De Fransche Regeering heeft, zooals men weet, de viering van den bloedigen lOn Augustus 1792 (bestorming der Toilleriën en de slachting der Zwitsersche garde), waartoe de Parijsche Gemeenteraad besloot, niet willen toestaan. De misnoegde Raads leden en verschillende radicaal-socialistische vereenigingen zullen dien dag evenwel met banketten herdenken. Een der radicale comités heeft de inwoners van het zesde arrondissement, de voormalige wgk der Cordeliers*, opgeroepen, om in optocht een krans te gaan leggen aan den voet van het standbeeld van Daton. Nog andere manifestatiën worden voorbereid. Te Angri, Italië, is een fabriek van vuur werk in de lucht gevlogen, waarbjj drie personen levensgevaarlijk werden gewond en twee gedood. In de gevangenis te Glasgow heeft een man, een 33-jarig vormer William Hen derson (geen Ier), bekend, dat hij een der huurlingen was, die op 2 April 1878 bij Milford, op last van de toenmalige Iersche Home Rule-partjj, lord Leitrim, zijn klerk en nog een persoon, op een kar gezeten, op. weg naar graaf Leitrim's landhuis, heb ben doodgeschoten en ook een der moor denaren van lord Mountmorves, die op 25 Sept. 1880, niet ver van zijn woning, Ebno Hall, in 't graafschap Gal way, met 6 revol verschoten doorboord, overleden werd ge vonden. Voor beide Home Rule-misdaden was hij gehuurd door den man, die nader hand een verklapper Carey bekend als kroongetuige in den Phoenix-park-moord aan de Kaap doodschoot. De Britsche Regeering heeft het bestuur van Canada aangeraden het kanaal van den St. Laurens uit te diepen, zoodat schepen van 14 voet diepgang tot het groote meer zouden kunnen opvaren. Dit zou vermoede lijk 12.000.000 ds. kosten. Het werk zou in 1894 gereed moeten zijn. Sir Edward Watkin heeft een veldtocht op touw gezet ten gunste van een kanaal voor zeeschepen door Ierland. Het zou in de golf van Gal- way uitkomen. Volgens sir Edward zou door dit werk de reis naar New-York met 1585 mijlen worden bekort. Bovendien zouden de gevaren van de reis om de Iersche kust worden vermeden. Een twintigtal Britsche officieren ver trekken binnenkort naar Gilgit, vermoede lijk in verband met de aankomst van Rus sische troepen-afdeelingen in Paruir. De geruchten betreffende de aankomst van drie afdeelingen Russische troepen in het gebied van Pamir worden ten volle be vestigd en verwekken groote ontsteltenis. Te Simla ontvangen telegrammen melden, dat Afghaansche stammen in botsing zijn gekomen met de Chineezen en Russen aan den Pamir, en een aantal Khirghisen ge vangen hebben genomen. De expeditie van kolonel Yanoff is te Ak Tashn aangekomen. Meer dan 500 Russen zouden zich aan den Pamir bevinden. Alsof Rusland nog niet genoeg geteisterd wordt, wordt thans gemeld dat de pest uit Turkije in het gouvernement Kars is over gebracht en dat ook in den omtrek van Batum die verschrikkelijke ziekte zich onder de Mahomedaansche bevolking vertoond heeft. De politie te Warschau heeft beslag ge legd op een revolutionair blad en in ver band daarmede een groot aantal personen in hechtenis genomen. Poolsche bladen berichten uit Kiew, dat tegen de Joden wat minder heftig wordt te velde getrokken. Aan de overheid in Yolhynië is gelast niet meer zoo streng als voorheen op te treden tegen de Joden, die langer dan tien jaar op het platteland gewoond hebben. Naar uit Petersburg aan de »Standara« gemeld wordt, heet het, dat er een belang rijke wijziging in den regeeringsvorm op handen is. Er zou namelijk een Minister- President worden benoemd, die de overige Ministers zou aanstellen en voor dezen verantwoordelijk zou blijven tegenover den Czaar. Als de premier wordt de heer Absza genoemd. Op den top van de Monte Rosa zal binnen kort een kleine waarnemingspost worden opgericht op eene hoogte van 4561 meters. Het gebouwtje is van hout. Behalve de werkkamer zal het een keuken en een slaap kamer bevatten. De verschillende onderdeelen zijn reeds tot eene hoogte van 3200 meter door muil ezels opgesleept. Verder worden zij door mannen naar boven gebracht, hetgeen een moeilijk en gevaarlijk werk is. Nabij Ohio-City kwam een trein met petroleum geladen in botsing met een anderen :rein. Honderden waren dadelijk op de plaats van het onheil tegenwoordig, toen een hevige ontploffing plaats had. Tweehonderd men- schen werden gewond, waarvan 20 zoo ernstig, dat zij na eenige *ren lijden be zweken. In Pennsylvanië is een proef genomen met een nieuw soort pantserplaat van nikkel ijzer, in ijswater afgekoeld. Op de lCP/g inch dikke plaat werden 5 schoten gelost, uit een stuk van 8 inch, met projectielen van 250 Eng. pond, welke door een lading van 813/4 pond kruit een snelheid van 1700 voet per seconde hadden verkregen. De kogels drongen drie duim diep in de plaat, en braken dan in kleine stukjes, zonder dat de plaat scheurde. Deze proef wordt beschouwd als de belangrijkste welke nog genomen is. Vóór eenige dagen verliet het zeilschip General-Lieutenant von Witzleben* de haven te Memel om zijne uit ijzeren staven bestaande lading naar eene Engelsche haven te brengen. Toen de haven reeds uit het gezicht verdwenen was, miste men op het schip de kok, die daags te voren met eenige manschappen der equipage twist had ge kregen, welke op een geduchte vechtpartjj uitgeloopen was. Aan boord teruggekeerd, werd de vechtpartjj 's avonds voortgezet, met het gevolg, dat de kok doodelijk gewond werd, waarna men hem eenvoudig overboord wierp. Het afzichtelijk verminkte lijk spoelde een paar dagen later te Memel aan. Tengevolge van de cholera in en rondom Parijs het is zonder twijfel de Aziatische cholera heeft de overheid in Elzas- Lotharingen een streng toezicht bevolen en voorzorgsmaatregelen bij personen- en goe derenverkeer genomen. In een fort te Metz zouden van cholera verdachte ziektegevallen voorgekomen zijn. Dadelijk werd een nauw keurig onderzoek en eventueel eene scherpe afzondering bevolen. Indien de gevallen van cholera worden geconstateerd en de verspreiding dier ziekte gevreesd wordt, dan zullen de militaire manoeuvres achterwege blijven. Ook aan de Duitsch-Russische grenzen zijn de voorzorgsmaatregelen tegen de cholera in de laatste dagen verscherpt. De Indep. houdt, ondanks de officieele tegenspraak, vol, dat de cholera in Piemont en Apulië is verschenen. Hoewel de cholera te Meshed als van een goedaardig karakter werd beschouwd, zijn toch 5000 personen, dat is 30 pCt. der aan getasten, bezweken. De vorige week stierven slechts zeven personen aan de ziekte. Ook te Astrakan neemt de ziekte af, evenals in het Wolga-district. Daarentegen breidt de ziekte zich naar het midden van Rusland uit. De vacanties zijn op alle scholen in Rusland tot 1 Sept. verlengd. Reeds is gemeld, dat de jaarmarkt te Nischni Novgorod totaal mislukt is. Vreemde koopers komen er niet en de Russen kunnen nauwelijks werklieden krijgen voor het lossen der goederen uit stoombooten en spoor wagens. Boeren en zelfs tuchthuisboeven worden daartoe gebezigd. Een groote firma uit Moskou biedt dnglooners negen gulden daags aan om naar Nischni Novgorod te gaan. aaa—jhï i mu i ipwwbwb8bmhbipb BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag 13 Augustus a. s., des na middags schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze ge meente. Een ieder wordt herinnerd aan de be trekkelijke voorschriften der algemeene politie-verordening, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten gereinigd zijn, zooals gebruikelijk is, op straffe bij die verordening bepaald. Heusden, 4 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. IJ* 1 rr n t. li IS' t «3 ix vv sa.. HEUSDEN, 5 Aug. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Scholten, onderwijzer te 's-Gravenhage, legde den 2e dezer te 's-Gravenhage met goed gevolg examen af voor de Engelsche taal. Het College van Notabelen alhier heeft in zijne jongste vergadering benoemd tot Kerkvoogd de heer G. van Everdingen, die nu als Notabel aftreedt. WAALWIJK. Een storm in een glas water mag men tot nu toe gerust noemen al de drukte, welke over het inhalen der tienden in deze streek gemaakt is. 't Is waar, te LoonopzandKaatsheuvel schijnen de autoriteiten zich bang te hebben laten maken door wat herberg-praaijes, geuit na het gebruik van de noodige vergunning, jen aD een gevolg daarvan zijn er een honderdtal militairen gekomen, die evenmm iets te doen hebben als het achttal zich ook daar bevindende maréchaussees. Alles gaat geregeld zijn gang en verzet bij het inhalen heeft nog niet plaats gehad. Wat Drunen betreft, daar gaat alles zoo kalm mogelijk in zijn werk. De boeren waren opgezet door lui van elders, anders had hier alles zjjn gewoon verloop gehad. Nu werd bij de publieke verpachting geen bod gedaan. Er hebben daarna vergade ringen plaats gehad van boeren, doch deze werden door eenige ingezetenen toegesproken en aangemaand, zich rustig te houden en de rechthebbenden de tienden te laten halen. SPRANG, 2 Aug. De heer P. Br. van Santen, hoofd der openbare school dezer gemeente, had gisteren het voorrecht den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking aanvaardde. De gansche gemeente vierde dit feest in opgewekte stemming mede, waarbg den jubilaris menig blijk van innige toegenegenheid werd ge geven en hem tal van geschenken, zoowel van arm als rijk, werden aangeboden. Het feestje, heden voortgezet door al de schoolkinderen, was niet minder geanimeerd. Bij dit feestje heeft echter een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Zooals buiten onafscheidelijk is van ieder feest, werden ook nu vreugdeschoten gelost, waarbg een jongeling, die een geladen pistool afschoot, 't ongeluk had een vrouw zeer ernstig te treffen. Terwijl de vrouw, die onmiddellijk was neergezegen, naar huis werd gebracht, haastte zich de dader, welke hevig ontroerd was over het even noodlottige als ongewenschte gevolg zijner daad, in een naburige ge meente een geneesheer te gaan halen. De toestand der vrouw is zorgwekkend. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Juli ingelegd f916.37, terugbetaald f3367.805. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 772. Het najaar is aanstaande, beweren de ooievaarsten minste op het dak van de kerk alhier ziet men reeds gedurende enkele avonden een twintigtal langbeenen confereeren; vermoedelijk met het doel om de aanstaande reisroute te bespreken, die hen naar zuidelijker streek zal voeren. DUSSEN. Den 1 October a.s. zal het een vierde eeuw geleden zijn dat de heer L. M. M. de Vlam, hoofd der openbare school in wgk B. dezer gemeente, in die school de betrekking van hoofdonderwijzer heeft aan vaard. DE WERKEN—SLEEUWIJK. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne jongste vergadering benoemd tot Hoofd der School de heer A. van de Nadort, onder wijzer te Schiedam. WERKENDAM. In de afgeloopen maand Juli werd hier van den regenmeter 32.4 mM. water afgetapt, al weder eene hoeveel heid belangrijk minder dan de gemiddelde regenval in deze maand bedraagt. Regen werd genoteerd op 13 dagen, hagel slechts éénmaal en wel op den 13den. Er werden twee onweêrsberichten verzonden, van den 13den en den 30sten. In beide gevallen liep alles zonder ongelukken af. Over het algemeen was het weder zeer gunstig voor den landbouwerna den hooibouw zou op de gemaaide velden meer regen evenwel zeer welkom zijn geweest. GORINCHEM, 3 Aug. Gisterenmorgen is op een zolderkamertje op den Kortendjjk alhier, gevonden het lijk van den alhier algemeen bekenden orgeldraaier de Haas. Daar de buren hem den geheelen voor- gaanden dag niet gezien of gehoord hadden, ging men gisterenmorgen eens zien of hij soms ziek of uit was en vonden hem toen bij het openen der deur achter dezelve voor over op den grond liggen, blijkbaar reeds geruimen tijd overleden. Waarschijnlijk heeft hem Zondagavond, toen hg thuis kwam onmiddellijk een be roerte getroffen, daar hij nog geheel gekleed was zooals men hem thuis had zien komen. Zijn lijk is naar het zieken-gasthuis over gebracht. DALEM, 3 Aug. De door den raad der gemeente Vuren vastgestelde rekening dier gemeente over 1891, bedraagt in ontvangst f7693.94, in uitgaaf f643i.ll5, en heeft alzoo een batig slot van f 1262.825. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie de3 heereh A. van Beurden, Hofphotograaf. Zooals velen zich nog wel herinneren is de in Juni plaats gehad hebbende brand oorzaak geweest van veel vertraging. Nu is echter het Atelier, geheel naar de eischen des tijds ingericht, weder heropend. Op 't gebied van photögraphie is alles ver tegenwoordigd in de nieuwste genres. Over 't werk dat genoemde heer levert zullen wij liever geen oordeel vellen. Goede wijn behoeft geen krans. iia nenland. De Minister van Oorlog heeft, in overleg met zijn ambtgenoot voor Waterstaat, maat regelen genomen om de miliciens, die in den naasten omtrek van een telegraafkantoor wonen, zoo spoedig mogelijk in kennis te doen stellen met den inhoud van de militie telegrammen, ingeval van mobilisatie. Daar toe zullen door de zorg der telegraafkantoren berichten* worden aangeplakt, zoodat de miliciens de oproeping reeds weten, vóór dat de gemeentebode de kennisgevingen ver spreidt. Toen de miliciens der infanterie te Roer mond, lichting 1892, die lo maanden als eerste oefening moesten dienen, zich gereed maakten om hnn wapens en equipement- stnkken in te leveren, ten einde den volgen den dag met groot verlof naar hnn haard steden terng te keeren, kwam onverwacht een telegram van den Minister van Oorlog, meldende, dat alle miliciens voorloopig onder de wapenen moesten big ven. Men brengt dit bevel van den Minister in verband met de zich onder het rundvee uitbreidende ziekten, waarvan wel het gevolg zal zijn, dat militair toezicht en bezetting op vele plaatsen zullen noodig bljjken. Door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland is eene medaille beschikbaar gesteld voor het te Dordrecht op 4 en 5 September te houden kegelconcours, uitge schreven door de vereenigingen »Novem Viri, Jas uit,* en Dordrecht.* De totale vangst haring der Hollandsehe vloot bedroeg de vorige week 75,149 ton, tegen 32,057 ton in 1891 en 71,851 ton in 1890. De markt onderging tengevolge van den buitengewonen toevoer een aanmerkelijke daling en werd voorts niet weinig gedrukt door den in Duitschland aanwezigen grooten voorraad van Schotsche haring, zoodat in de laatste afslagen niet meer dan f 10.50 voor volle en f 7.50 a f 7.75 voor maatjes haring besteed werd. Twee Scheveningers hebben nabij het ver- verschings-kanaal gevangen een visch, dien zij voor een jongen walvisch houden. Het dier is 11/2 meter lang en weegt 50 kilo. Het stierf een kwartier na de vangst, en zal te Scheveningen worden tentoongesteld. Een goedkoope doch gevaarljjke manier om aan den kost te komen. Antonius B., requesten- en brievenscbrjjver te 's Hertogenbosch, heeft, bljjken de N.-Bra- bander, het parochiaal armbestuur van Sint Pieter aldaar, leelijk weten op te lichten, door de bons, door dat bestuur afgegeven, na te maken en voor die eigengemaakte documenten brood, warme spijs, rijst en steenkolen in te ruilen, wat hem natuurlijk zeer gemakkelijk viel. Gedurende het grootste deel van den gepasseerden winter en ook nog vele weken daarna heeft A. B. op die manier geteerd op kosten van genoemd armbestuur en vele honderden valsche bons voor echte doen doorgaan. Thans evenwel zit sinjeur, alhoewel de voorraad bons nog bij lange na niet uitgeput was, achter slot en grendel. De aanstaande opening van het Merwede- kanaal trekt natuurlijk ook de aandacht der Duitschers. De »Köln. Zeitung* had er een artikel over, dat met veel kennis van zaken geschreven is. Het blad kent de gansche geschiedenis er van en weet ook, dat het goede kanaal, dat door de Geldersche Vallei volgens het ontwerp-Tak, door de vereenigde krachten van Rotterdam, Utrecht, Gouda, Dordrecht en Gorinchem niet tot stand kon komen, bestreden op allerlei technische, financieele en vooral plaatseljjke gronden, zoogenaamde kerktoren-politiek. Het nieuwe kanaal is, volgens de »Köln.,« een belangrjjke verbetering van den ouden verbindingsweg, maar zij voorziet toch, dat er groote gebreken aan den dag zullen komen de bochten, sluizen, lage waterstand enz. zullen hinderljjk bljjken te zjjn. Dat de grootste Rjjnsleepbooten door hare lengte van bet verkeer op het kanaal uitgesloten zijn, is al dadelijk een vau de gebreken. Door den garnizoens-commandant te Bergen-op-Zoom is, in overleg met den chef van den geneeskundigen dienst, bepaald, dat al het drinkwater voor de troepen in het garnizoen gekookt zil worden verstrekt, terwjjl tot veraangenaming van den smaak wat thee bij het water zal worden gevoegd. Op eene groote hofstede te Ubachsberg (Limburg) bewoond door den landbouwer Kerckhoffs, is het geheele gezin vergiftigd, ten gevolge van het gebruiken van middag eten, dat van des middags tot des avonds in een koperen ketel gestaan had en met kopergroen vermengd was. Twee ljjken zjjn er tot dnsver in dit ongelukkig gezin. In 1891 werd voor de Cristelijke scholen in ons land een totaal-uitgave geëischt van f 1.740.000, en in dtze som droeg het Rjjk aan subsi'liën bij tot een bedrag van f435.000. zoodat voor f 1.350.000 te voor zien bleet door vrjj willige bjjdragen. Te Maassluis heeft Dinsdag het volgende ongeluk plaats gehad. Op het feestterrein bevindt zich ook een schiettent, waar eenige jongelieden zich vermaakten. Terwijl een hunner daar aan het schieten was, trof hij een voorbjj loopenden jongeling van 18 a 19 jaar, waardoor deze zoodanig werd ge troffen, dat de dood er het gevolg van was. De verslagene was varensgezel en eerst Zaterdag van zee tehuis gekomen. Het O. M. te Leeuwarden eischte tegen Postma, ter zake poging van doodslag op Akke de Jong te Drachten, 5 jaar gevangenis. De bekende inbreker Wilhelm Schroder, die onlangs uit de gevangenis te Winschoten vluchtte, maar spoedig weder gevat werd, is, in hooger beroep, door het Hof te Leeuwarden tot 9 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Mej. Ten Have, geb. Veninga, te Wester- lee had de vorige week bjj 't wrjjven der stoelen iets van de was in een kleine wonde aan de hand gekregen. Kort daarna begon de hand sterk op te zwellen, zoodat de hnlp van een geneesheer ingeroepen moest worden. Deze constateerde bloedvergiftiging, zette den pink af en maakte insnjjdingen in de vingers om het vergiftigde bloed te doen afstroomen. Dit alles was echter vruchte loos. Vrjjdag jl. is de ongelukkige vrouw overleden. Nabjj Hilversum is door de Gooische stoomtram een onbekend man, vermoedeljjk een marskramer, overreden, ten gevolge waarvan de man op de plaats dood bleef. Volgens den machinist der tram zou hier aan boos opzet te denken zijn, daar hg twee mannen had gezien, waarvan terstond na het ongeval één in het kreupel bosch verdween. Een echt middeleeuwsche strafoefening had in de afgeloopen week te Kudelstaart, een buurtschap onder Aalsmeer, plaats. Een getrouwde vrouw had met een der arbeiders aan de geniewerken aldaar, een uitstapje ondernomen naar Amsterdam. Dit scheen de verontwaardiging des volks op te wekken. Des avonds bjj hare terugkomst werd zjj opgewacht door een joelende menigte. Men bond haar aan een touw, onvergoot haar met water uit de sloot, wierp haar met kroos, modder en allerlei ander vuil. Met loshangende haren en gescheurde kleederen werd zjj aldus, steeds aan het touw voort getrokken, over een afstand van een uur gaans van huis tot huis geleid en bjj het licht eener lantaarn aan de bewoners ver toond. Toen men haar ten slotte bjj de echteljjke woning had teruggebracht, werd zij door haar dronken echtgenoot ten aaD- schouwe van allen afgeranseld, alvorens binnengelaten te worden. De justitie bemoeit zich zeer te recht reeds met deze barbaarsche handelingen; tegen de voornaamste belhamels is proces verbaal opgemaakt. Te Wijk-bjj-Dunrstede hebben wegens het inkorten der kermis ongeregeldheden plaats gehad. Zoo wierp men bjj het Raads lid, den heer W. v. d. V., o. a. de glazen in. De politie, geholpen door veldwachters, dreef de menigte met stok en sabel uiteen. Een jongen kreeg een sabelslag op het hoofd. Eenige belhamels werden gearresteerd. Hoewel reeds sedert eenigen tjjd ver schillende gedeelten van het Amsterdam- Merwedekanaal in gebruik zjjn genomen en o. a. het kanaalvak AmsterdamNichte- vecht den In Aug. 1891 voor de scheep vaart werd geopend, besloot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam de opening van het Amsterdam-Merwedeka- naal Donderdag eenigszins feesteljjk te doen plaats hebben. Om het groote gewicht van dit kanaal eenigszins te kunnen begrjjpen, wjjzen wjj op het volgende: In vorige eeuwen moesten de schepen, die in Amsterdam voor den Rijn bestemd werden, den weg volgen van Amsterdam uit over de Zuiderzee naar de Vecht te Muiden, van hier langs deze rivier naar Utrecht en vervolgens door den Vaartschen Rjjn tot aan Vreeswjjk aan de Lek om langs die rivier den Boven- Rjjn te bereiken. Slechts de kleinere schepen konden de Zuiderzee vermjjden en voeren langs den Amstel en verder binnendoor naar Vreeswgk. Onder Koning Willem I werd in 1822 ter verbetering van den waterweg van Am sterdam naar den Rjju tot het graven van de Keulsche vaart besloten, waardoor die stad met de Lék werd verbonden en in 1825 werd door het graven van het Zederik- kanaal de kortste verbinding met de Waal verkregen. Al spoedig werd de wjjdte der sluizen en de diepte een groot beletsel voor de allengs drukker wordende vaart, waarom door den Minister van Waterstaat, Mr. Tak van Poortvliet in 1879 een voorstel ingediend werd tot verbetering van het geheele ka- nalennet in ons landdit ontwerp werd echter niet aangenomende toestand werd er inmiddels niet beter op, totdat in 1881 een wetsontwerp door Jbr. Klerck ingediend, aangenomen werd, waarbg besloten werd tot den aauleg van het Amsterdam-Mer- wede-kanaal. Globaal berekend, zonden 12 millioea

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2