Best PMIiroiPl lrleugel-Piano. ATTENTIE! Verkooping Tieiifeewamn. Openbare Verkooping TIENfiVRUCHTEN. KOFFIE, A van der Mooren <8 Zonen, verkoopen: J. 1VOLFF, Waarschuwing. Bxteroogenzalf en Pleister. SCHOONMAAK. Vernis Enamelverf Voor den Inmaak. Wegens plaatsgebrek De Firma J. W. SWANE en ZONEN, Sigarenfabrikanten, Heusden en Omstreken verkoopen en verhuren: Voor 7 jaren. De Domaniale Tienden, oogst 1892, De Domaniale Tienden, oogst 1892, Goed smakende 55 cent per pond. hoek Wijksclie Straat, Heusden. Notaris BOLN te Dinther, Hoogstraat 142, over de Oosterkerk, ROTTERDAM, Superfijn Vernis Enamelverf Ai'ioop Aanbestedingen. Land- en Tuinbouw enz. Het nut der Spreeuwen. Marktberichten. De Notaris DE GIER te Heusden, lie Tiendgewassenonder VERKOOPEN Winkeliers genieten rabat. Firma C. F. A. SCHUSTER, Eenig Fabrikant in SUPERFIJN in 30 en 60 cents bussen, 54 artistieke kleuren. Zwarte en zwart Matvernis Enamel Zwart Matvernis Enamel het nog veel moeite zich van den dief meester te maken. Het bleek na te zijn G. J. B., een man, die reeds herhaaldelijk veroor deeld vrerd, eenmaal zelfs tot 5 jaar ge vangenisstraf, en die, in weerwil van zijne 70 jaren, nog steeds berucht is wegens zijne woestheid en reusachtige lichaamskracht. Naar men verneemt, zal de heer Th. loijer, directeur van het postkantoor te laarlem, tot diezelfde betrekking benoemd vorden te Rotterdam. Herhaaldelijk vernam men in den laatsten tjjd, dat er steenen gelegd werden op de rails van den tramweg Eede-Wageningen. Meermalen werd er een nauwgezet on derzoek ingesteld, doch het mocht niet ge lukken de daders te ontdekken. Thans is het echter aan een machinist en een con- iucteur gelakt een jongen op heeterdaad e betrappen, juist toen de tram een zwaar feladen kolenwagen meevoerde. Een groot »ngeluk had hiervan het gevolg kunnen zijn. Tegen dezen en nog een jongen, die hem lijstond, is proces-verbaal opgemaakt. Het grootste gedeelte der putten van Maastricht levert geen water meer. Sedert April 1858 is zulk een lage waterstand van Je Maas niet bekend geweest. De fundee- jringen en pijlers van de Maasbrug liggen jvlle bloot, en op zeer vele punten in de inmiddellyke nabijheid van Maastricht is de daas doorwaadbaar. zwolgen ejjn. De zwaveldamp dwong hem tot een spoedig vertrek. De gezagvoerder der >Catterthum« voegt er bij dat hij de kusten van Celebes bedekt vond met vul kanische uitwerpselen. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een vergroot bericht betreffende de reeds bekende ramp, die de Sangir-eilanden getroffen heeft. De heer Bolland zond aan de Java-Bode ter publicatie het volgende door hem ont vangen briefje: Waarde Heer Bolland! Het is nu de tweede keer dat gij in de »Java-Bode« over godsdienstzaken schrijft. Ik hoop voor u deze eenige terechtwijzing te mogen geven, om in den vervolge noch over godsdienst, noch over geestelijken in couranten te schrjjven. Mocht gjj hierin in gebreke blijven, zoo zal het nadeel tegenover u niet uitblijven. Het nadeel bestaat hierin, om u en de nwen in de lucht te doen springen door middel van dynamiet; dus gij zijt gewaar schuwd. Ravachol II. Er loopen geruchten als zou ernstig iprake zijn van een overbrugging van de laas bij Nieuwesluis, waarvan een spoor wegverbinding van Voorne en Putten met iet vaste land van Zuid-Holland het ge- olg zou kunnen zijn. Bij de jongste plaats gehad hebbende mweders hebben de volgende ongelukken ilaats gehad Te Renkun is de bliksem geslagen in le woning van Gebroeders Lubberhuizen, elke met den inboedel een prooi der lammen is geworden. Bjjna gelijktijdig loeg de bliksem in een schuur by de woning an M. ten Böhmer, welke mede in korten jjd tot den grond is afgebrand. Alles was rerzekerd. Onder de gemeente Wageningen is de bliksem geslagen in het hotel »Nol in't Bosch*, waar eenige schade werd aange richt, doch gelukkig geen brand ontstond. De bewoners en de vele logés bleven onge leerd en kwamen met den schrik vrij. Te Heteren is door een geweldigen hagel slag tydens een donderbui veel schade be rokkend aan tuinvruchten, bloemen en tabak. Op sommige akkers is het laatst genoemde gewas totaal vernietigd. Te Boksmeer zijn de heer J. J. Ipping, tyksambtenaar, en de zoon van zijn kost- ïeer door den bliksem gedood. Te Stein sloeg de bliksem in den tot 'oning ingerichten watermolen. Nadat hij «nige schade aan de kap en het riet had gemaakt, werd door de spoedig aangerukte irandspuit de brand gestuit. Te Gennep werd de kommies 4e klasse jj 's-Ryks belastingen, J. W. Kerkhof, te liddelaar, door den bliksem getroffen en ^dood. Te Geisteren is een meisje, op het veld rerkzaam, door den bliksem getroffem en edood. Een paard en veulen van den land- ouwer H. v. d. Bosch te Sambeek zijn in 8 weide door den bliksem gedood. JNeêrlundscii JLnclië. I Hoewel de vijand volgens de laatste he chten voort ging onze posten in Atjeh te schieten en zelfs met eene talrijke bende n aanval deed op Siroen, schijnt toch «heel te zijn afgezien van een vroeger lan, welks bestaan ten minste beweerd rerd, om uit te rukken en de aanvallers aiten de liniën te lyf te gaan. Reuter ontving uit Sydney het volgende ericht: De gezagvoerder van het stoom- chip »Catterhum,« dat te Sydney uit China &nkwam, rapporteert dat hij heenvoer door «emijien bedekt met vulkanische uirwerp- :len, hetwelk scheen te bevestigen wat hij p Timor vernam, dat eene verschrikkelijke itbarsting het eiland Sangir, benoorden elebes, vernield heeft, evenals indertijd mkatau. De twaalfduizend eilandbewoners lüden gedood zijn. Tevens rapporteerde de gezagvoerder dat j op 29 Juni op Timor den kapitein van >11 Hollamlsche stoomer ontmoette, die op j Juni den ondergang van het eiland (tugir bijwoonde hetgeen groote duisternis ■roorzaakte, tervcyl asctiregens het schip Jekten. Damp"oiken hu<i ie het eiland ioorgen. i tlui'iamisc hapiielu gelooft l zes a*n>» ZelisOuepolx mede ver- 340e STAATSLOTERIJ. Pryzen van f 100 en daarboven. le Klasse. Trekking van 18 Juli. Prijs van f 20.000 nos. 20225 f 50(JÖ 11429; f1000: nos. 4055 en 9936; f400: nos. 3384, 5802 en 19367 f 200nos. 3814 en 10364; f 1 00 no. 7804. By de aanbesteding van den Vlietepolder op den 16 dezer, waren de laagste in schrijvers lo. voor onderhoudswerken 18921893, C. de Wilde te Kattendijke, voor f 28,496. 2o. steen bestortingen 18921893. Jan Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 25,580. W Door den districts-veearts is te Giessen- dam het goedaardig mond- en klauwzeer geconstateerd. Een kleine hoeveelheid (7 a 8 gram) peterselieolie op een doek, onder den neus van een koppig paard gehouden, is vol doende om het beest volkomen tot rust te brengen. Onder Rhenen zijn op de Grebbewaard gevallen van miltvuur onder het rundvee voorgekomen. Dadelyk zyn de noodige maat regelen genomen om de uitbreiding van deze ziekte tegen te gaan. Nu de rupsen overal in onze veldge wassen eene verschrikkelijke verwoesting aanrichten, zonder dat men een afdoend middel bezit om zich van deze lastige, vraat zuchtige dieren te ontdoen, acht ik het in het belang van onzen landbouw nuttig hier over een enkel woord te spreken. In de omstreken van Bergen-op-Zoom zyn de rupsen evenals in onze overige provinciën in legio vertegenwoordigd. Er staat bjjna geen gewas op het veld of dat volkje is er te vinden. Een boer, die al heel toevallig met een vogelkenner in aanraking kwam, kreeg van dezen den volgenden raad Maai een klein gedeelte van uwen klaver af en laat dat op het veld drogenvang een of meer jonge spreeuwen onder uw dak, en zet die in een kooi, voorzien van een weinig voedsel, alsbessen, wormen en rupsen, en plaatst die tusschen de klaver. Het eigenaardige geluid der jonge spreeuwen zal de voorbjj vliegende al spoedig tot zich trekken, en daar een spreeuw een vogel is, die gaarne ruspen eet, ja zelf de kersen voor die lekkernij laat staan, zoo zal uw akker al spoedig van dat ongedierte ge zuiverd zijn. De boer nam dien raad aan, want hij wist, dat hem dien door een bekend orno- tholoog gegeven was. Een gedeelte der klaver werd afgemaaid en te drogen gelegd. Het wemelde van rupsen. Twee jonge spreeuwen, die op het punt waren van uit vliegen, werden niet zonder inspanning uit het nest gehaald, in een kooi gezet, van het noodige voedsel voorzien tusschen de klaver gezet, en liefst dicht by de plek, die afgemaaid was. Geen tien minuten daarna of de spreeuwen, die het geroep van haar stamgenoot hoorden, vlogen op de afge maaide klaver, en toen zij daar haar gelief koosd voedsel zoo maar voor het grijpen vonden, was in een oogwenk het ongedierte verdwenen. De boer, die op grooten afstand bet resultaat van zyn werk stond af te loeren, was niet weinig in zyn schik, toen hij hon derden spreeuwen op zijn akker zag rond springen, die elkander als om strijd elke rups betwistten. Toen hij tegen den avond eens een kijkje op het veld nam, zag hij tot zijne voldoening, dat geen enkele rups meer op de afgemaaide klaver te vinden was. Hij plaatste toen 'b anderen daags de kooien met de twee jonge spreeuwen iets verder in de klaver en zag tot zijne groote vreugde, dat een zwerm spreeuwen van minstens 2 a 3 honderd in het gewas vielen, om zich van de rupsen meester te maken. In drie dagen tijds werd hij geen enkele rups meer gewaar. Zij waren door de spreeuwen opgepeuzeld. Mocht deze raadgeving door anderen na gevolgd worden, dan geloof ik, dat deze maatregel tot bestrijding dezer plaag wel de beste en de eenvoudigste is. Uit deze ondervinding zien we al weer duidelijk, van welk groot nut de spreeuwen zyn. Niet zonder reden dus, dat de wet dezen nuttigen vogel onder hare bescherming genomen heeft, en al doet ons spreeuwtje in den kersentijd al eens wat nadeel, wie zou het niet doen, als hij de kans schoon ziet, om eens een proefje van die lekkernij te nemen, hiermede is de boer niet geruïneerd. De spreeuw leeft uitsluitend van insecten granen worden door haar niet gegeten, het dier blijft dus een ware weldoener voor land en tuinbouw, die door een ieder be schermd moet worden. m <»aüi ongel en -AUer-lei. Hoelang kan een drenkeling in het water blijven zonder dat de dood intreedt? Deze zoo gewichtige vraag mag wel opnieuw op geworpen worden na de belangwekkende mededeeling van dr. Laborde aan de Fransche Academie van geneeskunde. Dokter Laborde heeft reeds herhaaldelijk met succes een nieuw, of ten minste weinig bekend middel toegepast om drenkelingen, die schijnbaar reeds verdronken waren, tot bet leven terug te roepen. Het bestaat hierin dat men den drenkeling een lepel ver in de keel steekt, en tegelijkertijd met de andere hand de tong sterk na zich toe trekt. Is de ongelukkige slechts schijndood, dan zal zich een gehik voordoen, gevolgd door een over vloedige uitstorting van vloeistof uit den mond. Nu wordt onophoudelijk bovenbe schreven beweging herhaald, en dan wordt langzamerhand de ademhaling geregelder. Tevens worden com pressen met heet water op de borst gelegden na eenigen tyd keeren de warmte en het leven terug. Gewoonlijk denkt men dat iemand, die 20 a 25 minuten in het water gelegen heeft, ook goed en wel dood is. Dit is een betreurenswaardig vooroordeel. Er zijn tal van voorbeelden, dat een drenkeling eerst na 45 a 50 minuten gered, en toch tot het leven teruggeroepen is geworden. In Sep tember 1891 werd op bovenbeschreven wyze een jonge man door dr. Laborde behandeld, die zeker 40 minuten onverzorgd had ge legen, na uit zee te zijn opgehaald: het eenige teeken van leven bestond nog slechts in een nauw merkbare samentrekking der pupil. Het duurde echter verscheidene uren vóórdat het bewustzijn intrad, en de her innering aan het ongeluk en zelfs aan het- j geen onmiddellijk vooraf ging bleef bij den jongen man geheel uitgewischt. Ook al is de maag gevuld met water, zoolang de lucbtpjjp dooreen reflex-be weging nog is afgesloten, bestaat er hoop op be houd. Indien de gewone voorschriften tot 't bijbrengen van drenkelingen falen, kan dr. Laborde's methode, mits met volharding toegepast, misschien nog redding geven. Er mogen menschenrassen zijn, die zoo geleidelijk weg van den aardbodem ver dwijnen, en er mogen diersoorten zyn, die reeds vóór vele eeuwen zijn uitgestorven, de volgende kruipende, springende en zwem mende dieren loopen vooralsnog weinig gevaar bij volgende geslachten alleen by naam en in beeld bekend te zijn. De bloedzuigers en spinnen leggen elk 107 eieren, de vliegen 144, de schildpad 1000, de kikvorsch 1000, de garnaal 6000, de gewone worm 10.000, de mijt of kaas worm 50.000. Ook de visschen hebben kans op een lang voortbestaan. Een snoek van 100 gram legt 9943 eieren, een spiering van 25 centimeter 25111, de haring legt 36.000 eieren de karper 342,000de zeelt 383.000 de tong 1.000,000; de voorn 1.130.000; de schol 1,357.000; de steur 3.000.000; de kabeljauw 9.444.000. De zeekreeft legt volgens den een 12.000, volgens den ander 21.000 eieren. HEUSDEN, 16 Juli. Op de boter mijn waren heden aangevoerd 134 kilo. De prijs varieerde van f 101. tot fl.34. DUSSEN, 14 Juli. Aangevoerd 140 kilo boter. Prijs f 1.30f 1.47. Markt gezet f 1.38. Eieren f 0.80 per 26 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Juli. Op de heden alhier gehouden kalveren- en var- kensmarkt waren aangevoerd 194 vette kalveren en 0 vette varken. Men besteedde voor vette kalveren le kw. 46 a 50 ct, 2e kw. 42 a 46 ct., 3e kw. 38 a 42 ct. per kilo. De vette varkens golden 00 a 00 ct. per k.g. Den 18 Juli was de prijs der boter f 1.10 tot f 1.20. GORINCHEM, 18 Juli. Op de veemarkt maren he den aangevoerd 86 runderen, maarvan de prijzen maren als volgt: Zware kalfkoeien ƒ200 a 260, kal/vaarzen f 120 a 180, melkkoeien ƒ160 a 200, v aar koeien f a anderhalf-jarige ossen 100 a 120, gulste vaarten ƒ100 a 120, pinken 60 a 100, graskalveren 30 a 50, 9 nuchtere kalveren 6 a 12, 18 lammeren f a per stuk Aangevoerd 2 vette varkens, van 18 a 22 cent per half kilo, 0 schapen f a 260 biggen f 8,00 a 12.00 per stuk. Boter f 0.55 a 0.65 per half kilo, eieren f 0.90 a 0.95 per 26 stuks, kippen f 0.75 a 0.85 per stuk. ROTTERDAM, 18 Juli. Tarwe. Jarige, puike f 8.50 a 8.70 goede en middelbare f 7.a 8.Nieuwe. De beste J 8.60 a 8.80, goede ƒ8.a 6.80, geringe f 6.75 a 4.75. Eer 100 kilo 8.10 a 10.40. Canada Tarwe f 5.50 a 6.75. Rogge. De beste f 5.25 a 7.10, goede en mindere f -.a -.Gerst. Winter f 3.40 a 4.40. Per 100 kilo f 7.25 a -.Zomer ƒ3.40 a 4.30. Per 100 kilo f 7.a -.Chevalier f 4.50 a j 5.50. Haver, 2.50 a 4.Boonen. Bruine. De beste qual. f 6.a 9.goede en mindere soort f -. I a Witte. De beste qual. f -.a -.goede en j mindere f -.a -.Erwten. Kook ƒ9.50 a f 10. Kanariezaad. De beste qual. f 6.50 a 8.00, mindere soort f -.a -.Per 100 kilo f a ROTTERDAM, 18 Juli. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 113 runderen, 213 vette en gras j kalverennuchtere kalveren, 1494 schapen of lamme ren, varkens, 182 biggen, bokken of geiten, 19 paarden, - veulens, ezels. j De prijzen waren als volgt: runderen le qual, 76 j cent, 2e qual. 70 cent, 3e qual. 64 cent-, kalveren le qual. 90 cent, 2e qual. 75 a 80 cent, 3e qual. - cent; schapen le qual: 65 cent, 2e qual. 55 cent, alles per kilo; varkens le qual. 25 a cent, 2e qual. 24 h cent, Se qual. 23 cent, licht soort 22 a 23 cent alles per half kilo. Zeeuwsche eieren f 3.80 ct, 4.Overmaassche dito ƒ4.10 a f 4,30 de 100 stuks. Sehepkaas per 50 kilo f -■a Aangevoerd partijtje. Zoetemelksche kaas f 23.a 26.50 per 50 kilo. Aangevoerd 30 partijtjes. WATERHOOGTE KEULEN. 16 Juli 2.47 M. boven 0. 17 Juli 2.47 M. 18 Juli 2.48 M. Waterhoogte Heusden. 16 Juli (voorm. 8 uur) 1.13 M. -f- A. P. 17 Juli 1.10 18 Juli 1.23 Advertentiën. voorradig in den Boekhandel van K. VEERMAN te Heusden. wordt te KOOI3 aangeboden, voor den prijs van honderd grilden, een in goeden staat zijnde Om vlekken, veroorzaakt door kersen en andere vruchten uit het goed te verwijderen, doe men het volgende: Men legt de bevlekte stof, zoo strak mogelijk gespannen, over een sleutel en giet uit eene kan, het best is rechtstreekt uit den waterketel, het kokende water zoolaBg op de vlek, totdat zij verdwenen is. Yersche vlekken zyn dadelyk weg, oudere vorderen wat meer water. Geen wasschen, geen wry ven is noodigmen behoeft er alleen maar kokend water op te gieten. Waarom ziet u vandaag zoo bedrukt, juffrouw?* vroeg een heer eene jonge dame »Ocb, meneer, we zyn thuis zoo ongerust. Mijn jongste broertje heeft een cent ingeslikt. »Wees maar niet bang juffrouw, dat is niemendal. Een cent! Ik heb een lief broertje, die meer dan een halve ton van my heeft opgegeten. Dat is erger.* te Waalre bij Eindhoven, zoekt voor tegen flinke provisie een solieden en ac tieven voor den verkoop harer gerenommeerde merken. Alleen zij, die na informatie solied blijken, komen in aanmerking. Franco brieven aan genoemde Firma. VAX zal ten verzoeke van den Heer S. Ver hagen en anderen, op Zaterdag" S3 Juli 1892, om 11 ure des morgens, ten huize van H. MOURIK te Heusden, by afslag publiek Herpt, Bern, Hedikhuizen, Wijk, Veen, Eethen en Aalburg. Breeder bij biljetten omscheven, Voor Mevouw de Wed. W. D. Bosch Hz. 0,87.67 Hektare BOUWLAND, genaamd »de Zeven hond,* gelegen in het achterste Hoofdveld onder Eethen, laatst in haar by Hui bert Klerks te Eethen. Aanvaarding bloot- schoof 1892. 1,86,80 Hectare nieuw WEILAND, ge naamd »Het Hoefke*, gelegen in het Nieuwland van Babiloniënbroek, om te scheuren. In 3 perceelen en in massa. Dadelijk te aanvaarden. van De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Werkendam, zal in het openbaar, bij opbod en afslag a. Op Dinsdag 2G Juli 1892, des morgens ten ÏO ure, ten herberge van Wink te Werkendam: onder Werkendam en De Werken. b. Op "Woensdag 27 Juli 1892, des morgens ten XO ure, ten herberge »de Korenbeurs* te Heusden: onder Aalburg, Heesbeen, Gansoijen en Andel. De voorwaarden en perceelsbeschrijving liggen ter inzage ten kantore van genoemden Ontvanger. Verkrijgbaar bij zal op Dinsdag den 26 Juli 1892, des voormiddags om XO uur, ten verzoeke en ten huize van WILLEM VOS te Eethen, wegens vertrek naar Noord-Amerika, publiek om contant geld A. 0.40 Hectare AARDAPPELEN en 0.40 Hectare MANGELWORTELEN, groeiende op het voorste «Hoogdveld* onder Eethen. B. Eenige FRUITBOOMEN, staande in den boomgaard by zijn huis, waaronder vele, zeer geschikt om te verplanten. C. HUISRAAD, bestaande uit KASTEN, STOELEN, TAFELS, KLOK, SCHIL DERIJEN, SPIEGELS, enz. D. BOUW- en MELKGEREEDSCHAP, als WAGEN, PLOEG, EEGDEN, TONNEN, KARN, EMMERS, enz. i E. Een TREKHOND met HONDENKAR en HOK, zoomede eenige KIPPEN. F. Een LANDBOU WERSHUIS met SCHUUR, welke moeten worden af gebroken, en hetgeen verder ten ver koop zal worden aangeboden. reeds veertig jaren bestaan. Verzoekt bij deze vooral te letten op Naam en Firma voor het namaken van mijne Zalf en Pleister, daar niemand bekend is met het geheim. Een ieder die gewoon is klein huisraad zelf te schilderen, zal met een enkel proef- busje a 30 Centszich voor altijd over tuigen dat Vernis Enamelverf in geen enkele huishouding met den Schoonmaak ontbreken mag. is voor Heeren Landbouwers tot het zelf Schilderen van hunne Melkgereedschappen, als: Emmers, Tobben, Kuipen, onschadelijk voor de Melk, Boter of kaas en kan zonder kennis door ieder zeer gemakkelyk worden verwerkt. zyn onmisbaar voor het schilderen van Rijwielen (vélocipèdes) en de word voor het Mat schilderen van school borden door geen ander evenaarde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 3