, de geneeskundigen werden mishandeld en ge dood, ambulances werden vernield, alles op grond van geruchten dat de dokters de zieken vergiftigden of levend lieten begraven. Sommigen dier zoogenaamd vergiftigden werden door hoopen volks naar de Wolga gebracht, waar hun melk als tegengif toe gediend werd. Dientengevolge zijn er velen bezweken. De orde werd eerst hersteld, na dat er infanterie was aangerukt. Uit St. John, Newfoundland, wordt ge meld, dat ruim 10.000 personen door een geweldigen brand, die het grootste deel der stad vernielde, dakloos zijn. Water-street, de voornaamste straat, is geheel verwoest. De brand brak uit in een houten stal en woedde een geheel etmaal door. Gebrek aan water, tengevolge van de langdurige droogte, maakte 't onmogelijk het vuur te bestryden, dat nog door een hevigen wind werd aan gewakkerd. Scheepswerven werden over de lengte van een mijl geheel vernietigd. Dui zenden leven in de open lucht op de ruïnes en lijden gebrek, omdat het grootste ge deelte der levensmiddelen is verloren gegaan. Een Britsch oorlogschip is van Halifnx ver trokken met voedsel en tenten. De schade wordt op 20 millioen ds. geschat, waarvan slechts 3 millioen moet verzekerd zijn. Ook in 184(3 werd St. John door een brand zwaar geteisterd, maar deze laatste richtte dubbel zooveel schade aan en verwoestte ruim twee derden van de stad. De ramp op het meer van Genève. Nadere berichten melden Kort nadat de »Mont-Blanc«, een der grootste stoombooten, welke dagelijks het meer van Genève be varen, te Ouchy had aangelegd, hoorde men een slag als een kanonschot en de boven het dek uitstekende stoomcylinder werd door de geheele lengte van het dek salon eerste klasse geslingerd en sloeg de verschansing aan den achtersteven weg, alles op zijn weg vernielende. Twee be dienden en de vrouw van den restaurateur bleven onmiddellijk dood. De stoom, be nevens een massa kokend water drongen in het salon, de reizigers verbrandende en verblindende. Toen men er kon doordringen, vond men acht lijken op den vloer liggen, en tal van personen kermende en krimpende van pijn, die daar, of onder weg naar het op een afstand van drie kwartier gelegen hospitaal, of in het hospitaal zelf bezweken. De reizigers in het salon zaten te dejeuneeren en werden met de meubels, enz. op en door elkander geworpen. Van de meesten waren de handen en het aan gezicht geheel en al door den stoom ont veld. Sommigen waren letterlijk gescalpeerd. Verscheidene personen op het dek sprongen in hun schrik in het water, maar men scbynt hen allen te hebben kunnen redden. Verscheidene gekwetsten smeekten om te worden afgemaakt, of in het water ge worpen. Volgens de Revue de Lausanne staat het officieel vast, dat reeds een maand ge leden reten aan den ketel zijn opgemerkt, maar dat die door de commissie van onder zoek niet gevaarlijk werden geacht. Even wel had deze het patent der boot slechts voor een jaar vernieuwd en had de Maat schappij zich verbonden om nog dit jaar haar ketels te vernieuwen. Wat echter de ramp heeft veroorzaakt is een raadsel, daar de veiligheidskleppen geregeld werkten en trouwens geen overmaat van stoom kon gemaakt zijn. De meeste omgekomenen zijn Franschen o. a. heeft zekere heer Poupardin uit Mar seille, zelf als door een wonder ontkomen, zyn vrouw en twee dochters verloren. Het aantal dooden bedraagt, volgens de laatste berichten 26. Aan de zuidzijde van het meer van Genève waar een paar dagen geleden het verschrikkelijk ongeluk met de stoomboot »Mont-Blanc« plaats had, heeft thans weder een groot onheil vele families in rouw ge dompeld. Een gedeelte van den gletscher Bionnassay, behoorende bjj het Mont-Blanc-gebergte, stortte dezer dagen naar beneden, in zyn val een groot gedeelte van het gehucht Blosset medeslepende, waarna het met don derend geraas in een bergstroom nederkwam en daar een versperring veroorzaakte, zoodat over die versperring heen een waterval ontstond in den bergstroom Grand-Nant, ter hoogte van St. Gervais, waar zich een vermaarde badplaats bevindt. Des nachts tegen half drie hoorden de badgasten, die juist het avondmaal gebruikten, een oor- verdoovend geraas, gevolgd door een wind vlaag, die door de neervallende watermassa werd opgejaagd en oogenblikkeljjk daarna stortte het water, vermengd met rotsblokken, zich op de huizen der genoemde badplaats. Drie gebouwen werden vernield en de overige zwaar beschadigd. De aardstorting zette zich daarna voort tot nabij Chamonix, waar het water tot bijna 50 meter werd opgezweept en ver nielde in zyn woeste vaart de helft van het dorp Fayet. In den geheelen omtrek zijn er tal van dooden en gekwetsten. Vele dooden zyn reeds herkend. Verscheidene lijken zyn deerlijk misvormd. De meeste slachtoffers zyn overvallen in den slaap. De baddokter en een bad kapper hebben niettemin een dertig personen kunnen redden. Van de 54 beambten der badinrichting zyn slechts 9 gered. Er is een voortreffelijke dienst ge organiseerd tot het verleenen van hulp. De inwoners van de nabijgelegen dorpen snellen in grooten getale toe om bijstand te bieden, hoewel het reddingswerk met groote moei lijkheden gepaard gaat, daar de geheele streek verwoest is en om tot de puinhopen door te dringen, moest men als 't ware door moerassen baden, waarbij de menschen tot aan de borst in de modder zakten. Acht minuten na den alles verwoesten den waterval was het water verdwenen, van de badinrichting, op één gebouw na, niets dan een grooten puinhoop achter latend. De stroom voerde vele lijken weg. De politie liet daarom dadelijk een soort van houten dam opwerpen bij de samenvloeiing van de Arve en Rhone, om te voorkomen dat de lijken in de groote rivier wegdreven. De Arve was des middags bedekt met voor werpen, stukken van huizen, balken, meu belen enz., waardoor waarschijnlijk de meeste lijken lagen verborgen. Hoewel het juiste getal slachtoffers nog niet is te bepalen, wordt het aantal dooden reeds op 120 geschat waarvan 80 a 90 vreemdelingen, welke in en nabij de bad plaats vertoefden. Volgens latere berichten zyn 75 lijken gevonden, waaronder alle bedienden; 7 zijn nog niet herkend. De meeste lijken waren geheel naakt. Onder de verongelukten is een Deen, die by de ramp op het meer van Genève werd gered. Het aantal verongelukten bedraagt 160: 75 badgasten, 40 bedienden en 45 inwoners. Vele lijken zyn akelig misnaakt, de meeste aangezichten dragen een uitdrukking van wilden angst. Tal van personen ziju min of meer ernstig gewond in de hospitalen opgenomen. Een molenaar werd 300 meter door den stroom meegevoerd, maar bleef gespaardzyn twee zonen werden gedood Ruim 150 hectaren werden overstroomd en rotsblokken van 20 kub. meter, van een gewicht van 50.000 kilo, werden mede- gesleept. Blijkens de laatste telegrammen zyn 126 lijken gevonden, waarvan een groot aantal, meest van Franschen en Zwitsers, zyn her kend. Eenige naakte lijken zyn geheel on herkenbaar. Tal van vreemdelingen zyn aangekomen om onderzoek te doen naar bloedverwanten of vrienden. In het geheel werden van de badgasten 44 personen gered. Pluutselijk Nieuws. HEUSDEN, 15 Juli. Door de afd. Heusden der Noordbrab. Maatsch. van Landbouw is besloten in het najaar een wedstrijd te houden van ander- half-jarige hengsten en daarvoor flinke prijzen beschikbaar te stellen. Weldra zullen de voorwaarden en de daarvoor te bestemmen pryzen uitvoerig bekend gemaakt worden. DRONGELEN, 13 Juli. Een polder werker, onder het volk bekend als »de oude Louis* en werkzaam aan den Maasmond in den Bezooienschen polder, is gisteren op zyn werk ineen gezakt en was onmiddellijk dood. Op het erf van A. C. V., landbouwer alhier, lag sedert eenigen tijd een vos aan den ketting. Dit dier is thans losgebroken en loopt in de omstreken rond. Men moge dus wel een waakzaam oog houden, vooral zy die kippen houden. BAARDWIJK, 14 Juli. Om half elf brak heden morgen bij P. van Her wijnen brand uit in een bijschuurtje, De vlammen sloegen reeds over op het huis; de brand weer slaagde er in dit te behouden, zoodat de schade niet zeer groot is. WAALWIJK. In kalfkoeien en dito vaarzen ging de laatste week in de Lang straat weder weinig omdaar België' den invoer echter weder heeft opengesteld, worden de Belgische kooplieden weder verwacht en hoopt men opnieuw leven in den handel. Vette koeien waren voor dadelijke behoefte nog al gevraagd, doch tot heden hebben de weikoeien weinig vet geladen. Vette varkens van pi. m. 75 a 80 K.G. zijn zeer gewild, die zwaarder wegen blijven ongevraagd. Noteeringen: kalfkoeien f 180 a f 210, versch gekalfd hebbende melkkoeien f 140 a f 175, wei dito f 125 a f 150; slachtvee naar qualiteit 60 a 70 ct., mestkalveren f 0.85 a f 1 per K.G. schoonnuchtere kalveren f 6.50 a f 10, vette lammeren f9 a f 11, vette varkens 58 a 60 ct. per K.G. schoon; biggen, berekend naar f 1.75 a f 1.80 per week, f7.50 a f 11. Hooi. Voor het nieuwe gewas wordt bij kleine partijen f 20 per 500 K.G. besteed jarig hooi zonder handel. Door den grooten aanvoer uit het land van Heusden worden de nieuwe aardappelen van dag tot dag minder in prijs. Behalve de zwaar beladen karren, die dagelijks naar Tilburg, Den Bosch en elders worden ver voerd, worden de Langstraatsche dorpen plat gereden door handwagens en honde karren. De rondventers kunnen dan ook niet meer maken dan gemiddeld 22 et. per 5 liter. Door den gunstigen stand te velde en de ruime opbrengst wordt nog grooter prijsvermindering tegemoet gezien. Van erwten, peulen, postelein, wortelen en andere tuinvruchten worden de weekmarkten in den omtrek ruim voorzien. Tydens de kermis alhier is een eigen aardig jubilé gevierd. Het was 25 jaar geleden, dat de heer W. L. Janssens-Sas, wiens familie reeds een reeks van jaren met hun gunstig bekende koekkramen onze kermissen bezoekt, zelf voor eigen rekening zijn bedrijf uitoefent. Hem was een verrassing bereid, daar de Harmonie »St. Chrispijnc hem Zondagavond een luisterrijke serenade bracht en hem van verschillende zijden veel belangstelling werd betoond. A Is compliment op de attentie der Harmonie bood de heer Janssen haar bestuur een fraaie clarinet-piston aan. DRUNEN, 12 Juli. Toen gisteren de trein van 4.52 den overweg aan de halte Elshout passeerde, had eene vrouw van 77 jaren de onvoorzichtigheid, terwijl de weg afgesloten was, onder het hek door te kruipen, waarna zij, door de zucht van den trein, tegen een hardsteenen paal en ijzeren hek werd geworpen en twee uren daarna is overleden. De wachteres, die op haar post stond, met nog een vrouw hadden alles in het werk gesteld om haar terug te doen blijven. Naar men zegt, was zij sinds eenigen tijd lijdende aan verstandsverbijstering. (Prov. Noord-Br. Ct.) MEEUWEN. Naar wij vernemen zullen een zestal hengsten uit het Land van Heusden en Altena op de Sporttentoonstelling te Scheveningen geëxposeerd worden. Onder deze zal zich ook bevinden de hengst >Ker- messe* van de associatie van paardenlief hebbers in het Land van Heusden en Altena. HERPT, 13 Juli. Heden morgen om streeks 11 aur had alhier eene brutale aan randing plaats. Twee meisjes, op weg van Heusden naar deze plaats, werden door een als polderwerker gekleed persoon gevolgd. Toen hij hen genaderd was viel hij onver wachts een van beiden aan, die hij in een moddersloot trokdoch spoedig weder los liet. De andere, door schrik bevangen, zette het op een loopen. Gelukkig waren er eenige personen in de nabijheid, die het geval ge zien hadden en daarvan direct kennis gaven aan den Burgemeester en de Maréchaussee te Heusden. Aan de Maréchaussees Koog man en an den Hout aldaar is het dan ook gelukt den dader enkele uren later te arresteeren en naar Heusden te brengen, in afwachting van den Brigade Kommandant, die tijdelijk afwezig was. Naar wy vernemen wordt hij morgen naar 's-Bosch overgebracht en ter beschik king gesteld van den heer Off. van Justitie; zoodat hij zijn gerechte straf wel niet zal ontgaan. WOUDRICHEM. Van rijkswege is alhier opgericht een cursus in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek, waaraan de onderwijzers en onderwijzeressen uit het school-arrondissement Heusden kosteloos deel kunnen nemen. De leiding is opgedragen aan den heer G. Hoogbwinkel, leeraar in de gymnastiek aan de A. B. S. te Gorinchem. Met betrekking tot het bericht uit deze gemeente, voorkomende in ons vorig nummer, betreffende de zonderlinge vangst van een steur op de rivier de Waal, welk bericht niet van onzen gewonen correspon dent afkomstig was, vernemen wij, dat be doelde steur zoodanig in aanraking was ge komen met het schroefblad eener stoomboot, dat zyn kop gedeeltelijk was gekliefd, waardoor hy in bewusteloozen toestand was geraakt en het dus niet moeielijk viel hem met de handen te grypen. Het raadselachtige der vangst achten wij hiermede voldoende verklaard. WERKENDAM, 12 Juli. Heden ochtend stierf op 84-jarigen leeftjjd de heer J. Blok, oud-hoofdonderwijzer, thans lid van den raad en wethouder der gemeente. Gedurende zyn werkzaam leven bracht hij zeer veel goeds tot stand. Niet alleen was hij een degeljjk en flink onderwijzer, maar ook maakte hij zich verdiensteljjk als bestuurder van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door het stichten eener volksbibliotheek en van eene spaar bank, waarvan het kapitaal op het oogen blik ruim f 123,000 en het reservefonds méér dan f 15,000 bedraagt. In deze ge meente was hij lange jaren ieders vraag baak. In de algemeene vergadering van het Nut in 1889 werd hy onder daverend applaus benoemd tot lid van verdienste, eene eer, die hoogst zeldzaam is; hy toch was de eenige, wien deze onderscheiding ooit te beurt viel. Een hartelijk, eenvoudig, maar hoogst werkzaam lid der maatschappij daalt met hem ten grave. GORINCHEM. Dinsdag werd alhier het 50-jarig bestaan der muziek-vereeniging Aurora* gevierd. Er werd een festival ge houden, waaraan 12 harmonie- en fanfare gezelschappen deelnamenzij hielden een optocht door de hoofdstraten der stad, voorafgegaan door trompetters en herauten te paard en een open wagen met bruidjes en prijsdraagsters. Op de Groote Markt werd door de gezamenlijke muziekkorpsen een feestmarsch uitgevoerddaarna volgden in »de Doelenmuziekuitvoeringen door de verschillende korpsen. Bfl de herstemming te Maastricht voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 2130 stemmen, waarvan 49 van onwaarde. Gekozen is de heer M. de Ras (kath.) met 1167 stemmen. De heer C. Schreinemacher (kath.) bekwam 914 stemmen. Bij de in het kiesdistrict Vlaardingen plaats gehad hebbende herstemming van een lid der Staten van Zuid-Holland ver kregen de heeren A. H. C. M. J. IJzermans (Roomsch-Katholiek) 1307 en A. W. Schip pers (Anti-Revolutionair) 1206 stemmen, zoodat de heer IJzermans gekozen is. Ten gevolge van de opheffing van het verbod van den invoer van vee in België, is de uitvoer zoo groot, dat dagelijks van Rozen- daal extra-veetreinen naar België ryden. Uit Holland is de uitvoer buitengewoon groot. Onlangs is medegedeeld het adres door de Vereeniging voor Handel en Nijver heid* te 's-Gravenhage gericht tot den minister van waterstaat, en in zyn geheel opgenomen in het Weekblad van het Recht*om aan te dringen op wijziging der wet op de maten en gewichten van 7 April 1869 (Staadsblad no. 57) om een einde te maken aan de ingeslopen mis bruiken, dat met andere maten wordt ge meten dan den meter. Thans vernemen wij, dat door den minister van waterstaat bedoeld adres is gesteld in handen van den inspecteur van het ijkwezen, die zijnerzijds de ijkers heeft uitgenoodigd hun meening over het adres te kennen t9 geven en tevens aan te wijzen welke herzieningen huns inziens de be palingen van genoemde wet behooren te ondergaan. Uit Amerika is door aldaar wonende onderdanen en Hollanders een adres ge- teekend aan H. M. de Koningin-Regentes, gratie verzoekende voor den gezagvoerder Bakker ?aa de hem opgelegde straf. De minister van justitie heeft de ver zoeken om advies aan het gerechtshof te 's-Grarenhage verzonden. Woensdag namiddag omstreeks 1 uur ontlastte zich een zware onweersbui boven Leeuwarden. Ruim een uur lang regende het letterlyk bij stroomen; op verscheidene punten der stad stond het water hoog op de straat, iets dat tot de grootste zeldzaam heden behoort, en waren vele kelders onder- geloopen. Het was zoo donker geworden, dat in verscheidene huizen licht moest worden aangestoken. Door het Gerechtshof te Leeuwarden is bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Winschoten, waarbij de bekende in- en uitbreker W. Schroder is veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jsren. Den bekenden Hollandschen schilder Haakman heeft men te Parijs een schilder stuk ontstolen, waarvan de waarde door hem op f 60.000 wordt geschat. Het is een portret van den Hollandschen stadhouder Willem III, op den leeftyd van twee jaren. Het stuk is geteekendG. Netscher. Twee knaapjes, van 1012 jaar, die in de zoogenaamde Overhovenerheide by Sittard naar vogelnestjes zochten, vonden in het struikgewas een klein geweer, waarschijnlijk door een strooper aldaar achtergelaten. Toen een der knaapjes met den kolf tegen den grond sloeg, ging het geweer, dat geladen was, af, en kreeg het kind de volle lading hagel in het djjbeen. De arme knaap is, nadat hem in een naburig huis heelkundige hulp was verstrekt, in deerniswaardigen toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. Even voor de pauze in de Kamerzitting ontstond gisteren in het Kabinet van den griffier der Tweede Kamer een felle binnen brand, die gelukkig spoedig werd opgemerkt. De brandweer werd gealarmeerd, doch vóór zy ter plaatse kon zijn, had de heer Pippel, ambtenaar ter Griffie, bjjgestaan door de boden der Kamer v. Bij levelt, Jansen en Koekenberg, met blusch middelen van het het gebouw de vlammen gedoofd, hetgeen echter niet belette, dat bedoelde kamer voor een aanzienlijk deel geheel is uitgebrand. Alle ruiten van het Kabinet zijn echter ge sprongen. In de vergadering, die juist stemming hield over een amendement op de vermo gensbelasting, werd niets van het voorval bemerkt. Naar aanleiding van de Maandag avond plaats gehad hebbende wanordelijkheden is te Bergen-op-Zoom bjj bekkenslag en van de pui van bet raadhuis een publicatie bekend gemaakt, waarbij het aan een ieder verboden wordt zich luidruchtig te gedragen op straat, en met nieer dan drie personen samen te zyn. Tegen Sequah is door dr. M. Menno Huizinga te Groningen, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, proces-verbaal opgemaakt, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De heer J. van 't Lindenhout schryft in het »Oosten« over de boerderjj op de Wees inrichting te Neerbosch Het zyn zeer drukke dagen geweest op onze boerdery. Deze week hopen wy met den oogst van het hooi klaar te komen. We rekenen ruim 50.000 kilo hooi te hebben geborgen, de opbrengst was beneden het middelmatige, doch de qualiteit is zeer goed, en het is uitnemend, goed droog binnengehaald. Onze veestapel, 48 stuks hoornvee, is zeer gezond; onze melkkoeien geven een groote hoeveelheid melk, die zeer goed is. De aardappelenvelden beloven een zeer goeden oogst. Tot nog toe zjjn er geen sporen van de bekende aardappelziekte. De rogge begint reeds te rijpen, de oogst belooft beter te zijn dan we die in jaren gehad hebben, ook de tarwe staat vrij goed. Haver en boekweit beloven een middelmatige opbrengst. Dat iemand die gevonden voorwerpen als zyn eigen beschouwt groot gevaar loopt eenigen tijd met de gevangenis kennis te maken, bewijst het volgende De smidsknecht W. L. te Deventer, die een bankbiljet op straat vond, dat in beslag werd genomen, toen hij het in een winkel ter betaling van eenige sigaren ter inwisse ling aanbood, is door de Zutfensche Recht bank, ter zake van diefstal, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Eenigen tijd geleden werd door ons ge meld dat door den heer K. te Hilversum, nadat door hem door middel van warme kruiken kuikens waren verkregen uit eieren welke door een kip tydens het broeden waren verlaten, een proef zou worden genomen met versche eieren. Hy nam een kruik met 3 O Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2